Poletíme

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:110
Počet zobrazení:5 887

NASA na svém YouTube kanálu nedávno publikovalo video, týkající se jejich měsíční mise, plánované na rok 2024. Tentokrát nejde o to jen Měsíc navštívit, ale zůstat a vydat se (do nekonečna a) ještě dál...

Přepis titulků

Před 50 lety jsme si vyšlapali stezku na Měsíc. Cesta, kterou jsme prorazili, otřásla vědeckými fikcemi a ukázala nám všem, co je možné. Dnes je naše poslání objevovat ještě větší. Abychom mohli jít dál, musíme umět udržet mise, které směřují dál a trvají déle. Musíme využít zdroje, které po cestě nacházíme, musíme zvládnout radiaci, odloučení, gravitaci a extrémní prostředí jako nikdy dříve.

Těmto výzvám čelíme, abychom posunuli hranice lidstva. Poletíme na Měsíc a zůstaneme. Už v roce 2024. A teď uvidíte jak. Vše začíná s možností dostat větší, těžší náklady z povrchu Země a za zemskou gravitaci.

- Pro tyto účely jsme navrhli novou raketu. - Space Launch System. SLS bude nejvýkonnější raketou všech dob. - Se součástkami ve výrobě... - A dalšími v revizi... ...se tento systém stane katalyzátorem misí do hlubokého vesmíru. Potřebujeme kabinu, která dokáže člověka zaopatřit od vzletu přes hluboký vesmír až po bezpečný návrat zpátky na Zemi. Proto jsme postavili Orion. Tohle je vesmírná kabina nové generace od NASA.

Díky datům z měsíčních satelitů, které neustále odhalují rizika i zdroje na Měsíci, právě vyvíjíme zcela nový přístup k přistávání a fungování na Měsíci. Díky našim komerčním partnerům můžeme na Měsíc dovézt vědecké nástroje a roboty a tím budujeme cestu pro lidské mise v roce 2024. Našim cílem je dorazit rychle a zůstat. Spojit všechny naše síly a jít kupředu se zápalem, který nás dostane zpátky na Měsíc v úplně jiné podobě než před 50 lety.

Chceme znovupouživatelné přistávací moduly, které přistanou kdekoliv na Měsíci. Nejjednodušší je jim dát platformu na oběžné dráze Měsíce, z které lze přestupovat. Byla by hostitelem experimentů v hlubokém vesmíru a mezipřistávací bod pro kabiny. Této měsíční základně říkáme Gateway.

Krása Gateway je v tom, že se může pohybovat mezi orbitami. Bude balancovat mezi zemskou a měsíční gravitací. V pozici ideální pro vysílání misí ještě do hlubšího vesmíru. V roce 2009 jsme se dozvěděli, že Měsíc obsahuje miliony tun ledu. Tento led lze vytěžit a pročistit na vodu, oddělit kyslík na dýchání nebo vodík na palivo. Měsíc je výjimečně vhodný, aby nás vybavil a vyhnal na Mars a ještě dál.

Tohle stavíme. Na tohle trénujeme. To můžeme opakovat v celé sluneční soustavě. Tohle je nová kapitola vesmírného výzkumu. Lidé jsou nejkřehčími prvky v celém tomto snažení, ale i tak letíme pro lidstvo. Letí na Měsíc a na Mars za poznáním a porozuměním, aby je mohli sdílet se všemi.

Poletíme s vědomím, že naše úsilí přinese příležitosti, které nelze předvídat. Poletíme, protože je nám dáno objevovat a vidět to na vlastní oči. Hledíme na Měsíc ne jako na cíl, ale jako na přípravu. Jako odpočívadlo na cestě ke všemu, co leží za ním. Naše největší dobrodružství jsou před námi. Poletíme. - Poletíme.

- Poletíme. Poletíme. Poletíme. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

SLS má být o polovinu silnější, než Falcon Heavy, nicméně finanční náklady budou o parník větší. Smyslem bude asi "národní bezpečnost", t.j. dominance USA ve vesmíru, když jim tolik nejde efektivitu.

Jinak je super, že vyvíjí technologie pro těžbu, stavbu a obecně přežití ve vesmíru. Expandovat ze Země je podle mě pro lidstvo klíčové a tohle je první krok.

83

Odpovědět

Treba uznať, jeden človek po dlhej stagnácií vesmírneho prieskumu tento vedný odbor, prebral :) a ja mu ďakujem, možno zažijeme podobnú senzáciu ako naši predkovia ktorý prežili prvé lety do vesmíru.

153