Nekuřákem za 20 minut

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:175
Počet zobrazení:15 577

Jak působí nikotin na nervy? Do jakých psychologických pastí se kuřáci nechávají chytit? Jak přestat kouřit ze dne na den bez přibírání na váze a negativních pocitů? Úplně jednoduše! Vysvětlí to Stefan Frädrich.

Přepis titulků

Dnes večer vám slíbí něco odvážného: Nekuřákem za 20 minut. To zvládnete. Dámy a pánové, dnešní první přednáška: Doktor Stefan Frädrich. Děkuji. Děkuji, děkuji... První otázka: Jsou tu nějací kuřáci? Kdo už kouřil? Kdo ještě nikdy?

Kdo vůbec nechápe, proč kuřáci kouří? Tak... Dobře. Pokusím se mluvit z perspektivy kuřáka. Sám jsem kuřákem byl, 13 let jsem hulil jako fabrika, a kdyby mi někdo řekl, že lze přestat, odpověděl bych, že to nejde. Často jsem se o to pokoušel, můj nejdelší pokus trval 8 hodin, ten nejkratší 2 minuty.

Můžu tak mluvit i s ohledem na zažité neúspěchy. Problémem je, že většina lidí se snaží kuřáky odradit argumenty, proč by s tím měli přestat. Dostaneš rakovinu, stojí to spoustu peněz, jsi závislý, smrdíš, máš žluté zuby atd. To kuřák obvykle ví. Zajímavější jsou ale důvody, proč vůbec kouří. Když se totiž kuřáka zeptáte: "Kdyby existovalo zaklínadlo, abrakadabra a z tebe by byl nekuřák, kdyby to opravdu šlo..."

Co by řekla většina kuřáků? "Řekni mi ho, dej mi ho, udělej to..." Kuřáci by rádi přestali, kdyby věděli, jak to funguje. Jsem přesvědčený, že to jde, že vím, jak to funguje, a v následujících 20 minutách vám představím zásadní faktory. Jsou pro to vlastně dva důvody, dvě velké skupiny. Na jedné straně je to biologie kouření, na té druhé je psychologie kouření.

Když řeknu biologie, většina si řekne: "O tom nemusím přemýšlet, je to příjemné." Otevřou krabičku cigaret, cigareta jim jde vstříc, ta nasládlá vůně... Člověk už se těší, strčí si tu cigaretu do pusy, na řadu přijde zapalovač, to cvaknutí... Ten skvělý pocit, kuřáci mi budou rozumět, je to úžasné, ale já jsem vážně přestal, to "mmm" nám dělá dobře, uvolňuje, je to prostě skvělý pocit, to úplně nejlepší na světě, zpříjemňuje to pauzy, kuřáci jsou společenštější atd.

A co má teď být s biologií kouření. Podívejme se na to, co vlastně cigareta je. Vlastně to není nic kromě kousků listů obalených v papíře, uvnitř jsou ošetřené listy tabáku, je tam asi pár stovek chemikálií a ta náplň obsahuje nikotin.

Nikotin je jed tabákovníku, který jej má chránit před predátory. Teď přijde něco zajímavého, co spousta kuřáků neví. Když zapálíte cigaretu a rozžhavíte ji, nadechnete se toho a natáhnete, hladina nikotinu v krvi v tu chvíli stoupá zhruba takhle: Tady znázorním křivku nikotinu, která s první cigaretou prudce stoupá.

To znamená, že kouř z tabáku s nikotinem prochází dolů do plic, do plicních sklípků, odtamtud do krve, hladina v krvi stoupá a tělo se toho začne hned zbavovat, protože to je silný nervový jed. Začnou to odbourávat játra, ledviny a močový měchýř to dostávají ven, proto mají kuřáci tak často rakovinu ledvin a močového měchýře. Kdybychom teď už nic nekouřili, hladina nikotinu by zase klesala a po nějaké době by zase byla na nule.

Po 12 hodinách je většina z těla pryč, asi po dvou týdnech už nezůstane nic. Teď by někdo mohl namítnout, proč by to měl být jed, když mi to dělá dobře? Kuřákům to dělá dobře, je to pro ně pěkný pocit to vdechovat... Počkat, byl to vždycky pěkný pocit? Milí kuřáci, co tu jste, nebo se díváte na video, vzpomeňte si na vaši úplně první cigaretu, kterou jste doopravdy kouřili až do plic.

Pamatujete si ještě, jak chutnala? Strašně, většina odpoví "Fuj, ta byla odporná...". Rozklepou se mi kolena, zbělám, chce se mi zvracet, je mi špatně, je mi vážně příšerně. Ta věc se mnou pořádně zamává. A to je důvod, proč kouření nejde vysvětlit tak jednoduše, jak se zdá. Musím vám ukázat, jak k tomu dojde.

Úplně jednoduše: Kouření je nervový jed, nervy – jak si možná vzpomenete ze školy – vypadají jako hvězdy s takovými anténami, kterými vysílají na okolní hvězdy, a tady je místo, kde spolu dvě nervové buňky komunikují, to je tzv. synapse. Na této synapsi dochází k něčemu strašně zajímavému. Teď ten úsek přiblížím, nahoře přichází informace a tady dole jsou informace přijímány.

Tyto nervy spolu komunikují specifickým způsobem: Tady jsou takové váčky, ve kterých jsou neurotransmitery. Ty se vysypou do této synaptické štěrbiny, kde jsou tady dole na povrchu receptory, a na tato tlačítka zatlačí ty neurotransmitery.

Můžete si to také představit jako uši, které poslouchají, o čem se mluví. V těle máme spoustu různých jazyků i uší, ty jazyky se jmenují acetylcholin, noradrenalin, serotonin, adrenalin,... To si nemusíte pamatovat, ale ten mechanismus je zajímavý. Když kouřím takovou cigaretu, stane se následující: Nikotin jde do mého těla, kde je zvláštní druh receptorů, které reagují na jazyk acetylcholin, a tyto receptory jsou v těle všude: v mozku, v potní žláze, ve svalovém vláknu, ve střevech, všude.

A když sem přijde nikotin, jde přímo na ty receptory, které rozumí acetylcholinu, ale s jedním velký rozdílem. Nikotin je mnohem hlasitější než acetylcholin, řve do těch uší strašně nahlas, je to vážně příšerné.

A my si říkáme: "Fuj, co to je?" Ty naše první cigarety s námi opravdu zamávají. Normální reakce kuřáka – nebo ještě nekuřáka – je: "Fuj, počkám, až se tělo toho jedu zase zbaví." Znáte to? Tak teď dávejte pozor. Většina nekuřáků si někdy z cigarety potáhla, znají ten pocit, vědí, že to je odporné.

Ale co chce kuřák? Jemu to taky přijde odporné, ale on chce být kuřák, a proto to udělá znovu. Tento nikotin zmizí, kuřák si řekne, že to bylo hnusné, ale že to natrénuje. Když to zkusí znovu, zase přijde nikotin a zase mu bude řvát do uší a nervy si řeknou, že je to náročné, když to přichází, a za chvilku zase mizí.

Normální člověk by přestal, ale kuřák ne, ten si řekne, že to musí jen trénovat. Kuřáci, pamatujete si ještě, jak se to trénuje? Cigaretu centimetr hluboko do krku, všechno vdechnout najednou, jako byste se něčeho lekli. Máma jde! Znáte ten pocit?

Musíte trénovat a trénovat, dokud to neumíte. Ale přitom pořád řveme na naše uši, až nám nervy řeknou: "Hej, spadl jsi na hlavu? Už mě nebaví ten rámus, co mi tu děláš." A tady udělá nerv skvělý trik. Řekne si, že to přece nejde, aby se to pořád opakovalo, a dá si takové špunty do uší. Na těchto neuronech dojde k adaptačnímu procesu.

Ten obrázek je funkční, ale není úplně neurobiologicky správně. Když tady jsou špunty do uší, tak je nerv chráněný, je to logické, ne? Problém ale je, že ten nervový jed je pořád jed, a když je uvnitř, kde byl vždycky hlasitý, a já mám špunty v uších, tak je to normální hlasitost. Ale protože je to jed, z těla zmizí a bude tam zase ticho. Pak si řeknu: "Počkat, mně něco chybí." Potřebuju víc hluku, takže další cigaretu, pak to ale zase utichne, tak potřebuju zase víc hluku, ten pak zmizí, tak zase přidám.

To znamená, že to, co jsem tady předtím nakreslil, tenhle trik, že jde nikotin dovnitř a pak zase ven, funguje u kuřáka následovně: S první ranní cigaretou spustíme řetězovou reakci. První cigareta způsobí lehké abstinenční příznaky, protože nikotin zmizí, tak vykouříme druhou cigaretu, hladina klesne, tak vykouříme třetí cigaretu, pak čtvrtou, pátou, šestou, desátou...

většina kuřáků za den vykouří zhruba 20 cigaret, protože tolik jich odpovídá dni dělenému do třičtvrtěhodin. Teď znáte důvod, proč jsou cigarety baleny po dvaceti. Jsou takoví, co kouří 40 za den, u těch je tato křivka klikatá, u těch, co jich vykouří jen 10, jsou větší rozestupy. Dokážete si to představit? A co to tedy je, co se tady děje?

My samozřejmě kouříme a tím jsme vystaveni podlému mechanismu. Hladina nikotinu je vysoká, ale jakmile trošku klesne, má kuřák takový špatný pocit. Milí kuřáci, to znáte, takový prázdný pocit v oblasti hrudníku a břicha, ruce nevědí, co by mohly držet, člověku je tak zvláštně, něco mu chybí, že? Jen menší nepohodlí, není to tak strašné, ale je to dost zlé, abychom s tím něco museli dělat.

Je to asi tak: Kouříš cigaretu a úplně potichu se ozve: Zakuř si, zakuř si, zakuř si... Pak je chvilku ticho, Zakuř si, zakuř si, zakuř si... Ticho. Dokážete si to představit? To se děje v hlavě kuřáka neustále, jako by byl postižený.

Dá se to přirovnat k neustálému svědění, kterého se kuřák musí škrábáním zbavovat. Proto je vtipné, když o přestávce pozoruji kuřáky, je to, jako by se sešli alergici ke společnému škrábání. Říkají, že jim to dělá dobře, samozřejmě, proč to dělá dobře? Kuřák věří, že mu to pomáhá proti stresu, ale to vůbec není pravda, protože kouření ten stres způsobuje, protože bez cigaret jsem ve stresu. Není to tak, že by nekuřáci měli rádi stres, znáte to, všichni máme takový batoh stresu, taháme s sebou 10 kilo stresu.

Děti musí do školy, musíme vydělávat, v životě není všechno růžové... Kuřák má více stresu vždycky, když dokouří. 11, 12, 13, 14, 15 kilo stresu... 10 kilo stresu. 11, 12, 13, 14, 15 kilo stresu... 10 kilo stresu, jaké štěstí, že mám ty cigarety!

Kuřák si tak myslí, že mu kouření pomáhá, ale ve skutečnosti je na něm závislý, ten stres si způsobil sám a tím i závislost na cigaretách. Tak to je biologický aspekt kouření. Není to nic jiného než nikotin dovnitř, nikotin ven, dovnitř a ven. Teď přejdeme k druhému důvodu, k psychologické stránce kouření. Protože v jakých situacích většinou kuřák sáhne po cigaretě? Řekněte mi, co je typické. Slyším ke kávě, výborně.

Kdy ještě? O přestávce, po jídle, k jídlu, v autě,... Prosím? Po sexu. Ó ano... Na záchodě, po sexu,... Kdy ještě? Nuda... Co tedy kuřáci dělají, je, že si spojí situace, kdy kouřit smí, s cigaretami, a teď mají dvojnásobný problém.

Na jednu stranu je tu ta biologická věc, tedy hladina pořád klesá, tak musí stále doplňovat, ale protože je stresující se pořád ptát, jak zrovna ta hladina vypadá, spojuje si situaci, kdy smí kouřit, vždycky s cigaretou. Takže když má pauzu, kouří, když je ve stresu, kouří, když se nudí, kouří, když jde na záchod, kouří, takže máme ty typické příběhy.

Káva, cigareta, stres, cigareta, nuda, cigareta, party, cigareta, pauza, cigareta, cigareta po jídle, cigareta po sexu i při něm. Takže pokud jako kuřák denně vypiju 3 šálky kávy a po každém vykouřím cigaretu, tak to spojení kávy a cigarety za život více než tisíckrát vštěpím svým neuronům.

Kuřáci nemají ponětí, jak tři čtvrtiny lidí zvládnou pít kávu bez cigarety. Když slyší, že to jde, řeknou: "Teoreticky." Prakticky si to neumí představit. Stali jsme se tak biologicko-psychologickými stroji na nikotin. A teď, milí kuřáci, budu zvlášť podlý a zeptám se, kdo z toho něco má, že to děláme?

Kdo z toho něco má? Tabákový průmysl, ten totiž vytvořil geniální produkt. Zamyslete se. Je to malé, vleze se to do kapsy, dá se toho vyrobit spousta, miliony zákazníků po celém světě, perfektní odbyt, k dostání v každém supermarketu, na záchodech, na každé benzínce a když ne, tak to má někdo v kapse.

Dostaneme se k tomu pořád, je to levné vyrobit, ale prodává se to draze, když to zákazníkům dojde, mají nepříjemný pocit, něco jim chybí, něco je svědí, tak nakoupí do zásoby v baleních po dvaceti a ta zase po deseti. Jedou za hranice, protože tam je to o 2 eura levnější. Tak na tom jsou. Bohužel to má vedlejší účinky, každý čtvrtý na to umře.

1, 2, 3, mrtvý... 1, 2, 3, mrtvý, 1, 2, 3, mrtvý... Nemějte mi to prosím za zlé, příroda má kvóty. Teď máme samozřejmě problém, jak získat nové zákazníky, když ti staří umírají. Nemůžu takhle přece přijít k dospělému: "Hej, nechceš být celý život závislý? Nechceš smrdět? Být neplodný? To bys rád? Tak tady máš, bude ti smrdět z pusy atd." To samozřejmě nejde, tak jak to zabalit jinak? Musíme se ptát takhle: "Chceš vypadat skvěle, být cool a vypadat dospěle?"

Dát to dětem a mládeži. A pozor, všichni kuřáci, co tu jsou, nebo se dívají na video, kdy jste začali kouřit? Vsadím se, že většina v dětství a mládí. Běžné je s kouřením začínat mezi 13 a 18. V tom věku si lidi často myslí, že potřebují podpořit osobnost. A přesně na to se zaměřují reklamy na cigarety, spojují přesně všechna tato spojení s našimi cigaretami.

Jak se tedy kouření zbavíme? Kdyby mi tenkrát někdo řekl, že to jde, řekl bych, že to v žádném případě nejde. Cigaretu přece v životě potřebuju ve spoustě situací. Kdy potřebuje kuřák cigaretu? Třeba na party, už jste to zažili? Jak jde nekuřák na party?

Buďme upřímní, i nekuřáci se umějí bavit. Nekuřák jde na party, nálada stoupá, vše je super, pak jde domů, všechno super... Jak reaguje kuřák na stejnou situaci, party, na co myslí jako první? Smí se tam kouřit? Výborně, takže jsem ve stresu, než tam jdu. Vykouřit dvě cigarety dopředu, vejdu do místnosti a mám štěstí, můžu tam kouřit.

Jak vchází kuřák na party, kde se kouří? S cigaretou v hubě, takže takhle přijdu na party: "Čau, jsem Stefan, jak se jmenuješ? Super. Ahoj, nekouříš? Dobře, tak v klidu..." Jde o to, že teď se s tou věcí cítím dobře, k tomu se přidá alkohol, jsem v sociálně bohaté situaci, s jinými lidmi, stresem, mám málo místa, hudba, party, alkohol, alkohol... takže jako kuřák kouřím jednu za druhou, 20 cigaret za večer, ale kvůli alkoholu to nevnímám.

Znáte to? Pocítím to další ráno. Zvoní budík. Otevřu oči. Podívám se na miláčka. Přijde kladivo, udělám "auu"... Miláček se na mě podívá: "Jsi celý zelený!" Otevřu pusu a cítím v ní tu pachuť. Vydechnu a teď zezelená miláček.

Zhluboka se nadechnu a ozve se: Vstanu, odejdu, vyplivnu to do záchoda, protože do odtoku umyvadla se to nevleze. Miláček přijde: "Jsi v pořádku?"Já na to: "Jo, včera jsem moc... chlastal." Nikoho nenapadne mi říct, že jsem včera moc kouřil. Takže kuřákovi je špatně, a když je kuřákovi špatně, tak zase kouří, to je praštěné, jsem na tom závislý. Už nejsem svobodný, nemůžu nikoho objímat, na party musím jít do zimy na balkon, to je úplně na hlavu.

Skončím a jde to. Další příklad: Nekuřák se musí soustředit. Jde to? Umí to? Jasně, přijde problém, přemýšlejí, problém vyřešen, nashle. Jak reaguje kuřák? Do háje, problém... Problém vyřešen, štěstí, že je mám. Vlastně jsem strašně hloupý, kouřením jsem zhloupl a jsem na tom závislý. Takových příkladů jsou tisíce.

Co si myslím, že bychom měli dělat, je s tím jednoduše přestat. To funguje. A ten nejlepší příklad, že to jde, jsou všichni ti lidi, co úspěšně přestali. A jak 95 % bývalých kuřáků zvládlo přestat s kouřením, co myslíte? Přestali ze dne na den. Šli za Stefanem Frädrichem, děkuji. Jednoduše kouřit přestali, úplně jednoduše ze dne na den, to znamená, že nepotřebujeme žádné doplňky ani podporu, je jedno, kolik a jak dlouho kouříš...

A vím, že všichni kuřáci, co tady teď sedí, si říkají: "Ty abstinenční příznaky musí být příšerné... Co když..." Jsou i dva druhy abstinenčních příznaků: zaprvé biologické a zadruhé psychologické příznaky. Pozor, test inteligence. Biologické abstinenční příznaky fungují tak, že si řekneme, že cigarety jsou momentálně nutné, jdou dovnitř, aby hlukem přehlušily ty špunty v uších.

Pozor, otázka: Co myslíte, když nebudeme dodávat nikotin, co udělají nervy? Ty špunty si vyndají. Co se stane pak? Potřebujeme pak ještě cigarety? Ne. To ví každý, kdo přestal. Kouření je řetězová reakce, každá cigareta vede k další cigaretě, tak to prostě přeruším. Pak už žádné nepotřebuji, protože nemám ten pocit, že si musím zakouřit. Teď se ptáte, jak dlouho to trvá.

Otázka na všechny kuřáky: Která cigareta je za celý den ta nejsilnější a nejhodnotnější? Ta první ráno. Proč? Protože ráno už je člověk napůl abstinent. Polovina špuntů řekne: "Konečně jsi zase tady!" Zbytek: "A je tady zase ten sajrajt..." Takže po dvou prospaných nocích je ta biologie už vyřízená. A není to tak zlé. Tělesné abstinenční příznaky nejsou nic, možná jen trošku prázdný pocit na hrudi a v břiše.

Co je někdy horší, je ta psychologická stránka, ten pocit "Bože, já přece potřebuju cigaretu!" A ne, tu nepotřebuješ, protože ten pocit přichází jednoduše proto, že jsme si s tou cigaretou spojili spoustu životních situací. Takže co teď musíme udělat? Poslední trik pro kuřáky mezi námi. Jednoduše: Projděme si a prožijme vědomě naše životní situace bez cigarety. Například přestaneš kouřit, nastoupíš do auta a pojedeš domů.

Uvnitř si budeš říkat, že v autě se normálně kouří, ale řekneš si, že přece nejsi žádná máčka, tak si nezapálíš a zjistíš, že to auto jede i tak. Když takhle jednou auto s cigaretou rozpojíte a další den znovu, najednou nebude mít jízda autem nic společného s cigaretou. To stejné platí pro pití kávy. Jednou, dvakrát, třikrát, káva nesouvisí s cigaretou. Když tedy kuřák přestane, musí v dalších dnech tyto situace vědomě prožívat, pokaždé si říct: "Hurá, to je super pocit!"

Zvládl jsem to, už to svinstvo nepotřebuju. Pokud to jako kuřák zvládnete, zvládnete přestat. Takže co můžeme udělat teď, pokud to chcete vyzkoušet? Vezměte si jednoduše cigaretu, zapalte ji a kuřte úplně vědomě.

Poslední cigareta vašeho života. Vychutnejte si tu hnusnou chemickou věc. Tu kovovou, odpornou... chemickou chuť. Podržte ji chvíli v ústech. Vnímejte, jak se vám dělá špatně, ten mizerný pocit, ten odporný pocit, ten pocit, že se dusíte, a pak, až té cigarety budete mít dost, poslední cigaretu vašeho života jednoduše zamáčkněte.

Už nechci... Abrakadabra. A těšte se na dlouhý zdravý život nekuřáka. Děkuji. Překlad: _lenkaz_ www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mě tam chybí jak odbourat ten stres bez kouření.. sice to načal s tou tíhou bla bla, ale spousta lidí včetně mě to odbourává právě cigaretou a po ní to z nich tzv. spadne. Když máte většinu dne, týdne, života všechno totálně na houby (myslím situace neřešitelný, kdy jste skoro bezmocný vůči okolním vlivům) a jediný co vás "uklidní" je cigareta (jasně asociace:)), tak jí odebrat a nemít východisko mi přijde dost sebedestruktivní. Jasně spousta lidí může namítnout, že to hraničí s nějakou psych. pomocí, ale z mého okolí to je nahrazení cigarety antidepresivy, protože většina lékařů si s váma popovídá chvilku obecně, nemá na vás čas a pak radši napíše prášky. Tohle video je asi pro střední+ třídu, která kouří jen ze setrvačnosti a má asociace se situací z běžného života jako je ta jízda autem např. Jinak mi to přijde jako ubohá generalizace problémů závislosti.. (která je strašně často individuální)

30

Odpovědět

Na mňa to nejak nesedí. Ja zafajčím z 90 percent cigariet iba pri pive večer po práci 10-15 kusov. V práci nefajčím vôbec, aj keď by som mohol kedykoľvek, nemáme fajčiarske prestávky a teda sa fajčiť dá kedykoľvek sa mi zachce a tiež skoro vôbec nefajčím cez víkend doma, lebo mi to vtedy akosi vobec nechýba (ak cez víkend nejdem niekedy na to pivo). Ako je to možné?. Stáva sa mi, že nefajčím aj 3-4 dni, a potom po robote idem do krcmi a tam s pivom aj 15 cigarety.. Pri káve som niekedy pred 20 rokmi ráno po vstávaní dal cigaretu. Teraz ku káve nepotrebujem nikdy cigu. Ako vravím, len pri pive. Nejako mi to video na mňa nesedí. O akých intervaloch tam hovorí? To sú čo za bláboli. Ja žiadne intervali nemám a ani ich nepotrebujem. Keď chcem fajčím, keď nechcem nefajčím. Teraz buď múdry.

16

Odpovědět

Ved sam si si odpovedal, pivo mas spojene s cigaretou, co aj tam presne spomina ako psychologicky efekt.

120

Odpovědět

+Daniel13´Proč vrána krákorá, no toho který se přišel mstít a zabíjet ?!´ Ale hovno, on sám si odporuje. Premudreli hajzel, ktorý zarába na idiotoch pod podiom, čo ho podporujú a chodia na jeho "premudrele teatrálne show" plné dristov brané z jeho vlastných skúsenosti možno, alebo z jeho hlavy vymyslené. Keby bolo tak jednoduché prestať, tak každý druhý človek už podľa jeho rady prestane fajčiť ešte v ten deň po vystúpení, alebo pozretí videa, čo sa nestane a zajtra všetky cigaretové fabriky prepúšťajú ľudí a likvidujú svoje zdroje či pobočky vo svete. Čo sa týka mňa, ak hovorím o spojení s pivom, tak je to preto, lebo mi pivo tak viac chutí a rýchlejšie mi aj zaduní v hlave s cigaretou, to jest nie opačne , že mi chutí cigareta, ak si dám k nej pivo. Ale dá sa aj bez nej, ale prečo nepoužiť legálny omamovák ak sa dá, hejže. Navyše ho nechlastám stále , to jest to čo on spomína nejaké intervaly na chuť po cigarete, sú somariny. U každého je to individuálne!!! Dakedy ja si len dám 2 pivá, lebo už proste nie je čas večer na viac a cigu k nim si nedám, tak jaký psychologický efekt tu on kecá, kecálek?Dakedy som fajcil aj 20 od rána a bez piva napríklad, a čo? Lebo keby som mal pivo spojené s cigaretou, tak v prípadoch ked nemám cigu, tak si nejdem ani na pivo, co je bohapustý omyl. A presne na takých ludoch ako si ty , títo "podiový všeznalci" v Amerike, či v akej riti to vystupuju, zarábajú zo svojich drístoch a "show" ,resp. terapeutických premudrelostí, ničím vedecky nepodložené, vymyslené z vlastnej hlavy ,aby to znelo logicky, a vy len pritakávate ako teliatka , lebo tomu prd rozumiete a zdá sa vám zjeho rečí ako to je všetko logicky do seba zapadajúce. Vás by Hitler presvedcil v jeho dobe o svojich spávnych činoch, ešte len by si prdol na schodoch kráčajúc k podiu. Bez toho aby si/ste pouzil vlastný selský rozum. Len idiot moze verit takým hlupostiam , co tam na podiu narozprával tento vseznalec fajcenia. Ponevac neexistuje na svete jednotný "všeliek a návod" ako úspešne prestať s fajčením. Ak tomu veriš, tak si tiež hlupy idiot a chod si buchat hlavu a zapalkovu skatulku na stene. Ten jeho postoj ako na to, funguje snáď na jedného z miliona fajciarov, ale hlavne že si zaplatil podium, strhol davy ludí, ktorí aj tak najskor ani jeden z tých fajciarov mu kaslu na hlavu a fajcit z jeho blabolov neprestanu, da si to na net. "A ludia: wow! ten to fakt má pravdu, ASI to tak aj bude , co vraví" . Nie nemá pravdu. Celé je to postavené na vymyslenom deji, co sa s nami deje pocas fajcenia atd. Kde nabral tie halusky? By mal menej fetovať dotyčný pán. So mnou sa nič také nedeje a nedialo ani ked som pred 15 rokmi fajcil od rána do vecera, a nemávam ani som nemal ráno ani také stavy s chrchlaním alebo doslova zlté zuby po 15tich, ci 20cigaretách. Jedine tak suchoty alebo tlak v hlave s prefajcenia, ktorý presiel sam od seba este doobeda. Dristy , dristy, a este raz dristy , vymyslené ako LOTR alebo SW. A to co on kecá o odstrihávaní fajcenia priviazanej k urcitým udalostiam je dalsia hovadina. Kazdý clovek je jedinecný tým, že má vlastné uvažovanie. Každý z ludí vyrastá v inom prostredí a medzi inými ludmi, takže na kazdého vplývajú iné podmienky, iný ludia , iné situácie a okolnosti vedúce k fajceniu toho ktorého casu. Nie je to univerzálne pre každého , takže čo on hovorí,sa síce pekne počúva ako nejaký príbeh, ale je to lož založená na domnienkach , ktoré sú vyvodené z logicky postupujúcej dejovosti jeho vymyslených príbehov, ci okolnosti, ktoré spomína, či už z ranného vstávania alebo z príchodu na párty. Hovadiny! lebo každý sa správa inak a inak aj reaguje na okolie a ludí v nom pri stejných situáciach ako príchod na párty napr. Pre jeho steblo TRÁVY, nevidíte lúku, a pre strom ktorý vám pred vás postavil, nevidíte les. Houk! domluvil jsem.

04

Odpovědět

+Marek II.Omlouvám se za mého tátu. U nás v rodě se čas od času odjeví někdo trošinku mentálně zaostalý. Holt to máte tak, když na vdavky musíte po staletí lovit ve vlastním urozeném rybníčku....

52

Odpovědět

+Marek II.Ten interval je biochemicky potvrdeny a zase si si na neho sam odpodvedal "Jedine tak suchoty alebo tlak v hlave s prefajcenia, ktorý presiel sam od seba este doobeda." Niektori ludia mozno nechcu prestat fajcit, niektori chcu ale proste im to hlava nedovoli a niektori prestanu hned to je ludska roznorodost. On vysvetlil ako to realne funguje na vacsine zavislych fajciarov a ako funguje synapticka plasticita mozgu. Najviac sa mi paci ze nieco napises a o zopar slov si to hned vyvratis...

10

Odpovědět

Mam z toho chuť na cígo.

123

Odpovědět

Veľmi dobré video. To by mohlo ašpirovať do siene legiend. Skúste s ním preložiť aj ďalšie ak budú.

32

Odpovědět

Ono přestat kouřit není vůbec tak těžké jak se na první pohled kuřákovi může zdát. I když vám určitý hlas v hlavě bude říkat opak.
Mnohem horší je ale dle mého skoncovat s pitím kávy. Pokud denně pijete několik šálků (tedy řekněme že jste na kávě závislí), tak to chce razantně více vůle a energie než skoncovat s kouřením. I ten absťák je mnohem horší a prudší.

55

Odpovědět

Seknout s kafem mi nedělalo vůbec žádný problém - uznávám, chtělo to naplánovat (stylem "nenechám toho v nabitém období, kdy spím maximálně šest hodin denně, když mám štěstí, ale počkám si, až budu moct spát zdravých devět, deset hodin").
Kuřák nejsem, takže to porovnat nemůžu, ale za mě skoncovat s kávou (čtyři až pět hrnků denně, jen tak pro zajímavost) znamenalo jen pár dní únavy. A vědomý výběr, že to, co si dám ráno k pití, nebude káva, ale čaj.
No a to bylo asi tak všecko.

11

Odpovědět

+barakAno, on to má samozřejmě každý individuální, ale obecně opravdu seknout s kofeinem znamená několik dní zvýšené únavy (a tady asi právě záleží jak na to kdo reaguje). A ano nahradit čajem tomu pomůže enormně. Ale i přesto je to dle mého o něco horší než seknout s kouřením, kde máte v podstatě jen prvních pár dní nutkání si tu cigaretu dát (především v situacích kde jste dříve normálně kouřili).
Každopádně tak jako tak cigarety, ale i kofein považuji z hlediska skoncování za jednoduché a téměř nesrovnatelné s tvrdými drogami (osobní zkušenosti nemám, ale znám několik závislých).
Ten rozdíl by se asi k něčemu dal přirovnat, možná jak kdyby jste každý den po dobu několika měsíců museli udělat 30 kliků (kafe, cigareta) nebo 300 kliků (tvrdé drogy).
A i tady je to samozřejmě individuální.
Vždy mne dostane jak někdo tvrdí, že je hrdina že dokázal přestal kouřit a že teda nechápe narkomany, proč oni neskončí s drogami. Ale to už jsem odbočil.

12

Odpovědět

Tak tenhle týpek vypadá hodně zajímavě. Má víc videí? Jestli jo, přeložili byste je?

140

Odpovědět

Jsem ráda, že se líbí, videí má dost, tak se pokusím co nejdříve přidat další :)

130

Odpovědět

+lenkazDíky mockrát!

10

Odpovědět

+lenkazÁno, áno, ďalšie prosím. Potom pošlem bonboniéru.

10

Odpovědět

Ale jo něco na tom pravdy je. Aktuálně nekouřím měsíc. Přestal jsem ze dne na den, potom co jsem se překouřil a bylo mi blbě a nepotřeboval jsem k tomu nic, ani prášky ani datum 1.ledna. Doporučuju, když na to budete mít chuť zajděte si do sauny, nejlíp parní, kde můžete dýchat mentol nebo jiné vůně, budete mít hned lepší pocit. Postupně budete mít radost, budete si připadat zdravě, bude vas těšit, že šetříte peníze. řekněte to lidem, aby jste měli pocitu strachu a hanby, kdyby jste to nedodrželi a když to nedodržíte tak to po třech potahnutí zlomte a budte na sebe nasraní. celkově na přestání je víc pozitiv než negativ a to si musíte uvědomit. Super je si uvědomit třeba po tom měsíci kolik jsem už ušetřil a co si za to koupím 🙂

90

Odpovědět

Takže moje přesvědčení, že lidé nejprve kouří, protože všichni cool páťáci kouří a potom, protože nemůžou přestat se zakládá na pravdě.

Protože po nikotinu fakt nejsem vysmátý, nemotám se ani nestrávím večer v družném hovoru s fíkusem.

80

Odpovědět

Pro překladatele/titulkáře
Titulky cca v čase 18:55 "Šli za Štefanem Frödrichem…" a přitom je vedle na obrazovce velký nápis s jeho správným jménem Frädrich.
Jestli je to v titulcích ještě jinde jsem nehledal.

01

Odpovědět

verte tomu,po 25 ročnom fajčení,krabička denne,a že som si ich vedel vychutnať!! Prestal som zo dňa na deň,a je to už 17 rokov.Ako bonus si každé ráno dajte do pokladničky čiastku za krabičku,aspoň prvý rok,a môžte ísť na ďalšiu dovolenku.A dosť pomáha aj "už nesmrdím ako popolník,dokázal som to a som iný".Ak vydržíte týždeň,a máte nutkanie,tak si povedzte:"ja som vlastne nefajčiar,tak určite teraz nezačnem!"Držím vám prsty...

254

Odpovědět

Super, spousta nových informací podaných hrozně zajímavě a pravdivě, moc dík za překlad!

92

Odpovědět

Pořád mi uniká proč, taková videa, nesoucí zajímavé informace musí mít takové clickbaitové názvy. V mých očích se tím sráží věrohodnost informací. Přece každý kdo někdy uspěl ve změně, musel první změnu chtít a jen to už to trvá nějaký čas, než k tomu člověk dospěje. Pak se teprve začít chovat podle požadované změny je samotný boj. Spousta těchto videí to ignoruje názvy změna za dvacet minut, toto video vám změní život a puf. To je vážně tak málo lidí, kteří by kliky na video nesoucí název "jak funguje kouření"?

911

Odpovědět

je

72

Odpovědět

Chápu tvoji pointu a často mě štvou click-baity, nejvíce ty obrázkové, které se ani nevyskytují v obsahu videa. Jde tedy především o ty lživé, které mě tak štvou. Pak tu jsou takové ty "marketingové" a zhlédnutí nahánějící. Ale v tomto případě mi to vůbec nevadí. Za 20 minut ti to video poskytlo možnou variantu jak se stát nekuřákem, co je tedy špatně ? Ten v kom ta změna během 20 minut opravdu proběhla tak jen potvrzuje absolutní pravdivost názvu. Zkrátka mi připadá, že toto téma "click-baitu" se řeší na nesprávném místě nebo na místě, které je velmi málo škodné.

92

Odpovědět

+OPRád tu po dlouhé době vidím plodnou diskuzi! Naprosto souhlasím s oběma názory, doufám, že se ještě někdo přidá.

22

Odpovědět

+OPHm nejsem si jistý, že se chápeme, protože popisuješ neseriozní případy o kterých se nebavím. To že se odpad chová jako odpad, nestojí za zmínku.
Nepřeháněl bych se slovem absolutní, kdyby se jednalo o absolutní pravdu, každý kdo by chtěl přestat by přestal po tomto videu. Prosím zdejší kuřáky, kolik z vás po shlédnutí přestalo kouřit a kolik ne? Dejwidatko pode mnou je minimálně jeden, co absolutnu unikl.
Proto argument, že ti video poskytlo možnou variantu jak se stát nekuřákem a proto je to pravda, není moc validní argument. Hnusný obrázky na krabičkách s nápisama, že prakticky pácháš sebevraždu jsou možnou variantou jak se stát nekuřákem a očividně kvůli tomu lidi kouřit nepřestávají.

Já se bavím o to, že zajímavá, seriozní přednáška musí mít název, který určitě není pravda, stačí jeden jediný kuřák, který nechce kouřit a navzdory tomuto videu nepřestal. Vsadil bys krk, že ABSOLUTNĚ každý, kdo chce, se stane "Nekuřákem za 20 minut"?

34

Odpovědět

+OndryDej sem validní argument, proč nejde na základě jeho doporučení z konce přednášky přestat s kouřením během 20ti minut. Zatím je to plácaná někoho, kdo podvědomí vůbec nerozumí.

Sám jsem si na základě znalostí práce s podvědomím přestal během pětiminut kousat nehty. A to jsem si je před tím kousal 20 let.
Taktéž jsem se během chvíle zbavil strachu z výšky, když jsem týden pracoval na vysokozdvižné plošině 7 metrů nad zemí.

S teoretickým základem, co o podvědomí mám a vlastními zkušenostmi naopak tvrdím, že jeho doporučení jdou dobrým směrem. Během 20 minut se dá zbavit těchto psychologických reakcí, které stojí za nutkáním si zapálit.

Ale souhlasím s tím, že drtivá většina lidí by to nedala, protože oni stejně jako ty mají nulové znalosti a zkušenosti s prací s podvědomím.

24

Odpovědět

+Pes RakeťákWOW během pěti minut si přeprogramovat podvědomí, takové vědomosti, zkušenosti opravdu nemám. Byl bych vděčný pokud rozepíšeš jak se to dělá. Zatím jsem se nikdy nesetkal s názorem, že si jde hrát s podvědomím v řádech minut, většinou v řádech týdnů. Na zklidnění stresu se například doporučují minimálně 10-20 minutové meditace a výsledky se dostavují třeba až za měsíc. Dokonce ani ve videu se netvrdí, že se dá zbavit psychologických reakcí takto rychle. Naopak, že biologická reakce, je to co nás bude trápit "pouze" dva dny.

Ale my jsme se teda hlavně nepochopili už vůbec, jako vážně vůbec. Kde přesně tvrdím, že na základě tohoto videa nelze přestat kouřit?

Vždyť ty dokonce potvrzuješ to co říkám, že toto video není absolutní recept, jak přestat kouřit, navíc jsi tvrdší než já, protože říkáš, že by to nedala většina lidí. Mě by stačil jeden aby se potvrdilo, že název videa je přehnaný a zbytečně shazuje svou vážnost.

23

Odpovědět

+OndryCo třeba tohle tvrzení: "název, který určitě není pravda". K tomu vyjádřené přesvědčení: "... Pak se teprve začít chovat podle požadované změny je samotný boj."

Tady máš další clickbait:
Jak instalovat sprchové vaničky 3
Nebo budeš tvrdit, že úplně každý je chopen osadit sprcháč?

Jinak, způsobů práce s podvědomím je spoustu. Když se dosáhne určitého jevu, tak ke změně dochází okamžitě. Pokud se tohoto jevu nedosáhne, tak je změna velmi pozvolná. Dá se tohoto jevu dosáhnout doporučovaným způsobem? Rozhodně ano. Zvládne to většina lidí? Ne, stejně tak jako nezvládne osadit sprcháč.

12

Odpovědět

+Pes RakeťákOK, přirovnání s osazením sprcháče chápu.

V tom případě bych poprosil jen o rozvedení práce s podvědomím. Nepoužívat při vysvětlování fráze "určité" "tohoto" a podobně, ale rozvést konkrétně a ptám se přímo na ten instantní způsob o kterém se bavíš. Protože do teď jsem měl za to, že naše podvědomé chování je zapříčiněno vědomým chováním, které jsou repetitivní. Tím se postupně budují synaptická spojení, která toto vědomé chování převádí do podvědomého.

Ale to jsou slova jen někoho kdo má "nulové znalosti a zkušenosti s prací s podvědomím" Zkus si třeba do podvědomí přidat "nepředjímat". Za pouhých pět minut snahy to určitě stojí.

11

Odpovědět

Ale jo, dobrá přednáška... jdu si zakouřit.

147

Odpovědět

Genialni, presto ze kourim - genialni

53

Odpovědět

by to mělo být geniální právě PROTO, že kouříš

21