Faktomluva Hanse Roslinga

Thumbnail play icon
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:5 169

Hans Rosling byl švédským lékařem, statistikem, veřejně činným vědcem a nadšeným polykačem mečů. Poslední rok svého života věnoval napsání knihy, kterou Bill Gates považuje za tak důležitou pro pochopení světa, že ji daroval všem americkým vysokoškolským absolventům roku 2018. Faktomluva odhaluje naši neznalost současného stavu světa – zázraků lidského pokroku v tvrdých datech. Schválně do komentářu napište, jak jste si vedli v úvodním kvízu.

Poznámka k překladu:
GMO (GM organismus) je geneticky modifikovaný organismus (GM organismus)
Hansův TED talk na téma statistik najdete na webu TEDu (s českými titulky)
Svůj pohled na svět můžete otestovat na webu gapminder.org (anglicky), nebo v ukázce z knihy (česky).

 

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u KNOW IDEAS MEDIA. Jmenuju se Nick Saik, a pokud nevydržíte až do konce, zůstaňte alespoň první minutu a otestujte, jak přesné je vaše vnímání světa. První otázka: Celosvětově chodili třicetiletí muži do školy v průměru 10 let. Kolik let chodily do školy ženy stejného věku? A – 9 let, B – 6 let, nebo C – 3 roky. Druhá otázka: Kolik procent ročních dětí je dnes celosvětově naočkováno proti nějaké nemoci?

A – 20 %, B – 50 %, nebo C – 80 %. Třetí otázka: Kolik procent lidí na světě má přístup k elektrické energii? A – 20 %, B – 50 %, C – 80 %. Tak jak jste na tom? Správné odpovědi vás možná překvapí. První otázka: A. Celosvětově stráví ženy ve škole 9 let. Druhá otázka: C.

Více než 80 % dětí je naočkovaných. Třetí otázka: C. 80 % lidí na světě má přístup k elektřině. Tyto otázky ilustrují sílu knihy, kterou jsem nedávno četl: Faktomluva od Hanse Roslinga. Možná znáte jeho skvělý TED Talk, nebo si ho pamatujete z prvního dílu naší série Úvod do GMO. Hans spustil web gapminder.org, kterou vám rozhodně doporučuju navštívit. Bublinkové grafy, které tu najdete, jsou jeho vynález a ukazují, o kolik se svět za poměrně krátkou dobu zlepšil v podstatě pro každého.

Hans je pro mě opravdový hrdina, protože zasvětil svůj život tomu, aby nám přinesl přesnější pohled na dnešní svět. A to je něco, co všichni zoufale potřebujeme. Většina z nás zakládá svůj pohled na svět na základě toho, co nás učili před nějakou dobou ve škole. Svět, ve kterém žili naši učitelé, bereme jako svět, ve kterém žijeme dnes. Většina z nás tak pracuje s poměrně zastaralými informacemi. Když k tomu přidáte nástup sociálních medií a nadměrné šíření špatných zpráv, máme tendenci vidět svět černěji, než jak je tomu doopravdy.

Malá zlepšení v čase většinou nestačí na dobré titulky, ale o dramatických negativních číslech slyšíme v jednom kuse, což má na nás velký vliv. Faktomluva začíná 13 otázkami, ze kterých jsem zmíněné tři vybral. Kniha pak vysvětluje, proč a jak jsou statistiky často mnohem lepší, než bychom čekali. Nemějte špatný pocit z toho, že jste něco neuhodli.

Hans Rosling přednášel během své kariéry po celém světě a vždy se přitom ptal na své otázky. A víte co? Lidé téměř vždy odpovídali špatně. Hůře, než kdyby na ně odpovídali náhodně. Tak špatné je naše vnímání světa. Horší než náhodné tipování. Všichni jsme byli oklamáni v tom, že se svět pořád zhoršuje. V tomhle vám tato kniha udělá jasno a fakta vám opraví. Jedna z věcí, které se mi na knize líbí, se týká optimistů.

Sám sebe už roky označuju za racionálního optimistu. Ale asi to není nejlepší označení. Hans upozorňuje na to, že pojem optimista v sobě ukrývá naivitu. Svět se zlepšuje, ale není všechno jen sluníčkové. Kupí se nám problémy, které je třeba vyřešit. A i když jste největší optimista na světě, problémy jsou pořád veliké. Ale je možné je vyřešit. Je to možné.

Označovat se jako posibilista a ne optimista – jako to dělá Hans – vypadá jako dobrý nápad. To označení se mi moc líbí. Rozhodně je možné naše problémy vyřešit, takže jsem nejspíš posibilista. Další klenot téhle knihy je to, že bychom se měli přenést přes vyspělé a rozvojové země, protože nic takového už neexistuje. Hans Rosling přináší brilantní postřeh, že bychom se na svět měli dívat trochu jinou optikou.

Definuje čtyři úrovně, přičemž první úroveň je z ekonomického hlediska nejchudší a čtvrtá pak nejbohatší. Z úvodních otázek je poměrně zřejmé, že pokud se pokusíte odhadnout, jaká část světa je na které úrovni, pravděpodobně to neodhadnete správně. Věci jsou na tom totiž podstatně lépe, než jak to vidí váš mozek. Jinak řečeno: Nevěřte všemu, co si myslíte. A takhle můžeme pokračovat docela dlouho.

Hans byl také pár let zpátky klíčovým člověkem během epidemie eboly. Vedl hovory s některými předními světovými institucemi a také polykal meče. Ano, v knize zmiňuje i polykání mečů. Zvláštní, ale zajímavé. Tato kniha byla jeho poslední projekt. Hans zemřel v roce 2017 na rychle postupující rakovinu, ale než opustil tento svět, zanechal nám všem dárek – znalosti ve své knize. A když vám někdo tak skvělý jako Hans nechá dárek, měli byste ho rozbalit. Nemůžu jeho knihu dostatečně vynachválit.

Kupte si ji, a až ji dočtete, dejte ji někomu, kdo potřebuje změnit pohled na život. Přestaňme svět posuzovat skrze zastaralé informace a pojďme se věnovat faktomluvě. Díky za pozornost. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Marketingové video, nič viac. Nasadí divákovi ružové okuliare a potom už do neho len hučí: "kúp si knihu, kúpi si knihu, kúp si knihu !"

22

Odpovědět

Myslím, že stačí udělat si celý test (http://forms.gapminder.org/s3/test-2018), a budeš mít jasno.

20

Odpovědět

Takže napřed si přivlastnil možná už tisíce let známé "bublinkové" (jak jim dnes říkáme) grafy, a pak napsal knihu o stejně douho známém faktu, že lidé vidí svět nebezpečnější než je, ale rozhodují se až přehnaně optimisticky (viz např. výběr životních partnerů)? No a jak jinak, vždyť jinak by v tomto světě neobstáli. Co by dělali, až se zima zeptá? A to je prosím pěkně nejméně stovky let staré úsloví. A pravděpodobně i straší, ale to tehdy ještě nebylo v češtině... :)

211

Odpovědět

"možná už tisíce let známé"
Jojo, však už v Mezopotámii to bouchali do excelu.

114

Odpovědět

+jjkTakže máme obdivovat někoho, kdo napsal zprávu, že ve státech SNS je také elektrický proud, namísto někoho, kdo elektrické vedení přímo vybudoval?

Pozoruhodné.

13

Odpovědět

Uhodl jsem všechny :) Kromě první otázky mi to nepřišlo moc náročné na uhodnutí.

12

Odpovědět

Tak si zkus všech 13 a dej vědět, jak to dopadlo (anglicky): http://forms.gapminder.org/s3/test-2018.

32

Odpovědět

No netrefil jsem ani jedno, přiznávám.

40

Odpovědět

30 sec, vac som nedal

05