Kdy se Starman v Tesle vrátí zpět k Zemi?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:4 121

V únoru 2018 vynesl první Falcon Heavy do vesmíru červenou Teslu Roadster s figurínou přezdívanou Starman za volantem. Kdy se auto přiblíží k Marsu? Bude možné jej zahlédnout tamními teleskopy? A až se opět přiblíží k Zemi, šlo by jej zachytit a vrátit na Zemi?

Pro podrobnější ohlédnutí za premiérou Falconu Heavy se můžete podívat na naše dříve přeložené video k letošnímu výročí této události.

Přepis titulků

6. února 2018 vyslal Falcon Heavy Starmana v Tesle Roadster do vesmíru. Během této neskutečné události Starman obíhal Zemi asi šest hodin a udělal krásné fotky, než ho horní stupeň Falconu Heavy poslal na oběžnou dráhu kolem Slunce. Ale kde je Starman teď? A uvidíme ho ještě někdy? V tomto videu se podíváme na jeho dlouhou cestu od doby, kdy opustil Zemi. Také uvidíte, kdy by se mohl vrátit zpátky, a možná řešení, která máme pro jeho záchranu.

Poté, co Starman opustil Zemi, vědci a amatérští astronomové namířili své teleskopy k obloze za účelem vystopování Roadsteru a předpovězení jeho budoucí dráhy. Tým v JPL využil data od SpaceX a předpověděl, že Starman proletí kolem Země v roce 2091 v blízkosti pár tisíc kilometrů. Ukázalo se, že tento model platil pro prvních pár měsíců, ale jelikož vznikl s omezeným množstvím dat, cokoliv pozdějšího se stále více odchylovalo od reality.

V březnu 2019 jsme se však dostali ke spolehlivé předpovědi Starmanovy dráhy. Díky observatoři v Jižní Africe, která Roadster zahlédla, byli v JPL schopni zdokonalit svá měření a předpovědět Starmanovu dráhu na dalších 50 let. Zjistili, že Starman je na dráze, se kterou se přiblíží k Marsu v roce 2020 na vzdálenost 7,2 milionů kilometrů. V tuto chvíli nemáme na Marsu teleskopy, které jsou schopny zahlédnout tak nevýrazný objekt, jako je Roadster.

V roce 2035 se ale Starman přiblíží na 2,4 milionů kilometrů. Tou dobou nejspíš budeme mít pokročilejší teleskopy na a okolo Marsu, které Roadster uvidí, i když jen jako malou tečku na obloze. Starman bude k Zemi nejblíže v roce 2047, a to ve vzdálenosti 4,8 milionů kilometrů. V takové vzdálenosti budou teleskopy na Zemi schopné Roadster zaměřit a lépe předpovědět jeho budoucí dráhu. Ale co kdybychom dokázali Starmana zachytit během jeho průletu kolem Země?

Nápad zachytávání satelitu ve vesmíru není úplnou novinkou. Díky obrovskému nákladovému prostoru byl raketoplán schopen zachytit nefunkční satelity a dopravit je zpět na Zemi. Během mise STS-51 se astronautům podařilo zachytit dva komunikační satelity použitím skafandru s tryskami a robotické paže raketoplánu. Tyto satelity byly vráceny na Zemi a prodány novým zákazníkům, kteří je vypustili na správnou oběžnou dráhu. Jenže zachycení satelitu mimo oběžnou dráhu Země je mnohem náročnější a vyžaduje více energie.

Japonský satelit vypuštěný v roce 2014 se pomalu dostal k asteroidu vzdálenému až 290 milionů kilometrů od Země. Dokázal už odebrat vzorky z povrchu a bude pokračovat v průzkumu, než se v roce 2020 vrátí zpět s odebranými vzorky. Ačkoli je Roadster o dost těžší než vzorek z asteroidu, Starship by se mohla pokusit o jeho zachycení.

S obrovskou nosností, kterou Starship má, by ji stačilo dotankovat na oběžné dráze a provést manévr pro dosažení oběžné dráhy Roadsteru. Se zbývající velkou zásobou paliva by mohla Roadster zachytit a uschovat v nákladovém prostoru před návratem na Zemi. Jednoho dne za mnoho let se možná ta generace, která zažila první start Falconu Heavy, znovu setká se Starmanem v Roadsteru. Nebo je možná nejlepší nechat ho navždy putovat sluneční soustavou jako maskota lidské civilizace.

Překlad: Daniel Ouředník Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Raz skončí v nejakom vesmírnom múzeu :) ale bol by som rád ak by ho nechali tam kde je :)

02

Odpovědět

Dobrý den,
Chci se zeptat kam se ztrácejí objektivně kritické příspěvky zde zveřejněné.
Děkuji předem za reakci.
Váš obdivovatel.

312

Odpovědět

Dobrý den,
Moc nás těší, že nás obdivujete a podporujete!
Zasíláme volnou vstupenku na Erotický veletrh v Praze.

93

Odpovědět

+MUDr. Prof. HuskyDobrý den,
Mockrát děkuji profesore, zdejší videa se mi moc líbí a chtěl jsem si o některých podiskutovat s kolegy diváky, i těmi kritickými, ale někdo je smazal a nevím proč i když z jistého úhlu pohledu byly objektivní.
Máte k tomu nějaké info?

19

Odpovědět

+Věrný divák VČNějaké info k tomu mám já, Jarinine. Tvoje příspěvky se ztrácejí pravidelně, protože pravidelně hrubě porušuješ naše diskuzní pravidla, a to i po opakovaném upozornění. Navíc bych neustálému hejtování bez špetky invence neříkal "objektivně kritické příspěvky", spíš "snůška různých neopodstatněných vulgárních nadávek a jiných výblitků směřovaná na autory překladů i diváky". Takové příspěvky u nás místo nemají.

152

Odpovědět

+XardassKdyž mě něco sere dávám to najevo. Za ty hrubosti si můžeš sám, protože si mi smazal i příspěvky, které byli normální, obzvlášť tady pod Teslou.

114

Odpovědět

+Věrný divák VČprotože si mi smazal i příspěvky, které byli normální
protože si mi smazal i příspěvky, které byli normální
protože si mi smazal i příspěvky, které byli normální
protože si mi smazal i příspěvky, které byli normální
protože si mi smazal i příspěvky, které byli normální
protože si mi smazal i příspěvky, které byli normální
protože si mi smazal i příspěvky, které byli normální
protože si mi smazal i příspěvky, které byli normální

52

Odpovědět

+Věrný divák VČKdyž tě něco sere, dávat najevo to přeci můžeš. Na druhou stranu to neznamená, že tvoje nasranost ti dává nějaké výsadní právo být na ostatní neslušný.

31

Odpovědět

+XardassOn se nám Jarinin nějak stydí, že tu používá pseudonym? :D

31

Odpovědět

+kocour OggyXardass mi ho zablokoval. To právě musím, obzvláště když mě naserou vopice jako jsou ty nad tebou.

08

Odpovědět

+Věrný a milý Jarininty ale musíš mít život. Nadruhou stranu jsem rád za takové jako si ty. Vždy se posunu dál, když si uvědomím, že jsem na tom lépe než si myslím při čtení například tvých komentářů.
Ať žiju

41

Odpovědět

+JirkoJsem rád že jsi spokojený se svým životem, jenom jednu radu, zbytečně si ho nekomplikuj, stačí napsat , že tě seru.

04