Titán hrůzy: temná představivost H. P. LovecraftaTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:4 860
S kanálem Ted-Ed se podíváme do nejčernějších zákoutí lidské mysli, kde se skrývá výtvor H. P. Lovecrafta, jménem Cthulhu. Jak vypadal život autora této hrůzy? Dočkal se uznání a slávy? A jak ovlivnil nejen své vrstevníky?

Přepis titulků

„Svět je vskutku komický, ale vtip je na úkor lidstva.“ Mystické knihy zakázaného vědění. Děsivá tajemství v pokrevní linii. A hrůzy tak nevýslovné, že jen myšlenka na ně dohání k šílenství. To vše je dnes běžnou součástí mnoha hororových příběhů. Tyto prvky však zpopularizoval jeden jediný autor, jehož jméno se stalo přívlastkem pro jedinečný druh hrůzy, jež podněcoval. Howard Philips Lovecraft se narodil v roce 1890 na Rhode Islandu a během dospívání miloval gotické hororové příběhy Edgara Allana Poea a Roberta Chamberse.

Ale když začal psát v roce 1917, první světová válka výrazně zastínila uměleckou tvorbu. Lidé viděli skutečné hrůzy a fantastická vyprávění už je neděsila. Lovecraft chtěl vymyslet nový druh hrůzy, která by odpovídala rychlému vědeckému pokroku jeho doby. Využíval vědeckých prvků, aby příběhům dodal tajuplnou věrohodnost.

V Barvě z vesmíru dopadne poblíž rodinného statku podivný meteorit a zmutuje farmu do hrůzyplné podoby. Ostatní příběhy obsahovaly vědeckou metodologii ve své struktuře. Novela V Horách šílenství je psána jako záznam z antarktické expedice, jež odhalí věci, které měly zůstat skryté. V dalších se samotná matematika stává zdrojem hrůzy, když nemožná geometrická uspořádání pustoší mysl každého, kdo na ně pohlédne. Jako tehdejší objevy subatomárních částic nebo rentgenového záření byly síly v Lovecraftově byly mocné, byť často neviditelné a nepopsatelné.

Spíše než v povědomých monstrech, zobrazení násilí nebo ve snaze o vylekání spočívá hrůza lovecraftovského hororu v tom, co není přímo vyobrazené a co je ponecháno v temných hlubinách naší představivosti. Desítky Lovecraftových povídek, novel a básní se často odehrávají ve stejném světě s opakujícími se postavami, lokacemi a mytologií. Na první pohled se zdá, že se odehrávají v tehdejší Nové Anglii, ale pod povrchem této zdánlivě známé reality leží temní páni, pro které jsou obyvatelé Země pouhé loutky.

Spíše než o božstva se jedná o prvotní síly. Lovecraftovi Prastaří číhají na hranicích naší reality. Bytosti jako Yog-Sothoth, jehož prvotní sliz se hemží v nukleárním chaosu za nejzazšími kouty prostoru a času. Nebo slepý idiotský bůh Azathoth, jehož ničivé impulzy jsou přerušované pouze běsnícím tlučením ohavných bubnů a slabým monotónním kvílením prokletých fléten.

Tyto bytosti existují za hranicí námi vnímané reality, jejich podoba i motivy jsou nám záhadou. Lovecraftovi protagonisté – často badatelé, antropologové či antikváři – narazí na stopy jejich existence, ale i tyto náznaky stačí k tomu, aby je přivedly k šílenství.

A i když přežijí, tak ve čtenáři nezůstane pocit vítězství, pouze kosmická lhostejnost. Hrozivý pocit, že jsme jen bezvýznamná smítka vydaná napospas nezměrným silám. Ale možná největší silou těchto bytostí byl jejich vliv na Lovecraftovy současníky. Lovecraft si během svého života dopisoval s ostatními autory a povzbuzoval je, aby do svých děl zahrnuli prvky a postavy z jeho příběhů.

Odkazy na lovecraftovské bohy nebo jeho magické knihy lze najít v mnoha dílech jeho dopisovatelů, jako je Robert E. Howard a Robert Bloch. Dnes je tento sdílený vesmír nazýván „mýtus Cthulhu“, nazvaný podle Lovecraftova slavného spojení draka a chobotnice. Lovecraftův strach z neznámého se bohužel negativně projevil i v jeho názorech. Měl silně rasistické smýšlení a některá jeho díla obsahují stereotypy a rasistické nadávky.

Ale bohatý svět, který vytvořil, přežil jeho osobní předsudky. A po Lovecraftově smrti byl mýtus Cthulhu převzat širokou škálou spisovatelů, kteří jej nahlíželi z různých perspektiv, které přesahují autorovy předsudky. I přes svůj literární odkaz se Lovecraft nikdy nedočkal finančního úspěchu. Zemřel neznámý a chudý ve věku 46 let – oběť lhostejnosti vesmíru. Ale jeho práce inspirovala mnoho povídek, novel, stolních her a kulturních ikon.

A dokud lidstvo cítí strach ze své neznámé budoucnosti, bude mít lovecraftovský horor své místo v nejčernějších zákoutích naší představivosti. Přeložil: voidbot www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vážně se tady řeší jestli byl rasista nebo nebyl? Bílej chlap žijící v severní americe asi tak před 100 lety, jehož vychovávaly jeho dvě staropanenský tety, ateista trpící několika psychosomatickými obtížemi v době kdy všichni byli rasisti ? Vážně ? A kdo v tý době nebyl? To je uplně stejná zhovadilost jako nařknout z rasismu Tolkiena protože skřeti jsou zlí a maj tmavou barvu kůže a všichni ti " hodní " jako lidi, elfové atd. jsou bílí. Vážně geniální, gratuluju, už se vážně nedivím tomu jak je možný, že někdo nařknul z rasismu Vávru, kvůli tomu, že ve hře, která se odehrává v 15-tým století v Čechách nejsou černoši. Proč se tohle furt řeší? Celou historii lidstva tomu tak bylo, v tý době to bylo normální, ty lidi nebyli rasisti, všichni byli rasisti a osočováním nic nezískáme. Berme to jako fakt a poučme se z toho.

290

Odpovědět

Je vtipné, jak si protiřečíš. "Ti lidi nebyli rasisti, všichni byli rasisti." Tak jak to teda bylo?
Mimochodem, mlčením o tom se z toho těžko můžeme poučit.

022

Odpovědět

Bylo tu a není to ani příliš dávno, přeloženo video, které to bere trochu víc do hloubky - nu je taky delší a odkazovalo hlavně k filmům - kosmický horor se ten žánr jmenuje.

30

Odpovědět

A zase tam musí n****t zmínku o rasismu.

811

Odpovědět

Protože to byla součást Lovecraftovi osobnosti, která měla vliv na jeho tvorbu? A to jakým způsobem popisoval Italy a židy... fíha.

"The organic things … inhabiting that awful cesspool could not by any stretch of the imagination be call’d human. They were monstrous and nebulous adumbrations of the pithecanthropoid and amoebal; vaguely moulded from some stinking viscous slime of earth’s corruption, and slithering and oozing in and on the filthy streets or in and out of windows and doorways in a fashion suggestive of nothing but infesting worms or deep-sea unnamabilities. They—or the degenerate gelatinous fermentations of which they were composed—seem’d to ooze, seep and trickle thro’ the gaping cracks in the horrible houses … and I thought of some avenue of Cyclopean and unwholesome vats, crammed to the vomiting point with gangrenous vileness, and about to burst and inundate the world in one leprous cataclysm of semi-fluid rottenness."

110

Odpovědět

+Human_TrafficV té době to byla součást osobnosti naprosté většiny lidí, U Lovecrafta to akorát bylo zřetelnější díky jeho stylu psaní a psychické poruše. Rozhodně nebyl standartní rasista typu vyholená hlava (nebo tehdy KKK). Mimochodem jeho manželka byla židovka. Ale to už se jaksi do videa nevešlo...

101

Odpovědět

+JatobylAno, máš pravdu. Ale nikdo mu to ani dnes nevyčítá. Ani to, že svou kočku pojmenoval Nigger-Man. Všichni to chápou a dívají se na to pohledem té doby.
A právě na jeho ženě, je krásně vidět, jak člověka změní zkušenosti. Lovercraft byl i anti-semita. Dokud nepoznal svou ženu. Disney podle toho asi animák neudělá, ale pořád lepší lovestory než Stmívání.

101

Odpovědět

+Human_TrafficOn byl v mládí i obdivovatel Mussoliniho a Hitlera. Ale cesta do Evropy mu otevřela oči a po návratu do USA již tak agresivně vůči jiným národnostem nevystupoval. Třeba dobře je ta jeho xenofobie vidět v povídce The terrible old man.

50

Odpovědět

Mám rád tieto poviedky od ted-ed, určite v nich pokračujte. Dobrá práca.

60

Odpovědět

Díky, zkusím zas nějaký pěkný vyhmátnout a zařadím si ho :)

20