Přidat do sledovaných sérií 15
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:51
Počet zobrazení:5 251

Cry Baby, Piece of My Heart nebo Kozmik Blues jsou bluesové klasiky zpěvačky Janis Joplin, která to, jak zjistíte ve videu, neměla v životě vždy jednoduché.

Přepis titulků

Překlad: muezli www.videacesky.cz Dynamická bluesová zpěvačka a geniální potížistka Janis Joplin se proslavila díky nakřáplému hlasu, rozcuchaným vlasům a inspirací, kterou hledala v alkoholu a drogách. Janis odlišovala od ostatních její naprostá upřímnost a beznaděj. Byla z ní cítit syrovost a když zpívala, zpívala od srdce. Narozena v Port Arthur v Texasu 19. ledna 1943. Joplin zpívala s psychedelickou kapelou Big Brother & The Holding Company.

Po jejich vystoupení na festivalu Monterey Pop podepsala kapela s Joplin smlouvu na nahrávání desky. Myslím, že velká část krásy a bolesti v jejím hlase, který je jedním z nejúžasnějších, jaký jsem kdy slyšel, spočívá v tom, čím si prošla v mládí. Na střední ji zvolili za nejošklivějšího kluka na škole. Tím u ní vznikly někdy až sebepoškozovací návyky a hodně z toho vložila do hudby a jde to tam slyšet. Verze písně Piece Of My Heart, kterou nazpívala s Big Brother & The Holding Company obsadila 12.

místo v žebříčku Billboard a upevnila její pozici čelní ženské rockové zpěvačky. Janis měla své nezaměnitelné vzezření, měla svůj názor, který prosazovala a poskytovala spousty rozhovorů. Začala zosobňovat rock'n'rollový kulturní směr sice z ženského úhlu pohledu, ale zároveň se dokázala vyrovnat mužům. Byla to první ženská rocková hvězda. Joplin vystoupila, tehdy už sólo, na festivalech ve Woodstocku a v Madison Square Garden, ale její přehnané užívání alkoholu a drog výrazně ovlivnilo její zpěv.

Janis Joplin se přezdívalo Královna rock'n'rollu jednak kvůli jejímu hlasu a taky proto, že uměla kalit stejně naplno jako ostatní. Mohla měřit síly i s mužskými rockery a dokázat je zlít pod stůl. V průběhu její sólové dráhy bodovala se svými 5 singly včetně písní Me and Bobby McGee, Kozmic Blues a Cry Baby. Joplin se umístila na 28.

místě v žebříčku nejlepších zpěváků časopisu Rolling Stone. Když zpívala blues, zpívala ho s obrovským přesvědčením, i když to nebyla žádná kráska. Ta hudba vás přenesla někam jinam. Každý, kdo ji viděl, byl hned ohromen vášní a způsobem, jakým zpívala. 4. října 1970 našli Janis Joplin mrtvou v jejím hotelovém pokoji. Příčinou bylo předávkování heroinem. Joplin byla posmrtně uvedena do Rock'n'rollové síně slávy. Později byla ztvárněna ve filmech jako například Růže nebo na pódiu v muzikálu Místnost 105.

Když posloucháte Janis Joplin a uvědomíte si, že zemřela ve 27 letech, cítíte, jako by ten hlas patřil zralé ženě, která už zažila něco jako rodičovství, rozvod, roky života... Přitom jí bylo jen 27 a už v sobě měla tenhle tón. Je pro mě opravdu jedním velkým tajemstvím.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nechápu, co mají všichni proti jejímu vzhledu. Byla to krásná žena. Škoda, že se nechala zotročit drogama a chlastem=/

122

Odpovědět

A co teda neměla v tom životě jednoduché?

35

Odpovědět

Třeba to, že ji v dětství šikanovali a získat titul 'Nejošklivější kluk na škole', to taky není nejmilejší přezdívka žejo... Škoda těch drogových problémů, ale to z toho nejspíš vyplynulo, i tak dokázala prosazovat hromadu svých dobrých názorů, kvůli kterým ji jednou zatkli...

50

Odpovědět

+muezliTo není, ale je to taky jediné zmíněné. V tom případě jestli byl její život těžký kvůli této pubertální srandě, tak to snad nikdo na světě to neměl v životě jednoduché.

13

Odpovědět

Špinavá smradľavá škaredá hipisáčka... ale hudbu mali krásnu, to jo...

521