Neuralink – propojení člověka a počítačeSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:58
Počet zobrazení:6 294

Když se řekne Elon Musk, tak se většině lidí vybaví Tesla a SpaceX. Málokdo už ale ví, že Elon založil i společnost Neuralink, která se zabývá propojením člověka s počítačem.

Poznámka k překladu:

V úvodu autor videa zmiňuje čtvrtou sérii seriálu Černé zrcadlo (Black Mirror), ve které Charlie Brooker nastavuje černé zrcadlo technologiemi ovládanému světu 21. století. Za zhlédnutí stojí všechny série, o čemž vypovídá například i hodnocení na ČSFD (88 %).

 

Přepis titulků

ČERNÉ ZRCADLO V nejnovějším díle seriálu Černé zrcadlo zkoumají jeho tvůrci temné téma, a sice hranici mezi člověkem a robotem. Konkrétně mezi lidmi a počítači se schopností vnímat. Tématem této řady je otázka: Pokud má počítač vědomí, je to ještě počítač? Můžeme se k němu i tak chovat jako k nástroji? Myslím, že odpověď na tuto otázku nikdo z nás nebude hned tak znát.

Byl zde ale jeden moment, který mě opravdu zaujal. Přijímač... lidských pocitů. Neurologický implantát, jediný svého druhu. Teoreticky mělo při použití na dobrovolníkovi dojít k absorbování jeho fyzických podnětů a jejich přenesení do Dawsonova implantátu. Jen musíme zjistit, jestli to funguje. Tato scéna má zvláštní podobnost s projektem Neuralink.

Pro ty, kdo netuší, oč jde, Neuralink je lékařská výzkumná společnost se sídlem v San Francisku, která vyvíjí implantáty pro rozhraní člověk-počítač. Dobře, tak jinak. Neuralink z vás chce udělat kyborga. Ne extra silného, ale extrémně chytrého kyborga. Společnost byla založena v roce 2016 v reakci na prudký rozvoj umělé inteligence. Pokud nedokážeme zastavit to, že počítače jednou přechytračí lidi, musíme se stát jedněmi z nich.

V tomto videu se nechci pouštět do detailů o technologiích Neuralinku, namísto toho bych se soustředil na možnosti, které společnost přináší. Nejdřív bych vám chtěl vysvětlit, proč nás nejbystřejší člověk na světě, Stephen Hawking, a mnoho dalších varují před superinteligencí. Lidský mozek je fascinující a složitý zároveň. Jeho existence je v podstatě zázrak. Nejenže dokážeme řešit matematické problémy, ale umíme porozumět i jemným změnám v emocích.

A to nás odlišuje od počítačů, naše schopnost zpracovat desítky tisíc nesouvisejících faktorů. V prvním díle Černého zrcadla vstoupí herec do pokoje a náš mozek provede holistickou analýzu toho, o jakého člověka se jedná. A ještě zajímavější je fakt, že se to vše odehrává podvědomě. Všudypřítomné plakáty vesmírné flotily, velké monitory na stole, několik pověšených kabátů, tlumené světlo se šedivým pozadím.

Každý takový detail nám dává představu o tom, co je to za člověka. Tohle však počítače neumí. Nebo alespoň ne tak dobře jako člověk. I přes své výpočetní schopnosti nedokážou počítače najít smysl v nesouvisejících faktorech tak jako lidé. Debatuje se však o tom, že lidský mozek jsou jen elektronické impulzy, které vznikají mezi synapsemi v mozku. Proto nás od počítačů odlišuje jen to, že máme vyšší výpočetní rychlost.

A tady se dostáváme k podstatě argumentu proti umělé inteligenci. Protože ať budeme dělat cokoliv, počítače časem zvládnou zpracovat více informací než lidé. Nelze tomu zabránit. V posledních dvou letech navíc do výzkumu umělé inteligence putovalo poměrně hodně investic. Znamená to tři věci: lepší hardwarový výkon, více lidských zdrojů a lepší softwarový algoritmus.

Všechny tyto faktory rostou exponenciálně. Superinteligence se tak objeví mnohem dříve, než jsme si mysleli. A proto vznikla společnost Neuralink, abychom se před jejím příchodem přizpůsobili. Co je tedy Neuralink? Na začátku jsem říkal, že nás přemění v kyborgy, že? Ale jak?

Vědcům se v dnešní době podařilo zmapovat většinu našeho mozku. Když tedy mozek propojíme s počítačem, budeme snad schopni uvolnit nekonečné možnosti našeho mozku. V současné době víme, která část je zodpovědná za zrak, která za dotek, která řídí naše ruce a která nohy. Vše, co musíme udělat, je připojit externí počítač, který bude zaznamenávat signály mozku, abychom mohli počítač ovládat.

Tedy rozhraní mozek-počítač. Asi vás překvapí, že už pomocí mozku umíme přímo ovládat robotické paže. Senzor je uskupení malých elektrod, které jsou přichyceny ke svazku zlatých drátů. Implantuje se do motorické oblasti mozkové kůry, do části, která řídí pohyb. Mozková aktivita zachycená senzorem se přenáší do počítače – dekodéru. A ten pak předá instrukce pomocné technologii. Kurzor je jedna věc, ale ruka je úplně něco jiného.

Vědci doufají, že vytvoří ruku, která se bude hýbat tak snadno jako opravdová ruka a poradí si i se složitějšími úkony, jako je čištění zubů. Také by chtěli vytvořit bezdrátovou verzi, aby nebylo nutné vkládat do pacientovy hlavy implantát. Teď však oslavují pokrok s Cathy. Úžasné, že? Ačkoliv jsme daleko od uvedení této technologie na trh, pokrok pomalu pokračuje.

Neuralink se chce posunout ještě dál. Nejenže budete schopni kontrolovat externí zařízení, budete si moci zpřístupnit informace z počítače. To by znamenalo, že v budoucnu už nebudeme muset nic googlit. Pomocí rozhraní mozek-počítač si totiž informaci hned vyvoláte. Namísto čtení na vašem smartphonu jen na něco pomyslíte a tato informace se v mozku objeví automaticky. Takovou moc může mít Neuralink.

Takovou možnost představuje. Ale nechápejte mě špatně. Stejně jako u jiných videí jen zvažujeme možnosti. Tato technologie prozatím není připravená a bude trvat ještě desítky let, než přinese ovoce. Nicméně je vzrušující vědět, na čem se pracuje. Pomyšlení na to, kolik životů může tato technologie změnit, je fascinující. Díky za zhlédnutí. Tak jo.

Díky za zhlédnutí. Tohle je mé první video o Neuralinku. Rozhodně jsme si neukázali vše, takže se dívejte dál. Dejte mi v komentářích vědět, co si o Neuralinku a jeho technologii myslíte. Tady Lei. Na shledanou v příštím díle. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Myšlenka celé technologie Neuralinku má v návrhu jednu zásadní vadu – počítá s tím, že testovací subjekt má zdravý a nepoškozený mozek. Jinými slovy si představte člověk po mozkové příhodě (mrtvici), kterému odumře polovina mozku a je ochrnutý na polovinu těla a ztratil schopnost číst, psát, rozumět podnětům, schopnosti učení má velmi omezené a má slovní zásobu tříletého dítěte. Jak takovým udělátkem vyřešíte uvedení do pohybu druhé poloviny těla?

00

Odpovědět

hovoríš ako keby to malo byť len pre ľudí ktorý sú po " mozkové příhodě (mrtvici), kterému odumře polovina mozku a je ochrnutý na polovinu těla a ztratil schopnost číst, psát, rozumět podnětům, schopnosti učení má velmi omezené a má slovní zásobu tříletého dítěte" ... je to výborný krok k tomu aby sa nám i ľudom ktorý niesú na tom zdravotne najlepšie lepšie žilo a ty už hneď hľadáš ako argument k tomu že je to nemožné, pacienta ktorý je odpísaný na prístroje....

10

Odpovědět

Už dlouho volám po něčem takovém. Místo klávesnice a myši chci ovládat komp myšlenkama. Instantně napsaný text, kliknutí tam, kam potřebuju okamžitě apod. Žádný překlepy, žádný minutí buttonu, na který chci kliknout apod.

23

Odpovědět

Nejsi tak trochu zlenivělý?

44

Odpovědět

+_LovecCour42Zlenivělé to možná je, ale k práci by se takové věci mohly hodit, urychlily by spoustu věcí.

41

Odpovědět

+_LovecCour42Ty používáš kalkulačku, místo abys to počítal z hlavy? Nejsi tak trochu zlenivělý? ;)

91

Odpovědět

Největší výzvou takového rozhraní ale je poznat, kdy jde o chtěný příkaz a kdy ne. A na to ti nebude stačit běžná koncentrace mysli. Jedinou myšlenkou bys mohl udělat pořádný průser. Manuální ovládání je sice pomalejší, ale stále je to brzda před nakonec nechtěným jednáním.

111

Odpovědět

Doufám, že se to nestane za mého života. Nejsem proti pokroku, ale nechci se dožít doby, kdy lidé bez augmentace budou jen podřadní tvorové bez perspektivy.

Celý život se učím hrát na hudební nástroj (trubku). Teď, když už na něj slušně umím, za nejcennější považuji cestu která k tomu vedla. To je to, co odlišuje lidi od sebe. Pokud bude každý virtuóz, jelikož si "stáhne" motoriku hry na housle do svého mozku, tak přestaneme být lidmi, jelikož nebude možné odlišit od sebe kdo jaký je, nepůjde rozlišit lempla od génia.

153

Odpovědět

Rozhodne by nebolo voči ostatným fér, keby sa začali vynárať títo augmentovaní ľudia, ktorí by si vylepšenia, ako dokonalé hranie na husle alebo svalové implantáty, mohli len tak kúpiť, pretože majú to šťastie, že sa môžu topiť v peniazoch - veď kto už by zabíjal tisícky hodín ťažkou drinou, keď si to môže zaistiť tučným šekom..

Na druhú stranu, technológia k týmto životným vylepšeniam nezastaviteľne vedie, a väčšinou nie je na jednotlivcoch, aby pokrok v tomto zmysle mohli len tak zastaviť. My sami sme už napríklad veľmi zvýhodnení oproti ľuďom z pred sto rokov, kedy bol priemerný vek polovičný toho dnešného (žiadny dojem, proste dokázaný fakt).

A čo sa týka nerozoznania krvopotne vypracovaného talentu od toho zakúpeného, o chvíľu to bude i tak jedno, keďže človek usilujúci o niečo také, bude dávno prežitok. Kedysi musel človek väčšinu svojho času stráviť niekde na poli, aby mal s rodinou možnosť prežiť ďalšiu zimu - teraz si človek jedlo jednoducho kúpi...a ostane mu viac času na duševný rozvoj (hah).
Nevidím tu až tak problém v dosiahnutí tohto hudobného zdokonalenia ľahšou cestou - dôležité je, ako týmto nadobudnutím talentom človek prispeje, čo nové vytvorí - takže drina ho nakoniec i tak čaká. Verím, že každá generácia bude tej novšej nejaké to uľahčenie v živote závidieť nadávať naň.

61

Odpovědět

Matrix Neo style ? To si nemyslím. Mozog nie je prispôsobený aby sa doňho jednoducho "implantoval talent". Mozog sa musí učiť postupne, podľa mňa by kapacitne nezvládol tak komplexnú vec (napr. dokonalá hra na hudobný nástroj) v krátkom okamihu.

14

Odpovědět

+No možnost, že by například elektronika vedla tvoje pohyby (což může být klidně i hra na nástroj) z toho videa celkem jasně vyplývá.

Další věc je, že náš mozek se vyvíjí a udržuje v kondici tím, že ho neustále procvičujeme. Pokud budou díky napojení na počítač veškerá data kdykoliv dostupná, stane se lidská paměť méně důležitou a logicky z toho vyplývá, že lidský mozek bude degenerovat. Už dnes díky navigaci ztrácí člověk napřiklad prostorovou představivost. V mnoha směrech jsou dnešní žáci na školách "zakrnělí" a nejedná se pouze věci které by k životu nepotřebovali.

01

Odpovědět

To nic neni... u nás v Czechii umíme postavit auto z lega!

131

Odpovědět

To mi připomělo film Upgrade paradní film který doporučuji, filmů takového žánru se natočilo spoustu, ale tohle je naprosto super ;)

120

Odpovědět

Souhlas, po dlouhé době film který za to stojí.

40

Odpovědět

jo hej to byl luxusní film

40

Odpovědět

Film byl super, jenže ve finále vypadal jen jako další epizoda seriálu Black Mirror.
Takže jestli si ti film líbil, seriál budeš milovat.

10

Odpovědět

+Dreip27Díky zkusím to :)

00