Proč Falcon Heavy nelétá moc často?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:4 981

Nedávno jsme si připomínali výročí epického startu Falconu Heavy. V tomto videu se podíváme na historii Falcon Heavy, proč raketa od prvního testovacího letu ještě neletěla a co ji čeká do budoucna.

Ve videu zmíněný start Falconu Heavy s družicí Arabsat 6A je plánován už na tento týden! Sledujte profil mise na webu ElonX, kde najdete aktuální informace a odkazy na živé přenosy.

Přepis titulků

6. února 2018 se z rampy 39A v Kennedyho vesmírném středisku vznesla raketa Falcon Heavy. Byl to jeden z nejočekávanějších startů rakety v nedávné historii, který nám ukázal, že nastává nová doba znovupoužitelných raket. Mise byla úspěšná a fotky Starmana v Roadsteru obletěly celý svět. Tak proč trvalo tak dlouho, než došlo k dalšímu letu Falconu Heavy? Nejdříve se podíváme na to, proč trvalo tak dlouho, než Falcon Heavy vůbec vzlétl.

Také se podíváme na to, proč před sebou nemá moc misí a co raketu čeká do budoucna. V roce 2011 odhalilo SpaceX své plány s Falconem Heavy a oznámilo, že první testovací let by měl proběhnout v roce 2013. Spojení tří Falconů 9 k sobě však bylo složitější, než se předpokládalo. A se dvěma selháními z let 2015 a 2016 muselo SpaceX přesunout svou pozornost ke zlepšení spolehlivosti rakety Falcon 9, což vedlo k velkému zpoždění vývoje rakety Falcon Heavy.

SpaceX navíc chtělo také prověřit Falcon Heavy pro pilotované lety. Začínalo však být jasné, že to bude trvat mnohem déle, než se čekalo. A jelikož stále více peněz a času putuje do vývoje rakety Starship, společnost se rozhodla opustit myšlenku, že na Falconu Heavy poletí lidé. Po napravení problémů, které sužovaly Falcon 9, byl rok 2017 pro SpaceX naprosto bezchybný. Na začátku roku 2018 opustila raketa Falcon Heavy hangár připravená na svou první testovací misi.

Na Canaveralu se shromáždily tisíce lidí a milióny po celém světe sledovaly on-line, jak se Falcon Heavy vznesl do nebes. Po úspěšné demonstraci letu a doručení nákladu to vypadalo, že je raketa připravena na vynášení satelitů od prvních zákazníků. Řeč je o komunikačním satelitu Arabsat a také americké armádě, která vynesení svých satelitů Falconem Heavy vyjednala už v roce 2012. Tyto starty byly původně plánovány jen pár měsíců po prvním letu. Ale vzhledem k úsilí uvést do provozu upravenou verzi Falconu Block 5, se SpaceX s Falconem Heavy opět dostalo do zpoždění.

Přestože Falcon Heavy dosud neletěl tolikrát, jak bychom si přáli, je třeba zmínit, že nás SpaceX rozmazlilo nebývalým množstvím startů v průběhu několika posledních let. Jen v roce 2018 provedlo SpaceX 20 úspěšných startů rakety Falcon 9. Ostatní rakety jako Ariane, Atlas nebo Delta zvládly jen tři až šest startů. Jedním z hlavních důvodů, proč nemá Falcon Heavy naplánováno mnoho misí, je nabídka a poptávka satelitů.

Falcon Heavy je nosič pro přepravu těžkého nákladu, který na nízkou oběžnou dráhu dokáže vynést satelit až o hmotnosti 23 tun. Nejdůležitější však je, že to dokáže a zároveň lze raketu znovu použít, čímž se z ní stává nejdostupnější raketa pro těžký náklad na trhu. Přestože je to velmi impozantní vlastnost, většina satelitů se pohybuje někde mezi dvěma a osmi tunami, k čemuž se více hodí menší rakety jako Falcon 9.

Vzestup trhu s malými satelity umožnil soukromé společnosti Rocket Lab, aby uspěla se svou raketou Electron. Tato malá raketa vynese náklad za méně než 5 miliónů dolarů a díky poptávce po takových raketách má pro rok 2019 nabitý program. Ačkoliv má před sebou Falcon Heavy jen několik misí, jeho budoucnost je stále vzrušující. Tento rok SpaceX vypustí Falcon Heavy, aby vynesl satelit Arabsat 6A. Start je o to zajímavější, že SpaceX plánuje přistání všech tří stupňů a jejich další použití na příští misi Falconu Heavy jen o osm týdnů později.

Tou bude vynesení 25 experimentálních satelitů pro americkou armádu. Pokud vše dobře dopadne, bude překonán předchozí rekord znovupoužití rakety v délce 10 týdnů. Ačkoliv chvíli trvalo, než Falcon Heavy znovu vzlétl, můžeme ocenit enormní úsilí vložné do vývoje nejikoničtější rakety, která kdy byla vyrobena. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

4:20 - 25 satelitov, inak super :) dakujem za preklad

20

Odpovědět

Díky, opraveno.

20