Solární silnice

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:535
Počet zobrazení:7 390

Fotovoltaické elektrárny mají své příznivce, ale i odpůrce, kteří tvrdí, že pouze zabírají půdu, která by se dala využít lépe. Ale co k výrobě elektřiny využít něco, co postaveno být musí? Kde se píše, že silnice musí být z asfaltu?

Přepis titulků

V prosinci roku 2007 stála tuna tekutého asfaltu 175 dolarů. Nyní se blíží téměř 1 000 dolarům. Stojí tolik, protože se vyrábí z ropy. Nevěřím, že za 50 let budeme moci stavět asfaltové cesty. My nabízíme cestu, která se sama zaplatí. Nejen že se zaplatí, ale nabízí i nové možnosti. Vítejte u solárních silnic. Ve 48 amerických státech se nachází 25 000 čtverečních mil silnic a parkovišť.

Když je nahradíme solárními panely i s pouhou 15% efektivností, vyprodukujeme třikrát více elektřiny, než tyto státy spotřebují. Téměř by dokázaly napájet celý svět. Běžné silnice se rozpalují, tato vytváří elektřinu a skladuje ji. Celá cesta je elektrickou sítí, která k vám přivede elektřinu a bude napájet televizi, internet, telefon nebo cokoliv jiného. Potřebná technologie už byla vynalezena. Já jen vezmu několik technologií a vytvořím z nich něco nového.

Jen ještě nebyla vynalezena jízda na skle. Musí mít stejnou přilnavost jako asfalt, musí udržet plně naložené náklaďáky jedoucí 80 mil za hodinu, být nerozbitná, ohnivzdorná, dostatečně průhledná, ale nesmí řidiče oslňovat. Myšlenka silnice ze skla je opravdu revoluční. Když se většině lidí řekne sklo, představí si, že je křehké a tříští se. Ovšem sklo může být odolné jako ocel.

Víme, jak sklo vyrobit, víme, co je to fotovoltaika, víme, jak sklo ochránit před poškozením, víme, jak snížit výrobní náklady. Potřebný výzkum se spíše týká výroby skla pro toto speciální použití. Americké ministerstvo dopravy zadalo zakázku na inteligentní chodník, který vyrábí elektřinu a sám se zaplatí. Přihlásili jsme se o ni. Tím jsme získali finance potřebné k vytvoření prototypu.

Nakoupili jsme součástky na tvorbu panelu 3,5 na 3,5 metru. Na našem panelu je matice o 1024 elektronických modulech. Každý z nich má 3 žluté a 3 bíle LED diody. Drážky pro kabely jsme vyfrézovali, takže procházejí pod panelem. Pokyny pro mikroprocesor posíláme bezdrátově. On rozhoduje o tom, které LED diody se rozsvítí. Tak dokážeme napsat slova. V prototypu je 6 072 LED diod.

Dokážeme napsat cokoliv. Navíc jsme vytvořili orámovaný panel o velikosti 90 krát 90 cm. Říkáme tomu panel pro přechod. V podstatě je to váha. Jedete v noci nebo zrovna nedáváte pozor a někdo v černém oblečení vstoupí na přechod, který začne blikat stejně jako silnice před vámi. Upozorní vás, že máte zpomalit.

Zjistili jsme, že pokud jsou LED diody v silnici, tak je z určité vzdálenosti neuvidíte. Proto jsme je začali umisťovat do skleněné vrstvy, kde je později zalijeme plastem. Jsou tak hermeticky uzavřeny, takže se k nim nedostane vlhkost. Také chceme snížit množství odpadu na skládkách a v oceánu. Vezmeme odpad, nameleme ho na granule, smícháme s organickým materiálem a z toho se vytvoří nosná konstrukce pro panely.

Existují různé inženýrské obory. Ale titul mám z ekologického inženýrství. A nyní přichází celá nová generaci inženýrů, která chce strávit život prací pro životní prostředí. Uvědomíte si, že činy našich předků nás ovlivňují. A to, co budeme dělat v současnosti, ovlivní generace po nás. Nemůžeme dál stavět asfaltové cesty.

Nemůžeme dělat to samé od dob, kdy Eisenhower spustil systém dálnic v 50. letech. Je to zastaralý systém, který používáme už moc dlouho. Musíme se posunout dál. Musíme vytvořit inteligentní elektrické silnice, které budou pohánět elektrická vozidla. Tak bychom mohli v 21. století opustit fosilní paliva. Který z vás je lepším asistentem?

To se odvíjí od výšky, takže ten vyšší. Odvíjí se to od krásy. Jsem vyšší a blíž ke slunci, takže... Ale je pravda, že on je hezčí, to přiznávám. Tohle bude znít jako znesvěcení... To největší znesvěcení, které nás napadá. Lepicí páska. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (63)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč nezačnou s něčím méně namáhaným - chodníky nebo cyklostezkami? Tam požadavky na nosnost nebo oslnění, brzdnou dráhu apod. musí být nesreovnatelně nižší. A podíl chodníku na ploše nebude v součtu nezanedbatelný, byť menší než u cest.

00

Odpovědět

Toto video působí značně pozitivně a budoucnost solárních silnic vidí dost optimisticky (např. tvrzení "...víme jak sklo ochránit před poškozením, víme jak snížit výrobní náklady..."), bohužel skutečnost, tedy účinost a i samotná životnost panelů se ukázala naopak jako velmi složitý technologický oříšek. Více konkrétních informací přináší tento článek:

Silnice budoucnosti se stává minulostí. Proč solární projekt neuspěl
https://www.idnes.cz/technet/technika/solarn-isilnice-test-francie-neuspech.A190820_190623_tec_technika_mla

30

Odpovědět

Solar FREAKIN Roadways, are they real? Tady to vysvětlil trochu lépe.

10

Odpovědět

Zde trošku techničtější pohled na věc od EEVblogu
https://www.youtube.com/watch?v=obS6TUVSZds&list=UU2DjFE7Xf11URZqWBigcVOQ

10

Odpovědět

Co přesně musí člověk studovat, aby se v tomhle vyznal a mohl s tím pracovat? Vypadá to fakt zajímavě, i když je jasné, že to má své výhody i nevýhody.

00

Odpovědět

Toto je naprosto geniální nápad, ALE!! a) Jen by me zajimala ta zivotnost; a hlavne za b) problem je mocna lobby OPECu a vsech stavarskych korporaci se zajetou technologii. Toto je stejny problem jako patenty soucasnych automobilek na spalovaci motory ve vztahu k elektromobilum.

92

Odpovědět

http://youtu.be/qlTA3rnpgzU

Doporučoval
bych spíše tohle video. Je trochu výmluvnější a zábavnější.

40

Odpovědět

Zajímavé video i zajímavá myšlenka. Jen bych rád ji rozvinul pro některé zdejší diskutéry:
Momentálně se jedná o technologii, která se bude muset ještě dostatečně vyvinout, řekněme tak dvacet let. Do té doby můžeme počítat s raným nástupem nanotechnologií a automobilů, které budou moci jezdit sami a v tom případě by fotovoltaické silnice byli jednou z nejlepších voleb, neboť by tyto vozy mohli i napájet. Díky recyklaci a vývoji technologií budou tyto silnice snadno a levně vyrobitelné z fotovoltaických panelů, které dosloužili (a v tomto i já považuji fotovoltaické panely dnešní doby za uměle vytvořený penězovod dotací někam jinam a zabírač místa) a jsem si jistý že i otázka bezpečnosti povrchu není neřešitelná. S dalším vývojem jim držím palcem, protože tohle má budoucnost.
Jinak zdroje podle kterých takhle usuzuji a čerpám:
Michio Kaku - Fyzika budoucnosti
http://www.nano.gov/you/nanotechnology-benefits
http://cs.wikipedia.org/wiki/Google_driverless_car
samozřejmě je toho víc, ale kdo si chce o tom zjistit víc. A uživateli "Ondry" bych doporučil hledět dál než do jeden den dopředu, než začne lamentovat nad tím "jak moc je to velká blbost"...

101

Odpovědět

"Tak se omlouvám", že mě zajímá co se děje teď, když si zaděláváme na průser a ne co bude za dvacet let, kdy nás přemnožení podobných technologií pošle do doby kamené. http://www.ceps.cz/CZE/Media/Stranky/FAQ.aspx
Argumentovat to se nějak vymyslí, vývoj jde dopředu, bude to levný, určitě se to nějak vyřeší... Já z toho vydím jen optimismus ani kapku realizmu.
Ve videu je jak je asfalt drahej, ale nikdo neřekl kolik stojí m^2, snad si nikdo nemyslí, že je to levnější než asfalt, když je na výrobu těhle článků taky nutna ropa a celkově je to našlapaný elektronikou, polovodiče, ušlechtilý slitiny, sklo..., i když se tu obhajujete neověřitelnými odhady jak díky recyklaci budou panely za hubičku, tak pro vás mám novinku recyklovat asfalt bude vždycky levnější, než vytřídit bordel a udělat z toho další fv článek http://stavebni-technika.cz/clanky/recyklace-a-asfaltovych-vozovek-za-studena/ http://cs.wikipedia.org/wiki/Recyklace_plast%C5%AF

Myšlenka
je to zajímá to uznávám, ale myslet si, že je to výhodnější než obyčejná silnice, tak aby se to dalo použít přesně tak jak autoři líčí v nějaké době, které se sami autoři projektu dožijí, hraničí s demencí.

40

Odpovědět

Mě by zajímalo, jestli například řešili možnost nehody na takový silnici. takový fotovoltaický panel prostě nevypneš (leda ho něčím zakrýt). Takže dejme tomu do sebe vrazí dvě auta, lidi zůstanou v autech zraněný, odhalí se nějaký ten kablík a co pak. Dopadne to podobně jako u fotovoltaik na domech. Kdy to občas při požáru radši nechaj schořet.

43

Odpovědět

nesmysl za nesmyslem a za nesmyslem následuje extrémení nepřesnost, že se k tomu snad nemá smysl ani vyjadřovat - ve zkratce - drahý, malá životnost, kradlo by se to. Energie to vyrobí taky prd - to už je ekologičtějí pálit to uhlí... Velký pochybnopsti mám i o povrchnových vlastnostech - srovnání brzdné dráhy na asfaltu a na tomhle třeba ve vlhku... Tohle nikdy nemůže projít. Topení v silnici by bylo fajn (samozřejmě dělaný průmyslově ne touhle hračkou), ale kdo by to platil? A to "kdo by to platil" samozřejmě platí i v případě téhle hračky, protože za zimu by se protopilo násobně víc, než by to za celý léto vyrobilo. A v té zimě bych rád viděl jak by to dopadlo když by mezi ty panely zatekla voda a zamrzla (výpadek napájení třeba, při velkých mrazech by stačilo pár (desítek minut))

2218

Odpovědět

O topení nemůže být vůbec řeč, takovej pidi panel nevyrobí výkon aby se nějak výrazně ohřál natož aby se ten tepelnej výkon dostal přes hromadu skla. Děsí mě že je tady tolik ekoteroristů nebo hipsterů nebo jak se jim dneska říká.

96

Odpovědět

Tak předpokládám, že to mají nějak vymyšlené.

33

Odpovědět

No skleněná silnice musí mít v zimě vážně vynikající jízdní vlastnosti :D Myslim že bych se na to bál vjet i za deště. To samý chodníky, těžko najít nějaké zásadní plusy kromě toho, že by se po nich dalo bruslit do práce a zdecimování počtu důchodců. Kromě toho tam nebyli zmíněny zásadní neduhy solární elektrárny jako třeba to jak neekologické jsou ty články ve kterých se hromadí energie. Nápad je to zajímavý, ale vidím za tím jenom snahu jak se co nejvíc napakovat v rámci zelené kampaně.

293

Odpovědět

No jo... inak niekde bola myslím zmienka, že žiadny sneh - udržovali by sa na určitej teplote, žiadny sneh/ľad/solenie... ale či vyprodukujú toľko, aby to vedeli všetko utiahnuť je otázne. Uvidí sa. Peniaze už vyzbierali :)

70

Odpovědět

kdyby se solární silnice vyráběli z recikoplvaného odpadu tak by to byl super nápad snad to jednou v budoucnu vyjde

233

Odpovědět

Ještě že ve videu neuvádějí žádné konkrétní informace, aby si nešlo tak lehce ověřit jak děsně lžou. (podobně jako u Větrné elektrárny BAT)

Jen pro info ani konevnční solární elektrárny se bez dotací nezaplatí, natož tyhle mnohem složitější a mnohem méně efektivní. Ani konevenčí SE nenahradí svoji uhlíkovou stopu, natož tyhle mnohem složitější a mnohem méně efektivní. Ani konvenčí SE nejsou dobrý zdrojem energie, natož tyhle ani tyhle mnohem složitější a mnohem méně efektivní.

Nemluvím o recyklovatelnosti asfaltu vs tehle te vychytávky.... uvědom te si, že často to co vypadá tak dokonale, nebude tak úplně pravda, jak u tohodle nebo již zmíněnýho videa s větrníkem.

2620

Odpovědět

Ešte že ľudia ako ty najprv kritizujú predtým než si čosi zistia. To video má pôsobiť ako reklama, aby sa ľudia vôbec dozvedeli o existencií niečoho takéhoto. Na Youtube je v popise odkaz na ich stránky s podrobnými informáciami.
http://www.solarroadways.com/intro.shtml
Len pre tvoju informáciu, výzkum a testovanie tých panelov prebieha už od roku 2006 a doteraz uspeli vo všetkých testoch. A zrovna dnes sa im podarilo dosiahnúť cieľ a vyzbierať financie na začatie výroby a ďalšie testy:
https://www.indiegogo.com/projects/solar-roadways#home

2710

Odpovědět

+MatesssA to tě mám brát vážně když mi pošleš, dva odkazy s téěř identickým obsahem, v kterým jsou jen promo videa a žádný užitečný informace?

Je tu nějak moc ekoteroristů, tyhle systémy bez dotace nefungujou pochopte to, ti co platí energie, můžou otevřít vyúčtování a snadno zjistí, že platí tisíce korun ročně jen aby tyhle věci se majitelům zaplatili.

1719

Odpovědět

+MatesssČo keby si si tie dve "takmer identické" stránky aj prečítal? A všimol si si, že na každej z nich sú ďalšie odkazy s podrobnejšími informáciami? Samozrejme, že nebude všetko napchaté na jednú stránku. Máš tam napríklad stránku s FAQ - často kladenými otázkami:
http://www.solarroadways.com/faq.shtml
Dovolím si tvrdiť, že je tam zodpovedaná väčšina vecí, ktoré boli spomenuté aj nižšie v komentároch.
Absolútne nechápem tú tvoju vetu o dotáciach. Práve tým druhým linkom som chcel ukázať to, že majú úspešnú kampať a vyzbierali cez milión dolárov v priebehu 5 týždňov. Majú uzavretú zmluvu s Americkou správou diaľníc (Federal Highway Administration- ospravedlňujem sa, ak som to preložil nepresne). A vo FAQ sa sami zmieňujú o tom, že dostali mnoho ponúk od investorov.

86

Odpovědět

+Matesss"A to tě mám brát vážně když mi pošleš, dva odkazy s téěř identickým obsahem, v kterým jsou jen promo videa a žádný užitečný informace?"

Uvedl víc informací než ty. Koukej svoje argumenty něčím podložit, nebo se zdrž diskuse.

196

Odpovědět

+MatesssJá tohle studoval a každej rozumnej člověk co nemá kámoše v parlamentu se fotovoltaice a celkově "obnovitelným" zdrojům směje, nebo spíš brečí když vidí jak NÁS obyčejný lidi vojebali, ale vy asi ty složenky neznáte, neplatíte, tak žijete s tím jak je to strašně super a levný, protože se z toho nekouří. Takovejch lidí je většina nedivím se těm špatným komentářům. To že v tom vidí investor zisk z toho nedělá dobrej projekt i to že mají požehnání od státu, viz náš systém a stát, ale to by jste museli sem tam otevřít oči a zajímat se o víc zdrojů než jen ty co uvádí sám autor projektu.

128

Odpovědět

+MatesssSolární elektrárny na sebe vydělávají úplně bez problémů i bez dotací. Proto se budu v jižním Španělsku a v USA.

Fotovoltaika má problém na sebe vydělat a žije jen díky dotacím,(teda nákladné není budování, ale likvidace) avšak solární elektrárny- tepelné normálně fungují a vydělávají na sebe i bez dotací.(ačkoliv je v rámci EU i tak dostávají- jako každý obnovitelný zdroj)

24

Odpovědět

+MatesssOndry: Opět komentář plný tvrzení a s informační hodnotou na bodu mrazu. Co takhle sem místo toho nějaký ten zdroj konečně hodit a svoje tvrzení tak podložit, ideálně čísly? Ohánět se studiem a rozumem by mohl každý...

103

Odpovědět

+MatesssOndry píšeš, že jsi to studoval, ale jak dlouho?

52

Odpovědět

+MatesssAisling: Já vám právě dávám krásnej příklad,kterej si můžete sami ověřit, řekneš tati dáš mi složenku za vyúčotvání elektřiny? ty to vezmeš otočíš a tam bude podora obnovitelných zdrojů uvidíš že ty procenta za celkovou platbu jsou pěkně mastný ;) Zdroj zkus třeba noviny, myslím ty papírový ne televizní na nově a tam se dočteš kdo v ČR vlastní největší fotovolatický elektrárny. A že je to pár měsíců co se řešilo, že se to s pomocí kumpánů tak moc přehnalo, že je museli zkrouhnout. http://www.eru.cz/cs/ tvůj zdroj.

Alberto jestli za tohle dostáváš plusový body tak si asi honíte ego jen vy dva navzájem ;) 4 roky na střední, 5 let na vysoké. Jak dlouho ty nebo vlastně vy dva? Jeden profesor to řešil takhle: Máte elektrotechnické vzdělání? Ne?! tak proč bych Vás měl poslouchat?

97

Odpovědět

+MatesssDěkuji, hned si počtu.

22

Odpovědět

+MatesssOndry to jako vážně 4 roky na střední, 5 let na vysoké? To co jsi napsal a to jak se prezentuješ tomu neodpovídá ( tím myslím tu vysokou né tu střední, protože to jak píšeš mi připomíná mě, když jsem dokončil střední ), jinak odkazy co jsi sem hodil jsou fajn. Mimochodem jaký plusový body?

00

Odpovědět

Je to určitě dobrý nápad. Největší problém je že fotovoltaické články mají krátkou životnost. Museli bychom je výrazně vylepšit. Pak další problém- obrovské náklady na postavení takových silnic. Ony se ty náklady sice časem vrátí, ale prvotní náklady budou určitě obrovské(i když se to bude dělat ve velkém)

33

Další