Tajný plán na odpálení atomové bomby v Yorkshiru

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:3 442
Během bádání v archivu narazil Tom na odtajněnou zprávu, která popisovala plány na odpálení atomové bomby na území národního parku v Severním Yorkshiru. Kde se takový nápad vzal, k čemu by to bylo dobré a proč k tomu nakonec nedošlo?

Přepis titulků

Před časem jsem procházel dokumenty v britském archivu kvůli jinému videu, ze kterého sešlo. Ale během toho jsem našel zprávu, která byla ve své době tajná, ale dnes už je odtajněná. Bylo to po dlouhé době poprvé, kdy mi z archivní zprávy spadla brada. Jmenovalo se to Možné lokace pro plně kontrolovanou jadernou explozi v Severním Yorkshiru. Severní Yorkshire je krásný, jsou tu národní parky, já zrovna v jednom jsem.

Je úžasný, historický, ale rozhodně bych nečekal, že tu někdo odjistí atomovou bombu. Zpráva byla napsána v červnu roku 1969, tedy na vrcholu vesmírného závodu, v době vědeckého soupeření. Neil Armstrong stál na Měsíci jen měsíc po napsání té zprávy. A ve zprávě se mluví o mírovém využití jaderných výbuchů, tato myšlenka byla tehdy oblíbená mezi některými vědci a politiky. Uvažovali, že by bylo možné vytvářet umělé přístavy a kanály za použití atomových bomb.

Už žádné mechanické kopání. Stačí pár atomovek, bum a máte nový kanál. Nebo by třeba šlo podpořit těžbu plynu – takové jaderné frakování. A možná nejpraktičtější nápad byl vytvářet obří podzemní dutiny pro skladování plynu, které by nahradily nadzemní zásobníky. USA provedly několik desítek podobných jaderných testů pod názvem Operation Plowshare – Operace Radlice.

SSSR provedl několik stovek testů. O tom už ale vyprávěla spousta lidí. V 70. letech zjistili USA i Sověti, že je to špatný nápad. Když atomovku použijete na fraking nebo pro zásobník plynu, radiace plyn kontaminuje. Než na to ale přišli, myslím, že si té zprávy moc lidí nevšimlo po jejím odtajnění, ale ukázalo se, že se o to zajímal i někdo ve Velké Británii.

Byli to lidé z Plynové rady a ze Závodu pro výzkum atomových zbraní. Podle zprávy se pokoušeli zjistit, jestli by plynové zásobníky vytvořené atomovkou byly dobrý nápad. Dál jsem zjistil, že zadali studii, která shrnovala klady a zápory a porovnávala náklady. A vybrali si lokaci. Ta byla tady. Opravdu, doslova. Přímo támhle, na dně té rokle zvané Wheelday uprostřed národního parku.

Plán byl nakoupit pozemky v okruhu jedné míle, vyvrtat díru hlubokou 600 metrů pomocí širokého vrtáku, dostatečně širokou, aby tam mohli hodit atomovku o síle 25 kilotun TNT, nebo spíš spustit. Nad zemí by mohla vymazat město. Ucpat díru, zakrýt vršek, aby snad nic neprosáklo, evakuovat asi 1000 lidí, kteří žijí poblíž, a pak prostě bum. Na povrchu by se toho moc nestalo.

Drobný otřes, vyplašilo by to pár ptáčků, nedaleká města Pickernig a Whitby by pocítila malé zemětřesení, možná by se objevilo pár prasklin. Nekecám, přesně to je v té zprávě, jen napsané trochu jemněji. Není jasné, jestli by se místním řeklo, co se přesně děje, ale asi by se to nedalo zatajit. Potom by tu obří dutinu vzniklou 600 metrů pod zemí nechali pár měsíců chladnout a pak by vypláchli většinu radioaktivního materiálu.

Ukázalo se, že to by bylo těžší, než předpokládali. Na závěr by nahoru dali čerpací zařízení a tradá, obří podzemní tlakový zásobník plynu za relativně dobré peníze. A za pár let by se daly pozemky zase prodat. Dnešní náklady na explozi upravené o inflaci? Asi 9 milionů liber. To není tak zlé na obří zásobník plynu. Ale asi to byl optimistický odhad. I tak to bylo dražší než stavět zásobníky nad zemí, ale když už byste měli tu dutinu, údržba by stála mnohem méně.

Pokud by tedy exploze proběhla podle odhadů a nezůstala žádná radiace. Zahrnovalo to hodně rizik. Zpráva se nikdy nedostala na stůl premiéra. Neproběhla schůzka vládních představitelů, kde by řešili, jestli odpálit atomovku v národním parku. Asi by to bylo politicky špatné rozhodnutí. A taky z hlediska životního prostředí.

A taky z hlediska financí. Možná existuje alternativní svět, kde se to stalo, ale situace by musela být výrazně jiná. Poslední zmínka o zprávě je z listopadu 1969. Plán byl vypracován v teoretické rovině a záznam z porady uvádí, že je nutné promyslet další postup. V nějakém záznamu, který jsem nenašel nebo je ještě utajený, se určitě píše, že se rozhodli pokus neprovést.

Mírové použití jaderných zbraní bylo později zakázáno, příhodně až poté, co USA a Rusko zjistily, že to není dobrý nápad, a vřesoviště Severního Yorkshiru byla díky bohu ušetřena atomového výbuchu. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

600m pod zemí - docela by mě zajímalo jak velká dutina by tím výbuchem vznikla a kam by se poděl ten materiál? Přece se jen tak nevypaří?

33

Odpovědět

Nevypaří, ale roztaví a stlačí. Sověti tak zhášeli hořící vrty.

11

Odpovědět

+El_DiabloKecy, pane El_Diablo. Nešiřte bludy, když o tématu nic nevíte! Už v 50. letech zblblí vědci při pokusných odpalech vypařili několik ostrovů a atolů: "Místo ostrova Elugelab zde zbyl kráter široký 2,1km a hluboký 55 m."

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/technika/co-dokazou-nejstrasnejsi-atomove-bomby-na-svete-mizely-ostrovy-vyparoval-se-beton.A060831_152144_tec_technika_NYV

Zařízení a okolní hornina se ODPAŘÍ při teplotách několika milionů stupňů a tlacích několika milionů atmosfér. Během milisekund se vytvoří vysokotlaká bublina plynu a páry. Teplo a rozpínající se rázová vlna odpařují okolní horninu a vytvářejí roztavenou dutinu.

Účinky podzemního jaderného testu se liší v závislosti na faktorech jako je hloubka a síla exploze, stejně jako na povaze okolní horniny.

Za zmínku o účincích také stojí, že USA při pokusech na atolu Bikini zničila 1% života na Zemi, zatímco o dekádu později SSSR největším podzemním atomvýbuchem VYCHÝLILO ZEMSKOU OSU a následky tohoto činu pociťujeme na počasí dodnes!

21

Odpovědět

+EhmK tomu vychýlení zemské osy sovětskou atomovkou by mě docela zajímal zdroj. Připadá mi to hodně nepravděpodobný, přece jenom Země není žádnej drobeček, nevím, jestli by ji nějaká atomovka jakkoliv rozházela... Ale ráda se poučím :)

10

Odpovědět

+EhmBludy tu šíříš ty, jistě při výbuchu se část materiálu změní v páru, nicméně se nemá kam vypařit. Pokud by tomu tak bylo, bylo by to velmi špatné kvůli radioaktivnímu materiálu.
USSR used nuclear bombs to stop gas well blowouts
USSR used nuclear bombs to stop gas well blowouts

10