Proč nizozemský král létá jako pilot u KLM

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:44
Počet zobrazení:3 564

Vilém-Alexandr má kromě vladařských povinností i zajímavý vedlejšák, létá s dopravními letadly společnosti KLM. Neletěli jste náhodou s králem? A jak se k tomu dostal? Dozvíme se v epizodě pořadu Half as Interesting.

Přepis titulků

Toto je nizozemský král Vilém-Alexandr. Je králem 17,2 milionu lidí, cyklistů, co staví mlýny, pojídají vafle a nosí dřeváky v Nizozemí, a 300 000 lidí v Karibském Nizozemí na ostrovech Bonaire, Svatý Eustach, Saba, Aruba, Curacao a Svatý Martin. Ačkoli v zahraničí skoro nikdo neví, že Nizozemí je monarchie, být králem je dost důležitá práce. Vilém-Alexandr je hlavou státu a má silné pravomoci v různých odvětvích vlády.

Ale v praxi, podobně jako královna Anglie, do politiky obvykle nezasahuje. Nizozemská královská rodina je totiž dost skromná. Vilém-Alexandr byl za mlada v médiích známý jako Princ Pils. S jedním L v narážce na jeho oblibu Pilsneru a v nemalé míře i dalších druhů alkoholu, požitých za studií na univerzitě v Leidenu. Nakonec však dostudoval v oboru toho nejlepšího nápoje ze všech, vody.

Opravdu, všude se zmiňuje jeho nadšený zájem o vodní hospodářství, což zní jako narážka na ovládání močového měchýře, ale není. V roce 2013 jeho matka odstoupila z úřadu a on se tedy díky nepotismu dostal na její místo. Dokonce mu první den uspořádali velkou oslavu. Nyní je král Vilém-Alexandr známý neformálním stylem vlády. Nenosí korunu, nikdo mu neříká Vaše Veličenstvo, jeho dcery, princezny, chodí do státní školy, má profil na Instagramu a třeba si i otočí trůn, aby dětem připadal cool a přístupnější.

Dlouho před nynější funkcí však měl Vilém-Alexandr jinou práci, byl pilot aerolinek. V roce 1985, krátce předtím, než dostal přezdívku Princ Pils, totiž získal licenci soukromého pilota a za dva roky i licenci na komerční lety. Nejprve pracoval jako dobrovolný pilot společností v Keni a zároveň létal i rekreačně.

V roce 1989 získal licenci na řízení proudových letounů, vojenský pilotní průkaz roku 1994 a roku 2001 získal korunovační klenot mezi pilotními průkazy, průkaz pilota dopravních letadel. Tato licence je nutná pro lety s velkými stroji a pasažéry, a tak Vilém-Alexandr krátce poté začal létat právě s nimi. Sice není úplně jasné, jak a proč tato domluva vznikla, ale někdy po roce 2000 Vilém-Alexandr nakráčel do KLM a vytáhl kartu "Jsem princ", aby si vyjednal smlouvu pilota na částečný úvazek.

Bylo to logické ze dvou důvodů. Za prvé, zkratka KLM doslova znamená Královská letecká společnost s.r.o., takže mít mezi sebou urozeného, i přesto že to vždy byla soukromá firma, by jejímu názvu prospělo, a nemusela by se přejmenovat na Leteckou společnost s.r.o. Za druhé, KLM provozovala letadlo pro nizozemskou vládu.

V té době to byl Fokker 70, s nímž létali panovníci nebo politici, když někam potřebovali, a tak by Vilém-Alexandr oficiálně a pravidelně létal s tímto letadlem, zvlášť když je používají vladaři. Ale počet odlétaných hodin v tomto vládním letadle mu nestačil na získání pilotní licence a nakonec začal létat i na pravidelných linkách. Pracoval pro dceřinou společnost KLM Cityhopper a létal s Fokkery 70 na úžasná místa po celém svě...

celé Evro... po celé severozápadní Evropě, do Humberside, Darlingtonu či Norwiche. Nikdo kromě posádky ani nevěděl, že létá jako druhý pilot, jelikož se při hlášení nepředstavoval jménem a na letišti jej v uniformě KLM poznal jen málokdo. Létal párkrát za měsíc mezi lety 2000 a 2010 a pokračoval i poté, co se stal králem. Ale v roce 2017 se dostal do menšího problému.

KLM se zbavovala všech svých letadel Fokker ve prospěch novějších a výkonnějších Embraerů, jenže tyto Fokkery byly jediné, s nimiž mohl král létat komerční lety. Ještě větší problém to byl pro nizozemskou vládu, jejíž Fokker 70 už nadále nemohla provozovat KLM, protože už pro tento typ neměla piloty ani mechaniky. Rozhodli se proto koupit Boeing 737 Business Jet, lépe vybavený na delší lety, jež Nizozemci často potřebují, aby se dostali do všech míst, které kdysi kolonizovali.

Vilém-Alexandr se rozhodl podstoupit dlouhý a drahý proces získání licence na Boeingy 737, a když ji dostal, začal s nimi létat u KLM. Tak se dostal i do vzdálenějších destinací po celé Evropě a občas i dál. I když to vždy bylo veřejné tajemství, prozradil tisku svůj vedlejšák v roce 2017 a vzbudil tím značnou pozornost.

Létá zřejmě dvakrát do měsíce a poslední potvrzený let měl na konci roku 2018, kdy letěl jako druhý pilot do Istanbulu a zpět, nebo, jak mu říkají cool děcka, Konstantinopol. Překlad: Lukkul www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jako video je super... překlad taky... ale Bože - ten přehrávač, to je peklo... Když chci video zastavit, abych si v klidu přečetl část titulků, která zrovna přejela moc rychle, zjistím, že koukám na nějaký návrhy videí, který mě opravdu uprostřed videa nezajímají. V režimu na celou obrazovku nejde zkontrolovat délku a postup videa, aniž by ho člověk zastavil. Nejde najednou udělat víc jak jeden skok pomocí šipek na klávesnici. Náhodný spouštění a zastavování videa při přechodu mezi režimem okna a celé obrazovky tomu jen nasazuje korunu... Prosím, udělejte s tím něco!!

30

Odpovědět

Souhlasím, přehrávač je děs.

00

Odpovědět

Také souhlasím, přehrávač je opravdu na … Nicméně od ledna má MF vyvinout nový a snad někdy v únoru by mohlo proběhnout jeho nasazení (nejen k nám). Tak držte palce, ať to vyjde :-)

10

Odpovědět

Vždycky je fajn, když si lidé z "vrchu" nebojí ušpinit ruce.

32