Jak na dobrý dějový zvratNow You See It

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 45
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:76
Počet zobrazení:7 260

Zpravidla nás štve, když nám někdo vyzradí, jak film dopadne. Jak nám ale vysvětlí následující video, o mnoho se tím připravit nemusíme. Mimo jiné se také dozvíme, jak odlišit špatný dějový zvrat od dobrého a jak ten dobrý vůbec vytvořit.

Poznámky:
vyspoilovat – vyzradit zápletku, konec filmu nebo příběhu obecně

Přepis titulků

Tady je máte, šerife, pány Vloudila a Plížila. Video o dějových zvratech chcete už od prvopočátků tohoto kanálu. Nechtělo se mi do toho, protože jsem nechtěl moc zvratů vyzradit. To platilo, dokud jsem nenarazil na studii Kalifornské univerzity v San Diegu. Výzkumníci nechali jednu skupinu přečíst několik knih poté, co jim vyzradili konec. Druhá je četla normálně. Poté skupiny hodnotily, jak se jim knihy líbily. Výsledky ukázaly, že když znáte konec příběhu, než začnete číst, daná kniha se vám líbí víc.

Nejenom, že tato studie ukazuje, co je na dějových zvratech úžasné, ale také omlouvá, že vám pár filmů vyspoiluju. Vyspoiluju Podfukáře a Prvotní strach, z Dokonalého triku vyzradím jen něco málo. Pokud jste některý neviděli, můžete si teď ten experiment vyzkoušet sami na sobě. Jdeme na to. Držme se těch tlápot a toho fantoma najdeme! Běžnou definicí dějového zvratu je naprosto nečekaný výsledek příběhu.

V Podfukářích Dylan Rhodes, agent FBI, pátrá po Čtyřech jezdcích. Je nám ale odhaleno, že byl celou dobu pátým jezdcem. Ty. I když je zbytek filmu docela zábava, je tu důvod, proč tenhle zvrat nefunguje. Sedíme tu, vy a já. Najednou vybuchne bomba. I FBI je minula. Ne jednou, ne dvakrát. Ale neustále.

Skoro jako by byli... Tuhle scénu sledovali diváci. Vyděsilo je to na pět, deset vteřin. SCOOBY DOO, KDEPAK JSI! I když je původní seriál docela prostý a předvídatelný, Scooby-Doo dodržuje důležitý princip dobrého zvratu. Závěrečné vyústění se drží logiky, nastolené na začátku každé epizody. Snažili se vyděsit všechny dědice a vyhnat je z ostrova. Proto by tu nikdo nepřespával a měli by nad dědictvím kontrolu.

V úvodu dostaneme tak akorát informací, aby nás zvrat uspokojil, protože jsme měli pocit, že víme, kdo to udělal. Vloudil a Plížil, na tohle si teda najali dobré právníky. V Podfukářích tento prvek chybí. Skoro žádnou logiku nenastolili. To, že z neohrabaného agenta FBI najednou uděláte vychytralého génia, se jako zvrat opravdu nedá čekat.

Proto nás to moc neuspokojí, příliš to spoléhá na šok. Dokonalý trik dokonale vyvažuje podfukářský šok a Scoobyho předvídatelné, ale logické zvraty. Po dvaceti minutách filmu víme dost, abychom zvrat odhadli. Christopher Nolan ale pár informací vynechal, aby nás nakonec šokoval, ale v logice příběhu. Pak divákům tu scénu pustíte znovu, ale řeknete jim, že pod stolem je bomba, která za pět minut vybuchne.

Hledáš to tajemství, ale nenajdeš ho. Protože se samozřejmě doopravdy nedíváš. Nejlepší zvrat je ten, který nás překvapí, ale nezadupe nastolenou logiku. Protože konec v Podfukářích nás nakonec moc neuspokojí. Přepsali postavu pro laciné překvápko. Není moc zajímavé změnit 100 % osobnosti postavy, kterou jste celou dobu vytvářeli.

Tak jak to udělat šokující i zábavné? Prvotní strach má podobný zvrat, ale s klíčovým rozdílem. Ve filmu je ministrant obviněn z vraždy arcibiskupa. Vyvázne jako nevinný, protože mu přijdou na mnohočetnou poruchu osobnosti. Film končí scénou, než je ministrant převezen do psychiatrické léčebny. Přizná se, že to celou dobu hrál, aby dostal kratší trest. Žádný Aaron nikdy neexistoval, pane. Může se to zdát jako prostý šok, ale je pečlivě vpleten do logiky příběhu.

Nikdy si nejsme jistí, kým zrovna je nebo kým bude vzápětí. Takže máme pořád pocit, že není tím, kým tvrdí. I tak je to skvělý šok, protože jsme na jeho straně, ale pak všechny nachytá, včetně nás, čímž se nakonec stává antagonistou. Měli jsme informace, přitom jsme v šoku. To odlišuje dobrý zvrat od špatného. Abyste vytvořili napětí, dáte publiku určité množství informací... No tak, myslel jsem, že vám to došlo.

...a zbytek nechte na jejich představivosti. Jsem rád, že jste na to přišel, protože jsem vám to fakt chtěl říct. Sdělte jim dost, aby jim to bylo jasné, ale aby to nečekali. Vidím mrtvé lidi. Podle mě jde o dobrý zvrat, pokud se na film dá dívat znovu. Jakmile znáte závěr zvratu, pokud je dobrý, je možná i větší zábava podívat se znovu a hledat indicie, které ke zvratu vedou. Díváte se pozorně?

Tím si vysvětluji, proč ta studie ukazuje, že je kniha zábavnější, když známe konec. Napětí, které nás k němu vede, celý proces dělá více vzrušujícím. Možná proto tolik příběhů prozrazuje své vyústění na začátku. A já! Já jsem ten bláhový, kdo ho zastřelil! Nejde jen o zvrat, ale i cestu k němu. Dívejte se na filmy, i když znáte konec. Kdo ví? Možná tak budou lepší! Vezměte psa a můžete vejít.

Ostatní čekají uvnitř. Ano. Díky za zhlédnutí. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

mohl zmínit i Prokletý ostrov... když jsem ho viděl poprvé, tak se na to člověk dívá očima detektiva... při druhém zhlédnutí už člověk kouká na ty druhé herce a jejich mimiku (sakryš. tak tohle nevyšlo)

60

Odpovědět

Velice trefně řečeno. Zvrat udělaný náhlou a nelogickou proměnou postavy je to samé jako vyřešení detektivky pomocí znenadání nalezeného dvojčete, tajné chodby apod. Je to o ničem. Neříká se tomu náhodou "lazy writing"?

271

Odpovědět

Má pravdu ten chlapec - už se mi to několikrát potvrdilo. Viz hledání malých detailů v Šestém smyslu atd.

220