Ze špiona prezidentem: Vzestup Vladimira Putina

Thumbnail play icon
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:159
Počet zobrazení:7 750

Vladimir Vladimirovič Putin se o víkendu stal počtvrté ruským prezidentem. Volilo ho drtivých 76,65 % občanů, kteří si tak ve vedení své země nepřejí změnu. Podívejte se na průřez Putinovou politickou kariérou, jak jej přináší kanál Vox.

Přepis titulků

Vladimir Putin vládne Rusku od roku 1999. Za tu dobu v zemi vybudoval autoritářskou a militaristickou společnost. Úspěšně napadl dvě sousední země a posílil pouta se Sýrií a Íránem. Jeho záměr odrážet vliv západního světového řádu je podle všeho úspěšný. Vladimir Putin. Sedmnáct let u moci. Nejmocnější muž světa. Abychom pochopili, jak mohl jediný muž mít tak obrovský vliv, musíme se vrátit do doby chaosu a korupce, která v Rusku po rozpadu SSSR zavládla. Když padla Berlínská zeď, 40letý Putin pracoval jako špion v západním Německu pro sovětskou tajnou službu KGB.

Sovětský svaz se rozpadl na patnáct nových států, včetně Ruské federace. Z Putinova pohledu Rusko přišlo o 5 milionů čtverečních kilometrů území. Později to nazval geopolitickou katastrofou století a naříkal, že desetimiliony jeho soudruhů se ocitly mimo ruské území. RUSKÁ FEDERACE Nová vláda musela prodat téměř 45 tisíc veřejných podniků jako energetické, důlní, či komunikační společnosti, které řídil komunistický režim.

A byl to chaos. Ruská ekonomika padala volným pádem a všechny tyto společnosti padly do rukou několika extrémně bohatým oligarchům. Současně se nový ruský stát potýkal s potížemi vlastního zřízení. První ruský prezident Boris Jelcin byl neoblíbený pro bratříčkování se Západem. A aby toho nebylo málo, byl alkoholik a spousta Rusů se za něj styděla. Aby si udržel moc, koupil si podporu oligarchů, kterým odevzdal enormní množství politické moci. Tento graf znázorňuje zhoršení nerovnosti ve společnosti po rozpadu SSSR.

V tomto momentě Putin vstupuje do politiky. KGB opouští v roce 1991 a stává se místostarostou Petrohradu. Své pozice využívá ve prospěch svých spojenců v soukromém sektoru. Dopomáhá jim k monopolnímu postavení regulováním konkurence a mezi oligarchy je oblíbený. Netrvá dlouho a splétá podpůrnou síť oligarchů, mafiánů a bezpečnostních úředníků, většinou z řad svých bývalých spolupracovníků z KGB. S jejich pomocí se rychle dostává do vrchních pater nového ruského státu.

V roce 1999 jmenuje prezident Jelcin premiérem právě Putina, který je v domácí politice stále poměrně neznámou tváří. Urputný vlastenec Putin se bál, že Jelcin dává USA kontrolu nad Ruskem a že NATO, která desítky let usilovala o potlačení ruského vlivu, hodlá expandovat do nově osvobozených zemí a obklíčit Rusko. Putinovým cílem se tedy stalo vybudovat silný ruský stát, který by byl stabilní uvnitř a zároveň schopný většího vlivu na své sousedy. A k tomu rychle dostal příležitost.

V průběhu postsovětského zmatku se stupňovalo násilí v Čečensku, které se od Ruska neoficiálně odtrhlo v polovině 90. let. Čečenští rebelové a teroristé se tlačili na ruské území a útočili na hranici. V srpnu roku 1999 zabila série smrtelných výbuchů přes 300 obyvatel několika ruských měst včetně Moskvy. Nový premiér Putin z útoků okamžitě obviňuje čečenské separatisty. Jsou horší než zvířata. Mělo by se s nimi zacházet jako se vzteklými psy. Pravidelně se objevuje v ruské televizi, kde slibuje, že Rusko pomstí.

Občané se za něj rychle postaví. Putinova popularita skočí ze 2 % před útoky na 45 % po útocích. Novináři později odhalí důkazy naznačující spoluúčast ruské tajné služby na útocích, pravděpodobně za účelem ovlivňování Putinových preferencí. Uzavřené státní vyšetřování však veškeré podobné teorie umlčí. Rusko zahajuje populární a zničující válku v Čečensku. Hlavní město Groznyj bylo srovnáno se zemí a odhadem téměř 80 tisíc lidí bylo zabito. Za necelý rok má Rusko opět Čečensko pod kontrolou.

V prosinci 1999 Jelcin náhle rezignuje a Putin se stává dočasným prezidentem. V květnu, zatímco se v Čečensku válčí, Putin vyhrává prezidentské volby a začíná Rusko přetvářet k obrazu svému. Stále se drží principů ochrany a korupce, oligarchy si však rychle ochočuje. Kdo Putina podporuje, je odměněn, a kdo ne, jde z kola ven. Někdejší nejbohatší Rus, uvězněný kritik Kremlu a bývalý ropný magnát Chodorkovskij byl odsouzen ke 14 letům vězení po usvědčení v případu zpronevěry.

Fakticky jde o Putinovu pomstu za jeho náklonnost opoziční politice. S oligarchy zkrocenými může teď Putin realizovat svoji vizi i za hranicemi Ruska. Vztahy s USA byly tehdy poměrně dobré. Putin dokonce strávil v Bushově letním sídle dovolenou. Podíval jsem se mu do očí. Zdál se mi velmi přímočarý a důvěryhodný. To se však mělo změnit. V srpnu roku 2008 Rusko vtrhává do Gruzie, bývalé sovětské republiky.

Jde o ukázku agrese a síly ve jménu tamních proruských separatistů. Rusko rychle obsazuje dvě menší části Gruzie, za což jej zbytek světa odsuzuje. Zajímavé však je, že Putin tou dobou nebyl prezidentem. Podle ruské ústavy smí prezident odsloužit pouze dvě po sobě jdoucí období, celkový počet období však omezený není. Putin se tak znovu ujal funkce premiéra, zatímco jím vybraný následovník Medveděv se stal prezidentem. Když je v roce 2008 Obama zvolen prezidentem USA, snaží se obnovit vztahy s Ruskem.

A nějakého pokroku dosáhli. Například omezili své jaderné arzenály. Putin však ohledně záměrů USA zůstává paranoidní a bratříčkování se brání. Obzvlášť ho znepokojují americké zásahy na Středním východě, jako v Libyi roku 2011. Veřejně kritizuje Medveděvovu neochotu vetovat rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Putin oznamuje kandidaturu na prezidenta a volby v roce 2012 s náskokem vyhrává. Podle Dimitryje jde o nespravedlnost, skandál, který musí skončit. "Jsem zde, abych Putinovi řekl ne."

Počátek Putinova třetího období opět doprovází zmatek. Zdvojnásobuje míru svého autoritářství doma a militaristické strategie v zahraničí. V obou případech však prokazuje mistrovské zacházení s informacemi. Už od svého prvního zvolení v roce 2000 si drží ruskou televizi hodně zkrátka. Prakticky veškeré zpravodajství šíří státní propagandu. Režim diktuje, co a jak se vysílá, vždy s Putinem v nejlepším světle. V roce 2012 zakročil proti lidským právům a občanské svobodě a dal tak najevo, že není prostor pro nesouhlas.

S pomocí státní televize například vedl ostrou kampaň proti feministické skupině Pussy Riot. Poslední a nejhlučnější vystoupení byla tzv. "punková modlitba" v katedrále Krista Spasitele, kde členky křičely rouhačská hesla. Tři členky této punkové skupiny byly odsouzeny ke 2 letům ve vězení. Putin přiostřil i svoji zahraniční strategii. Použil tradiční vojenské metody jako poslání zbraní a stíhaček, aby pomohl diktátorovi Assadovi v krvavé občanské válce v Sýrii.

Jeho režim ale také vychoval nejefektivnější kybernetickou armádu na světě, kterou použil ke způsobení zmatku na Západě. Tito hackeři odcizili USA tajné informace, hacknuli e-maily politiků, a dokonce během ruské invaze vypnuli v Gruzii internet. Samozřejmě se také pokusili sabotovat prezidentskou kampaň Hillary Clintonové. Po Evropě také spustili propagandistické kampaně podporující pravicové kandidáty. Tímto chce Putin využít a prohloubit politickou propast v západních demokraciích. V roce 2014 Putinova vize vyvrcholila zacílením na Ukrajinu, dalšího bývalého člena SSSR.

Ukrajinský prezident se přikláněl k Západu a Putin se bál připojení k NATO. Ruští hackeři proti němu rozjeli propagandistickou kampaň a pořádali protesty v proruské východní části země. Poté vyslal přestrojené ruské jednotky a zanedlouho vypuklo násilí. Do země vtrhla ruská vojska a počátkem roku 2014 byl anektován Krym. Putin boje na Ukrajině nadále podporuje, do roku 2017 zemřelo přes 9 tisíc lidí. Ve světě se objevují protesty, ale Putin se nevzdává.

Jeho agresivní politika totiž oslabuje jeho sousedy, zatímco Rusové za ním stojí. Všechno tohle ale udělal na úkor svého lidu. Jeho invaze spustily vlnu sankcí ze Západu, které ruským firmám brání na Západě obchodovat. Ruská měna se propadla a pro Rusko klíčový energetický byznys kolabuje. Dá se jen sotva čekat, že Rusko bude za těchto okolností dále pokračovat. Putinova vize má ale díky Trumpovi novou naději. Trumpův postoj k Rusku je velmi shovívavý.

Mohl by zrušit sankce a oslabit NATO. Tím by teoreticky umožnil Putinovi vrátit Rusku jeho moc zpět. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Just normal every day Anti-Russian propaganda lies made by the American war criminal regime. Who ever believe this garbage should have his head examine.

43

Odpovědět

Tak tolik polopravd a nepravd jsem dlouho neviděl. Zlé Rusko a hodné USA, přitom to jsou oba stejný agresoři a stejně negativně ovlivňují Svět, akorát když to dělá Rusko je to špatný a když USA tak je to dobré. Pokrytectví na maximální úrovni.

1716

Odpovědět

dik že si ma ubil faktama. tak si tu aj ja postnem zbytočny prispevok

22

Odpovědět

+RudyGulikokote pal dopice m***t ovce, toto je videaCESKY tak bud pis cesky, nebo mydli barany jak mas v genech

05

Odpovědět

ačkoli mi přijde že sme s ruskem více příbuzni,jelikož sme "z jednoho kraje" [neříkám slované¨ protože by jste mě voblili za propagandu] tak vzhledem k tomu co se stalo v minulosti z jejich strany k nám tak bych nebyl ani pro jednoho ano já sem zastancem ruska ale ne zas njeak infantilně,beru to prostě tak že nás vytáhli ze sraček a vzali si za to svou daň,ale teť si to rozeberte "selským rozumem" (Ano zase uvozovky protože nevim jak to pochopíte)
položme si otázku: 1.Kdo je Blíž?
2.Kdo nám pomohl když sme byli v hovnech
3.Kdo uvažuje logičtěji
ničim z těchto otázek se nechci vubec nikoho zastávat ani ze strany usa ani ze strany ruska,ale pokud je vám víc než 22 a pracujete a vidíte jak američani uvažují a jak žijí život na dluh tak prostě to nebude dlouho fungovat,a která ekonomika se zhroutí rychlej ? hm ?

713

Odpovědět

Vytáhli nás z hoven jen díky tomu, že se tak USA a SSSR dohodli. Pokud vím, US osvobodili část a pak se zastavili a čekali na SSSR, až osvobodí Prahu

124

Odpovědět

+scarfscarfe tak ty seš dobrej. :D
Argumentuješ tu 8mym květnem, ale že to byli Rusové, kteří padali po statisících, když se USA ještě válelo doma? A nebýt Japonců, tak se tam váleli a čekali až do 44týho. Jasně, přišli si a slízli smetanu, když si Hitler rozbil největší síly o Rusko.

A Vlasovci při Pražském Jaru? To asi byli taky USA podle tebe?

To s tím "čekali u Plzně" už je tak ohraná písnička... A to všechno proč? Protože lidi prostě nedokáží odpustit Sovětům. Nic víc za tím není. Fakta jsou prostě jiná a i když někdo nenávidí Rusko, musí je přijmout.

23

Odpovědět

Tak keď už sme pri tom keby nebolo USA a vtedajšieho prezidenta Woodrowa Wilsona tak Československo vôbec nevznikne. Neviem ako vy bratia Česi ale zo slovenského pohľadu sme so SSSR viedli vojnu počas 2.SV za čo nás Rusi právom napadli a okupovali do 45. Od vtedy sme v ich sfére vplyvu. Čo sa prejavovalo tvrdým Stalinizmom od 48 do 68. V 1968 sa to však neskončilo, dovalili sa sem zas a od 68 až do 91 nás opäť okupovali. Intenzívny výplach mozgov ktorý tu prevádzali na obyvateľstve zanechal svoje stopy a prejavuje sa dones, čo je vidno na neodôvodnenej láske Čechov a Slovákov ku svojim okupantom a tak isto na morálnom marazme čo nám tu tento zaostalý národ zanechal.
Na porovnanie pre pána ktorý zrovnáva kto je nám bližší a vzdialenejší:
1. Čo nám takého spravili USA?
2. Kde by si si vedel viac predstaviť že sa presťahuješ, do USA alebo Ruska?
3. Kto je nám teda bližší?
4. Prečo si takmer všetci myslia že keď nenávidíš USA automaticky musíš milovať Rusko a naopak?

A ešte dve veci, naznášam USA tak isto ako Rusko obe sú hnusne impéria ktoré hrajú svoje hnusné hry, ale napriek tomu si myslím že USA je nám trošku bližšie a je pre nás pochopiteľnejšie ako Rusko.
Človek ktorý miluje svojho okupanta sa zaslúži bez milosti guľu do hlavy!!!!

135

Odpovědět

+hmmA ty seš taky vtipnej. Víš, proč vás napadli a proč jste vedli válku proti Sovětům? Protože takzvaný Slovenský stát byl nacistickou pravou rukou a zobal jim z dlaně.
Nemám nic proti Slovákům, ale nedělejte z národní zrady svou národní hrdost. Můžete jen děkovat vašemu národnímu hrdinovi Gabčíkovi a dalším, že ČSR vzniklo. Protože do té doby nás každý bral jako kus nacistické říše. A Slovenský stát tomu rozhodně nepomohl...

1) Co nám spravili USA: Války všude po světě. A tu se otřepává válka na Krymu, kam se na 100% nasrali USA a ne Rusi (tam je to sporadické)
2) Rusko. Protože tam aspoň víš na čem budeš a nůžky mezi chudobou a bohatstvím tam nejsou tak otevřené. Nehledě na to, že USA žije poslední roky z válek a na dluh (právě východu).
3) Rusko. Krví, politikou, historií, geograficky.
4) Protože se lidi rádi polarizují. Mám rád některé věci USA, určitou kulturu, přírodu, atd. Ale vadí mi furt poslouchat 69mej jako věčnej argument proti Rusku. To vás to ještě nepřešlo?

31

Odpovědět

Nevíte, kde je náborová kancelář pro ty "ruské nternetové troly" kteří za mrzký rublík ovládají volby po celém světě? Hoďku dvě denně bych volby v USA ovlivňovat mohl... a daně soudruhu Burešovi odvediu, čestné pinonýrské!

134

Odpovědět

:D :D :D tak jestli video bylo mysleno jako komedie, tak dobry, zasmal jsem se :D A jestli tohle nekdo vypusti pod zastitou Vox, tak v tom pripade pro me Vox skoncil, jelikoz cokoliv co reknou a neznam, pro me muze znamenat, ze si to vymysleli.

1119

Odpovědět


Odpovědět

smutné, že sa tu tak slabé/nepresné/zavádzajúce video vôbec objaví...

1918

Odpovědět

Rasputin :) Fašistický diktátor s ľudskou tvárou...Rád ho nemám, ale aspoň je jakž takž stabilný... Kto vie aké iný vypatlaný mongoloidný magor tej jadrovej krajiny bude namiesto neho veliť...hrôza pomyslieť

411

Odpovědět

Je vidět jak je tu orientované publikum. Propaganda je z obou stran a kdo tvrdí že ne, tak je naivní. Tohle video je tak z půlky naprosto bezpředmětné. Ukázky ze západních zpráv nevypovídají ani trochu o nějakých faktech. A věta "SAMOZŘEJMĚ se také snažili ovlivnit volby v USA." tomu taky moc nepřidá. Zmínka o ukrajině, kde komentátor popíše, co všechno udělalo Rusko atp. a nezmíní ani to, že tam byl neústavně sesazen prezident. To je informace, kterou by měl autor asi aspon zmínit..

3618

Odpovědět

Pokud prezident zruší smlouvu s EU, respektive sbližování Ukrajiny s EU, lidi proti tomu vyjdou protestovat, prezident je nechá zmlátit policií, lidi přijdou znovu protestovat proti tomu, že byli zmláceni, jsou znovu zmláceni (takhle několikrát dokola), díky čemuž nastává permanentní protest Majdan v Kyjevě, kde se lidé dočkávají takových ústavních lahůdek jako zastřelení od policejních složek a vše končí tím, že ten prezident zdrhne do Ruska pod sukni k Putinovi, čímž de facto končí Majdan. Tomu se tedy podle tebe říká "neústavní sesazení prezidenta"? To byl spíše mimoústavní úprk vlastizrádného prasete, které jednalo v zájmu cizího státu a posléze nechalo střílet vlastní občany, aby těch zájmů docílilo.
Nikdo ho mimochodem nesesadil, vůdci protestujících požadovali aby odstoupil a on odstoupit nehodlal, sbalil poslední nakradený majetek a rovnou utekl za hranice ke svému chlebodárci. Méně Aeronetu, podle kterého Soros s NWO a USA zorganizovali Majdan, více skutečných informací.

437

Odpovědět

+Zeckmene cnn , ny times a ceske televize, vice skutocnych informaci

519

Odpovědět

+v m vargaty vole, ty píšeš jak čistý k***t

52

Odpovědět

+jak tvuj tata?

05

Odpovědět

+v m vargaPrečo píšeš po česky keď si slovák, ty stratený prípad ?

61

Odpovědět

+preco pises po slovensky, ked neovladas gramatiku?

05

Odpovědět

+v m vargaNiekedy človek spraví chybu... ale stebou spravila chybu samotna matka príroda

32

Odpovědět

+hm si sa nastaval, neber to tak vazne, kazdy sa moze strapnit, skoda ,ze u teba to je pravidlo, pan anonym a pozdrav mamu

02

Odpovědět

Nemuzu taky nekde naverbovat do pro evropsky cyber armady?

Uz ted chodim trolit nacky z bravicka (cti SPD Tomia Okamury) a kdybych to mohl delat jako svoji praci, tak by to byl sen.

96

Odpovědět

Obávám se, že i kdyby taková armáda existovala, ve 14 letech by tě tam opravdu nevzali.

93

Odpovědět

0:08 - Proč je zakroužkované Kalmycko?
Jinak v 6:59 je to hodně zavádějící.

10

Odpovědět

Ani nechci číst, co pod tímhle videem bude všechno za kecy

62

Odpovědět

ale budes, neklam

132

Odpovědět

+v m vargabudu :D ale nechci

13

Odpovědět

Je v tom propaganda a lzi proti nemu. Napr. Krym nebyl anektovan nybrz jeho obyvatele v demokratickem referendu sami o sobe rozhodli: 95,5% bylo za pripojeni k Rusku.

747

Odpovědět

No, takhle... Když někde proběhnou volby a nebo referendum a jedna z možností dostane 95% hlasů, tak to bylo zfalšovaný, protože 95% lidí se neshodne ani na tom, jakou barvu má hovno.

478

Odpovědět

+blablablablaTento tvoj komentár je absolútne od veci, keďže Krym tvorí 68% ruskej národnosti je jasné, že v referende bolo za pripojenie k rusku minimálne toto percento a myslím si, že ukrajinci zistili čo za hajzla je Porošenko tiež si myslím že nechceli byť sučasťou ukrajiny na čele s fašistom

44

Odpovědět

Joo, podobne jako ho vetsina Ruska zboznuje a voli vzdy pro nej. :D xD :'D

141

Odpovědět

Video parádně zpracované, ale nebránil bych se nějakým odkazům a zdrojům, odkud autoři čerpali informace.

124

Odpovědět

aneb, ked propaganda ukazuje prstom na propagandu

2225

Další