Mýtus o čínském zvěrokruhuTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:5 509

Východní Asie aktuálně žije oslavami nového čínského roku, u nás se o téhle události ale příliš nemluví. Podívejme se tedy alespoň na legendu o tom, jak čínský zvěrokruh vlastně vznikl.

Přepis titulků

Jaké je vaše znamení? V západní astrologii je to souhvězdí určené tím, kam v kalendáři spadá vaše datum narození. Ale podle čínského zvěrokruhu neboli shēngxiào je to vaše shǔxiàng, tedy zvíře přiřazené k vašemu roku narození. A z mnoha mýtů vysvětlujících tato zvířecí znamení a jejich pořadí je nejrozšířenější ten o velkém závodu. Vypráví se, že Yù Dì neboli Nefritový císař, nejvyšší vládce nebes, chtěl vymyslet způsob měření času, a proto zorganizoval závod.

Prvních 12 zvířat, jež přebrodilo řeku, si vysloužilo místo ve zvěrokruhu v pořadí podle toho, jak dorazili do cíle. Krysa vstala už za úsvitu, aby měla náskok, ale na cestě k řece potkala koně, tygra a buvola. Protože byla malá a neuměla moc dobře plavat, požádala větší zvířata o pomoc. Zatímco tygr a kůň ji odmítli, dobrosrdečný buvol souhlasil, že krysu převeze na druhou stranu.

Nicméně jak se blížili k protějšímu břehu, krysa seskočila z buvolovy hlavy a zajistila si tak první místo. Buvol skončil druhý, následován silným tygrem. Zajíc, příliš malý na boj s proudem, mrštně skákal přes kameny a klády a dorazil jako čtvrtý. Další dorazil drak, který mohl přeletět přímo na druhou stranu, ale zastavil se, aby pomohl některých zvířatům, které potkal po cestě.

Po něm dorazil kůň, který přes řeku cválal. Ale zrovna když vylézal z vody, proplazil se okolo něj had. Polekaný kůň couvl zpět, a had tak proklouzl na šesté místo. Nefritový císař se podíval na řeku a zahlédl kozu, opici a kouhouta, jak se plavili na voru a spolupracovali, aby se dostali přes rákosí. Když se dostali na druhou stranu, dohodli se, že osmé místo udělí koze, která jim byla největší oporou, deváté opici a desáté kohoutovi.

Jako další se objevil pes, který se vyškrábal na pobřeží. Byl to skvělý plavec, ale dováděl ve vodě tak dlouho, že se mu podařilo dorazit až jako jedenáctý. Poslední místo připadlo vepři, který dostal hlad a zastavil se, aby se najedl a zdřímnul si, než se konečně dokolébal za cílovou čáru. A tak je každému roku přiřazeno jedno z 12 zvířat v tomto pořadí, přičemž cyklus se opakuje každých 60 let. Proč ne 12, ale 60?

Tradiční čínský kalendář je tvořen dvěma překrývajícími se systémy. Zvířata ze zvěrokruhu jsou spojována s 12 pozemskými větvemi neboli shí'èrzhī. Jiný systém, 10 nebeských stonků, neboli tiāngān, je spojen s 5 klasickými elementy kovu, xīn, dřeva, mù, vodou, shuǐ, ohněm, huǒ, a zemí, tǔ.

Každý element má přiřazen jin nebo jang, což vytvoří desetiletý cyklus. Když je 12 zvířat z pozemských větví spárováno s 5 elementy a jing nebo jang z nebeských stonků, vytvoří se 60 let různých kombinací, známých jako šedesátkový cyklus neboli gānzhī. Takže někdo narozený v roce 1980 by byl znamením jang opice v kovu, zatímco někdo narozený v roce 2007 by byl jin vepř v ohni. Ve skutečnosti můžete mít i vnitřní zvíře podle měsíce vašeho narození, skutečné zvíře podle vašeho data narození a tajné zvíře podle hodiny vašeho narození.

Byl to velký závod, který prý rozhodl o tom, která zvířata byla zakotvena v čínském zvěrokruhu, ale jak se systém rozšířil po Asii, jiné kultury v něm udělaly jisté změny, které odrážely jejich společnost. Takže když se podíváte na vietnamský zvěrokruh, možná zjistíte, že jste kočka, a ne zajíc, a pokud jste v Thajsku, tak mystický had zvaný Naga nahrazuje draka.

Takže ať tomu, co o vás zvěrokruh říká, věříte či nikoliv, rozhodně odhaluje hodně o kultuře, ze které pochází. Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář