Web není síťVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:315
Počet zobrazení:5 604

Jaký je rozdíl mezi webem a internetem? Jak internet vůbec vznikl a komu za něj vděčíme? To a mnohem více se dozvíte v následujícím videu.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Mimas je nejroztomilejší měsíc Saturnu. Celý jeho povrch má přibližně rozlohu Španělska, ale díky obrovskému kráteru vypadá jako Hvězda smrti. Když Nasa vytvořila teplotní mapu Mimase, zjistila, že nejteplejší části, zobrazené žlutě, se podobají Pacmanovi pojídajícímu kráter jako tečku.

O Mimasovi jsem se dozvěděl, když jsem surfoval na webu jako opravdický internaut. Ale web a internet jsou dvě různé věci. Celosvětová síť (web) a internet jsou pojmenovány podle věcí, které mají podobný tvar, ale každá chytá něco jiného. A jak uvidíme, surfování na webu je zásadní, ale také vhodné. Vyjádříme-li to metaforou - síť je poměrně vlhká. Předtím, než existoval web a internet, byly počítače, ale byly obrovské a osamělé.

Nedokázaly mezi sebou komunikovat. Samozřejmě bylo možné propojit obdobné hardwarové součástky, jenž komunikovaly stejným protokolem, ale to byla jen počítačová síť. K propojení různorodých celosvětových strojů byste potřebovali síť sítí. V 60. letech 20. století parta geniálních mozků spolupracovala právě na něčem takovém.

V té době neměly telekomunikační společnosti zájem. Protože by žádná instituce nemohla nést veškerou zodpovědnost a výpočetní výkon potřebný pro pevné linky, byly použity nové a inovativnější metody. Systém zahrnující mnoho států je mezinárodní. Takže systém zahrnující mnoho sítí je propojenou sítí. Do roku 1974 se nikde, kromě tohoto dokumentu, neobjevilo slovo internetwork zkrácené tak, jak ho známe dnes.

Internet. 29.10.1969, přesně 100 dní po přistání na vzdálené pevnině ve vesmíru, jsme poprvé přes internet poslali písmeno na vzdálenou obrazovku. Leonard Kleinrock a jeho tým z UCLA se rozhodli, že pošlou slovo login na jiný model počítače ve Stanfordu. Poslali L a to dorazilo, poslali O a dorazilo a pak se systém zhroutil.

Ale i tak byla první zpráva poslaná přes internet důležitým milníkem. V seznamu technologických úspěchů by se usadila poměrně vysoko. Přestože to bylo doslova LO (low = nízko). Přeskočme dopředu o dvě dekády. CERN pracuje na mnoha různých projektech s různými lidmi a technologiemi. Aby zjistili, kdo nebo co dělá co, stačilo pohledat na internetu. Ale způsob, jakým byly informace na internetu organizovány, byl nelogický.

Byl založen na lineární hierarchii. Bylo to chabé. To naštvalo Tima Bernerse-Leeho. Informační kmen můžete sledovat poměrně dlouhou dobu a najdete tak osobu nebo technologii zapojenou do určitého projektu, ale pro informace o projektu se musíte vrátit zpět na začátek a začít znovu.

Takže v březnu 1989 Tim Berners-Lee napsal vlivnou studii jednoduše nazvanou Vedení informací: návrh. Prohlašoval, že poznámky propojené mezi sebou s odkazy jsou mnohem užitečnější než pevný hierarchický systém. Namísto toho navrhl Berners-Lee síť. Síťové systémy, které propojovaly dokumenty nelineárním způsobem, již existovaly, jmenovaly se hypertexty. Ale Tim Berners-Lee oddal hypertextové weby s internetem, čímž vznikl celosvětový web.

Byl to rozsáhlý, propojený, logický a užitečný vztah, potřebný k tomu, aby se internet stal nejrychleji osvojenou formou komunikace v historii našeho druhu. Internet spojuje účastníky, web spojuje informace, konkrétně hypertextové dokumenty dosažitelné pomocí internetu. Počítač, na němž Tim Berners-Lee vytvořil celosvětovou síť, můžete vidět v Londýnském muzeu vědy.

Kdybyste před 25 lety tento počítač odpojili, doslova byste vypnuli celý web. První webová stránka byla info.cern.ch. Dnes nabízí simulátor, díky němuž si můžete prohlédnout, jak vypadal web ještě v plenkách. Od tohohle jsme ušli dlouho cestu. Pokud chcete být opravdu omráčeni, mrkněte na One Second On The Web. Uvidíte, kolik likeů na Facebooku, Tweetů i emailů je odesláno každou vteřinu a kolik jich bylo odesláno od chvíle, kdy jste otevřeli stránku.

Isaac Asimov řekl, že Země měla být pojmenována Oceán, protože moře je jejím dominantním rysem. Naše oceány jsou rozlehlé a nebezpečné, hluboké a záhadné. Takže není záhadou, že když lidé potřebovali metaforu k popsání internetu a zdánlivě nekonečnému a často nezmapovanému webu, který zobrazoval hypertexty, vybrali si moře.

Surfujeme na webu, navigujeme proudy dat, jsou tam piráti, záplavy i rybaření. Dokonce i blogy a vlogy mají svůj lingvistický původ v palubních denících (logs), záznamech vedených kapitány lodí na moři. Stejně jako tekutá voda je i internet skvělé rozpouštědlo. Činí materiály široce dostupné a přístupné.

Odhaduje s, že každá webová stránka je v průměru vzdálená 19 kliknutí od každé další webové stránky. Stejně jako naše oceány je i web jedním celosvětovým mořem. A stejně jako oceán je i web ekosystémem, který musíme pečlivě ochraňovat. Je flexibilní a proudící, a jak zjišťujeme, můžeme se ve webu, stejně jako ve vodě, sami vidět. V 90.

letech 20. století Douglas Rushkoff poprvé použil termín screenagers k popsání úplně první generace, která vyrůstala s myšlenkou, že obrazy na obrazovkách nejsou jen k pasivnímu pozorování, ale i k manipulování. Dnes je to ještě extrémnější. Nástroje a konektivita, kterou nám poskytuje web, nám umožňuje přemýšlet nad výjevy na obrazovkách nejen jako nad věcmi k manipulování, ale jako nad věcmi, na něž můžeme promítnout svou osobnost.

Ne každý, kdo to dělá, je profesionální vypravěč, nebo uznávaný básník nebo srozumitelný člověk. Dáme-li obsah stranou, je web propojený hypertextovými odkazy lidských projevů neuvěřitelně bohatým prostředím, které procvičuje mozek. Snad i lépe než knihy? Pro dobro diskuse si přečtěme něco z knihy Stevena Johnsona Všechno zlé je pro tebe dobré.

V tomto úryvku si představuje svět, ve kterém byly knihy vynalezeny až po videohrách a internetu. Děti na celém světě začínají číst tyhle nové ošklivé knihy a rodiče a učitelé mají starost. Představuje si, že by mohli říct něco takového: Pravděpodobně nejnebezpečnějším rysem knih je fakt, že následují předem danou lineární cestu.

Vypravěče knih není možné žádným způsobem kontrolovat, prostě jen sedíte a příběh je vám diktován. Pro ty z nás, kdo vyrostli na interaktivních vypravěčích, je tato vlastnost udivující. Proč by se kdokoliv chtěl pustit do dobrodružství zinscenovaného někým jiným? Ale dnešní generace se pouští do takovýchto dobrodružství milionkrát denně.

Čtení není aktivní participační proces, je submisivní. Čtenáři mladších generací se učí následovat děj, místo aby se učili vést. Zajímavé. Ale asi si říkáte, no tak Michaele, nemůžeš jen tak říct obsah stranou. Co všechny DOM a povrchní věci, které web šíří? Jsme si jistí, že většina je naprosto zbytečná. Přeci jen jsme lidé a měli bychom oceňovat rozum.

Možná, ale opravdu nás tohle činí zvláštními? Jak řekl Unamuno, mnohem častěji jsem viděl kočku usuzovat než smát se či plakat. Možná pláče nebo se směje v v duchu, ale pak možná v duchu i krab řeší rovnice druhého stupně. Co když jsou laciný smích, přihlouplé básně, drby, skučení, drama a selfies tou nejlidštější věcí, kterou nám web umožnil?

To je hluboké, ale ne tak hluboké jako hluboký web, neviditelný web. Část webu, která je pro vyhledávače skrytá. Většina toho je neškodný obsah skrytý za paywally či ochrannými hesly nebo dynamicky vytvořenými webovými stránkami. Tyhle věci jsme zatím ani neindexovali. A není to 1 % webu, není to 10 %, je to 80 % celého internetu.

Web je hluboký oceán, ve kterém zběsile děláme vlny. Například se podívejte na používání emotikonů na Twitteru v reálném čase a několika slovy povzbuďte ty nejméně oblíbené. Také zběsile objevujeme web, je to úplně nová hranice. Každý den obdrží Google 500 milionů vyhledávacích dotazů, které nikdy předtím nebyly položeny. Kam všechno tohle objevování povede?

Kdo ví. Ale abychom se vrátili k naší metafoře - ty samé obleky, které jsme sestavili k průzkumu hlubin oceánů, inspirovaly a umožnily obleky k cestě mimo Zemi. Takže pátrejte a surfujte. A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT.

Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zrovna o té první zprávě, jak došlo jen LO jde pořad na Viasat history, docela náhoda.

20

Odpovědět

Výborně zahrál na začátku toho Internauta :D nemálo jsem se vytlemil

20

Odpovědět

Ale abych teda napsal i něco k zamyšlení:

Nejzajímavější část je na 7:40, kde popisuje:

-Knihy jsou kontraproduktivní ve smyslu diktování příběhu někoho jiného, tedy podnicování "následování ostatních", než vytvářet si vlastní osud a příběh.
-Mladší generace se prý od tohoto oprošťuje.

Dovolím si tedy nesouhlasit. Mánie ohledně vlog a let's play streamerů, jablková mánie a spousta dalších novodobých mánií, kdy jsou MASY ovládány a ovlivňovány (sice s nižším sociálním cítěním a nejspíš mentálním stavem, tedy lidi kteří jsou mi ukradení, ale ovlivňují i můj život v několika směrech!), jsou podle mne mnohem horší než nějaké "sblížení" se s příběhem nějaké knihy.

Co myslíte

88

Odpovědět

+krteqkMyslim, že šlo spíš o to ukázat, že když je něco novýho, tak se to často zpochybňuje víc, než už zavedený věci. Teď spousta lidí říká, že by děti měli radši číst knihy, ale kdyby to bylo opačně, tak by dost možná řikali to samý, co ten chlápek ve videu.

210

Odpovědět

ak je nadľudskejšia vec na svete ohovárať známe osobnosti a ukájať svoj narcizmus zverejňovaním vlastných fotiek o zkradlo, tak možno je na čase aby svoju šancu vládnuť planéte dostal iný živočíšny druh :D

254

Odpovědět

Třeba medojed.

570

Odpovědět

+ass.ass.inNebo Siluřané, ti tu byli jako první a už dvakrát chtěli zpátky.

10

Odpovědět

Nejlidštější věcí je touha po zábavě a zaplňování toho obrovského prázdna co máme v sobě. A ta zábava pak může být jakákoliv, která je nejdostupnější. Jelikož je dostupnější přečíst si drby o známé osobnosti než drby o sousedovi, tak proto lidi čtou drby o slavných osobnostech. Protože lidi se potřebují srovnávat a nasytit svoje ego. Potřebujeme k někomu vzhlížet a zároveň si pak ujistit, že nejsme o tolik horší a že i ten nás hrdina třeba chybuje.
Ale je pravda, že tyto potřeby se někdy mohou zvrhnout v závislosti. Jako si někdo dá občas sklenku vína pro zábavu a odlehčení, a u někoho se to zvrhne až k alkoholismu, tak vzhlížení k nějaké oblíbené postavě a držení sympatií k ní, se může zvrhnout ke zbožˇnování toho našeho idolu a k fanatickým fanouškům. Stejně tak pravý opak: ujišťování se, že i ostatní lidé chybují a že nejsme méněcenní se může zvrhnout k tomu, že pak nějaké lidi nenávidíme, aniž bychom je znali. Ať už se jedná o celé rasy, nebo lidi určité barvy pleti nebo národnosti, a nebo jen jedince, jako je Bieber atd.

Vždycky to je o tom, v jaké míře to je. Každý se někdy chce lacině zasmát, slyšet nějaký drb, nebo si udělat fotku a toužit po tom, aby mu jí někdo pochválil. A někdo to přehání, ale nepřehání to proto, že by byl špatný, nebo méněcenný, nebo hloupější, ale protože má uvnitř sebe prázdno, které tímto naplňuje. A je to nedostatek lásky které se mu dostává a paradoxně se to prohlubuje tím, že to pak zaplňuje věcmi, kvůli kterým jej pak ostatní opovrhují, a tak se těmito věcmi zaplňuje více a více. Ať už je to alkoholismus nebo přehnané počty selfies nebo online hry... Odsuzujeme to, ale nesnažíme se to napravit. :)

81

Odpovědět

zdá sa mi to? alebo to bol jeho najfilozofickejší diel?

ale ako vždy, super video

160

Odpovědět

Internet je globální systém vzájemně propojující počítačové sítě na celém světě.
x
World Wide Web či Web je aplikace, která na internetu funguje.

celá síťařina je o hierarchiích...viz např. model ISO/OSI, podobně vztah internetu a webu

70

Odpovědět

á tady je někdo právě na střední, kolem třetího ročníku (:, nejlepší léta

60

Odpovědět

+krteqkale kdepak :-), to uz je davno za mnou, jen mi to v mysli tak vytanulo a uvedl jsem sem ten priklad prave proto, ze by to mohl byt ctenarum mistnim komentarum blizke

30

Odpovědět


Odpovědět

Díky moc. :D
I když jsem si z videa odnesl hodně faktů a myšlenek, tak zrovna tuhle odpověď na otázku co má v nadpise jsem tam nenašel, čím se vlastně web a internet liší a co ej co :)

30

Odpovědět

Sry ale nemohol som si odpustiť tento odkaz k téme internetu: https://www.youtube.com/watch?v=YRgNOyCnbqg :-P

130

Odpovědět

Odkaz na stranku z videa One second on the web - http://onesecond.designly.com/

40

Odpovědět

5:53 "Odhaduje s"

40

Odpovědět

Toto nemá nijak napadat překladatele, korektora ani překlad. Je to pouze přátelská rada, která se může po přečtení smazat.
Správně je "přece", ne "přeci".

28

Odpovědět

80% internetu tvoří fotky koček

211

Odpovědět


Odpovědět

80% internetu tvoří p***o a warez. Díky bohu za to.

82

Odpovědět

+MarvNejspíš se nedočkám odpovědi po tolika letech. Ale porno je nějakej vulgární výraz? :D

00

Odpovědět

Dá se Everything Bad Is Good for You sehnat v češtině?

90

Odpovědět

Takze som toto video pozeral na webe ci nete ? :D

103

Odpovědět

Já to pochopil, že ses na něj podíval na internetu, ale dostal ses k němu přes web :) Snad to chápu alespoň částečně správně :D

113

Odpovědět

Našel jsi ho díky webu, stáhnul díky internetu a pozeral ho na svém PC

204