Kurt VonnegutMini BIO

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:42
Počet zobrazení:4 156

Americký spisovatel Kurt Vonnegut proslul svým skloubením prvků satiry, černého humoru a netradičního science fiction, čímž vznikly jedinečné knihy.

Přepis titulků

Kurt Vonnegut je skvělým autorem díky jeho stylu psaní. Je nezaměnitelný a originální. Dokáže rozesmát, nutí k zamyšlení a umí být úderný. Černý humor a divoká představivost Kurta Vonneguta, z něj dělají jednoho z nejoblíbenějších autorů vůbec. Byl zdánlivě jednoduchý. Psal populární formou, srozumitelně a s humorem i přesto, že ty příběhy byly vážné. 11.

listopadu 1922 se Kurt Vonnegut ml. narodil v Indianapolis v Indianě. Po studiu na Cornellově univerzitě vstoupil během 2. světové války do armády. Vonneguta zajali při bitvě v Ardenách a spolu s dalšími zajatci jej drželi v budově jatek v Drážďanech. V budově měli podzemní místnosti, ve kterých mohli přečkat bombardování města. Tyto vzpomínky si udržel a snažil se je zapracovat do svých příběhů. Po válce se oženil se svou láskou z dětství a stal se spisovatelem, aby uživil svou rodinu. Psal pro časopis, ale časopisy vydávaly stále méně beletrie, a proto začal pracovat na jednorázových brožurách, psaných na základě požadavků vydavatelů, kteří přišli s nápadem a on jej přeměnil v knihu.

Jako spisovateli mu to prospělo. Musel se soustředit a riskovat. S vydáním Mechanického piana v roce 1952 a výhrou ceny Hugo s novelou Sirény z Titanu roku 1959 byl Vonnegut považován za spisovatele sci-fi.

Vonnegutův styl se lišil od svých předchůdců, protože smíchal sci-fi se svou satirou a komedií. V této době byla sci-fi pokládána za podřadnou literaturu, ale on dokázal ukázat její možnosti. V roce 1969 se Vonnegut vrátil do Drážďan v jeho nejprodávanější novele Jatka č. 5. Byla označena jako 18. nejlepší anglická novela 20. století vydavatelstvím Modern Library.

Kurt Vonnegut byl značně ovlivněn jeho zajetím v Drážďanech. Jatka č. 5 nemají celistvý příběh a někdy se zdá, že nedávají smysl. Postavy cestují časem, chvíli jsou ve vesmíru a pak zase v zajetí. Jatka č. 5 je jedna z knih, která přišla s válkou ve Vietnamu, kdy nesouhlas s válkou byl mainstreamovým názorem a tato kniha byla proti válce. Vonnegut pokračoval v psaní až do své smrti 11. dubna 2007 poté, co doma nešťastně upadl.

Je cynický, skeptický, výborný vypravěč, je ikonou... Nejpozoruhodnější je jeho schopnost spojit všechny tyto vlastnosti, aniž by jej některá z nich definovala. V tom je opravdu jedinečný. Překlad: muezli www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Četl jsem od něj Bídné roky, geniální dílo, snad až na zbytečně optimistický konec.

20

Odpovědět

Durango,
pokud mne paměť neplete, tak Bídné roky napsal Knut Faldbakken nikoliv Kurt Vonnegut.

30

Odpovědět

Od Vonneguta si pamatuju povídku Zítra, pozítří, popozítří... Parádní!

20