BolsonaroLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:5 898

Jair Bolsonaro, úřadující prezident Brazílie, se 30. října v druhém kole voleb postaví svému protivníkovi Lulovi da Silvovi. Bývalému brazilskému prezidentovi dalo hlas 48,4 % zúčastněných, Bolsonara volilo 43,2 % voličů. John Oliver toto video uveřejnil ještě před prvním kolem voleb, ale komentuje v něm nejenom Bolsonarovo celé funkční období, ale i predikuje vývoj, který v následujících týdnech můžeme v Brazílii očekávat.

Zároveň se s tímto dílem Last Week Tonight po dlouhé pauze vrací na VideaČesky. Bohužel to však není na dlouho. Překlad tohoto pořadu je velmi náročný nejenom kvůli terminologii a reáliím, ale také kvůli jeho délce a všudypřítomnému humoru. Překlad je to sice těžký, ale zároveň velmi zábavný a obohacující. Nicméně už nejsem z časových důvodů schopná v jeho překladu pokračovat. Last Week Tonight tedy na stránkách VideaČesky už nebudete potkávat jako pravidelný pořad. Mrzí mě to (snad) stejně jako vás, ale prosím o pochopení. Pokud ale máte pocit, že se bez Oliverova komentování současného dění nedokážete obejít, celý pořad (nejenom segmenty vydávané na YouTube) můžete najít s českými titulky na HBO Max (toto není spolupráce :D).
- elcharvatova

Poznámky k videu:
Green Bay Packers je profesionální klub amerického fotbalu.
CDC je zkratka amerického národního institutu veřejného zdraví.

Přepis titulků

Naše dnešní hlavní téma se týká Brazílie. Jediné země, která kruh na své vlajce nechá nosit nóbl šerpu. Hezké, že? Kruh se vystrojil na svůj velký den na vlajce. Brazílie je s více než 156 miliony potenciálních voličů jedna z největších demokracií na světě. A příští neděli ji čekají zásadní volby. Už jsme se v této show brazilským volbám věnovali, částečně díky jejich působivým kampaním.

Takovou má i tento potenciální státní poslanec. Jsem taxikář-samuraj. Pobývám v okolí Pernambuco. 10554. Úchvatné. Já o nunčacích nic nevím. Nevím, jestli jsou historickou součástí samurajsko-taxikářské kultury.

Nevím, jestli máte tak často používat podpaždí, ale něco k tomu řeknu. Udělalo na mě dojem, že strávil tolik času, aby se s nimi naučil, ale už mu nezbyl čas naučit se, jak vystřihnout část videa, kde to vypíná. V neděli se bude rozhodovat o mnoha volených zástupcích. Od guvernérů po senátory. Ale klíčové volby jsou ty prezidentské. Jair Bolsonaro se snaží o znovuzvolení. Před čtyřmi lety jsme tu komentovali jeho první funkční období. Teda asi.

Tuhle show nesleduju. Pokud vám to uniklo, rychle si to shrňme. Bolsonaro je pravicový populista a bývalý voják, který jako kongresman řekl kolegyni: „Ty mi za znásilnění nestojíš.“ Také řekl: „Byl bych radši, kdyby můj syn zemřel při nehodě, než aby byl gay.“ A hrozně rád dělá z prstů pistolky a… to… do prdele… furt. V podstatě se v kampani prezentoval jako mizogynní homofob s gesty vedoucího startupu. Ale teď kandiduje jako úřadující prezident a využívá všech výhod, co mu úřad nabízí. Včetně toho, že z nedávného 200letého výročí brazilské nezávislosti si v podstatě udělal vlastní kampaň.

Akce v brazilském hlavním městě Brasilii přitáhla desítky tisíc jeho příznivců. Konala se vojenská přehlídka letadel, parašutistů a tanků. Dokonce i balzamované srdce Petra I. Brazilského, jenž před 200 lety vyhlásil brazilskou nezávislost na Portugalsku, bylo dovezeno z Evropy a vystaveno. No teda. Pokud si říkáte, na co Petr I.

Brazilský zemřel, tak asi na to, že jeho srdce vypadalo takhle. Ale je to tak. 200leté srdce naložili do armádního letadla a dovezli do Brazílie. Je to první uměle zachovaná část těla, co se proletěla v armádním letounu od dob celého Toma Cruise. Bolsonarův hlavní protivník je exprezident Luiz Inácio Lula da Silva. Za vlády byl nesmírně populární, ale pak se zapletl do mezinárodního korupčního případu „operace Automyčka“, kvůli kterému minulé volby propásl, protože byl ve vězení.

Jeho odsouzení ale bylo prohlášeno za neplatné a volební průzkumy ho neustále favorizují, a to s velkým náskokem asi 10 %. Obavy ale spočívají v tom, že pokud Bolsonaro prohraje, což se zdá pravděpodobné, nevzdá se úřadu bez boje, a dokonce by jako Trump mohl své zastánce pobídnout k „tropickému útoku na Kapitol“. Což není dobré. Ale na okraj chci říct, že nemusíte používat slovo „tropický“ k popisu povstání jenom proto, že se to týká Latinské Ameriky.

Zvlášť proto, že „tropický útok“ zní jako příchuť Mountain Dew, co byla stažena z prodeje poté, co oslepila několik dětí. A Bolsonarova verze 6. ledna by mohla být výrazně ničivější než ta Trumpova, protože se vynasnažil, aby měl podporu v rámci armády. Proto je dost znepokojivé, když svým zastáncům říká takovéto věci. Můžou se stát jen tři věci. Buď budu zatčen, zabit, nebo zvítězím. A já těm šmejdům říkám, že do vězení nikdy nepůjdu!

To nikdy nevěstí nic dobrého. Nikdo tohle neřekne, než udělá něco hezkého. Nikdo neřekne, že možnosti jsou vítězství, vězení, nebo smrt, než nakráčí do stanu Peče celá země na sušenkový týden. A to ani ten Němec, i když jsem to od něj upřímně čekal. První kolo voleb proběhne příští neděli. Pokud nikdo nedostane přes 50 % hlasů, druhé kolo proběhne 30. října. Ovšem Bolsonaro se nechal slyšet, že pokud nevyhraje rovnou příští neděli s minimálně 60 % hlasů, stalo se něco „abnormálního“.

Když to tedy vypadá, že se jedna z největších demokracií nachází na hraně, podívejme se dnes Jaira Bolsonara, muže, který nehodlá šlapat na brzdu. A začněme tím, že bohužel vládl zhruba tak, jak slíbil. Dodržel to, co slíbil při kampani, a zbraně učinil v Brazílii dostupnější. Zbraňové zákony rozvolnil do té míry, že od začátku úřadování se počet soukromě držených zbraní zdvojnásobil na skoro 2 miliony, ačkoliv průzkumy ukazují, že většina Brazilců nesouhlasí s tím, aby byl prodej a držení zbraní snazší.

Takže lidem dává něco, o co si neřekli a o co nestojí. To bude i popis práce vedoucího původní tvorby Netflixu. Ale kromě toho Bolsonaro neskutečně uškodil amazonskému pralesu, který je kriticky důležitý pro Brazílii a, víte co, planetu Zemi. Pozměnil předpisy, aby umožnil expanzi dřevařské a důlní těžby a omezil ochranu a vymáhání lidských práv.

A takřka hned poté, co nastoupil do úřadu, se podmínky zhoršily. Za Bolsonara se odlesňování dostalo na desetileté maximum. Za říjen tohoto roku byla zničena oblast 10krát větší než New York City. A v srpnu zde proběhlo v průměru 1000 požárů denně. Tisíc požárů denně. To je hrozně moc požárů. Kdybyste se mě zeptali, co se v amazonském pralese děje 1000krát denně, hádal bych kapybarská šukačka.

To se rozumí samo sebou. Druhý tip by byly žabí pártošky. Každý den jich musí mít narozeniny aspoň 5000 a některé z nich nejspíš slaví dohromady, páč je to snazší, jiné zase letos nechtějí nic velkého, ale rozhodně bych nehádal požáry. Tyto požáry jsou často součástí nelegálního odlesňování, mají uvolnit prostor pro průmysl. Odlesňování mimochodem také může zasáhnout do oblastí, kde žijí domorodci. Ti jsou nuceni těžaře, rančery a horníky konfrontovat sami, což může být velmi nebezpečné a také velmi skličující.

Když je konfrontujeme, říkají: „Nekoukáš se na zprávy? Bolsonaro řekl, že po jeho vítězství si můžeme brát dřevo z území domorodců.“ Tohle nám říkají. Musí být těžké čelit někomu, kdo vám bere, co je vaše, když má pocit, že má svolení od nejmocnějšího člověka v zemi. Kdybych vám ukradl peněženku a pak přehrál klip, kde Biden říká: „Je mi fuk, jestli moderátoři okrádají své diváky.

Už musím jít, musím říct deset nesprávných či divných věcí v 60 Minutes,“ nic moc byste s tím nenadělali. Destrukce amazonského pralesa byla za Bolsonarovy vlády zkrátka neskutečná. Zatímco světové emise skleníkových plynů kvůli pandemii covidu klesly v roce 2020 o skoro 7 %, brazilské emise se zvýšily o skoro 10 %. A Bolsonaro požáry navíc ještě označil za falešné vlajky, obvinil cizince z nekalého spiknutí na zmocnění se brazilských džunglí a přímo obvinil Leonarda DiCapria z toho, že v Amazonii financuje žhářství.

To je prostě absurdní. Kde by na to Leo našel čas? Má plné ruce práce s natáčením, šukáním na své jachtě a bavením se nad každým tweetem o tom, jak mladé partnerky si vybírá. „No teda, internet mě zase dostal,“ zavolal Leo na nejbohatší lidi na světě nad lahví vína, co je dražší než váš nájem. Ale hlavní pohroma Bolsonarova působení je možná to, jak zvládl pandemii covidu.

Brazílie se to dotklo masivně. Přes 34 milionů případů a přes 685 000 úmrtí. A už od začátku to odmítal brát vážně. Nejdříve covid označoval za „chřipečku“, a když počet úmrtí začal stoupat, snažil se zbavit odpovědnosti jako ten největší šmejd. Pořád samá pandemie, o ničem jiném se nemluví. Musíme s tím přestat.

Je mi líto těch, co umřeli, ale všichni jednou zemřeme. Všichni tady jednou zemřou. Nesmíme se chovat jako bábovky. Ty jo, to je ale nehorázně strašný. Nebudeme si lhát, americká reakce na covid nebyla nejlepší, ale aspoň si institut CDC za slogan nezvolil: „Na co si stěžujete, smrt čeká na všechny, pochlapte se a zhebněte v díře.“ Bolsonaro se ale nejen vzdal odpovědnosti za covid – on situaci aktivně zhoršoval.

Útočil na guvernéry a kohokoliv, kdo volal po lockdownech a odstupu. Došlo to až tak daleko, že pokud někdo lockdown vyhlásil, přicházelo to někdy z dost překvapivých míst. Situace je natolik vážná, že drogové gangy, které velí tomuto slumu a dalším slumům Rio de Janeira, nařídily lockdown a zakázaly pořádání tajných večírků. Je to tak. Drogové gangy byly ohledně covidu zodpovědnější než brazilská vláda.

Ale zase je za zákaz večírků nepřechvalme. Víte, co je lákavé, když jste zavření doma a nemáte co dělat? Drogy. A je frustrující, že Brazílie měla lepší předpoklady covid zvládnout než jiné země. Proběhla tam řada úspěšných očkovacích kampaní v hlavní roli s jejich oblíbeným maskotem Zé Gotinhou. Ten při nejlepším vypadá jako superspermie a při nejhorším jako člen Ku-klux-klanu oháknutý na aerobik.

Bolsonaro vzbudil pochyby ohledně vakcín a jeho úřad navíc několik měsíců odkládal dodávky dávek. Podle všeho Pfizer v loňském roce brazilskou vládu oslovil 81krát s tím, aby se domluvili na dodávkách vakcín. Ale povětšinou nedostal odpověď. A některé ty e-maily byly fakt smutné. V jednom stálo: „Snad se vám daří!

Jen si chci ověřit, že jste včera obdržel zprávu od předsedy Pfizeru s doplněným návrhem potenciálních dodávek vakcín proti covidu-19. Dáte mi prosím vědět?“ No tak, Pfizere. Pokud tě někdo takhle ignoruje, nesmíš si brát servítky. Máš napsat: „HEJ, KOKOTI! Vaše země má COVID. My máme VAKCÍNU. POJĎME DO TOHO!“ Nebo: „Země volá prezidenta Zmrda, přestaň tweetovat o Leonardu DiCapriovi a sakra zvedej telefon!“ A Brazilci navíc vakcíny ani neodmítají.

To dokazuje fakt, že jakmile byly vakcíny dostupné, prakticky 100 % dospělého obyvatelstva v Riu a Sao Paulu se nechalo plně očkovat. To se nepovedlo žádnému americkému městu. Covidová katastrofa by lidem stačila, aby měli Bolsonara dost, ale nadělal toho ještě mnohem víc. Včetně toho, že i když se v kampani stavěl proti korupci, Bolsonaro a jeho okolí se od té doby zapletli do stále většího počtu vyšetřování zločinné činnosti.

A i když popírá, že se čehokoliv dopustil, je ohledně toho tak citlivý, že když se ho na obvinění zeptal novinář, odpověděl: „Mám chuť ti dát přes držku, kapiš?“ Není tedy překvapivé, že v průzkumech nevede. Ale tím nechci říct, že nemá své zastánce. Rozhodně je má a dokážou to dávat najevo. Tisíce jeho stoupenců vytvořily frontu před tělocvičnou vedle ikonického fotbalového stadionu Maracanã v Riu de Janeiru.

Uvnitř se schovávaly davy v barvách brazilské vlajky, povzbuzující prezidenta Jaira Bolsonara a provolávající jej za mesiáše a legendu. Toho muže zbožňuju. Zbožňuju jeho outfit, jeho mejkap, a taky že vypadá jako Hulk na zápasu Green Bay Packers. Ale nejvíc se mi na tom líbí ten chlápek z ochranky za ním, který hledá potenciální hrozby, ale dívá se všude jinde kromě zeleného muže před sebou, který křičí tak moc, že by mohl prasknout.

A Bolsonaro zdánlivě záměrně mezi svými zastánci vytváří půdu pro potenciální odmítnutí výsledku voleb po vzoru Trumpa. Dokonce na naše poslední volby odkazuje jako na varovný příklad. To, co se stalo v amerických volbách. Tím problémem, důvodem této krize byl nedostatek důvěry v hlasování. Někteří lidé volili třikrát, čtyřikrát. Volili mrtví lidé. Byl to blázinec. Dobře, tak to je komentář k 6.

lednu, který nikdo nepotřeboval, od muže, od kterého jej nikdo nechtěl slyšet, a z úhlu, který si nikdo nezaslouží. Své stupidní názory říká nahlas, nemusíte je hledat v jeho nosních dírkách. Bolsonaro se velmi snaží, aby podkopal důvěru v brazilský volební systém. Nadnášel, že se soudci a úředníci snaží o sabotáž jeho znovuzvolení, a varoval před elektronickými hlasovacími přístroji. Přístroji, které jsou mimochodem v centru ASMR volebních reklam, jako je tato.

ASMR elektronická hlasovací schránka. Máte otázky ohledně voleb? Chceme vám to usnadnit. A dnešní otázkou je: Proč volit? Nadržený. Každý den si miliony lidí uvědomí, co je sexuálně přitahuje. A hádám, že dnes alespoň jeden z nich zjistil, že něžné laskání brazilských hlasovacích přístrojů je to jeho labůžo.

Vítejte ve zbytku svého života. Ale hlasovací přístroje nejsou pouze erotické, jsou také všeobecně považované za bezpečné. Nejsou napojené na internet, je tedy prakticky nemožné je hacknout. A od jejich zavedení v roce 1996 úřady nepřišly na jakýkoliv důkaz rozsáhlých podvodů. Bolsonaro ale přístroje opakovaně napadá. Tvrdí, že jeho vítězný náskok z roku 2018 měl být ještě větší.

Dokonce místnost plnou diplomatů podrobil 45minutové prezentaci, kde brazilské volby obvinil ze zmanipulování. A to je neskutečně nebezpečné. Částečně proto, že lidé odsouhlasí cokoliv, pokud jim pohrozíte s 45minutovou prezentací. U nás v kanclu míváme školení o e-mailové bezpečnosti a já jsem letos rozflákal svůj laptop kladívkem, abych mohl tvrdit, že mě se to netýká.

Udělal jsem dobře a udělám to znova. Nechci tu ale plýtvat časem rozporováním každé Bolsonarovy stížnosti, protože je zřejmé, že s těmito námitkami přichází těsně před volbami ne proto, aby zajistil maximální bezpečnost hlasování, ale proto, aby mu zajistil maximální nedůvěru veřejnosti. A jeho stoupenci jeho kecům naslouchají. Pokud volby proběhnou spravedlivě, vyhraje v první kole. Hned v prvním. Volby prohraje jen v případě podvodu a lidé se vydají do ulic, aby tomu zabránili.

Je to zajímavé, protože když se na toho muže podíváte, řeknete si, že Brazílii miluje, ale když si ho poslechnete, uslyšíte, že svou zemi klidně spálí na popel na základě chabé konspirace. Ale tahle podvojnost je asi součástí tajemství a rozporuplnosti, které z lidí dělají to vůbec nejhorší. A vzhledem k Bolsonarovým řečem není překvapivé, že už k násilí došlo. Lulův zastánce byl zabit přívržencem Bolsonara, který vtrhl na jeho party a zastřelil ho.

Přitom křičel: „Všichni stoupenci PT,“ tedy Lulovy politické strany, „zemřou.“ Situace v Brazílii je tedy momentálně velmi napjatá. A to jsme ještě ani nezmínili, jak blízko má Bolsonaro k tamní armádě. Sám je to exvoják a vyjádřil obdiv k vojenskému diktátorskému režimu, který zemi vládl do roku 1985, ale jeho vláda je navíc plná vojáků. Někteří velitelé tamních ozbrojených sil souhlasí s jeho pochybnostmi o poctivosti voleb.

Kvůli tomu všemu je pochopitelné, že se někteří bojí toho, co může přijít. Prezident Bolsonaro s pučem nelaškuje poprvé, je to stará známá věc. Jeho zastánci jsou schopní čehokoliv. Stejně jako stoupenci prezidenta Trumpa, když napadli Kapitol. Nepochybuju o tom, dokonce jsem o tom i psal, že v Brazílii dojde k tragickému zopakování toho, co se stalo tam. Jo, ale tam by to mohlo být mnohem horší.

Máme štěstí v tom, že Trumpovi stoupenci jsou zpravidla polonazí muži v beranicích, věčně ochraptělý polštářový baron a některé z jeho hloupějších dětí. Ale Bolsonaro má významnou vojenskou podporu. A není jisté, co by mohli udělat v případě povstání. Kvůli tomu je v sázce mnohem víc. Když někdo ohrožuje demokracii, je snazší říct: „Ty a která armáda?“, když víte jistě, že ta osoba nemá podporu ve skutečné armádě. Pro Brazílii je mnohé v sázce.

Momentálně je nejpravděpodobnější to, že v neděli nikdo nevyhraje, tedy že se Bolsonaro s Lulou znovu utká v druhém kole 30. října. Ale následující týdny dost možná budou velmi stresující. A pokud Bolsonaro nakonec prohraje a výsledek bude rozporovat, bude to zkouška síly brazilské relativně mladé demokracie. Takže pro ty z vás tam, co se bojí, dovolte mi na vás promluvit ve dvou jazycích, kterým rozumíte. Portugalštině a samozřejmě…

jazyce čaků. Takže se mnou prosím… mějte strpení. Ahoj, Brazílie. Já jsem moderátor-samuraj. Je mi líto, čím si momentálně procházíte. V příštích týdnech na vás budeme myslet. Hodně štěstí.

To byla naše show, děkujeme za zhlédnutí, uvidíme se příští týden, dobrou noc! Které je to tlačítko? Je to tohle? Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Budou nové díly?

00

Odpovědět

At to nemusite googlit jako ja. "Novým prezidentem Brazílie je Lula da Silva. Bolsonara porazil o méně než dvě procenta hlasů."

00

Odpovědět

Jen pro zajímavost a neříkám že to je dobře (mám firmu v brazílii):
1) Obyčejný lidi (střední třída) chápe Bolsonara jako někoho kdo tam konečně zatočí s korupcí a bordelem (který tam bezesporu byl)
2) Odlesňování amazon. pralesa chápou jako nutnou daň za to aby se ekonomicky pozvedli (je tam dost chudoba a týká se všech) a jako nepřítele vidí DE (kde si podle jejich slov svoje lesy už spálili a postavili na tom ekonomiku a teď chtějí kritizovat BR ... a navíc kyslík se podle nich z 80% bere z řas v moři a ne z lesa) ... není pak těžký porozumět tomu kde se bere popularita Bol.
3) zbraně a kriminalita je tam enormní (statisicky TOP vražd na světě) ale místní to chápou tak že to je sice blbý ale že to tak mají všude na světě :) (cpou jim media)

34

Odpovědět

Ad 2 ) Tohle zeleným mozkům nevysvětlíš, protože oni by sice rádi elektrické auto pro sebe, ale když se jich zeptáš, čím vyrábět elektřinu, tak jádro ne, protože Fukušima, fosilní paliva ne, protože CO2 ( že při spalování stromů v obnovitelných elektrárnách se asi CO2 neuvolňuje + plus cestuje z Kanady, není právě Jižní Ameriky), větrníky vlastně taky ne, protože ocel se stále vyrábí při teplotě 800 stupňů...

Ad 3) Největší počet vražd je v Nikaragui a socialistickém ráji jménem Venezuela. Zbraňové zákony používají demokraté jako klacek na černochy ( my nejsme rasisté, černoch však musí být ve vězení, protože se u něj našla neregistrovaná bambitka - nejčastější důvod odsouzení)

23

Odpovědět

ad 1) Během Bolsonarovi "pravičácké a ukrutné vlády" v Brazílii bylo zabito v Nikaraguji policií a vojskem ( pod "laskavou a levičáckou") přes 325 lidí - dokonce Donald Trump uvolnil imigrační stavidla právě pro obyvatele Nikaraguji a podepsal Nica Act - sankce na představitele nikaragujského režimu - ,

z Venezuely pod "laskavou a ropou nasáklou ekonomikou" uprchli až dva miliony lidí do "imperialistické" a sousední Kolumbie (což z ní dělá největšího podporovatele uprchlíků před útěkem Ukrajinců především do "katolického a pravičáckého" Polska)...

ale nějak jsem si nevšimnul, že by Oliver vysílal nějaký svůj díl o Nikaraguji (Venezuela byla ve vysílání už před čtyřmi lety)

takže volbu brazilského voliče spíše vidím - podívám se do sousedních/bratrských zemí a jaké mají oni výsledky a s kým se přátelí naši vůdci - následně do toho projektuji své požadavky na svého zastupitele

05

Odpovědět

Pozoruhodná logika nejdříve před volbami slíbil, že uvolní zbraňové zákony, což pak jako prezident udělal a výsledkem Oliverova komentu je: "Takže dává něco lidem, o co si neřekli a o co nestojí."

Stojí za odlesňováním brazilského pralesa - tedy vlastně je jen na úrovní desetiletého maxima (tedy jeho předchůdci, většinou ze "socialistických, či stran pracujících" odlesňovali ještě více);

Když bereš něco, co není tvé....není to základ socialismu - tedy popisovat prezidenta jako pravicového populistu (sám si říká Sociální-liberál) je nejdříve hloupé nálepkování, které nemá podporu ani v jeho činech.

26

Odpovědět

"Jednoho dne jsme všichni mrtví", není to vlastně jen parafrázé jistého levičáka jménem Keynes, což opět nesouhlasí s jeho předchozím popisem "Trumpa z tropů" - Trump zavřel během prvních fází Covid-19 hranice pro cestující z Číny, ale američtí soudci rozhodli, že toto není a nemůže být prezidentova pravomoc.

Elektronické hlasovací mašinky jsou tak bezpečné, že náhodná porucha - například zkrat - vůbec nemůže přidat hlasy v řádu "pohybu desetinné čárky" náhodnému kandidátovi (což opět dokazuje následujících dvou větách - kdo vlastně pozná "rozmlácenou elektronickou hlasovací mašinku", když jsou vlastně všechny stejné - na rozdíl od volební urny, která má sice pečeť a definovaný tvar, ale následný podpis předsedy okrsku volební komise z ní dělá jedinečnou volební urnu).

03

Odpovědět

Demokracie je nejhorsi zpusob vlady, ale nejlepsi ktery mame.

13