Nelegální čísla

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:411
Počet zobrazení:8 268

Myslíte si, že žádné číslo nemůže být nelegální? V moderním světě ve své podstatě mohou existovat nelegální čísla a opět v tom mají prsty počítače. Dr. Grimes nám poví, jak je to možné.

Přepis titulků

Řekneme si něco o nelegálních číslech. Když jsem se dozvěděl, že některá čísla mohou být nelegální, tak jsem byl šokovaný i překvapený. Překlad: Mithril www.videacesky.cz V dnešní moderní době jsou čísla používána k zašifrování tajných informací. Používají se také k ochraně DVD, abyste je nemohli nelegálně kopírovat. Tyhle klíče musíte chránit. Šíření těchto tajných klíčů, těchto tajných čísel, je vážný problém.

A někteří lidé tvrdí, že šíření těchto čísel by bylo nelegální. Takže samo číslo by se stalo nelegálním. Jsou tu i další problémy. Protože digitální fotografii nebo program můžete považovat za řetězec binárních číslic. A řetězec binárních číslic je číslo. Takže fotografie nebo program jsou číslicemi.

Takže ze šířeného čísla, můžete dostat původní program nebo obrázek. A pokud je to nelegální program, tak je to hackování dat, takže se i samo číslo stává nelegálním. Předvedu vám ten problém. Nechci v tomto videu psát žádná nelegální čísla, proto vám ukážu vlastní příklad. Představte si, že bychom si chtěli vytvořit ochrannou známku Numberphile.

Nejdříve si Numberphile napíšeme. Použiju velká písmena, protože se mi výsledné číslo líbí víc. Napíšu Numberphile velkými písmeny. Napsal jsem slovo Numberphile a každé písmeno má v ASCII binární ekvivalent. Pro velké N je to 01001110. Poté to udělám pro U. Snad to napíšu správně, protože by si toho všimli. Tohle je Numberphile napsané jako binární řetězec.

Když to spojím, tak je to jedno velké binární číslo. Zajímalo by vás, co je to za číslo? V decimálním zápisu je to číslo... Toto je Numberphile zapsané jako číslo. Číslo Numberphile. Když teď kohokoliv z vás přistihnu, jak ho šíří po internetu, tak porušujete naši ochrannou známku. Tak ať vás při tom nenachytám.

Je to vážný problém... Jsem matematik a ne právník, takže neznám přesné právní důsledky. Doufám, že vám dávám jen extrémní příklad. Zjednodušený a extrémní. Tomuhle se chceme vyhnout. Tomu, aby se samo číslo stalo nelegálním. Tomu se snažíme vyhnout, protože následky tohoto jsou bizarní. Nemůžete tato nelegální čísla šířit.

Ale můžete šířit toto číslo mínus jedna? A pokud sepíšu seznam čísel, z nichž některá jsou nelegální, smím ho šířit? Předpokládám, že se hledí i na to, s jakým záměrem ho šíříte, ale... Ale v extrémním případě je to problém. V posledních letech se stalo několik případů, kde například Sony zažalovala lidi za šíření jejich tajných klíčů k PS3. A MPAA donutila stáhnout lidi své příspěvky, ve kterých byly šifrovací klíče pro jejich DVD, které lidé používali pro nelegální kopírování těchto DVD.

A to internet naštvalo. Ano, naštvalo to internet a začali tyhle lidi provokovat. Začali tedy dělat to, že vzali tato čísla, a aby je vyprovokovali, tak je převedli do hexadecimálního zápisu. A hexadecimální zápis také definuje barvy. A tak vznikly nelegální barvy. Už jsem to udělal pro Numberphile.

Toto číslo, což je 94 septilionů a tak dále, zapsané hexadecimálně je... Toto je číslo Numberphile zapsané hexadecimálně. A tyhle skupiny definují barvu. Každá skupina určuje barvu a máme tu i nějaký zbytek. A z tohohle můžete vytvořit něco takového. Jsou tu tři barvy definované číslem Numberphile a s pár číslicemi navíc.

Pokud tohle začnete nahrávat na internetová fóra, tak opět budete porušovat naši ochrannou známku. A my přijdeme do vašeho domu a rozšlapeme vám oblíbené hračky. Takže nechci nikoho vidět, jak to dělá. Tady jsou některé z těch provokujících protestů, o kterých James mluvil. Toto jsou vlajky založené na šifrovacích číslech DVD a PS3. Další věcí, o které jsme nemluvili, je třeba přivlastnění čísel jako pí. O tom je také dost příběhů.

Možná někdy příště. A rychlé poděkování Jamesu Clewettovi, který pro mě přetvořil Monu Lisu do jedniček a nul. Pokud byste o tom chtěli vědět víc, dám odkaz do popisu. A nakonec, protože tu zde na Numberphile hledíme na nelegální čísla shovívavěji, tak jsme dali náš list papíru na eBay. Pokud by o něj měl někdo zájem, tak odkaz je opět v popisu. Díky za sledování a těším se u dalších videí.

Komentáře (49)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ono tohle není nic nového. Třeba jsou i problémy z vysvětlováním triček s potisky s číslami 18 nebo 88. Kdo neví co to znamená, tak jsou to pořadí písmen v abecedě, tedy AH a HH, jako Adolf Hitler a Heil Hitler. V podstatě by se dalo říct, že jsou to neškodná dvě čísla, a přesto by mě zajímalo, jak by se s tím právní řád vyrovnal. Jako tu někdo přirovnával už níže, jak by to bylo s hákovým křížem bez jedné nožičky...

251

Odpovědět

je to směšné amerika je absurdní snůžka fašistických sledovacích agentur a korporací jenž nám budou zakazovat používat co patří všem lidem

1916

Odpovědět

Úplně žeru tenhle (typicky českej) komentář k věci. Tenhle komentář si hraje, že je nad věcí a vlastně ukazuje, že pisatel moc dobře ví, vo co go.
Ouha! Tak pak mi laskavě někdo vysvětlete, jak je možné, že to (jako pisatel) neakceptujete? Jste nad věcí (jako typickej Čech) a nevíte, že tohle je naprosto normální. Říká se tomu moc a právo silnějšího. Je to možná špatně, ale s tím nic nenaděláte.
Je to stejná reakce, jako tvrdit, že jsou čeští politici zkorumpovaní. Pokud jsou, a někdo to tvrdí, tak by měl jít na policii a iniciovat vyšetřování. Ouha! Jsou to jen kecy a skutek se někam zaběhl. Za reakce tohoto typu bych zavíral, protože jasně ukazujou na abenci morálních lidí v této zemi (která jde raketově směrem ke Košicum).

2014

Odpovědět

+TichýZmrdjá jen prostě nežeru že svět se točí kolem ameriky - vše ostatní je propaganda a kolonie česko díky lidem jako Vy bude dál jen pohůnkem silnějších

198

Odpovědět

To je právo to, o čem mluvím. Jste naivní. Jak asi může naše ekonomika vydržet bez provázanosti na silnější (Německo atd.)?

192

Odpovědět

Hodně z vás tu blekotá nesmysly, takže bych to chtěl uvést trošku na pravou míru.
Zaprvé není to vůbec blbost. Nelegální čísla se v podstatě dělí na Illegal numbers a Illegal primes.
Illegal number může být v podstatě jakékoliv číslo. Illegal prime může být pouze prvočíslo. Vysoká prvočísla se dají použít jako "klíče" například k tomu, aby vám někdo vykradl celý bankovní účet ;)
Zkusím zjednodušený ale velmi konkrétní příklad: Hacker se rozhodne vykrást vám bankovní účet, protože ví, že tam máte dost peněz. Ale nemá dostatečnou výpočetní sílu, aby rozluštil vaše heslo (respektivě jeho hash). Proto si zadá požadavek firmě s velkou výpočetní silou, třeba za 10000 dolarů, aby mu ten hash rozluštila. Firma to za nějaký čas rozluští a v podstatě mu zpátky předává prime number, což se přesně z tohoto důvodu stalo protizákonné. Za tohle si můžete v Americe jít sednout na 5 let a zaplatit 0,5M dolarů pokutu. Samozřejmě si můžete zažádat o výjimku, když v tom oboru pracujete a vaši zaměstnanci, kteří jsou prověřeni, mohou pak s těmito čísly pracovat.
Illegal number může být prakticky jakékoliv číslo, které lze použít k obcházení autorského zákona. Většinu o nelegálních číslech můžete najít v tomto zákoně: http://www.copyright.gov/title17/92chap12.html#1201
Ještě
k tomu všemu pak ale spadá národní bezpečnost a další věci. Například vlastnit nebezpečný počítačový virus implikuje vlastnit číslo.

Ještě poslední příklad. Když na zeď nakreslíte hákový kříž bez jedné "nožičky", porušili jste zákon? Upřímně, nevím... můžete to zkusit vysvětlit soudci. Když od nelegálního čísla odečtete jedničku nebo ho jinak narušíte, dokážete vysvětlit, že to není jenom jeho šifra? Myslím si, že nedokážete. Samozřejmě různé zákony se s tím vypořádávají jinak, ale většinou je protizákonné taková čísla nejen šířit, ale i vlastnit!

214

Odpovědět

S tým príkladom si to trochu poplietol. Povedzme teda, že hackerovi sa podarilo nabúrať na server a vytiahnuť z neho hashe hesiel (napr. z /etc/shadow) a teraz ich dá rozlúštiť danej firme. Firma mu pošle naspäť dané heslo, ktoré však môže byť úplne iné, lebo teoreticky existuje nekonečne veľa "hesiel" zdieľajúcich ten istý hash (nenadarmo sa nazývajú hashovacie funkcie aj ako jednosmerné funkcie), a ktoré síce môže byť reprezentované ako číslo, avšak vôbec sa nemusí jednať o prvočíslo. Inak máš pravdu, prvočísla sa často používajú v kryptografii, avšak záleží to od konkrétneho algoritmu, nemusí to byť vždy prvočíslo.

Inak to video mi príde slabšie než ostatné. Pojem nelegálneho čísla je v podstate čisto právnický a ako samotné moc nesúvisí s matematikou či informatikou. V tom videu zašiel až do extrému (samozrejme úmyselne :)), takto by si mohol "zarezervovať" kopec čísel, tým že by použil rôzne kódovania, nielen ASCII. Takisto aj každý program, na ktorý sa vzťahuje duševné právo môžme upraviť tým, že doňho pridáme bezvýznamné operácie, ktoré výsledok nemenia a tým už zmeníme jeho "číslo". Treba uznať, že ten pojem je divný. :)

190

Odpovědět

+CornelVšichni tu řeší pouze právní otázku "unikátní binární reprezentace". Přesto je potřeba pamatovat na to, že zákon se vztahuje nejenom na takovýto binární otisk dat.
Klasický příklad: Film na Blu-ray, stejný film převedený do formátu pro DVD a stejný film puštený v kině natočený videokamerou mohou budou uloženy naprosto odllišně, přesto podléhhají stejnému autorskému právu. Pokud by jste takový film vzali a projeli ho třeba nějakým kompresním, na heslu zavislém šifrovacím algoritmu. Nikdo nikdy (pokud nezná heslo) nezjistí co uvnitř výsledného souboru je.
A tady se nabízí otázka zda je možné něco takového šířit dál.

190

Odpovědět

Tak třeba u nás to je na pytel. Odečíst jedničku a stejně půjdeš. Vlastně nepůjdeš, protože nás za to ještě nestíhaj.

194

Odpovědět

Zabudol tam ale spomenut, napriklad s tou ochranou dvd a nelegalnych cisel, ze ked sa takato ochrana stava neuccinnou, nemozete si s nou vydobit absolutne nic (pri sudoch atd). A to prave tieto dvd ochrany, ktore su vylamane na cimpr campr, a integruju ich to do seba samotne prehravace videa, ich "cisla" su verejne zname, su uz absolutne neucinne.

191

Odpovědět

Kdysi jsem se zajímal o to jakým způsobem jsou chráněny např. CD počítačových her (v éře kdy jste si hru bez vloženého CD nezapli). Nebylo mi tenkrát jasné proč nejsem schopen udělat bitovou kopii CD 1:1. No později jsem se někde dočetl, že se využívá různé odrazivosti reflexní vrstvy u optických medií. Tj lisované CD má několikset krát lepší odrazivost než CD vypalované. To tedy znamenalo i o něco vyšší rychlost a nižší chybovost při čtení, čehož právě využívala ona softwarová ochrana, která (jednoduše řečeno) počítala dobu přečtení nějaké informace a podle toho určila, zda se jedná o médium originální (lisované) nebo neoriginální (vypálené, img na disku, atd.).

192

Odpovědět

+draxakZaprvé nechápu jak tvoje reakce souvisí s tím co napsal piadik a zadruhé je to ukrutná chujovina. Hned po tom co se ukázalo, že CD můžou být konkurencí disketám a VHS kazetám, vznikly programy jako CloneCD, který vytvoří naprosto přesnou a funkční kopii originálního CD. A to i s funkčními ochranami. Původně to bylo dokonce legální, ale s rozmachem CD se to muselo zatrhnout, protože jeden si koupil originálku a za dva dny ji měla celá vesnice. Jedinej problém byl sehnat potisk na CD a obal, aby hra vypadala jak z obchodu.

191

Odpovědět

94 699 040 255 592 155 765 623 877

Poď si pro moje hračky!

213

Odpovědět

Ten chlap se strašně LESKNE!!!!!

234

Odpovědět

dost hlupe. prirovnal by som to k datam a informaciam. data-> samotne cislo. informacia-> cislo + opis, na co vlastne sluzi-> cislo+kluc. sirenie cisla bez dodatocnej informacie je nezmyselne a taktiez by nemalo byt nelegalne. a dufam ze ani nebude

201

Odpovědět

Proč mě při prvnim přečtení hned napadlo číslo 69 ?! :DDDD

1925

Odpovědět

Protože jsi p**a?

2018

Odpovědět

+ZlopánTak teď jsi mě fakt dostal do křeče :-)

202

Odpovědět

Takže, když odečtu od toho čísla jedničku, tak už to není ilegální? Tak to je super, protože když někdo crackne program, tak vlastně vevnitř upraví pár instrukcí (čísel), čímž se z původního programu stává nový program a ten je možno legálně distribuovat :-D Tento díl je podle mého názoru slabší. Probírá v podstatě nesmysly o tom, že je nelegální napsat nějaké slovo v jiném tvaru, což je podle mě nesmysl. Pochybuji, že mají ochrannou známku na 94699040255592155765623877. Tento spor by jistě nevyhrál ;-) Jinak seriál je zajímavý...

1811

Odpovědět

Ale musíš brát v potaz, že jestli v tom programu změníš jakýkoliv jenno (či víc) čísel, tak to přestane fungovat, nebo to bude dělat kompletně něco jinýho, z funkčního programu nemůžeš odebrat číslo a čekat, že to bude fungovat stejně, mysli chlape.

(měl si na škole vůbec číslicovou technologii???)

1914

Odpovědět

+KysmanČíslicovou technologii jsem ve škole neměl, za to číslicovou techniku, programování a assembler ano...
jerry má pravdu v tom, že pro crackování programů se obvykle upravují/přepisují části kódu.
Velmi jednoduchý příklad takového programu: Zadej nějaké konkrétní jméno a heslo.. je správně?-> napiš "jsi přihlášený"... je špatně?->skoč na obsluhu ukončení programu.
V takovém případě, pak stačí opravdu přepsat pouze číslo skoku v kódovém segmentu na obsluhu po přihlášení a dojde k vypsání zprávy o úspěšném přihlášení při vyplnění jakýchkoliv údajů. Samozřejmě je potřeba poté upravit kontrolní součty programu, ale to už dnes spousta nástrojů zvládá automaticky.

Nemám rád rádoby "ajťáky", kteří si tak maximálně umí zapnout hru na mobilu...

200

Odpovědět

+KysmanProgramoval jsem ve všech možných formách basicu, dokonce v českém pc fandovi, taky pascalu, c++, javě, c#, assembleru a nevím v čem ještě, nějaký ten prográmek jsem si i pomocí disassembleru upravil, ale číslicovou technologii opravdu neznám. Asi mi něco uniklo. Co bylo, prosím Tě, náplní toho předmětu?

200

Odpovědět

Je NELEGÁLNÍ upravovat program. Takže ne. Nemužeš to pak šířit.

193

Odpovědět

+LamasroCZJá jsem netvrdil, že je úprava programu legální. Naopak, jako programátor vím, že to legální není. Ale z toho videa bych pomalu nabyl dojmu, že následná distribuce je legální, protože se již nejedná o to samé číslo (program)...no nic, vypadá, že mi tady nikdo stejně nerozumí - viz Kysman a jeho číslicová technologie :D

201

Odpovědět

+LamasroCZno já žádný program přece neupravil. :-)) . pro studijní účely jsem disasembloval funkční program, a poté jsem opět pro studijní účely, zcela od počátku vytvořil jiný..který vám jakousi náhodou připomíná ten váš původní.. vzhledem k použitému hardware, po kompilování do binárního kodu půjde o zcela unikátní dílo, zcela nepodobné tomu, co jste vytvořil vy..pro jistotu jej nazvu jinak..třeba přidáním slova study, nebo parody.. jo a abych nezapoměl.. na začátek programu mohu přidat funkci, která při kompilaci přečte název souboru, a použije jej jako heslo, pro přerovnání určitých instrukcí v kodu.. ještě mi chcete tvrdit,že mají naše výrobky něco společného? a co když to budu distribuovat jako příklad matematické funkce,která po spuštění bude parodovat nebo citovat vaše dílo, či pouhou jeho část? co pak?

00

Odpovědět

Malý detail v titulkách máte 91 a je tam 94. Je to čas 4:11, on dokonce v časem kolem 2 minut říká "Nine four". Jinak sprové video :). Mimochodem rýpu, protože je to video o číslech a matematicích :).

191

Odpovědět

Opraveno, díky. ;-)

191

Odpovědět

Poradíte mi prosím někdo jak převést binární kód do decimální soustavy? :)

195

Odpovědět


Odpovědět

+PiranhaGregNápodobně...

193

Odpovědět

Kdo taky chápe jeho radost při napsání 42?:D

216

Odpovědět

Přečti si Stopařova průvodce po galaxii, tam zjistíš, že 42 je odpověď na "základní otázku života, vesmíru a vůbec", bohužel znění té otázky nikdo nezná.

196

Odpovědět

Aha, chápe:D. Já četl nechápe a dal se do vysvětlování. No nic, když někdoneumí číst, musí se smířit s tím, že pak dělá zbytečnou práci:).

190

Odpovědět

Už jenom z jeho výrazu v tváři jde vidět, jakej je to blázen.. :DDDD

192

Odpovědět

nojo... ale hrát s ním D&D hru nebo něco, kde je 20stěnná kostka, tak po každém hodu máš 30 minutový výklad o pravděpodobnosti a zajímavosti atd atd :D

190

Odpovědět

No velmi zajímavé video, ale vidím v tom logickou chybičku, samo číslo se nestane nelegálním, nelegálním se maximálně může stát jeho šíření, jak uvádí později..

Tudíž tvrdím něco jako nelegální číslo neexistuje, ale existují čísla, která mohou spadat pod ochranu licenčních a autorských práv a až jejich následné ŠÍŘENÍ může být považováno za nelegální.. To je jako bychom řekli, že místo šíření uměleckých děl jsou samotná díla nelegální..

A pak ve výsledku všechno, co v dnešní pokročilé počítači přebujené době vzniká má podobu v jedničkách a nulách :D


To z čistě logického hlediska, právník taky nejsem stejně jako borec na videu, ale vsadím se, že zrovna například u nás by s tímto typem žaloby těžko kdokoli uspěl

191

Odpovědět

Vem si, že se rozhodneš vypočítat pí do nějakýho miliontýho čísla, a rozhodneš se to postnout na net, aby všichni viděli jak jsi dobrý. A náhodou se nějaký pořadí číslic bude shodovat s kodem DVD od sony, a nějakej snaživej právník potom z tebe vytříská miliony :D

192

Odpovědět

Poznámka k popisku - je to James Grime, ne Grimes :)

191

Odpovědět

Frank Grimes. Kdo? Frank Grimes, zabil jsi mého otce idiote. Bohužel, neznám vás...:D

204
Další