Jak si uspořádat svůj čas?

Thumbnail play icon
64 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:42
Počet zobrazení:2 769
Také vás celý den rozptylují nepodstatné maličkosti? Nebo máte hodně úkolů na práci a nevíte, kde začít? Vyzkoušejte Eisenhowerovu metodu.

Přepis titulků

PLÁNOVÁNÍ ČASU Neznáme snad všichni zloděje, kteří nám kradou čas na práci? Úkoly, e-maily, telefonáty. Podívejme se na to z větší perspektivy a představme si, že tahle nádoba je váš čas. Velké kameny jsou pro vás důležité věci: velké úkoly v práci, vaše kariéra, vaše rodina.

Cokoliv. Zrníčka jsou malé všední úkoly. Odpovědi na e-maily, telefonáty, schůzky. Naplňme nádobu kameny. A teď zrníčky. Vidíte, že se tam vejde opravdu hodně kamenů. Teď to zkusíme obráceně. A vidíte, na vaše kameny stěží zbude místo.

Takže kdo si nestanoví žádné priority, toho připraví o čas drobné všední věci. Tenhle problém zná i Thomas. Sotva se ráno pustí do práce, už ho ruší naléhavé e-maily, telefonáty, schůze nebo kolegové. A než se naděje, celý den je pryč.

O volném čase může Thomas leda snít. A jestli to tak půjde dál, mohlo by se mu totéž stát i s jeho ženou. Co tedy může Thomas udělat, aby si svůj den uspořádal efektivněji? K tomu může posloužit třeba Eisenhowerova metoda. Podle ní se úkoly rozdělí do 4 typů podle důležitosti a naléhavosti. Největší prioritu mají důležité a naléhavé úkoly.

Ty musí Thomas vyřídit hned a osobně. Pro Thomase je to třeba obchodní oběd s důležitou zákaznicí. Důležité úkoly, které ale nespěchají, se naplánují a vyřídí později. Ale pozor! Pokud bude Thomas odkládat tyhle úkoly příliš dlouho, stanou se z nich rovněž naléhavé úkoly. Pro Thomase sem patří i jeho soukromý život, tedy i jeho žena.

Organizaci druhého pole by tedy měl věnovat dostatečnou pozornost. Když je úkol naléhavý, ale ne důležitý, může Thomas poprosit kolegu, aby ho převzal, anebo jím někoho pověřit. Do čtvrtého pole patří úkoly, které nejsou ani naléhavé, ani důležité. Ty končí v koši.

Hodiny strávené úpravami prezentace by byly příkladem takového úkolu. Eisenhowerův princip tedy Thomasovi pomáhá vměstnat do nádoby velké i malé kameny. A z toho se raduje nejen Thomas, ale i jeho žena. Překlad: Nefi www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář