Ropa v Severní DakotěLast Week Tonight
235
Severní Dakota byla poměrně nevýrazným státem USA, dokud se v ní neobjevila rozsáhlá ropná ložiska. Ropný průmysl nabídl množství pracovních míst, ale vybral si také svou daň. A co vše jsou společnosti schopné udělat, aby se vyhnuly odpovědnosti?
Přepis titulků
Severní Dakota.
Možná ji znáte jako Jižní Dakanadu. Nejspíše o Severní Dakotě
moc nepřemýšlíte. Věřte mi, že ona to ví. Jedno z návštěvnických
center předpokládá, že budou posledním státem,
který navštívíte. Severní Dakota je asi
nejznámější díky filmu Fargo z roku 1996. Návštěvnické centrum vám o něm prozradí vše. Jsou zde vystaveny fotky
a filmový štěpkovač.
Návštěvníci, kteří řeknou, že toto je poslední navštívený stát, dostanou tričko "To nejlepší na konec" a certifikát. Dobře, jen pár poznámek. Víte, k čemu byl ten štěpkovač použit, že jo? Rozsekal Stevea Buscemiho na kusy. Zadruhé, "To nejlepší na konec" je velmi smutný slogan. Je to krok od sloganu "Severní Dakota. Podívejte... My víme." Ale ten fakt, že je Severní Dakota tak nepopulární, berou obyvatelé ve středozápadním stylu.
Lidé ze Severní Dakoty jsou tak milí a vřelí, že před pár lety vyvěsili billboardy s nápisy "Buď milý" a "Buď zdvořilý". To o nich něco vypovídá. A vypovídá to něco ošklivého o mně, o občanu New Yorku, jehož první reakcí na takovýto billboard by bylo: "Na*er si!
Neříkej mi, co mám dělat." "Běž do haj*lu, buď zdvořilý." "Buď zdvořilý, naser si!" Buď zdvořilý... Severní Dakota si na ignoraci už zvykla. Ale před pár lety se stalo toto. Severní Dakota zažívá ropný boom. Severní Dakota by měla být schopná vyprodukovat 810 tisíc barelů za den. Je to jako kalifornská zlatá horečka, ale v Severní Dakotě a v 21.
století. Severní Dakota, stejně jako Channing Tatum, je přitažlivější, když je pokryta olejem. Během 10 let dokázaly státem podporované těžební společnosti snížit množství dovážené ropy na polovinu. Severní Dakota snížila naši závislost na dovážené ropě podobně jako vy, když jste jednou jeli do práce na kole. Na vrcholu tento boom vyprodukoval tisíce pracovních míst a miliony dolarů. Byla to tak dramatická změna, že ABC vytvořila pořad zasazený do Bakkenu.
Ve světě ropy zaznívá především jedno jméno. Zde táhnete s Briggsem za jeden provaz, nebo jdete ze hry. Myslíš, že ti předám klíče od království a budu sledovat, jak s nimi odjíždíš? Někdy musíte hrát špinavou hru, abyste se stali nechutně bohatým. Krev a ropa. Už tento podzim. Ano! V neděli! Naprostým zázrakem bylo, že ropný boom přivedl zpět na scénu Dona Johnsona.
Televizní seriály s Donem Johnsonem jsou vzácné jako zatmění Slunce. A stejně jako při zatmění byste se na to neměli přímo dívat. Ale Don Johnson není jediným důvodem, proč je tento seriál zastaralý. Cena ropy se loni snížila. Společnosti zpomalily stavbu nových vrtů. Až se cena opět zvýší, boom se zase vrátí. Využijme toto období k tomu, abychom se podívali, co se to Severní Dakotě vlastně stalo.
Ačkoliv ropný průmysl rozvoji státu prospěl, nebylo to zadarmo. Vybral si vysokou cenu na životním prostředí. New York Times loni zjistil, že od roku 2006 se 18 milionů galonů ropy a chemikálií dostalo do půdy nebo vzduchu. Stejné množství maziva a toxinů se objevuje na bazénových party Johna Mayera. A stejně špatně se čistí.
To už o něčem vypovídá. Uniklá ropa a slaná voda mohou mít hrozivé následky. Poslechněte si farmáře, které to postihlo. Když se objeví slaná voda, nejprve to nepostřehnete. A když se to projeví, je to devastující. Měli s tím něco dělat rychleji. Darwin Peterson říká, že jeho farma ještě dlouho nebude nic produkovat. Je prostě zničená.
Existují případy, kdy je přijatelné ničit farmy. Třeba když jste dítě z Kryptonu a hledáte místo, kde se zřítíte. Nebo když jste banda rasistických duchů hráčů baseballu a hledáte místo k hraní. Ale toto nebyl ani jeden případ. Ohrožení přírody je teprve začátkem. Reportér pro Reveal to zjistil, když prošetřoval úmrtí dělníků v oblasti Bakken. Od roku 2006 na ropných polích Bakken zemřelo nejméně 47 dělníků.
To znamená, že tam někdo zemře každých 6 týdnů. Úmrtí každých 6 týdnů udržuje ve vysílání mýdlové opery. Ve skutečném životě je to kur*vsky děsivé. Můžete doufat, že zaměstnavatelé se budou snažit tato rizika minimalizovat. Ale to není vždy pravda. Poslechněte si tohoto dělníka, jehož prací bylo umisťovat do země výbušniny a odpalovat je, jak popisuje svůj rozvrh.
Pracuji 20:10. 20 dní v práci, 10 dní volno. Nejdéle jsem byl v práci 69 hodin v kuse. 69 hodin v kuse... - Jo. - To zní nebezpečně. To rozhodně. Je to časovaná bomba. Pracuje s výbušninami a dělá 69 hodin v kuse? Takto dlouho byste neměli pracovat ani u mražených jogurtů.
Tohle jsem si neobjednal, Ricku. To je hromada posypek a ty na ně jen koukáš. Běž se domů vyspat. Chci mluvit s manažerem. Problémem je, že na tyto společnosti dohlíží jen několik organizací. Máme federální úřady jako OSHA. Ale bohužel oni sami tvrdí, že jejich pravomoc pro regulaci ropných polí je neadekvátní.
Navíc se ukázalo, že je jen nepravděpodobné, že by v Severní Dakotě provedli inspekci. OSHA má v Severní Dakotě pouze 9 úředníků na kontrolu předpisů. Podle odhadů by Oshe trvalo desítky let, než by zkontrolovala všechny vrty ve státě. Pouze 9 úředníků. Je to hrozné. A navíc je to ještě horší. Tahle ukázka je stará. Momentálně mají jen 8 úředníků. A těchto 8 lidí musí pokrýt Severní i Jižní Dakotu. Existují věci, kterých by v obou Dakotách stačilo pouze 8.
Aquaparky? Ano, osm jich stačí. Restaurace podávající lutefiska? To je o 7 víc, než je třeba. Ale když mluvíte o inspektorech ropných polí, doufáte, že jich je alespoň dvouciferné číslo. A proto by asi nemělo být překvapující, že se stávají tragédie. Jako například před 4 lety u vrtu, který vlastnila společnost Oasis Petroleum. Tragické zprávy ze západu Severní Dakoty. Výbuch vrtu jednoho muže zabil a tři zranil.
Muž z Wisconsinu zemřel na místě, tři muži byli převezeni do nemocnice ve Winstonu s vážnými popáleninami. Toto je taková ta místní zpráva, kterou uvidíte, chvilku se jí zabýváte a pak ji zapomenete, když pustí reportáž o veverce hrající ping pong. Ale pamatujte, že to byla smrtelná nehoda. Jeden z mrtvých dělníků byl 21letý Brendon Wagner.
Pro ty, kteří s ním pracovali, už život nikdy nebude stejný. Jebediah Stanfill pracoval na blízkém tahači a přispěchal na pomoc. Běžel jsem tam a... Zeptal jsem se jich, co se tam děje. Říkali, že je tam někdo mrtvý. Tehdy jsem se tam podíval... Viděl jsem to, co se později ukázalo jako Brendon. Zemřel i další dělník.
Další přišel o nohy a později spáchal sebevraždu. Byla to nejhorší nehoda v Bakkenu za posledních 10 let. Vím, že vás to zasáhlo. Ale pozor, teď se naštvete. Po nehodě OSHA navštívila ropné pole a zjistila, že chybí mnoho bezpečnostních pomůcek jako nehořlavé oblečení a bezpečnostní skluzavka. Můžete si myslet, že majitel toho pole byl Oshou popotahován.
Ale to se pletete. Jak je možné, že Oasis nebyl za tuto nehodu zodpovědný. Oasis na pracovištích neměl žádné své zaměstnance. Raději využíval subdodavatele. Zdá se to jako maličkost, ale je to zásadní rozdíl. Nezní mi to jako maličkosti, ale spíš jako hromada kravin. Ale je to pravda. Oasis tam tehdy technicky neměl žádné zaměstnance.
Vysvětlím vám, jak se to mohlo stát. Společnosti jako Oasis nenajímají zaměstnance, ale subdodavatele. V tomto případě Carlson Well Service, která tyto lidi zaměstnávala. Možná vás napadá, že tam Oasis musel mít nějakého dozorce. To je pravda, ale ten také nebyl zaměstnancem Oasisu. Byl to nezávislý subdodavatel, který pracoval pro firmu Mitchell's Oil Service, kterou Oasis najal. Protože tam Oasis měl svého člověka, který pro něj ale nepracoval a který dohlížel na pracoviště, a subdodavatel dohlížel na své vlastní pracovníky, takže to znamená, že tam tehdy nikdo nepracoval pro Oasis.
A to je tak posraný kouzelnický trik, až se divím, že se tam neobjevil Criss Angel a nezařval: "Mindfreak!" "Mindfreak!" "Všechny jsem vás naprosto odrovnal." Aby bylo jasno, Oasis nebyl za tuto nehodu shledán vinným.
Jak by mohl? Najali Carlson's, takže ten měl, cituji: "...autoritu a možnost ovlivňovat výkon a bezpečnost pracoviště." Pak, a to je pravda, napsal: "Společnost zajímají pouze dosažené výsledky." A dějí se špatné věci, když vás zajímají pouze dosažené výsledky. To je politika, která vede k ženám které chtějí do svatby shodit 7 kilo a které říkají: "Se*u na to, džusová dieta nefunguje.
Navalte ten heroin, do těch šatů se prostě vejdu! Už je mi vše jedno!" Měl bych říct, že Oasis tvrdil, že neudělal nic špatně. A také tvrdí, že po nehodě přidali další bezpečností opatření. Vlastně říkali, že jejich systém byl vždy bez problému, proto ho nyní napravili.
Podívejte, subdodavatelé a nehody na pracovišti nejsou zvláštností Severní Dakoty. Zvláštností je neuvěřitelná mírnost předpisů pro ropné společnosti. A to jejich neuvěřitelně charismatický guvernér popisuje takto. V Severní Dakotě jsme vytvořili příjemné klima pro firmy. Daně a sazby pojistného jsou nízké a regulační podmínky jsou velmi příznivé. Obyvatelé Severní Dakoty budou k vaší firmě příjemní.
Budou tvrdě pracovat na tom, aby jejich zaměstnavatelé byli úspěšní. Ze Severní Dakoty dělá nějakou firemní Utopii. Jako by byla továrnou na čokoládu Willyho Wonky. Když se nad tím zamyslíte, platila tam stejná bezpečnostní opatření jako na ropných polích. Když o tom tak přemýšlím, zemřelo tam stejně lidí. Ale on si nedělal legraci.
Jde o to, že guvernér o přátelském přístupu k firmám nelže. Protože sám guvernér Dalrymple vede tříčlennou komisi, která prošetřuje úniky ropy. Abyste si představili, jaký dohled asi poskytují, tak loni New York Times zjistil, že největšímu producentu Continental Resources od roku 2006 uniklo 1,6 milionu galonů ropy. Dostali pokutu pouhých 222 tisíc dolarů.
To by samo o sobě bylo špatné, kdyby však poté nebyla pokuta snížena na 20 tisíc dolarů. Důvodem bylo, a to je ohromující, že komise se prý většinou usnese na 10 % udělené pokuty. Ropné společnosti v Severní Dakotě za své chyby platí stejně, jako čtyřleté děti platí za hračky. Velmi vzácně a když ano, je to spíše symbolické. Jasone, dej tomu pánovi dolar.
Ano, vím, že to stojí deset dolarů, ale chci, aby měl pocit, že něco dělá. Další člen komise, Lynn Helms, tvrdí, že tento systém funguje dobře díky podmínkám, které jsou k němu připojeny. Souhlasili s tím, že zaplatí poměrně hodně peněz, pokud se během 1 až 5 let objeví opakované porušení předpisů. Je to probace. Opravdu to pomáhá. Helms tvrdí, že během posledních 5 let žádná společnost opakovaně předpisy neporušila.
Opravdu? Žádná společnost předpisy opakovaně neporušila? To je smělé tvrzení. To bychom se na to podívali. Ve smlouvách se totiž píše, že společnost nesmí během roku porušit stejný nebo podobný předpis. Podívejme se na Petro-Hunt. Loni jim pokutu 25 tisíc dolarů snížili o 90 %. Tu dostali za únik skoro 3 tisíc galonů ropy.
A o pět měsíců později, což je, a to je pravda, za méně než rok, se stalo tohle. Ministerstvo zdravotnicví zareagovalo na únik ropy u města Keene. Petro-Hunt tvrdí, že z vrtné věže uniklo asi 600 barelů ropy. Těchto 600 barelů nedokázali zajistit. 600 barelů ropy. To je přes 25 tisíc galonů. Jak tohle nemůže být "porušení podobného předpisu"?
Je to defacto to samé, jen horší. Je to Pařba ve Vegas 2 mezi úniky ropy. Je to špatné. Přátelské regulace Severní Dakoty se vztahují i na financování kampaní. Ropný průmysl je tam největším přispěvatelem politickým stranám. To není překvapivé. Překvapivé je to, jak jeden zákonodárce řekl, že v Severní Dakotě nemusíte peníze na kampaň utratit za kampaň.
Když jsem kandidáty poprvé navštívil, zeptal jsem se: "Kdyby vám na konci kampaně zbyly peníze, co byste s nimi udělali?" Asi nejzvláštnější odpovědí bylo: "Poslal bych si to na svůj účet." "Je to příjem." Vím, že jeho flanelový motýlek je strašně rušivý, ale to, co říká, je děsivé.
V Severní Dakotě se můžete ocitnou v situaci, kdy si řeknete: "Dal jsem mu peníze na televizní spot a cedule na zahrady, ale on to utratil za dlouhý norkový kabát a za brýle, které měl Buddy Holly na smrtelné posteli." K tomu to nebylo určené. Vypadáš dobře, ale k tomu to nebylo. Ale vypadáš dobře.
Netvrdím, že to zákonodárci v Severní Dakotě dělají, ale toto je systém, na který by se měla zaměřit etická komise. Až na to, což by vás asi už ani nemělo překvapit, že Severní Dakota etickou komisi nemá. Je tedy jasné, že FIFA právě našla místo pro své budoucí sídlo. Blíží se k vám, Dakoto, blíží se k vám. A nakonec... Severní Dakota ropnému průmyslu dovoluje nevyplácet odškodnění, který se tím zbavuje zodpovědnosti.
Ukážu vám, jak to funguje. Vraťme se k Oasis Petroleum a té smrtelné nehodě. Oasis za tu nehodu nemusel platit žádnou pokutu. Avšak měli rodině Brandona Wagnera vyplatit neupřesněné odškodné. Až na tom, že vlastně ani ne. Ve svém kontraktu měli to, že odškodnění nemusí vyplácet, takže v případě nehody, jaká se stala Brendonovi, nemůže Carlson Woods po Oasis chtít žádné odškodnění, bez ohledu na výši škody, bez ohledu na příčinu, možnou nedbalost nebo očividnou chybu jakékoliv smluvní strany.
Takže i kdyby Oasis způsobil smrt vlastním zaviněním, většinu vyrovnání zaplatí pojišťovna města Carlson. V tomto případě to tak bylo. Ano, rodina technicky dostala zaplaceno, ale na tom, kdo to zaplatí, záleží.
Takové výdaje zastrašují. Kdyby pokaždé, když zaparkujete před požárním hydrantem, dostal pokutu někdo jiný, tak by se vám už asi nechtělo zase objíždět blok a hledat někde volné místo. Chápu, že chce být Severní Dakota přátelská k firmám. Mnoho firem možnost nevyplácet odškodné běžně využívá.
Ale u nebezpečného ropného průmyslu je to něco trochu jiného. Proto některé jiné státy tuto možnost pro ropné společnosti zrušili. Dokonce i Texas je omezil. Texas. Texas! A Texas je tak neregulovaný, že rychlostní limit je nastaven na "Ať to frčí". A dospělost se prokazuje nakreslením smajlíku. Poslyš...
Severní Dakoto, poslyš... Chápu to. Jsi přátelská a to je úžasné. Máte billboard hlásající "Buďte zdvořilí" a to je úžasné. Ale tohle zašlo moc daleko. Ropné společnosti musí být zodpovědné za neštěstí. Pokuty nefungují, pokud jsou jen symbolické. Hlavně proto, že jak tyto společnosti znám, by jim i tyto symbolické peníze chyběly a nějak našly způsob, aby za jejich chyby platí někdo jiný.
Rád bych vám doporučil nový přístup. Ahoj, Severní Dakoto. Víme, že jste přátelské místo. Plné milých lidí dělajících milé věci. Rádi si třesete rukama, usmíváte se a z nějakého důvodu u dálnice stavíte obří želvu z ráfků. To je ku*evsky hustá želva, Dakoto. Dobrá práce. Ale poslední dobou nás znervózňuje, jak vás ropné společnosti využívají.
Jistě, vytvořily spoustu pracovních míst a přinesly vám peníze. Ale pracovní místa a peníze nenahradí vaši zem nebo životy. Nyní u vás platí méně regulací než v Texasu. V pod*ělaném Texasu. Platí u vás méně regulací než... v tomhle... Poslyšte, aspoň jednou přestaňte být milí a začněte zuřit. Ještě více zuřit, Severní Dakoto.
Ne, ještě více zuřit! Ty krávo, vačice, pro tebe to neplatí! Ale vy ostatní... To je lepší. Naserte se! Pamatujte, lidé umírají a úrodná půda se ničí. No tak, Severní Dakoto. Aspoň jednou ve vašem životě nechte promluvit divoká zvířata skrytá ve vašem nitru!
Do toho. Žádáme vás o to tím nejdakotštějším způsobem. Za pomoci skutečného billboardu u dálnice, který říká: "Buďte naštvaní!" Poté samozřejmě následuje: "Prosím." Prosím, Severní Dakoto, buď naštvaná. Buď naštvaná. Prosím! Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Návštěvníci, kteří řeknou, že toto je poslední navštívený stát, dostanou tričko "To nejlepší na konec" a certifikát. Dobře, jen pár poznámek. Víte, k čemu byl ten štěpkovač použit, že jo? Rozsekal Stevea Buscemiho na kusy. Zadruhé, "To nejlepší na konec" je velmi smutný slogan. Je to krok od sloganu "Severní Dakota. Podívejte... My víme." Ale ten fakt, že je Severní Dakota tak nepopulární, berou obyvatelé ve středozápadním stylu.
Lidé ze Severní Dakoty jsou tak milí a vřelí, že před pár lety vyvěsili billboardy s nápisy "Buď milý" a "Buď zdvořilý". To o nich něco vypovídá. A vypovídá to něco ošklivého o mně, o občanu New Yorku, jehož první reakcí na takovýto billboard by bylo: "Na*er si!
Neříkej mi, co mám dělat." "Běž do haj*lu, buď zdvořilý." "Buď zdvořilý, naser si!" Buď zdvořilý... Severní Dakota si na ignoraci už zvykla. Ale před pár lety se stalo toto. Severní Dakota zažívá ropný boom. Severní Dakota by měla být schopná vyprodukovat 810 tisíc barelů za den. Je to jako kalifornská zlatá horečka, ale v Severní Dakotě a v 21.
století. Severní Dakota, stejně jako Channing Tatum, je přitažlivější, když je pokryta olejem. Během 10 let dokázaly státem podporované těžební společnosti snížit množství dovážené ropy na polovinu. Severní Dakota snížila naši závislost na dovážené ropě podobně jako vy, když jste jednou jeli do práce na kole. Na vrcholu tento boom vyprodukoval tisíce pracovních míst a miliony dolarů. Byla to tak dramatická změna, že ABC vytvořila pořad zasazený do Bakkenu.
Ve světě ropy zaznívá především jedno jméno. Zde táhnete s Briggsem za jeden provaz, nebo jdete ze hry. Myslíš, že ti předám klíče od království a budu sledovat, jak s nimi odjíždíš? Někdy musíte hrát špinavou hru, abyste se stali nechutně bohatým. Krev a ropa. Už tento podzim. Ano! V neděli! Naprostým zázrakem bylo, že ropný boom přivedl zpět na scénu Dona Johnsona.
Televizní seriály s Donem Johnsonem jsou vzácné jako zatmění Slunce. A stejně jako při zatmění byste se na to neměli přímo dívat. Ale Don Johnson není jediným důvodem, proč je tento seriál zastaralý. Cena ropy se loni snížila. Společnosti zpomalily stavbu nových vrtů. Až se cena opět zvýší, boom se zase vrátí. Využijme toto období k tomu, abychom se podívali, co se to Severní Dakotě vlastně stalo.
Ačkoliv ropný průmysl rozvoji státu prospěl, nebylo to zadarmo. Vybral si vysokou cenu na životním prostředí. New York Times loni zjistil, že od roku 2006 se 18 milionů galonů ropy a chemikálií dostalo do půdy nebo vzduchu. Stejné množství maziva a toxinů se objevuje na bazénových party Johna Mayera. A stejně špatně se čistí.
To už o něčem vypovídá. Uniklá ropa a slaná voda mohou mít hrozivé následky. Poslechněte si farmáře, které to postihlo. Když se objeví slaná voda, nejprve to nepostřehnete. A když se to projeví, je to devastující. Měli s tím něco dělat rychleji. Darwin Peterson říká, že jeho farma ještě dlouho nebude nic produkovat. Je prostě zničená.
Existují případy, kdy je přijatelné ničit farmy. Třeba když jste dítě z Kryptonu a hledáte místo, kde se zřítíte. Nebo když jste banda rasistických duchů hráčů baseballu a hledáte místo k hraní. Ale toto nebyl ani jeden případ. Ohrožení přírody je teprve začátkem. Reportér pro Reveal to zjistil, když prošetřoval úmrtí dělníků v oblasti Bakken. Od roku 2006 na ropných polích Bakken zemřelo nejméně 47 dělníků.
To znamená, že tam někdo zemře každých 6 týdnů. Úmrtí každých 6 týdnů udržuje ve vysílání mýdlové opery. Ve skutečném životě je to kur*vsky děsivé. Můžete doufat, že zaměstnavatelé se budou snažit tato rizika minimalizovat. Ale to není vždy pravda. Poslechněte si tohoto dělníka, jehož prací bylo umisťovat do země výbušniny a odpalovat je, jak popisuje svůj rozvrh.
Pracuji 20:10. 20 dní v práci, 10 dní volno. Nejdéle jsem byl v práci 69 hodin v kuse. 69 hodin v kuse... - Jo. - To zní nebezpečně. To rozhodně. Je to časovaná bomba. Pracuje s výbušninami a dělá 69 hodin v kuse? Takto dlouho byste neměli pracovat ani u mražených jogurtů.
Tohle jsem si neobjednal, Ricku. To je hromada posypek a ty na ně jen koukáš. Běž se domů vyspat. Chci mluvit s manažerem. Problémem je, že na tyto společnosti dohlíží jen několik organizací. Máme federální úřady jako OSHA. Ale bohužel oni sami tvrdí, že jejich pravomoc pro regulaci ropných polí je neadekvátní.
Navíc se ukázalo, že je jen nepravděpodobné, že by v Severní Dakotě provedli inspekci. OSHA má v Severní Dakotě pouze 9 úředníků na kontrolu předpisů. Podle odhadů by Oshe trvalo desítky let, než by zkontrolovala všechny vrty ve státě. Pouze 9 úředníků. Je to hrozné. A navíc je to ještě horší. Tahle ukázka je stará. Momentálně mají jen 8 úředníků. A těchto 8 lidí musí pokrýt Severní i Jižní Dakotu. Existují věci, kterých by v obou Dakotách stačilo pouze 8.
Aquaparky? Ano, osm jich stačí. Restaurace podávající lutefiska? To je o 7 víc, než je třeba. Ale když mluvíte o inspektorech ropných polí, doufáte, že jich je alespoň dvouciferné číslo. A proto by asi nemělo být překvapující, že se stávají tragédie. Jako například před 4 lety u vrtu, který vlastnila společnost Oasis Petroleum. Tragické zprávy ze západu Severní Dakoty. Výbuch vrtu jednoho muže zabil a tři zranil.
Muž z Wisconsinu zemřel na místě, tři muži byli převezeni do nemocnice ve Winstonu s vážnými popáleninami. Toto je taková ta místní zpráva, kterou uvidíte, chvilku se jí zabýváte a pak ji zapomenete, když pustí reportáž o veverce hrající ping pong. Ale pamatujte, že to byla smrtelná nehoda. Jeden z mrtvých dělníků byl 21letý Brendon Wagner.
Pro ty, kteří s ním pracovali, už život nikdy nebude stejný. Jebediah Stanfill pracoval na blízkém tahači a přispěchal na pomoc. Běžel jsem tam a... Zeptal jsem se jich, co se tam děje. Říkali, že je tam někdo mrtvý. Tehdy jsem se tam podíval... Viděl jsem to, co se později ukázalo jako Brendon. Zemřel i další dělník.
Další přišel o nohy a později spáchal sebevraždu. Byla to nejhorší nehoda v Bakkenu za posledních 10 let. Vím, že vás to zasáhlo. Ale pozor, teď se naštvete. Po nehodě OSHA navštívila ropné pole a zjistila, že chybí mnoho bezpečnostních pomůcek jako nehořlavé oblečení a bezpečnostní skluzavka. Můžete si myslet, že majitel toho pole byl Oshou popotahován.
Ale to se pletete. Jak je možné, že Oasis nebyl za tuto nehodu zodpovědný. Oasis na pracovištích neměl žádné své zaměstnance. Raději využíval subdodavatele. Zdá se to jako maličkost, ale je to zásadní rozdíl. Nezní mi to jako maličkosti, ale spíš jako hromada kravin. Ale je to pravda. Oasis tam tehdy technicky neměl žádné zaměstnance.
Vysvětlím vám, jak se to mohlo stát. Společnosti jako Oasis nenajímají zaměstnance, ale subdodavatele. V tomto případě Carlson Well Service, která tyto lidi zaměstnávala. Možná vás napadá, že tam Oasis musel mít nějakého dozorce. To je pravda, ale ten také nebyl zaměstnancem Oasisu. Byl to nezávislý subdodavatel, který pracoval pro firmu Mitchell's Oil Service, kterou Oasis najal. Protože tam Oasis měl svého člověka, který pro něj ale nepracoval a který dohlížel na pracoviště, a subdodavatel dohlížel na své vlastní pracovníky, takže to znamená, že tam tehdy nikdo nepracoval pro Oasis.
A to je tak posraný kouzelnický trik, až se divím, že se tam neobjevil Criss Angel a nezařval: "Mindfreak!" "Mindfreak!" "Všechny jsem vás naprosto odrovnal." Aby bylo jasno, Oasis nebyl za tuto nehodu shledán vinným.
Jak by mohl? Najali Carlson's, takže ten měl, cituji: "...autoritu a možnost ovlivňovat výkon a bezpečnost pracoviště." Pak, a to je pravda, napsal: "Společnost zajímají pouze dosažené výsledky." A dějí se špatné věci, když vás zajímají pouze dosažené výsledky. To je politika, která vede k ženám které chtějí do svatby shodit 7 kilo a které říkají: "Se*u na to, džusová dieta nefunguje.
Navalte ten heroin, do těch šatů se prostě vejdu! Už je mi vše jedno!" Měl bych říct, že Oasis tvrdil, že neudělal nic špatně. A také tvrdí, že po nehodě přidali další bezpečností opatření. Vlastně říkali, že jejich systém byl vždy bez problému, proto ho nyní napravili.
Podívejte, subdodavatelé a nehody na pracovišti nejsou zvláštností Severní Dakoty. Zvláštností je neuvěřitelná mírnost předpisů pro ropné společnosti. A to jejich neuvěřitelně charismatický guvernér popisuje takto. V Severní Dakotě jsme vytvořili příjemné klima pro firmy. Daně a sazby pojistného jsou nízké a regulační podmínky jsou velmi příznivé. Obyvatelé Severní Dakoty budou k vaší firmě příjemní.
Budou tvrdě pracovat na tom, aby jejich zaměstnavatelé byli úspěšní. Ze Severní Dakoty dělá nějakou firemní Utopii. Jako by byla továrnou na čokoládu Willyho Wonky. Když se nad tím zamyslíte, platila tam stejná bezpečnostní opatření jako na ropných polích. Když o tom tak přemýšlím, zemřelo tam stejně lidí. Ale on si nedělal legraci.
Jde o to, že guvernér o přátelském přístupu k firmám nelže. Protože sám guvernér Dalrymple vede tříčlennou komisi, která prošetřuje úniky ropy. Abyste si představili, jaký dohled asi poskytují, tak loni New York Times zjistil, že největšímu producentu Continental Resources od roku 2006 uniklo 1,6 milionu galonů ropy. Dostali pokutu pouhých 222 tisíc dolarů.
To by samo o sobě bylo špatné, kdyby však poté nebyla pokuta snížena na 20 tisíc dolarů. Důvodem bylo, a to je ohromující, že komise se prý většinou usnese na 10 % udělené pokuty. Ropné společnosti v Severní Dakotě za své chyby platí stejně, jako čtyřleté děti platí za hračky. Velmi vzácně a když ano, je to spíše symbolické. Jasone, dej tomu pánovi dolar.
Ano, vím, že to stojí deset dolarů, ale chci, aby měl pocit, že něco dělá. Další člen komise, Lynn Helms, tvrdí, že tento systém funguje dobře díky podmínkám, které jsou k němu připojeny. Souhlasili s tím, že zaplatí poměrně hodně peněz, pokud se během 1 až 5 let objeví opakované porušení předpisů. Je to probace. Opravdu to pomáhá. Helms tvrdí, že během posledních 5 let žádná společnost opakovaně předpisy neporušila.
Opravdu? Žádná společnost předpisy opakovaně neporušila? To je smělé tvrzení. To bychom se na to podívali. Ve smlouvách se totiž píše, že společnost nesmí během roku porušit stejný nebo podobný předpis. Podívejme se na Petro-Hunt. Loni jim pokutu 25 tisíc dolarů snížili o 90 %. Tu dostali za únik skoro 3 tisíc galonů ropy.
A o pět měsíců později, což je, a to je pravda, za méně než rok, se stalo tohle. Ministerstvo zdravotnicví zareagovalo na únik ropy u města Keene. Petro-Hunt tvrdí, že z vrtné věže uniklo asi 600 barelů ropy. Těchto 600 barelů nedokázali zajistit. 600 barelů ropy. To je přes 25 tisíc galonů. Jak tohle nemůže být "porušení podobného předpisu"?
Je to defacto to samé, jen horší. Je to Pařba ve Vegas 2 mezi úniky ropy. Je to špatné. Přátelské regulace Severní Dakoty se vztahují i na financování kampaní. Ropný průmysl je tam největším přispěvatelem politickým stranám. To není překvapivé. Překvapivé je to, jak jeden zákonodárce řekl, že v Severní Dakotě nemusíte peníze na kampaň utratit za kampaň.
Když jsem kandidáty poprvé navštívil, zeptal jsem se: "Kdyby vám na konci kampaně zbyly peníze, co byste s nimi udělali?" Asi nejzvláštnější odpovědí bylo: "Poslal bych si to na svůj účet." "Je to příjem." Vím, že jeho flanelový motýlek je strašně rušivý, ale to, co říká, je děsivé.
V Severní Dakotě se můžete ocitnou v situaci, kdy si řeknete: "Dal jsem mu peníze na televizní spot a cedule na zahrady, ale on to utratil za dlouhý norkový kabát a za brýle, které měl Buddy Holly na smrtelné posteli." K tomu to nebylo určené. Vypadáš dobře, ale k tomu to nebylo. Ale vypadáš dobře.
Netvrdím, že to zákonodárci v Severní Dakotě dělají, ale toto je systém, na který by se měla zaměřit etická komise. Až na to, což by vás asi už ani nemělo překvapit, že Severní Dakota etickou komisi nemá. Je tedy jasné, že FIFA právě našla místo pro své budoucí sídlo. Blíží se k vám, Dakoto, blíží se k vám. A nakonec... Severní Dakota ropnému průmyslu dovoluje nevyplácet odškodnění, který se tím zbavuje zodpovědnosti.
Ukážu vám, jak to funguje. Vraťme se k Oasis Petroleum a té smrtelné nehodě. Oasis za tu nehodu nemusel platit žádnou pokutu. Avšak měli rodině Brandona Wagnera vyplatit neupřesněné odškodné. Až na tom, že vlastně ani ne. Ve svém kontraktu měli to, že odškodnění nemusí vyplácet, takže v případě nehody, jaká se stala Brendonovi, nemůže Carlson Woods po Oasis chtít žádné odškodnění, bez ohledu na výši škody, bez ohledu na příčinu, možnou nedbalost nebo očividnou chybu jakékoliv smluvní strany.
Takže i kdyby Oasis způsobil smrt vlastním zaviněním, většinu vyrovnání zaplatí pojišťovna města Carlson. V tomto případě to tak bylo. Ano, rodina technicky dostala zaplaceno, ale na tom, kdo to zaplatí, záleží.
Takové výdaje zastrašují. Kdyby pokaždé, když zaparkujete před požárním hydrantem, dostal pokutu někdo jiný, tak by se vám už asi nechtělo zase objíždět blok a hledat někde volné místo. Chápu, že chce být Severní Dakota přátelská k firmám. Mnoho firem možnost nevyplácet odškodné běžně využívá.
Ale u nebezpečného ropného průmyslu je to něco trochu jiného. Proto některé jiné státy tuto možnost pro ropné společnosti zrušili. Dokonce i Texas je omezil. Texas. Texas! A Texas je tak neregulovaný, že rychlostní limit je nastaven na "Ať to frčí". A dospělost se prokazuje nakreslením smajlíku. Poslyš...
Severní Dakoto, poslyš... Chápu to. Jsi přátelská a to je úžasné. Máte billboard hlásající "Buďte zdvořilí" a to je úžasné. Ale tohle zašlo moc daleko. Ropné společnosti musí být zodpovědné za neštěstí. Pokuty nefungují, pokud jsou jen symbolické. Hlavně proto, že jak tyto společnosti znám, by jim i tyto symbolické peníze chyběly a nějak našly způsob, aby za jejich chyby platí někdo jiný.
Rád bych vám doporučil nový přístup. Ahoj, Severní Dakoto. Víme, že jste přátelské místo. Plné milých lidí dělajících milé věci. Rádi si třesete rukama, usmíváte se a z nějakého důvodu u dálnice stavíte obří želvu z ráfků. To je ku*evsky hustá želva, Dakoto. Dobrá práce. Ale poslední dobou nás znervózňuje, jak vás ropné společnosti využívají.
Jistě, vytvořily spoustu pracovních míst a přinesly vám peníze. Ale pracovní místa a peníze nenahradí vaši zem nebo životy. Nyní u vás platí méně regulací než v Texasu. V pod*ělaném Texasu. Platí u vás méně regulací než... v tomhle... Poslyšte, aspoň jednou přestaňte být milí a začněte zuřit. Ještě více zuřit, Severní Dakoto.
Ne, ještě více zuřit! Ty krávo, vačice, pro tebe to neplatí! Ale vy ostatní... To je lepší. Naserte se! Pamatujte, lidé umírají a úrodná půda se ničí. No tak, Severní Dakoto. Aspoň jednou ve vašem životě nechte promluvit divoká zvířata skrytá ve vašem nitru!
Do toho. Žádáme vás o to tím nejdakotštějším způsobem. Za pomoci skutečného billboardu u dálnice, který říká: "Buďte naštvaní!" Poté samozřejmě následuje: "Prosím." Prosím, Severní Dakoto, buď naštvaná. Buď naštvaná. Prosím! Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Komentáře (49)
Frix (anonym)Odpovědět
23.10.2015 01:21:30
4:46 - 74 dělníků
Jakub (anonym)Odpovědět
21.10.2015 17:26:03
Okolo 6. minuty je And your watch in it, ne And you're watching it - Takže to má bejt : Hromada posypek a v ní tvoje hodinky
rodor (anonym)Odpovědět
19.10.2015 14:46:54
Automaticky jsem při čtení přečetl Jebediah Springfield místo Stanfill :-)
vasokOdpovědět
18.10.2015 17:20:54
mohl by se zaměřit na to proč, proč se nestaví množivé reaktory a reaktory na thorium, které by nás energeticky zásobily na tisíce let.... a proč se od sedmdesátých let jaderné elektrárny mizí, i když jsou nejbezpečnější, nejekologičtější a mají nejméně úmrtí na množství vyprodukované energie(včetně tzv. ekologických)... ale samozřejmě nic oliver neřekne, protože je to levičák a takové věci jsou pro ně kouzla a všechno by to z nějakých nepochopitelných důvodů zakázali... odpověď: nejbohatší firmy světa a jejich dodavatelé, odběratelé a samozřejmě majitelé, kteří patří mezi nejbohatší lidi světa by neměli co žrát a tak tlačí na vlády a uplácejí, abychom neměli energie za zlomkové ceny, ze kterých by byl i vodík atd., už před padesáti lety se strašilo o tom že se ropa za padesát let vyčerpá atd...................
komunardOdpovědět
18.10.2015 20:57:14
Já jsem tedy levičák, ale jadernou energetiku podporuji, a budu ji podporovat, dokud nebudeme mít něco lepšího. Ostatně, podporuje ji většina starolevičáků.
Ale vážně si myslíte, že ty reaktory si budete moct postavit za barákem jako sousedské energetické družstvo? Nebudou tyto záležitosti zase něco, co se bude stavět velké, bude kolem toho pracovat spousta odborníků, a bude mít extrémní výkon? Tedy něco, co můžou zrealizovat zase jen horní 2%, která, pokud jsou schopna držet kartel na jejich potlačování, by mohla stejně dobře mít kartel na jejich provoz, prodávat tu levnou energii za dnešní ceny (už to platíme, můžeme to platit dál) a pořádně si namastit kapsu?
Agent02 (anonym)Odpovědět
18.10.2015 22:17:43
+komunardTo je jeden z důvodů, proč pro ní nejsem. Druhý je centralizovaná energie, která znamená potenciální obrovský výpadek a ohrožení chodu státu, nehledě na fakt, že to může džbuchnout ve velkém stylu. Třetím je fakt, že aktuálně už máme možnost stavět elektrárny na obnovitelné zdroje schopné zasytit naši poptávku.
Samozřejmě pokud si ale mám vybírat mezi touto a jinými elektrárnami na fosilní a jaderná paliva, pak rozhodně volím Jadernou. Konečně, počet energetických jednotek na jednoho mrtvého je furt lepší, než u čehokoliv jiného a s odpadem se dá lépe manipulovat.
Kuko (anonym)Odpovědět
15.11.2015 10:12:15
+komunardTy jsi levičák? No nepovídej, to bych ani neřekl :-D Já většího komunistu v životě neviděl :-D
orcinusorca2014 (anonym)Odpovědět
20.10.2015 14:59:21
vasok: jenže si nenapsal, že ropa se používá především k pohonu "slabých" motorů (průměrně 250 koní); jasně můžeme elektřinu používat i pro tyto slabé motory, ale pak bude auto vážit (opět) okolo 3,5 tun
Jinak zajímavé, jak prezentuješ "levici". Nebyla to právě "levice", která dostavěla Temelín.
A nebyla to Strana Zelených a Bursíkovo "pravicové křídlo", které prosadilo podporu OZE. A Kalousek, který opakovaně prohlásil, že se bude bít za biopaliva (tedy až na nedávné vystoupení, kdy bojoval proti Babišovi).
Aleš (anonym)Odpovědět
18.10.2015 11:20:12
Ježiši, kdo to překládal?
Takových chyb a nesmyslů!
Lemonade_JOe (anonym)Odpovědět
18.10.2015 11:12:46
To posledné náborové videjko pre debilkov bolo celkom zaujímavé.
kriststeOdpovědět
18.10.2015 09:54:11
Já nevím, co tady pořád někdo má řeči o jednostrannosti Olivera. Jednou se prostě Oliver zabýval tématem, které se netýkalo zlé, hloupé Ameriky ale i nás a najednou má ty názory nějaké špatné. Jenže on je pořád stejný. Ano, ukazuje většinou problém z jedné strany. Ale to většinou proto, protože z té druhé ho všichni znají. Jeho úkolem není shromáždit všechny informace z obou stran a informovat. To ani pořádně nejde. Jeho cílem je upozornit na nějaký problém, vyvolat diskuzi. Chce, aby se o tom lidé vůbec dozvěděli, sehnali si informace a pak se sami rozhodli k jaké straně se spíše přikloní. O spoustě problémů by lidé ani nevěděli. On na ně upozorní. Jestli s ním budete nebo nebudete souhlasit, to už je na vás. A hlavně nás chce také pobavit. Protože je to bavič. Není to novinář ani televizní zpravodaj. Tak to tak berte.
TommasoOdpovědět
18.10.2015 14:46:37
Mě osobně nejde o to, že kritizoval Evropu, je tam taky dost dementů a je co kritizovat, ale ohledně imigrace, kdy jeho prezentace je stejná, jako jí prezentují politici, media a neziskovky už řadu měsícu a na to jsem už těžce alergický, takže ať by tenhle názor prezentoval kdokoliv, poslal bych ho do p****e. Ale snažím se nepřenášet to na další jeho videa, což některým dělá asi problémy. A jo, je jednostranný, ale zkus nesouhlasit s tím, že lidi vydělávají miliony a sportovcům nedají ani jeden podělanej cent? A když se zraní, vyhodí ho a léčbu si musí platit sám? Nebo váleční překladatelé, kteří jsou zavalení byrokracii i když jim evidentně hrozí smrt? Matky co musí chodit na paragraf, protože placenou mateřskou nevedou, i když všude jinde je a firmy nebankrotují? A né vždy je tak jednostranný, třeba u propadnutí majetku sám říká, že to dost pomáhá potírat zločin, jen, že se to ale i dost zneužívá apod., ale u imigrace, kde to bylo potřeba jako sůl to nebylo, ani zrnko pochopení pro Maďarsko. :D
Maxx (anonym)Odpovědět
23.10.2015 18:01:58
+Tommasomluvíš mi z duše
Hooxx (anonym)Odpovědět
18.10.2015 02:52:16
Smrtelná postel Buddyho Hollyho.... :) Jakože to kukuřičné pole v Iowě?
nevimjmeno2Odpovědět
18.10.2015 02:21:44
No nevím co tím chtěl Olík říct. Severní Dakota má jen 600K obyvatel, lidi jsou rádi že mají dobře placenou práci a to že se občas vylije trochu látek není výjimka ani v ČR. Ztracených 20 minut života.
typrde (anonym)Odpovědět
18.10.2015 04:56:08
Tak schválne ... Každú hodinu ide z každej jednej uhelnej el. 2KG krásne radioaktívneho uránu do ovzdušia...taký mor sa ani Z ĎALEKA nepribližuje "katastrofe" černobylu, fukušimy, British Petroleum (BP) a jadrovky Tsar dohromady... Kedy začal problém ropa vs životné prostredie ? Keď ropa zlacnela tak, že BRIC išiel do p**e :)
orcinusorca2014 (anonym)Odpovědět
18.10.2015 16:27:11
+typrdeA s každou vykouřenou cigaretou? A každý snězeným banánem, či divočákem?
Ono záleží nejen na množství, ale i na koncentraci radioaktivity daného zdroje ;)
Gex (anonym)Odpovědět
18.10.2015 09:16:32
Tak tohle je pěkně hloupý názor. Jak můžete vidět na videu, jsou tam zjevně lidé, kterým to vadí. Byla jim způsobena škoda na majetku, kterou je potřeba vyřešit. 600 galonů podle mě rozhodně není trocha, ale i kdyby, tak je v pořádku, aby společnost za takovýto únik zaplatila pokutu ve výši odpovídající minimálně nápravě prostředí v dané oblasti, protože je to prevence proti řádově větším katastrofám. Pochybuji, že např. těm farmářům někdo vybagruje x m2 pozemku a naveze jim tam novou úrodnou ornici spolu s vyplacením kompenzace za ušlý zisk a znemožnění užívání pozemku obvyklým způsobem. Omylem jsem Vám dal plus, ale byla to chyba - chtěl jsem dát jednoznačně mínus. Pokud tam žije jen pár tisíc obyvatel, je to možná také proto, že v podmínkách takové právní jistoty ani nechtějí žít. Taky bych nechtěl žít ve státě, kde zaměstnavatel může donutit člověka pracovat více než 24 hodin v kuse.
nevimjmeno2Odpovědět
18.10.2015 14:56:16
+GexLidé nechtějí žít? Právě díky těmto pracovním příležitostem narostl počet populace už na 740 000. V Severní Dakotě vždy bylo málo lidí díky tomu, že evropští osadníci chodili na východ a západ USA a jih zabydlují hispánci. Sever byl vždy prázdný, takže docela trapný kec o nějakých podmínkách právní nejistoty. Navíc lidé vyplaceni byli, jen ne tou ropnou společností.
TKarel (anonym)Odpovědět
19.10.2015 00:27:42
+Gexnevimjmeno2: Tak tam bych chtěl pracovat. To musí být super práce, když se tam za ní přistěhovalo 140 000 lidí během půl dne :)
K4rm4d0nOdpovědět
17.10.2015 21:39:41
"Soap opera" je telenovela, ne "mýdlová opera"...
PersekutorOdpovědět
17.10.2015 21:53:50
https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%BDdlov%C3%A1_opera
Nemáš zač.
K4rm4d0nOdpovědět
17.10.2015 22:02:09
+PersekutorTaky za nic neděkuju. Ať si odkazuješ na co chceš, je to otrocký překlad něčeho, co je u nás známé jako "telenovela". A účelem překladu není prostý překlad, ale kompletní přiblížení divákovi. Nevím, jak ty, ale já nikdy nikoho použít termín "mýdlová opera" neslyšel. Telenovelu ano.
Pokud tak věříš Wikipedii, podívej se třeba na https://cs.wikipedia.org/wiki/Velmi_k%C5%99ehk%C3%A9_vztahy
Tam máš uvedené oba termíny.
Nemáš zač.
PersekutorOdpovědět
17.10.2015 22:17:47
+PersekutorJenže telenovela není to samé co soap opera. Viz "Telenovelas are different from soap operas in that they rarely continue for more than a year. This makes them shorter than soap operas, but still much longer than serials."
komunardOdpovědět
17.10.2015 22:20:23
+PersekutorJá ho používám běžně, a nejsem sám. Ten váš termín je sice asi 800x používanější, ale při 21 000 výsledcích v Googlu mi připadá dostatečně používaný, aby se mohl používat bez výtek o doslovném překladu.
Jméno (anonym)Odpovědět
17.10.2015 22:26:25
+PersekutorAno, neni to to samý, ale "mýdlová opera" zní prostě příšerně a hodně pochybuju, že to někdo používá (nebo, že vůbec někdo ví, co to je :D).
Buď bych to nechal jako "soap opera", což se i v češtině běžně používá, nebo tam dal tu telenovelu (i když to neni úplně to samý).
belldandy (anonym)Odpovědět
17.10.2015 23:51:03
+PersekutorJá to rozhdoně vícekrát v životš použila, doznávám, že víceméně jako synonymum k telenovele. Myslím, že podvědomě vnímám pojem telenovela víc jako terminus technikus a zatímco spojení "mýdlová opera" jako barvitý opis. řekněme asi jako měsíc a luna.
Kacenka (anonym)Odpovědět
18.10.2015 09:59:40
+PersekutorHm, mýdlová opera " je rozhlasový nebo televizní seriál s velkým počtem dílů, zabývající se převážně mezilidskými vztahy.","Telenovela je typ televizního seriálu populárního zejména v latinskoamerických státech, jehož ústředním motivem jsou mezilidské vztahy, řešení složitých životních situací a problémů."
a když už se zaklínáme wiki: https://cs.wiktionary.org/wiki/m%C3%BDdlov%C3%A1_opera, to synonymum tam mluví za vše.
Jméno (anonym)Odpovědět
17.10.2015 21:37:33
Chce regulovat pracovní trh, ale bude první, kdo bude řvát, že je vysoká nezaměstnanost...
orcinusorca2014 (anonym)Odpovědět
17.10.2015 21:51:07
Proč pracovní trh?
Spíš lepší vymahatelnost stávajících pravidel...Máš nakázáno zajistit zaměstnancům ochranné pomůcky, tak musíš počítat s tím, že když je nemáš ve skladu, dostaneš pokutu.
Uniklo ti 600 barelů ropy k sousedovi a zamořilo to jeho farmu? Kup mu novou farmu o stejné výměře, jako měl před tím (v Severní Dakotě by to neměl být takový problém).
Dostal jsi pokutu na 200 tisíc dolarů? Měj koule a neodvolávej se, ale zaplať ji.
Jméno (anonym)Odpovědět
17.10.2015 22:18:31
+orcinusorca2014Ano a přesně to je regulace (svazování je asi lepší slovo) pracovního trhu. Samozřejmě, že nějaký pravidla bejt musej, ale čim víc pravidel je (a čim víc se vymáhaj) tim větší je strukturální nezaměstnanost.
typrde (anonym)Odpovědět
18.10.2015 04:06:18
+orcinusorca2014Video toho socana som síce nevidel :) ale.... Vymahatelnosť je základom slobodnéhu trhu a kapitalizmu ako takého... Základ...
Vymahatelnosť "stávajícich pravidel" ... To je sporné, pretože neznamená, že sú v záujme slobodného trhu... Napr. 15usd za obracanie hambáčov... :D
orcinusorca2014 (anonym)Odpovědět
18.10.2015 14:03:37
+orcinusorca2014Jméno: Touto logikou se dá všechno "přenálepkovat" jako regulace.
Zaměstnavatel nedodržuje to, k čemu se zavázal v pracovní smlouvě (používání pracovních pomůcek) a zaměstnanec kvůli tomuto nedodržení zemřel. A protože zaměstnanec zemřel došlo k "ukončení smlouvy" a zaměstnavatel si může najmout jiného zaměstnance...
Jasně, že čím více je pravidel, tím více je "živých-nezaměstnaných" a méně "mrtvých-zaměstnaných".
Otázka však leží v tom, co je pro stát výhodnější. Mít dvacet procent nezaměstnaných, nebo dvacet procent těch, kteří zemřeli při zaměstnání.
mao (anonym)Odpovědět
17.10.2015 21:09:44
04:47 povie 74 delníkov , nie 47
doom9Odpovědět
17.10.2015 20:49:24
Nevím co si mám o Oliverovi po videu s uprchlíky myslet. Asi ho budu brát s rezervou :D
orcinusorca2014 (anonym)Odpovědět
17.10.2015 21:18:24
Zkus si to promítnou třeba do České republiky...Kdo by měl platit pojistné v případě postavení ropné studny? Objednatel, nebo zhotovitel, nebo město?
Kdo by měl být popotahovaný za porušení bezpečnostních předpisů? Majitel dolu, nebo agentura zajišťující zaměstnance?
Kdo by měl platit ušlý zisk za poškození tvého pole? Majitel ropné studny, nebo město?
Jak
doom9Odpovědět
17.10.2015 23:02:16
+orcinusorca2014Myslel jsem to obecně k jeho videím. Prostě v jeho videích nejsou protiargumenty, kdyby si jeden den řekl, že se mu nelíbí gumoví medvídci, tak na ně vyhrabe ty nejhorší informace, udělá video a to vše za potlesku oveček v publiku. Jsem rád, že ukazuje na některé problémy, ale jak jsem řekl, chce to brát s rezervou a hned nepovažovat druhou stranu za jednoznačně vinnou (v případě ropného průmyslu to ale bude asi pravda). Byl bych taky rád kdyby nějakým způsobem reagoval na těch 17 000 disliků pod videem o uprchlících.
komunardOdpovědět
17.10.2015 23:30:55
+orcinusorca2014Já myslel, že si děláte legraci...
Tohle přece evidentně není zpravodajství. Tohle je skeč
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ske%C4%8D
možná trochu i komentář
https://cs.wikipedia.org/wiki/Koment%C3%A1%C5%99
u těchto žánrů je normální, že vyjadřují názor autora. Ne komplexní analýzu, ale názor autora, a jeho argumenty. Na tom to je postaveno. Publicistiku je vždycky třeba brát s rezervou, a zpravodajství koneckonců taky. Psát pod takové video, že ho budete brát s rezervou, s tím, že to není komplexní analýza? To je, jako když Rostenův pan Kaplan říkal, že jeho bratr Max má skvělou paměť, jenže zapomíná.
Příklad s gumovými medvídky je legrační, protože různé druhy jídla shazuje ve videích úplně běžně.
A k čemu by bylo, kdyby se vyjádřil k nějakým dislikeům? Vyvolal kontroverzi, to patří k tomu, mluvit o politice.
GGG (anonym)Odpovědět
17.10.2015 23:54:58
+orcinusorca2014On člověk nemůže vždy s tebou souhlasit víš. Sice se v něčem shodnete, ale v něčem se neshodnete.
Foxtrot (Překladatel)Odpovědět
18.10.2015 00:06:26
Lol, po videu s imigranty už to nikdy nebude stejné jako dřív :D
doom9Odpovědět
18.10.2015 16:13:01
+FoxtrotNebude :D byl jsem zrdcen. Moje veškerá obrana byla najít jeho Youtube kanál a dát mu dislike :/
FraGyver (anonym)Odpovědět
17.10.2015 20:48:53
05:51 říká, že jsou v tom jeho hodinky a ne, že se na ně jen dívá. Je to celkem patrný i z obrázku D:
Wurgh (anonym)Odpovědět
17.10.2015 20:42:42
Nejsem si jistý, ale ve 4:39 mluví o reportérce ne reportérovi, takže *Reportérka a *prošetřovala.
Kdybych se pletl někdo mě opravte :D