Jordan Peterson – Jak fungují závislosti

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:48
Počet zobrazení:6 912

Jak vznikají závislosti na drogách? Jak nás závislost ovlivňuje a proč je obtížné se jí zbavit?

Přepis titulků

Pojďme si promluvit o závislosti. Když si dáte kokain, předchází tomu nějaké kroky. Některé jsou nedávné – staly se těsně před tím. K některým došlo daleko dříve – jsou hodně vzadu v řetězci událostí. Když si dáte kokain, tak vás to nabije dopaminem, což je skvělý pocit, ale také to posílí ty rutiny, které tomu předcházely. To je princip posílení. To posílení je nepřímo úměrné tomu, jak dávno se ta událost stala – čím blíže, tím víc to zesílí.

Ale ty vzdálenější jsou také trochu posíleny. Protože byste mohli říct: „Co jsi dělal před svou poslední dávkou?“ A odpověď zní: „Jak dlouho před?“ Čím blíže, tím větší odměna. No a pokud tu osobu přesunete z jejího běžného prostředí a dáte ji do léčebného centra, zbaví se fyzické závislosti, což je v případě kokainu zvláštní věc.

Stačí krátce, týden, dva určitě, to platí i pro heroin a alkohol. Pokud ten člověk přežije ty záchvaty. Takže je vyléčený, již není fyzicky závislý. Ale nechte tu osobu jít a ihned se objeví starý kámoš, se kterým ty drogy vždy bral. A prásk! Dostane šílený absťák. A to proto, že ta věc uvnitř není vůbec mrtvá.

Je aktivována tím podnětem. Je to rutina. Ne, je to osobnost. Chce jedinou věc – kokain. Potlačí jakékoliv nesouvisející myšlenky. Bez problému použije lži, obzvlášť pokud byly posíleny, což určitě byly. „Kampak se chystáš, synu?“ Zalžete a za deset minut si dáte drogu a ta malá lež právě povyrostla. Nebo zkoušíte přestat, ale řeknete si: „K čertu s tím!“ A pokaždé, 10 minut před tím, než si tu drogu dáte, si řeknete „K čertu s tím!“ a to uděláte tisíckrát…

Věřte mi, rutina „K čertu s tím!“, ta potvora bude silná, bude živá. A nezmizí jen tak, nemůže, jste to vy, vyrostlo to tam. Můžete vytvořit jinou rutinu, abyste ji utlumili, a můžete ji časem rozložit tím, že jí nedáte to, co chce. Ale nesmíte jí dát, co chce, ve všech těch souvislostech, které již máte spojené s tou drogou.

Někteří z vás možná kouřili a zkoušeli přestat. Uvidíte, že začnete mít absťák, když si dáte kávu nebo když dovečeříte, když dotelefonujete či ráno vstanete. Ve chvílích, kdy jste tu drogu pravidelně konzumovali, s čímkoli jste ji měli spojenou. Dokonce i komplexní činnosti, jako je ukončení rozhovoru, probudí absťák. To může časem vyhasnout, pokud to budete trestat nebo tomu nedodávat, co to chce.

Ale často musíte vytvořit jinou rutinu, abyste to ztlumili. Ale ta rutina bude poněkud křehká a může ji narušit stres. [Nesrozumitelný dotaz] Jistě, ibogain je zcela jiný případ, protože to vypadá, že má přímý fyziologický efekt. Ale závislost má kognitivní složku – je plná myšlenek, tužeb a potřeb. Možná budete muset přestavět celou svou osobnost, abyste tu věc dostali pod kontrolu.

Například náboženská konverze je velice efektivní léčba alkoholismu. To je částečný důvod, proč fungují Anonymní alkoholici. Náboženská konverze, což je totální změna osobnosti, je vlastně jedna z mála věcí, které efektivně léčí alkoholismus. Nevíme, jak to vyvolat… To vlastně není úplně pravda, protože rané studie o LSD… LSD bylo poměrně slibné pro léčbu závislosti na alkoholu.

A nedávné výzkumy psilocybinu ukazují, že pokud lidé mají po jeho požití mystický zážitek, jejich úspěšnost v zanechání kouření je zhruba 80 %. Což je mnohem více, než má jakýkoliv farmakologický způsob odvykání kouření. Dobře, měli bychom pro dnešek skončit, uvidíme se za týden.

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

youtube.com/watch?feature=emb_title&v=HLWgVpmo1e0

Někdo odkaz smazal, kdo ví proč

30

Odpovědět

Díky :) Zdroj je určitě lepší než nějaký chytrácký řečičky.

20

Odpovědět

V prvním a zatím posledním rozhovoru od hospitalizace Peterson zdůrazňuje fakt, že nikdy nevyloučil ze svojí filosofie sám sebe jako potenciální oběť nebo objekt klamu/chyby. Jinak řečeno, to, že před něčím varuje, neznamená, že do toho sám nemůže spadnout.

30

Odpovědět

Tak tohle mne dostalo 🤣 Ten závěr byl jasný, asi ine kafe 🤣

01

Odpovědět

Tuhle přednášku měl před tím nebo po tom, co se stal závislý na antidepresivech, co si sám předepsal?

15

Odpovědět

Jordan Peterson je teď prakticky odepsaný vyfetlo... celkem ironie :)

310

Odpovědět

Zeptej se proč má takové znalosti a pochopení pro lidi kteří jsou prakticky duševně mrtví.

00

Odpovědět

Celkově je nutno toto video brát s reservou, protože je to tak moc obecné, až to skoro není pravda. Nejsou zmíněny předpoklady a příčiny (např. nevhodný styl výchovy, rodinné poměry, sociální status, traumata z dětství a jiná), kterými je nutné se také v terapii zabývat pro udržení abstinence od drog. Základní detox těla může být týden = při testu nemáte drogy v moči, ale aby se ten člověk dal trochu dohromady, tak jsou ideální 3-4 týdny (v Česku běžná doba pobytu na detoxifikačním oddělení). Pak je možné s ním terapeuticky pracovat. Souhlasím s tím, že závislý zpravidla musí změnit způsob života a u uživatelů drog často zásadně (kamarádi, práce, bydlení, trávení volného času). To že si vezmete LSD a díky zážitku nebudete závislí je blbost. I v Česku se na pomezí vědy experimentuje s tím, že pod dohledem týmu expertů užijete LSD, čemuž předchází spoustu hodin terapie a po takovém zážitku (který lze těžko nějak kontrolovat) následuje spousta dalších hodin terapie, kdy se tento zážitek zpracovává. Každopádně je to metoda diskutabilní, vědecky nepotvrzená.

66

Odpovědět

Evidentně ti uniklo, že on to v tom videu nepřímo říká. Zmiňuje tam spouštěče , který aktivují chuť na drogu. A právě říká, že čím jsou s menším časovým odstupem, tím jsou silnější. Takže třeba u cigaret je to kafe. (Jsem zvyklý dát si cígo po kávě.) A s odstupem času slábnou. A to je to co ti uniklo nebo si nepochopil. Můžeš být z dětství naučený malinko od rodičů, který hulili a ty si to přebíráš do dospělosti i když na podvedomé úrovni a mnohem slabší variantu. Takže výchova a sociální prostředí jsou v tom již obsaženy.

10