Je Hyperloop pouhým snem?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:4 682

Ve videu z mladého kanálu Questn se podíváme podrobněji na potenciálně revoluční dopravní systém Hyperloop a společnosti, které se této technologii nejvíce věnují. Také se dozvíte o principech fungování magnetické levitace, které jsou pro Hyperloop klíčové. Jedná se o realistický projekt, nebo skončí v propadlišti dějin?

Přepis titulků

Děkujeme za podporu na Patreonu. Když se podíváte na náš svět a jeho moderní historii doprava byla zásadní součástí společenského vývoje. I v nedávné historii, kterou si ještě někteří pamatují, inovace jako letadla, vlaky nebo automobily obrátily společnost vzhůru nohama a ovlivnily rozvoj měst. Avšak v USA se do veřejné dopravy investuje málo kvůli nákladům na údržbu a postupné deprioritizaci infrastruktury.

Američané dojíždějí do práce více než dříve, a tak se veřejná doprava musí změnit. S Hyperloopem je to možné. První koncept představil Elon Musk v roce 2012 jako budoucnost osobní dopravy ve formě vysokorychlostního systému přepravy cestujících uvnitř utěsněného tubusu, ve kterém se pohybují kapsle. Projekt by mohl zkrátit cestu například z Londýna do Edinburghu ze 4 hodin na 30 minut.

Zní to jako sci-fi, ale koncept je realizovatelný na základě praktických vědeckých poznatků. Tento projekt vychází z principu magnetické levitace. Magnetická levitace neboli maglev dokáže udržet objekt ve vzduchu bez jakékoliv další podpory. Kromě různých vlaků se tento princip využívá i v mnoha jiných oborech. Od magnetických ložisek ve strojírenství až po reproduktory, které lze běžně koupit. Existují dva hlavní způsoby využití maglevu u vlaků.

První se nazývá elektromagnetické zavěšení neboli EMS. EMS používá elektronicky řízené elektromagnety ve vlaku a magnetickou ocelovou dráhu. Druhé provedení se nazývá elektrodynamické zavěšení neboli EDS, které používá supravodivé elektromagnety jak na vlaku, tak i na koleji. Tyto magnety vytvářejí sílu, která je od sebe odpuzuje. Z technologie EDS vychází systém Inductrack, kde vlak používá permanentní magnety namísto elektromagnetů nebo chlazených supravodivých magnetů.

Jak tedy Hyperloop využívá magnety? V původním konceptu měl být použit princip vznášení na vrstvě stlačeného vzduchu podobně jako u puku v Air Hockey. V novějším projektu společnosti Hyperloop Transportation Technologies – HTT, jednoho z hlavních hráčů na poli Hyperloopu, jsou použity k levitaci pasivní magnety. HTT využívá licencovanou technologii od Lawrence Livermore National Lab, která ji vyvinula jako součást systému Inductrack.

Cílem tohohoto systému je být levnější a bezpečnější než tradiční maglev. Při této metodě jsou magnety na spodku kapsle uspořádány do Halbachovy soustavy. Tímto uspořádáním magnety soustředí sílu na jedné straně pole, zatímco zcela ruší pole na druhé straně. Tato pole způsobují levitaci kapsle při pohybu po dráze obsahující elektromagnetické cívky. Tah cívek v dráze tvoří lineární motor, který pohání kapsli dopředu.

Hlavním soupeřem HTT je projekt Hyperloop One. Také používá pasivní magnetický systém, kde magnety na kapsli odpuzují pasivní trať, přičemž jedinou vstupní energií je rychlost kapsle. Pro oba systémy je tlak vzduchu mimořádně důležitým parametrem. Proto se v tunelu tlak snižuje na přijatelnou úroveň pomocí čerpadel. Nízký tlak výrazně snižuje odpor vzduchu, a tedy i spotřebu elektřiny. My tady mluvíme o vysokých cílech, a tak musíme vzít v potaz, jak rychle bude probíhat vývoj a jaký to bude mít dopad na uživatele.

Pokud jde o systém Hyperloop One, je vidět smyslupný pokrok. Kapsle proletěla testovacím tunelem rychlostí 309 km/h. Ačkoliv je to působivé, je to ještě daleko od vytyčeného cíle 400 km/h. Studentům z Technické univerzity v Mnichově se nedávno podařilo dosáhnout rychlosti 323 km/h na testovací dráze SpaceX v Kalifornii dlouhé 1,5 km. Úspěch byl dosažen v rámci soutěže vyhlášené Elonem Muskem.

Tyto testy prokazují proveditelnost konceptu. První komerční trať nejspíše vybuduje Hyperloop ve Spojených arabských emirátech. Společnost se už dohodla s místním ministerstvem dopravy na studii proveditelnosti. Navrhovaný systém by umožnil dopravu z Dubaje do Abu Dhabi za pouhých 12 minut. Navzdory připravovaným projektům ve světě kritici tvrdí, že Hyperloop je drahý a nikdy se nerozvine do komplexního dopravního systému. Uvidíme, zda se Hyperloop v následujících desetiletích stane inovací v hromadné dopravě, nebo zůstane vzdáleným cílem inovátorů.

Děkuji za sledování a nezapomeňte video sdílet. Překlad: Marek Mančal Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Thunderfoot a mnoho dalších tenhle hyperloopí nesmysl vyvrátil už dávno. Proč se k tomu lidi pořád vrací?

04

Odpovědět

A další lidi vyvrátili Thunderfootovy nesmysly.

02

Odpovědět

Hyperloop je jen zvětšený potrubní systém používaný v nemocnicích, či hypermarketech.

21

Odpovědět

Já to nějak nechápu. Předpokládám, že vědí co dělají, když do toho jdou investice, ale když se podívám na dnešní rychlovlaky, tak ty taky překonají 200 mp/h i více. Nehledě na to, že stavba a především údržba (těsnost, nízký tlak...) snad stojí víc než vybudovat koleje pro maglev.

02

Odpovědět

Výsledný produkt má dosahovat rychlostí přesahující 1000 km/h, čímž má konkurovat spíše letecké přepravě.

71

Odpovědět

Hyperloop? U nás? Podívejte se na D1 a pak si spočtěte ty nýtky co budou na stejné délce hyperlopopu.
I vzducholodě skončily kvůli ceně letenky lomeno člověkokilometry. O Concordu ani nemluvím. Ten byl sice rychlý, ale cestujících jen pár a letenka tudíž drahá.
Postavit - no problemo. Platit údržbu? A z čeho? Z toho co u nás ze všech těch socek vydře stát? A bohatí daně neplatí, to je známá věc. Kdyby platitli, nebyli by bohatí.
Pche.

52

Odpovědět

Vzducholodě zabila druhá světová válka, respektive nástup proudového motoru a "vynález"/domluva na mezinárodním kontejneru (především jeho rozměrech). Pro doplnění časové posloupnosti se nehoda Hindenburgu se stala - až - v roce 1937, v roce 1938 začíná Japonsko plenit Čínskou republiku,...

00

Odpovědět

Jasný, popsali tam něco co všichni víme, že funguje. Vůbec se tam nedotkli problému tubusu a vakua v něm.

14

Odpovědět

Tomu se myslím věnovalo předchozí video o Hyperloopu, co jsme tu měli: Způsobí Hyperloop revoluci v dopravě?

Jinak v tubusu nebude úplné vakuum, jen velmi výrazně snížený tlak vzduchu.

72

Odpovědět

uspal ma tym hlasom

62

Odpovědět

Mně hlasově hrozně připomíná toho týpka, co namlouvá Kurzgesagt.

71

Odpovědět

+scr00chymluví strašně pomalu, kdyby to video šlo zrychlit tak by to bylo ok

26