PštrosPravdivá fakta

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 52
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:89
Počet zobrazení:7 568

Kanál Pravdivá fakta tentokrát rozebírá informace o největších ptácích světa, kteří také pravidelně vyhrávají běžecké závody na ptačích olympiádách. I na taková přírodovědná videa však doléhají pravidla YouTube cenzurující explicitní scény, asistent Jerry tedy musel být při některých záběrech kreativní.

Poznámka:
Temný krystal je animovaný loutkový film z 80. let.

Přepis titulků

Dnes budeme zkoumat pravdivá fakta o pštrosovi. Pštros je ten pták, ve kterého byste se proměnili, kdybyste potkali čů*áka džina. Nemyslím čů*áka, co patří džinovi, myslím džina, co se chová jako čů*ák. Víte co, přání splněno, jste ptákem. - Super! - Ale nemůžete létat. - Ku*va. - Ale jste obr! - Největší pták.

- Aha. I vaše oči jsou obrovské. Větší než u jakéhokoli zvířete na souši. Jsou velké skoro jako kulečníková koule. Vidíte to? Jedna vaše oční bulva je dokonce větší než celý mozek. To podle mě není pozitivum. Občas vypadá pštros trochu, jako by tvůrcům Temného krystalu došel materiál, tak prostě přilepili prachovky na vyhublý kuře. Nemyslím to špatně, je to smyslný pták se svůdnými rty.

Ale jsou trochu tenké, vlastně nonexistentní. Ale stejně vypadá, že je špulí. Nohy pštrosa jsou velmi silné a končí dvěma pořádnejma chodidlama. Ta jsou přizpůsobená běhu. Na každém chodidle jsou dva prsty. Pštros vám prostředníček neukáže, ale nelitujte ho, pořád zvládne ukázat mír. Nebo strčit palec do dýně a stejně ještě polechtat kočku. Zdálky někdy vypadá pštros jako dinosaurus, kterému ale asi upadla horní polovina těla. Když se pštros pohybuje, vypadá to, jako by se Segway snažil vyrobit novou verzi koně.

Nebo možná jako dobře promazaný AT-ST Chodec, pokud jste super-nerdi. Dokáže běžet rychlostí téměř 70 km/h, rychleji než jakýkoli jiný pták. Běh není na ptačí olympiádě moc populární disciplínou. Kuřata ani neposílají svoje zástupce. Protože je pštros nelétavý pták, člověk by řekl, že jeho křídla a peří jsou podobně jako sněžítko plné chilli con carne úplně k ničemu. Avšak zdá se, že pštros používá svá křídla při běhu jako kormidlo a brzdy. Pštrosí pera nemají háčky, díky kterým drží pírka jiných ptáků svůj typický tvar.

Místo toho mají schlíplé, plandavé peří, které se skvěle hodí k regulaci teploty. Křídla a peří také přijdou vhod při lákání partnerů pro páření. Pštros má 20cm zatahovatelný penis, který vidíte tady. Jerry, proč je to rozmazané? To jsou ta nová pravidla? Dobře, tak já to popíšu. Představte si, že vyrobíte maňáska z ponožky a vepřového masa a moc se vám nepovede. Samci se páří s více samicemi, ale jedna z nich je jejich hlavní paní Pštrosová.

Ale i ty vedlejší pštrosice jsou mimo vaši ligu. A nyní budou samice klást vajíčka. Jerry, kde máme záběry? To je taky zakázané? Potřebujeme to ilustrovat, takže víš, co tě čeká, Jerry. Vajíčko se vynořuje z kloaky samice, to je víceúčelový… Co to je, smoothie? To není špatné, Jerry, ale potřebujeme vidět to vajíčko. Zde v divočině spatříme zázrak zrození. Jako všechno u pštrosů, jsou i vejce obrovský.

Vytvoří se společné hnízdo až pro 60 vajec a vejce dominantní samice leží uprostřed. Občas dokonce odsunuje vejce jiných samic z hnízda ven. Atmosféra je někdy napjatá. „Brendo, kde je moje vejce?“ „Nevím, ztratila jsi ho?“ „Ne, nakladla jsem ho tady.“ „Možná se vylíhlo a odešlo na školu pro pitomý, pokaděný ptakořitky jako jeho máma.“ Urážky jim moc nejdou, mají malinkej mozek. Samice hlídají hnízdo přes den a samci je na noc vystřídají.

O 42 dní později se narodí nejroztomilejší miminka a jsou téměř připravena starat se o sebe sama. Ale palčivá otázka samozřejmě je, proč? Proč pštrosi? Dnešní nejlepší odhad je, že před asi 66 miliony let vyhubilo hromadné vymírání všechny dinosaury, ale také všechny tvory na souši, kteří vážili přes 22 kg. Být předtím malým zvířetem na souši připomínalo jízdu na dětském kole skrz rockovej kotel.

Náhlá absence predátorů dala některým ptákům příležitost více si užívat na zemi. Z jedné větve ptáků vyšlo několik druhů, které nezávisle na sobě přestaly létat. V angličtině se jim říká ratites, je to emu, nandu, kasuár, kiwi a pštros. Slovo ratite pochází z latinského slova pro vor. Všichni tito ptáci ztratili kýl, tak se říká rozšíření hrudní kosti, na kterou se upínají letové svaly. Z nějakého důvodu se zdá, že je tato větev předurčena stát se ptáky kráčejícími po zemi.

Několik druhů jako pštros a vyhynulý „sloní pták“ vyrostli do obřích rozměrů, když se šířili ve svém koutku ekosystému. Jiní, například kiwi, když je chytnete za zobák, vypadají jako opeřené lízátko. Někdy od vás lidé budou očekávat, že poletíte, ale jestli místo toho najdete příležitost běžet, běžte co vám síly stačí, dokud nebudete nejrychlejším dvounohým tvorem světa. Vyserte se na to, co se od vás očekává, tak to vedou pštrosové.

Dominantní samice… Tohle je dobrý záběr, proč jsi ho nepoužil, Jerry? Aha, přilepilo se tam to pírko. Kolikrát jsi to zkoušel? Jo, tady se z vejce líhne to kuře, To není špatné, asi to nepoužijeme, ale opravdu sis dal záležet. Jeden pštros mě poprosil, abych na závěr přečetl toto: „Milý diváku, pštrosi nestrkají hlavu do písku, pokud to budete říkat dál, strčím hlavu do vašeho zadku.“ Jak to tak čtu, možná to tak úplně nedomyslel, ale teď už je to mezi vámi a tím ptákem, nezabíjejte posla.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

Ta ukázka, jak snášení vejce, mě dostala. Jerry se překonal :D

230

Odpovědět

Až díky konci jsem to poznal.. V hlavní části jsem si vůbec nevšiml :-D

100

Odpovědět

+mikJá to také poznal až při tom druhém záběru :) kdo by to taky čekal... :D
By mě zajímalo na kolikátý pokus to dal, nevěřím, že to bylo jenom dvakrát.

10

Odpovědět

Díky za koment. Já bych si toho jinak vůbec nevšimla... a je to boží! :-D

00