OdvykačkaLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:186
Počet zobrazení:12 634

Když člověk propadne závislosti na drogách nebo alkoholu a rozhodne se s tím něco dělat, většinou ho jako první napadne zajít do některého z odvykacích center. V USA jich funguje obří spousta, ale kvalita značně pokulhává. John Oliver se podívá na to, co je se systémem špatně a co by se dalo udělat proto, aby se vše zlepšilo.

Přepis titulků

Odvykačka – tam jdete, když si sáhnete na dno, když nejdete do Dave and Buster's. Nenechte se zmást těmito úsměvy, každý z těch mužů je na úplném dně. Odvykačka je místo, kam chodí lidé závislí na drogách nebo alkoholu. Donedávna se to považovalo za morální selhání, které lze překonat silou vůle. Nejlépe to asi vystihl tenhle segment z 80.

let, kde vystoupila zpěvačka Belinda Carlisle. Užívala jsem drogy. Jednou jsem se probudila, podívala se do zrcadla a řekla si: "Vypadáš strašně." Měla jsem toho dost, tak jsem skončila. A nyní je život pohádka. ROCKEM PROTI DROGÁM Super. Zajímavé je, že Belinda Carlisle přiznala, že po tomto spotu užívala kokain dalších 20 let, a to do takové míry, kdy řekla, a zde ji cituji: "Jsem překvapená, že stále mám nos."

Takovouto větu většinou slyšíte od dětí, které strávily odpoledne se strýčkem. "Řekl mi, že má... Udělal to s těmi prsty!" "Já začal vyšilovat!" "Brečel jsem, řval jsem, jsem překvapený, že pořád mám nos."

"Je tu? To je úplně šilený!" Naštěstí nyní už víme, že závislost je komplexní problém a vymanit se z područí alkoholu nebo drog není snadné. Experti považují závislost za zdravotní problém, podobně jako nemoci nebo chronické choroby. Léčí se skrz pobyt v odvykacích centrech. Je to odvětví v hodnotě 35 miliard dolarů a po USA funguje přes 14 000 odvykacích center.

Některé mají vznešené názvy jako Přísliby, Rozcestí nebo Milníky. Jména, která zní jako parfémy užívané výhradně vdovami. Některá centra si dokonce platí televizní reklamy. Cliffside Malibu už 12 let pomáhá lidem jako vy. Přijímáme většinu pojištění. Náš zkušený a profesionální personál vám pomůže dát si život dohromady. Zavolejte na uvedené číslo nebo navštivte naše stránky. Nečekejte, protože zítřek nemusí přijít.

Páni! To je drsné tvrzení. Jako by v reklamě na Frosted Flakes tygra Tonyho zastřelili pytláci. V posledních letech lze odvykání platit z pojištění. Hlavním důvodem je, že George W. Bush prosadil a Barrack Obama rozšířil zákony, které odvykání zahrnuly do pojištění. Často používáme slovo odvykačka, ale neexistuje žádná definice, co přesně to znamená.

Neexistuje žádný federální standard pro poradenství a odvykací programy. Mnoho center zaměstnává lidi, kteří chtějí pomáhat, ale pár let stará zpráva říká, že většina lidí potřebujících léčbu nedostane nic, co by se podobalo léčbě podložené důkazy. Abyste viděli, jak špatné to může být, podívejte se na Floridu. V tomto státě se odvykací léčba potýká s epidemií předávkování a podvodů. A to až do bodu, kdy jeden úředník pronesl děsivé varování. Poselstvím je, abyste své milované neposílali na jižní Floridu.

My vám je zpátky pošleme v pytli na mrtvoly. No ty krávo! To je nejhorší, ale asi nejupřímnější turistický slogan pro jižní Floridu, který jsem kdy slyšel. Přijeďte na jižní Floridu, my vás pošleme zpět v pytli na mrtvoly. Dnes si promluvme o tom, co to odvykací terapie je a proč se odvětví potýká s problémy. Začněme faktem, že odvykačka není rychlé řešení.

Je to často první krok k celoživotní nápravě. Mnoho provozovatelů pronáší velkolepá tvrzení o své úspěšnosti. Vezměte si Passages v Malibu. Otec a syn, kteří ho vedou, vám slíbí obří věci, které pro vás udělají. Když pošlete pacienta domů, co mu řeknete? - Jste vyléčený. - Naprosto a 100% vyléčený. Už nikdy neužijete drogy a alkohol. Vaše závislost byla vyléčena.

Užijte si život. Kraviny! Zaprvé, neexistuje možnost, že pacient bude odcházet a tento pitomec by mu neřekl: "Čaues." Neexistuje možnost, že by nevypustil takovéhle rozloučení. Ale nejde jen o Passages, spousta center pronáší podezřelá tvrzení. Zjistil to jeden výzkum. Volali jsme do center a ptali se jich, jakou mají úspěšnost. Nejnižší úspěšnost byla 80 %.

Vím, že kolem 80 % klientů, kteří sem přijdou, jsou nyní dlouhodobě čistí. Tady v One80 máme úspěšnost kolem 80 %. Pak jsme se zeptali, na jakých datech je to založeno. Nikdo žádná data neměl. Svá tvrzení nemohli podložit žádnými daty. Proč se tedy zastavit na 80 %? Proč neříct, že máte úspěšnost 140 %?

Na každých 10 lidí, kteří vstoupí do programu, jich vyjde 14 čistých. Kde se ti další čtyři lidi vzali? Netušíme, jsme prostě tak dobří. A o to jde. Úspěch odvykací terapie se zakládá na vlastním průzkumu. Prostě zavolají bývalým klientům. Tyto výsledky mohou být zavádějící. Poví vám to muž, který se jedné studie účastnil.

Zavolají vám a zeptají se, jak se vám daří. Prostě jim lžete. Řeknete jim, že se vám daří dobře. V té době jsem zase pil. Je to tak trochu šílené. Styděl jsem se říct, že jsem do toho zase spadl. Je jednoduché to pochopit. Může být těžké přiznat, že jste tomu opět propadli, navíc je to telefonní hovor, takže uděláte cokoliv, abyste ho ukončili.

Být čistý může být těžké, ale nic není náročnějšího než osmiminutový hovor s dalším člověkem. Nic. Nic na světě! I přes všechna tvrzení o úspěšnosti je těžké odhadnout, čeho se vám na odvykačce dostane. Může se vám dostat tradičního přistupu 12 kroků, který někdy funguje.

Ale většina expertů se shoduje, že by jim měl být umožněn přístup k dalším, novým terapiím, jako je behavioráolní terapie nebo tato léčiva. Ovšem centra to nabízet nemusí. Protože odvykačka může být tím, co provozovatel tvrdí, že je, znamená to, že léčbou mohou nazvat skoro cokoliv. Mnoho dražších odvykacích centrem provozuje hipoterapii. Pokud to lidem pomůže, je to skvělé, ale neexistuje žádný důkaz, že to funguje jako léčba závislosti.

Někteří lidé mohou zaplatit spoustu peněz, za které získají tuto zkušenost. Mají tam tu koňskou věc. Je to zasraný hlazení koní. Co pro mě hlazení koní může udělat? Vůbec nic. Vždyť já koně nesnáším! Dobře, takže zaprvé, já toho chlapa zbožňuju.

Zadruhé, má pravdu. Koně jsou hrozný. Vždyť je už nepotřebujeme. Jistě, můžete na něm někam dojet, nebo můžete použít auto, což je jako kůň, ale pustíte si tam hudbu a všude to nesere. Jsi idiot, Patchesi, jsi idiot. Jedno z míst, které nabízí hipoterapii, je Cliffside. Znáte ho z té reklamy.

Měsíc léčby tam stojí desítky tisíc dolarů. Jeho zakladatel Richard Taite tuto cenu zuřivě obhajuje. Poslyš, 73 tisíc dolarů zní jako spousta peněz. Pokud se na 30 dní nastěhuješ do Four Seasons, bude tě to stát 40 tisíc. Jasný? A co tam získáš? Změní se tam nějak tvůj život? Vše, co tu děláme, má smysl.

Jako píčoviny se to zdá lidem, kteří o tom nic nevědí. Ale ty o tom nemusíš nic vědět, brácho, protože tvůj život na tom nezávisí. Ty si tím neprocházíš. Klídek, brácho. Ale trochu křivdíš hotelu Four Seasons. Můžeš se tam udát spousta věcí, které změní tvůj život. Loni Jaden Smith tvrdil, že mu v Torontu dali do palačinek sýr poté, co ho vykopli z pokoje.

A pokud pár Kaňaďanů podvede vystěhovaného dětského milionáře nepřiznanou ricottou a není to život měnící, tak už nevím, co by bylo. 73 tisíc dolarů za 30 dní zní jako spousta peněz, protože je to spousta peněz. A můžete předpokládat, že za tu cenu dostanete tu nejodbornější péči, ale to asi nebude tento případ. Kde jsou dnes vaši pacienti? Netuším, kde jsou?

Kam šli? Ne, co? Nejsou tu. Nemám tušení. Prostě netuším. Nejspíš šli někam... Ať šli kamkoliv, má to v sobě... terapeutický význam. Tos to zachránil, brácho. Chvilku jsi tápal, ale ta věta s "terapeutickým významem" byla dokonalá.

Jde o to, že cokoliv může mít terapeutický význam. Hladí pacienti koně? To může být terapeutické. Okusují sovy? To může být terapie. I když se ztratí v lese, může to být terapie. Je to terapie ztracením v divočině a je úspěšná ve 140 % případů. Zatím jsme jen mluvili o drahých zařízeních pro vyšší třídu, ale problém s dohledem má celý systém.

V mnoha státech může být až nebezpečně snadné si otevřít odvykací centrum. Pokud v Idahu neprovozujete odvykací centrum pro adolescenty, nemusíte mít žádnou licenci. Pokud v Kalifornii nepřijímáte platby z pojištění, může si odvykací centrum otevřít kdokoliv. Pokud si na Floridě chcete otevřít odvykací dům, společný dům, kde lidé bydlí, zatímco se jim dostává léčby, tak vám v tom žádný zákon nemůže zabránit.

O. J. Simpson by si jeden klidně mohl otevřít, jmenoval by se The Juice Cleance a nic by mu v tom nezabránilo. Florida je příkladem toho, jak peníze z pojištění stály u zrodu obřího problému. Toto odvětví tam zažilo boom a bezskrupulózní provozovatelé našli snadný způsob, jak ze systému těžit. Vezměte si testování moči.

Pojištění hradí testy na drogy. Některá místa toho zneužívala. Získali provize z testovacích laboratoří. Čím více moči vzali, tím více peněz vydělali. A mohli tak rychle zbohatnout. Na jeden běžně dostupný test moči v hodnotě 30 dolarů mohli od pojišťovny získat až 1500 dolarů. Tak si to spočítejme.

Pět testů týdně u jednoho závislého, to je 7500 dolarů. Pět testů pro šest závislých, to je 45 000 dolarů. To je víc než 2,3 milionu dolarů ročně. Přesně tak, moč je natolik cenná, že je v tomto odvětví známa jako tekuté zlato. A močení tekutého zlata zní jako symptom pohlavní nemoci, kterou získáte ošukáním C-3PO.

Ne, C, nemyslím si, že to stejně mají všechny ženy narozené po roce 1990. Tedy pokud nespíš se všemi ženami nerozenými po roce 1990. Spíš? Spíš s nimi, C? Jsi prasák. Jsi kovový prasák. S těmito penězi za pouhou moč není překvapivé, že někteří provozovatelé jdou až tak daleko, že vyhledávají pacienty s dobrým pojištěním. Často dělají něco, čemu se říká dražba pacientů nebo lov na smažky.

Takhle to funguje. Mercedes Smith se dostala ze závislosti a řekla nám, že provozovatelé odvykacích domů soupeří o pacienty s dobrým pojištěním. Lákají je na bydlení zdarma, jídlo zdarma a cigarety zdarma. Museli jsme jezdit po Delray a například lidí s kufříky jsme se museli ptát, zda mají pojištění. "Můžete bydlet u nás." Pokud jde o věty, které lidem můžete říct z jedoucího auta, tak věta: "Máte pojištění?"

je jen o trochu méně zlověstná než: "Chceš sladkosti?" nebo: "Kolik masa na sobě máš?" Bude to ještě horší. Pravdou je, že více vydělají na tom, když se závislost vrátí, než když ji vyléčí. Tento systém tedy podporuje cyklus přiznání problému, recidivy, opětovného přiznání a opětovné recidivy. Tento cyklus má svůj název, říká se mu floridský okruh.

Pokud nemáte obří štěstí, skončí to takto. Ve floridském okruhu jdete z jedné odvykačky do druhé, z jednoho centra do dalšího, z jednoho odvykacího domu do druhého. Dojí pojištění této osoby, dokud nezemře. Floridský okruh je otřesný a není to, jak jsem původně předpokládal, oslavou, kde všichni hodí klíče do misky a pak ošukají sousedova aligátora. Pokud si myslíte, že při hledání léčby musíte být extrémně opatrní, tak objevíte poslední obří problém.

Je téměř nemožné získat přesné a nezaujaté informace. Řekněme, že sedíte doma a vidíte tuto častou vysílanou reklamu. My jsme The Addiction Network. Pokud máte problém s drogami či alkoholem, hned zavolejte na číslo na obrazovce. Závislost je nemoc a sami se jí nezbavíte. Hovor je zdarma a stejně tak konzultace. Proč už nevoláte?

Proč už nevoláte? To je výhružný tón, který byste jinde netolerovali. Tampóny Tampax, proč zrovna není jeden z nich ve vás? Koukejte to vysvětlit. Ale důležité je pochopit, že The Addiction Network není odvykací centrum. Oni to postupují dál. Peníze vydělávají tím, že postoupí váš telefonát odvykacím centrům po celých Státech.

Ty jim platí 40 až 50 dolarů za váš telefonát. Takže v momentě krize nejsou vaše osobní okolnosti vůbec nijak zohledněny. Vloží váš osud do rukou toho, kdo drží v ruce 50 dolarů. To je hrozný systém. Já mám 50 dolarů, ale netuším, co dělat se závislými lidmi. Nejspíš bych jim dal svůj ručně vyrobený protidrogový letáček "Spinkání s ďáblem, prosím, neberte heroin."

Pokud plánujete, že nenaletíte na podezřelou televizní reklamu a pečlivě si zjistíte informace, tak to je skvělé. Řekněme, že uvidíte reklamu na Cliffside a řeknete si, že to vypadá dobře. Ale chcete si to nejdřív ověřit. Google vám najde stránky RehabReviews.com. Podle nich je Cliffside volbou pro ty, kteří chtějí to nejlepší ve všech ohledech. Nebo najdete stránky thefix.com. Podle nich je Cliffside dobrou volbou pro všechny, kteří si tamní pobyt mohou dovolit.

Ale nejspíš ani u jedná stránky nezjistíte, pokud přesně nevíte, kde hledat, že obě vlastní Richard Taite, zakladatel Cliffside Malibu. Ten chlap, který vypadal, jako by Matt Lauer ošukal sluneční brýle Oakley. Tento fakt... Tento fakt ohledně vlastnictví vede k určitým pochybnostem, když thefix.com ohodnotil Cliffside plnými pěti hvězdičkami.

Zřejmě dostal jednu hvězdičku za každých 10 pacientů, u kterých netuší, kde se nachází. Řekněme, že někdo blízký je v krizi a vy chcete informace o Cliffside z jiného zdroje. Jaké stížnosti stát přijal a co při šetření zjistil? Abyste to zjistili, potřebujete vyplnit žádost o poskytnutí informací u kalifornského odboru pro zdravotnictví.

Pak musíte měsíce čekat, než vám pošlou hromadu dokumentů, kterými se musíte prohrabat. Nemůžete tak dlouho čekat na urgentní informace. Jako byste museli na výsledek těhotenského testu čekat 8,5 měsíce. Je to prakticky nepoužitelné a je to plýtvání močí, která, jak teď už vím, je tekuté zlato. V celém tomto odvětví se jen těžko pohybuje, což je nebezpečné. I jejich vlastní obchodní skupina, jejich obchodní skupina varovala, že určité sektory odvětví se vymkly kontrole.

Abyste viděli, jak bezmocní můžete být, poslechněte si Toma McLellana. Byl to Obamův náměstek pro závislosti. Pokud by tento svět měl někdo znát, tak on. Ale hádejte co. Stal jsem se expertem na problémy se závislostí. Pak se závislým stal můj syn.

Neměl jsem tušení, co dělat. Všechen ten trénink, všechny znalosti o závislostech mě nepřipravily na tu nejdůležitější otázku ze všech. Kam pošlete své dítě, aby se léčilo? Ano, i národní náměstek pro závislosti nevěděl, jak tímto systémem proplout. Smutné je, že jeho syn zemřel. Ten vtipálek, který nesnášel koně, také zemřel.

Je to otázka života a smrti. Pokud vás napadá, co by vám experti při hledání léčby poradili, tak většina z nich nám doporučila nezačínat na odvykačce, která se na vás jen pokusí vydělat, ale u lékaře, který se specializuje na léčbu závislostí. Tato specializace vznikla teprve nedávno, takže jich mnoho není, ale ty existující najdete na této adrese. Možná vás dovedou k léčbě, která vám nejlépe vyhovuje.

Nemusí to být luxusní centrum, kde vás za 73 tisíc dolarů tenhle chlap někde ztratí. Tento systém zoufale potřebuje větší odbornost a dohled. Do té doby bychom všichni měli chápat, že spojení odvykací centrum je tak nejasně definováno, že vlastně skoro nic neznamená. Je to sotva lépe definováno než slovo budova. A když vám někdo řekne, že má potíže s drogami, ale nemáte se bát, protože jde do budovy na Floridě, tak budete chtít vědět, co za budovu to je.

Kde jsi tu budovu našel a co se v ní děje? Je to nemocnice, nebo jsou to Hooters? Nebo je to oboje? Je to Hootsnice? Jaký je důkaz, že to funguje, a jaký je tam poměr lékařů a koní? Bohužel nyní je až příliš těžké na tyto otázky získat odpovědi. To je šílené.

Boj se závislostí je velice těžký. Přestat brát drogy je těžké. Zůstat čistý je těžké. Ale získat důvěryhodnou a odbornou pomoc by mělo být snadné! Ale v současnosti je až příliš snadné doslova močit peníze. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Moja mama pred 50kou vyhladala psychiatra, ktorému sa sťažovala, že nemôže spávať, že sa často budí spotená a nervózna, že ju veľa vecí prestalo baviť atď. Ten jej po 10 minútovom rozhovore predpísal lieky na spanie z kategórie benzodiazepinov. A predpisoval jej ich 5 rokov bez toho, aby jej určil diagnózu!!! Tie lieky sú vysoko návykové a v príbalovom letáku sa uvádza, že ich máte brať maximálne 14 dní a potom ich máte na minimálne pol roka vysadiť. Mamine problémy sa nielen nevyriešili, ale ešte sa zhoršili o príznaky závislosti. Pracovala v štátnej správe, kde mala na pracovisku najvyššiu nepolitickú funkciu. Nad ňou bola len politická nominantka - so svojimi kamarátkami, ktoré mame robili zo života peklo. Keď tam zase robili nejaké ďalšie podvody s verejnými financiami a chceli to zamaskovať tak, že to hodia na moju mamu, tak si povedala, že toho má plné zuby, nič im nepodpísala a naopak dala výpoveď. Potom si našla ďalšiu prácu, ale tá firma nedostala nejaké štátne zákazky a do 3 mesiacov skrachovala. Mama mala problém, aby jej vôbec vyplatili mzdu. Vtedy upadla do úplnej depresie. Ráno som išiel do školy, neskoro večer som prišiel a mama stále len spala. Keď sme sa aj rozprávali, tak si nepamätala, že sme sa vôbec rozprávali. Jeden deň zobrala asi 18 tabletiek naraz a prespala asi 2-3 dni. Vtedy som jej povedal, že to takto ďalej nejde a mám o ňu strach. Že jej nájdeme iného lekára. Že jej nájdeme aj klinického psychológa. Mal som 100 chutí podať na toho psychiatra trestné oznámenie a podnet na úrad na dohľad nad zdravotnou strarostlivosťou, lebo je nelegálne, aby vám lekár predpisoval lieky, keď neurčil diagnózu. Ale v tej chvíli som nemal silu na ťahanice s úradmi, potreboval som sa postarať o mamu. Nakoniec sme jej našli inú psychiatričku. Tá mame okamžite určila diagnózu klinická depresia, plus diagnózu závislosti na liekoch. Hovorila, že má obrovské množstvo podobných prípadov, kedy jej kolegovia (psychiatri) nielenže nepomohli, ale ešte pacientovi uškodili. Pokúsili sme sa to zvládnuť ambulantne, ale nešlo to. Lepšie ako behať denne po pohotovostiach, lebo mama mala absťák, bolo proste ju dať hospitalizovať na psychiatriu. To musel byť pre mamu úplny existenciálny šok. Keďže na Slovensku nie sú špecializované zariadenia pre psychicky chorých kriminálnikov, tak sa ocitla zavretá na oddelení, kde boli pacientky, ktoré zabili ľudí. Postupne mama prešla všetkými štádiami v nemocnici (A, B, C). Po necelých 2 mesiacoch ju prepustili do ambulantnej liečby. Liečba jej zabrala, užíva najnovšiu generáciu antidepresív a chodí pravidelne na psychoterapiu. Po pár mesiacoch od hospitalizácie si našla novú prácu. Síce za menej peňazí, ale má tam dobrý kolektív, žiadnu šikanu a stres. Odvtedy už prešlo niekoľko rokov a mama sa drží dobre. No uvedomujem si, že pri nejakej krízovej situácii v živote by do toho mohla skĺznuť znova a preto musíme spolu viac komunikovať a dávať na seba vzájomne pozor.

Dosť ma šokovali názory v štýle "tie fetky treba nechať zomrieť, bola to ich voľba, necháme to na prírodu a ušetríme peniaze zdravotníctvu". Moja mama vychovala 2 deti, celý život pracovala, nikdy na daniach a odvodoch nedlhovala ani cent. Tak prečo by nemala mať nárok na zdravotnu pomoc? Teraz zase už niekoľko rokov je riadne zamestnaná a platí všetky odvody a dane.
Veď žijeme v krajine, kde najviac ľudí zomrie na srdcovo-cievne ochorenia. Za to si tiež môžu ľudia sami, lebo celý život papkajú hlúposti, málo sa hýbu, ignorujú aj rôzne varovné signály tela a k lekárovi idú až keď je neskoro. Dajme tomu váš otec by mal infarkt, voláte 112 a tam by vám operátorka oznámila, že "nechajme to na prírodu, veď si za to môže sám, nemal fajčiť a žrať tie klobásy". To je podľa vás normálne?

V USA majú strašný problém, ak to tam v liečbe závislostí takto mizerne funguje. U nás síce máme zákonom dané presné štandardy a požiadavky na odborníkov, ale ako som písal, ani psychiater nie je ako psychiater. Žial pacient a rodina musia k ochoreniu pristupovať aktívne, sami sa v danej problematike vzdelávať (nie na bádateľ a podobných chujoviny), aby vedeli rozpoznať, či lekár naozaj urobil maximum preto, aby im pomohol.

Myslím, že by sme mali v zdravotníctve nastaviť systém tak, aby poisťovne lepšie odmeňovali kvalitnejších lekárov a aby lepšie fungovala komunikácia pacient-lekár-poisťovňa-pacient, aby sme mali dostupnejšiu, kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť za rozumne využité peniaze.

151

Odpovědět

Parádny komentár, ďakujem za zdieľanie, bolo to poučné.

10

Odpovědět

Tak už to tady zas vypadá jak na novinkách... Prohibice na drogy nefunguje a všechno jen zhoršuje a co je nejhorší, že drogy(psychedelica) co závislosti účinně léčí jsou nezákonné taky.

10

Odpovědět

Zlatej zákon 108/2006 a povinnost mít Standardy v každém zařízení...

21

Odpovědět

Tohle je moje odpověď na všechny příspěvky typu "Nechte ty smažky chcípnout, akorát nám berou peníze z pojišťoven a přínos společnosti není žádný."

Ačkoliv se mluví o USA, napíšu zde údaje z ČR. Výdaje zdravotních pojišťoven za rok 2016 byly 259 miliard. Výdaje na léčbu poruch spojených s užíváním návykových látek byly 1,7 miliard a z toho 1,1 miliard na léčbu poruch z alkoholu.

Na léčbu "fetek" připadlo 600 milionů korun a tedy cca 0,23% výdajů zdravotních pojišťoven.

V roce 2015 bylo v ČR dle průzkumu cca 47 000 drogově závislých. Při minimální výši pojistného 1647 Kč měsíčně tak drogově závislí (pokud by všichni měli pouze minimální mzdu nebo méně, což nemají, takže zaplacená částka je ještě vyšší) zaplatili 930 milionů na zdravotním pojištění za rok 2015.

Je to o třetinu více, než kolik připadlo na léčbu drogově závislých.

Mimo této čistě ekonomické stránky je zde stránka "přispívání smažek společnosti".

Od roku 2011 do teď proběhlo několik studií (1970 British Cohort Study, the 1958 National Child Development Survey, Millennium Cohort Study a další), které zkoumali souvztažnost mezi IQ a závislostí na drogách. Všechny studie se shodnou na tom, že člověk s vyšším IQ bude závislý na drogách spíše než člověk s IQ nižším.

Závěrem bych ještě rád dodal, že pokud se podíváme na dlouhodobé celosvětové statistiky, tak mezi největšími populačními strašáky rozhodně nenajdeme heroin, pervitin ani kokain. Najdeme tam cukr, cigarety a alkohol - látky, které jsou legální.

426

Odpovědět

Máš pravdu.

Ale je vždycky divácky vděčnější natočit film o žralokovi než o rozzuřené krávě; nebo natočit film o teroristech než o vraždících batolatech.

70

Odpovědět

Zajímavý pohled na věc, nicméně pár dalších zajímavých faktů z oné citované "Výroční zprávy o stavu drog 2016":

1) v celkem 143 programech bylo evidováno 7198 klientů, z toho 2128 prvožadatelů → více než 5000 lidí se musí léčit znovu a předchozí léčba tedy nebyla úspěšná! - mimochodem skoro 50% stíhaných pachatelů TČ v souvislosti s drogami jsou recidivisté!

2) To, že se několik studií na něčem shodlo neznamená, že to je obecná pravda - viz. tabulka porovnávající počet závislých na pervitinu (6 vysokoškoláků vs 218 bez maturity/105 s maturitou) nebo opioidech (11 VŠ vs 155 bez maturity/77 s maturitou)

3) Další tvá dedukce týkající se ekonomiky je opět špatná. Vycházíš z toho, že každý platí minimální měsíční zdravotní pojistné, což by předpokládalo, že je každý zaměstnán - v opačném případě za něj toto pojistné platí stát. Údaje ve zprávě uvádějí, že například stále bydlení má v případě závislosti na alkoholu pouze 75% uživatelů, u pervitinu už jen 60%!

4) Výdaje zdravotních pojišťoven byly sice "pouze" 1.7 miliardy, k tomu je ale potřeba připočíst 1.5 miliardy z rozpočtů státní zprávy a samosprávy. Naopak ale společenské náklady spojené s uživáním drog činily 56.2 miliardy (1.6% HDP), přestože reálnější je číslo 80-100 miliard.

Naprosto souhlasím s tím, že hlavně cigarety a alkohol by mají být potlačovány (hlavně v případě cigaret nevidím téměř jediný pozitivní přínos pro uživatele), což ale nemění na nic na tom, že pomoc drogově závislým lidem, je dle mého názorů zbytečné plýtvání veřejnými zdroji. Sami se do té situace dostali, sami ať si pomohou (jaká pararela s někým, kdo trpí leukémií nebo třeba rakovinou). Přínos společnosti oněch "smažek" opravdu nespatřuji - nezanedbatelná část z nich je nevzdělaná, nezaměstnaná, předlužená a hlavně nebezpečná svému okolí, kdy se jedním ze zdrojů příjmů stávají krádeže.

Závěrem snad jen podotknu, že jsem rád, že tento názor nesdílím sám, ale že takový trend nabírá i společnost viz. odpověď na otázku: "Společnost by měla osoby, které užívají drogy..." v bodě "Stíhat a jejich chování považovat za trestné." názory posunuly oproti roku 1996 (35.9%) do 2016 (53.6%).

47

Odpovědět

Hlavne že si sa rozpísal, ale že si ?***k si už nenapísal.
O akej ČR to k***a píšeš? Téma je zjavne o USA.
A čo ked majú fetky vyššie IQ, a čo k***a? tiež si rád zafetujem, som teda k***a inteligentný...a čo ?
Stojí to kurveské prachy, ale to ťa asi nejebe, pretože materi cucáš mlieko z ceckov... ?***k

026

Odpovědět

+ehmehm: Velice přínosné, děkuju za feedback.

Jecket: Za tvoji reakci taky děkuji, myslím, že kdyby takhle komentovalo víc lidí, tak se rozvine diskuze u spousty zásadních společenských témat a to napříč názorovým spektrem.

1. Ano. Další nezvratná fakta. U obou musíme však vzít v potaz širší význam. Recidiva u závisláků je obrovská. Sice nechápu na co upozorňuješ, ale je to zkrátka statistika. Co se z ní dá vyvodit?

2. Tohle mi trošku smrdí demagogií ;-) viz statistika průměrného IQ vysokoškoláků a zaměstnaných lidí se střední školou. Vzdělání nerovná se IQ. Ale jinak opět souhlasím. Studií nebylo mnoho. Svým argumentem o IQ feťáků jsem chtěl spíš ve zkratce naznačit to, že cílené odbourání závislostí může být skrze napravené velice přínosné pro celou společnost. Nejen kvůli jejich IQ, ale kvůli jejich zkušenostem, náhledu na svět...mnoho "napravených" se často vydá na cestu soc pracovníků apod. Tzn že aktivně začnou pomáhat lidem v nouzi (nejen feťákům, ale i bezdomovcům, soc slabším lidem, dětem, handicapovaným, seniorům apod.)

3. Tady skutečně nemůžu souhlasit. Zdrávko musí platit každý a když ho nezaplatí, tak ho dluží (stát za občany neplatí zdravotní pojištění). Co se týče vymáhání dluhů, nebo dlouhodobém pobytu na pracáku, to je otázka jiná a tam se jistě shodneme na tom, že by bylo hodně co zlepšovat. Jen to je zkrátka úplně jiná diskuze.

4. Připočtení rozpočtu ze státní správy a samosprávy musíme také vztáhnout na všechny ostatní oblasti, ne jen na jednu. Takže opět - souhlasím, je to holý fakt, nicméně v rámci širší souvislosti se nejedná o argument.
Zmínku o společenských nákladech považuji skoro za argumentační faul. Opět to musíme vztáhnout i na všechny další oblasti a navíc se do zmiňovaných 56,2 miliard počítá i tabák a alkohol a na nelegální drogy připadne "jen" 6,7 miliard. (máme stejné zdroje, tady přece vůbec není potřeba třídit informace čoveče)

Líbí se mi volba slov "nezanedbatelná část" a to, že jsi nepoužil "většina". Je tak očividné, že znalost faktů přechází ve vlastní názor a popírání oněch faktů. Feťáci, které vidíme na ulici, tvoří mizivé procento drogově závislých z nichž většina má práci a bydlení.

I přes všechno co píšu bych nerad zpochybňoval vážnost situace. Těch pár procent nebezpečných recidivních smažek je skutečně nebezpečných. Mohou krást, vyhrožovat, možná i vraždit. Jak na to budeme reagovat? Snížíme se na jejich úroveň a necháme je chcípnout? Nebo je dokonce přímo zabijem? Je tohle skutečně přístup západní vzdělané společnosti, který si chceme vybrat? Pokud se vykašleme na lidi v nouzi a budeme jimi pohrdat ba dokonce budeme je trestat, pak jaké hodnoty nám zbudou abychom se vůbec mohli nazývat západní vzdělanou společností?

70

Odpovědět

+Nope1) To bude tím, že určitá část populace má vrozenou slabost pro závislost. Když je pro ně tím slastným vjemem kouření, bude kouřit, když alkohol, bude pít... To je asi něco jako vrozená genialita nebo homosexualita. Tím, že se společnost snaží „léčit“ následky a ne tolerovat příčinu, daný stav zhoršuje - drogy jsou méně kvalitní a hůře finančně dostupné. Vzniká kvůli tomu sousta externalit jako třeba nedávná epidemie žloutenky v Sudetech a v Brně. Pokud půjdeme dále do minulosti, tak ještě tragičtějším případem byla methanolová aféra. Každá droga má jinou společenskou škodlivost - alkoholik bude mlátit všechny okolo; feťák naspeedovanej pervitinem bude skákat po střeše a nejspíše z ní „jenom spadne a zabije se“.

2) IQ nekoreluje s predispozicí být závislý. Může se narodit geniální alkoholik, ale i alkoholik blbej jak tágo. Ostatně náš hradní pán je příkladem první kategorie.

3) Placení zdravotního a sociálního by nemělo být povinné, nebo by jeho výše měla odpovídat zdravotnímu stavu a ne výši příjmů. Pokud je někdo morbidně obézní, měl by být výší zdravotního pojištění motivován s tím něco dělat. Současný stav je nespravedlivý, nemorální a ekonomicky zavání Ponziho schématem.

4) Finančně se to nedá takto zjednodušit, protože s problém je spojena spousta externalit.

Doporučuji si pustit následující přednášku: Anarchokapitalismus | Drogy

00

Odpovědět

+-HoNY-1. Souhlas.
2. Studie hovoří jinak. Vyšší IQ nerovná se závislost, jasně, ale projdi si ty studie, alespoň ty který jsem jmenoval v prvním příspěvku. Na daném vzorku lidí ze stejné sociální vrstvy a podmínek se stali závislí spíše ti s vyšším IQ. Neznamená to samozřejmě, že když bude mít někdo IQ 120 tak bude zaručeně kouřit trávu a s IQ 135 umře v 27 letech na předávkování, takhle to jistě není.
3. Taky jasný souhlas. Například u zubařů to takhle víceméně funguje - pojišťovna ti nezaplatí nové zuby, pokud si o ně přišel zanedbáváním hygieny. Stejně tak netransplantují játra prioritně alkoholikovi.
Jen Ponziho schéma je něco zcela jiného a nemá s placením pojištění nic společného ;-) ale chápu jak to myslíš.
4. No...to je přesně to, co tam píšu ne?

Přednášku určitě zkouknu, dík za tip!

00

Odpovědět

+NopeK tomu anarchokapitalismu, oijud ti nic neříká, je vhodné kouknout i na jiné díly - tuším Demokracie, kde byl Janeček a potom Veřejný prostor.

ad Ponzi 3) Chápeš, že myslím Bernarda Madoffa a jeho výrok o tom, jak se inspiroval důchodovým systémem? Ponzi chápu jako systém, kde z vkladů nově příchozích je vypláceno dřívějším střadatelům a celé je to obalené do krasožvástů. Jeho (Madoffovo) investování byla stejná pyramida jako současné fungování penzijního a zdravotního systému, jen v něm měl málo členů, aby to fungovalo a na rozdíl od státu nebyl založen na slepé víře. Zkus si dneska zažalovat stát s domněnkou, že nevěříš, že ti ve stáří zajistí důstojný důchod.

00

Odpovědět

Dnes snad po dlouhe dobe video, kde nezmínil nijak zvlášť TRUMPa :O

310

Odpovědět

preboha to sú neskutočné pálky... ako toto môže niekto obhajovať? To už ste vážne niektorý úplne stratili zmysel pre realitu? Veď je to doslova vyhadzovanie peňazí daňových poplatníkov... vám to normálne že j**e

26

Odpovědět

Jako léčení fetek a alkoholiků má asi jen význam v tom že až se vyléčej tak splatěj dluhy ale to většinou stejnak nedokážou takže přínos pro společnost je nula.

228

Odpovědět

No tvůj přínos pro společnost se asi taky bude pohybovat kolem nuly, když si čtu ty blbosti, co tady schválně šíříš. Tak až jednou budeš potřebovat pomoc od systému, co kdybysme tě taky nechali umřít? To je fér, ne? Nebo se tvoje logika vztahuje na všechny kromě tebe?

00

Odpovědět

Problematika je jednoduchá. Snažíme se zachránit slabochy, kteří vlastní vinou upadli do závislosti na drogách a alkoholu. Namísto toho, abychom je nechali přírodě (= zemřít na předávkování nebo uchlastaní), dojí se zdravotní pojišťovny (tedy peníze nás všech) na jejich léčbu, o které se prakticky neví skoro nic.

Neví se, jak přesně se mají léčit. Neznáme léky, které jsou schopné alespoň 70% z nich vyléčit. Nevíme, jak úspěšná ona "léčba" je a kolik takových se po opuštění klinik nebo podpůrných skupin opět, zase a znovu vrací a upadá do závislosti (často dáno prostředím, ve kterém žijí/pracují). Ve skutečnosti toho tedy moc nevíme a místo toho, abychom tyto miliardy užili na zlepšení života opravdovým nemocným, tak je sypeme těm, kteří si za svůj stav mohou sami a jejichž přínos pro společnost je spíše negativní (kriminalita).

A tak se ptám, nebylo by jednodušší, kdyby policie vozila v kufru 5 metrů konopného lana a každou smažku prostě pověsila na nejbližším stromě?..

649

Odpovědět

Stejný argument se dá použít ke každé chorobě, či nemoci, nebo úrazu (z hlediska darwinismu přece nemá smysl křivit pravidla pro přežití těch, které napadl jiný organismus, nebo je jejich genetický materiál nevhodný pro další šíření, nebo jejich kognitivní funkce jsou nedokonalé pro další šíření).

384

Odpovědět

+Vulgariumakurat ,ze tie fetky si do davaju same, dobrovolne, rakovinu pochybujem, tvoja logika pokulhava

115

Odpovědět

+v m vargaChceš naznačit, že za rakovinu třeba střeva a konečníku může rampelnik, který vykrmuje pacienty?

62

Odpovědět

+Vulgariumporovnavas neporovnovatelne, este raz, samozrejme, ze za nieco moze stravovanie, ale nie 100 percent jak u fetiek

08

Odpovědět

+v m vargaAle mluvíme o rakovině střeva a konečníku, kde je právě kauzalita jasně dokazatelná...

Mimochodem, proč ti tedy vadí jen fetky, když u venerologických chorob je také kauzalita jasně vysledovatelná (proč ty měla společnost platit, že někdo předá své choroby - díky analýze DNA jasně identifikovatelné - někomu jinému) ???

62

Odpovědět

+Vulgariumnikdy to nie je stopercentne len stravou ty demagog, fetka ide do toho, ze si ide poskodit zdravie umyselne

07

Odpovědět

+v m vargaZvýšený příjem tuků vede vždy k tvorbě nádoru ve střevě, nebo konečníku. Otázkou jen je, zda je tělo dostatečně silné a opraví se samo.

Většina návykových látek (analgetik, alkohol) naopak "slibuje" malý krátkodobý efekt ve zlepšení kvality života (otupení bolesti, lepší sociální život), ale až se zvyšující se otupělostí a tedy zvyšujícími se dávkami přichází ta negativa. ( Zjednodušeně drogy jsou jako hypotéka. Fajn když ji umíš využít, ale smůla, když je to zátěž.)

30

Odpovědět

V sucasnosti je benevolentna spolocnost, ludia chcu inym ludom pomahat. Nie vzdy sa to ale vyplati no...

01

Odpovědět

Podla tvojej logiky,by sme mali povesat vsetkych diabetikov,alebo ludi s hipertenziou.

31

Odpovědět

To video je tady už asi hodinu a já se rozezleně ptám - Kde je ten pablb, který napíše "a zase raz Mohamad Oliver! v den vysílání této epizody zabili jeho muslimští bratři sedmnáct dospělých, šest dětí a dva záhony tulipánů"?

229

Odpovědět

tak zaujal ta, takze to jeho pisanie ma zmysel

26

Odpovědět

čekám ho každou vteřinou :-)

Nebo možná jako ten blázen, co psával pf 2012 přejí mayové už chystá výbuch nějaké bytovky...

31

Odpovědět

Nedávno jsem slyšel poměrně děsivé vyprávění, jednoho člověka který ve volném čase osobně pomáhá závisím a od té doby mám obdiv k lidem kteří se angažují v podpůrných skupinách a podobně. Já bych na to neměl, už jen z toho důvodu, že jsou některé závislosti pro mne naprosto nepochopitelné. Navíc svým věčným rýpáním rozčiluji všechny kuřáky kolem sebe, a u těch mi hrozí menší šance, že dostanu přes hubu než od alkoholika.

178

Odpovědět

Člověk s nulovou empatií a tolerancí by občas přes hubu ve vlastním zájmu dostat měl. :)

31

Odpovědět

+MikeSpíše pravidelně.

00

Odpovědět

+MikeOni kuřáci také zrovna empatičtí nejsou. Zkuste říci někomu na autobusové zastávce ať tam nekouří, že vás to obtěžuje. Kolik kuřáků jde s cigaretou klidně před někým a neuvědomuje si, že mu to možná vadí. Policista si před zákazem kouření klidně zapálil v restauraci hned vedle kočárku. A myslím si, že jsem dost tolerantní, protože kdybych nebyl tak do těch kuřáků jenom nerýpu. Týden chodím na jinou zastávku a každý den tam ta samá ženská kouří, kolem stojí asi 15 lidí a vůbec jí nevadí sedět u cedule zastávka a víte co udělá hned jak přijede autobus? Hodí ten nedopalek na zem a jde. Kdo z nás by si zasloužil přes hubu?

60