Propaganda, Rommel v Africe a japonské plány pro válkuDruhá světová válka
53
Němečtí vojáci i civilisté přestávají věřit německým médiím a obrací se k těm zahraničním, Spojenci plánují ofenzívu v Africe a Japonci cvičí útok na Pearl Harbor.
Stalinův projev ze 6. listopadu, o kterém Indy na konci mluví, byste měli nalézt zde: Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941.
Co se týče onoho dokumentu o Pearl Harboru, tak ten se zde z časových důvodů (nečekaně) neobjeví, ale pokusím se vám jej připomenout v popisku videa vycházejícího zde na webu 2. prosince, tedy až to bude aktuální.
A jestli toho chcete o druhé světové válce vědět více, prozkoumejte web Druhá světová a sledujte facebookovou stránku Druhá světová válka.
Přepis titulků
Je to váš manžel? Váš bratr? Váš syn? Jen jsem to slyšel v rádiu. 7. listopadu 1941. Podzim se mění v zimu a zdá se, že válka v SSSR trochu polevila, ale nenechte se mýlit, stále se střádají plány, jsou v plánu velké ofenzívy, a to nejen v Rusku, ale i v Africe a Japonsku.
DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden byl pozastaven německý útok na Moskvu, především kvůli podzimním dešťům, rasputici, která proměnila sovětské cesty v neprostupné bláto. Němci přesto postupovali na Krymu a na moři německá ponorka potopila americký torpédoborec.
Minulou epizodu jsem skončil citací Davida Glantze o 1. listopadu 1941, a aby byla sranda, začnu dnešní díl citací někoho jiného o tomtéž dnu: „Němečtí velitelé a vojáci všech šarží se snažili vypořádat s protichůdnými událostmi. 1. Wehrmacht vybojoval drtivá vítězství podél celé fronty, kterých bylo třeba využít. 2.
Příchod rasputice, po které bude následovat zima, využití úspěchů zkomplikovalo. 3. Wehrmacht čím dál víc slábl, hlavně jeho mechanizované síly. 4. A to je nejdůležitější, mnoho Němců začalo respektovat vzdor a bojovnost sovětských vojáků.“ A všechna vítězství a zisky přišly za nějakou cenu. Do 1. listopadu ztratili Němci 686 000 vojáků. Pokud vezmete původní počet útočníků z 22. června a připočtete zálohy, tak přišli o pětinu mužů.
Nyní mají Němci v poli 2,7 milionu mužů. Co se týče jejich vybavení, tak v provozu je 30 % motorových vozidel a tankové divize jsou na 35 % původní síly. Postup dále na východ zajisté přinese další taktická vítězství, ale za jakou cenu v logistice a zásobování? Už teď je těžké přivážet palivo a munici a zimní tažení bude vyžadovat zimní oblečení, zásoby a celou řadu stavebních materiálů.
Ve světle toho všeho se 4. listopadu polní maršál Gerd von Rundstedt zeptal, jestli by jeho skupina armád Jih mohla zastavit, jakože hned, přeskupit se a připravit se na ofenzívu v roce 1942. Co se týče Rudé armády, tak podle německé rozvědky má na západě 160 divizí a 40 brigád, většinou ani ne v poloviční síle. Ve skutečnosti má Rudá armáda k 1. listopadu 269 divizí a 65 brigád, ale v nich pouze 2,2 milionu mužů.
Ale, a toto je důležité, ta čísla rostou jako šílená. Do začátku prosince by měli mít přes 4 000 000 mužů v 343 divizích a 98 brigádách. Adolf Hitler je však plný optimismu a jeho náčelník štábu Franz Halder si myslí, že Sověti už nejsou schopni bránit celou šířku fronty, takže se budou muset soustředit na obranu Moskvy a Kavkazu, zatímco budou přivážet zálohy, takže chce zasáhnout komunikace a průmyslová centra.
Dnes, 7. listopadu, přišel s plánem nazvaným Pokračování operací proti nepřátelským formacím mezi Volhou a Ladožským jezerem. Chytlavé jméno. Chce poslat 3. a 4. tankovou skupinu severovýchodně na Jaroslavl a Rybinsk s cílem provést další velké obklíčení. Plán počítá s maximálním i minimálním úspěchem. Minimální vyžaduje postup 50 km východně od Ladožského jezera, 275 km jihovýchodně od Moskvy a dole u Rostova, zatímco maximální úspěch volá po postupu k Vologdě, Gorkimu, Stalingradu a Majkopu.
Tím by odřízli přístup k severním přístavům a průmyslovým oblastem kolem Moskvy a dole na jihu. To je hodně ambiciózní na armádu, co má s problémy s pohybem a palivem, ale doma už chvíli opakovali, že vítězství je za dveřmi, a tak se tomu musí snažit dostát. Spojenci se snažili ukázat rozdíl mezi tím, co německé veřejnosti říká propaganda ministra Josefa Goebbelse, a tím, co se skutečně děje.
Všímá si, že zahraniční propaganda ožila a že se Němci veřejně ptají, kde je to velké vítězství. Více lidí se obrací k zahraničním rádiím a toho britská propaganda využívá. Zahraniční vysílání BBC vysílá hodiny a každých 7 sekund německý hlas říká věci jako: „Každých 7 sekund zemře v Rusku německý voják.
Je to váš manžel? Je to váš syn? Je to váš bratr?“ Nemíří ale jen na německé civilisty. Vojáky na východní frontě krmí zprávami o úspěších britských bombardérů nad Německem. Tyto přehnané zprávy živí i letáky shazované Sověty. Podle jednoho německé noviny zatajují rozsah destrukce, a že za týden bylo na Kolín nad Rýnem shozeno 1 000 tun bomb.
Podle jiného pracují ženy 12 hodin denně za 40% mzdu, co dostávají muži – to jsou vaše ženy a sestry. Spoustě zprávám se samozřejmě nevěří, ale jedna věc, co nemůže nikdo popřít a kterou Sověti dokola omílají, jsou jejich ztráty – mrtví a ranění. Když to vidíš den za dnem na vlastní oči, tak tomu prostě nemůžeš nevěřit. Narůstá případů, kdy se němečtí vojáci sami střílí do nohy nebo do ruky, aby byli posláni do bezpečnějších oblastí, kde budou mít větší šanci na přežití.
Problém je, že Němci vyhrávají bitvy, ale nevyhrávají válku. Němci ale nejsou jediní, kteří připravují ofenzívy. Je listopad a spojenecká ofenzíva v severní Africe se blíží. Alan Cunningham, její strůjce a velitel, přiřadil 3 obrněné brigády, tedy většinu tanků, XXX.
sboru Willoughbyho Norrieho. Ten bude razit cestu. Pěchota podléhá XIII. sboru Alfreda Godwin-Austina. Cunningham vedl úspěšnou kampaň ve východní Africe, to si možná pamatujete, ale toto bude poprvé, kdy bude velet tankové armádě. 8. armáda má nějakých 700 tanků a Erwin Rommel, jeho protivník, jich má 390. Polovina Norrieho tanků jsou nové Crusadery a celá tato operace je pojmenována po nich – Operace Crusader.
Crusadery jsou rychlé a dobře pancéřované, avšak ne konstrukčně nejlepší a jsou vyzbrojeny 40mm dělem. Celkem konstrukčně dobré tanky jsou však přítomné americké Stuarty, které dosahují rychlosti až 60 km/h a jsou nejrychlejšími tanky na Sahaře. Jejich 37mm děla jsou možná trochu silnější než Crusaderů, ale velkou slabinou je dojezd. Palivo hltají ve velkém. Rommel kvůli invazi do SSSR nedostal velké posily už od června, ale reorganizoval svůj Afrikakorps do třech divizí, 15.
tankové, 21. tankové a 90. lehké pěší. Většinu pěších jednotek stále tvoří italští vojáci. Jeho hlavním tankem je Pzkpfw III, o kterém jsme mluvili na východní frontě. Jsou spolehlivé a jejich 50mm dělo je stejně ničivé jako Crusaderů. Nejsou ale nejlepší na světě. Rommel má 35 Pzkpfw IV s 75mm děly a ty jsou hodně dobré. Má 70 Pzkpfw II, které jsou vyzbrojeny jen kulomety, a 146 jeho tanků jsou italské modely, které nejsou moc pancéřované a jsou náchylné k poruchám.
Po několikáté však musím zopakovat, že Osa má výhodu v protitankových zbraních, zvláště s 88mm děly. Ty dokáží pěkně zatopit. Rommel jich má 35 a 100 50mm protitankových děl, která mají větší dostřel a sílu než britská 40mm protitanková děla. Rommel své protitankové zbraně a tanky používá jinak než Britové.
Za prvé používá protitanková děla i pro útok, ne jen pro obranu, a pokud je to možné, pošle je dopředu vyřadit britské tanky, zatímco jeho tanky plní roli, ve které jsou nejničivější – útočí na zásobování, pěchotu a dělostřelecké pozice. Tady je zajímavost od Stephena Searse: „Mezi dvěma silami byly další, elementárnější rozdíly. Německá tanková divize byla směsicí úzce spolupracujících uskupení – tanků, dělostřelectva, pěchoty a protitankových děl.
Rommel mohl mobilní uskupení přesunout na bojišti kamkoliv, aniž by jej rozhodil. Toho 8. armáda schopná nebyla. Její uskupení – dělostřelectvo, pěchota a tanky – si střežila nezávislost. A Cunningham se musel vypořádat s mnoha národnostmi. Australané, Angličané, Indové, Novozélanďané a Jihoafričané měli rozdílné vojenské návyky a ne vždy fungovali spolu, když to v krizi bylo nutné.“ Odpočet do začátku ofenzívy začal.
A není jediný. Japonci budou s Američany dále vyjednávat, ale rozhovory budou muset přinést ovoce do 29. listopadu. Návrh A – jeden ze dvou návrhů schválených na císařské konferenci – je poslán Američanům. S tím se ale nikam nepohnou, protože nenabízí žádné ústupky mimo ty již nabídnuté, nenavrhuje opustit Pakt tří a požaduje, aby Japonsko mohlo nechat vojáky v Číně desítky let.
Američané si jsou krajní lhůty vědomi, protože odposlouchávají japonské diplomatické zprávy, i když zatím neumí číst námořní šifru, ale neví, co se po vypršení lhůty stane. Japonská Tódžóova vláda je rozhodnutá jít do války proti britským a nizozemským koloniím a získat z nich ropu, cín a gumu, které potřebují, avšak nemohou je koupit. Pravděpodobných protivníků se nebojí.
Británie má plné ruce práce v Evropě, severní Africe, Středomoří a Atlantiku a Nizozemsko je okupováno Němci, takže plánují na začátku prosince napadnout velkou spoustu míst. Jediné potencionálně nebezpečné námořnictvo je to neutrální americké. Američané mají Filipíny, a i když by se jim Japonsko mohlo vyhnout, mít Američany na svém křídle je velice riskantní a bombardéry startující z Filipín by možná mohly zasáhnout Tokio, takže plánují jedním úderem vyřadit většinu americké pacifické flotily ve stejný čas, kdy zahájí všechny ostatní ofenzívy.
Plán je to odvážný a smělý a byl navržen velitelem spojeného loďstva Isorokem Jamamotem a slavným pilotem Minorem Gendou. Plán počítá s tajnou plavbou kókú kantai – 1. svazem letadlových lodí – největší flotilou letadlových lodí na světě, k odpočívající americké flotile v Pearl Harboru na Havaji.
Slibuji, že o tom toho brzy řeknu tolik, že se vám bude motat hlava. O politice, diplomacii, lidech, technologii, plánech, pozadí, o všem. Půjdu více do hloubky, než šel dosud jakýkoliv dokument. Počkejte si. Plán byl schválen až nedávno, kdy Jamamoto hrozil, že pokud ho neschválí, tak skončí. A Japonci si nemohli dovolit ztratit nejlepšího velitele v předvečer války. Tento týden jsou spojenému loďstvu odeslány rozkazy a 6.
listopadu Japonci podnikli cvičný útok na Pearl Harbor v Kagošimské zátoce. Týden končí tikáním hodin v Japonsku, Africe i Sovětském svazu. Všechny odpočítávají začátek velkých ofenzív. 6. listopadu promluvil Josef Stalin k Sovětskému svazu a celému světu. Politika mluvícího ke svému národu byste mohli považovat za všední událost, ale toto je teprve podruhé za své vlády, co tak učinil. Poprvé tomu bylo 2. července. Vysílal z moskevského stranického sjezdu ve stanici metra Majakovskaja v předvečer 24.
výročí revoluce, během které se bolševici chopili moci. Řekl, že padlo 450 000 Sovětů, přičemž další více než milion byl zraněn nebo zajat, ale že Němci přišli o 4,5 milionu mrtvých, raněných a zajatých. Vítězství je blízko. Řekl toho mnohem více a v popisku je celý projev. Říká, že útočníci, národní socialisté, nejsou ani národní, ani socialisté a popravdě to celkem dobře vysvětlil.
Jsou „vrány pokryté pavím peřím. Ale nehledě na to, kolik vran se pavím peřím pokryje, pořád to budou vrány. A tito muži, bez svědomí a cti, muži s mravy zvířat, mají tu drzost volat po vyhlazení velkého ruského národa. Němečtí útočníci chtějí se Sověty vést vyhlazovací válku. No, pokud Němci vyhlazovací válku chtějí, tak ji dostanou. Od teď bude naším cílem vyhladit každého Němce, který svojí nohou vkročil na naši půdu.“ To bylo celkem temné a ponuré ukončení epizody, ale rychle to vyznění změním oznámením týkajícím se druhé světové války v reálném čase.
Pro nikoho v roce 2020 nejsou události roku 1941 tajemstvím, a pokud tuto epizodu sledujete v den, kdy vyšla, tak zbývá přesně 30 dní do útoku na Pearl Harbor a ve stejný den zahájí Japonci ofenzívu v celé jihovýchodní Asii, a mnozí víte, že 7.
prosince budeme pokrývat útok na Pearl Harbor v reálném čase minutu po minutě po pět hodin od 6:10 havajského času. Pokud vás zajímá, kolik hodin bude u vás, tak v 6:00 na Havaji je 8:00 v Los Angeles a Kalifornii, 11:00 ve Washingtonu D.C., 17:00 v Británii, 18:00 ve střední Evropě, 23:00 v Tokiu, takže už asi víte, pokud se nepletu, kdy se budete moct podívat, ale máte internet, tak si to najděte.
Epizoda bude vypadat částečně jako každá jiná. Já budu moderátor, bude tu hodně dobových záběrů. Budeme tu mít nějaké dabéry citující přeživší onoho útoku a uděláme něco, co ještě nikdo v takovém měřítku neudělal. Budeme přehrávat mnoho soubojů ve vzduchu i na moři v počítačové hře, takže se můžete těšit na naprosto famózní videoherní záběry napodobující skutečný útok, a to díky spolupráci s World of Warships a World of Warplanes.
To jsou dvě hry od Wargamingu, kde můžete s dalšími hráči bojovat na moři i ve vzduchu. Jak mnozí z vás víte, tak nehledáme sponzory, spolupráce nebo partnery, pokud ta daná osoba nebo produkt nepřidá divákům na hodnotě dané epizody, a lidé z Wargamingu nebo WoW přidali na hodnotě sérii o Pearl Harboru a na některé záběry se můžete podívat už nyní.
Dva torpédové bombardéry útočí na Nevadu kotvící u ostrova Ford. Kulometčíci na lodi střílí na letadla a jedno sestřelí dřív, než stihne vypustit torpédo, avšak druhé zaútočí. To je super, ne? Takových záběrů budeme mít hodně, takže lépe pochopíte, jak se všechno stalo. Wargaming nám také pomohl finančně, což nám v přípravě série hodně pomohlo, ale většina financí pochází od TimeGhost armády.
Takže než řeknu cokoliv dalšího, chtěl bych TimeGhost armádě za podporu srdečně poděkovat a chci srdečně poděkovat Wargamingu, že nás dovedl do vítězného konce, a pokud přejdete na stránku WoW nebo kliknete na tento odkaz, tak na vás čeká speciální odměna. Odkaz se objeví každou chvíli. Pokud jste ještě nenarukovali, učiňte tak na patreon.com a timeghost.tv.
Odebírejte nás a pro upozornění klikněte na zvoneček. Většinou to nezmiňuji, protože se mi ten zvoneček nelíbí, ale tentokrát je to důležité, protože ta epizoda nevyjde v sobotu, jako epizody pravidelně vychází, a které týdně pravidelně sledujete. Takže klikněte na zvoneček, aby vám speciální epizoda neunikla a abyste si s přáteli, rodinou, partnery, spolužáky a nepřáteli mohli 7. prosince sednout a pět hodin v kuse sledovat nejpodrobnější, nejbarvitější, nejsuprovější, a řekl bych nejlepší, ale to už brzy uvidíte sami, dokument o Pearl Harboru, který jste kdy viděli.
Uvidíme se za týden. Překlad Viktor Horký aka Dr. Ink pro www.videacesky.cz
DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden byl pozastaven německý útok na Moskvu, především kvůli podzimním dešťům, rasputici, která proměnila sovětské cesty v neprostupné bláto. Němci přesto postupovali na Krymu a na moři německá ponorka potopila americký torpédoborec.
Minulou epizodu jsem skončil citací Davida Glantze o 1. listopadu 1941, a aby byla sranda, začnu dnešní díl citací někoho jiného o tomtéž dnu: „Němečtí velitelé a vojáci všech šarží se snažili vypořádat s protichůdnými událostmi. 1. Wehrmacht vybojoval drtivá vítězství podél celé fronty, kterých bylo třeba využít. 2.
Příchod rasputice, po které bude následovat zima, využití úspěchů zkomplikovalo. 3. Wehrmacht čím dál víc slábl, hlavně jeho mechanizované síly. 4. A to je nejdůležitější, mnoho Němců začalo respektovat vzdor a bojovnost sovětských vojáků.“ A všechna vítězství a zisky přišly za nějakou cenu. Do 1. listopadu ztratili Němci 686 000 vojáků. Pokud vezmete původní počet útočníků z 22. června a připočtete zálohy, tak přišli o pětinu mužů.
Nyní mají Němci v poli 2,7 milionu mužů. Co se týče jejich vybavení, tak v provozu je 30 % motorových vozidel a tankové divize jsou na 35 % původní síly. Postup dále na východ zajisté přinese další taktická vítězství, ale za jakou cenu v logistice a zásobování? Už teď je těžké přivážet palivo a munici a zimní tažení bude vyžadovat zimní oblečení, zásoby a celou řadu stavebních materiálů.
Ve světle toho všeho se 4. listopadu polní maršál Gerd von Rundstedt zeptal, jestli by jeho skupina armád Jih mohla zastavit, jakože hned, přeskupit se a připravit se na ofenzívu v roce 1942. Co se týče Rudé armády, tak podle německé rozvědky má na západě 160 divizí a 40 brigád, většinou ani ne v poloviční síle. Ve skutečnosti má Rudá armáda k 1. listopadu 269 divizí a 65 brigád, ale v nich pouze 2,2 milionu mužů.
Ale, a toto je důležité, ta čísla rostou jako šílená. Do začátku prosince by měli mít přes 4 000 000 mužů v 343 divizích a 98 brigádách. Adolf Hitler je však plný optimismu a jeho náčelník štábu Franz Halder si myslí, že Sověti už nejsou schopni bránit celou šířku fronty, takže se budou muset soustředit na obranu Moskvy a Kavkazu, zatímco budou přivážet zálohy, takže chce zasáhnout komunikace a průmyslová centra.
Dnes, 7. listopadu, přišel s plánem nazvaným Pokračování operací proti nepřátelským formacím mezi Volhou a Ladožským jezerem. Chytlavé jméno. Chce poslat 3. a 4. tankovou skupinu severovýchodně na Jaroslavl a Rybinsk s cílem provést další velké obklíčení. Plán počítá s maximálním i minimálním úspěchem. Minimální vyžaduje postup 50 km východně od Ladožského jezera, 275 km jihovýchodně od Moskvy a dole u Rostova, zatímco maximální úspěch volá po postupu k Vologdě, Gorkimu, Stalingradu a Majkopu.
Tím by odřízli přístup k severním přístavům a průmyslovým oblastem kolem Moskvy a dole na jihu. To je hodně ambiciózní na armádu, co má s problémy s pohybem a palivem, ale doma už chvíli opakovali, že vítězství je za dveřmi, a tak se tomu musí snažit dostát. Spojenci se snažili ukázat rozdíl mezi tím, co německé veřejnosti říká propaganda ministra Josefa Goebbelse, a tím, co se skutečně děje.
Všímá si, že zahraniční propaganda ožila a že se Němci veřejně ptají, kde je to velké vítězství. Více lidí se obrací k zahraničním rádiím a toho britská propaganda využívá. Zahraniční vysílání BBC vysílá hodiny a každých 7 sekund německý hlas říká věci jako: „Každých 7 sekund zemře v Rusku německý voják.
Je to váš manžel? Je to váš syn? Je to váš bratr?“ Nemíří ale jen na německé civilisty. Vojáky na východní frontě krmí zprávami o úspěších britských bombardérů nad Německem. Tyto přehnané zprávy živí i letáky shazované Sověty. Podle jednoho německé noviny zatajují rozsah destrukce, a že za týden bylo na Kolín nad Rýnem shozeno 1 000 tun bomb.
Podle jiného pracují ženy 12 hodin denně za 40% mzdu, co dostávají muži – to jsou vaše ženy a sestry. Spoustě zprávám se samozřejmě nevěří, ale jedna věc, co nemůže nikdo popřít a kterou Sověti dokola omílají, jsou jejich ztráty – mrtví a ranění. Když to vidíš den za dnem na vlastní oči, tak tomu prostě nemůžeš nevěřit. Narůstá případů, kdy se němečtí vojáci sami střílí do nohy nebo do ruky, aby byli posláni do bezpečnějších oblastí, kde budou mít větší šanci na přežití.
Problém je, že Němci vyhrávají bitvy, ale nevyhrávají válku. Němci ale nejsou jediní, kteří připravují ofenzívy. Je listopad a spojenecká ofenzíva v severní Africe se blíží. Alan Cunningham, její strůjce a velitel, přiřadil 3 obrněné brigády, tedy většinu tanků, XXX.
sboru Willoughbyho Norrieho. Ten bude razit cestu. Pěchota podléhá XIII. sboru Alfreda Godwin-Austina. Cunningham vedl úspěšnou kampaň ve východní Africe, to si možná pamatujete, ale toto bude poprvé, kdy bude velet tankové armádě. 8. armáda má nějakých 700 tanků a Erwin Rommel, jeho protivník, jich má 390. Polovina Norrieho tanků jsou nové Crusadery a celá tato operace je pojmenována po nich – Operace Crusader.
Crusadery jsou rychlé a dobře pancéřované, avšak ne konstrukčně nejlepší a jsou vyzbrojeny 40mm dělem. Celkem konstrukčně dobré tanky jsou však přítomné americké Stuarty, které dosahují rychlosti až 60 km/h a jsou nejrychlejšími tanky na Sahaře. Jejich 37mm děla jsou možná trochu silnější než Crusaderů, ale velkou slabinou je dojezd. Palivo hltají ve velkém. Rommel kvůli invazi do SSSR nedostal velké posily už od června, ale reorganizoval svůj Afrikakorps do třech divizí, 15.
tankové, 21. tankové a 90. lehké pěší. Většinu pěších jednotek stále tvoří italští vojáci. Jeho hlavním tankem je Pzkpfw III, o kterém jsme mluvili na východní frontě. Jsou spolehlivé a jejich 50mm dělo je stejně ničivé jako Crusaderů. Nejsou ale nejlepší na světě. Rommel má 35 Pzkpfw IV s 75mm děly a ty jsou hodně dobré. Má 70 Pzkpfw II, které jsou vyzbrojeny jen kulomety, a 146 jeho tanků jsou italské modely, které nejsou moc pancéřované a jsou náchylné k poruchám.
Po několikáté však musím zopakovat, že Osa má výhodu v protitankových zbraních, zvláště s 88mm děly. Ty dokáží pěkně zatopit. Rommel jich má 35 a 100 50mm protitankových děl, která mají větší dostřel a sílu než britská 40mm protitanková děla. Rommel své protitankové zbraně a tanky používá jinak než Britové.
Za prvé používá protitanková děla i pro útok, ne jen pro obranu, a pokud je to možné, pošle je dopředu vyřadit britské tanky, zatímco jeho tanky plní roli, ve které jsou nejničivější – útočí na zásobování, pěchotu a dělostřelecké pozice. Tady je zajímavost od Stephena Searse: „Mezi dvěma silami byly další, elementárnější rozdíly. Německá tanková divize byla směsicí úzce spolupracujících uskupení – tanků, dělostřelectva, pěchoty a protitankových děl.
Rommel mohl mobilní uskupení přesunout na bojišti kamkoliv, aniž by jej rozhodil. Toho 8. armáda schopná nebyla. Její uskupení – dělostřelectvo, pěchota a tanky – si střežila nezávislost. A Cunningham se musel vypořádat s mnoha národnostmi. Australané, Angličané, Indové, Novozélanďané a Jihoafričané měli rozdílné vojenské návyky a ne vždy fungovali spolu, když to v krizi bylo nutné.“ Odpočet do začátku ofenzívy začal.
A není jediný. Japonci budou s Američany dále vyjednávat, ale rozhovory budou muset přinést ovoce do 29. listopadu. Návrh A – jeden ze dvou návrhů schválených na císařské konferenci – je poslán Američanům. S tím se ale nikam nepohnou, protože nenabízí žádné ústupky mimo ty již nabídnuté, nenavrhuje opustit Pakt tří a požaduje, aby Japonsko mohlo nechat vojáky v Číně desítky let.
Američané si jsou krajní lhůty vědomi, protože odposlouchávají japonské diplomatické zprávy, i když zatím neumí číst námořní šifru, ale neví, co se po vypršení lhůty stane. Japonská Tódžóova vláda je rozhodnutá jít do války proti britským a nizozemským koloniím a získat z nich ropu, cín a gumu, které potřebují, avšak nemohou je koupit. Pravděpodobných protivníků se nebojí.
Británie má plné ruce práce v Evropě, severní Africe, Středomoří a Atlantiku a Nizozemsko je okupováno Němci, takže plánují na začátku prosince napadnout velkou spoustu míst. Jediné potencionálně nebezpečné námořnictvo je to neutrální americké. Američané mají Filipíny, a i když by se jim Japonsko mohlo vyhnout, mít Američany na svém křídle je velice riskantní a bombardéry startující z Filipín by možná mohly zasáhnout Tokio, takže plánují jedním úderem vyřadit většinu americké pacifické flotily ve stejný čas, kdy zahájí všechny ostatní ofenzívy.
Plán je to odvážný a smělý a byl navržen velitelem spojeného loďstva Isorokem Jamamotem a slavným pilotem Minorem Gendou. Plán počítá s tajnou plavbou kókú kantai – 1. svazem letadlových lodí – největší flotilou letadlových lodí na světě, k odpočívající americké flotile v Pearl Harboru na Havaji.
Slibuji, že o tom toho brzy řeknu tolik, že se vám bude motat hlava. O politice, diplomacii, lidech, technologii, plánech, pozadí, o všem. Půjdu více do hloubky, než šel dosud jakýkoliv dokument. Počkejte si. Plán byl schválen až nedávno, kdy Jamamoto hrozil, že pokud ho neschválí, tak skončí. A Japonci si nemohli dovolit ztratit nejlepšího velitele v předvečer války. Tento týden jsou spojenému loďstvu odeslány rozkazy a 6.
listopadu Japonci podnikli cvičný útok na Pearl Harbor v Kagošimské zátoce. Týden končí tikáním hodin v Japonsku, Africe i Sovětském svazu. Všechny odpočítávají začátek velkých ofenzív. 6. listopadu promluvil Josef Stalin k Sovětskému svazu a celému světu. Politika mluvícího ke svému národu byste mohli považovat za všední událost, ale toto je teprve podruhé za své vlády, co tak učinil. Poprvé tomu bylo 2. července. Vysílal z moskevského stranického sjezdu ve stanici metra Majakovskaja v předvečer 24.
výročí revoluce, během které se bolševici chopili moci. Řekl, že padlo 450 000 Sovětů, přičemž další více než milion byl zraněn nebo zajat, ale že Němci přišli o 4,5 milionu mrtvých, raněných a zajatých. Vítězství je blízko. Řekl toho mnohem více a v popisku je celý projev. Říká, že útočníci, národní socialisté, nejsou ani národní, ani socialisté a popravdě to celkem dobře vysvětlil.
Jsou „vrány pokryté pavím peřím. Ale nehledě na to, kolik vran se pavím peřím pokryje, pořád to budou vrány. A tito muži, bez svědomí a cti, muži s mravy zvířat, mají tu drzost volat po vyhlazení velkého ruského národa. Němečtí útočníci chtějí se Sověty vést vyhlazovací válku. No, pokud Němci vyhlazovací válku chtějí, tak ji dostanou. Od teď bude naším cílem vyhladit každého Němce, který svojí nohou vkročil na naši půdu.“ To bylo celkem temné a ponuré ukončení epizody, ale rychle to vyznění změním oznámením týkajícím se druhé světové války v reálném čase.
Pro nikoho v roce 2020 nejsou události roku 1941 tajemstvím, a pokud tuto epizodu sledujete v den, kdy vyšla, tak zbývá přesně 30 dní do útoku na Pearl Harbor a ve stejný den zahájí Japonci ofenzívu v celé jihovýchodní Asii, a mnozí víte, že 7.
prosince budeme pokrývat útok na Pearl Harbor v reálném čase minutu po minutě po pět hodin od 6:10 havajského času. Pokud vás zajímá, kolik hodin bude u vás, tak v 6:00 na Havaji je 8:00 v Los Angeles a Kalifornii, 11:00 ve Washingtonu D.C., 17:00 v Británii, 18:00 ve střední Evropě, 23:00 v Tokiu, takže už asi víte, pokud se nepletu, kdy se budete moct podívat, ale máte internet, tak si to najděte.
Epizoda bude vypadat částečně jako každá jiná. Já budu moderátor, bude tu hodně dobových záběrů. Budeme tu mít nějaké dabéry citující přeživší onoho útoku a uděláme něco, co ještě nikdo v takovém měřítku neudělal. Budeme přehrávat mnoho soubojů ve vzduchu i na moři v počítačové hře, takže se můžete těšit na naprosto famózní videoherní záběry napodobující skutečný útok, a to díky spolupráci s World of Warships a World of Warplanes.
To jsou dvě hry od Wargamingu, kde můžete s dalšími hráči bojovat na moři i ve vzduchu. Jak mnozí z vás víte, tak nehledáme sponzory, spolupráce nebo partnery, pokud ta daná osoba nebo produkt nepřidá divákům na hodnotě dané epizody, a lidé z Wargamingu nebo WoW přidali na hodnotě sérii o Pearl Harboru a na některé záběry se můžete podívat už nyní.
Dva torpédové bombardéry útočí na Nevadu kotvící u ostrova Ford. Kulometčíci na lodi střílí na letadla a jedno sestřelí dřív, než stihne vypustit torpédo, avšak druhé zaútočí. To je super, ne? Takových záběrů budeme mít hodně, takže lépe pochopíte, jak se všechno stalo. Wargaming nám také pomohl finančně, což nám v přípravě série hodně pomohlo, ale většina financí pochází od TimeGhost armády.
Takže než řeknu cokoliv dalšího, chtěl bych TimeGhost armádě za podporu srdečně poděkovat a chci srdečně poděkovat Wargamingu, že nás dovedl do vítězného konce, a pokud přejdete na stránku WoW nebo kliknete na tento odkaz, tak na vás čeká speciální odměna. Odkaz se objeví každou chvíli. Pokud jste ještě nenarukovali, učiňte tak na patreon.com a timeghost.tv.
Odebírejte nás a pro upozornění klikněte na zvoneček. Většinou to nezmiňuji, protože se mi ten zvoneček nelíbí, ale tentokrát je to důležité, protože ta epizoda nevyjde v sobotu, jako epizody pravidelně vychází, a které týdně pravidelně sledujete. Takže klikněte na zvoneček, aby vám speciální epizoda neunikla a abyste si s přáteli, rodinou, partnery, spolužáky a nepřáteli mohli 7. prosince sednout a pět hodin v kuse sledovat nejpodrobnější, nejbarvitější, nejsuprovější, a řekl bych nejlepší, ale to už brzy uvidíte sami, dokument o Pearl Harboru, který jste kdy viděli.
Uvidíme se za týden. Překlad Viktor Horký aka Dr. Ink pro www.videacesky.cz
Komentáře (7)
Chceme Pearl Harbor (anonym)Odpovědět
15.11.2020 13:25:11
A není šance se na překlad dílu Pearl Harbor složit přes HitHit apod.? Fanoušků má tahle série dost. Nechcete to aspoň zkusit?
Dr. Ink (Překladatel)Odpovědět
15.11.2020 14:18:15
Jsem moc rád, že tu má tato série tak skvělé fanoušky :) Avšak ten překlad není ani tak otázkou peněz, jako spíš času. Tohle překládání je fakt volnočasová aktivita k zaměstnání či studiu a překlad regulérní patnáctiminutové epizody mi zabere tři až čtyři hodiny. Takže si určitě dovedeš představit, že překládat pětihodinové video není zrovna v mých silách :)
???? (anonym)Odpovědět
12.11.2020 16:01:24
OT: Je nějaká šance, že dostaneme i 2 poslední díly Napoleona?
Dr. Ink (Překladatel)Odpovědět
15.11.2020 14:19:41
Já poslední dobou nemám vůbec čas, takže nechci nic slibovat, ale minimálně Bitva národů má české titulky přímo na YouTube. Neviděl jsem je, takže nevím, jak vypadají, ale jsou tam. Napoleon 1813: Battle of the Nations
Lukáš B. (anonym)Odpovědět
11.11.2020 17:44:17
Další skvělý díl. Tak si říkám, jestli tu vůbec ta epizoda o Pearl Harbouru bude, 5hodin to zní jako velká porce.
ElTigre (Admin)Odpovědět
11.11.2020 18:45:23
Překladatel v popisku píše, že to z časových důvodů bohužel nestihne. Vzhledem k tomu, že se zde věnujeme videím zpravidla do 15 minut, je to opravdu neskutečná palba :D.
Apostata (anonym)Odpovědět
15.11.2020 00:32:36
+ElTigreAle bylo by to, tak hrozmě moc super.