Proč Čína buduje ostrovy v Jihočínském mořiVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:201
Počet zobrazení:12 485

Tu a tam v médiích proběhne něco o Číně a sporech v Jihočínském moři. Dnešní video vám vysvětlí, o co vlastně jde, čeho chce Čína docílit a jaké následky může toto chování mít. 

Přepis titulků

Toto je ostrov Fiery Cross. Zabírá zhruba čtverečnou míli a je na něm čínská vojenská základna. Je na něm 3,3 kilometrů dlouhá startovací a přistávací dráha, pokročilá radarová stanice, protiraketová obrana a 200 vojáků. Nejpodivnější věc na ostrově Fiery Cross ale je, že ještě před dvěma lety neexistoval. Stejně jako dalších šest čínských vojenských základen, které byly vybudovány na umělých ostrovech v Jihočínském moři. Pokud se podíváte na satelitní snímky z roku 2014, uvidíte ohromné čínské lodě shromažďující se u vzdálených útesů Spratleyových ostrovů, souostroví v Jihočínském moři.

Na těchto snímcích vysypávají lodě na útesy písek a kamení. Budují ostrovy. A ani ne za rok měla Čína přístavy, letecké základny a další budovy na nových ostrovech a svět se o ni začal zajímat. Čína nechce, abyste tyto snímky viděli. Supervelmoc si přivlastňuje území na sedmi místech Jihočínského moře a každý den vybuduje dalších 14 metrů čtverečných pevniny.

Pomocí těchto ostrovů si Čína snaží nárokovat jedno z nejdůležitějších moří na světě – Jihočínské moře. Jihočínské moře je nesmírně bohaté na přírodní zdroje. Skrývá 11 miliard barelů ropy, 190 bilionů metrů čtverečných plynu a 10 % světových rybolovů. Ještě důležitější je, že 30 % světového lodního obchodu proudí k populačním centrům a trhům jihovýchodní Asie právě tudy.

Je to nesmírně důležité moře a nějakou jeho část si právě nárokuje pět zemí. Většina zemí zakládá své nároky na mořském právu OSN, které říká, že teritoriální vody země sahají 370 kilometrů od pobřeží. Tato oblast se nazývá Výlučná ekonomická zóna neboli VEZ. Země mají výlučné právo na veškeré zdroje a obchod v jejich VEZ. Je to jejich svrchované území. Například ropa nalezená 320 kilometrů od Vietnamu patří výhradně Vietnamu.

Jakákoliv oblast, která není ve VEZ, je považována za mezinárodní vody, kde platí Úmluva OSN o mořském právu a nemůže si ji nikdo nárokovat. Každá země v Jihočínském moři užívá k uplatnění svých nároků VEZ. Každá až na Čínu. Čína tvrdí, že má na Jihočínské moře historické právo datující se až k námořním expedicím v 15.

století. Označili svůj nárok pomocí matoucí hranice nazývané Devítičárková hranice. Po druhé světové válce, Japonsko, které oblast ovládalo, ztratilo nad přilehlými moři veškerou kontrolu. Toho Čína využila a vznesla nárok na Jihočínské moře pomocí této nepřesné hranice na mapě, do které spadá 90 % Jihočínského moře. Stala se známou pod názvem Devítičárková hranice. A když v roce 1973 ustanovila OSN 370kilometrovou VEZ, Čína se držela vlastní hranice, odmítla ctít své závazky a předat kontrolu jiným zemím.

To nás přivádí ke Spratlyovým ostrovům. Je to vzdálený, skoro neobydlený shluk ostrovů, které si nárokují Čína, Vietnam, Filipíny a Malajsie. Ostrovy jsou geograficky i symbolicky v srdci Jihočínského moře. To proto, že jakákoliv země, která by vlastnila tyto ostrovy, může začít počítat VEZ od nich a získat výlučná práva k okolní oblasti. Je ale velice těžké si legitimně nárokovat neobydlené hromady písku, takže několik zemí postavilo na nárokovaných ostrovech budovy a přístavy a poslalo tam několik lidí.

Čína si ale myslí, že jí patří všechny Spratlyovy ostrovy, což nás vrací zpět k otázce, proč tam budují ostrovy. Budování vojenských základen na těchto umělých ostrovech přeneslo spory na zcela novou úroveň a ukázalo, že Čína je potencionálně připravena bránit své nároky silou. Zhruba v této době se začaly angažovat Spojené státy.

Zatímco nemají USA v Jihočínském moři žádné nároky, je to jediná světová velmoc a využívá svoji masivní flotilu k ochraně mezinárodních vod. Čína ale vidí americkou přítomnost v oblasti jako neoprávněnou. Když se americký torpédoborec plavil jen 20 kilometrů od jednoho z uměle vytvořených ostrovů, Čína vyslala vlastní torpédoborec a hlídkový člun jako varování. Čína buduje tyto ostrovy, aby zvýšila kontrolu na okolními vodami.

Tuto strategii pojmenovala Zelná strategie. Obklíčí sporné ostrovy co největším počtem lodí. V březnu 2013 vyslala Čína několik lodí k Ayungin shoal, který je jen 195 kilometrů od Filipín, tedy vně 370kilometrové VEZ. Filipíny tam měly 8 vojáků. Jako odlupováním listů ze zelí znemožnila Čína Filipínám přístup k Ayungin shoal. Rybářské čluny, výzvědné lodě a torpédoborce vytvořily blokádu, aby Filipínci nemohli dostávat jídlo a další zásoby.

Vytvářením vlastních ostrovů Čína nevyhnutelně buduje základny. Čím více ostrovů má, tím více lodí může nasadit, a tím více území může pomalu ovládnout. Číňané opatrně pokračují v zelné strategii v Spratlyových ostrovech. Zabírají sporné území, ale jen v malé míře, aby se vyhnuli možnosti většího konfliktu. Neshody se ale vyostřují.

Země zatýkají všechny, kteří proplouvají skrz nárokované vody a Čína by mohla zajít ještě dál. Od roku 2015 vyhrožuje zavedením letecké identifikační zóny nad Jihočínským mořem, čímž by veškerá prolétávající letadla potřebovala čínské povolení. Veřejně Čína trvá na tom, že její úmysly nejsou vojenské, ale její činy vypovídají o opaku a stupňují napětí v oblasti. Steve Bannon, který je členem bezpečností komise USA a jedním z nejbližších poradců prezidenta Trumpa, si je téměř jistý, že USA půjdou do války o Jihočínské moře.

Kvůli Jihočínskému moři půjdeme do války. Sloužil jsem tam jako námořní důstojník a půjdeme kvůli Jihočínskému moři do války během pěti až deseti let. O tom není pochyb. Prozatím ale spory zůstávají na diplomatické úrovni, které se jen příležitostně promění v menší potyčky. V červenci 2016 rozhodl mezinárodní soud v Haagu ve prospěch Filipín, které zažalovaly Čínu za napadení jejich svrchovaného území v Jihočínském moři.

Čína ale rozsudek odmítla a jeho vynucení se zdá nepravděpodobné. Dokonce i USA vydaly jen vágní prohlášení, které naléhá na obě země, aby "vyjasnily své nároky" a "spolupracovaly na vyřešení neshod,", což je jen jiný způsob, jak lze říci: "My se tím zabývat nechceme." Jak konflikt eskaluje a jsou do něj zatahovány mezinárodní soudy, USA se ocitly v prekérní situaci.

Na jednu stranu nechtějí riskovat vyprovokování konfliktu s Čínou. Ale na druhou stanu chtějí, aby Čína přestala šikanovat jejich spojence. Doteď USA zvládaly situaci pokračujícími hlídkami v Jihočínském moři. Je také pravděpodobné, že USA začnou s přelety stíhaček nad mořem, pokud Čína skutečně vyhlásí leteckou identifikační zónu. Jsou to symbolické ale efektivní prostředky, jak držet Čínu pod kontrolou a zůstat dál od většího konfliktu.

Zatím se rozpory v Jihočínském moři nestaly násilnými, ale země začínají bránit své nároky zvyšujícím se počtem vojáků, militarizací území a vzájemnými provokacemi. Je to složitá situace, která bude i nadále přitahovat mezinárodní pozornost, což může situaci zlepšit, ale také zhoršit..

Komentáře (63)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak si to vemme. Čína má nárok jak historicky, tak i podle OSN, jelikož ostrovy co si vytvoří "na svém" (do 370 od pobřeží) jsou její. Od toho se pak vede dalších 370 km. Pro ty méně inteligentní si to přirovnejme k Settlerům nebo jiné strategii kde se dobývalo území věžičkama :D
Zatímco ostatní státy nemají téměř žádné právo a na ostrovy v mezinárodních vodách nemají žádné právo (ani čína). Pokud se tam Filipíny dostanou stejným legálním způsobem, tedy si "Ve svém" postaví další pobřeží a tím posunou hranice, je to jejich věc.
A další bod. USA (prý jediná velmoc, cože?) jsou kdovíkde daleko a nemaj do toho kecat už vůbec. Pokud někdo, tak OSN a USA jen z pověření OSN.

A ještě bych to uzavřel dalším. Ten kdo chce válku není Čína o nic víc, než ti další paraziti okolo (USA co je daleko tím tuplem). Normální člověk co nechce válku by řekl "Tak si to teda vem". Jejich to taky neni. A chtěj to stejně jak Čína, tak nevim proč by Čína měla bejt ta špatná. Jo,v lastně vim proč, protože není prozápadní a tohle jsou západní media. :)

Nesouhlasím s tím, jak je čína vedená jako stát, ale tady bych se jich teda fakt zastal. Stačí se podívat, dke všude se nasere USA a ještě pyskujou. Ty svoje jednotky maj snad všude a tady budou řešit pár lodí.

Nebo to už USA zapomnělo, jak se rve o litosferickou příslušnost vod u Aljašky na Severním polu????

38

Odpovědět

Považovat projevy od Bannona z Breitbartu za relevantní je asi jako se zeptat paní poslankyně Nytrové na její poslanecké projevy, do kterých čerpá, s kamennou tváří, informace z diskuzí na Novinky.cz. :-D

Jediná relevantní informace je ta, že Bannon je poradce prezidenta a možná budou v Jihočínském moři problémy. Kvůli jeho prořízlé hubě. Holt ne každý je diplomat jako Henry Kissinger.

72

Odpovědět

Chápeš, že byl do včera poradce ve vládě, nejsilnější země světa?? jestli ne tak si to přečti ještě 2x a je uplně jedno že se jedná o xenofobního magora.
Je to uplně stejné jako bys řekl , že výroky Trumpa nemůžu brát vážně, protože hrál ve stupidní show...
v jihočínském boři budou určitě problémy, ale né kvuli hubě jednoho magora, ale kvůli několika ostrovním vojenským základnám, které sami jen tak nezmizí....

01

Odpovědět

Musím říct, že na jednu stranu chápu, kde bere Čína historické nároky na JihoČÍNSKÉ moře :)

316

Odpovědět

Podle této logiky bychom si měli nárokovat Transsibiřskou magistrálu, Königsberg, přístav Terst, Podkarpatskou Rus, Horní Rakousko, celé Slezsko, Braniborsko, Volyni, Lužici, celou trasu v Malé Asii, kde rabovala družina při třetí křížové výpravě kníže Děpolt II. ... jednou jsme tato území vlastnili, vstoupila tam naše armáda nebo tam žila naše menšina, takže naše historické nároky jsou zcela nezpochybnitelné. :-D

223

Odpovědět

+-HoNY-A celou chorvatskou riviéru

81

Odpovědět

Ty spory v Jihočínském moři vypadají nebezpečně. Doufám, že kvůli tomu nevypukne třetí světová :(

66

Odpovědět

Jelikoz Vox je považované za trochu ovlivněné médium. Někdo si dal práci a udělal rozbor bohužel v angličtině, který poupravuje a vyvrací některé polopravdy a chyby ve videu.
https://www.reddit.com/r/geopolitics/comments/5ums2c/vox_made_a_short_and_insightful_video_on#thing_t1_ddw8ji2

Asi nejzásadnější z toho je, že Vietnam si dělá daleko větší nároky ( http://i.imgur.com/KMtUPXN.png ), Filipíny si po roce 1956 nárukují Spratlyovy ostrovy a tím i část moře, o které se přou s Čínou a Vietnamem. Jediný kdo jede podle OSN je Malajsie a Brunej.

193

Odpovědět

Někdo si skutečně dal práci a udělal rozbor, který upravuje chyby a vkládá polopravdy do videa. Proč například zaměňuje politiku Čínské republiky za politiku Čínské lidové republiky. Proč třeba tvrdí že Filipíny nepoužívají 370 kilometrovou VEZ? U mezinárodního soudu ji přece oficiálně použili a vyhráli. O co se vlastně autor tohoto rozboru snaží?

126

Odpovědět

Hodně zajímavý odkaz. Upřímně jsem tu naraci videa spolknul celkem nekriticky, až se stydím.

61

Odpovědět

Ať žije Čína!!! Kdo jiný se do této situace začíná s**t, než USA, které jsou na druhé straně zeměkoule :D :D :D

1133

Odpovědět

Co to meles za hovna? USA jsou jen kousek..

28

Odpovědět

+BugZer0Však jo, USA jsou jen kousek... jenom asi přes půl zeměkoule :D Viděl jsi někdy glóbus? Ne? Tak to si asi myslíš, že země je placatá. Cože? Že jsi blbec? Aha, no vyvracet ti to nebudu.

612

Odpovědět

Teoreticky by to mělo být +- 10.000 KM (Z USA do Číny) obvod země je +-40.000 = 1/4

05

Odpovědět

USA a Čína jsou prakticky sousedi

28

Odpovědět

+ShDWTak jistě

21

Odpovědět

A víš o tom, že země není placatá?

21

Odpovědět

Je dobře, že si Číňani dělají nárok na celé Jihočínské moře. Tak to má být. Doufám, že proti nim USA tvrdě zakročí, Číny se zastane Rusko, USA zase EU a začne pořádný světový konflikt, do kterého budeme vtaženi potom i my. Konečně se aspoň oddělí zrno od plev ;)

1152

Odpovědět

Fakt nechápem kde chodili poniektorý do školy, že pokladajú čínsko ruské vzťahy sa "dobré".
Rákosníci niesú s ruskom v aliancii, keby mohli, rusov by sa hned zbavili...
Rákosovia s indami sú na nože a indovia sú prakticky v aliancii so západom.
Skrátka a proste, v prípade konfliktu sú rákosníci kompletne odpísaný a zvyšok sveta to ani nepostrehne...

1511

Odpovědět

+ehmNa to bych moc nesázel, může se to vyvinout všelijak.

101

Odpovědět

+ehmMáš očividně informace, které jsou běžně uváděné. Já mám informace trochu detailnější. Ano, Rusko a Čína se tváří, že jejich vztahy jsou neutrální, ale je to jinak. Dám ti jen jeden malý příklad z tisíce: Např. Rusi vynalezli kavitační torpédo, super věc... Nikomu na světě tento patent tehdy nechtěli prodat... Číně to však prodali (mimochodem jen díku tomu teď chtějí číňani postavit nadzvukovou ponorku - http://technet.idnes.cz/cinska-nadzvukova-ponorka-dc9-/vojenstvi.aspx?c=A141013_145452_vojenstvi_kuz). Nebo Rusko taky prodalo Číně protiraketový systém S-400 (http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/107662-rusko-prodalo-cine-protiraketovy-system-s-400-video/ ). Prodalo jim taky jaderné ponorky atd atd. Prostě pokud nemáš s nějakým státem výborné nebo aspoň kladné vztahy, nebudeš jim prodávat převratné zbraně a patenty. Nikomu nic takového Rusi nikdy neprodali, jenom Číně. A to jsem jen okrajově zabrousil do vojenství. Rozepisovat další odvětví a jejich politiku by bylo na hodně dlouho. Takže ano, Rusko a Čína se tváří, že je jejich vztah neutrální.... ale věř mi, že je to jen taková politická hra před světem.

1114

Odpovědět

+LovecCour42Cina Rusko uz jednou zavrhla, neverim ze to neudelaji po druhe, zvlast arogantni Putin kterej rakosniky nema v lasce.

24

Odpovědět

+BugZer0Ty tomu rozumíš jak koza petrželi :D :D

36

Odpovědět

Jestli dojde na oddělování zrna od plev tak mám pro tebe špatnou zprávu :(

365

Odpovědět

+ZipouŠpatná zpráva by to byla jen pro tebe a další sluníčkářské studentíky a jiné protitrumpovské/gay mongoloidy, co mají ruky jako hůlčičky, na nose brejličky a pod tíhou samopalu by se jim rozklepaly kolínka. No, jak říkám, oddělilo by se zrno od plev. A plevo... to je tak zhruba 70% lidí tady na videacesky. Ano, myslím tím vás, ňoumové, co vás po čtení mých komentářů chytá amok nebo mi se slzičkami v očích dáváte mínusy ;) I tebe myslím blbečku, který si třeba zrovna teď při čtení tohoto komentáře říkáš, že jen ty jsi inteligentní, jen tvé názory jsou správné a vůbec všechno víš nejlíp, protože jsi sebejistý kretén bez špetky soudnosti ;)

1237

Odpovědět

+LovecCour42Zajímavý, co všechno si usoudil z jedné věty :D

115

Odpovědět

+LovecCour42Borče najdi si babu (Zn. Spěchá), ale předtím si přečti můj komentář dole, děkuji (:-*)

45

Odpovědět

+strykerCZOslovení "borče" používají jen úplní dementi :D Tvůj komentář dole jsem si přečetl a dospěl jsem k názoru, že jsi idiot. A když se podívám na tvou fotku, kravaťáčku, tak bych být tebou zavřel hubu, zašel do posilovny, abys nevypadal jako somálec, potom zašel na plastiku, abys nevypadal jako úplnej blbeček a nakonec se modlil, abys aspoň v bordelu ztratil panictví. Jelimane :D Jak se sebou vůbec můžeš žít, když takhle vypadáš a ještě jsi blbej jak tágo? Na tvým místě už bych dávno skočil pod vlak. Kdyby se mi narodilo takové děcko, jako jsi ty, musel bych ho umlátit kamenem.

517

Odpovědět

+LovecCour42Ne. Palkou, tezkou, drevenou, baseballovou...

22

Odpovědět

+LovecCour42Tak pozor, tady mi někdo věnoval pomalu víc prostoru, než svému rádoby faktickému komentáři o Číně.. tady to začíná být vážný a chlapče já tě beru :-* (neboj umím číst mezi řádky, ale musíš se postavit do fronty, nejsi jediný zájemce... Ale upřímně hledám trochu emocionálně stabilního borce...)

PS Unrestricted Warfare - Dle této knihy se z velké části řídí čínská grand strategy (aspoň podle Řehky) a umožní ti trochu poodhalit, jaké vztahy ČLR s Ruskem doopravdy má. Tudíž ji doporučuji pro zabití dlouhých chvilek období preadolescence

52

Odpovědět

chci vidět tvůj ksicht, až dostaneš povolávák, samopal do ruky a pošlou tě plnit závazky NATO do jihočínského moře, ty blbe....

67

Odpovědět

+Eugene87Tíško ppšt... chlapi sa bavia o bombardovaní, nie o nejakom pobehovaní s puškou...

43

Odpovědět

+Eugene87Já jsem v ruce samopal narozdíl od tebe měl a na vojně jsem taky byl a na mém ksichtě bys v tu chvíli neviděl nic zvlášního. Takže si běž hrát na tvrďáka jinam, ty uplakánku :D

38

Odpovědět

+LovecCour42To ze si hral Call of Duty se jako vojna nepocita kiddo

72

Odpovědět

+LovecCour42OK OK. Původně jsem si myslel, že jsem se dostal do křížku s trollem, ale po přečtení vícero výlevů docházím k jedinému závěru a ten je, že své úsilí míníš vážně. Neber tedy na mé komentáře zřetel (vyjma tohoto), děkuji. Přeji šťastný lov na sluníčkáře #catchthemall

50

Odpovědět

Nevim, co je uzasnyho na treti svetovy? Uvedomujes si, ze je to automaticky atomova valka?

21

Odpovědět

Velmi zajímavé video. Příjde mi že že je tato problematika dost opomíjená, přesto že po ruských imperiálních ambicích je toto druhe největší ohrožení našeho způsobu života.

3313

Odpovědět

Tady někdo píchnul do hnízda kremlbotů....

42

Odpovědět

+SomaulteKamže? Od kdy jsou kremlboti na hanspaulce?

02

Odpovědět

+Somaultejsou kremlboti na hagiboru? No tak... více kreativity do diskuse byste neměl?

00

Odpovědět

Zaujímavé video, ďakujem za preklad. Inak, akosi sa mi nedarí nájsť preložené video (myslím, že tiež od Vox) o tom, prečo nemôže dôjsť k tretej svetovej - rád by som sa upokojil nejakými pozitívnymi faktami. :D

62

Odpovědět

na to nepotrebuješ video... odpoved je jasná... jadrový arzenál.

44

Odpovědět

No nič, podarilo sa mi to nájsť iba na youtube - https://www.youtube.com/watch?v=NbuUW9i-mHs

30

Odpovědět

+RezolutTo video zde opravdu prelozene bylo/je, bohuzel je ale prave nefunkcni...

10

Odpovědět

+Dr. Inkna utube ma ceske titulky.. tak ho sem lze dat primo
https://www.youtube.com/watch?v=NbuUW9i-mHs

11

Odpovědět

Když vidim ty čínské politiky a to jak vypadají všichni stejně jako nějací kloni ze star wars tak mám hrůzu. Naši politici jsou aspon víc osobitý.

425

Odpovědět

Oni to vidí stejně neboj :D

276

Odpovědět

+Karel VorelMeleš hovna. Asiati mají rovné černé vlasy a černé oči a polospálenou držku. Běloši jsou nejvíc diversity.

36

Odpovědět

+nevimjmeno2je znát rasovou podstatu věci. O tom hovořil svého času již strýc Adolf ...

20

Odpovědět

rákosom treba poslať vitamín B-52 a je po probléme :)

511

Odpovědět

Byl bych pro ale rád nakupuju na aliexpressu

104

Odpovědět

+MorceTo musíš mať doma hromadu kľúčeniek a led diod :)

85

Odpovědět

Pěkná hudba

11

Odpovědět

první :D

317

Odpovědět

jj, největší vůl stádo vede…

83