Nejvražednější král historieTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:3 865
Který král měl na svědomí nejvíce lidských životů a jaké důvody ho k masovému vraždění vedly?

Přepis titulků

„Hlavním dědictvím Evropy pro Afriku není demokracie, ale autoritářství a plenění.“ 12. prosince 1904 položil náčelník Lontulu 110 větviček před zahraniční komisi. Každá větvička představovala jednu osobu z jeho vesnice, která zemřela kvůli strašlivému režimu krále Leopolda v Kongu ve jménu gumy. Náčelník Lontulu rozdělil větvičky na čtyři hromádky: kmenovou šlechtu, muže, ženy a děti a pak vyjmenoval jména mrtvých jedno po druhém.

Jeho svědectví bylo jedním ze stovek, které pomohly ukončit jedno z největších zvěrstev v historii. Ke konci 19. století se evropské země začaly předbíhat v tzv. závodě o Afriku. Kolonizovaly 90 % kontinentu, vykořisťovaly Afriku o její zdroje a samy bohatly. Belgie se nedávno stala nezávislou monarchií. Její vládce, Leopold II., chtěl získat to, čemu říkal „kousek úžasného afrického dortu.“ Mezitím si přečetl záznamy koloniálního průzkumníka Henryho Mortona Stanleyho o cestování po Africe.

Stanley zdůrazňoval majestátnost Konžské pánve. Leopold ho tak v roce 1879 najmul, aby se do Konga vrátil. Tam Stanley nalákal místní vůdce k podpisu asi 450 smluv umožňujících využití půdy. Leopold přesvědčil americké a evropské mocnosti, aby mu udělily vlastnictví Konga a zavázal se chránit volný obchod v regionu. A 29.

května 1885 bylo území, které bylo víc než 80krát větší než Belgie a domovem pro 20 milionů lidí, prohlášeno za jeho soukromou kolonii, a to těmi, kterým vůbec nepatřilo. Leopold neztrácel čas upevňováním moci v tom, co nazýval Svobodným státem Kongo. Nárokoval si půdu, vybudoval armádu a mnoho konžských mužů nutil k neplacené práci. Věci se ještě zhoršily, když v roce 1887 skotský vynálezce předělal pneumatiku a vytvořil tak obrovský mezinárodní trh s gumou. Kongo mělo jednu z největších zásob na světě.

Leopold se chopil příležitosti a žádal, aby vesnice plnily stále větší kvóty na gumu. Konžští muži museli materiál sklízet z divokých lián. Když zásoby došly, museli chodit celé dny, aby jí shromáždili dost. Leopoldova armáda obsadila vesnice a držela ženy a děti jako rukojmí, dokud nebyly nemožné kvóty splněny. Vojáci znásilňovali ženy a dětem odpírali jídlo a vodu. Konžané se vzbouřili.

Odmítli spolupracovat, bojovali s Leopoldovými vojáky, schovávali se v lesích a ničili liány s gumou. Leopoldova armáda reagovala na odpor nebo nesplnění kvót nekompromisním mučením a popravami. Protože zbraně a střelivo byly drahé, nařídili důstojníci vojákům, ať prokážou, že kulky užili při výkonu služby, a to odstraněním ruky u těch, co zabili. Mnoho vojáků ale své zbraně používalo k lovu. Aby se vyhnuli tvrdým trestům a vysvětlili ztrátu kulek, uřezávali ruce živým lidem.

Tuto praktiku používali i jako trest. Pokud kvóty nebyly splněny, uřízli vojáci lidem ruce a přinesli je velitelům místo gumy. Režim dramaticky změnil každodenní život a zemědělství, což způsobilo rozsáhlé hladovění a nemoci. Král Leopold zatím ze získaného bohatství stavěl památníky a soukromá panství. Brzy si tato zvěrstva páchaná v Leopoldově Svobodném státu Kongo získala mezinárodní pozornost.

V roce 1890 americký novinář George Washington Williams krále Leopolda obvinil z podvodu, lsti, krádeže a žhářství, vraždy, otrokářství a krutosti obecně. V roce 1903 napsal diplomat Roger Casement zprávu, která povahu i rozsah zvěrstev potvrdila. Publikována byla následující rok. V reakci na to Leopold jmenoval vlastní komisi na prošetření obvinění. V Kongu vyslechli četná svědectví, včetně toho náčelníka Lontulu.

Zprávy potvrdily jen to nejhorší. Pod tlakem Leopold v roce 1908 předal kontrolu nad Kongem belgické vládě. Ani to neznamenalo spravedlnost. Belgický stát udělil Leopoldovi 50 milionů franků „jako důkaz za jeho velkou oběť ve prospěch Konga“. Následující rok zemřel. Davy vypískaly jeho pohřební průvod. Kongo zůstalo následujících více než 50 let belgickou kolonií až do vyhlášení nezávislosti v roce 1960.

V témže roce si Kongo zvolilo svého prvního premiéra Patrice Lumumba. Ale o několik měsíců později byl sesazen při převratu podporovaném USA a Belgií. Na začátku roku 1961 byl Lumumba pod belgickým dohledem zavražděn. Převrat zemi uvrhl na několik dekád do diktatury. Předpokládá se, že během Leopoldovy okupace a plenění zemřelo asi 10 milionů Konžanů. Navzdory této devastaci zůstaly výzvy k nápravě nezodpovězeny.

Dodnes v celé Belgii najdeme památky, které král Leopold postavil na základech nepředstavitelné krutosti. Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

když čtu ty komentáře jak jim bílí přinesli civilizaci a technologie tak je mi smutno. když vám nebo vašim dětem useknou ruku jistě vás hřeje u srdce že vám bílí muž přinesl cituji : ideály svobody, humanismu a sekularizace, což vedlo k rozvoji technologického pokroku....jdu blejt velebnosti
PS: děkuju za překlad

811

Odpovědět

Tak ještě jednou pro ty méně chápavé: Belgičané požadovali sekání rukou MRTVÝM nepřátelům (zločincům, rebelům, sabotérům atd...) aby voják doložil, že náboje použil v rámci výkonu své funkce. Afričané pak začali sekat ruce ŽIVÝM nevinným vesničanům, aby si mohli náboje nechat pro své soukromé účely. Podobné věci se děly i jinde. Například japonští samurajové prokazovali své bojové úspěchy tím, že zabitému nepřáteli usekli nos nebo pravé ucho. A když se nedařilo, tak vlítli do nějaké vesnice a usekali uši a nosy tamním vesničanům. To se dělo třeba při invazi do Koreje v 16. století. (https://www.nytimes.com/1997/09/14/world/japan-korea-and-1597-a-year-that-lives-in-infamy.html) Nebo Tibeťané sekali ruce lidem za jakýkoliv prohřešek a pak je nosili jako talisman pověšený u boku.

A i kdyby to bylo tak, jak ty si myslíš, tak ten technologický pokrok přinesl lidem mnohem více užitku a životů, než bylo toho utrpení. Nebo ty by jsi chtěl, aby se ty stovky milionů či miliardy lidí nenarodily? Zmařit stovky milionů životů.. Jdu blejt z tebe!!!

94

Odpovědět

+Já!Házíš perly sviním :) Problémem je, a nejen dnešní doby, že danou tématiku - historické období, vnímáme optikou, která je zrovna trendy. Dneska se spousta lidí ráda bičuje za chování svých "předků". Osobně mi to přijde jako dost nemocné chování. Zodpovědnost za to neneseme (dluhy se nedědí).
Je fakt, že kolonialismus přinesl dobré i špatné. Na jednu stranu tehdejší Evropané šířili osobní a ekonomické svobody. Někde to narazilo, viz např. opiové války v Číně, tam bych se i za Anglii přimluvil. A samozřejmě mnohdy to bylo spojené s předsudky (rasovými především) a velmi parazitickým chováním některých lidí. Ale ti se objevují všude po světe, nejen v Evropě. Nicméně to není chyba kapitalismu, jak si někteří myslí, ale je to ideál merkantelismu, který tehdy frčel a hrál do karet takovým, jako ve videu zmíněnému Leopoldovi. Získávat kolonie a vysávat je na úkor domácího trhu. Taková Anglie naštěstí pochopila, že je to ekonomický nesmysl, a podle toho její kolonie vypadají (USA, Kanada, Austrálie, Indie). Samozřejmě také se to neobešlo bez násilí na místních. Ale vysvětlení ybch nechal na nějakém odborníkovi na antropoligi :) Afrika mi přijde unikátní v tom, jak místní populace přebrala hodně špatné návyky některých "bílých", protože je fakt, že velkou část násilí jak tehdy, tak dnes, si činí mezi sebou.

41

Odpovědět

+MagReMáš pravdu, ale já jsem už takový. Za pravdu je třeba bojovat a i kdyby to jednomu člověku otevřelo oči, je to důležité. Se zbytkem sohlasím :)

00

Odpovědět

Znovu sa tu v komentároch ukazuje ako rasizmus vládne. Veď černosi alebo všeobecne afričana boli len opice ktoré mali to šťastie že prišiel bieli muž. Takouto optikou môžme Hitlera považovať za otca Izraela. Pretože holokaust prispel k vytvoreniu židovského štátu. Aj indiáni sa dobrovoľne vzdali úrodnej pôdy a radšej hladovali len aby bieli muž mohol vybudovať civilizáciu. Jasné kmeňové vojny boli v Afrike predtým bežné ale väčšinou to boli lokálne konflikty kde bojovali vojaci. My sme im dali modernú vojnu plus všetky krásy čo prináša. Bez nás by si pokojne žili svoje životy a mali slobodu. Bez našej úžasnej civilizácie by sa úplne pokojne obišli. Biely muž akurát zbohatol na ich utrpení a ešte ako bonus klimatické zmeny urobia mnohé oblasti Afriky totálne nevhodné pre život.

14

Odpovědět

+MarioTakže ty považuješ za rasismus uvádění věcí na pravou míru. Nabádání lidí ke kritickému myšlení, aby nevnímali věci jen černobíle? Wow, tak to jsem ještě nezažil!!! A je faktem, že to byli Evropané, kdo položili základy globální civilizace, přišly s humanistickými ideály, nejvíce přispěli k rozvoji vědy a techniky a porazili otroctví. Zatímco černoši moc nepřispěli. To jsou fakta a ta nejsou rasistická. Že Afričané byli jen opice, je tvůj pohled na ně, takže kdo je tu rasista? A ano, běloši mají na svědomí celou řadu chyb a napáchali mnohé ohavnosti, ale to i ostatní rasy a národy. V tom si nemáme vůbec co vyčítat. Ale taková prostě byla doba. Jo, žili by si své životy, ale byl by jich zlomek toho, co dnes. Gratuluji, právě jsi vyjádřil přání genocidy větší, než všechny dosavadní dohromady. Dali jsme jim technologie, použití je na nich a jejich povaze. Výrobce zbraně taky nemůže za vraždy danou zbraní spáchané.

K těm klimatickým změnám: Ano, Evropané znečišťovali v době, kdy se nevědělo o důsledcích a jakmile jsme si to uvědomili, tak jsme s tím začali něco dělat. Zatímco ostatní rasy na to zvesela kašlou i když věcí, co to znamená.

20

Odpovědět

Mají tam ovšem chybu danou ideologií. Leopold využíval CELÉ Kongo, nikoli jen tu zobrazenou část. Po odstranění jeho nadvlády se Kongo rozdělilo na dvě části, Kongo Léopoldville (po Leopoldově smrti se město jmenuje Kinshasa), později Zair, ještě později Demokratická rep. Kongo, od r. 2018 Konžská dem. rep., a to je ta část které mapu (a dějiny po rozdělení, vč. P. Lumumby) použili ve videu, a Kongo Brazzaville, dnes Republika Kongo. A tam se po Leopoldovi toto nedělo. Ovšem děly se tam ve skut. mnohem horší věci než zavraždění Lumumby, ale mnohem později. Země si prošla v období 1997-1999 marxistickým převratem a občanskou válkou.
Dá se tedy říci, že do té doby kdy v zemi převládal vliv bílého muže, byl tam klid jaký jim Kongo-Kinshasa mohlo jen závidět. Teď je to naopak. V Kongo-Brazzaville si vládnou černí bez bílých, a vraždí se tam navzájem různé marxistické skupiny, a v Kongo-Kinshasa se k "způsobům bílých" přiklonili, a v zemi je už 20 let relativně klid, narušovaný především násilnými bandami které se do země dostaly především ze sousední Rwandy .
V obou částech původného Léopoldova panství existuje i otroctví, kanibalismus, násilí na ženách, a především kmenové války, zvl. ve východní části obou států.
Dá se tedy říci, že s výjimkou panování Léopolda kdykoli v Kongu vládli bílí, bylo dobře. Kdykoli si vládli (vládnou) černí, je zle...

112

Odpovědět

Toť úděl bílého muže...

44

Odpovědět

Než tu začnete valit tuhle snůšku hovadin, tak so možná nastudujte kdo to byl Savorgnan Brazza a pto koho pracoval. Pak možná budete mít v historii obou "Kong" trochu jasněji...:-)

02

Odpovědět

Doufám, že to Belgie zaplatí.
U nás se chystá něco podobného s lithiem.

09

Odpovědět

Po přečtení nových diskuzí musím napsat : Doufám, že to Kongo to Belgii zaplatí.
U nás se chystá něco podobného s lithiem. Babiš s Havlíčkem a Benešem už vysídlují Krušné Hory, kdo nechce jít tak ho shodí ze skály jakože nehoda.

11

Odpovědět

Ono to není zase tak černobílé. Leopold kašlal na to, co se v Kongu děje. Hlavně, že mu šly prachy. Na videu oceňuji, že vojáky udělali černé, protože to je klíčové. Běžní vojáci, kteří vykonávali daná zvěrstva, byli místního a většinou si tak vyřizovali své mezikmenové spory, což vedlo k eskalaci násilí.

Pak to rytí do Evropanů. Co ty stamiliony Afričanů, kteří se díky Evropanům narodili? Na ty se nějak zapomíná.

114

Odpovědět

Já!: " Pak to rytí do Evropanů. Co ty stamiliony Afričanů, kteří se díky Evropanům narodili? Na ty se nějak zapomíná."

Čo to melieš za blbosti?

39

Odpovědět

+problémmožná naráží na znásilňování...
i když doufám že ne

07

Odpovědět

+problémEvropani položili základy globální civilizace, přišli s ideály svobody, humanismu a sekularizace, což vedlo k rozvoji technologického pokroku, ke kterému z drtivé části přispěli a který rozšířili do světa skrz kolonialismus a díky kterému jsme dneska schopni uživit miliardy lidí. Takže drtivá většina lidí se narodila díky snaze Evropanů posunout lidstvo dál. Nebo si myslíš, že by Afričané byli schopni s technologickou úrovní před příchodem Evropanů uživit přes miliardu lidí? Další miliony životů zachránily naše léky.

94

Odpovědět

Byl to výmysl Belgičanů, kteří požadovali pro kontrolu usekané ruce, takže Belgie jako taková aktivně podporovala eskalaci násilí, pokud jim to posloužilo jejich účelu.

27

Odpovědět

+Nějaký nickBelgičané požadovali sekání rukou MRTVÝM nepřátelům (povstalcům, zločincům atd..) aby voják doložil, že náboj použil služebně. Afričané sekali ruce ŽIVÝM nevinným lidem, aby mohli dané náboje použít pro soukromé účely.

61

Odpovědět

+Já!Já jen ještě jednu poznámku vojáci byly sice černí, ale jejich původ byl z dnešního Zanzibaru, Nigérie a Libérie, takže to nebyli členové z místních kmenů. Nicméně všichni důstojníci byli Belgičani, kteří museli zkrátka vědět, že se něco děje - patrně jim to mohlo dojít ve chvíli, kdy potkali první člověka s useknutou rukou..

01

Odpovědět

+Nějaký nickA já četl, že to byli místní. Pravděpodobně platí obojí. Někteří byli z jiné části Afriky, jiní místní, ale to je jedno. Podstatné je to Afričané. A ano, pravděpodobně tušili a bylo jim to jedno a tak nesou část viny, ale hlavní vinu nesou sami Afričané, to oni to dělali. Je rozdíl něco dělat a zavírat nad tím oči. Pak je otázka do jaké míry tušili. Bílí důstojníci se asi neprocházeli pomístních zapadlých vískách.

00

Odpovědět

Nemohli byste dát prosím do popisku o kterého krále teda šlo, abych se nemusel dívat na celé video?

21

Odpovědět

hned ma napadol leo, dodnes si pamatam knizku od borovicku

02

Odpovědět

O takových ohavnostech se mu nejspíše dobře rozhodovalo, když bohatnul v Belgii a na vlastní oči neviděl, jak tamnější lidé trpí...
Ale nějak mi tam chybí i trocha toho obviňování samotných konžanů, konkrétně samotných "vojáků"...to oni tyhle zvěrstva páchali.

80