FacebookLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:239
Počet zobrazení:18 563

Facebook jakožto rozšířenou sociální síť mnoho našinců používá spíš pro zábavu a pro udržení spojení s přáteli. Ale v mnoha rozvojových zemích má mnohem větší vliv. Například v asijském Myanmaru napomohl obří genocidě muslimských Rohingů. Jak je možné, že Facebook v téchto oblastech nemaže nenávistné příspěvky?

Přepis titulků

Dnes se budeme bavit o Facebooku. Nejhorším místě, kde můžete kamarádovi popřát vše nejlepší, tedy až na jeho pohřeb. O Facebooku se v poslední době mluví všude. Probírá se vše, od soukromí, fake news až po ruské trolly. Ale dnes se zaměříme jinam a podíváme se na jeho chování v zámoří. Facebook v zámoří volí agresivní marketing. Více než polovina výdělků pochází mimo USA a 80 % uživatelů žije mimo USA.

Nahrávají videa jako toto. Ano, to je mezinárodní verze výzvy In My Feelings. Tato výzva vzala Facebook a Instagram útokem poté, co se objevila v The Shiggy Show. Více o tom zjistíte v mé nové knize Nevím, co ta slova znamenají, ale můj štáb mě ujistil, že dávají smysl. Roky se zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg snažil protlačit svou utopickou myšlenku, že všechna spojení jsou dobrá spojení.

Vytvářel pozitivní reklamy, ve kterých zpřístupňoval internet celému světu a zaměstnanci Facebooku hrdě prohlašovali věci jako toto. Spojením světa si lidi uvědomí, že na světě existují jiní lidé, kteří mají odlišné životy, a že jejich život může být lepší. Pak se stanou úžásné věci. Chci udělat něco obřího a takhle mám přístup ke 1,2 miliardě lidí. To, co s tím můžete udělat, je omezeno jen vaší představivostí.

Spojení miliardy lidí zní skvěle, ale je nutné si pamatovat, že pokud jde o internet, určitá část lidí napíše "Židé ovládají žraloky, kteří způsobili 11. září." Musíte to pořádně promyslet. Bohužel, pořádně to promyslet není silnou stránkou Facebooku. Jejich jeden z prvních sloganů byl Jít kupředu a bourat pravidla. Zuckerberg ho vysvětloval takto. Chceme postavit naši kulturu a infrastrukturu a snažíme jít kupředu rychleji než ostatní společnosti.

Občas jdeme příliš rychle, něco pokazíme a musíme to napravit. A to je cool. Je to cool? Je to cool, Marku? Zní to jako nejzbrklejší slogan společnosti od sloganu Hindenburgu Létej rychle a kuř cigarety v obřím balónu plném vodíku. Jak jste mohli přehlédnout ten problém, který jste měli přímo před očima?

Ale nenechte se zmást. Facebook v zámoří občas něco pokazil. Někdy to byly maličkosti. V létě Indonésii zasáhlo zemětřesení. Facebook bezpochyby spojoval místní obyvatele. Ale nebylo to nutně tak, jak situace vyžadovala. Ukáže vám to tato zpravodajská reportáž. Běžně Facebook ukazuje animaci balónků a konfet, když si uživatelé přejí vše nejlepší.

Avšak selamat, indonéské slovo pro gratulaci, také znamená nezraněn nebo přeživší. Když uživatelé napsali zprávy, že doufají, že ostatní přežili, Facebook jim spustil oslavnou animaci. Ano, to není zrovna ideální, že? Balónky jistě mají své opodstatnění, ale jen velmi vzácně po slově přežít.

Dokážu vám to. Máme hrozné zprávy. Abychom přežili, musíme jíst jeden druhého. Ne, teď ne! Teď ne! Teď se to vůbec nehodí! Podívejte, kdyby trapné špatné překlady byly jediným problémem Facebooku, bylo by to dobré. Ale společnost v zámoří udělala chyby s obřími následky.

A o tom dnešní příběh bude. Na Filipínách a v Kambodží Facebook obviňují z toho, že šel na ruku autoritářům. Na Srí Lance, v Indii a Indonésii stály pomluvy a nenávistné příspěvky na Facebooku za propuknutím krvavého násilí. Pokud chcete nejhorší příklad toho, co může Facebook udělat státu, podívejte se na Myanmar. Stát, o kterém víte tak málo, že jste si nevšimli, že tohle není Myanmar, je to mateřské znaménko Gorbačova.

Tohle je Myanmar. Myanmar, také známý jako Barma, na desítky let vojenská diktatura odstřihla od světa. V posledních letech přechází ke kvazi civilní vládě a užívání internetu, především Facebooku, je na vzestupu. V roce 2013 mělo přístup na internet jen 1 % občanů. Dnes tam je na Facebooku 18 milionů lidí. Částečně díky tomu, že je předinstalován na telefonech a silně podporován operátory.

Využívání Facebooku nezahrnují do spotřeby dat. Používej Facebook zdarma. Až na otevírání fotek a sledování videí je zdarma. Používáme Facebook zdarma a ptáme se na věci, které chceme znát. S MPT si vše dám na Facebook, je zdarma. U MPT je Facebook zdarma. Mám jednu otázku.

Je Facebook zdarma? Z té reklamy jsem to úplně nepochopil. Protože je přístup k Facebooku tak snadný, stal se internetem. A to natolik, že lidé v Myanmaru používají termíny Facebook a internet zaměnitelně. Někteří se Facebookem baví. Tento muž žije v Myanmaru. Jiní ho považují za ztrátu času, třeba jako tento naštvaný učitel. Každý je na chytrém telefonu a hraje hry. Nesnáším.

Nesnáším. Nelíbí se mi to. Je to hrozné. Facebook je jako záchod. Záchod. Dobře, chápu, že je tím otrávený, ale nazývat Facebook záchodem je nefér k záchodům. Záchod odvede sračky pryč, ale Facebook je zadržuje, rozešle je vašim známým a připomíná vám sedm let staré sračky, zatímco vám neustále cpe sračky jiných společností.

Tím chci říct, že existuje čistota a funkčnost záchodů, které se Facebooku nedostává. Ale problémy Facebooku jdou daleko za odvádění pozornosti náctiletých. Pokud jste někdy nalistovali část novin, kde se nepíše o Trumpovi, nejspíš jste zjistili, že Myanmar je převážně buddhistickou zemí, s dlouhou historií náboženského a etnického napětí. Především pokud jde o Rohingy.

Jsou to muslimští obyvatelé v západní části Myanmaru. V roce 2017 armáda provedla brutální etnické čistky. Asi 725 000 Rohingů, téměř 3/4 populace, před vojáky uteklo do Bangladéše. Jeden umírněný odhad tvrdí, že zemřelo asi 10 tisíc lidí. Aby bylo jasné, Facebook to nezpůsobil. To mohu říct s jistotou. Mark Zuckerberg není zodpovědný za genocidu v Myanmaru, aspoň v době natáčení.

Ale, má to jedno obří ale. Facebook rozdmýchal už existující napětí. Nezávislí vyšetřovatelé OSN vytvořili zprávu, podle které byl Facebook nástrojem pro ty, kteří chtěli šířit nenávist. A je zvláštní slyšet, jak něco původně nevinného někdo popisuje těmito slovy. Jako by za pět let vyšetřovatelé OSN nazvali bubble tea agresivní hrozbou pro lidská práva. No ty krávo!

Neměl jsem to rád ani předtím, ale proboha! Ale nenávistným příspěvkům proti muslimům, především Rohingům, se na Facebooku daří. Zveřejňují je vojenští generálové, političtí vůdci a také prominentní buddhističtí mniši jako Ashin Wirathu. Mají muslimové místo zde v Barmě? Kvůli použitým výrazům nemůžeme přesně zopakovat, co řekl. Ale v podstatě řekl, že muslimové kálejí na Barmu. Ohrožují její celou existenci.

Nemáte je příliš rád. Neuznávám je. Proč? Protože klamou svět. Chtějí ovládnout celý stát. Tento mnich je tak plný nenávisti, že byl označen na barmského bin Ládina. Ano, buddhistický mnich je znám jako barmský bin Ládin. To je tak neuvěřitelné, jako by starostlivý medvídek měl přezdívku "Ten, co šuká." Upřímně, já vždy myslel, že šukal medvídek přání.

Jen se podívejte, on zcela určitě šuká. Wirathu má na Facebooku stovky tisíc odběratelů. Používá své stránky k vyvolávání zmatku. Šířil třeba falešné obvinění, že muslimský majitel obchodu znásilnil buddhistickou zaměstnankyni, což ve městě Mandalaj v roce 2014 způsobilo nepokoje. Dva lidé byli zabiti a 20 dalších zraněno. A i přes opakovaná varování ohledně jeho jednání mu Facebook dal ban až na začátku tohoto roku.

A to je jeden z případů, kdy se Facebook stal líhní islamofobie. Jeden z policistů reportérům řekl, že hrdě dohlíží na vesnici bez muslimů, načež přiznal, že muslima nikdy nepotkal. Dodal: "Musím poděkovat Facebooku, protože mi poskytuje pravdivé informace." A tohle se stalo, když si NBC promluvila s lidmi na ulici.

Většina místních získává informace přes Facebook. Soudě podle toho, co nám řekli, nemají ucelené informace. Co si myslíte o Rohingech? Jsou to teroristé. Jsou odporní. Všude způsobují potíže. Informace získávám z Facebooku. A co o nich na Facebooku píšou? Chtějí ovládnout naši zemi a náš lid.

To je velmi nebezpečné. Nikdo by neměl být souzen podle nejkritičtějších příspěvků na Facebooku. Pokud byste soudili mě, byl bych podlézavý blbeček, hlavním příkladem, proč by měl být potrat dostupnější, a také prý vypadám jako papoušek, který se ve zverimexu zoufale dožaduje pozornosti. Ptám se, je něco z toho, až na to poslední, vůbec fér? Řekl bych, že ne! Jak je kurva možné, že tam tak dlouho zůstalo takové množství nenávisti a vzývání k násilí?

Není to tak, že by Facebook neměl pravidla. Má jich hromadu. Podle vnitřních předpisů řeší třeba věci jako, kdy je přijatelné zveřejnit fotku s análními otvory na obličeji. Ano, přiloženy jsou i grafické příklady jako tato fotka, kde má Trump anál místo pusy. To je mimochodem dovoleno, protože je to veřejně známá osobnost. Taylor Swift s anály místo očí.

Opět dovoleno, ze stejného důvodu. Ale tato fotka Kim Čong Una s análem místo pusy není v pořádku, protože, cituji: "Vyobrazuje sexuální pomůcku v análním otvoru." Ale přesto stále existují nejasnosti. Co kdybych vytvořil stejnou fotku, ale s bagetou s masovými kuličkami? Je ta bageta erotickou pomůckou? Můžu tvrdit, že masové koule jsou análními kuličkami Itálie. Olive Garden, tenhle slogan můžete klidně použít.

Podívejte... Klidně si ho vezměte. Můžete slovíčkařit o tom, jak Facebook nastavil své hranice. Širší diskuze o pravidlech soukromé společnosti je důležitá. Ale jde o to, že Facebook má standardy, které jsou vymáhány mnoha způsoby. Mají umělou inteligenci, která automaticky detekuje závadný obsah a odstraní ho. Také spoléhají na uživatele, jako jsme já a vy, kteří označí pochybný obsah. Ten je pak vyhodnocen lidským moderátorem. Dělá to většina sociálních médií a je to nevděčná práce.

Ukáže vám to tréninkové sezení indické společnosti, živící se moderováním obsahu. Tady... Ta osoba není nahá, ale vidíte erekci. Penis je viditelný. Teď tato žena. Tady je celkem očividné, že se zaměřili na zadek. Kamera ostří na zadek.

Spadá to pod nahotu. Není to úplná nahota, ale spadá to pod nahotu. Dobře, omlouvám se, ale to se přímo vybízí... Tento chlap se rozhodně zaměřuje na zadek. Podívejte, ale jak vám řekne sám Facebook, ohlídání nahoty je snadné. Těžší je vyhledat nenávistné projevy. A kvůli tomu se Myanmar topí v problémech.

Systém Facebooku tam selhává na všech úrovních. Zaprvé, jejich umělá inteligence nefunguje, protože není kompatibilní s jejich písmem. To není dobré, ale co se dá dělat. To znamená, že potřebují obyvatele Barmy, kteří by obsah nahlašovali. Tomu by pomohlo, kdyby standardy komunity a ohlašovací systém byly v barmštině. Až do konce roku 2015 nebyly. To není dobrá zpráva pro zemi, kde téměř nikdo nemluví anglicky.

Představte si, kdyby toto rozhraní Facebooku bylo v barmštině. Nikdo by nevěděl, co která možnost dělá. To vlastně není rozhraní Facebooku, jsou to dinosauři seřazení podle míry ošukatelnosti. Mimochodem, stegosaurus je hodně nízko na tom seznamu. Stegosaurus je medvídkem přání mezi dinosaury. Myslím to vážně. Ten medvěd má na víc. Ale moment, bude to horší. I obsah, který byl v Myanmaru označen, nebyl stažen.

Jedním z důvodů bylo to, že Facebook měl až skandálně málo barmských moderátorů. Kolik? Nechám to vysvětlit reportéra Reuters. V roce 2014 měli jednu osobu a druhou najali v roce 2015. Outsourcovali tuto činnost na jinou společnost, která až do roku 2015 neměla žádné barmsky mluvící zaměstnance a pak najali dva.

Ano, je to tak. Nejdřív měli jednoho, pak to zdvojnásobili na dva, díky outsourcingu přidali další dva. To jsou čtyři. Netuším, kolik má být barmsky mluvících moderátorů na Facebooku, ale nemělo by jich být tolik, aby všichni mohli zahynout při srážce dvojkol. A není to tak, že by Facebook mohl hrát překvapeného. Mnoho občanských spolků a jedinců se je snažilo varovat, dokonce už v roce 2013, před pěti lety, že v Myanmaru mají potíže.

Sám Facebook přiznává, že jednal pomalu. Zuckerberg trvá na tom, že dělají pokroky. Najali 60 barmsky mluvících lidí. Nedávno řekl v Kongresu, že shání víc lidí. Najímáme další barmsky mluvící moderátory obsahu. Nenávistné projevy jsou jazykově velmi specifické a je těžké je ohlídat bez lidí, kteří mluví místním jazykem.

Musíme značně zvýšit svou snahu. Nenávistné projevy jsou jazykově specifické. Je zvláštní slyšet chlapa, který je označován za génia a vizionáře, jak říká něco naprosto očividného, jako by to byla naprosto nová myšlenka. Jako by Steve Jobs všechny svolal, aby oznámil objev, že paní Doubtfire je vlastně táta v sukni.

Ano, to víme, Steve! Ty jsi to nepochopil už z názvu? Myslel jsem, že jsi chytrý. Už svému iPhonu nevěřím. Ale i přes jeho ujištění si mnoho lidí myslí, že Zuckerberg stále nedělá dost. Nenávistné projevy jsou v Myanmaru na Facebooku stále rozšířené. Minulý měsíc, čtyři měsíce po slibu Zuckerberga, že se polepší, Reuters našel více než tisíc příspěvků útočící na Rohingy a další muslimy, které na Facebooku stále visely.

Můžete tvrdit, že Reuters aktivně hledal takovéto příspěvky. Víte, kdo je také může hledat? Společnost s hodnotou 500 miliard dolarů. Reuters nemá hodnotu 500 miliard dolarů. Vždyť jejich novinář ani nemá slušnou webkameru. Pořiďte mu slušnou webkameru! Dělá záslužnou práci. A i přes těch 60 lidí ovládajících barmštinu, Facebook stále bojuje s jejich jazykem.

Na počátku roku byly komunitní standardy do barmštiny přeloženy tak mizerně, že místo věty "zcela vážně bereme svou roli v úkolu udržet zneužívání mimo naši službu" tam měli "bereme vážně svou roli zneužíváním naší služby". A na takovýchto maličkostech záleží. I překlepy mohou změnit význam věty. Například Bill Cosby napsal knihu, která měla zřejmě být nazvána No tak, lidi. Místo toho jim zařádil šotek a vyšlo Nátlak na lidi.

Možná to tak opravdu mělo být. Netvrdím, že Facebook nečelí velkým výzvám. Ale na společnost, která se žene dopředu a boří pravidla, napravují své chyby pěkně pomalu. Dokud to neudělají, je jasné, že by každý měl brát cokoliv na jejich stránce skepticky. Měli by brát Facebook, jaký je. Jako smradlavou bažinu plnou nepravd a vyložených lží, která vám občas připomene mrtvého mazlíčka.

To je celé. Nic víc. Místo vytváření idylických reklam o spojování světa, by měli alespoň vytvořit reklamu, která státy připraví na to, jak s jejich produktem zacházet. Navrhoval bych něco takového. Zdravím, my jsme Facebook. Spojujeme svět.

Míříme do vaší země, ať se vám to líbí, nebo ne. O Facebooku byste měli něco vědět. Mezi 80 % až 100 % příspěvků jsou kraviny. Naprosté kraviny. Má facebooková stránka je plná lží, že jsem šťastný. Má stránka tvrdí, že chodím na jógu. Byla jsem tak třikrát. Má stránka na Facebooku říká, že jsem 18letá dívka.

Všechny fotky ukazují mě s dítětem. Ale já nemám dítě. Sranda. My ve Facebooku věříme, že každý má mít svůj hlas. A neřešíme, co ten hlas chce říkat. Jak špatné to může být? Nevěřím v holokaust. Ty jo...

Může mi někdo vysvětlit, co Charlie Rose udělal tak špatného? Já bych to nenapsal, ale ty můžeš. George Soros vytvořil moskyty. Hillary Clinton vytvořila AIDS. Jo, jsem si tím jistý. Existuje jen jedno z dvojčat Olsenových, které se velmi rychle pohybuje dopředu a dozadu. Není naším úkolem říkat, že se pleteš.

My vytváříme spojení. - Můžete mě spojit s mým bratrem? - Jistě. - Můžeš mě spojit s Coca-Colou? - To samozřejmě můžeme. Někdo mi právě napsal, že zavraždí mou rodinu. Netuším, co jsi řekl, ale znělo to skvěle. Jde o to, že přes Facebook může každý šířit dobro nebo zlo. Je plný hovadin. Upřímně, nikdy ho nedokážeme plně ovládat nebo řídit.

Než naši stránku poprvé použijete, musíte si něco zapamatovat. Facebook je plný sraček. Facebook je plný sraček. Facebook je úplná sračka. Facebook je úplně k ničemu. Facebook je neužitečný parchant. Facebook je odpad. Nechutný.

Facebooku máme plné zuby. Jen mrhá naším časem. Je to sračka. Sračka! Facebook je jako záchod. Facebook je jako záchod. Facebook je jako záchod. Facebook je jako záchod. S boží pomocí to váš stát přežije. Kurva, to musíme opravit.

Facebook. Jsme záchod. Je to zkurvená debilita! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

btw Oliver nařážel s Cosbym asi na Come on people vs cum on people což zní podobně ne? :D

01

Odpovědět

Neviňte pošťáka za špatnou zprávu!
Můžou za to lidi trestejte je! Někdo porušuje něčí práva, podejte hromadnou žalobu.
Tím, že odeberete zodpovědnost z občana na stát nebo regulační úřad se nezmění nic, pokud ale dáte idiotovi párkrát přes ruku možná mu dojde že něco dělá špatně a určitě to uvidí i další idiot.

31

Odpovědět

Tyx jsi naivní jak pětiletá holčička co jde k dodávce v nalepkou zmrzliny.

10

Odpovědět

Do míst, kde Facebook nedokáže vymáhat svá vlastní pravidla, se kterými každý účastník s registrací na FB souhlasil, by vůbec neměl vstupovat ale chápu, jde o prachy, ty jsou pro FB na prvním místě.
Na druhou stranu nelze vinit FB z toho, že občané jsou nevzdělaní, postrádají kritické myšlení v oblasti internetu a informace kumulující se v jejich sociální bublině, berou jako 100% pravdu.

90

Odpovědět

Facebook je jako záchod - výstižný ! :)

92

Odpovědět

fejsbuk je ako zachod, ked tam mas zachodovych priatelov.
takze sa spytuj sam seba, na akej urovni si ;)

74

Odpovědět

+skavenjá facebook nemám nejsem ovce

65

Odpovědět

+x trailTohle by řekla přesně ovce!

135

Odpovědět

+TominnnOvce by řekla "bééé".

190

Odpovědět

ten typek je za cenzuru. vymenim fejsbuk a internet za auto a cestu a ten vajciak tvrdi, ze auta zabijaju ludia, nie ludia zabijaju ludi na cestach

28

Odpovědět

to je nesmyslná metafora, protože výrobce auta nemůže udělat doslova nic proto, aby zabránil řidiči s tím autem přejet jiného člověka, ať už záměrně nebo ne. Facebook, ano, ale přistupuje k tomu absolutně příšerně.
Nemyslím si, že by John Oliver byl za cenzuru a myslím si, že by ho zajímalo, že na české úrovni existuje seznam, který když napíšete, příspěvek bude do hodiny stažen. Cenzura totiž není řešením problému, jen jeho zamlčováním a bohužel je to nástroj, který se užívá oboustranně. Jen na české úrovni má produkce Hate Speech tendence eliminovat kohokoliv, kdo jejich zprávy napadá, ať už rozumně, nebo ne. V Myanmaru bude obdobný problém.

80

Odpovědět

Málokdo z nás si umí představit, jak neuvěřitelně složité je vést celosvětovou firmu s dvěma miliardami aktivních uživatelů. Každou SEKUNDU lidé na Facebook nahrajou tisíce fotek a statusů. Zaměstnáš několik tisíc moderátorů, kteří mají okamžik na to rozhodnout, jestli je to ještě svoboda projevu a nebo už nenávistný příspěvek, a doufáš, že je zaplatíš z reklamy, na kterou stejně nikdo nekliká. Peklo. Nechtěl bych mít tu zodpovědnost.

39

Odpovědět

Hmm, a jen tak mimochodem mají tržby na úrovni cca poloviny HDP té Barmy, země s 50 miliony lidí ...

30

Odpovědět

+Finanční analytikNo neřekl jsem, že je FB na mizině. :-) Spíš že FB zaměstnal přes 7000 moderátorů obsahu (což je zhruba čtvrtina všech jeho zaměstnanců) a stejně to je pro někoho málo. Lidé jsou už z podstaty plní nenávisti, a tak udělat z Facebooku místo plné lásky a pochopení podle mě prostě není tak jednoduché.

32

Odpovědět

Přidám svoji trošku do mlýna. Myanmar jsem pracovně navštívil před cca rokem. A musím říct, že rozmach digitálních technologií je tam až neuvěřitelný. Myslíte si, že u nás je každý na mobilu? To jste neviděli mladé tam. A musím souhlasit s tím, že pro místní se FB rovná internet, samozřejmě navštěvují i další weby, ale (nejen) mladí čerpají informace hlavně z Facebooku.
Musíte pochopit jednu věc, ten rozmach je tam raketový, moderní služby se tam nahrnuly se všemi nešvary. My jsme u internetu zažily jistý vývoj a díky tomu jsme zvyklí brát jisté věci a zdroje na internetu s rezervou. (Aspoň většina z nás) V Myanmaru to neplatí, prostě když je to psáno, je to pravda, jinak by to tam přece nebylo psáno. Přičtěte k tomu relativně vysokou míru nevzdělanosti a máte naprosto děsivý koktejl.
Provázel nás tam muž jménem Thiha, který taky nesnášel Rohingy. Jednou jsem se ho okrajově zeptal na to, proč je nesnáší. Odpovědí mi bylo, že jsou to zrůdy, znásilňují ženy a plánují ovládnout celou Barmu. Když jsem se zeptal, proč si to myslí, odpověděl mi, že mu to dcera četla na Facebooku a že to říká každý. Dál jsem se v tom raději nepatlal, nechtěl jsem ho urazit. Ale pokud si myslíte, že tady panuje nenávist vůči muslimům nebo třeba romům, tak oproti Myanmaru je to slabý čajíček...

580

Odpovědět

jak členové SPD co jim řekne jejich vůdce na FB je pravda :D

11

Odpovědět

No nevím jestli je chyba facebooku to, že jsou někteří lidi tak blbí. Ale s mocí přichází zodpovědnost, takže asi jo :/
S fake news a podobnýma sračkama je to stejné, jako se smyšlenými hororovými příběhy-stačí za to napsat "inspirováno skutečností" a lidi to sežerou i s navijákem.

283

Odpovědět

neco jak toto video

621

Odpovědět

Ja som myslel, že Rohingovia sú tí, čo v Pánovi prsteňov jazdia na koňoch.

323

Odpovědět

To jsou Rohirové. :)

360

Odpovědět

Ty jejich videa jsou stejně našlapaný :) Ale zrovna tohle bylo dost kontroverzní téma. FB se šíří do celýho světa, ale nešíříme si ho my lidi sami? Dobrovolně a ještě rádi? Dost si v tom videu říkáme o regulaci něčeho, co by určitě velká část lidí nechala stále jako svobodný medium. Kde je hrana toho co je ještě OK a co už by měl software vyhodnotit jako nevhodný? Jasný asi hlásat, že holokaust nebyl, se snad všichni shodneme, je zvěrstvo, ale co třeba ostřejší humor? Promakaný videa jako vždy. Gorbačovo znamínko :D No, dokážu si představit video, na stejný brdo, kde by opozice hlásala ,,fb nás chce kontrolovat a ohýbat jako za socialismu". Je to k údivu, začalo to jako vysokoškolská stránka a teď mají řešit globální politiku :)

95

Odpovědět

Ale jako nástroj k šíření propagandy je k nezaplacení. Takže asi proto jim to na všech frontách prochází. A lidi? Ti k tomu nebudou přistupovat kriticky nebo se skepsí a obezřetností už jen proto, že jsou na to líný. Debilní komentář si s chutí přečtou, ale dlouhej článek vystavěnej na dohledatelných a reálných důkazech? Ani náhodou. Stačí v nich vzbudit strach a nenávist a máte vyhráno. Fakta ztratili význam.

503

Odpovědět

Pěkné shrnutí, leč smutná pravda..

140

Odpovědět

Tak protože jak už padlo, oni mají facebook za internet. Řekl bych, že k tomu přistupují stejně, jako u nás spousta lidí přistupuje ke zprávám z TV h@vna, nebo novinkám ze seznamu. Prostě to mají za fakta (i když někdy je i ta TV na úrovni dementních příspěvků z facebooku).

81

Odpovědět

Odpovědět

ouuu nooo, zase niekto utláča moslimov... to je neuveritelné niečo, že táto skupinka je všade utláčaná....chúdence moslimské....

1445

Odpovědět

Někde jsou muslimové utlačovatelé, někde jsou muslimové utlačování. Svět je komplikovaný a zobecňovat miliardu lidí je nesmyslné.

467

Odpovědět

+SriberPřesto v médiích jsou zobrazovaní v naprostej většině jako oběti.

526

Odpovědět

+SriberVzhledem k tomu jak, je svět přelidněný, tak bych právě tuto nebezpečnou a nesnášenlivou miliardu navrhl k eliminaci.

522

Odpovědět

+Sriberale isteže ano... zobecňovať všetkých nacistov je predsa tak nepokrokové a zaostalé... nie všetci nacisti niekoho utláčali.. niektorý nacisti boli dobrý ľudia s dobrým srdiečkom... to len tí zlý komunisti a kapitalisti zobecňovali nacistov ... pfuj, pfuj zobecňovanie...

620

Odpovědět

+ehmNacismus je ideologie, která má v programu genocidu. Islám je zaostalý bratr křesťanství. Srovnáváš jablka a hrušky.

133

Odpovědět

+ehmZobecňovať nie je spisovne slovensky, *niektorí, *dobrí, *zlí. Píš správne a na maturite nebudeš mať problém.

31

Odpovědět

Zrovna ve východní Asii jsou muslimové velice mírumilovní a sami tvrdí, že arabské muslimy považují za havěť, která je svou kulturou natolik ovlivněna, že to má s pravým Islámem pramálo společné.
Příště, až budete chtít něco komentovat, tak si o daném tématu zkuste zjistit víc než jen to, co vidíte ve zprávách, jinak budete u těch znalejších opět zbytečně za hlupáka (jako teď).

31

Odpovědět

Facebook nemůže za to, že někteří lidé berou informace z jednoho zdroje a věří všemu.

297

Odpovědět

Facebook za to nemuze. Stejne jako zbrane nemuzou za tolik zabitych. Ale bud si prodavajici uvedomi nebezpeci toho co prodava nebo se to bude regulovat. Lidi s kritickym myslenim je mensina, tak se musi snazit :D

90

Odpovědět

+0_0Kvůli práci také umře ročně tisíce lidí, bude se regulovat? :D
Kritické myšlení nelze naučit to musí člověk sám chtít získat a získá ho pouze tím, že dělá chyby.

01