Haigovy plány se topí v blátěVelká válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 96
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:44
Počet zobrazení:3 327

Britové plánují grandiózní ofenzívu na Sommě, Rumuni útočí na Bulhary pod německým velením a Osmané dál masakrují Armény. 

Přepis titulků

Genocida Arménů. Jestli o ní pochybujete, nepochybujte. Probíhala před sto lety. Nyní se dostala do bodu, kdy proti ní vystupovali i nejvěrnější spojenci Osmanské říše, a tento týden byl jeden z těchto spojenců dokonce zbaven úřadu. Jsem Indy Neidell, vítejte u Velké války. Sedím v hotelu v Přemyšli v Polsku, protože přestavujeme studio v Berlíně a řekli jsme si, že bude lepší to natočit zde, než týden vynechat, na což byste si určitě stěžovali, takže nás tu máte.

Minulý týden si Britové připsali úspěch na Sommě v bitvách o Morval a thiepvalský hřeben. Řečtí dobrovolníci pomáhali spojenecké armádě pěti národů na Balkáně a německý generál Erich von Falkenhayn překročil Karpaty a zaútočil na Rumunsko. Toto se stalo potom. Akce byla vidět na další rumunské frontě – v Dobrudži.

2. října Rumuni položili pontonový most přes Dunaj v Rahove v týlu linie německého generála Augusta von Mackensena. Přemohli tamní překvapené bulharské jednotky pod Mackensenovým vedením, obsadili přilehlé vesnice a po další den to vypadalo, že zasadili Mackensenovi zdrcující porážku, ale na to očividně neměli dostatek sil, protože ustoupili zpět přes most. Bulhaři ohlásili, že se na řece objevila rakouská loď a začala ostřelovat most a mnoho Rumunů bylo zabito nebo zajato, než zvládli ustoupit, ale nepodařilo se mi to ověřit.

Berlínské depeše přiznaly pár zajatých a oblast do konce týdne utichla. A tady je něco z německé politické depeše. 3. října Paul Graf Wolff Metternich opustil své místo německého vyslance v Osmanské říši. Byl odvolán Německem na žádost osmanské ministra války Envera Pašy kvůli své kritice genocidy Arménů.

K tématu se obsáhle vyjadřoval. Novým charge d’affaires se stal Wilhelm von Radowitz. Dalšího dne Radowitz ohlásil německému kancléři Bethmann-Hollwegovi, že z dvou milionů Arménů žijících v Malé Asii jich bylo milion a půl deportováno a z toho 1 175 000 zabito. The Chronology of the Great War říká, že novým vyslancem byl od 29. září Richard von Kühlmann, ten ale do Konstantinopole nedorazí dříve než v listopadu.

Kühlmann byl původně názoru, že arménská otázka je záležitostí domácí politiky, ale později prohlásí: "Tato politika vyhlazování bude Turecko tížit ještě dlouho." Do 5. října osmanská vláda zkonfiskuje všechny nemovitosti vlastněné Armény. Podívejme se ale pár stovek kilometrů na západ od Konstantinopole do Soluně, kde byla v pohybu spojenecká armáda pěti národů. 30.

září Britové překročili řeku Strumu a dobyli tamní vesnice. Poté odrazili bulharský protiútok. 2. října Srbové ohlásili, že upevnili své pozice na Kajmakčalaně a poté postoupili a dobyli Kotchovie. Mezitím se Bulhaři stahovali k Monastiru. 4. října došli Spojenci ke Kenali patnáct kilometrů od Monastiru a Srbové překročili Černou řeku východně od Monastiru. Na konci týdne Francouzi obsadili Jermani na břehu Malého Prespanského jezera.

Zajímavá poznámka: 3. října zaútočila 10. irská divize na bulharské pozice u Yenikoy. Město několikrát změnilo majitele , než jej v nočním útoku Irové nadobro dobyli a Bulhaři ustoupili. Když slyšíte o Velké válce, tak vás hned nenapadnou Irové bojující s Bulhary, ale stalo se to. A další poznámka: 6. října byl bulharský básník Dimcho Debelyanov zabit v boji s Iry. Jeho básně se po jeho smrti staly populární.

Ale kde vás napadnou bojující Irové a stejně tak všechny britské koloniální armády, bylo na Sommě. 1. října začala bitva o le Transloy a ancerské výšiny. Budu se jim více věnovat další týden, protože špatné počasí znemožnilo tento týden větší akce, ale k nějaké akci tento týden došlo, protože který týden ne. Chci chvíli mluvit o britském vrchním veliteli Douglasi Haigovi. Haig asi stále nepochopil, jaké operace mohou jeho jednotky úspěšně zvládnout, zvláště ty limitované dosahem děl kryjících postup pěchoty.

Vždy, když plánoval ofenzívu, shromáždil kavalérii a vybral vzdálené cíle. A soustředění se na velký průlom odvádělo pozornost od reality, jakou byla třeba koncentrace dělostřelectva. Takže bitvy britským útočníkům stále působily těžké ztráty. A i když je optimismus dobrou vlastností, Haigovo přesvědčení před každou ofenzívou, že se německá morálka co nevidět zlomí, nebyla jen fantazie, ale po vyčerpaných mužích se žádalo víc, protože "nepřítel se nacházel na pokraji zhroucení."

Šlo taky o to, že když teď dobyli většinu thiepval-morvalského hřebenu, další postup bude veden do údolí a Němci budou mít pozorovací výhodu. K tomu na Sommu v říjnu obvykle přišly podzimní deště, které postup ztíží. Sice byly dobyty tři německé linie zákopů, ale vybudovali 4., 5.

a 6. linii, a i když nebyly tak silné jako minulé tři, jejich dosažení si žádalo sedmikilometrový postup, což byl prakticky spojenecký postup za poslední tři měsíce, a i kdyby teď šly operace rychleji, kampaň by musela být prodloužena do zimy. "Bude Haig tak zbrklý a zariskuje? Nikdy nebyla šance, že by nezariskoval." Haig nařídil svým mužům dobýt zbytek thiepvalského hřebenu a vnější obrany na translojské linii. Ale to byl jen první krok v Haigových stále narůstajících plánech. Opět se díval na vzdálená místa jako na skutečné cíle svých armád.

30. září se setkal s Charlesem Kavanaghem, velitelem jezdeckého sboru, a nařídil mu prozkoumat oblast severně od řeky Ancre pro možný překvapivý úder. To dávalo smysl, ale pokračoval slovy o německém zhroucení a jak je bude kavalérie pronásledovat, jen co k tomu dojde. Útočit budou tři armády. Muži Henryho Rawlinsona zaútočí z translojské linie, postoupí k Beumetzu a poté z jihovýchodu obklíčí Cambrai, Hubert Gough a jeho zálohy postoupí na Rawlinsonově levém křídle a jednotky Edmunda Allenbyho obejdou nepřítele ze severu, vyrazí jižně od Arras a přetnou nepřátelské linie ze severu.

Musíte si ale uvědomit, co to bude obnášet. Aby Rawlinson postoupil na Beaumetz a poté obsadil Combrai, bude znamenat postoupit 40 kilometrů, šestkrát tolik, co jeho muži urazili od 1. července. Pro Gougha to bude zhruba stejná vzdálenost, zatímco Allenby měl před sebou "pouhých" 35 kilometrů.

Myslí si někdo, že by se to za současných okolností mohlo povést? Aby to vyšlo, musela by se německá armáda naprosto zhroutit. A pokud by jen několik kulometů zůstalo v akci, kavalérie, kterou Haig stále viděl jako klíčového hráče průlomu, by byla zmasakrována. Kniha Somma od Robina Pryora a Trevora Wilsona říká, že to: "Nebylo příkladem jasnozřivého plánování. Neslo to charakteristiku něčeho namíchaného na Kloboučníkově dýchánku." Někdo by mohl namítat, že to byla jen představivost a nejlepší možný výsledek a že Haig jen teoretizoval, ale Haig se setkal se všemi generály a řekl, jak se na které pozice zaútočí.

Pozor, spoiler: Žádná část tohoto velkolepého plánu nebyla nikdy provedena, ale přesto jde vidět, jak Haig přemýšlel. Dokonce i před zimou, po třech měsících vyčerpávající ničivé bitvy, se stále díval na Sommu jako na jednu rozhodnou napoleonskou bitvu, která Němce zlomí.

A ta bitva pro Haiga přijde poté, co se pěchota a děla zakousnou do německých linií a kavalérie poté dosáhne průlomu, ale kavalérie neměla na západní zákopové frontě místo. Haig to nechápal ani s příchodem října. A první týden října 1916 končí novými bitvami a novými fantaziemi na Sommě, Rumuny útočícími na Bulhary z týlu, armádou pěti národů postupující na Balkáně a německým vyslancem přicházejícím o místo kvůli jeho hlasité kritice genocidy Arménů.

A tento týden německá vláda, nejsilnější spojenec Osmanské říše, je informována, že více než polovina arménské populace v Malé Asii je po smrti. Před dvěma měsíci jsem řekl, že se současně vedou tři největší bitvy historie, Verdun, Somma a Brusilovova ofenzíva, ale víte co? V žádné z těch bitev nezemřelo více než 50 % vojáků, ale stalo se to Arménům v Osmanské říši.

A Graf Metternich byl zbaven úřadu, protože to kritizoval. Taková byla moderní válka. Jestli chcete vědět, jak na tom byli Arméni před válkou, podívejte se na tuto epizodu. Patr(e)onem týdne je Jacek Chmilie. Díky Jackovi a lidem jako on jsme mohli navštívit pevnost Přemyšl a náš pořad ještě více vylepšit.

Lajkněte nás na Facebooku, sledujte na Twitteru a nezapomeňte nás odebírat. Uvidíme se za týden.

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

0:49 z hřebenu vypadlo h
2:44 Kühlmann, vypadlo přehláskování z u a chybí jedno n
8:54 která Němce zlomí - špatné skloňování

10

Odpovědět

Díky za precizní ostražitost, opraveno ;-)

10

Odpovědět

+XardassJá děkuji za překlad, připomínky k nalezeným překlepům klidně po opravě maž. ;)

10