Michael McIntyre o vánočním přejídání

Thumbnail play icon
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:309
Počet zobrazení:4 770

Britský komik Michael McIntyre nám dnes poví něco o britské zimě a také o tom, proč se tak moc o Vánocích přejídáme.

 Poznámky k překladu:

- Vánoční třaskavce - v originále "christmas crackers" jsou papírové tuby, kterých se v Británii při vánoční tabuli vždy chopí dva nejbližší sousedi u stolu a společnými silami tubu roztrhnou. Uvnitř je většinou schovaný nějaký vtip nebo třeba papírová koruna. Bohužel neexistuje český ekvivalent, a protože jsem nechtěl nechávat název crackers, použil jsem slůvko "třaskavce" kvůli "třaskavému zvuku", který by měl při roztrhnutá zaznít.

- KFT - narážka na KFC (Kentucky Fried Chicken). Krocan se řekne "turkey", proto KFT (Kentucky Fried Turkey).

Přepis titulků

Dobrý večer. Dobrý večer. Tohle je vzrušující. Dobrý večer. - Daří se vám dobře? - Jóóó! Vítejte, dámy a pánové, u Royal Variety Performance 2010. Jsem vaším hostitelem. Chtěl bych... Doufám, že to bude lepší, než když jsem naposledy vystupoval před princem Charlesem. Bylo to o jeho šedesátých narozeninách a jednalo se pro mě o velké vystoupení. Vysílalo se to v televizi. Tehdy jsem jako komik ještě tolik neprorazil a... Přišel jsem na pódium, zdvihl ruce a zvolal: "Dobrý večer!"

Naneštěstí se stalo tohle. A já o tom neměl ani ponětí. Po celé vystoupení jsem si myslel, že naprosto válím. Lidi z toho až smíchy brečeli. Teprve až když jsem to viděl v televizi, tak mi došlo, že se smějí mně, ne mým vtipům. Takže už teď to jde lépe než tehdy. Takže teď je pěkná zima, že? Hodně se toho o té zimě namluví. Za celý život jsem neviděl tolik předpovědí počasí, jako za poslední dva týdny.

V ranních pořadech také mívají předpovědi počasí. Ta moderátorka ja těhotná a má takové břicho, že překrývá i Irsko. Možná že když předčasně porodí, uvidíte alespoň kousky welšského pobřeží. Viděl jsem, jak tam lidi posílali vzkazy typu: "Ráčila by ses už taky uhnout?" A sníh, samozřejmě. Když v téhle zemi sněží, dominuje tahle skutečnost úplně všemu. Jsme tím posedlí. Obvykle v televizi vysílají zprávy, počasí, cestování a sport. Ale když sněží, zprávy jsou počasí, cestování i sport.

Všechno je to stejné. "Hlavní zpráva dne - sněží! Sužuje nás tuhý mráz. Sníh je všude. A teď k cestování." "Sněží! Sněží na silnicích, nádražích i letištích. A teď sport." "Sněží! Sněží na fotbalová hřiště, tenisová hřiště a závodní dráhy. A teď zprávy o počasí." "Počasí je vám snad jasné.

Sněží! Sněží úplně všude s vyhlídkou dalšího sněhu. A teď zprávy z regionů." "Tady taky sněží." "A znovu naše hlavní zpráva: Sněží! Já jsem Jon Sníh, dobrou noc." Teď už je samozřejmě prosinec, dámy a pánové. Už to začíná. Začínají svátky. Máme tu sváteční období. To pro většinu z nás znamená veliké přejídání.

O Vánocích toho sníme daleko víc, než kdykoli jindy. Tohle je roční období, ve kterém zkoušíme, kolik toho zvládneme sníst. Na Boží hod jím tak dlouho, dokud neučiním prohlášení. Jím, dokud se nerozvalím na židli a neřeknu: "A je to! Už nemůžu nic sníst. Jsem naprosto přecpaný. Už do sebe nic nenacpu. Už nikdy v životě nebudu nic jíst!" A myslím to vážně.

O půl hodiny později si jdu udělat sendvič ze všech zbytků. "Nemůžu uvěřit, že ještě jím. Před půl hodinou jsem upřímně věřil, že už nikdy jíst nebudu. Zvládnu pozřít neuvěřitelné množství jídla." Tohle je hlavně záležitost křesťanů. Křesťané se o svých svátcích rádi přejídají. Příslušníci jiných náboženství o svátcích hladoví. Když slaví svátky Židé, hladoví. Když slaví svátky muslimové, hladoví. Vypadá to, jako by křesťané prolistovali Bibli, aby našli příležitosti k přejídání. - "Tak co pro mě máš?"

- "Píše se tu, že si Ježíš dal velikou večeři, - pak hladověl 40 dní a nocí." - "Počkej, co bylo to první?" - "Ježíš si dal velikou večeři." - "Dobře, tak se zaměříme na tohle." "Navrhuju, abychom celý den jedli lívance. Oslavíme ten den lívanci. Budeme jíst lívance až do sytosti. - Co tam máš dál?" - "Píše se tu, že Ježíš umřel na kříži." "To je těžký. Tak jo, vezmeme sladkou bulku a ozdobíme ji křížem. Pak se nacpeme bulkama s křížem až do sytosti, co vy na to?"

"To jídlo provoní celý dům." "Pak byl očividně v neděli zase vzkříšen." "Hele, ani mi to neříkej. Už jsme se beztak rozhodli. Schováme na zahradě čokoládu a nacpeme se, dokud nám nebude špatně." K Vánocům, které zbožňujeme, patří také tradice. Bez tradic by Vánoce nebyly tím, čím jsou. Všechny tradice ale rádi nemáme. Jen to předstíráme, protože jsou vánoční.

Svařené víno! Horké víno! Nemáme rádi horké víno. Celý rok se horkému vínu vyhýbáme. - "Dáš si čaj, kafe, horké víno?" - "Proč mi nabízíš horké víno?" Ale o Vánocích říkáte: "Tohle horké kořeněné svařené víno přímo zbožňuju. Pěkně přeslazené víno." Voní hezky. Dáte si jeden doušek a je to celkem dobré, ale pak začne stydnout a vy to odložíte. Ještě nikdo nikdy nedopil svařené víno. "No, asi už to pít..." Růžičková kapusta?

Proč se každý rok vystavujeme tomuhle křoviskovému žvanci? Nemáme ji rádi! Kdo rozhodl o tom, že budeme každý rok jíst tyhle pomačkané zeleninové prdokuličky? Vždyť ani nemáme rádi krocana. Celý rok ho nejíme. Neexistuje žádné KFT, protože nemáme krocany rádi. Je to vysušené maso bez chuti. Abychom to maso snesli, tak ho musíme nejrůzněji upravovat. Poléváme ho brusinkovou omáčkou a štávou. Dokonce ho nadíváme masem, které bychom si dali mnohem raději.

Chlebová omáčka? Odkdy je chleba omáčkou? - "Dáš si ještě chlebovou omáčku?" - "Jasně, jen mi ten chleba nalej na krocana." - "Dáš si ještě prdokuličky?" - "Klidně." "Mám ti ještě nalít to horké lepkavé víno?" A vánoční třaskavce! Kdo si u vánočního oběda řekl: "Já vím, co tenhle oběd potřebuje. Papír, špatné vtipy a nůžky. To tenhle oběd dokonale završí."

Faktem je... že normálně bychom tohle... Běžně během roku bychom tohle nedělali, kdybychom si mohli vybrat. Například když k vám v restauraci přijde číšník. "Mohu vám přinést náš vinný lístek?" "Máte nějaké horké víno? Chci horké... Horké svařené ovocné víno. Takové, které mi po prvním doušku už nechutná.

Můžete mi přinést to?" "Budete si přát přinést nějaký chleba?" "Tekutý chleba! Máte tekutý chleba? Může mi někdo předžvýkat krajíc chleba a dát ho do omáčníku? Přeleju si tím hlavní chod." "Specialitou šéfkuchaře je kuře." "Nemáte nějaké sušší, méně chutné... maso? Jako například krocana?" "Dáte si k tomu přílohu?"

"Máte nějaké prdogranáty z Belgie?" "Budete si přát ještě něco?" "No, možná by bodlo menší šitíčko. Vlastně, počkejte! Půl hodiny potom, co dojím, si dám všechno ještě jednou, ale v sendviči. Děkuji vám." Překlad: Jackolo www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hezká "sonda" do britských vánoc, myslím, že jsme to s bramborových salátem, řízky nebo rybou docela vyhráli... :D

140

Odpovědět

Třeba se mýlím, ale neznamená "starve" v tomto případě spíš držet půst?

14

Odpovědět

U mě se vánoce omezily už jen na tu radost z jídla, třetí večer po sobě je mi blblě, protože jsem celý dny proseděl s různě vzdáleným příbuzenstvem u hromady žrádla. A to je furt "musíš ochutnat ještě cukroví od babičky z tramtárie" nebo "ochutnej tohle kalifornský víno, poslala nám ho tetička z ameriky". Nejvíc mě dorazí, když hostitelé ještě příjdou s večeří, protože jsme od oběda nic nejedli. :D

60

Odpovědět

Náhodou to bylo dobré, bohužel většina lidí asi nepochopila, že to nemůžou hodnotit jako češi, ale snažit se trošku vžít do britů a pochopit je... :)

566

Odpovědět

Všetci sú k****i a ty si lietadlo :)

745

Odpovědět

Buď se mi to líbí nebo ne. Proč bych měl hodnotit na základě toho, jak by se mi to líbilo, kdybych byl Brit? Asi jako že lynčování v Nigérii máme vlastně schvalovat, protože se na to nemůžeme dívat jako civilizovaní lidé, ale jako opice...

24

Odpovědět

+TaanA už konečně pochopte, že tu je stupnice 0-10, ne 6-10 nebo co... 7.7/10 opravdu neznamená "nelíbí se".

70

Odpovědět

mimo mísu mi to přišlo. Jestli britové žerou, co jim nechutná. Jejich problém. Dneska máme kachnu a nemůžu se dočkat :D

369