Můžeme věřit médiím?

Thumbnail play icon
60 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:172
Počet zobrazení:4 387

Zanořte se do hlubin a najděte své filozofické já, protože tu máme díl z pořadu 8-Bit Philosophy, který se bude věnovat teoriím francouzského filozofa Jeana Baudrillarda a otázce smysluplnosti médií. Pozn.: Události zmíněné na začátku videa se týkají případu amerického moderátora Briana Williamse. Slovíčka:

 • newscaster - zpravodaj
 • fog - mlha
 • pertinent - na místě, vhodný, přiměřený
 • lack - nedostatek
 • evidence - důkazy
 • to depend on... - záviset na...
 • suspect - podezřelý
 • telethon (television + marathon) - událost, která může trvat spousty hodin i dní, jejíž cílem je výběr peněz za charitativním účelem
 • questionable  - sporný, pochybný
 • atrocious - úděsný, krutý
 • wavelength - vlnová délka
 • as a result... - v důsledku čehož...
 • to discern  - rozeznat, odlišit
 • to compete - soupeřit
 • glued to... - přilepený k...
 • content - obsah
 • meaning - smysl, význam
 • meaningful - smysluplný
 • disinformation - dezinformace
 • deception - klam
 • spectator - divák
 • screen - monitor, obrazovka

Přepis titulků

Ve světle nedávných událostí spojených se zpravodaji, kteří zabloudili v hlubinách paměti, je možná na místě se zeptat: Můžeme věřit zpravodajským médiím? Podle prohlášeného kněze postmodernismu Jeana Baudrillarda nemůže za bezvýznamnost zpráv nedostatečný přístup k informacím. Nedůvěryhodné jsou kvůli všudypřítomnému obrazu. Podle toho, kde zprávy berete, se setkáte s důkazy, že jsou klimatické změny mýtus, nebo závažný problém.

Když pohledáte, zjistíte, že Paul McCartney je po smrti, Stanley Kubrick zfalšoval přistání na Měsíci a 11. září bylo spiknutí. Když pohledáte, můžete najít kontrapozitivum, skrytou stránku nebo opak jakékoli události. Díky různým interpretacím ale nemáme lepší přístup ke světu. Kvůli této informační náloži je téměř nemožné světu porozumět. Objektiv fotoaparátu vrhá na každou fotografii stín podezření.

Z války se stává divadlo, z nemoci nekonečná kampaň a z hladu obálky časopisů. Pochybujeme díky tomu i o těch nejotřesnějších událostech. Každá fotografie může být nahraná, padělaná nebo simulovaná kvůli politickým cílům nebo propagaci produktu. Existují stovky zpravodajských kanálů, které spolu soupeří o diváky, odběratele a hashtaggery. Média a reklama operují na stejné vlnové délce, kvůli čemuž je téměř nemožné rozeznat hranici mezi skutečností, marketingem a zprávami.

Média a inzerenti soupeří, aby lidé zůstali přilepení k obrazovkám, kde jsou ustavičně burcováni výbušným děním. Prodávají nám životní styl, příslib přístupu k pravdě, něco, co přinese smysl. Právě proto reportéři vysílají z místa činu, putují za války s vojenskými jednotkami a stojí na pobřeží oceánu během hurikánu.

Známky katastrofy jsou výjevy určené ke spotřebě. Zatímco naše životy mohou být zcela nudné a bezvýznamné, večerní zprávy hlásí, že existují místa, kde se něco děje. Prodávají příslib toho, že se opravdu děje něco smysluplného. Vysílají příběhy skutečných událostí. Ale namísto toho, aby média divákům zprostředkovala přístup ke světu, vytvářejí kopii události.

Vytvářejí neudálost, fotokopii skutečnosti, kterou hladce spolkne společnost vycvičená k tomu, aby přijímala reklamu, sugesce a dezinformace. Podle Baudrillarda jsme komplici této dezinformační kampaně. Lidé si vědomě volí klam. Masy chtějí být podváděny, šizeny a rozptýleny od skutečnosti, kterou žijí. Jednoduše řečeno upřednostňujeme kopii reality. Ve světě sociálních médií už nejsme pasivním publikem.

Reagujeme, vytváříme a diktujeme si zprávy. Jsme obrazovkou, editorem, reportérem i odběratelem zaráz. Drahý diváku, pokud je Sylvester Stallone v boxerské síni slávy jako Rocky Balboa a pokud lidé stále věří lži, že je wrestling skutečný, jak máme zjistit, jestli je Paul McCartney ještě naživu? Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Boha takový plácání o ničem

125

Odpovědět

Nejlépe a nejjednodušeji shrnul media realitu Bill Hicks

20

Odpovědět

Jak muzes qetu marnit svuj drahocenej cas prekladanim takovyhle picoviny :)

169

Odpovědět

Zpracování videa tedy nic moc. K obsahu: Ano, informací už je tolik, že je velmi obtížné se v nich vyznat a odlišit ty špatné od těch dobrých, navíc lidé trpí celou řadou behaviorálních předsudků, jako například dávají přednost tomu, co je snáze pochopitelné, tomu, co potvrzuje jejich názor, či informaci hodnotí podle jejího nositele atd...

190

Odpovědět

Tohle video může mít zajímavý obsah, ale nic světoborného neřekli, a to podání? katastrofa, ani dodívat se to nedalo...

195

Odpovědět

No některým věřit můžeme. Stejně je to většinou enom samá černá kronika, vražda, znásilnění, sexuálně úchylné a zvířatko na konec. Bulvár nepočítám, to nejsou média, ale spíše kultura pro jednoduché lidi. Spíš se zamysleme nad tím, co by média měla opravdu ukazovat a na co poukazovat, než teď.

61

Odpovědět

S medii je to jako s Wayward Pines. Nemuzou ukazovat pravdou, nebot by to lide neunesli a zivot by skoncil.

23

Odpovědět

+rodierMáš naprostou pravdu. Pokaždé jak si přeču zprávu, že nás minul asteroid o chlup, tak si říkám, že oni o tom asteroidu museli dávno vědět, a nic nám neřekli, ale až proletěl. Bezták je hodně věcí o kterých nevíme. Možná je někde venku SG1, která nám už nesposčetkrát zachránila život a mi o tom vůbec nevíme.

20

Odpovědět

Věřit médiím ? To už bych spíš věřil historkám, starého, senilního dědy Simpsona, kterej měl jako první rádio ve Springfieldu.

251

Odpovědět

Na to není ani třeba video,jasně že nemůžeme.Alespoň ne v zásadních věcech.Naše prozápadní koupená média jsou tak "objektivní" asi jako já v náladě.Našich médiím věří jen blb

2913

Odpovědět

Mas pro svoje tvrzeni nejaky objektivni dukaz ?

1023

Odpovědět

+sftOd doby, co v Americe začaly padat věžáky cestou největšího odporu, už nepotřebuju žádné objektivní důkazy...

1420

Odpovědět

+sftDukazy k tomuhle nejsou moc potřeba... něco může bejt skutečnost, něco může bejt pravda, něco může bejt přehnaný a něco úplně vymyšlený. Rozumnej člověk nevěří ničemu, dokud se to nedozví z více nezávyslích a důvěryhodných zdrojů, nebo dokud se o tom sám nepřesvědčí. Smutný je, že lidi jsou schopný považovat i články v Blesku za fakta...

240

Odpovědět

+sftMně by zajímalo, kdo ty média vlastně koupil :) Teda, jestli to není pan Západ.

38

Odpovědět

+sftSi pozrite životopisi ľudí vo vašej ČT, a pozrite si komu patrí prima a nova. A tiež sa zamyslite nad tým, či sú naozaj objektívne a či niekomu "náhodou" nedržia sranu. Normálny človek to vidí. A kto to vidieť nechce, toho nepresvedčia ani dôkazy. Pretože každé správy sú dôkaz.

21

Odpovědět

Ok, takže 5 minut videa se opět dalo shrnout do 5 sekund: "Většina lidí kecá a to pak nikdo neví, co je pravda. Btw Baudrillard." Příště prosím přeložte video (aspoň deset minut) o tom, jak strašně brutálně rostou jabka na jabloních, kdežto hrušky na hrušních, o tom bych si rád něco poslech, dík

211

Odpovědět


Odpovědět

Asi ve dvou třetinách jsem to vypnul.
Nebylo to až tak špatné, ale např. proti Kurzgesagt naprosto nepřehledné a informační hodnota se v tom uplně ztratila.

281