Brexit IIILast Week Tonight
235
John Oliver se vrací po přestávce ve vysílání a znovu se vrací k tématu, které už několikrát probíral. Jak se brexit blíží, stále víc to vypadá, že to bude jedna velká katastrofa. Theresa Mayová nedokázala vyjednat takovou dohodu, kterou by zákonodárci schválili, takže se zdá stále pravděpodobnější, že Spojené království odejde z EU bez dohody, což může znamenat obří problémy. Jde s tím ještě něco dělat? A pokud ano, jaké jsou možnosti?
Přepis titulků
Brexit – krásně pojmenovaná katastrofa. Je to, jako by tohle zvíře zemřelo
na vydří autoerotickou asfyxii. Zní to roztomile, ale když
domyslíte důsledky, je to smutné. Je to už dva a půl roku od doby, kdy si Británie
zvolila odchod z EU. Objevil se tu autobus plný lží, lidé zásadní
rozhodnutí odsouhlasili minimálním rozdílem a od té doby téma brexitu ovládlo každou chvilku života v Británii.
Řešilo se to i v reality show nazvané Ostrov lásky. A co si myslíte o brexitu? - Co to je? - To, jak odcházíme z Evropské unie. Já nevím, já tohle... Pokud máme opustit EU, tak... Znamená to, že naše blaho a naše obchodní styky mohou být omezeny. To znamená, že nebudeme mít sýr?
- Sýr? - Sýr. Ne, ne, ne... To s tím nemá nic společného. Neznamená to, že pak bude těžší se dostat do Španělska a tak? - Může být těžší jet na dovolenou. - Jo, podle mě jo. Ale já ráda jezdím na dovolenou. Dobře, takže... Rozebírá se tam toho hodně, přestože nic z toho nestojí za rozebírání.
Je to, jako byste přijeli ke kamarádovy vypomoct se stěhováním a na všech krabicích jste našli nápis Mrtví pavouci pro mamku. Můžete to rozbalit, ale lepší by bylo vše spálit a nikdy už o tom víc nemluvit. Jde o to, že v UK se tématu brexitu nevyhnete. Skvěle to zachytil pořad zvaný Gogglebox. Je to pořad, kde sledujete jiné lidi, kteří sledují televizi. Je to skvělé, věřte mi.
Poslechněte si, jak někteří Britové sledují zprávy. Proč o tom vůbec David Cameron uspořádal referendum? Měl by za to sedět. Británie by chtěla mít všechno najednou. Chtějí obchodovat se zbytkem světa, ale také chtějí výhody obchodu s Evropou. Už jsem v půlce 585stránkové odchodové dohody. Co jsi zač?
Je to jak na tom hrnku, který jsem viděl. Nový den, ale pořád stejný sračky. Mary? Prosím, neklej. Bylo to na hrnku. Jen cituju, co jsem četl na hrnku. Na hrnku jsem viděl ještě něco, Mary. Toto manželství je jako lokomotiva na mé hrudi, která drtí mou duši na prach. Cituju, co jsem viděl, Mary.
Nemůžu za to já, ale ten hrnek. Lidé jsou jednáním o brexitu vyčerpaní. Šílené je, že se zatím neudál, přesto už měl velký vliv na britskou ekonomiku. Po odhlasování brexitu se Británie stala nejméně rostoucí ekonomikou zemí G7, velké společnosti jako Nissan a Dyson zemi opustily a hodnota libry klesla o 14 %.
To vše ještě před 29. březnem, do kterého zbývá 40 dní. Tehdy má Británie oficiálně opustit EU. Může to být naprostá katastrofa. Nic se nedaří tak, jak to bylo slibováno. Británie měla opustit EU v několika krocích. Nejdřív měla 29. března vstoupit do přechodného období, během kterého by vyjednávala budoucí vztah s EU. Úplně odejít měla až poté.
Premiérka Theresa Mayová strávila dva roky tím, že se snažila vyjednat přechodný plán s EU. A když předložila tuto dohodu parlamentu, stalo se následující. Theresa Mayová utrpěla největší porážku v dějinách. Takto byla porážka oznámena. Ano, otočená doprava, 202. Ne, otočená doleva, 432. Co to bylo za zvuk?
Byla to největší porážka v dějinách, ale zní to jako jídelna na základce, když si někoho zavolají do ředitelny. Theresa má průůůser! Tento moment v UK ukázat nemůžeme, kvůli tomu hloupému zákonu, který zakazuje záběry z Parlamentu v komediálních pořadech. Když se tam bude zítra vysílat tento pořad, bude to nahrazeno záběry z cvičebního videa Chipa a Dala z roku 1983. A to zcela bez vysvětlení.
Toto uvidí. Takto byla porážka oznámena. Jo, tohle jim pustíme. Budou zmatení, ale bude to jen jejich chyba. Porážka návrhu dohody Mayové vyvolala obavy z nejhoršího možného scénáře. Británie za měsíc odejde z EU bez jakéhokoliv přechodného plánu. Je to takzvaný scénář bez dohody.
Následky mohou být dalekosáhlé. Nejen pro Británii nebo EU, ale pro celý svět. Dnes si zodpovíme pár otázek. Proč se jim nelíbila její dohoda, co se stane, když Británie odejde bez dohody, a mohou si brexit ještě rozmyslet? Začněme tím, proč parlament dohodu odmítl. Důvodů je mnoho, ale tím největším je Severní Irsko.
Vysvětlím to. Spojené království se skládá ze čtyř zemí. Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. Slavná čtyřka. Něco jako Beatles. Nepovím vám, který z nich je Ringo, protože by to nebylo fér vůči Walesu. Severní Irsko má společnou hranici s Irskou republikou. V současností je vše, co vidíte, součástí EU.
Zboží i lidé mohou mezi státy volně cestovat. Ale pointou brexitu je, že Británie odejde z EU, čímž může vzniknout hranice napříč Irskem. To může být obří problém. Tato oblast bývala zamořena sektářským násilím. Nemám čas vysvětlovat sociálně-politické dějiny Irska, ale vyhledejte si IRA bombové útoky, krvavou neděli nebo filmy Daniela Day-Lewise z 80.
let. Nebo víte co, nechám Cranberries, aby to v 10 vteřinách shrnuli. S jejich tanky a jejich bombami, s jejich bombami a jejich zbraněmi. Ve tvé hlavě, ve tvé hlavě umírají. To je víceméně celé. Tanky, bomby, zbraně a jen čtyři akordy. Prostě Irsko. Během tohoto období zemřely tisíce lidí, v obchodech poblíž hranice běžně vybuchovaly bomby a hraniční přechody byly častým cílem.
Jejich odstranění bylo základem historické Velkopáteční dohody z roku 1998. V celé oblasti zavládl křehký mír. Návrat hraničních přechodů v jakékoliv podobě opět zvýší napětí. Tamní obyvatelé to vědí. Pokud někdo postaví celnici na hranici mezi severem a jihem Irska, tak lidé budou střílet.
Budou střílet na tamní pracovníky. To je na 100 % jisté. Páni, to je děsivé. Když si je někdo takto jistý, že něco bude takovou katastrofou, většinou v tom hraje roli namodro nabarvený Will Smith. Všichni se shodují, že nelze zase načrtnout hraniční čáru.
Ale jak se tomu vyhnout? Pokud nejste součástí EU, musíte někde prohlédnout zboží. Stejně jako na jakékoliv mezinárodní hranici. Zatím nikdo nepřišel s dobrým řešením. Někteří, třeba bývalý ministr zahraničí a nepovedený Gary Busey Boris Johnson, navrhli několik řešení. Zahrnovaly technologie, které ještě neexistují, a celní kontrolu nedaleko, ale ne přímo na hranici.
Irsko tím však nepřesvědčili. Když na něj novináři zatlačili, že chtějí víc detailů, jeho odpověď nevzbuzovala důvěru. Nikdo to nevidí jako realistický plán. Nemyslí si, že ho Irsko přijme. EU ho přijme. Neutíkejte, chceme se zeptat na pár důležitých otázek. Proč nemluvíte se čtvrtým kanálem?
Proč nám neodpovíte? Tohle je absurdní. Chcete vážnou konverzaci o brexitu, ale vy před námi ujíždíte. Proč neodpovídáte na žádné důležité otázky? Já ti povím, proč neodpovídá na důležité otázky. Nemá na ně odpovědi! Jedinou otázkou, na kterou je dát schopný dát odpověď, je, co by se stalo, kdyby Gordon Ramsay spadl do sušičky.
Ale v případě, že kdyby nikdo nepřišel s řešením tohoto neřešitelného problému do konce přechodného období, EU a Theresa Mayová se shodli na takzvané pojistce. Během té by Severní Irsko žilo podle zákonů EU a celní hranice by vznikla mezi ním a zbytkem Británie. To by platilo až do doby, než by se přišlo na trvalé řešení. Řešení, které neexistuje. Problémem je, že zastánci brexitu s tímto nesouhlasí.
Chtějí, aby Theresa Mayová vyjednala lepší podmínky. Ale EU tvrdí, že o tom už jednat nebude, takže je čím dál pravděpodobnější, že Británie za měsíc odejde bez jakékoliv dohody. Co se stane, když nedospějí k dohodě? Zaprvé, ironií je, že vznikne hranice v Irsku. Jediná věc, kterou nikdo nechce. Následky však budou ještě větší.
Celnice nevzniknou jen na hranici s Irskem. Bude třeba je mít u každého hraničního přechodu. Velké přístavy, jako je Dover, kudy do země vjíždí kamiony, to může uvrhnout do chaosu. Při brexitu bez dohody přestanou obchodní dohody platit doslova přes noc. To znamená celní prohlídku každého vozidla. Pokud by celníci zdrželi každý kamion byť jen o 70 vteřin, na nalodění na trajekt by se mohlo čekat šest dní. Ano a to je problém.
Celý systém je postaven na neustálém pohybu. Někde ho zastavíte a on se rozpadne. Je to jako u pokladny, ke které někdo přinese ovoce, které pokladní nezná. Moment, rozhodně si nebudeš kupovat pitahayu v Krogeru o šesté hodině večer během deštivé neděle! Koukej vypadnout! Zahoď to a vypadni! Tady si ho kupovat nebudeš! Podívejte, tato zpoždění ovlivni hlavně rychle se kazící zboží.
Poví vám to tento dovozce květin. Když dojde ke zdržení, nebudeme mít s čím obchodovat. Potřebujeme plynulý pohyb, jinak nás to ovlivní. - Co je v sázce, pokud by došlo k problému? - Všechno. Má rodina, můj dům, vše. Mí zaměstnanci. V obchodě dělám už 33 let. To je smutné. Lidé chtějí květiny hned a hlavně živé.
Ale možná ho vám bude trochu méně líto, když uslyšíte, co řekl hned poté. V obchodě dělám už 33 let. - Hlasoval jsem pro odchod. - Litujete toho? No teď pomalu začínám. Ale když jste hlasoval pro odchod, to vás nenapadlo, že to ovlivní vaše květiny? To mě upřímně nenapadlo.
Moc jsem nad tím nepřemýšlel. Jo, ale to jsi měl, že jo? A proto jsi vyjebal sám se sebou. Není to urážlivé. Viděl jsem to na hrnečku, takže v pohodě. Díky němu je to v pohodě, Mary. Vždycky věř hrnečku! Mrazivá vyhlídka na brexit bez dohody je nyní tak pravděpodobná, že vláda vydala stovky pokynů, co dělat, pokud se tak stane.
Je tam vše od regulování pesticidů až po nové procedury vyvezení koně za hranice. Ale to je snad jasné. Sundáte mu body, dáte ho do bedýnky a budete se tvářit nevinně, když se ochranka začne ptát, čí je ten kůň. Některé věci, které se během brexitu bez dohody mohou stát, spadají do kategorie mírných nepříjemností.
Ale existují i vážné problémy, jako je možný nedostatek léků z jiných zemí. Mohlo by to zasáhnout tuto dívku s mozkovou obrnou a epilepsií. Bere tři léky, které nutně potřebuje. Bez nich bude mít několik záchvatů denně. Jsme jedna z nejbohatších zemích na světě a já řeším to, jestli za dva měsíce budeme mít dostupné léky. Je to šílená situace.
Ano, to máš pravdu. Nedostatek léků je něco, s čím by se Británie měla vypořádat. Její problémy se měly točit jen kolem americké výslovnosti slova vitamín, kolem nedostatku fazolí u snídaně a kolem 20letého čekání na další královskou svatbu. Jak to, že jsi stále svobodný, Georgi? Už se koukej usadit. Najdi si už snoubenku, kterou budeme moct kriticky hodnotit!
Pokud tohle není dostatečně děsivé, existují obavy ohledně nedostatku zboží. Někteří Britové začali shromažďovat jídlo nebo kupovat "brexitové krabičky". Když uvidíte, co uvnitř je, zjistíte, že je to opravdu smutné. Vypadá to jako barva v plechovce, ale můžete to být večeře po brexitu. Každý brexitový box obsahuje oblíbená rodinná jídla, chilli con carne, kuřecí tikku a dokonce i fajitas.
Když pominu, jak nechutně zní "plechovka plná vlhkého masa", tak nepřehlédněme ironii toho, že každé jídlo v tomto boxu přišlo do Británie z jiné země a všem zlepšilo život. Nevypadá to tedy moc dobře. Jakákoliv forma brexitu představuje špatné nebo horší ekonomické vyhlídky.
Vládní analýza odhaduje, že pod brexitovým plánem Theresy Mayově bude britská ekonomika za 15 let o 3,9 % slabší. Zní to špatně, dokud nezjistíte, že při brexitu bez dohody bude ekonomika o 9,3 % slabší. Takovéto zpomalení neublíží jen Británii, ovlivní celý svět. A i přes to všechno to některé Brity naprosto vůbec nezajímá. Podporují svá tvrzení těmi nejhoršími příklady.
Můj dědeček zemřel v první světové válce, můj strýček zemřel v druhé světové válce, přesto jsme to zvládli. Ale nemáte obavy z toho, že o této události mluvíte stejně jako o následcích světové války? Ne, nemám. Je to stejná situace. Ale není! Světové války byly vyprovokovány. Byly odpovědí na vnější události.
Brexit si Britové udělali sami. Británie je jako Pompeje, kdyby si ale Pompeje sopku odhlasovaly. Autobus tvrdil, že to bude dobrý. Věřil jsem autobusu. A hrneček to podpořil. Hrnečkům se má věřit. To nás přivádí k poslední otázce. Když to vše je tak zlé, může to Británie zrušit?
Odpovědí je: "Technicky ano." V prosinci Evropský nejvyšší soud oznámil, že mohou odstoupit od svého úmyslu odejít. To naznačuje, že by Evropa přijala Británii zpět. A dalším znakem je to, že existují Breunion Boys. Nizozemská skupina, která se popisuje jako chlapecká skupina, která chce znovu spojit Velkou Británii s EU. Pokud si myslíte, že nenatočili videoklip, tak asi nechápete, proč je vůbec vytahuju.
Británie, vrať se. Británie, vrať se. Británie, vrať se k nám. Pořád není pozdě si to rozmyslet. Británie, vrať se. Británie, vrať se. Slibujeme, že se změníme. Změníme tvůj názor? Hukot.
Je to klasická chlapecká skupina. Máte pět evropských pitomečků, dva obléknete jako rybáře, dva jako pojišťovací agenty a jednoho jako nachlazenou marxistickou gorilu. Vyhodíte je na nejchmurnější pláži světa a necháte je zpívat o deziluzi z celní unie. Je to jako z příručky. Já vím, že tenhle videoklip asi nikoho nepřesvědčí, aby zůstal v EU.
Ale jejich rapový segment určitě ano. Vždy budeme propojeni, naše životy jsou svázány. Ještě to můžete změnit, podívejte, co vše opouštíte. Zadrž. Tak to jako moment. Ty si opravdu myslíš, že Brity ohromíš svými břišáky?
Jsme Britové! Pokud o nás lidé něco vědí, tak to, že všichni tu máme úžasné břišáky. Ty mé jsou ohromné. Královniny jsou naprosto šílené. Myslíš si, že nás tím ohromíš? Vrať se do posilovny, chlapečku. Je jasné, že ta kapela je dost dobrým argumentem k okamžitému opuštění EU.
Ale co kdyby se Británie rozhodla zůstat? Jak by to mohlo probíhat? Theresa Mayová a Parlament mohou zvážit následky a rozhodnout se, že brexit za to nestojí. To by bylo velice odvážné. Ale neudělají to, protože by sklidili kritiku za pohrdáním referendem. Proto někteří navrhli druhé referendum. To by nebylo snadné.
Zaprvé, nejkratší doba potřebná k uspořádání referenda je 22 týdnů, ale zbývá už jen 6 týdnů. Ale o čem by lidé vlastně hlasovali? Byla by to možnost zůstat v EU oproti brexitu Theresy Mayové? Nebo zůstat proti brexitu bez dohody? Nebo byste tam vložili všechny tři možnosti? Nejspíš by to rozdělilo hlasy, většinu by nezískala žádná možnost a nějak by to celé bylo ještě horší.
Skutečností je, že toto téma je na referendum příliš komplexní. To samé platilo i o prvním referendu! Lidí se ptali jen na to, zda zůstat, nebo odejít, aniž by jim vysvětlili, co to může mít za následky. První referendum bylo příšerný nápad. Vláda přenesla závažné rozhodnutí na lidi. A na obranu občanů, tohle není jejich práce. Volí si politiky, aby dělali rozumná a správná rozhodnutí za ně.
Takhle zastupitelská demokracie funguje. Víte, kdo by vám to tehdy řekl? Účastníci v Goggleboxu. Sledujte, jak reagovali na oznámení referenda v roce 2016. Věříte tomu, že tomu všichni rozumí tak, aby o tom mohli hlasovat? Kolem musí být víc lidí, jako jsem já. To mě znepokojuje. Podle mě lidi nejsou dobře informovaní. Přesně tak.
Aby dělali rozhodnutí. Já tomu nerozumím. Nechci o tom hlasovat. Když tomu vůbec nerozumím. Přesně! To je inteligentní názor. Občas něco nevíte, takže si najmete někoho, kdo tomu rozumí.
Představte si, že přijdete k lékaři s bolestí břicha a on řekne: "Co myslíte vy?" "Mělo by slepé střevo být vyoperováno, nebo by mělo zůstat?" Nejspíš byste mu odpověděli: "Mě se neptejte a dělejte svou práci!" Skutečnou politickou odvahou by bylo, kdyby se nesvolalo druhé referendum, což je něco, co Theresa Mayová odmítla, ale kdyby přiznala, že to první referendum bylo chybou a že jeho provedení trvale poškodí celý stát.
A pak by se celý brexit zrušil. Ale zdá se, že tohle se prostě nestane. Místo toho je Británie odhodlaná si stoupnout na hrábě dějin a přetrpět následky. Přál bych si, abych vám mohl nabídnout povzbuzující churchillovský projev, že vše bude v pořádku.
Ale za daných okolností vám můžu nabídnout jen toto: Britský lide, v dějinách jsme si prožili zlé časy. Velkou válku, nálety a tu chvíli, kdy Debra použila Howardův krém ve svých čokoládových lanýžích. To byl můj krém. - Ale ne. - Omlouvám se, Howarde. I tak jsme vydrželi.
Tato země nikdy neustoupí, ani když se nás pokusily zničit jiné země, ani když jsme uprostřed pokusu se zničit sami. Znám některé, kteří ječí: "Británie, vrať se, nedělej to!" "Jen se zbytečně ženeš do prdele!" Těm my odpovídáme: "No, ještě jsme ani na začátku cesty do prdele!"
Do prdele půjdou naše přístavy, do prdele půjdou naše obchody, do prdele půjdou naše nemocnice a pak naše pole. Nikdy se nevzdáme! A až se kouř rozplyne, co zůstane? Británie! Ne stejná Británie, její horší verze se slabší ekonomikou, bez čerstvého ovoce a celá zmatená z toho, co s koňmi, kteří mají jet na dovolenou.
Ale pořád Británie! A až si způsobíme toto smrtelné zranění, pocítíme chuť vítězství! Vítězství, které chutná jako mumifikované kuřecí fajitas! Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Řešilo se to i v reality show nazvané Ostrov lásky. A co si myslíte o brexitu? - Co to je? - To, jak odcházíme z Evropské unie. Já nevím, já tohle... Pokud máme opustit EU, tak... Znamená to, že naše blaho a naše obchodní styky mohou být omezeny. To znamená, že nebudeme mít sýr?
- Sýr? - Sýr. Ne, ne, ne... To s tím nemá nic společného. Neznamená to, že pak bude těžší se dostat do Španělska a tak? - Může být těžší jet na dovolenou. - Jo, podle mě jo. Ale já ráda jezdím na dovolenou. Dobře, takže... Rozebírá se tam toho hodně, přestože nic z toho nestojí za rozebírání.
Je to, jako byste přijeli ke kamarádovy vypomoct se stěhováním a na všech krabicích jste našli nápis Mrtví pavouci pro mamku. Můžete to rozbalit, ale lepší by bylo vše spálit a nikdy už o tom víc nemluvit. Jde o to, že v UK se tématu brexitu nevyhnete. Skvěle to zachytil pořad zvaný Gogglebox. Je to pořad, kde sledujete jiné lidi, kteří sledují televizi. Je to skvělé, věřte mi.
Poslechněte si, jak někteří Britové sledují zprávy. Proč o tom vůbec David Cameron uspořádal referendum? Měl by za to sedět. Británie by chtěla mít všechno najednou. Chtějí obchodovat se zbytkem světa, ale také chtějí výhody obchodu s Evropou. Už jsem v půlce 585stránkové odchodové dohody. Co jsi zač?
Je to jak na tom hrnku, který jsem viděl. Nový den, ale pořád stejný sračky. Mary? Prosím, neklej. Bylo to na hrnku. Jen cituju, co jsem četl na hrnku. Na hrnku jsem viděl ještě něco, Mary. Toto manželství je jako lokomotiva na mé hrudi, která drtí mou duši na prach. Cituju, co jsem viděl, Mary.
Nemůžu za to já, ale ten hrnek. Lidé jsou jednáním o brexitu vyčerpaní. Šílené je, že se zatím neudál, přesto už měl velký vliv na britskou ekonomiku. Po odhlasování brexitu se Británie stala nejméně rostoucí ekonomikou zemí G7, velké společnosti jako Nissan a Dyson zemi opustily a hodnota libry klesla o 14 %.
To vše ještě před 29. březnem, do kterého zbývá 40 dní. Tehdy má Británie oficiálně opustit EU. Může to být naprostá katastrofa. Nic se nedaří tak, jak to bylo slibováno. Británie měla opustit EU v několika krocích. Nejdřív měla 29. března vstoupit do přechodného období, během kterého by vyjednávala budoucí vztah s EU. Úplně odejít měla až poté.
Premiérka Theresa Mayová strávila dva roky tím, že se snažila vyjednat přechodný plán s EU. A když předložila tuto dohodu parlamentu, stalo se následující. Theresa Mayová utrpěla největší porážku v dějinách. Takto byla porážka oznámena. Ano, otočená doprava, 202. Ne, otočená doleva, 432. Co to bylo za zvuk?
Byla to největší porážka v dějinách, ale zní to jako jídelna na základce, když si někoho zavolají do ředitelny. Theresa má průůůser! Tento moment v UK ukázat nemůžeme, kvůli tomu hloupému zákonu, který zakazuje záběry z Parlamentu v komediálních pořadech. Když se tam bude zítra vysílat tento pořad, bude to nahrazeno záběry z cvičebního videa Chipa a Dala z roku 1983. A to zcela bez vysvětlení.
Toto uvidí. Takto byla porážka oznámena. Jo, tohle jim pustíme. Budou zmatení, ale bude to jen jejich chyba. Porážka návrhu dohody Mayové vyvolala obavy z nejhoršího možného scénáře. Británie za měsíc odejde z EU bez jakéhokoliv přechodného plánu. Je to takzvaný scénář bez dohody.
Následky mohou být dalekosáhlé. Nejen pro Británii nebo EU, ale pro celý svět. Dnes si zodpovíme pár otázek. Proč se jim nelíbila její dohoda, co se stane, když Británie odejde bez dohody, a mohou si brexit ještě rozmyslet? Začněme tím, proč parlament dohodu odmítl. Důvodů je mnoho, ale tím největším je Severní Irsko.
Vysvětlím to. Spojené království se skládá ze čtyř zemí. Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. Slavná čtyřka. Něco jako Beatles. Nepovím vám, který z nich je Ringo, protože by to nebylo fér vůči Walesu. Severní Irsko má společnou hranici s Irskou republikou. V současností je vše, co vidíte, součástí EU.
Zboží i lidé mohou mezi státy volně cestovat. Ale pointou brexitu je, že Británie odejde z EU, čímž může vzniknout hranice napříč Irskem. To může být obří problém. Tato oblast bývala zamořena sektářským násilím. Nemám čas vysvětlovat sociálně-politické dějiny Irska, ale vyhledejte si IRA bombové útoky, krvavou neděli nebo filmy Daniela Day-Lewise z 80.
let. Nebo víte co, nechám Cranberries, aby to v 10 vteřinách shrnuli. S jejich tanky a jejich bombami, s jejich bombami a jejich zbraněmi. Ve tvé hlavě, ve tvé hlavě umírají. To je víceméně celé. Tanky, bomby, zbraně a jen čtyři akordy. Prostě Irsko. Během tohoto období zemřely tisíce lidí, v obchodech poblíž hranice běžně vybuchovaly bomby a hraniční přechody byly častým cílem.
Jejich odstranění bylo základem historické Velkopáteční dohody z roku 1998. V celé oblasti zavládl křehký mír. Návrat hraničních přechodů v jakékoliv podobě opět zvýší napětí. Tamní obyvatelé to vědí. Pokud někdo postaví celnici na hranici mezi severem a jihem Irska, tak lidé budou střílet.
Budou střílet na tamní pracovníky. To je na 100 % jisté. Páni, to je děsivé. Když si je někdo takto jistý, že něco bude takovou katastrofou, většinou v tom hraje roli namodro nabarvený Will Smith. Všichni se shodují, že nelze zase načrtnout hraniční čáru.
Ale jak se tomu vyhnout? Pokud nejste součástí EU, musíte někde prohlédnout zboží. Stejně jako na jakékoliv mezinárodní hranici. Zatím nikdo nepřišel s dobrým řešením. Někteří, třeba bývalý ministr zahraničí a nepovedený Gary Busey Boris Johnson, navrhli několik řešení. Zahrnovaly technologie, které ještě neexistují, a celní kontrolu nedaleko, ale ne přímo na hranici.
Irsko tím však nepřesvědčili. Když na něj novináři zatlačili, že chtějí víc detailů, jeho odpověď nevzbuzovala důvěru. Nikdo to nevidí jako realistický plán. Nemyslí si, že ho Irsko přijme. EU ho přijme. Neutíkejte, chceme se zeptat na pár důležitých otázek. Proč nemluvíte se čtvrtým kanálem?
Proč nám neodpovíte? Tohle je absurdní. Chcete vážnou konverzaci o brexitu, ale vy před námi ujíždíte. Proč neodpovídáte na žádné důležité otázky? Já ti povím, proč neodpovídá na důležité otázky. Nemá na ně odpovědi! Jedinou otázkou, na kterou je dát schopný dát odpověď, je, co by se stalo, kdyby Gordon Ramsay spadl do sušičky.
Ale v případě, že kdyby nikdo nepřišel s řešením tohoto neřešitelného problému do konce přechodného období, EU a Theresa Mayová se shodli na takzvané pojistce. Během té by Severní Irsko žilo podle zákonů EU a celní hranice by vznikla mezi ním a zbytkem Británie. To by platilo až do doby, než by se přišlo na trvalé řešení. Řešení, které neexistuje. Problémem je, že zastánci brexitu s tímto nesouhlasí.
Chtějí, aby Theresa Mayová vyjednala lepší podmínky. Ale EU tvrdí, že o tom už jednat nebude, takže je čím dál pravděpodobnější, že Británie za měsíc odejde bez jakékoliv dohody. Co se stane, když nedospějí k dohodě? Zaprvé, ironií je, že vznikne hranice v Irsku. Jediná věc, kterou nikdo nechce. Následky však budou ještě větší.
Celnice nevzniknou jen na hranici s Irskem. Bude třeba je mít u každého hraničního přechodu. Velké přístavy, jako je Dover, kudy do země vjíždí kamiony, to může uvrhnout do chaosu. Při brexitu bez dohody přestanou obchodní dohody platit doslova přes noc. To znamená celní prohlídku každého vozidla. Pokud by celníci zdrželi každý kamion byť jen o 70 vteřin, na nalodění na trajekt by se mohlo čekat šest dní. Ano a to je problém.
Celý systém je postaven na neustálém pohybu. Někde ho zastavíte a on se rozpadne. Je to jako u pokladny, ke které někdo přinese ovoce, které pokladní nezná. Moment, rozhodně si nebudeš kupovat pitahayu v Krogeru o šesté hodině večer během deštivé neděle! Koukej vypadnout! Zahoď to a vypadni! Tady si ho kupovat nebudeš! Podívejte, tato zpoždění ovlivni hlavně rychle se kazící zboží.
Poví vám to tento dovozce květin. Když dojde ke zdržení, nebudeme mít s čím obchodovat. Potřebujeme plynulý pohyb, jinak nás to ovlivní. - Co je v sázce, pokud by došlo k problému? - Všechno. Má rodina, můj dům, vše. Mí zaměstnanci. V obchodě dělám už 33 let. To je smutné. Lidé chtějí květiny hned a hlavně živé.
Ale možná ho vám bude trochu méně líto, když uslyšíte, co řekl hned poté. V obchodě dělám už 33 let. - Hlasoval jsem pro odchod. - Litujete toho? No teď pomalu začínám. Ale když jste hlasoval pro odchod, to vás nenapadlo, že to ovlivní vaše květiny? To mě upřímně nenapadlo.
Moc jsem nad tím nepřemýšlel. Jo, ale to jsi měl, že jo? A proto jsi vyjebal sám se sebou. Není to urážlivé. Viděl jsem to na hrnečku, takže v pohodě. Díky němu je to v pohodě, Mary. Vždycky věř hrnečku! Mrazivá vyhlídka na brexit bez dohody je nyní tak pravděpodobná, že vláda vydala stovky pokynů, co dělat, pokud se tak stane.
Je tam vše od regulování pesticidů až po nové procedury vyvezení koně za hranice. Ale to je snad jasné. Sundáte mu body, dáte ho do bedýnky a budete se tvářit nevinně, když se ochranka začne ptát, čí je ten kůň. Některé věci, které se během brexitu bez dohody mohou stát, spadají do kategorie mírných nepříjemností.
Ale existují i vážné problémy, jako je možný nedostatek léků z jiných zemí. Mohlo by to zasáhnout tuto dívku s mozkovou obrnou a epilepsií. Bere tři léky, které nutně potřebuje. Bez nich bude mít několik záchvatů denně. Jsme jedna z nejbohatších zemích na světě a já řeším to, jestli za dva měsíce budeme mít dostupné léky. Je to šílená situace.
Ano, to máš pravdu. Nedostatek léků je něco, s čím by se Británie měla vypořádat. Její problémy se měly točit jen kolem americké výslovnosti slova vitamín, kolem nedostatku fazolí u snídaně a kolem 20letého čekání na další královskou svatbu. Jak to, že jsi stále svobodný, Georgi? Už se koukej usadit. Najdi si už snoubenku, kterou budeme moct kriticky hodnotit!
Pokud tohle není dostatečně děsivé, existují obavy ohledně nedostatku zboží. Někteří Britové začali shromažďovat jídlo nebo kupovat "brexitové krabičky". Když uvidíte, co uvnitř je, zjistíte, že je to opravdu smutné. Vypadá to jako barva v plechovce, ale můžete to být večeře po brexitu. Každý brexitový box obsahuje oblíbená rodinná jídla, chilli con carne, kuřecí tikku a dokonce i fajitas.
Když pominu, jak nechutně zní "plechovka plná vlhkého masa", tak nepřehlédněme ironii toho, že každé jídlo v tomto boxu přišlo do Británie z jiné země a všem zlepšilo život. Nevypadá to tedy moc dobře. Jakákoliv forma brexitu představuje špatné nebo horší ekonomické vyhlídky.
Vládní analýza odhaduje, že pod brexitovým plánem Theresy Mayově bude britská ekonomika za 15 let o 3,9 % slabší. Zní to špatně, dokud nezjistíte, že při brexitu bez dohody bude ekonomika o 9,3 % slabší. Takovéto zpomalení neublíží jen Británii, ovlivní celý svět. A i přes to všechno to některé Brity naprosto vůbec nezajímá. Podporují svá tvrzení těmi nejhoršími příklady.
Můj dědeček zemřel v první světové válce, můj strýček zemřel v druhé světové válce, přesto jsme to zvládli. Ale nemáte obavy z toho, že o této události mluvíte stejně jako o následcích světové války? Ne, nemám. Je to stejná situace. Ale není! Světové války byly vyprovokovány. Byly odpovědí na vnější události.
Brexit si Britové udělali sami. Británie je jako Pompeje, kdyby si ale Pompeje sopku odhlasovaly. Autobus tvrdil, že to bude dobrý. Věřil jsem autobusu. A hrneček to podpořil. Hrnečkům se má věřit. To nás přivádí k poslední otázce. Když to vše je tak zlé, může to Británie zrušit?
Odpovědí je: "Technicky ano." V prosinci Evropský nejvyšší soud oznámil, že mohou odstoupit od svého úmyslu odejít. To naznačuje, že by Evropa přijala Británii zpět. A dalším znakem je to, že existují Breunion Boys. Nizozemská skupina, která se popisuje jako chlapecká skupina, která chce znovu spojit Velkou Británii s EU. Pokud si myslíte, že nenatočili videoklip, tak asi nechápete, proč je vůbec vytahuju.
Británie, vrať se. Británie, vrať se. Británie, vrať se k nám. Pořád není pozdě si to rozmyslet. Británie, vrať se. Británie, vrať se. Slibujeme, že se změníme. Změníme tvůj názor? Hukot.
Je to klasická chlapecká skupina. Máte pět evropských pitomečků, dva obléknete jako rybáře, dva jako pojišťovací agenty a jednoho jako nachlazenou marxistickou gorilu. Vyhodíte je na nejchmurnější pláži světa a necháte je zpívat o deziluzi z celní unie. Je to jako z příručky. Já vím, že tenhle videoklip asi nikoho nepřesvědčí, aby zůstal v EU.
Ale jejich rapový segment určitě ano. Vždy budeme propojeni, naše životy jsou svázány. Ještě to můžete změnit, podívejte, co vše opouštíte. Zadrž. Tak to jako moment. Ty si opravdu myslíš, že Brity ohromíš svými břišáky?
Jsme Britové! Pokud o nás lidé něco vědí, tak to, že všichni tu máme úžasné břišáky. Ty mé jsou ohromné. Královniny jsou naprosto šílené. Myslíš si, že nás tím ohromíš? Vrať se do posilovny, chlapečku. Je jasné, že ta kapela je dost dobrým argumentem k okamžitému opuštění EU.
Ale co kdyby se Británie rozhodla zůstat? Jak by to mohlo probíhat? Theresa Mayová a Parlament mohou zvážit následky a rozhodnout se, že brexit za to nestojí. To by bylo velice odvážné. Ale neudělají to, protože by sklidili kritiku za pohrdáním referendem. Proto někteří navrhli druhé referendum. To by nebylo snadné.
Zaprvé, nejkratší doba potřebná k uspořádání referenda je 22 týdnů, ale zbývá už jen 6 týdnů. Ale o čem by lidé vlastně hlasovali? Byla by to možnost zůstat v EU oproti brexitu Theresy Mayové? Nebo zůstat proti brexitu bez dohody? Nebo byste tam vložili všechny tři možnosti? Nejspíš by to rozdělilo hlasy, většinu by nezískala žádná možnost a nějak by to celé bylo ještě horší.
Skutečností je, že toto téma je na referendum příliš komplexní. To samé platilo i o prvním referendu! Lidí se ptali jen na to, zda zůstat, nebo odejít, aniž by jim vysvětlili, co to může mít za následky. První referendum bylo příšerný nápad. Vláda přenesla závažné rozhodnutí na lidi. A na obranu občanů, tohle není jejich práce. Volí si politiky, aby dělali rozumná a správná rozhodnutí za ně.
Takhle zastupitelská demokracie funguje. Víte, kdo by vám to tehdy řekl? Účastníci v Goggleboxu. Sledujte, jak reagovali na oznámení referenda v roce 2016. Věříte tomu, že tomu všichni rozumí tak, aby o tom mohli hlasovat? Kolem musí být víc lidí, jako jsem já. To mě znepokojuje. Podle mě lidi nejsou dobře informovaní. Přesně tak.
Aby dělali rozhodnutí. Já tomu nerozumím. Nechci o tom hlasovat. Když tomu vůbec nerozumím. Přesně! To je inteligentní názor. Občas něco nevíte, takže si najmete někoho, kdo tomu rozumí.
Představte si, že přijdete k lékaři s bolestí břicha a on řekne: "Co myslíte vy?" "Mělo by slepé střevo být vyoperováno, nebo by mělo zůstat?" Nejspíš byste mu odpověděli: "Mě se neptejte a dělejte svou práci!" Skutečnou politickou odvahou by bylo, kdyby se nesvolalo druhé referendum, což je něco, co Theresa Mayová odmítla, ale kdyby přiznala, že to první referendum bylo chybou a že jeho provedení trvale poškodí celý stát.
A pak by se celý brexit zrušil. Ale zdá se, že tohle se prostě nestane. Místo toho je Británie odhodlaná si stoupnout na hrábě dějin a přetrpět následky. Přál bych si, abych vám mohl nabídnout povzbuzující churchillovský projev, že vše bude v pořádku.
Ale za daných okolností vám můžu nabídnout jen toto: Britský lide, v dějinách jsme si prožili zlé časy. Velkou válku, nálety a tu chvíli, kdy Debra použila Howardův krém ve svých čokoládových lanýžích. To byl můj krém. - Ale ne. - Omlouvám se, Howarde. I tak jsme vydrželi.
Tato země nikdy neustoupí, ani když se nás pokusily zničit jiné země, ani když jsme uprostřed pokusu se zničit sami. Znám některé, kteří ječí: "Británie, vrať se, nedělej to!" "Jen se zbytečně ženeš do prdele!" Těm my odpovídáme: "No, ještě jsme ani na začátku cesty do prdele!"
Do prdele půjdou naše přístavy, do prdele půjdou naše obchody, do prdele půjdou naše nemocnice a pak naše pole. Nikdy se nevzdáme! A až se kouř rozplyne, co zůstane? Británie! Ne stejná Británie, její horší verze se slabší ekonomikou, bez čerstvého ovoce a celá zmatená z toho, co s koňmi, kteří mají jet na dovolenou.
Ale pořád Británie! A až si způsobíme toto smrtelné zranění, pocítíme chuť vítězství! Vítězství, které chutná jako mumifikované kuřecí fajitas! Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Komentáře (50)
Terminastor (anonym)Odpovědět
10.03.2019 06:13:40
Jsem jediný, který nemůže video přehrát ? :(
Scarlett (anonym)Odpovědět
06.03.2019 13:08:05
A tohle se nejspíš stane kdykoliv vyhlásíte referendum o nějaké odborné věci a ovlivňujete hlasy triviálními hesly na autobusech ... ke slovu se dostane nekonečná tupost a hloupost. Ti lidé chtějí mít obě ruce netknuté, tak proč si jednu amputují? Tahle naprostá nelogičnost toho co britský parlament a voliči vlastně chce a nechce, je na tom to nejhorší, oni chtějí všechno jako dřív, a současně všechno jinak ...
Prof. V. Vajgl (anonym)Odpovědět
06.03.2019 12:38:37
Protone, protone, ... Ani bych se nedivil kdybys vedle toho nezastával i názor: "na co vlastně potřebujeme elektrony, ať si jdou, stačí protony, nepotřebujeme je ... prostě elektrony zmizí a všechno se urovná časem" ... odchod bez dohody znamená pokles ekonomiky, už to pochop, zavedení cla na export způsobí že výrobky VB budou v Evropě nekonkurenceschopné (drahé, chapeš ? za cenu navýšenou o clo je tady prostě neprodají), na hranicích se budou tvořit takové kolony že to co by možná prodali sem ani nebudou schopni přivézt dřív než za měsíc. Prostě si konečně ty jeden elementární protone dohromady 1 + 1 . To že nebude platit irská pojistka způsobí značné zemětřesení ve vnitřní stabilitě VB (které je samo o sobě takovou malou unií, že ano). Co ještě nechápeš ?
Lejno KarnevalOdpovědět
25.02.2019 11:05:59
Protože mě to začalo zajímat, tak jsem si udělal domácí úkol a koukl jsem se na země, které vstoupili do EU v roce 2004 a v roce 2007
Takže
HDP 2004-2007
ČR: 119 mld -> 189 mld tj. 159%
Rumunsko: 76 mld-176 mld tj. 231%
Maďarsko: 104 mld -> 140 mld tj. 135%
Slovensko: 57 mld -> 86 mld tj. 151%
Bulharsko: 26 mld -> 44 mld tj. 169%
Estonsko: 12 mld -> 22 mld tj. 183%
Lotyšsko: 14 mld -> 31 mld tj. 221%
Litva: 22 mld -> 40 mld tj. 182 %
Kypr: 17 mld -> 24 mld tj. 141 %
Malta 6 mld -> 8 mld tj. 133 %
Polsko: 255 mld -> 423 mld tj 166 %
Slovinsko: 34 mld -> 48 mld tj. 141 %
A teď, bez nápovědy. Které země vstoupili do EU až v roce 2007 a které vstoupili v roce 2004? Celkově si myslím, že by to stálo za to udělat nějakou komplexní statistiku, ale neměla by být ideologicky zatížená - to znamená, že pracovník s daty by ideálně neměl vědět co dělá... což je trochu problém. Jak moc EU v dobách růstu tento růst podporuje a projeví se to pozitivně, nebo negativně (pokud se to neprojeví tak EU asi nemá úplně ekonomický smysl)? Jak moc v dobách krize EU symbolizuje stabilitu a jak moc stabilitu opravdu znamená oproti oblastem, kde EU nevládne svou vlídnou rukou?
janko maj (anonym)Odpovědět
31.10.2019 20:33:29
HDP : check
NDP: ?????
Proton (anonym)Odpovědět
25.02.2019 03:36:52
Já furt nechápu proč to vidí všichni jako negativní věc? Že Británie odejde bez dohody.
Co je na tom tu dohodu vytvořit a doupravit až časem, až zjistí co jim tam funguje a prospívá a co ne.
Podle mě Brexit bude pro Británii z dlouhodobého hlediska pozitivní rozhodnutí.
Martin B. (anonym)Odpovědět
25.02.2019 10:32:01
"Já furt nechápu proč to vidí všichni jako negativní věc?" - Viděl jste vůbec to video? Tohle je dotaz hodný některé z těch krásek ze začátku. :D
DEivo (anonym)Odpovědět
25.02.2019 17:04:09
Pozitivni rozhodnuti?! A v Irsku at se klidne pozabijej ne?!
Proton (anonym)Odpovědět
25.02.2019 18:12:01
+DEivoPanebože, však pokud vím tak již dávno vyčlenily několik miliard na odchod bez dohody. Kromě toho ve videu zaznělo že je taktéž napsáno již mnoho nových pravidel, pokud odejdou bez dohody.
Prej pozabíjej, už nežijeme ve středověku..
kvetinar (anonym)Odpovědět
02.03.2019 22:54:19
+ProtonAle co prodejce květů? A jeho rodina? A jeho zaměstnanci? A květy? #bezcita
Tomáš GabrhelíkOdpovědět
27.02.2019 13:13:17
EU je největší, volný světový trh, pokud nebude mít VB na tento trh přístup, bude jednoduše tratit. Na vše co se do VB přiveze bude muset být uvaleno clo a opačně. Všechny finanční společnosti, jenž budou chtít mít možnost obchodovat s EU se raději z VB přestěhují (jak už jsem psal "největší trh" a to když ti jde o prachy, prostě chceš :-) ) VB Nebude mít dostatek lidí na práci v zemědělství ( angličané rukama makat neumí). Důležité také je, že musí s každou zemí dojednávat nové dohody o obchodu, taková dohoda se dojednává roky a těch zemí jsou stovky. Velmi mě baví věta "Podle mě Brexit bude pro Británii z dlouhodobého hlediska pozitivní rozhodnutí." A na základě čeho jsi si utvořil svůj názor? Krek, kokeš, haš? Úplně ignoruješ relevantní argumenty a nepřinášíš nic než blabolení bez názorového opodstatnění. Už nejsme v době kolonií kdy VB mohla vysávat jinou zemi tisíce km vzdálenou, tyto doby již skončili. Už máme 21. st. tak si to uvědom. Ps: lidé v Irsku se chovaly jako ve středověku před třiceti lety není důvod aby se tak nezačali chovat znovu. Rozdíl je jen, že ve středověku nebyly tanky pušky atd.
Mark165 (anonym)Odpovědět
06.03.2019 12:28:42
+Tomáš GabrhelíkTomáši, příliš mnoho faktů ... Proton právě ztratil o debatu zájem a pustil si další díl Ulice.
kotjaOdpovědět
24.02.2019 23:41:29
Jestli by nestálo za to oprášit úřád diktátora. Aby tam nepobíhali za výkřiků:"Šmankote!" a práce by zatím stála.
Skafo (anonym)Odpovědět
24.02.2019 19:53:46
EU - garant cerstveho ovocia. Ako len tie krajiny mimo EU dokazu existovat a nezomriet od hladu?
Mithril (Překladatel)Odpovědět
24.02.2019 20:12:19
Krajiny mimo EU mají vlastní pravidla pro dovoz ovoce, což je něco, co Spojené Království po tvrdém brexitu mít nebude. Taky jsme měli před vstupem do EU svá pravidla, která byla po vstupu do EU nahrazena společnými unijními pravidly.
Skafo (anonym)Odpovědět
24.02.2019 22:05:08
+MithrilA dakto im zakazal si dohodnut ich vlastne pravidla?To ze Mayova robila vsetko rpeto aby Brexit nevysiel je zial vec druha
Thomas1651 (anonym)Odpovědět
06.03.2019 12:57:17
+Skafoale prosímvás a co pro úspěšný BREXIT kromě Mayové dělal někdo jiný například ten tupec Boris J. nebo ten populistický kašpar Farage, který se hned po referendu stáhnul z politiky aby proboha nemusel ten průšvih řešit on, když už ho vyvolal ... kromě Mayové pro úspěšný brexit nedělá nikdo nic, ani premier ktery referendum vyhlasil a pak raději podal demisi aby si to nemusel vyžrat ...
BREXIT = amputace (anonym)Odpovědět
06.03.2019 13:00:05
+SkafoBREXIT je jako bezdůvodná amputace ruky, je jedno zda si na to vezmete sekeru nebo pilu, zda si zavážete oči, zda si při tom pustíte do uší hudbu ono to prostě bude sakra bolet a i potom asi nebudete říkat že je vám teď bez ruky lépe ...
Viofo (anonym)Odpovědět
06.03.2019 13:03:54
+SkafoBritský parlament Mayové neschválil scénář BREXITU který mohl být schůdný. Takže to nehažte na Mayovou. Vinu na tom nese celý VB parlament. Mayová jim předložila možnost při amputaci ruky dostat sedativa, hudbu do uší a pak další sedativa jenže jim se to nějak pořád nezdá, chtějí lepší podmínky, ideálně takové, že po amputaci ruky budou mít pořád obě ruce zdravé a netknuté :-)) což prostě nejde.
Just a tip (anonym)Odpovědět
24.02.2019 15:44:13
9:32 "Přijmeme řidiče"
nifb (anonym)Odpovědět
24.02.2019 13:25:22
V dobre referenda som pracoval v Anglicku na farme. Z asi 100 pracovníkov boli 10 briti (nadriadení) a zvyšok ľudia z eastern europe. Keď som sa pýtal vedúcich ako hlasovali, vraveli že pre brexit. Som zvedavý či po tvrdom brexite tam budú pracovať hrdí čistokrvní angláni za minimálnu mzdu alebo farma skrachuje ako si to odhlasovali.
v m vargaOdpovědět
24.02.2019 17:43:21
brexit nijak neohrozi pracujucich z east bloku, si to nastuduj a nestrapnuj sa tu
nifb (anonym)Odpovědět
24.02.2019 19:08:39
+v m vargabrexit bez dohody?
v m vargaOdpovědět
28.02.2019 12:40:18
+nifbhttps://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/brexit-evropska-unie-theresa-mayova-hlasovani-odklad.A190227_181025_zahranicni_evam
CeckoOdpovědět
25.02.2019 15:11:31
+v m varga+v m varga tak nám to objasni.
Já akorát znám x lidí, co pracovali v Británii a odešli, protože neví, co bude.
Ale nikdo netvrdí, že nemáš pravdu, jen nám objasni, v čem se pletem. :-)
v m vargaOdpovědět
28.02.2019 12:40:07
+Ceckohttps://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/brexit-evropska-unie-theresa-mayova-hlasovani-odklad.A190227_181025_zahranicni_evam
RAT in HAT (anonym)Odpovědět
21.03.2019 17:43:43
+v m vargaTo že politici hovoria, ako naši občania budú môcť aj v prípade tvrdého Brexitu zostať v UK a ďalej tam pracovať je jedna vec, ale úplne iná vec je to, či tam aj naozaj zostanú. Pretože tu hovoríme o nekvalifikovanej pracovnej sile. Tí ľudia nešli do UK, lebo obdivujú Britániu (ideologické dôvody) a chcú tam stráviť celý svoj život. Išli tam, lebo v hladovej doline niekde na východe SR nevedia zohnať prácu alebo proste nechcú drieť za 500€ brutto a platiť 30 rokov hypotéku. Do UK išli, lebo tam za tú istú prácu zarobia oveľa viac peňazí ako na Slovensku a ak vedia šetriť, tak sa po pár rokoch môžu vrátiť na Slovensko a zo zarobených peňazí si kúpiť byt/dom. Británia ešte ani neodišla z EÚ a už libra strašne oslabila. A to je len začiatok. Tá "nekvalifikovaná pracovná sila" sa proste presunie do inej krajiny EÚ. Im je jedno, v akej fabrike robia alebo na koho poli pracujú, hlavný je pre nich zárobok, podmienky práce a náklady v tej krajine. Už teraz pre tisícky Srbov, Ukrajincov alebo aj občanov iných krajín EÚ (Bulhari, Rumuni) je atraktívnejšie, aby pracovali vo fabrike na Slovensku, ako by mali makať v UK. Nakoniec Angličania budú ešte veľmi plakať za ľudmi zo Strednej a Východnej Európy.
A to hovoríme len o ekonomických dôsledkoch. Ak Angličania pošlú armádu do Írska, tak ti garantujem, že Íri znova vytiahnu poschovávané zbrane a bomby a začnú vychadzovať v Londýne úrady a policajné stanice, ako v minulosti. Čo bude mať obrovské dôsledky aj na turistický ruch a ekonomiku Británie.
Podľa mňa Briti dostanú presný opak toho, o čom snívali. Snívali o tom, že budú znova koloniálna veľmoc, všetko bude super ako pred 150 rokmi a preto hlasovali za Brexit. Ale nakoniec sa im rozpadne aj vlastný štát, lebo minimálne Severné Írsko sa časom odtrhne. A potom aj Škóti, kde väčšina ľudí aj tak hlasovala za zotrvanie v EÚ.
SPD CZexit (anonym)Odpovědět
24.02.2019 11:47:08
Přece je v tom nenecháme, buďme solidární.
Tueokxx (anonym)Odpovědět
06.03.2019 18:17:32
Nerozumím, odhlasovali si že opustí evropský prostor volného pohybu zboží a osob jen proto že pár populistickych politiku našlo ve svém uvažování podobnost s ruskou propagandou a vše zlé začali okamžitě svádět na tento symbol evropské ekonomické spolupráce. Udělali pitomost o jaké solidaritě to mluvíte? Solidaritě a někým kdo skočí po hlavě do popelnice a do poslední chvíle to považuje za skvělý nápad? Takovému solidaritou nepomůžete. Nanrjvys se můžete bavit skodolibě tím že ho nabadátr aby se na ten skok ještě s chutí rozběhl což spd v podstatě dělá ;)
v m vargaOdpovědět
24.02.2019 08:32:48
podla predpovedi tunajscich neomarxistickych komentujucich, malo, napr, USA po vitazstve pana Trumpa krachnut, v myslienkach uz videli obciansku vojnu, hollyvudske hviezdy sa mali stahovat hufne do kanady a? amerika prosperuje jak nikdy, takze nechajte si britov na ich rozhodnuti, trh rozhodne vsetko, nie vase cervene idealy utopisticke
Anonymní korektorka (anonym)Odpovědět
24.02.2019 08:51:44
Amerika prosperuje jak nikdy? Jasně, nejdelší vládní krize kvůli dementní zdi, která k ničemu dobrému nepovede, hotová prosperita. Navíc nový prezident a vystoupení z obří politicko-ekonomické unie opravdu není totéž.
Erich (anonym)Odpovědět
24.02.2019 12:29:25
1) Jsem si celkem jistý, že tu není ani jeden neomarxistický komentující.
2) Amerika prosperovala nejvíc v 50. letech.
v m vargaOdpovědět
24.02.2019 12:57:41
+Erichbod 1, mylis sa hlboko
kotjaOdpovědět
23.02.2019 22:56:28
Co je to za neexistující technologii?
Mark1651 (anonym)Odpovědět
06.03.2019 13:28:06
Do vyhledávače si zadejte frázi "boris MaxFac irish border" je tam k tomu obrovské množství komentářů. Sám tomu ale moc nerozumím, rád bych aby to někdo objasnil o čem to vlastně má být a proč je to taková pitomost jak odborníci tvrdí.
Mark16566 (anonym)Odpovědět
06.03.2019 13:38:51
+Mark1651ať si ale o tom čtu kde chci co chci tak nikde jsem se nedočetl jak přesně si ty pojmy "MaxFac" a "intelligence-led checks" Boris vlastně představuje ... spíš to vypadá že jen tak mlží pojmy a oslovuje tím tu skupinu voličů kterým tohle stačí aby mu "prostě věřili" a přiliš nezkoumali co za tím vlastně je (nebo spíš není)
kocour OggyOdpovědět
23.02.2019 22:35:31
I want Britain to be back british!
Muslamic Ray Guns - The EDL Anthem
x trail (anonym)Odpovědět
23.02.2019 22:09:31
dobře jim tak! jak je vidět na tom típkovi ( kolem desáté minuty) je vidět že ani nemají páru o čem hlasovali a teď když jim pomalu začíná téct do bot tak brečí :D proto nikdy by o tak závažných problémech nemělo být referendum, protože pár blbců navíc může totálně ostatním všechno posrat
Straturos (anonym)Odpovědět
24.02.2019 06:31:13
Největším argumentem proti referendu je, že ho podporuje SPD, a všichni víme, kdo je volí...
Lejno KarnevalOdpovědět
23.02.2019 21:34:15
v podstatě by mělo být poměrně snadné opustit EU. Řeknu ,,hej EU tady je můj seznam s požadavky, které na tebe mám, udělej si taky takový" a EU odpoví ,,ok, tak jsme týden nad tím seděli a máme to" pak se obě strany sejdou, ukážou si svoje seznamy a když je něco na obou seznamech, tak u toho udělají fajfku...
Bohužel... Británie asi takový seznam nikdy neměla a EU si libuje v tom jak jsou Angláni v p****i. Takže jo, myslím, že teď budou na ostrovech chvíli koukat jak chutná nezávislost, ale pak se v tom naučí chodit a po pravdě věřím, že i generace padesátníků na tom vydělá.
ZeckOdpovědět
23.02.2019 22:04:06
Takový seznam neexistoval ani když přední zastánci brexitu před referendem orodovali za to, aby se vystoupilo. Bylo by celkem logické, když má lid hlasovat o tak závažném tématu, aby byly předem nastíněny vize obou variant. Kupodivu nebyly a hlavními argumenty pro odchod z EU byly: Brzké přijetí Turecka do EU a z něj plynoucí miliony Turků v Británii, kteří budou krást práci. Ušetření miliard liber, které se nebudou posílat do EU. "Převzetí kontroly zpět do vlastních rukou"... Všechno žvásty a nicneříkající hesla působící primárně na emoce, ne na rozum. Navíc ještě k tomu lživé. Přesto na to slyšela mírná většina voličů a za ty roky od výsledku referenda Britové nedokázali svojí vizi odchodu ani zpětně domyslet, když ji před referendem voličům vůbec nenabídli, natož aby se na nějaké vizi odchodu sami shodli. Ostatně, zoufalost zastánců brexitu jen dokresluje fakt, že vystoupení místo nich domlouvá May, která hlasovala pro setrvání v EU.
Jsou to zkrátka naprostí idioti a pokud by to nebylo tak tragické, člověk by se jim tak akorát vysmál do ksichtu jako tomu dementnímu prodejci kytek, který si de facto sám dobrovolně odhlasoval krach vlastního podnikání.
DrticSanic3000 (anonym)Odpovědět
24.02.2019 10:16:23
+ZeckWtf? Co to tu melete? GB si přijde na večírek ale když zjistí že večírek o společném volném obchodování se změní ve vytváření nějaké odporné socialistické unie tak se rozhodne odejít. A místo toho aby jí to bylo umožněno tak do ní všichni začnou kopat. Koukám že ten národní socialismus ani komunismus lidem nestačil aby pochopili že to prostě nefunguje!
Lejno KarnevalOdpovědět
24.02.2019 12:20:24
+ZeckV něčem souhlasím, ale silně se mi nelíbí tvůj postoj, že ty víš jak to bude, ještě nikdy se nestalo, aby si trh nenašel cestu, to je to co Británii vadí, že měla pocit, že jim EU brání tyto cesty hledat, kdyby se EU nechovala, tak jak se chová, tak by Británie nevystoupila, není to dobrá zpráva, že vystupuje, ale není to dobrá zpráva pro nás, protože Británie byla vždy kritický hlas v EU a ten bude chybět.
Rozhodně bych si nedovolil tvrdit o někom, že je naprostý idiot jenom kvůli tomu, že si myslím, že udělal něco pro něj špatné.
Pokud je to špatné jen pro ně, tak ti do toho nic není a jestli jsou oni se svou volbou spokojeni, tak kde je problém? Pokud je to špatné i pro EU, tak je divné, že se EU víc nesnažila aby je udrželi nebo aby jim víc vyšli vstříc při jednání o odchodu. Řekl bych, že si EU soudí, že to bude špatné pro oba, ale pro Británii horší a to vlastně EU úředníky těší, já si myslím, že pro Británii se to nakonec ukáže jako správný krok. A tvrdit, že bez EU je čeká jen hlad a bída poněkud zavání indoktrinací... copak jen země v EU ekonomicky rostou a ostatní jsou ještě ve středověku? Takže do toho vneseme nějaké pravdy
HDP za období 2007 - 2017 - schválně před krizí, v krizi a po krizi, zaokrouhleno na jedno desetinné místo v bln a celé mld (na celá procenta).
USA: 14.5 Bilionů USD -> 19.4 bilionů USD (tj. 134%)
Čína: 3.6 Bln USD -> 12.2 Bln USD (tj. 338%)
Indie: 1.2 Bln USD -> 2.6 Bln USD (tj. 216%)
JAR: 300 mld USD -> 349 mld USD (tj. 116%)
Thajsko: 263 mld USD -> 455 mld USD (tj. 173%)
Mexiko: 1.1 bln USD -> 1.2 bln USD (tj. 109%)
Norsko: 401 mld USD -> 399 mld USD (tj. 100%)
Kanada: 1.5 bln USD -> 1.7 bln USD (tj. 113%)
Německo: 3.4 bln USD -> 3.7 bln USD (tj. 109%)
Francie: 2.7 bln USD -> 2.6 bln USD (tj. 96%)
Velká Británie: 3.1 bln USD -> 2.7 bln USD ( tj. 87%)
Velká Británie do referenda v roce 2016: 3.1 bln USD -> 2.7 bln USD (tj. 87%)
Česká republika: 189 mld USD -> 216 mld USD (tj. 114%)
Slovensko: 86 mld USD -> 96 mld USD (tj. 112%)
Rakousko: 389 mld USD -> 417 mld USD (tj. 107%)
Dánsko: 319 mld USD -> 324 mld USD (tj. 102%)
Švédko: 488 mld USD -> 538 mld USD (tj. 110%)
Itálie: 2.2 bln USD -> 1.9 bln USD (tj. 86%)
Španělsko: 1.5 bln USD -> 1.3 bln USD (tj. 87%)
Belgie: 472 mld USD -> 492 mld USD (tj. 104%)
Nizozemsko: 439 mld USD -> 426 mld USD (tj. 97%)
Portugalsko: 240 mld USD -> 218 mld USD (tj. 91%)
Řecko: 319 mld USD -> 200 mld USD (tj. 62%)
Polsko: 429 mld USD -> 525 mld USD (tj. 122% [avšak 98% oproti roku 2008])
Estonsko: 22 mld USD -> 26 mld USD (tj. 118%)
Estonsko je přitom považováno za vítěze vstupu do EU... 18% za 10 let, gratulujeme a posíláme klíčenku.
Jak vidno není žádný důvod si myslet, že EU je garantem ekonomického růstu, skoro to vypadá, že je to naopak. Pohled na to jak se daří či nedaří angličanům za posledních 10 let je myslím, celkem výmluvný a rozhodně se jim nedivím, že to chtějí zkusit jinak... to k tvému povýšenému tónu o naprostých idiotech co se rozhodli, že půjdou přímou cestou do p****e.
Náplava (anonym)Odpovědět
24.02.2019 00:32:37
Oni ten seznam udělali a dohodli. Jenže pak vlastní parlament řekl Mayové, že to vlastně takhle nechce...
Ten problém byl docela hezky vysvětlen v OVM. Že na odporu proti něčemu se lidé shodnou, ale nedokážou si pak vybrat alternativu. V Británii nemají většinu ani pro tvrdý brexit, ani pro dohodu ani pro nějakou třetí cestu.