Může nás stres zabít?

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:262
Počet zobrazení:6 669

Patříte mezi ty, co v jednom kuse nestíhají a jsou ve stresu? V tomto videu se dozvíte, jak na nás stres působí, ale i jak se proti němu alespoň trochu obrnit.

Přepis titulků

V uspěchaném světě plném nekonečné práce a úkolů zažívá stres každý. Jak moc nám stres škodí? Může nás stres zabít? Z biologického hlediska je stres naprosto přirozený. Když se na vás chystá zaútočit medvěd, stresové hormony vás pořádně nakopnou. Jenže hypotéka, nezaměstnanost nebo blížící se zkouška spouštějí stejnou stresovou reakci.

Zatímco u většiny živočichů se hladina stresových hormonů postupně sníží, lidé je neumí vypnout. I když nejde o život, naše psychika nás neustále zaplavuje těmito hormony. Rozbuší se nám srdce, ztuhnou svaly a obrací se nám žaludek. V Japonsku mají termín „karóši“. Znamená to „smrt z přepracování“. Při tzv. epidemii přepracování na první pohled zdraví, mladí jedinci znenadání zemřeli.

V Japonsku byly tyto případy oficiálně zdokumentovány a rychle se přišlo na jejich spojení se stresem. Jak může stres vést k infarktu? Stresový hormon kortizol pomáhá přesměrovat energii tam, kde je zrovna potřeba. Při chronickém stresu však nastává problém. Činnost imunitního systému i záněty jsou potlačeny, klesá množství bílých krvinek a roste náchylnost k onemocněním.

Některé důkazy naznačují, že dlouhodobý stres může souviset se vznikem rakoviny. Podíváme-li se na cévy makaků, ti pod větším stresem je mají ucpanější. To brání krvi, aby se dostala rychle do srdce, což může vést k infarktu. Svou daň si to vybírá i na mozku. U myší vystavených stresu sledujeme menší a méně rozvětvené mozkové buňky. A to zejména v oblastech spojovaných s pamětí a učením. To vám možná připomíná noci strávené nad učebnicemi.

Nedostatek spánku může zhoršit naši schopnost si něco zapamatovat. Nejlépe je to vidět na naší DNA. Na konci našich chromozomů jsou tzv. telomery, které se s věkem zmenšují. Více o tom v našem videu o stárnutí. Nakonec telomery zmizí úplně a buňka se přestane dělit a odumře. Telomery tedy přímo souvisí se stárnutím a délkou života. A ukázalo se, že stres může zmenšování těchto telomerů urychlit.

Ti, kdo jsou vystresovaní, však mají naději. Jiný hormon, oxytocin, tuto reakci na stres tlumí. Uvolňuje cévy a regeneruje poškození srdce způsobená stresem. A jak si zvýšit hladinu oxytocinu? Někdy se mu říká hormon lásky, protože se uvolňuje, když je nám s někým dobře a záleží nám na druhých. Lidé, co tráví více času ve společnosti, jsou vůči stresu odolnější. Takže když vás život vyčerpá, pamatujte, že nemusíte být sami.

Pobýt s milovanými vám může zachránit život. Máte palčivou otázku? Zeptejte se v komentářích, na facebooku nebo twitteru. Pokud vás zajímá, co chystáme a jak videa připravujeme, koukněte na náš instagram nebo twitter. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já bych rád trávil čas with those who I love.... Ale ony nechcou trávit čas se mnou :D Ale i tak Keep Smiling :)

260

Odpovědět

Tak to budu rád, když se dožiju 50 :D

392

Odpovědět

tvoe jsem mrtvej' .... :P

92

Odpovědět

To bych musel bejt ve stresu 24 hodin denně ..

05

Odpovědět

a počítá se jako pobyt ve společnosti přítomnost na diskusních a herních serverech?
Asi ne co? No tak ještě že to mam všechno v piči a nestresuju se :D :D

371

Odpovědět

Aaano, vždycky co šla bývalá pařit, musel jsem drtit CSko s kámošema, ať jsem v klidu a nešílím celý večer.

Bohužel se to nevyplatilo :D

172

Odpovědět

CSko je lepší než holka...fakt...aspon kluci řikali :D :D :D

421

Odpovědět

+jrd12A měli pravdu! :D

212

Odpovědět

+jrd12CSko je lepší, protože skutečně existuje :P

232