KyprGeography Now!
57
Dnešní epizoda bude o zajímavém ostrovním státě ve Středozemním moři – Kypru. Pokud vás zajímá epizoda o České republice, s českými titulky ji najdete zde: Česká republika.
Přepis titulků
Jeden stát, dvě strany,
tři exklávy, čtyři skupiny lidí a hodně matoucích čar, které přivodí
i zkušenému taxikáři záchvat páté úrovně. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, všichni, já jsem Barby. Pokud o Kypru nic nevíte, stačí vám vědět,
že je to ostrov se spoustou dobrého vína a nášlapných min, spoustou
grilovaček a ostnatých drátů, lázní a špehů, kteří se
uchylují ke špehování na... Jdeme dál.
POLITICKÁ GEOGRAFIE Čím složitěji je země rozdělena, tím víc mám ty epizody rád. Tak se asi cítí doktoři, když provádí operaci, odstraňují nádory a provádí transplantace a tak. Tady vytáhneme tu exklávu a tady je jedna autonomní republika. Doktore, nezapomeňte na hraniční blokády a přechody. Jasně, budeme potřebovat 50 kopií zákonodárného napětí, hned! Jdeme na to!
Kypr je ostrovní národ, nachází se na východě Středozemního moře, u pobřeží Turecka, Sýrie a Libanonu na Středním východě. Na satelitním snímku Kypru uvidíte hezký, malý, béžový, napůl vyprahlý ostrov s jedinečně špičatým koncem na východě. Ale na politické mapě uvidíte tohle. Okamžitě si všimnete toho, že země je rozdělena velkým demilitarizovaným pásmem známým jako nárazníková zóna OSN. Toto pásmo pokrývá 180 kilometrů od Paralimni do Kato Pyrgos.
Země je rozdělena do šesti krajů, ale dva kraje překrývají nárazníkovou zónu, takže je to spíš osm krajů, vlastně ne, ale tak nějak jo. Severní Kypřané vám řeknou, že se jejich strana dělí na pět krajů rozdělených takto. Proč je tu nárazníková zóna OSN? Od 70. let byl Kypr rozdělený do dvou hlavních celků, řeckou kyperskou stranu na jihu, která pokrývá asi 60 % ostrova, a tureckou kyperskou stranu, která zabírá asi 36 %. Zbývající 4 % patří Velké Británii a OSN.
VB spravuje dvě zámořní teritoria Akrotiri a Dhekelia na jižním pobřeží země. Tato místa řídí britské vojenské síly, i když řečtí Kypřané mají vstup do této oblasti dovolený, na základny bez povolení vstoupit nesmí. Dhekelia je ještě víc matoucí, je to jediná část země, která přerušuje zónu OSN a jsou zde tři kyperské exklávy, které se vyslovují takhle. Je tu ještě cesta Achna, která se chová jako jedna žíla spojující Dhekelii s vnitrozemským nádražím Ayios Nikolaos.
Když jde o nárazníkovou zónu OSN, většina map nedokáže dobře vysvětlit, jak funguje. Je to jako čtyřdílná hranice, která se skládá ze čtyř čar širokých několik metrů, co vedou podél sebe spíš než ze dvou. Tyto velké oblasti mají města a komunity ležící mezi rovnoběžnými nárazníkovými mezemi jako město Athienou nebo Troulloi. Ale jsou tu dvojité hraniční přechody na sever a na jih. Je to vážně matoucí, vlastně je to část Kypru, ale je obklopena OSN. Ještě divnější je v hlavní město Nikósie, které je hlavním městem pro sever i jih.
Tady si jde nejlépe všimnout rozdělení a je to trošku divný. Zdi a brány prochází přímo skrz město, což zanechalo některé budovy a ulice opuštěné po čtyři desetiletí. Největší obětí toho rozdělení je asi staré Nikosijské mezinárodní letiště, které je dnes prázdné a opuštěné. Pokud dnes chcete letět na Kypr, musíte přijet buď na Larnaku, nebo Pafos na jihu, nebo letiště Ercan na severu. Nakonec je tu zvláštní exkláva Kokkina, kterou spravuje turecká severní kyperská část jako vojenskou základnu.
Je odříznuta od zbytku celku další nárazníkovou zónou OSN. Nehledě na všechny bariéry a zdi můžete stále přejít na druhou stranu. Je tu sedm hraničních přechodů a není to tak těžké, musíte ukázat pas řecké i turecké policii a potom projet. Pokud cestujete autem, musíte si na druhé straně pořídit nové pojištění a můžete tam zůstat maximálně 30 dní. To je všechno.
Jednoduchý, co? Jdeme dál. FYZICKÁ GEOGRAFIE Podle legend je Kypr místem narození Afrodity, bohyně lásky a krásy. Navzdory ostnatým drátům a opuštěným budovám je tato země pořád krásná. Země má suché, celkem teplé středozemní klima s dešťovými srážkami v zimních měsících. Na Kypru jsou dvě hlavní pohoří – hrbolatý Troodos na jihozápadu, kde se nachází nejvyšší bod země Olympos, trošku obšlehli Řecko. A menší pohoří Kyrenia souběžné se severním pobřežím. Má pouze sezónní řeky, které tečou z rozpuštěného sněhu z hor po zimě, většina řek do léta vyschne a nechá za sebou suchá říční koryta.
Vláda se pokusila vyřešit problém se zavlažováním tím, že postavila přehrady, které mají zásobovat pole během sušších měsíců. Po rozdělení si sever vzal většinu polí s obilím a citrusy a všechny s tabákem. Jih si vzal většinu ovocných sadů, dobytka a pole se zeleninou a téměř všechny vinice. Krásné pláže lemují pobřeží na všech stranách s keři a zerodovanými útesy, jako pláž Ayia Napa.
Stromy teď berou vážně, v minulém půlstoletí zemi těžce zasáhlo odlesňování. Jenom 17 % země zabírají lesy a těžba dřeva je pečlivě střežena. Můžete si utrhnout fíky a olivy ze sousedova stromu, ale je protizákonné ten strom pokácet, i když je váš. Když mluvíme o vztazích mezi sousedy, jdeme na nejožehavější část této epizody. DEMOGRAFIE Kontroverze, potřebujeme rozptýlení.
Korejec, co hraje na dudy. Jak jste asi v předchozích dvou částech pochytili, Kypr je rozdělený. Žijí tu dvě hlavní etnické skupiny, které mají na ostrově zajímavou historii. Zaprvé, na Kypru žije 1,2 milionu lidí a je zde nejvyšší procento pracujících dospělých s terciárním vzděláním v EU. I když jsou čísla trošku nejasná a sporná, žije zde asi 77 % řeckých Kypřanů a 18 % tureckých Kypřanů. Zbylých 5 % tvoří široká škála jiných národností jako Arménci, Britové, Rusové a usadila se tu i početná vietnamská komunita.
Teď konečně vytáhneme kostlivce ze skříně. Jak sakra vznikl tak veliký vnitřní konflikt na tak malém ostrově? Malým ostrovem myslím třetí největší ve Středomoří. Abych se moc nehrabal v historii, Kypr si v minulých tisíciletích prošel spoustou šíleností. Nejranější dokumenty ukazují, že byl poprvé obydlen Řeky z Messénie, potom Asyřany, Egypťany, Peršany, zas Řeky a zase Egypťany, potom Římským impériem, arabskými chalífáty, Francouzi, Benátčany, na tři století Osmany a potom konečně Brity, dokud se neosvobodil a nebyl roku 1914 anektován a od roku 1960 byl nezávislý.
A tehdy začal vnitrostátní konflikt. Když to zkrátím, roku 1974 se porvali a tohle všechno začalo. Turecko je jediným státem, který uznává Severokyperskou tureckou republiku jako suverénní stát. Zato Kyperská republika se ve světě chová jako učebnicový příklad za celý ostrov.
Proto Kypr vypadá tak, jak vypadá a to je všechno, co k tomu řeknu. Zajímavé je, že většina Kypřanů, na severu i jihu, si dnes přeje znovu sjednocení. Myslí si, že je to problém paličaté starší generace, který by teď neměl realizován. Co se týče kultury, řečtí Kypřané jsou hodně ovlivněni Řeckem a jeho kulturou. Nicméně mluví docela zvláštním dialektem, kterému mají Řeci občas problémy rozumět. Mnoho slov má turecký a arabský podtext a je tu spousta kyperského slangu, který v normální řečtině není. Kypřané ze severu jsou si nejbližší s Tureckem.
Obě strany, i když jsou hodně ovlivněny svým náboženstvím, islám na severu a pravoslaví na jihu, vede sekulární vládní systém. Většina žen na severu nenosí ani šátky, natož typické konzervativní islámské úbory. Alkohol se prodává a pije všude. Jedna věc, co vyčnívá, je zdatnost v angličtině. Protože na Kypru dlouho vládla Británie, angličtina se stala oficiálním jazykem a asi 80 % země mluví plynně anglicky. Řečtina a turečtina jsou oficiální jazyky, ale anglické značky a překlady jsou všude a anglickou konverzaci navážete téměř se všemi, hlavně s mladší generací.
To také pomáhá, když sem přijíždí turisti, kteří výrazně pomáhají kyperské ekonomice. Pojďme mluvit o vztazích s cizáky. FRIENDZONE Víte, jak jsme v epizodě o Bosně a Hercegovině zmínili, že přítel vašeho nepřítele někdy může být taky vaším přítelem? Tak to funguje s Kyprem.
Pokud vás zajímá, kdo jsou jeho přátelé, musíte říct, o jaké straně Kypru mluvíte. Pokud mluvíte o severu, tak samozřejmě Turecko a všichni přátelé, kteří jsou v balíčku s ním. Jako Ázerbájdžán nebo Pákistán a Afghánistán a tak dále. Pokud mluvíte o řecké části Kypru, tak asi dostanete jinou odpověď. Jakožto člen EU Kypr je ten nováček, který přišel na párty s jizvama, všechny zaujal a sledují ho, když jde k míse s punčem. Izrael měl vždycky blízko k Arménii, žije zde mnoho Arménců a arménština je uznávaný menšinový jazyk.
S Izraelem sdílí stejné západní hodnoty svobodného trhu a obchodu a také svobodné demokracie. Když přijde na nejlepšího přítele, tak vám Kyperská republika řekne, že je to rozhodně Řecko. Kypr je jediný další suverénní stát, kde je řečtina oficiálním jazykem a dědictvím obyvatel. Kypřané a Řekové se absolutně milují a kryjí si záda.
Ostrovní národ Kypr je nádherný, vzdělaný a ekonomicky stabilní nepořádek. Kdo ví, jak bude v budoucnu vypadat, snad bude méně blokád a více večírků v ulicích. Zůstaňte na příjmu, příště Česká republika, také známá jako Česko. Překlad: annon www.videacesky.cz
POLITICKÁ GEOGRAFIE Čím složitěji je země rozdělena, tím víc mám ty epizody rád. Tak se asi cítí doktoři, když provádí operaci, odstraňují nádory a provádí transplantace a tak. Tady vytáhneme tu exklávu a tady je jedna autonomní republika. Doktore, nezapomeňte na hraniční blokády a přechody. Jasně, budeme potřebovat 50 kopií zákonodárného napětí, hned! Jdeme na to!
Kypr je ostrovní národ, nachází se na východě Středozemního moře, u pobřeží Turecka, Sýrie a Libanonu na Středním východě. Na satelitním snímku Kypru uvidíte hezký, malý, béžový, napůl vyprahlý ostrov s jedinečně špičatým koncem na východě. Ale na politické mapě uvidíte tohle. Okamžitě si všimnete toho, že země je rozdělena velkým demilitarizovaným pásmem známým jako nárazníková zóna OSN. Toto pásmo pokrývá 180 kilometrů od Paralimni do Kato Pyrgos.
Země je rozdělena do šesti krajů, ale dva kraje překrývají nárazníkovou zónu, takže je to spíš osm krajů, vlastně ne, ale tak nějak jo. Severní Kypřané vám řeknou, že se jejich strana dělí na pět krajů rozdělených takto. Proč je tu nárazníková zóna OSN? Od 70. let byl Kypr rozdělený do dvou hlavních celků, řeckou kyperskou stranu na jihu, která pokrývá asi 60 % ostrova, a tureckou kyperskou stranu, která zabírá asi 36 %. Zbývající 4 % patří Velké Británii a OSN.
VB spravuje dvě zámořní teritoria Akrotiri a Dhekelia na jižním pobřeží země. Tato místa řídí britské vojenské síly, i když řečtí Kypřané mají vstup do této oblasti dovolený, na základny bez povolení vstoupit nesmí. Dhekelia je ještě víc matoucí, je to jediná část země, která přerušuje zónu OSN a jsou zde tři kyperské exklávy, které se vyslovují takhle. Je tu ještě cesta Achna, která se chová jako jedna žíla spojující Dhekelii s vnitrozemským nádražím Ayios Nikolaos.
Když jde o nárazníkovou zónu OSN, většina map nedokáže dobře vysvětlit, jak funguje. Je to jako čtyřdílná hranice, která se skládá ze čtyř čar širokých několik metrů, co vedou podél sebe spíš než ze dvou. Tyto velké oblasti mají města a komunity ležící mezi rovnoběžnými nárazníkovými mezemi jako město Athienou nebo Troulloi. Ale jsou tu dvojité hraniční přechody na sever a na jih. Je to vážně matoucí, vlastně je to část Kypru, ale je obklopena OSN. Ještě divnější je v hlavní město Nikósie, které je hlavním městem pro sever i jih.
Tady si jde nejlépe všimnout rozdělení a je to trošku divný. Zdi a brány prochází přímo skrz město, což zanechalo některé budovy a ulice opuštěné po čtyři desetiletí. Největší obětí toho rozdělení je asi staré Nikosijské mezinárodní letiště, které je dnes prázdné a opuštěné. Pokud dnes chcete letět na Kypr, musíte přijet buď na Larnaku, nebo Pafos na jihu, nebo letiště Ercan na severu. Nakonec je tu zvláštní exkláva Kokkina, kterou spravuje turecká severní kyperská část jako vojenskou základnu.
Je odříznuta od zbytku celku další nárazníkovou zónou OSN. Nehledě na všechny bariéry a zdi můžete stále přejít na druhou stranu. Je tu sedm hraničních přechodů a není to tak těžké, musíte ukázat pas řecké i turecké policii a potom projet. Pokud cestujete autem, musíte si na druhé straně pořídit nové pojištění a můžete tam zůstat maximálně 30 dní. To je všechno.
Jednoduchý, co? Jdeme dál. FYZICKÁ GEOGRAFIE Podle legend je Kypr místem narození Afrodity, bohyně lásky a krásy. Navzdory ostnatým drátům a opuštěným budovám je tato země pořád krásná. Země má suché, celkem teplé středozemní klima s dešťovými srážkami v zimních měsících. Na Kypru jsou dvě hlavní pohoří – hrbolatý Troodos na jihozápadu, kde se nachází nejvyšší bod země Olympos, trošku obšlehli Řecko. A menší pohoří Kyrenia souběžné se severním pobřežím. Má pouze sezónní řeky, které tečou z rozpuštěného sněhu z hor po zimě, většina řek do léta vyschne a nechá za sebou suchá říční koryta.
Vláda se pokusila vyřešit problém se zavlažováním tím, že postavila přehrady, které mají zásobovat pole během sušších měsíců. Po rozdělení si sever vzal většinu polí s obilím a citrusy a všechny s tabákem. Jih si vzal většinu ovocných sadů, dobytka a pole se zeleninou a téměř všechny vinice. Krásné pláže lemují pobřeží na všech stranách s keři a zerodovanými útesy, jako pláž Ayia Napa.
Stromy teď berou vážně, v minulém půlstoletí zemi těžce zasáhlo odlesňování. Jenom 17 % země zabírají lesy a těžba dřeva je pečlivě střežena. Můžete si utrhnout fíky a olivy ze sousedova stromu, ale je protizákonné ten strom pokácet, i když je váš. Když mluvíme o vztazích mezi sousedy, jdeme na nejožehavější část této epizody. DEMOGRAFIE Kontroverze, potřebujeme rozptýlení.
Korejec, co hraje na dudy. Jak jste asi v předchozích dvou částech pochytili, Kypr je rozdělený. Žijí tu dvě hlavní etnické skupiny, které mají na ostrově zajímavou historii. Zaprvé, na Kypru žije 1,2 milionu lidí a je zde nejvyšší procento pracujících dospělých s terciárním vzděláním v EU. I když jsou čísla trošku nejasná a sporná, žije zde asi 77 % řeckých Kypřanů a 18 % tureckých Kypřanů. Zbylých 5 % tvoří široká škála jiných národností jako Arménci, Britové, Rusové a usadila se tu i početná vietnamská komunita.
Teď konečně vytáhneme kostlivce ze skříně. Jak sakra vznikl tak veliký vnitřní konflikt na tak malém ostrově? Malým ostrovem myslím třetí největší ve Středomoří. Abych se moc nehrabal v historii, Kypr si v minulých tisíciletích prošel spoustou šíleností. Nejranější dokumenty ukazují, že byl poprvé obydlen Řeky z Messénie, potom Asyřany, Egypťany, Peršany, zas Řeky a zase Egypťany, potom Římským impériem, arabskými chalífáty, Francouzi, Benátčany, na tři století Osmany a potom konečně Brity, dokud se neosvobodil a nebyl roku 1914 anektován a od roku 1960 byl nezávislý.
A tehdy začal vnitrostátní konflikt. Když to zkrátím, roku 1974 se porvali a tohle všechno začalo. Turecko je jediným státem, který uznává Severokyperskou tureckou republiku jako suverénní stát. Zato Kyperská republika se ve světě chová jako učebnicový příklad za celý ostrov.
Proto Kypr vypadá tak, jak vypadá a to je všechno, co k tomu řeknu. Zajímavé je, že většina Kypřanů, na severu i jihu, si dnes přeje znovu sjednocení. Myslí si, že je to problém paličaté starší generace, který by teď neměl realizován. Co se týče kultury, řečtí Kypřané jsou hodně ovlivněni Řeckem a jeho kulturou. Nicméně mluví docela zvláštním dialektem, kterému mají Řeci občas problémy rozumět. Mnoho slov má turecký a arabský podtext a je tu spousta kyperského slangu, který v normální řečtině není. Kypřané ze severu jsou si nejbližší s Tureckem.
Obě strany, i když jsou hodně ovlivněny svým náboženstvím, islám na severu a pravoslaví na jihu, vede sekulární vládní systém. Většina žen na severu nenosí ani šátky, natož typické konzervativní islámské úbory. Alkohol se prodává a pije všude. Jedna věc, co vyčnívá, je zdatnost v angličtině. Protože na Kypru dlouho vládla Británie, angličtina se stala oficiálním jazykem a asi 80 % země mluví plynně anglicky. Řečtina a turečtina jsou oficiální jazyky, ale anglické značky a překlady jsou všude a anglickou konverzaci navážete téměř se všemi, hlavně s mladší generací.
To také pomáhá, když sem přijíždí turisti, kteří výrazně pomáhají kyperské ekonomice. Pojďme mluvit o vztazích s cizáky. FRIENDZONE Víte, jak jsme v epizodě o Bosně a Hercegovině zmínili, že přítel vašeho nepřítele někdy může být taky vaším přítelem? Tak to funguje s Kyprem.
Pokud vás zajímá, kdo jsou jeho přátelé, musíte říct, o jaké straně Kypru mluvíte. Pokud mluvíte o severu, tak samozřejmě Turecko a všichni přátelé, kteří jsou v balíčku s ním. Jako Ázerbájdžán nebo Pákistán a Afghánistán a tak dále. Pokud mluvíte o řecké části Kypru, tak asi dostanete jinou odpověď. Jakožto člen EU Kypr je ten nováček, který přišel na párty s jizvama, všechny zaujal a sledují ho, když jde k míse s punčem. Izrael měl vždycky blízko k Arménii, žije zde mnoho Arménců a arménština je uznávaný menšinový jazyk.
S Izraelem sdílí stejné západní hodnoty svobodného trhu a obchodu a také svobodné demokracie. Když přijde na nejlepšího přítele, tak vám Kyperská republika řekne, že je to rozhodně Řecko. Kypr je jediný další suverénní stát, kde je řečtina oficiálním jazykem a dědictvím obyvatel. Kypřané a Řekové se absolutně milují a kryjí si záda.
Ostrovní národ Kypr je nádherný, vzdělaný a ekonomicky stabilní nepořádek. Kdo ví, jak bude v budoucnu vypadat, snad bude méně blokád a více večírků v ulicích. Zůstaňte na příjmu, příště Česká republika, také známá jako Česko. Překlad: annon www.videacesky.cz
Komentáře (9)
Prijevor (anonym)Odpovědět
21.11.2019 12:17:43
Dík za překlady tohoto pořadu!
PaeturOdpovědět
06.02.2018 13:01:05
1:42 - Máte tam zkratku VB, což je Velká Británie; ve videu ale zazní UK, tedy Spojené království.
Jinak díky za překlad, tyhle videa jsou paráda!
TaanOdpovědět
07.02.2018 17:49:28
To protože 1) v kontextu to dává úplně stejný smysl a 2) SK už je zabrané.
PaeturOdpovědět
07.02.2018 18:32:02
+Taan1) V kontextu to smysl nemá úplně stejný. Je to jako napsat, že Čechy jsou státem. Čechy jsou, tak jako VB, pouze územím. 2) Zkratka Spojeného království je v ČR, tak jako všude jinde po světě, GBR.
TaanOdpovědět
07.02.2018 21:29:11
+PaeturGBR podle alpha-3. Podle mnohem rozšířenějšího alpha-2 je zkratka pro Spojené království GB, což zřejmě znamená Great Britain. Kontextuálně to potom zapadá tak, že široká veřejnost už minimálně 30 let překládá GB jako VB a na nějaké ISO sere.
PaeturOdpovědět
07.02.2018 22:04:57
+TaanNechápu co furt řešíš. Označit Spojené království Velkou Británií je zkrátka nepřesné. Řešit tady, pod videem o Kypru, širokou veřejnost a mezinárodní normy je fakt diskuze na dvě věci.
TaanOdpovědět
08.02.2018 18:26:07
+PaeturTeď koukám, že hned větu před tím je UK přeloženo jako Velká Británie, tam by tvoje kritika byla opodstatněná. :D Ale to nic nemění na tom, že překládat UK do češtiny jako GBR je nesmysl a že v kontextu naprosto všem dojde, že se jedná o stát, nikoliv území.
Mehhhh (anonym)Odpovědět
06.02.2018 12:45:24
Korean guy!!!
skoda (anonym)Odpovědět
05.02.2018 23:21:33
skoda ze nespomenul ako frci ich ekonomika na prani spinavych penazi a vyhybaniu sa daniam...