Charterové školyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:201
Počet zobrazení:15 222

Takzvané "charter schools" jsou soukromé školy, které jsou financovány z veřejných peněz. Vypadá to jako dobrý způsob, jak se vyrovnat s nedostatkem kvalitních škol, ale jak uvidíte, pravda je někdy na úplně opačné straně.

Přepis titulků

Škola. Kdyby do ní Pink Floyd chodili, věděli by, že správně je to: "We don't need any education." Tím podrýváte svoji myšlenku. Blíží se nový školní rok a miliony dětí se budou vracet do charterových škol. Je to něco, co politici vždy rádi vychválí. Rád bych zdvojnásobil investice do charterových škol.

Pevně věřím v charterové školy. Věřím ve veřejné charterové školy. Charterové školy fungují moc dobře. Charterové školy jsou tak úspěšné, že na nich každý politik najde něco kladného. Ano, charterové školy spojí obě strany spektra rychleji, než DJ na svatbě hází své "Hejá". Koukněte se, jak babička tancuje. Nikdo jí neříkejte, o čem tahle písnička je.

Charterové školy jsou financovány státem, ale řízeny soukromníky. První se objevili před 25 lety, kdy měli experimentovat s novými učebními plány. Od té doby jejich počet roste. V současnosti vzdělává 6 700 charterových škol skoro 3 miliony dětí. Některé sponzorují slavné osobnosti jako Puff Daddy, Andre Agassi nebo dokonce Pitbull. Pomáhal otevřít SLAM akademii v Miami. Byl mluvčím na konferenci charterových škol v roce 2013.

Jeho projev se nyní nezdá být příliš vhodný, jak hned pochopíte. Řekli mi, že tu promluvil i Bill Cosby. To je úžasné. Mám k němu vřelý vztah. Také miluju Jello. Ano, v současnosti to zní hrozně. Ale abychom byli fér, tehdy nebylo moc známo, že za případy sexuálního obtěžování může právě Jello. Ukázalo se, že Jello je zrůda.

Tohle tu snad můžu říct. Ať Jello táhne do pr*ele. A pokud má svoji charterovou školu i Pitbull, možná by bylo lepší se na ně podívat. Vězte, že tohle je kontroverzní téma. Podporovatelé charterových škol budou poukazovat na pozitivní příběhy jako v případě sítě charterových škol KIPP. Většina studentů je vylosována a nezohledňují se předchozí školní výsledky.

Téměř všechny děti žijí v chudobě. Ale 82 % z nich míří na vysokou školu. Na Kippu jsem se naučil, že velká snaha přinese plody až daleko v budoucnosti. Upřímné, každá snaha, která plodí tyto výsledky, stojí za uvážení. Stejně tak bychom zvažovali, zda máme jíst koaly, kdyby se ukázalo, že posilují naši imunitu. Ale kritici tvrdí, že charterové školy často nadhodnocují své úspěchy, přetahují talentované žáky a vyvádějí ze školství cenné zdroje.

V tomto videu, a vím, že naštvu lidi na obou stranách bariéry, se nebudu zabývat tím, zda tyto školy v principu fungují. Ať už fungují nebo ne, najdete je ve 42 státech a v D.C. Zaměříme se na to, jak fungují v praxi. Jedna skupina zjistila, že charterové školy mají lehce lepší výsledky ve čtení, a přibližně stejně v matice. Ale důležité je, že kvalita charterových škol se liší stát od státu a školu od školy.

A to je ještě mírné tvrzení. V USA existovaly natolik špatné charterové školy, že nevydržely fungovat ani jeden školní rok. Tuto charterovou školu uzavřeli uprostřed dne. Charterová škola v Orange County byla uzavřena. Místní charterová škola byla nečekaně uzavřena. Syn mi nechal na stole dva vzkazy a v jednom napsal: "Mami, naše škola se zavřela?" Ano, vidíte správně.

To dítě napsalo "business" jako "bisnose". Podle mě je to mnohem lepší způsob, jak to napsat. Tato škola byla zavřena po šesti týdnech školního roku. Asi měli lépe vést svůj bisnose. V některých státech mají charterové školy až alarmující úroveň neúspěšnosti. Jedny floridské noviny před dvěma lety zjistily, že od roku 2008 bylo v okolí zavřeno 119 charterových škol. 14 z nich ani nedokončilo první školní rok.

14 škol na Floridě fungovalo kratší dobu než The Mysteries of Laura od NBC. Tedy pořad, který skončil touto epizodou. - Mám dneska rande. - S kým? Bude to trojka. Ku*va, ten vtip s trojkou je o jejích vlastních dětech. Tohle byla první řada a oni schválili i druhou. Jde o to, že když školy takto rychle krachují, může vás to šokovat. Asi předpokládáte, že škola před otevřením musí projít zevrubnou kontrolou, aby se ujistili, že je finančně i odborně zajištěna.

Ale to není vždy pravda. Vezměte si floridskou Ivy akademii. Zavřela po sedmi týdnech a jedním z důvodů byl nedostatek škol. Školy byly opakovaně vystěhovány z budov. Studenti se zdržovali na několika místech, včetně přijímací haly v Davey a dvou místních kostelech ve Floridale a Holiday Park. Studenti také denně chodili na výlety, protože neměli dost učeben.

Denní výlety. Jak je to vůbec možné? Desátý den vám musí dojít nápady, takže s dětmi půjdete do Marshalls vrátit pásek. Hele, tenhle je dobrý, ne? Nejspíš mi to vrátí na zákaznickou kartu, takže si nasaďte čepice, vydáme se na kouzelný lov zbytečností za 12 dolarů. Jak mohli tyto školy akreditovat?

Schvalovací proces začíná vyplněním žádosti. Žádost Ivy akademie byla asi 100stránková. Její zakladatel Trevor Mitchel tam zakomponoval pasáže, jako je tato. Cílem je vystavět cílenou podporu, která bude zvyšovat nezávislost. Takto to pokračuje a zní to skvěle. Ale podivné je, že jsme nalezli tuto žádost školy Franklinova akademie ve Floridale. Je asi o dva roky starší a najdete v ní tuto pasáž, kde se píše: "Cílem bude vystavění..."

A pak to pokračuje téměř stejně. Je to stejné, až na pár malých rozdílů. Podobně jako Olsenova dvojčata. Víte, že jedno z nich se narodilo dřív a Mary-Kate pak okopírovala jeho tvář. Toto jednání nemusí být nelegální, ale je neetické. Nebo pokud mám citovat z příručky Ivy akademie: "Nedopustíte se plagiátorství věcí, které najdete na internetu.

Plagiátorstvím se rozumí převzetí textu či myšlenek jiných a vydávání je za své." Takže žádost k vytvoření školy by mohla být základem pro to, aby byl ze školy vyloučen. A tohle není jediná věc, kterou mohl ukradnout. Byl obviněn, že utratil peníze ze studentských fondů na své potřeby a nyní čeká na soud. Problémem s příliš snadným schvalováním je to, že v charterových školách je toho v sázce hodně.

Peníze získávají za každého studenta. Průměrně je to 7 000 dolarů za každého zapsaného studenta. A to se může ještě navyšovat. Vezměte si charterovou školu Harambee v Philadelphii. Ano, vím, pojmenovávala se kdysi dávno. A píše se to jinak, vy zas*ané zrůdy. Odpočívej v pokoji.

Tato škola získala více než 5 milionů od daňových poplatníků. A ve stejném roce se objevil tento příběh. Ve dne vypadá charterová škola Harambee normálně. Vzdělává asi 450 studentů, od školky až po druhý stupeň. Ale v noci... Jídelna se změní na klub Damani. Bar, který je podle úředníků neoficiální a ilegální. No tak moment...

Měl jsem pár panáku cirocu. Jsem totálně ožralej. Páni! Noční klub v budově základní školy je receptem na katastrofu. Jsou to dvě skupiny obyvatel, které nejvíce zvrací. Musí to tam každý den vystříkat osvěžovačem. Možná rádi uslyšíte, že ta škola má nové vedení. Ale je to spíš kvůli tomu, že ředitel byl obviněn z podvodu, když zpronevěřil téměř 80 tisíc dolarů školy Haranbee.

Odpočívej v pokoji. Můžete si myslet, že je to ojedinělý případ, ale není. Jen ve Philadelphii bylo za poslední dekádu 10 ředitelů nebo manažerů shledáno vinnými. Byli obviněni z podvodů, zpronevěry fondů a bránění spravedlnosti. Možná proto magazín Philly radil rodičům: "Vyhledejte si každou školu, která vás zajímá, abyste se ujistili, že ještě nikdy nebyla nečekaně uzavřena nebo ji nevede ředitel usvědčený z krádeže."

Tuto celkovou atmosféru asi nejlépe vyjádřil státní auditor. Řekl jsem to už dřív a řeknu to znova. Pensylvánie má ten nejhorší zákon o charterových školách v USA. To není dobré. Ne, že by pro Pensylvánii bylo novinkou, že je v něčem nejhorší. Je to stát s nejhoršími fotbalovými fanoušky, nejhorším zvonem a nejhorší místním jídlem.

Ano! Kdybych chtěl rozteklý sýr na steakovém sendviči, šel bych do dětské kavárny, restaurace vedené 6letým dítětem. Nejsem si ani jistý, že Pensylvánie je skutečně nejhorší. Zákon Ohia o charterových školách byl po desítky let tak laxní, že ho i jeho zastánci nazývali Divokým západem. Ve státě najdete 360 charterových škol a guvernér John Kasich často mluví o tom, jak ve školství miluje možnost volby a soutěživost.

Veřejné školy budou lepší, pokud bude existovat rivalita. Podobně fungují krámky s pizzou ve městě. Pokud existuje jen jeden, může dávat na pizzu minimum salámu, a nikdo neřekne ani slovo. Abyste dostali na tu pizzu víc salámu, musíte si otevřít vlastní krámek. Takhle vylepšíme naše veřejné školy. No dobře...

Takhle to nikdy nefunguje. Nikdo tomu nikdy neříká krámek s pizzou. Zadruhé, je těžké poslouchat od muže, který snížil rozpočet plánovaného rodičovství, jak důležitá je možnost volby. Zatřetí, můžeš si připlatit za extra porci salámu jako každý normální člověk. A nakonec, myšlenka, že čím více krámků s pizzou je, tím lepší ta piiza bude, je vyvrácena spojením Papa John's. Charterové školy v Ohiu měly velké problémy s nedostatkem dohledu.

Výroční zpráva státního auditu ukázala, že charterové školy zneužívaly veřejné peníze čtyřikrát častěji než jakákoliv jiná agentura placená z veřejných peněz. Některé případy jsou neuvěřitelné. Třeba ten o Lise Hamm. Tato správkyně školy byla obviněna z utrácení školních peněz za lázně, šperky, zavazadla, hry, veterinární péči, za cestu do Evropy a aby viděla Oprah.

Vinu přiznala, ale předtím podala toto úžasné vysvětlení. Přísloví říká, že kde chybí zjevení, lid ztrácí zábrany. Je důležité, aby lidé měli vizi svého vlastního života. Aby toho docílili, musí prožít vše, co jim život nabízí. A aby to mohli přenést na děti, musí to prožít sami. Tohle je úžasné! Vyplodí pár inspirativních kravin a doufá, že jí to lidé sežerou.

Ale víte co? Když to tak podá, vypadá to, že se od Oprah něco naučila. Dobře investované peníze. A jak citovala rčení "Kde chybí zjevení, lid ztrácí zábrany." vynechala následující větu. "...kdo ale plní Zákon, ten je blažený." To je velmi důležitý dovětek.

Ale šílené je, že v Ohiu bylo dlouhé roky naprosto legální na charterových školách vydělávat. Podívejte se na tuto epizodu Frontline z roku 2000. Charterové školy musí být ze zákona neziskové. Ale škola si může najmout externí firmu, která ji povede. Tato firma se už může snažit vydělávat. Brennan svou firmu nazývá White Hat Management. Vzdělávání vždy bylo jen a pouze byznysem.

Pokud je vedeno jako podnik, může vám vydělávat. Ano, vzdělávání vždy bylo jen a pouze byznysem. Zaměňte Z za Y a ze vzdělání máte vydělání. Vynechejte i to Y a máte vdělání. Ano, tohle slovo neexistuje, ale v našich hodinách ho učit můžeme. Tato společnost White Hat Management pracuje s kontrakty, kde mu každá z charterových škol musí převést 95 % či více peněz od státu. A jako soukromá společnost nemusí být tak transparentní jako sama škola.

Daňoví poplatníci tedy nemusí tušit, jak se s penězi nakládá. Kdo ví, jestli je to dobrý systém. Já jen vím, že White Hat vede 32 škol s nejhoršími výsledky v Ohiu. A pokud uděláte stejně obrovskou chybu 32krát v řadě, nejste manažerskou společností, jste druhým a třetím albem největších hitů Billyho Joela. Možná si teď myslíte, že charterové školy jsou naprosto bez dohledu. To byste se pletli.

Jsou schvalovány a dohlíží na ně státní zmocněnec. Některé státy jasně určují, kdo jím může být. V Ohiu to může vykonávat mnoho skupin, včetně neziskových organizací. Řekněme tedy, že chci otevřít Akademii Johna Olivera pro nervózní chlapce. A řekněme, že už vlastním neziskovou organizaci Johnnyho děti. Ta by mohla dohlížet na mou školu. A takhle se to skutečně dělalo. Vezměte si síť škol Richarda Allena v Ohiu.

Prezidentem byla žena jménem Jannet Harris. Dohlížela na ně nezisková organizace Kids Count, kterou vlastnila Jannet Harris. Během dohlížení na školu utratili milion dolarů poplatníků za management a konzultace od firem, založených, počkejte si na to, zas*anou Jannet Harris. Harris odmítá střet zájmů, protože se podle ní rozhodování neúčastnila. Možná si školy Kids Count vybraly proto, protože za sebou tato organizace měla již řadu úspěchů.

Podívejme se na další školy, na které Kids Count dohlížel. Místní charterová škola falšovala své záznamy. Tím získala navíc téměř milion dolarů. Státní auditoři zpovídali studenty i zaměstnance. Zjistili, že každý den bylo v budově jen 40 studentů. Jen zlomek z údajně 459 zapsaných studentů. Bude to ještě horší, protože když se na to auditor zaměřil, zjistil, že Kids Count plnil pouze minimální státem nařízený dohled.

To podle mě značí problém s minimálním dohledem. Chodilo tam 30 dětí a škola tvrdila, že jich má 450. To nedělá skupině s názvem Kids Count zrovna dobré jméno. V Ohiu prošel nový zákon, který měl vyřešit některé z těchto problémů. Jenže škoda už byla napáchána. Ale existuje ještě jeden způsob, jak si charterové školy mohou dělat, co chtějí. Zatím jsme nezmínili online školy.

Chodí do nich 180 tisíc studentů. I kdyby dostávali průměrných 7 000 dolarů na studenta, je to ročně téměř miliarda dolarů, která připadne těmto online školám. Některé docházku počítají tak, že tomu ku*va neuvěříte. Někdy se dětem zapíše absence až poté, co se nepřihlásí pět dní v kuse. Někdy se po nich ani nepožaduje, aby se výuky účastnili. Ale stát přesto po školách vyžaduje, aby dokládali docházku. Většina z nich nahlásí 100 %, i když to není pravda.

To je šílené. Dětem dáme krabičku, ve které najdou hry, pornografii a dělení. Poté tvrdíte, že 100 % z nich si vybralo to správné. Podívejte, některé děti mohou online výuku potřebovat, ale ta musí být lépe monitorována. Podle velké studie přijdou děti při online výuce oproti tradičním školám o 72 dní výuky čtení a 180 dní výuky matematiky, přičemž školní rok má právě 180 dní.

A 180 dní bez 180 dní jsou, jak by řekly tyto děti, tři dny. Zastánci charterových škol vám řeknou, že je stav online škol zajímá. Budou tvrdit, že některé státy na ně dohlížejí lépe, než jsme teď viděli. To je pravda. Ale pravdou je i to, že někdy je to ještě horší. Jeden z výzkumů Ohiu vzkázal, že mají být rádi, že existuje Nevada, protože jen díky ní nejsou nejhorší.

Podle mě je toto mottem na registračních značkách Nevady. Jde o to, že nemáme čas Nevadu probrat. Zastánci vám budou tvrdit, že toto zavírání škol ukazuje zodpovědné řešení v praxi. Špatné školy se zavírají stejně jako špatné firmy. Ale to má obří háček. Bývalá zaměstnankyně jedné charterové školy vám to vysvětlí.

Tohle není běžná firma. Není to restaurace, kterou otevřete, lidem nechutná vaše jídlo, tak ji zavřete a jdete dál. Tohle je škola. Děti přijdou v půlce roku o svou školu. Podle mě by se mělo hlídat, kdo tyto školy otevírá. Přesně. Když necháte volný trh rozhodovat o osudu dětí, problémem je, že děti se mění rychleji než trh samotný.

Když začne být jasné, že škola nefunguje, mohou mít zničenou budoucnost. Pokud budeme s charterovými školami jednat jako s krámky s pizzou, měli bychom je hlídat minimálně stejně jako pizzerie. Jak říká staré rčení: "Dejte dítěti hnusnou pizzu a zkazíte mu den." "Jednejte s dítětem jako s hnusnou pizzou a pose*ete mu život." Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pravda je úplně na opačné straně, protože to říká John Oliver? Seems legit.
Je třeba vědět, že Oliver je angažovaný, silně levicový žurnalista. To, co prezentuje, jsou názory, nikoliv fakta.
Na jeho tendenční útok na charter schools reaguje tento text http://reason.com/blog/2016/08/22/john-olivers-anti-charter-school-rant-is
Tady je pak studie ohledně charterových škol v New Yorku, která vyvrací některé výtky, které vůči nim obvykle levice má https://www.manhattan-institute.org/sites/default/files/R-MW-0317.pdf

02

Odpovědět

Když v první minutě Oliver říká "wedding DJ throws on Hey Ya", nemyslí tím "hází své Hejá", jak je uvedeno v překladu, ale myslí tím podle mě konkrétní písničku OutKast - Hey Ya. Populární na svatbách i díky Glee. To, že mluví o konkrétní písničce, podtrhuje pak i jeho komentář "we can never let her know what this song is about".

50

Odpovědět

OT: jsem jediný komu přijde min. zvláštní pojmenovat sekci kam se vkládají žádosti na překlad "Aktuality"?

100

Odpovědět

jo a ještě v adrese je "novinky" asi aby to bylo přehlednější

10

Odpovědět

Ano, je to zvláštní. Celou tu sekci chceme oddělit a přepracovat.

51

Odpovědět

#DickOutForHarambe

23

Odpovědět

Nevyjádřím se přímo k videu, ale zpozoroval jsem docela zajímavý úkaz, který se zde na Videacesky objevil. Není to nic, co by mě štvalo nebo že bych si na něco stěžoval. Je to spíše něco, co mě překvapilo a fascinovalo. Zároveň je to můj osobní názor. Takže to nemusí být úplně pravda. Neukamenujte mě, prosím.

Nevím, kolik z vás to ví, ale nalevo v sekci Aktuality lidé můžou vkládat návrhy na překlad videí. Dozvěděl jsem se to, když jsem na tu samotnou sekci klikl. Co mě ovšem tak neskutečně fascinovalo, bylo jedno video, které mělo docela dost návrhů na překlad a bylo jedno z nejžádanějších. Když se ovšem video přeložilo a vložilo na Videacesky, mělo velmi nízké hodnocení. Proč by mě to mělo fascinovat? Má to velmi úzkou spojitost, alespoň podle mě, s něčím, s čím se setkáváme velmi často a uvedu zde asi nejlepší příklad a to volby v USA, kdy se do výběru prezidentů dostali Hillary a Trump. Najednou si na to spoustu lidí stěžuje, jak je to možný, že se tam dostali tito dva, fuj a tak dál. Není to skoro stejný jako ten případ s překladem a jeho výsledného hodnocení?

V čem je to tak podobné? Lidé, co se velmi zajímají o samotné stránky (lidi, co se skutečně zajímají o volby), vloží svůj čas do pomoci samotného chodu stránek a to právě těmi návrhy a už vůbec sledování aktualit a zpráv a samotného stavu Videacesky (zajímání se o volby a skutečné chození někoho skutečně volit). Je to podle mě velmi podobné, ne-li stejné. Většina jednoduše sem chodí sledovat videa a příliš se o návrh videí nestarají a dají najevo svůj nesouhlas s videem teprve tehdy, až se zde objeví – dělám to tak i já. (Stejné je to i s těmi volbami, kdy až se dostane řádné medializaci, teprve tehdy lidé zbystří, protože se do teď o to vůbec nezajímali nebo nezajímají vůbec) Nechci říkat, že je to špatně. Nechci na nikoho poukazovat. Je to spíše něco, co jsem zpozoroval a můžu se mýlit. Toto je zároveň něco, co nemám tolik prostudované. Ale o volby nebo překlad videí tu moc nejde, spíše o to, co popíšu v dalších odstavcích.

Teď trochu odbočím. Konkrétně si na volby spoustu lidí stěžuje a je to rok co rok. Je zde vidět jakýsi uzavřený cyklus či repetice. Něco podobného jako „ta mladší generace je hloupější a hloupější“. Někdo může namítnout, že je to něco, co už každý ví, že to spoustu lidí říká a to opakovaně, ale co je na tomto tak důležité, je si uvědomit, že pokud se něco opakuje, můžeme se tomu přizpůsobit nebo samotný opakující se cyklus přenést na jiné příklady anebo je nějakým způsobem využít ve svůj vlastní prospěch či lepšímu pocitu, protože si uvědomíme, že se to děje opakovaně a sami to moc neovlivníme.

Jako třeba určitý druh zvířat reaguje, může se velmi podobat lidskému chování nebo můžeme vysledovat pomocí velmi jednoduchých vzorců velmi složité případy, kde jsou věci možná komplikovanější, ale základní principy zůstávají stejné. Například když sledujeme, jak dítě reaguje, my dospělí reagujeme v podstatě stejně, jenom možná více složitě. Další příklad je tehdy, když chceme nabrat svaly. Musíme posilovat, upravit jídelníček, mít určitou pravidelnost. Stejné je to s fotografováním, lukostřelbou, hraním šachů, s čímkoliv jiným. Věnovat tomu čas, trénovat a tak. Konkrétně toto je naprosto stejné.

Právě proto si myslím, že ten případ s hodnocením a volbami jsou si velmi podobné, ne-li skoro stejné.

Tímto dlouhým článkem bych spíše chtěl poukázat na to, že určité vzorce chování jsou repetiční a setkáváme se s nimi denně a to právě proto, že lidé si v této uspěchané době osvojili velmi určité zjednodušující vzorce, aby o věcech nemuseli tak přemýšlet a dělají je automaticky (většinou, ne pořád) a že existují určité vzorce, které se dají přenést na jiné příklady. Proto by se lidé měli občas zastavit a skutečně si věci promyslet. Zároveň mě prosím neberte za slovo, protože jsou věci daleko komplikovanější, než jak píšu zde a zároveň se můžu naprosto mýlit.

Ani nevím, zda si toto někdo přečte, ale pokud ano, určitě napiš názor, protože tohle je něco, co mě velmi zajímá a rád přijmu jakoukoli konstruktivní kritiku a zároveň se třeba i zamyslet, zda jsem se v něčem nezmýlil.

373

Odpovědět

Ahoj, naprostej souhlas a zajímavej pohled. Nechtěl bys pro nás psát články? Tohle by mohl být první. :-)

110

Odpovědět

+BugHer0Cože, to jako fakt? :D Takovou reakci jsem ani nečekal. Zvlášť od admina a zvlášť s nabídkou psaní článků. Ani nevím, co na to říct. :D No, o jaké články by se mělo jednat? Nemám zase takový vhled o stránkách Videacesky nebo překladu videí. Zároveň to, co jsem napsal, bylo shrnutí toho, co jsem vyčetl z knih a nevím, zda bych zvládl psát i jiné články a zároveň se nevěnuji psaní článků, ale rozhodně je tato nabídka zajímavá. Pokud to myslíte vážně, jak vás můžu kontaktovat?

20

Odpovědět

+SrtTéma bychom nezadávali. Měl bys víceméně tvůrčí svobodu, jen bychom ti třeba občas něco navrhli. Šlo by hlavně o to sledovat dění na webu: co se tu překládá, co lidé řeší v diskuzích a tak a vždycky k něčemu napsat svoje postřehy, shrnutí, cokoliv...

Myslím, že tady v tom komentáři se ti to povedlo skvěle. :-) Když tak napiš na info@videacesky.cz.

80

Odpovědět

+BugHer0Odeslal jsem na uvedený email zprávu. Vypsaný předmět je „uživatel Srt - psaní článků“. Napsal jsem opět něco trochu dlouhého, ale snad to nevadí. :D

30

Odpovědět

Moc hezky napsané :) a hrozně se mi líbí i ta opatrnost a pečlivost při vyjadřování. Ráda čtu něco, co hned neurazí a nepoplive polovinu lidí, kteří si to přečtou. Krásně to popisuje dnešní společnost. Absolutně s tebou souhlasím. Klidně v psaní pokračuj :) možná jedna věc mi vadí, a to že mi přijde, jako by ses čtenáři omlouval za svůj pohled na svět, ale to je maličkost....jen tak dál ;-)

10

Odpovědět

Trochu pozdě, ale děkuji za komentář. Existuje nedosažitelná řada souvislostí (tak zvaných kauzalit), která vás, a nyní i mě vede k napsání právě takového textu. Nazýváme to kauzalitou, případně determinismem. Přírodně děje jsou opakovatelné, a sami je nikoli moc, ale vůbec neovlivníme. Maximálně můžeme mít ten pocit. Pocit svobodné vůle, který je běžnou součástí našeho života, a je nepostradatelný. Jakákoli úvahy nad tím, jací by lidé měli být, jsou v tomto světle zcela liché.
K tomuto:
Iluze svobodné vůle - Sam Harris
https://www.youtube.com/watch?v=rcfd-OZB5ig

00

Odpovědět

Pak se nemuzeme divyt ze 50% amiku si mysli ze zemi stvoril Buh za 6 dni a vesmir existuje teprve 10 000 let. Kdyz do skoly chodej jenom pul oku a jeste je tam nenaucej ani psat ani cist natoz pocitat. Tak kde se pak maji naucit myslet.

611

Odpovědět

Já se nedivym. U nás je povinná školní docházka devět oků a stejně se někteří lidé nenaučí psát česky.

331

Odpovědět

+sedma7Očividně vlastní zkušenost,že? :)

30

Odpovědět

Vy jste taky chodil do charterové školy?

143

Odpovědět

Jen malá chybka v překladu - v čase 14:41 říká: „over thirty students“, nikoli forty. Jinak supr překlad.

60

Odpovědět

Docela bych v poznámkách pod čarou opět ocenil vysvětlivky. Pokud má překladatel tušení, co za dvojsmysl stále opakuje u Harambee, tak by to bylo super. :) Díky.

241

Odpovědět

Jméno gorily, kterou zastřelili před pár měsíci, když k ní do výběhu spadlo dítě.
*Fly away*

171

Odpovědět

+Cpt. Obvious:( Jak někdo může takhle minout? Já vim, že děti jsou celkem malý, ale zase se moc nehejbou... :(

391

Odpovědět

+Cpt. ObviousThis is not a 9Gag captain. But nice to see ya anyway.

61

Odpovědět

Taky se tak těšíte na komentář od KamikazeNB? :D Jsem zvědavý co zase vymyslí :3

145

Odpovědět

Who give a f**k?

121

Odpovědět

Easy... islámští teroristé vyvolali zemětřesení v itálii odpálením přesně uložených náloží do seismických desek. :D

105