Skallagrim - Dřevorubec vs. bojovník

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:290
Počet zobrazení:5 860

Dokázal by běžný dřevorubec porazit bojovníka ve zbroji? S tímto tématem se člověk často setká jak v (pseudo)historických filmech a seriálech, ale také v mnoha fantasy světech. Jak to tedy ve skutečnosti je? Odpověď však není moc optimistická.

Přepis titulků

Zdravím, nerdi, geekové a další lidé, které zajímá historický nebo fantasy boj. To je trochu depresivní úvod, co? Lidé se mě často ptají na otázku: "Mohl by dřevorubec ozbrojený dřevorubeckou sekerou porazit válečníka s mečem?" "Mohl by v minulosti porazit válečníka nebo rytíře?" "Nebo bojovníka v RPG systémech a fantasy hrách?"

Krátká odpověď: "Nejspíš ne." Delší odpověď: "Možné to je, ale vše hraje do karet zkušenému bojovníkovi s mečem." Pokud se dál díváte, můžete dostat ještě delší odpověď. Boj samozřejmě vyžaduje dávku schopností a zkušeností. A u dřevorubce nebo jiného pracovníka či řemeslníka se nedá očekávat specializovaný trénink v bojovém umění. To ho staví do nevýhodné pozice.

Při jakémkoliv boji mezi dvěma osobami vyhraje spíš ten, kdo má víc zkušeností. Ale ovlivňují to i další faktory. Například zdraví, psychické rozpoložení a tak dále. Možná i trocha štěstí. Podívejme se na vlastnosti, které může dřevorubec mít. U dřevorubce se dá čekat fyzická zdatnost. Tedy za předpokladu, že pracuje rukama.

Kácí stromy, seká dřevo, tahá nářadí a špalky. Tím získá sílu, vytrvalost a celkovou zdatnost. Neustálé vystavení rozmarům počasí také zvýší jeho odolnost. Díky celodennímu sekání bude s touto zbraní dobře obeznámený. Věděl by, jak s ní co nejlépe a nejefektivněji seknout. Úhel úderu je něco, v čem by měl značnou praxi. Pokud úhel není správný, sekera může sjet stranou. Bude chápat, co zbraň dokáže.

Ale teď k soubojům... Nebude znát základy soubojů. Například odstup, načasování, taktiku. Nebude vědět, jak zablokovat útoky různých zbraní, jak vyrazit do protiútoku a ani jak se hýbat. Pohyb nohou patří k základům všech bojových umění, takže když nevíte, jak se efektivně pohybovat, může to být velký problém.

Samotný nástroj je také důležitý. Záleží i na tom, o jakém typu sekery mluvíme a jak kvalitní je. Předpokládejme, že jde o kvalitní sekeru. Tohle je malá lesnická sekera. Je to víceúčelový nástroj. Určený hlavně k sekání. Tohle je štípací sekera.

Můžete vidět, jak je tlustá. Je mnohem těžší než běžná sekera. Takováhle zbraň by proti brnění byla zničující. Mohla by prorazit dokonce i plátové brnění. Pokud byste někoho udeřili do helmy, ať už hlavicí nebo čepelí, tak to poškození by bylo značné. Pokud má váš protivník železnou helmu a vy máte ocelovou sekeru, můžete ji prorazit. Lesnická sekera bude učinější proti neobrněným nebo lehce obrněným soupeřům.

Kroužkové zbroji by mohla způsobit poměrně velké poškození. Tato štípací sekera by kroužkovou zbrojí nejspíš úplně prošla. Samotná síla úderu by nejspíš prošla skrz a zlámala kosti. Proti těžké zbroji to nebude ani zdaleka tak efektivní. Pokud ale udeříte do měkkého cíle... Pokud udeříte do hrudního koše nebo do klíční kosti, bude to tak i tak zničující úder. Vím, že je divné mluvit s klidnou tváří o tom, jak zbraní někoho nejlépe zranit nebo zabít, ale tohle je poučné video a neříkám lidem, aby to udělali.

A teď nevýhody. Tou je dosah. Tato sekera je krátká. To ale záleží na jejím typu. Některé lesnické sekery mohou být delší. Tato štípací sekera má už trochu delší topůrko. Ale v porovnání s bojovými sekerami je kratší.

Tuto sekeru mám skoro až ke krku. I tato je hodně dlouhá. Bojovat spíš chcete s takovouto sekerou. Když máte delší zbraň, soupeř musí vstoupit do oblasti, kde ho díky délce zbraně můžete udeřit, zatímco on vás zatím nemůže ohrozit. Pokud si osoba s delší zbraní udržuje vzdálenost, tak toho moc nezmůžete.

Můžete do něj pouze naběhnout a riskovat, že vás zasáhne. Dalším problémem je topůrko. Očividně je uzpůsobené k sekání do statických cílů, které se nebrání. Je z materiálu, který hlavici zastaví hned při dopadu. Pokud v boji seknete plnou silou a minete, můžete být trochu v potížích. Protože jste do úderu vložili hodně energie a setrvačnosti, je těžké během seknutí zastavit.

Když se do toho útoku opřete, už ho nezastavíte. Pokud teda ovšem sekeru nedržíte nahoře, čímž ji lépe ovládáte. Ale kvůli tomu do úderu nevložíte takovou sílu. A dosah navíc bude ještě menší. Je to skoro jak dýka. Sekera může být použita k odrážení meče. Zahákne se a strhne ho pryč. To samé můžete udělat s končetinami nebo někoho tak chytit za krkem. A také jakýkoliv náraz do meče bude vždy hrát do karet sekeře.

Tedy pokud meč nedopadne na topůrko. Když bojujete sekerou, a to platí i na válečné sekery, jsou ruce velmi zranitelné. Protože tu není žádná ochrana, tak především při obouručním použití jsou ruce téměř nechráněné. Ale i u většiny mečů je ruka nechráněna. Při útoku se pohybujete dopředu, takže se vždy jedná o potenciální terč.

Ale u sekery nemáte vůbec žádnou ochranu. Čepel může po topůrku sjet a useknout vám prsty. Samo topůrko je nevýhodou této zbraně. I když je z kvalitního a pevného dřeva, opakované údery ho mohou zlomit. Je ale nepravděpodobné, že by ho meč hned napoprvé přesekl. Ale opakované údery mohou materiál poškodit. Ale to v jedno jediném souboji není pravděpodobné.

Tak tomuhle by bojovník se sekerou čelil. Kdyby s sebou měl štít, tak by to jeho šance trochu vylepšilo. Ale proč byste si s sebou do práce v lese brali štít... To prostě není pravděpodobné. Takže opět to všechno stojí na rozdílné zkušenosti. Jeden ze soupeřů je trénovaný bojovník... Tedy, dá se to předpokládat, jinak by to nebyl voják, rytíř nebo tak. Druhý trénovaný není.

Samozřejmě to záleží na přesných zkušenostech té dané osoby. Pokud je voják čerstvým rekrutem, může to být vyrovnanější. A kdykoliv se správnou motivací a odhodláním... Když je bojovník se sekerou velmi agresivní a žene se do útoku a druhá osoba není dostatečně zkušená, může být přemožena. Je to poměrně děsivá zbraň. Existuje tu šance, ale nemyslím si, že by byla příliš vysoká.

Neberte to jako názor experta. Expert nejsem. Pokud vám to dává smysl, fajn, pokud ne, tak taky fajn. Doufám, že vás to bavilo a že jste se i něco dozvěděli. Tak díky za sledování.

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Samozřejmě záleží na době. Ale třeba takové Husické války ukazují co zvládne netrénovaný civilista proti vojákovy.

00

Odpovědět

Těmi netrénovanými civilisty doufám nemyslíte bojovníky polních vojsk. Ti trénovali vydatně.

00

Odpovědět

Nevím, u mě byl meč, vždy ten nejstupidnejší zbraň... Když vás nějaký blbeček s zbraní na dálku mine a to myslím i pistoli klidně...Tak, už jste někdy zkoušeli házet či hodit meč k likvidaci cíli? v tomhle jak říkal, že dřevorubec zná svoji sekeru dobře.. Ale je fakt, že záleží na té dané osobě, jestli to umí.. ale i tak.. proste meč, nejstupidnejší zbran..

02

Odpovědět

tam je toliko otázek. Jde o individuální případy. věřím že i takový dřevorubec se mohl účastnit nějaké obdoby vojny, kde ho naučili základy boje.
V lese, dejme tomu někde spíš blíže k okraji by měl navíc výhodu toho, že dlouhá zbraň potřebuje dost prostoru, a když jsou všude okolo stromy, tak se bojuje blbě, zato krátká sekera tolik toho prostoru nepotřebuje...

05

Odpovědět

Kdy jsi byl naposledy v lese? :D

131

Odpovědět

+elwiscomebackkupodivu tam chodím často... na okraji lesa, kde je hodně světla je docela hodně i stromů a chroští, chvoští... velké kmeny z hlubších částí se kácejí jen málokdy, je tedy více pravděpodobné, že kácel nějaké náletové dřeviny, nebo menší stromky spíše u okraje a tam roste stromů docela dost.
Taky nelze porovnávat dnešní lesy s lesy v obrobí rytířů, tenkrát byli, troufám si tvrdit, mnohem hustší, než naše prokácené lesoparky

53

Odpovědět

+elwiscomebackjen taková technická, zalesněnost středovekých čech byla 1/3 toho co dnes... tenkrát se daleko víc kácelo, dřevo bylo základním stavebním materiálem i palivem...

51

Odpovědět

+elwiscomebackTak já vycházím z mapování zdejší oblasti- Tepelsko. Ačkoliv je tady hromada vesnic i zaniklých vesnic, které se datují kolem 13-14. století. Tak dle starých map, tady byla učiněná džungle.

31

Odpovědět

Nojo, jenomže mečem se dá i bodat...

80

Odpovědět

+eXeto je pravda...

21

Odpovědět

Zato Gorn vymlátí se svou sekerou i 4 paladiny... :-)
pozn. Gothic

100

Odpovědět

Gorn má zbroj, je zkušený válečník a má válečný model sekery s delším toporem :D .

110

Odpovědět

zajimavy video ale cekal jsem i nejakou nazornou ukazku :(

140

Odpovědět

Jinak, nebylo tu od něj ještě jedno video nebo si to pletu?

00

Odpovědět

Myslim že jo a snad ne jen jedno

00

Odpovědět

Som rada, ze ho prekladate

162

Odpovědět

Přesně má jenom dobrá videa. Ať od něj přeložíte cokoliv budu rád :)

72

Odpovědět

jeden na jednoho = dřevorubec bez šance
nevím, proč lidé tolik podceňují profesionalitu ... myslet si, že někoho sejmout (kor zabijáka) je hračka ... podobně v zaměstnání

211

Odpovědět

Tak záleží... Třeba je ten voják unavený a otrávený životem a chce umřít, ale zapomněl si provaz... :D

190

Odpovědět

+TalkerNo nechat se umlátit sekerou není zrovna příjemná smrt :D
Btw. to, že je mnoho faktorů, říká hned na začátku. Pak je taková polemika zbytečná. Bral bych průměrného vojáka a průměrného dřevorubce.

70

Odpovědět

Tak ale zase by stačilo dřevorubci pozměnit pravidla souboje tak, aby jednou z jeho částí bylo poražení stromu na čas. Tam by pak exceloval a sic s mečem v hrdle by dosáhl krásného výsledku 1:1.

41

Odpovědět

No nevím, moc naučné mi to nepřišlo, už jen proto, že to bylo strašně obecné a většina informací dost logická...

161

Odpovědět

Když je "většina informací dost logická", tak to není naučné?
Opravdu jsi nám, Talkere, chtěl tohle sdělit?

710

Odpovědět

+mykanecKdyž slyšíš kapat déšť za oknem a každý, kdo přijde dovnitř je mokrý nebo přinese mokrý deštník, tak je pro tebe informace "venku prší" naučná?

Ne, logicky si to odvodíš.

231

Odpovědět

Video dobry, ale tema mohlo byt lepsi. Preci jen sance drevorubce si vetsina lidi odhadne spravne sama.

150

Odpovědět

Díky za překlad. Víc Skallagrima :)

211

Odpovědět

Skall na videačesky? Takže se můžeme těšit v budoucnu i na Lindyho a Matta?

240

Odpovědět

doufejme :-)

30

Odpovědět

+skajdaTo by se někdo docela nadřel, aby stíhal všechny 3, nehledě na další jako je Metatron nebo Shad...

20

Odpovědět

+skajdamyslím ze kanál Lindybeige by mohl zaujmout i lidi kteří se nezajmají jen o chladné zbraně. Třeba díly kde je na Gibraltaru nebo maltě a mluví o historii a dalších detajlech.

50

Odpovědět

Jeho videa sú najlepšou prokrastináciou skúškového :)

572

Odpovědět

keby bol niekto tupý ako ja nech nemusí hladať:

Prokrastinácia (z latinského pro crastinus – na zajtrajšok) je označenie pre chorobné odkladanie dôležitých úloh na neskôr (na zajtra). Treba však podotknúť, že ide o psychickú záležitosť, na rozdiel od lenivosti, ktorá je fyzická.

1529

Odpovědět

Meh...

431