Období Sengoku: Jak Tojotomi sjednotil JaponskoExtra Credits

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 67
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:41
Počet zobrazení:3 880

Oda Nobunaga je mrtvý. Akeči Micuhide obsadil Kjóto a chystá se vládnout Japonsku. Co ale naši ostatní dva hrdinové? Tokugawa Iejasu je stále v oblasti Kansai, stovky kilometrů od své rodné provincie, a je obklopen Micuhideho přivrženci. Ale pořád při něm stojí jeho divoká karta, Hattori Hanzó. A Tojotomi Hidejoši? Ten stále obléhá hrad na severu, jehož okolí nechal zaplavit, aby z něj nikdo neunikl. Když se dozví o Nobunagově smrti, vyjíždí střemhlav na Kjóto a utkává se se zrádným generálem.

Hlasujte o dalším tématu Extra History na Facebooku.

Epizoda 1: Bitva u Okehazamy
Epizoda 2: Obléhání hradu Inabajama
Epizoda 3: Válčící mnichové
Epizoda 4: Smrt Ody Nobunagy

 

Přepis titulků

Po zhlédnutí hlasujte na Facebooku o tématu další epizody. Viz popisek. Naposledy jsme skončili u Ody Nobunagy, když ho napadl jeho vlastní generál. Umíral v hořícím chrámu a s ním shořel i jeho sen o říši. Ale co všichni ostatní? Tak zaprvé, začneme s Tokugawou Iejasuem. Pamatujete, jak jezdil po Kansai s Nobunagou, než ho odvolali a pak ho zabil Akeči Micuhide? To znamená, že je nyní uprostřed Kansai s hrstkou sluhů, obklopen Micuhideho vojáky, kteří to s ním skončí, pokud to půjde.

Je stovky kilometrů od teritoria Tokugawa. Potřebuje se vrátit do Mikawy. Ale jak? To se má tak, že na jeho straně sluhů je Hattori Hanzó. Bylo by pro Hanzu fajn, kdyby vydal Tokugawu nejbližším vojákům a asi si vysloužil dobré místo v Micuhidově vládě. Ale říká: "Hele, Tokugawo, znám tajnou cestu Kogou, kterou nindžové používají." Nebo tak nějak, a pak zmizí.

Plíží se po zemi, sotva proklouznou kolem vojáků. A dokázali to! Nejdřív šli do Igy, kde Hanzó sehnal nindžu, aby sloužil jako Tokugawův ochránce. Pak se vydali do Kogy, kde i přes konkurenční nindža klan místní nindža provedl Tokugawu odvážně venkovem. To proto, že je kdysi chránil před Nobunagou, když chtěl všechny vyhladit. A díky tomu, opět s pomocí věrného nindžy, Tokugawa uniká jisté smrti.

Dále tu máme Akečiho Micuhidu, zrádného generála. Uprostřed Kjóta si říkal, že když drží hlavní město, tak bude řídit i zemi. A tak začal zabíjet skoro všechny, kteří mohli ohrozit jeho novou pozici. Zabil každého dědice Nobunagy, kterého našel, počínaje těmi v hlavním městě. I když jich vlastně nechytil tolik, protože zbytek rozumně utekl. Pak poslal dopisy s žádostí o podporu, nebo o podřízení, mnoha okolním daimjóům. Ale jeden z těch dopisů zachytil starý dobrý Hidejoši. Ale Hidejoši byl stále uprostřed obléhání, se kterým žádal Nobunagu o pomoc.

Scéna vypadala asi nějak takto: Hidejoši stojí před velkým jezerem, jezerem jeho vlastního díla. Uprostřed stojí hrad. Zaplavil okolí a hrad teď stojí sám v mlze velké rozlehlé vody. Je nemožné ho zásobovat, je nemožné ho posílit a je nemožné uniknout. Je jen otázkou času, než bude hrad jeho. Pak se objeví posel, seskočí z koně a řekne: "Nobunaga je mrtvý, Micuhide drží hlavní město."

Hidejoši klidně nabízí obléhanému hradu podmínky. Vše, co chce, je hrad, nějaká blízká země a hlava velitele hradu. Jestli to dostane, rád pustí všechny muže na hradě. Nemá žádný postranní motiv, jen je velkorysý ve vítězství. Velitel hradu souhlasí, pádluje na malé lodi a otevírá si břicho nožem. Hidejoši se okamžitě otočí a vyrazí se svými silami ke Kjótu. Micuhide nečekal, že se Hidejoši bude pohybovat tak rychle.

Armáda je Hidejošim rozptýlena a on sám je zabit skupinou rolnických banditů, když se snaží utéct. Je to třináct dní, co Nobunaga zemřel. Micuhide byl oficiálně šógunem tři dny. Poté mají hlavní daimjóové schůzku, aby vyřešili, kdo bude Nobunagův dědic. Bohužel, jeden člen rodiny Nobunaga, kterého se Micuhidemu nepodařilo chytit, byl Oda Nobutada, nejstarší přeživší syn Nobunagy a oficiální dědic. Nakonec se po velké diskusi dohodli na nejstarším synovi Ody Nobutady, dvouletém chlapci jménem Oda Hidenobu.

To se může zdát divné, protože Oda měl i starší syny, kteří mohli vládnout sami. Ale Hidejoši je, jako vždy, chytrý chlap. A jistě si uvědomil, že má mnohem větší šanci převzít kontrolu a vládnout sám, pokud bude v čele klanu Oda dvouletý spíše než dospělý. Po několik let to je jen sled potlačování povstání, rozšiřování na Odův rozkaz a ano, zavařování pár dalším válčícím mnichům. Tokugawa a Hidejoši si dokonce šli jeden čas po krku, ale zjistili, že se jen navzájem zničí, pokud budou bojovat.

Takže nakonec Tokugawa uznal Hidejošiho jako svého pána a Hidejoši dal klanu Tokugawa řadu zvláštních výsad. Včetně osvobození od služby v Hidejošiho armádě po dobu 10 let, což se stane velmi důležitým. Ale teď je čas na chvíli odložit všechny tyhle bitvy stranou a poprvé v této sérii mluvit o civilní správě. Protože jde o první civilní zprávu na celostátní úrovni od začátku příběhu.

Hidejoši chtěl ukončit období Sengoku. Chtěl vytvořit silnou centralizovanou vládu, zabránit občanské válce a ohrožení svého postavení. Za tímto účelem zavedl tři zásadní reformy. Zaprvé, kompletně obnovil daňovou strukturu. Pamatujte, že ústřední vláda se v Japonsku během všech těchto bojů úplně zhroutila, takže ve skutečnosti vláda nevybírala daně už roky. Místo toho každý místní pán nebo klášterní pevnost zavedli svůj vlastní systém daní na cokoliv, co v regionu ovládali.

Hidejoši to musel změnit. Bez příjmů, bez možnosti platit vojákům, stavět hrady a zaměstnávat správce ústřední vláda nemohla fungovat. Ale než mohl začít vnucovat svou vůli a účtovat všem daně, musel vyřešit jiný problém. V letech války a svárů nikdo přesně nevěděl, kdo má co danit. Takže Hidejoši vyslal ministry, aby provedli velký průzkum Japonska, aby se zjistilo, co přesně tam venku bylo a jakou to mělo cenu.

Rozdělili regiony na množství rýže, kterou vypěstovaly, a začali je tak danit. Úplně zrušili mnoho starých výjimek pro chrámy nebo konkrétní pány. Tohle je neuvěřitelná věc a říká vám, jak mocný je Hidejoši. Musí vyhrožovat smrtí, pokud si budou zahrávat s jeho inspekcí, ale v zásadě by mohl jít do každé provincie v Japonsku a posoudit to. Mohl zavést nové daně a mohl zrušit staré výjimky. To znamená, že poprvé máme skutečného vládce Japonska.

Ale kromě danění musí také zastavit všechny boje. Zadruhé požaduje, aby se všichni rolníci vzdali svých mečů a předali je své vládě. Měl pocit, že mít masivně ozbrojené obyvatele je destabilizující faktor, který vedl k rolnickým vzpourám, loupežnictví a povstání. A asi měl pravdu. Takže kromě sběru všech mečů zakázal rolníkům vlastnit jakékoli zbraně. Opět to ukazuje, jak mocný je Hidejoši. Tak, aby všichni odevzdali své zbraně bez boje.

A pak udělal morálně poctivou věc a nechal je všechny roztavit a proměnit v sochu Buddhy. A konečně, Hidejoši založil v Japonsku stálý kastovní systém. Rolníci byli rolníci, obchodníci byli obchodníci a samurajové byli samurajové. Navždy. Už žádné změny tříd. Trochu ironické, protože Hidejoši, který se prohlásil za regenta Japonska, byl sám rolník a začal jako nosič sandálů.

Zakazuje komukoliv jinému, aby se vydal cestou, kterou se sám dostal k velikosti. Navíc klade přísná omezení na cestování. Rolníci už nemohli volně cestovat nebo měnit farmu, pokud se jim někde nelíbilo. Byli trvale připoutáni k zemi, na které žili. A i když se to může zdát do budoucna škodlivé, rebelii to rozhodně ztížilo a zvýšilo to celkovou produktivitu, a tím i daňové příjmy Japonska, neboť rolníci pracovali na své půdě, místo aby se vydali na vojenské výpravy. Tento systém, jakkoliv se může zdát na nic, zůstal v podstatě nezměněn až do roku 1871.

Tedy dokud se neobjevila otázka industrializace a modernizace, kdy sociální mobilita a národní produktivita převýší hodnotu rigidního systému k prosazení míru. Takže Hidejoši vytvořil daňový systém, shromáždil všechny meče a zavřel lidi do feudální kasty. Nyní zbývá jen zjistit, co dělat s těmi několik set tisíci ozbrojenými muži. Trajdají po jeho zemi a neumí nic, než být stroje na zabíjení.

A protože všichni víme, že mít velký počet válečníků bez války nikdy neskončí dobře, Hidejoši pro ně něco našel. Konkrétně, dobýt Čínu. Vlastně se nikdy nedostali přes Koreu. Byla to hrůza. Obě strany ztratily stovky tisíc lidí a brutalita války byla nepředstavitelná. Je to příběh pro další Extra sérii. My jen musíme vědět, že nakonec se Japonci museli stáhnout z Korey po nehorázných ztrátách.

Vzpomínáte, jak Tokugawa dostal výjimku, že nemusí sloužit v Hidejošiho armádě? To znamenalo, že Tokugawa neutrpěl žádné ztráty z korejské kampaně. V roce 1598 se válka chýlí ke konci, stejně tak Hidejošiho život. Nechal za sebou pětiletého syna, což Tokugawu staví do jedinečné pozice. Přijďte i příště, až ukončíme období Sengoku. Hlasování o dalším tématu Extra History už nyní na Facebooku.

Překlad: Karolína I. www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Skvělé velice se zajímám o Japonskou historii

00