Spojování společnostíLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:219
Počet zobrazení:14 117

Je čím dál častější, že velká společnost koupí svého menšího konkurenta. Ale to vede k problémům, protože na trhu může zůstat jen hrstka firem, které nemají potřebu si konkurovat. John Oliver rozebere, jak jsme se do této situace dostali a zda je možné s tím něco dělat.

Přepis titulků

Rád bych si promluvil o byznysu. V Dnu D mají všichni pocit, že mají skvělý nápad. I tento muž. Naše dorty jsou z polystyrénu. Navíc se dají půjčit. Moment, takže to není můj dort a ani ho nemůžu sníst? Do toho jdu! Tady je milion dolarů. Podobné malé začínající podniky mají v srdcích Američanů své místo.

Spousta politiků z různých stran prohlašují, jak jsou důležité. Malé firmy jsou páteří americké ekonomiky. Malé firmy jsou páteří naší ekonomiky. Malé firmy jsou páteří naší ekonomiky. Malé firmy jsou páteří... Malé firmy jsou páteří naší ekonomiky. Malé firmy jsou páteří naší ekonomiky. Malé firmy jsou páteří naší ekonomiky.

Ano, malé firmy jsou páteří naší ekonomiky. Je to ta vzácná věc, na které se politici shodnou. Toto, podpora našich vojáků, Ted Cruz může jít do prdele, a senátor z Jižní Dakoty John Thune na to má, prostě na to má! Může se zdát, že žijeme ve zlatém věku malých firem. Ale není to pravda. Počet nových společností už od 70.

let neustále klesá. Tvrdím, že jedním z důvodů je to, že velké firmy jsou stále větší. To nás přivádí k hlavnímu tématu, spojování společností. V posledních letech jsme viděli rekordní akvizice. Pokud jste někdy viděli nadšené reakce v obchodním zpravodajství, jistě to víte. M&A je horké zboží a stále tomu tak je. Úžasný rok pro M&A. Oznámili velký obchod.

Na Wall Street tomu říkají slučovací pondělí. Vypadá to, že nastane další slučovací pondělí. Neříkají tomu slučovací pondělí jen tak. Mediální mega slučovací pondělí. Slučovací pondělí? Konečně nějaké! A já říkám... Ano, z toho se mi dělá trošku špatně. Ale mačkání tlačítka v televizi je nebezpečné. Někdo by ty záběry mohl vzít a dát tam jakýkoliv zvuk.

Samozřejmě nejsem natolik dětinský, abych to udělal, ale kdybych byl, vypadalo by to takto. Slučovací pondělí? Konečně nějaké! A já říkám... Jde o to, že všechno toto slučování zanechalo jisté části ekonomiky bez konkurence. USA v roce 2000 měly 10 velkých aerolinek, ale dnes fungují jen čtyři.

A tyto čtyři obří aerolinky ovládají přes 80 % celého trhu. Můžeme si vybrat jen mezi čtyřmi aerolinkami. Nepočítám jetBlue, protože to nejsou aerolinky. Je to drahý způsob, jak jíst ty podivné modré křupky. Vlastně je to jen nakrájená ruka Grovera. Aerolinky jsou jen špička ledovce. Odvětví autopůjčoven z 90 % ovládají tři společnosti. Pivní průmysl v USA je ze 70 % ovládán dvěma společnostmi.

A mezi online vyhledávači vládne jeden jediný hráč. Ano, řekněte to se mnou! Bing! Ano, Bing, nejlepší způsob, jak něco vygooglovat. Aby bylo jasno, i naše mateřská společnost Time Warner uvažuje o sloučení s AT&T. Proto je pro nás tento příběh trochu nebezpečný. Tedy za předpokladu, že vedení AT&T dokáže své debilní služby zprovoznit na tak dlouho, aby to vidělo.

AT&T, přední telefonní společnost. Abecedně a nijak jinak. Dokonce i značky, které považujete za nezávislé, mají mezinárodní vlastníky. Burt's Bees nevede vidlácký prznitel včel Burt. Vede ho Clorox. Tom's of Maine, deodorant, který na vašeho spolubydlícího na vysoké vůbec nefungoval, nyní vlastní Colgate-Palmolive. Poté je tu Goose Island.

V jejich reklamách vystupují fousatí sládci, kteří si třou chmel o obličej. Ale už nezmiňují, že je vlastní Anheuser-Bush. Tato farma se nachází na adrese 822 Budweiser Loop. Hádám, že se nachází hned za bulvárem Bud Light Lima Rita. Jakmile uvidíte masový hrob clydesdalských koní, zabočte doleva a jste tam. To vypovídá něco o rychlosti slučování společností. I Jim Cramer občas nevěří tomu, co se děje.

Sledujte, jak reaguje na obří spojení firem v odvětví výroby hliníkových plechovek. Ball Corps dokončili akvizici Rexamu. Díky tomu počet konkurentů padá ze tří jen na dva? Jak to mohli dovolit? Ano, není dobré znamení, když ležérní Louis CK s tlačítkovou deskou tvrdí, že to rozhodně nebyl dobrý nápad.

Jak to mohli dovolit, je vlastně docela dobrá otázka. Odpověď je zajímavá. Antimonopolní zákony máme už přes sto let. Netvrdím, že naprosto každé sloučení společností je špatné. Občas zvětšení byznysu může vést k větší efektivitě. Ale musí existovat hranice mezi zlepšením a možností, že způsobí ostatním škodu. Je to jako rovnováha. Od konce 70.

let se tato rovnováha otáčí ve prospěch spojování společností. To vedlo k potížím. Začneme tím očividným. Sloučení společností může znamenat propouštění. Nemusí však trpět jen zaměstnanci, ale i zákazníci. Jim Cramer to v té reportáži o hliníkových plechovkách vysvětil velice sarkastickým tónem. Vždy říkám, že konkurence je dobrá pro vás zákazníky, ale stojí v cestě zisku.

Někdy by mohl v určitém odvětví panovat monopol bez jakékoliv konkurence. Ale to moc často nevídáme, protože je to proti zákonu. To nás přivádí k alternativě. Oligopolu. Pár společností ovládá celý průmysl. Koexistují, aniž by si konkurovaly. K popsání téhle hrozné praktiky použil hodně zvláštní tón. Zoofilii moc nevídáme, protože je nezákonná. Ale to nás přivádí k alternativě, sexu s plyšáky, zatímco se díváme na obrázek skutečného koně.

Pokud chcete vědět, jak to může vypadat, když pár společností koexistuje a nemají potřebu si konkurovat, podívejte se na aerolinky. V roce 2012 jeden z ředitelů na konferenci řekl, že konsolidace jim umožnila získávat vedlejší příjmy. To je výraz pro ty poplatky, které vás přivádí k šílenství. American byly první velké aerolinky, které v roce 2008 účtovaly poplatky za první odbavené zavazadlo.

Tehdy tomu lidé nemohli uvěřit. American Airlines si naúčtují 15 dolarů za první odbavené zavazadlo, zatímco za druhé zavazadlo si naúčtují 25 dolarů. 15 dolarů? No páni. Tak to si nacpu spodní prádlo do kapes. Ano, to je roztomilý muž. ale asi vás napadá, zda má skutečně kufr plný spodního prádla a ničeho jiného.

Během pár měsíců většina velkých aerolinek následovala jejich příkladu a stal se z toho standard. Stane se to poměrně snadno, pokud existuje jen pár velkých hráčů. Od té doby několikrát přidávaly a zvyšovaly poplatky, často i zároveň. V roce 2007 tyto poplatky generovaly 440 milionů dolarů ročně, nyní ale generují 4,2 miliardy dolarů.

To je pobuřující. Kdybych chtěl stále rostoucí poplatky za mizerné služby, stal bych se zákazníkem AT&T. Jdi do prdele, AT&T! I když nás koupíš, nikdy nebudeš mým skutečným tátou! Možná můžete být naštvaní na služby poskytované aerolinkami. Ale díky slučování společností jim může být u prdele, co si myslíte. Pokud mi nevěříte, pamatujete to letošní otřesné video?

Šokující záběry pasažéra uvězněného v cestovatelské noční můře. Muž je otřesený, když je shozen ze sedadla a pak táhnut ven z letadla United Airlines. To poté, co se odmítl vzdát svého sedadla. Ano, je to nejhorší věc, kterou můžete v letadle vidět. Tedy pokud zrovna nepromítají Mimi šéfa. Film, který spojuje samolibost Aleca Baldwina se samolibostí dítěte.

Na základě tohoto incidentu lidé tvrdili, že je to PR noční můra, a mluvili o bojkotu United. Potíž je, že na určitých trasách nikdo jiný nelétá. Jen těžko je budou bojkotovat. Proto jejich ředitel mohl nahrát finanční zprávu pro toto čtvrtletí, ve kterém, znovu připomínám, byl v jednom z letadel United pasažérovi vyražen zub.

A přesto říká toto: Vítejte v úžasném druhém čtvrtletí se silnými finančními výsledky a s ještě úžasnějšími provozními výsledky. Našim zákazníkům bych rád poděkovat za loajalitu a podporu. Hledáme nové způsoby, jak je obsloužit a zpříjemnit jim let. Víte co? Není divu, že se jejich příjmy nezměnily. Někdy jsou United jedinou společností, se kterou se do cíle dostanete. To vysvětluje jejich nový slogan: "Chcete jet do Houstonu na bruslích?

Držte hubu a nastupujte!" Když začne v průmyslu působit jen pár firem, jakákoliv společnost, která jim chce konkurovat nebo vedle nich přežívat, může být rozdrcena. Všichni víme o Amazonu, Walmartu a Google. Ale existují i méně očividné příklady. Například brýle. Pokud jdete do LensCrafters, najdete tu značky jako Prada, Dolce&Gabbana, Burberry a Ralph Lauren.

Všechny vlastní italská společnost Luxottica. Ta také vlastní LensCrafters, Sunglass Hut, Pearle Vision, vede Target Optical a Sears Optical. Co když s nimi chce menší společnost soupeřit? Zeptejte se Oakley. Oakley byl velký konkurent a měl s Luxotticou rozepře. Luxottica prostě řekla, že jejich brýle přestane prodávat. Odmítly prodávat jejich zboží?

Ano, neshodli se na cenách. Přestali je prodávat a akcie Oakley šly ke dnu. Na začátku tisíciletí mezi námi panovaly rozpory. Ale všichni jsme chápali, že je lepší spolu vycházet. S Oakley jsme se spojili v roce 2007. Koupili jste je. Snažili se vám konkurovat, prohráli a vy jste je koupili.

Chápu vaši teorii, ale oni pochopili, že je lepší fungovat společně. To je tón záporáka z Bonda. Pochopili, že je lepší fungovat společně, pane Bonde. To je poprvé, co mi bylo líto Oakley, oficiálních brýlí chlapů, kteří bez ironie používají výraz husté prstění. Asi na to mají smlouvu. Avšak slučování společností může mít i jednu méně nápadnou oběť. Tou jsou samy výrobky.

Průmysl bez konkurentů nenutí společnosti inovovat. Nejlepším příkladem může být kabelový přijímač pod televizí. Pokud ho máte, nejspíš ho nesnášíte. Je obří, špatně funguje a může mít největší spotřebu ze všech přístrojů v domácnosti, dokonce i když je vypnutý. Ale když se zamyslíte, kabelové společnosti nemají potřebu ho vylepšovat. Mají regionální monopoly. Vědí, že nemůžete jít ke konkurenci.

Ani ten přijímač nemůžete z frustrace rozmlátit, protože si ho pronajímáte, a oni vám naúčtují stovky dolarů, pokud ho nevrátíte. Proto jsme se rozhodli, že tento vyhodíme do vzduchu za vás. Dívejte se. Tady to je. Hezky se to sleduje, co? Snad to pomohlo. Podívejte se na to znovu a zpomaleně. Vězte, že ten přijímač trpěl. Jde o to, že jsme pozapomněli, jak jsou antimonopolní zákony důležité.

Nyní se musíme vyrovnat s následky. Tento problém ovlivňuje celý váš život. Jste naštvaní na banku? Odvětví ovládají tyto čtyři banky. Frustruje vás zdravotní pojištění? Nejspíše je od někoho z nich. Pokud vás to štve tak, že toužíte po sladkém objetí smrti, smůla, protože průmysl s rakvemi ovládají tyto tři společnosti. Bude to ještě horší.

Posmrtný život ovládá jediné náboženství. Neřeknu které, ale až to zjistíte, budete naštvaní. Ale my tu máme zákony, které mohou zabránit následkům spojování společností. Měli bychom je agresivněji vymáhat. Měli bychom zavést přísnější pravidla a dát FTC a DOJ větší pravomoci. Měla by to podporovat většina lidí. A také téměř každý politik. Přeci jen něco musí pořád opakovat.

Malé firmy jsou páteří naší ekonomiky. Pokud tomu skutečně věří, měli by přestat mluvit o páteři a měli by ukázat, že ji taky mají. A nyní, toto. A nyní, všechny tlačítka Jima Cramera nahrazena zvuky prdění. Hedgeové fondy se začaly rozprodávat. Nechtějí, ale musí získat peníze, aby vyplatili své nespokojené klienty.

Zatím to všechno vychází! Diví se někdo že Norfolk Southern a Union Pacific stále jezdí? Kupte draze a pak prodejte levně! Takto se prodělávají peníze. Prodejte to zítra. Celá myšlenka šetření na důchod vás uspává. Chci vás jen povzbudit...

Ne. Řekli jsme vám, co uděláme, než si něco vybereme. Pletl jsem se v obou případech. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

to je zas v komentároch od neokomunistov nablité... radšej sa choďte odjebať vy neschopné nekomunistické piavice...Chápem, že nemáte na lano, alebo zbraň, takže proste počkajte na vlak... z***i ...

06

Odpovědět

strasne mi to pripomina intel :D odkedy prisli s i7 a i5kami 4jadrovymi, vykon medzirocne stupal len zanedbatelne, vsetko sa na par dlhych rokov zaseklo na 4jadrach, v ntb na 2jadrach(neratam 4jadrove HQcka v silnych NTB masinach, a nejake 6jadrove i7cky za 1000eur ), zrazu prisiel amd z cisna jasna so 6 a 8jadrami fyzickymi, a hula zrazu intel zacal vo velkom vydavat nove viacjadra nove rady, v ntb budu uz len 4jadra :D takze kolko rokov len tazil z toho ze nemal absolutne ziadnu konkurenciu? hnus cisty uz len z principu by som ich bojkotoval, aj ked sam mam intel lebo vtedy skratka bol len intel ak chcel clovek vykon (doba prvych i5 a i7) ale to ich spravanie je fakt hnus, vdaka bohu aspon za AMD, ze trosku rozvirilo prach a zacne sa to hybat

182

Odpovědět

U nás to bude Dr. Max a Benu!!!

50

Odpovědět

U nas je toho krasnym prikaldem firma Mondelez ktera vlastni snad vsechny vyrobce cukrovinek a podobnych blbinek. Je to firma se sidlem v USA ale vlastni vetsinu evropskeho trhu. A jak k tomu prijde zakaznik? Nijak nemame jinou moznost jedine snad prestat detem kupovat bonbony a susenky. Ale pak jim zkuste vysvetlit proc to delate. Urcite pochopi ze jim sladkosti nekupujete ne proto aby jste ochranily jejich zdravy, ale z duvodu bojkotu nadnaroni spolecnosti. (Nejspis by to nebrali ani kdybi jste jim rekli ze je to kvuli zdravy)

152

Odpovědět

Jejím konkurentem je I.D.C. Holding, který zase vlastní Seditu (sušenky), Figaro (čokoládové výrobky), Verbena (bonbony), EGO (dia výrobky) a Bombi, nebo RAISO Group (závod v Rohatci a Petřvaldu a značky Juicee Gummee a Pedro).

Jinak za tuto snadnou ovladatelnost trhu může právě RVHP, kvůli níž vznikly mezi lety 1948-1989 DVA pivovary-Most a Radegast. A naopak po roce 1989 vznikly desítky minipivovarů.

23

Odpovědět

Tohle jde naprosto jednoduše, nekupujte ty sračky od Mondelezu, který se stejně nedají jíst, ale ty od Sedity třeba a zbytek .jak už tu napsal kolega. Nejen že jsou mnohem lepší, ale podporujete alespoň Slovenskou fimu a né Američany, který nás mají někde.

100

Odpovědět

prečo tam nadšene tlieskajú, ked tam bol ten zvuk prdu? nechápem. nejaký skrytý vtip?

218

Odpovědět

Obávám se, že na flatulentním humoru se toho nedá moc vysvětlit. :)

50

Odpovědět

Ono to zní jako taková buzerace - proč by si majitel nemohl se svojí firmou dělat, co chce?
Jde o předcházení problému, který, když se teprve objeví, je až příliš vážný. Například o Luxottice mluvil už Adam (resp. jeho sličná společnice).

Všechny brýle jsou stejné

Asi se shodneme, že takový monopol by neměl existovat.

67

Odpovědět

A jaké je řešení?

Zlevňování poplatků letištím a státu za využívání služeb "řízení letového provozu", aby se mohly soutěže účastnit i menší společnosti?

Nebo naopak zdražování státních nákladů, aby mohl i stát provozovat konkurenční společnost?

U těch pivovarů bych postupnou oligopolizaci očekával, protože tam proběhla poslední inovace v 19. století s příchodem automatického stáčení do normalizovaných lahví.

23

Odpovědět

+orcinusorca2017Ideální řešení neznám, kdyby ano, tak kandiduji :D

Nicméně základem je uvědomit si daný problém, protože málokdo o takovýchto monopolech vůbec tuší. Podobně jako Agrofert, ale mnohem větší.

121