Thumbnail play icon

Proč Čína buduje ostrovy v Jihočínském mořiVox

Přidat do sledovaných sérií 47
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:197
Počet zobrazení:9 786

Tu a tam v médiích proběhne něco o Číně a sporech v Jihočínském moři. Dnešní video vám vysvětlí, o co vlastně jde, čeho chce Čína docílit a jaké následky může toto chování mít. 

Komentáře (63)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak si to vemme. Čína má nárok jak historicky, tak i podle OSN, jelikož ostrovy co si vytvoří "na svém" (do 370 od pobřeží) jsou její. Od toho se pak vede dalších 370 km. Pro ty méně inteligentní si to přirovnejme k Settlerům nebo jiné strategii kde se dobývalo území věžičkama :D
Zatímco ostatní státy nemají téměř žádné právo a na ostrovy v mezinárodních vodách nemají žádné právo (ani čína). Pokud se tam Filipíny dostanou stejným legálním způsobem, tedy si "Ve svém" postaví další pobřeží a tím posunou hranice, je to jejich věc.
A další bod. USA (prý jediná velmoc, cože?) jsou kdovíkde daleko a nemaj do toho kecat už vůbec. Pokud někdo, tak OSN a USA jen z pověření OSN.

A ještě bych to uzavřel dalším. Ten kdo chce válku není Čína o nic víc, než ti další paraziti okolo (USA co je daleko tím tuplem). Normální člověk co nechce válku by řekl "Tak si to teda vem". Jejich to taky neni. A chtěj to stejně jak Čína, tak nevim proč by Čína měla bejt ta špatná. Jo,v lastně vim proč, protože není prozápadní a tohle jsou západní media. :)

Nesouhlasím s tím, jak je čína vedená jako stát, ale tady bych se jich teda fakt zastal. Stačí se podívat, dke všude se nasere USA a ještě pyskujou. Ty svoje jednotky maj snad všude a tady budou řešit pár lodí.

Nebo to už USA zapomnělo, jak se rve o litosferickou příslušnost vod u Aljašky na Severním polu????

24

Odpovědět

Považovat projevy od Bannona z Breitbartu za relevantní je asi jako se zeptat paní poslankyně Nytrové na její poslanecké projevy, do kterých čerpá, s kamennou tváří, informace z diskuzí na Novinky.cz. :-D

Jediná relevantní informace je ta, že Bannon je poradce prezidenta a možná budou v Jihočínském moři problémy. Kvůli jeho prořízlé hubě. Holt ne každý je diplomat jako Henry Kissinger.

72

Odpovědět

Chápeš, že byl do včera poradce ve vládě, nejsilnější země světa?? jestli ne tak si to přečti ještě 2x a je uplně jedno že se jedná o xenofobního magora.
Je to uplně stejné jako bys řekl , že výroky Trumpa nemůžu brát vážně, protože hrál ve stupidní show...
v jihočínském boři budou určitě problémy, ale né kvuli hubě jednoho magora, ale kvůli několika ostrovním vojenským základnám, které sami jen tak nezmizí....

01

Odpovědět

Musím říct, že na jednu stranu chápu, kde bere Čína historické nároky na JihoČÍNSKÉ moře :)

312

Odpovědět

Podle této logiky bychom si měli nárokovat Transsibiřskou magistrálu, Königsberg, přístav Terst, Podkarpatskou Rus, Horní Rakousko, celé Slezsko, Braniborsko, Volyni, Lužici, celou trasu v Malé Asii, kde rabovala družina při třetí křížové výpravě kníže Děpolt II. ... jednou jsme tato území vlastnili, vstoupila tam naše armáda nebo tam žila naše menšina, takže naše historické nároky jsou zcela nezpochybnitelné. :-D

182

Odpovědět

+-HoNY-A celou chorvatskou riviéru

71

Odpovědět

Ty spory v Jihočínském moři vypadají nebezpečně. Doufám, že kvůli tomu nevypukne třetí světová :(

66

Odpovědět

Jelikoz Vox je považované za trochu ovlivněné médium. Někdo si dal práci a udělal rozbor bohužel v angličtině, který poupravuje a vyvrací některé polopravdy a chyby ve videu.
https://www.reddit.com/r/geopolitics/comments/5ums2c/vox_made_a_short_and_insightful_video_on#thing_t1_ddw8ji2

Asi nejzásadnější z toho je, že Vietnam si dělá daleko větší nároky ( http://i.imgur.com/KMtUPXN.png ), Filipíny si po roce 1956 nárukují Spratlyovy ostrovy a tím i část moře, o které se přou s Čínou a Vietnamem. Jediný kdo jede podle OSN je Malajsie a Brunej.

193

Odpovědět

Někdo si skutečně dal práci a udělal rozbor, který upravuje chyby a vkládá polopravdy do videa. Proč například zaměňuje politiku Čínské republiky za politiku Čínské lidové republiky. Proč třeba tvrdí že Filipíny nepoužívají 370 kilometrovou VEZ? U mezinárodního soudu ji přece oficiálně použili a vyhráli. O co se vlastně autor tohoto rozboru snaží?

126

Odpovědět

Hodně zajímavý odkaz. Upřímně jsem tu naraci videa spolknul celkem nekriticky, až se stydím.

61

Odpovědět

Ať žije Čína!!! Kdo jiný se do této situace začíná s**t, než USA, které jsou na druhé straně zeměkoule :D :D :D

1130

Odpovědět

Co to meles za hovna? USA jsou jen kousek..

28

Odpovědět

+BugZer0Však jo, USA jsou jen kousek... jenom asi přes půl zeměkoule :D Viděl jsi někdy glóbus? Ne? Tak to si asi myslíš, že země je placatá. Cože? Že jsi blbec? Aha, no vyvracet ti to nebudu.

611

Odpovědět

Teoreticky by to mělo být +- 10.000 KM (Z USA do Číny) obvod země je +-40.000 = 1/4

05

Odpovědět

USA a Čína jsou prakticky sousedi

28

Odpovědět

+ShDWTak jistě

21

Odpovědět

A víš o tom, že země není placatá?

21

Odpovědět

Je dobře, že si Číňani dělají nárok na celé Jihočínské moře. Tak to má být. Doufám, že proti nim USA tvrdě zakročí, Číny se zastane Rusko, USA zase EU a začne pořádný světový konflikt, do kterého budeme vtaženi potom i my. Konečně se aspoň oddělí zrno od plev ;)

1150

Odpovědět

Fakt nechápem kde chodili poniektorý do školy, že pokladajú čínsko ruské vzťahy sa "dobré".
Rákosníci niesú s ruskom v aliancii, keby mohli, rusov by sa hned zbavili...
Rákosovia s indami sú na nože a indovia sú prakticky v aliancii so západom.
Skrátka a proste, v prípade konfliktu sú rákosníci kompletne odpísaný a zvyšok sveta to ani nepostrehne...

1511

Odpovědět

+ehmNa to bych moc nesázel, může se to vyvinout všelijak.

101

Odpovědět

+ehmMáš očividně informace, které jsou běžně uváděné. Já mám informace trochu detailnější. Ano, Rusko a Čína se tváří, že jejich vztahy jsou neutrální, ale je to jinak. Dám ti jen jeden malý příklad z tisíce: Např. Rusi vynalezli kavitační torpédo, super věc... Nikomu na světě tento patent tehdy nechtěli prodat... Číně to však prodali (mimochodem jen díku tomu teď chtějí číňani postavit nadzvukovou ponorku - http://technet.idnes.cz/cinska-nadzvukova-ponorka-dc9-/vojenstvi.aspx?c=A141013_145452_vojenstvi_kuz). Nebo Rusko taky prodalo Číně protiraketový systém S-400 (http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/107662-rusko-prodalo-cine-protiraketovy-system-s-400-video/ ). Prodalo jim taky jaderné ponorky atd atd. Prostě pokud nemáš s nějakým státem výborné nebo aspoň kladné vztahy, nebudeš jim prodávat převratné zbraně a patenty. Nikomu nic takového Rusi nikdy neprodali, jenom Číně. A to jsem jen okrajově zabrousil do vojenství. Rozepisovat další odvětví a jejich politiku by bylo na hodně dlouho. Takže ano, Rusko a Čína se tváří, že je jejich vztah neutrální.... ale věř mi, že je to jen taková politická hra před světem.

1114

Odpovědět

+LovecCour42Cina Rusko uz jednou zavrhla, neverim ze to neudelaji po druhe, zvlast arogantni Putin kterej rakosniky nema v lasce.

24

Odpovědět

+BugZer0Ty tomu rozumíš jak koza petrželi :D :D

36

Odpovědět

Jestli dojde na oddělování zrna od plev tak mám pro tebe špatnou zprávu :(

355

Odpovědět

+ZipouŠpatná zpráva by to byla jen pro tebe a další sluníčkářské studentíky a jiné protitrumpovské/gay mongoloidy, co mají ruky jako hůlčičky, na nose brejličky a pod tíhou samopalu by se jim rozklepaly kolínka. No, jak říkám, oddělilo by se zrno od plev. A plevo... to je tak zhruba 70% lidí tady na videacesky. Ano, myslím tím vás, ňoumové, co vás po čtení mých komentářů chytá amok nebo mi se slzičkami v očích dáváte mínusy ;) I tebe myslím blbečku, který si třeba zrovna teď při čtení tohoto komentáře říkáš, že jen ty jsi inteligentní, jen tvé názory jsou správné a vůbec všechno víš nejlíp, protože jsi sebejistý kretén bez špetky soudnosti ;)

1136

Odpovědět

+LovecCour42Zajímavý, co všechno si usoudil z jedné věty :D

105

Odpovědět

+LovecCour42Borče najdi si babu (Zn. Spěchá), ale předtím si přečti můj komentář dole, děkuji (:-*)

45

Odpovědět

+strykerCZOslovení "borče" používají jen úplní dementi :D Tvůj komentář dole jsem si přečetl a dospěl jsem k názoru, že jsi idiot. A když se podívám na tvou fotku, kravaťáčku, tak bych být tebou zavřel hubu, zašel do posilovny, abys nevypadal jako somálec, potom zašel na plastiku, abys nevypadal jako úplnej blbeček a nakonec se modlil, abys aspoň v bordelu ztratil panictví. Jelimane :D Jak se sebou vůbec můžeš žít, když takhle vypadáš a ještě jsi blbej jak tágo? Na tvým místě už bych dávno skočil pod vlak. Kdyby se mi narodilo takové děcko, jako jsi ty, musel bych ho umlátit kamenem.

516

Odpovědět

+LovecCour42Ne. Palkou, tezkou, drevenou, baseballovou...

21

Odpovědět

+LovecCour42Tak pozor, tady mi někdo věnoval pomalu víc prostoru, než svému rádoby faktickému komentáři o Číně.. tady to začíná být vážný a chlapče já tě beru :-* (neboj umím číst mezi řádky, ale musíš se postavit do fronty, nejsi jediný zájemce... Ale upřímně hledám trochu emocionálně stabilního borce...)

PS Unrestricted Warfare - Dle této knihy se z velké části řídí čínská grand strategy (aspoň podle Řehky) a umožní ti trochu poodhalit, jaké vztahy ČLR s Ruskem doopravdy má. Tudíž ji doporučuji pro zabití dlouhých chvilek období preadolescence

52

Odpovědět

chci vidět tvůj ksicht, až dostaneš povolávák, samopal do ruky a pošlou tě plnit závazky NATO do jihočínského moře, ty blbe....

67

Odpovědět

+Eugene87Tíško ppšt... chlapi sa bavia o bombardovaní, nie o nejakom pobehovaní s puškou...

43

Odpovědět

+Eugene87Já jsem v ruce samopal narozdíl od tebe měl a na vojně jsem taky byl a na mém ksichtě bys v tu chvíli neviděl nic zvlášního. Takže si běž hrát na tvrďáka jinam, ty uplakánku :D

37

Odpovědět

+LovecCour42To ze si hral Call of Duty se jako vojna nepocita kiddo

62

Odpovědět

+LovecCour42OK OK. Původně jsem si myslel, že jsem se dostal do křížku s trollem, ale po přečtení vícero výlevů docházím k jedinému závěru a ten je, že své úsilí míníš vážně. Neber tedy na mé komentáře zřetel (vyjma tohoto), děkuji. Přeji šťastný lov na sluníčkáře #catchthemall

50

Odpovědět

Nevim, co je uzasnyho na treti svetovy? Uvedomujes si, ze je to automaticky atomova valka?

21

Odpovědět

Velmi zajímavé video. Příjde mi že že je tato problematika dost opomíjená, přesto že po ruských imperiálních ambicích je toto druhe největší ohrožení našeho způsobu života.

3313

Odpovědět

Tady někdo píchnul do hnízda kremlbotů....

42

Odpovědět

+SomaulteKamže? Od kdy jsou kremlboti na hanspaulce?

01

Odpovědět

+Somaultejsou kremlboti na hagiboru? No tak... více kreativity do diskuse byste neměl?

00

Odpovědět

Zaujímavé video, ďakujem za preklad. Inak, akosi sa mi nedarí nájsť preložené video (myslím, že tiež od Vox) o tom, prečo nemôže dôjsť k tretej svetovej - rád by som sa upokojil nejakými pozitívnymi faktami. :D

62

Odpovědět

na to nepotrebuješ video... odpoved je jasná... jadrový arzenál.

44

Odpovědět

No nič, podarilo sa mi to nájsť iba na youtube - https://www.youtube.com/watch?v=NbuUW9i-mHs

30

Odpovědět

+RezolutTo video zde opravdu prelozene bylo/je, bohuzel je ale prave nefunkcni...

10

Odpovědět

+InkCZna utube ma ceske titulky.. tak ho sem lze dat primo
https://www.youtube.com/watch?v=NbuUW9i-mHs

11

Odpovědět

Když vidim ty čínské politiky a to jak vypadají všichni stejně jako nějací kloni ze star wars tak mám hrůzu. Naši politici jsou aspon víc osobitý.

324

Odpovědět

Oni to vidí stejně neboj :D

266

Odpovědět

+Karel VorelMeleš hovna. Asiati mají rovné černé vlasy a černé oči a polospálenou držku. Běloši jsou nejvíc diversity.

35

Odpovědět

+nevimjmeno2je znát rasovou podstatu věci. O tom hovořil svého času již strýc Adolf ...

20

Odpovědět

rákosom treba poslať vitamín B-52 a je po probléme :)

511

Odpovědět

Byl bych pro ale rád nakupuju na aliexpressu

104

Odpovědět

+MorceTo musíš mať doma hromadu kľúčeniek a led diod :)

85

Odpovědět

Pěkná hudba

11

Odpovědět

první :D

317

Odpovědět

jj, největší vůl stádo vede…

83
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK