Jak přistihnout lháře při lžiBig Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
66 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:350
Počet zobrazení:5 497

Paul Ekman, expert na neverbální komunikaci a gesta, je profesorem psychologie na Lékařské fakultě Kalifornské univerzity v San Francisku. Většinu profesního života zasvětil zkoumání projevů emocí a jako poradce mimo jiné spolupracoval na seriálu Anatomie lži či filmu V hlavě. V České republice právě vychází překlad jeho knihy Emotions Revealed (Odhalené emoce), která zkoumá tzv. mikrovýrazy - jemné nevědomé změny v mimice, které zůstávají netrénovanému oku skryty. V tomto videu se dozvíte, jak mikrovýrazy fungují a na konkrétních příkladech zjistíte, k čemu je možné je využít.

Přepis titulků

Z průzkumů veřejného mínění je zřejmé, že lidem záleží na poctivosti osob, se kterými mají co do činění. Ať už je to jejich doktor nebo politický vůdce. A přesto je to mnohem složitější. Často nechceme znát pravdu. Chcete vědět, že vás podvádí žena? Chcete zjistit, že ten, koho jste doporučili do vaší společnosti, zpronevěřil peníze? Chcete vědět, zda vaše děti užívají heroin?

Tohle jsou určitě věci, které chcete vědět a zároveň určitě nechcete. Takže je opravdu těžké říct, zda opravdu chceme přistihnou lháře. Myslíme si, že chceme. Ale co když zjistíme, že oba kandidáti na prezidenta jsou lháři? Co pak uděláme? Netvrdím, že jsou. Zásadně se nevyjadřuji k nikomu, kdo je v úřadu nebo kandiduje. Jen až jsou mimo hru, pak je to fér. Clinton řekl: "S tou ženou jsem neměl sex."

A pak jí dal jméno. "Ta žena" je způsob, jak se od ní distancovat. A teď... existuje mnoho důvodů, proč lidé lžou, a některé jsou úctyhodné. Studoval jsem lži, na kterých společnosti záleží. U kterých jde o chycení lháře. Ty, které nikdo neschvaluje. Nejčastější důvody, proč lidé lžou, aby se vyhnuli trestu za porušení pravidla.

Obvykle dojde k porušení pravidel náhodou. Příliš rychle opustíte předsíň a shodíte ze stolku džbán za 2000 dolarů. Nechtěli jste to udělat. Shodili jste ten džbán? Neřeknete, že ano. Nevím, komu se to podařilo. Nebyla na zemi, když jsem tudy procházel. Nechcete být potrestáni. Ale často se stává, že porušíte pravidlo a vědomě se rozhodnete, že budete podvádět. A budu o tom lhát.

Nepřiznám, že jsem podváděl. Nechci být přistižen. Rozhodnutí, že budete lhát, tak vzniká ve chvíli, kdy se rozhodnete podvádět. A když lidi učíme, a my to děláme formou workshopů, učíme je, jak přistihnout lháře... trvá nám to 32 hodin. Rozpoznání mikrovýrazu je velice užitečná věc. Je to výraz, který trvá asi pětadvacetinu vteřiny. Otestovali jsme okolo 15000 lidí, z různých vrstev.

A více než 99 % je nevidí. A stačí hodinový trénink na internetu a naučí se je vidět. Nicméně, to vám řekne jen to, že daný člověk skrývá své emoce. Lže v tom, že neřekne, jak se opravdu cítí. Ale to neznamená, že spáchal zločin. Je to strašný příklad, ale musím jej použít. Moji ženu našli mrtvou. Jsem první podezřelý, bohužel, ženu prostě nejčastěji zabije vlastní manžel. Ale já svou ženu miluju. Já ji nezabil.

Policie zbytečně ztrácí čas a uráží mě! Čas plyne a oni nehledají skutečného vraha. Můžu mít na ně vztek a zakrývat svůj hněv. A když si všimnete skrývaného hněvu, neznamená to, že jsem zabil svou ženu. Znamená to jen, že skrývám svůj hněv. Ovšem pokud je lež o tom, jak se opravdu cítíte, Paule? A všimli jste si mikrovýrazu, pak máte k dispozici důkaz. Za druhé je třeba si uvědomit, že poznáte jen gesta z vaší kultury.

Je to konkrétní řeč řeč těla, ale tato gesta už znáte. Nemůžete... Ale když se vás zeptám, kolik gest se dnes v Americe používá, řeknete, že asi dvanáct. Ale je jich 80. A kdybych vám je všechny ukázal, věděli byste co znamenají. A to, které se opravdu vyplatí znát, je to nejčastěji používané - pokývání hlavou, ano nebo ne.

Právě jsem to udělal. Tohle je ano a tohle ne. Ale objeví se jako mikrovýraz. Pracoval jsem na případu defraudanta, který zpronevěřil více než 100 mil. dolarů. Byl to velký případ než se objevil Bernie Madoff... Tento defraudant v řadě bank obvinil lidi z toho, že se na podvodu podíleli, což pro banky znamenalo ohrožení, protože by musely zaplatit za zpronevěru. A když se ho zeptali na jednu z falešně obviněných: "Pomohla vám ukrást peníze?" Řekl: "Ano, pomohla mi je ukrást."

A při tom lehce pokýval hlavou na znamení, že ne. Ještě méně, než já. A tady máte jedno gesto. A jednu tvář. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Reklama na nejaký workshop, kde vo finále povie tak geniálnu myšlienku že ak niekto vraví áno a kýve nie tak klame.

173

Odpovědět

Ten člověk je tak pomalej, že si koupím tu knížku, abych se ty jeho výzkumy (doufám spolehlivé a snadně aplikovatelné) naučil ještě v tomhle kalendářním roce :D protože z těch jeho videí to vidím tak na rok 2040, než domluví..

266

Odpovědět

strasna p******a

1415

Odpovědět

dobrý ... chtělo by to ten přeloženej hodinovej kurz jak poznat lháře :)

421

Odpovědět

Takže video je vlastně o tom, že si mám zakoupit seminář?

892

Odpovědět

Tohle fakt né. Dvě minuty říká o svém workshopu a potom zmíní jeden případ lži. Asi nejslabší video z dílny Big Think

1057

Odpovědět

Neví někdo, zda mají třeba online ke koupi podobný materiál? Tohle mě hodně zajímá, a jet do USA na workshop poněkud nemám možnost :D

32

Odpovědět

Trvalo mi to nájsť pár sekúnd...
http://www.paulekman.com/micro-expression-training/

33

Odpovědět

+MajroDíky moc!
Ale 300 usd... Tak to budu hledat jinde :D

61

Odpovědět

+MajroÁno, dá sa to nájsť aj tak... :D

51

Odpovědět

U nás vyšla od neho kniha "Odhalené emócie" a v čestine aj "O klamaní".

00

Odpovědět

Super, prelozili jste reklamu na workshopy v Americe na ktere se asi tezko muzeme prihlasit.. :/..

623

Odpovědět

Ako spomenul vo videu.. je to online workshop.

103

Odpovědět

A pointa toho celého je?

176

Odpovědět

Jak přistihnout lháře při lži

296

Odpovědět

+shawniquaPodívej zlato, to se pleteš. Pointa toho celého je, že potřebuje jejich peníze. Tak jim nakuká cokoliv, jenom aby mu zaplatili. Pointa toho celého je o tom jak oblbovat lidi koučinkem, výukou jazyků za 24h, školením o investicích s výnosem 25%, sommelierstvím za dvě hodiny, rychlokursem vaření nebo kreslení levou hemisférou. Ale hlavně rychle a jednoduše, bez námahy.
Chtělo by to školení jak poznat kavku nebo hejla..., při ranním čištění zubů.

223

Odpovědět

Ak odpovedas ano a kyves hlavou nie alebo opacne, tak klames. Inak celkom pekne video ale cakal som fakt nieco ine, napr. ked spominal tie mikrovyrazy tak ich aspon mohol zopar ukazat ... nevravim vsetky potom by nezarabali na workshopoch ale toto ma trocha sklamalo, jedina normalna vec bolo to kyvanie hlavou ale keby nemal hlavu na celu obrazovku asi by som si to ani nevsimol (a ak by kyval este menej ako dotycny defraudant tak by som si to asi nevsimol vobec) :)

41

Odpovědět

+halfmanTo uz by som osobne uvital viac video od Dana Arielyho :D

52

Odpovědět

Rozhovor s jedným českým psychológom, ktorý sa tomu venuje...

http://video.aktualne.cz/dvtv/poznam-kdyz-lzete-pri-pozorovani-vydrzim-i-pet-minut-nemrkat/r~ad3bffd078dc11e5b3730025900fea04/

221