Sluneční soustava ve správném měřítku

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:297
Počet zobrazení:18 914

Snad všechny obrázky zobrazují naši sluneční soustavu ve špatném měřítku. Parta nadšenců nám teď v nevadské poušti skutečné měřítko přiblíží. 

Přepis titulků

Čím jsme byli dál, tím menší Země byla. Nakonec byla malá jako kulička. Jako ta nejkrásnější kulička, kterou si dokážete představit. Takový pohled člověka změní. Pokud hledáte obrázky Země a Měsíce, najdete obrázky, kde jsou blízko sebe. Asi takhle. Ale ve skutečnosti jsou od sebe Země a Měsíc...

asi takto daleko. Toto je Země a Měsíc v měřítku. Vezměte si stejný koncept, ale tentokrát pro naši sluneční soustavu. Žádný obrázek, který jsme kdy viděli, nectí měřítko. Pokud nakreslíte oběžné dráhy v měřítku na papír, planety budou tak malé, že je ani neuvidíte. Neexistuje jediný obrázek, který by správně ukazoval, jak naše sluneční soustava opravdu vypadá.

Jediným způsobem, jak vidět zmenšený model sluneční soustavy, je jeden postavit. Vítejte v Black Rock Desert. Tohle je Alex, já jsem Wylie, a Alex bude za kamerou, zatímco já budu před ní dělat spoustu chyb. Máme 36 hodin na změření vzdáleností, nakreslení oběžných drah a nachystání časo-sběrného videa na tamté hoře. Na vytvoření sluneční soustavy v měřítku, kdy je Země tak velká jako tato kulička, potřebujeme 11 kilometrovů volného prostoru.

A proto jsme tady. Proč jste tady vy? Jsem bez práce. V tomto měřítku má Slunce v průměru jeden a půl metru. Je asi takhle velké. Teď jedeme k Merkuru. A jsme tady.

Venuše je stejné velká jako Země. Mám ji někde v kapse. A Země. A toto je Mars. Jezdí po něm několik vozítek. Jakmile bude kamera připravena, budeme po oběžných drahách jezdit se světlem a snad si uvědomíte, o jak velké vzdálenosti tu jde.

Vzhůru k dalším planetám. Jupiter. Saturn. To malinké světlo támhle je naše Slunce, teď vzdálené asi 1,7 kilometru. Slunce je teď hodně daleko. A jsme na okraji naší sluneční soustavy. Je kolem sedmi ráno a vzbudili jsme se ve chvíli, kdy bude vycházet slunce.

Stojíme na oběžné dráze Země a tamhle je Wylie, který drží Slunce. Pusťte k tomu dramatickou hudbu. Pokud jsme udělali všechno správně, tak z perspektivy zmenšené Země uvidíte totéž jako z té skutečné. Jestliže se podíváte na Slunce, uvidíte, že model Slunce a skutečné Slunce jsou stejně velké.

A podle toho poznáme, že jsou poměry správné. Jen 24 lidí v dějinách lidstva, z několika miliard lidí, vidělo celou Zemi na vlastní oči. Po snídani šli astronauti do této místnosti, kde si oblíkli své skafandry. Právě teď se lidstvo snaží dosáhnout Měsíce. Jedna, nula, odlétá. Odlet v 7:51... Na oběžné dráze je horizont malinko zakřivený.

Když letíte na Měsíc, tak se horizont zakřivuje a najednou vidíte něco zvláštního, avšak dobře známého. Bože můj, podívej se na tohle. To je krása. Když zvednete palec, můžete za něj schovat celou Zemi. Vše, co jste kdy poznali. Všechno za vaším palcem. Váš palec zakryje ve vesmíru všechno.

Je to opravdu nádhera. Chce se vám až plakat. Přesně toto jsem chtěl zkusit a natočit. Žijeme na kuličce letící ničím. A když to konečně vidíte, je to ohromující.

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Odpovědět

Husté, ale dal jsi to celé? :D

30

Odpovědět

+kfpuspoPrávě jsem to celé úspěšně dokončil.
Neuvěřitelné, jak je rychlost světla hlemýžďovitě pomalá.
Nikdy předtím jsem se nezamyslel nad tím, jakej kousíček od Sluníčka se motáme a jen na zde zobrazený Jupiter je to násobně řádnej flák cesty.
A to je při konci videa na Saturn ještě cca 35 minut letu, a co potom Uran a Neptun!

My tu přitom řešíme takový důležitý věci, jako kterýho zlodějskýho nemrcoucha zvolit do parlamentu, senátu, za presidenta…

40

Odpovědět

+mykanecAle já to říkám pořád, že rychlost světla je neskutečně pomalá, až ubohá.

00

Odpovědět

Odpovědět

Koule jako model Země, když je placatá? :) Idioti, nechávají si cpát americkou propagandu a pak dělají takovéhle blbosti!

231

Odpovědět

Sice nepohyblivou, ale Sluneční soustavu v reálném měřítku mají v Záhřebu a ve Švédsku
https://en.wikipedia.org/wiki/Nine_Views
https://en.wikipedia.org/wiki/Sweden_Solar_System

110

Odpovědět

Hmm to sa mi nejak nezda toto.

49

Odpovědět

nezda se ti co? toto?

00

Odpovědět

ten bol dobrý

00

Odpovědět

Doporučuji všem které takové věci zajímají shlédnout stránky
http://scaleofuniverse.com/
a prolézt jednotlivé záložky – spousta zajímavých informací

70

Odpovědět

Díky

00

Odpovědět

Většina věrohodných měřítek (ať už sluneční soustavy nebo i vesmíru) je logaritmická. A myslím, že některé měl i v tom uvodu, kde říkal že jsou nepsrávné. Jenže nebyly. Zatímco velikosti planet jdou věrohodně znázornit, vzdálenost o které mluví se dá v pohodě zakreslit poměrově. A není to nic nezvyklého. Logaritmicky se uvažují třeba i decibely nebo Richterova stupnice zemětřesení. Stejně tak se dá uvažovat i poměrové zkracování reálných vzdáleností planet.

Ale video i realizace pěkná. ;)

120

Odpovědět

Mimochodem, když už to dělal "reálně", tak nějak vynechal Keplerovy zákony a rychlosti planet. :) Ten Neptun se tam celkem činil, na to, že se skoro nehýbe. :D

110

Odpovědět

11 ČTVEREČNÍCH km určitě ne ;)

10

Odpovědět

11 Kulatých km?

40

Odpovědět

+Fixa11 kilometrů čtverečních určitě ne (11 km x1 km; či něco pod 4 km x 4 km). Když už tak 36 km2 (čtverec o hraně 6 km-aby byl správně zobrazen právě i Neptun a Slunce uprostřed).

00

Odpovědět


Odpovědět

To je toho..v Hradci Kralove takovou stezku uz mame 12 let : Planetární stezka je model naší sluneční soustavy v měřítku 1 ku 1 miliardě. Tomuto měřítku odpovídají zároveň rozměry těles (modelů Slunce a planet) i vzdálenosti, které mezi nimi musíte ujít. Na každé zastávce najdete malou kuličku znázorňující planetu a příslušnou informační tabuli, na níž jsou uvedeny základní údaje a zajímavosti o dané planetě. Celková délka naučné stezky je 6,5 km. Pro orientaci vám může sloužit přiložená mapka, tabulka anebo data pro GPS. Stezku postavili v roce 2005 členové Astronomické společnosti v Hradci Králové a pracovníci Hvězdárny a planetária v Hradci Králové...http://www.astrohk.cz/planetarni_stezka/

220

Odpovědět

To je sice hezký, ale ta stezka to stejně nedokáže zobrazit tak jak to udělali oni..

92

Odpovědět

No vidíš, bydlím v Hradci už dobrých 6 let, a o tomhle jsem nevěděl! Hanba mi.

101

Odpovědět

+BugHer0Tak ji jdi prosím tě projít a pak napiš jaká byla...dělám sice ramena že ji tu máme ale ješTě jsem ji neprošel :D

60

Odpovědět

Jsem teda čekal, že to v noci nějakým spínačem rozsvítí na plné kule a bude to celé vidět v jinak totální tmě jako malé svítící tečky na míle daleko od sebe. Ne že by to bylo špatné takhle, ale mně to teda moc tu představu nevylepšilo...já už totiž jakousi představu měl, neb jsem si už párkrát ilustrace velikostí vzdáleností ve vesmíru vytvářel (ne takhle ambiciozně samozřejmě), a tak jsem doufal v něco trochu víc, než málo přehledné jezdící čáry :( .

230

Odpovědět

Ano, bylo by to efektní... nyní už jen zbývá vymyslet, jak do malé skleněné kuličky narvat zdroj světla, který by byl vidět na míle daleko... :-)

00

Odpovědět

Mně to video nefunguje

03

Odpovědět

Doporučuji se projít planetární stezkou údolí Vltavy (model sluneční soustavy jedna ku miliarde) až bude dostavěná.
Viz. https://www.startovac.cz/projekty/planetarni-stezka-udolim-vltavy/

10

Odpovědět

Ještě (ale to už chci asi moc) bych ocenil zobrazení naší sluneční soustavy v galaxii (hlavně vidět jak rychle se pohybujeme)... Přeci jen když je vidět jak malá je země a za jak (poměrně) krátký čas dokáže obletět slunce zajímalo by mě jestli by se zdál pohyb naší sluneční soustavy také tak rychlý ?

00

Odpovědět

Pohyb je relativní.

01

Odpovědět

+Daniel99to s tím nemá nic společného...(nezajímá mě absolutní rychlost naší planety...) ...no tedy vlastně zajímá ale nemá cenu se na to ptát...

00

Odpovědět

+00oqTo s tím má vše společného. Nicméně vím na co jste se ptal.. jen jsem projevil sarkasmus poté, co jsem se pousmál nad Vaší touhou po vědomosti a vložení energie do otázky o padesáti slovech, namísto abyste onu touhu ukojil dvěma slovy v Googlu. Pokud jste to ovšem udělal pro obohacení znalostí ostatních, pak jeden galaktický rok je cca čtvrt miliardy roku Země. Věřím, že to byl Váš záměr;)

20

Odpovědět

+Daniel99:D ale nevidím to v poušti ! ...jinak souhlas...

00

Odpovědět

+00oqJe to to samé video, jen ho stačí stopnout na libovolném místě a máte to:)

10

Odpovědět

Někde tu je video, které zobrazuje pohyb naší planety vůči vesmíru nikoliv vůči Slunci. Že vlastně naše Země obíhá okolo Slunce, které zase obíhá okolo černé díry, která zase obíhá okolo něčeho většího a tak je trasa naší planety celkem hodně zajímavá... taková spirálosřoubovice v prostoru, nebo kačeří penis, chcete-li.

00

Odpovědět

Pluto?

85

Odpovědět

To jste trochu zaspal, pane.

362

Odpovědět

Tak tak. Za komunistů jsme měli devět planet!

121

Odpovědět

+Lejno KarnevalPřesně tak! Dnešní buržoázňí psichopatní vláda všechno jenom roskrade!! DOKONCE I PLUTO!!!!!

102

Odpovědět

+Lejno KarnevalPořád máme devět planet blbe! (měli jsme jich 10)

01

Odpovědět

+000oqProsím o jmenování

10

Odpovědět

+Lejno KarnevalMerkur
Venuše
...
Neptun
(Pluto)
"Planeta X"
...myslím že se tak ještě stále jmenuje

01

Odpovědět

+00oqaha blbe... je rozdíl mezi vírou a uznávaným faktem.

10

Odpovědět

+Lejno Karnevaluznaným faktem je že jsou oběžné dráhy ovlivněny nějakým tělesem! To že jej zatím neobjevili neznamená že tam něco není... ...nebo snad věříš že se mění jen tak bez ničeho ?

01

Odpovědět

+00oqnemám náladu se tady s tebou bavit o rigoroznosti blbe.

10

Další