Práce ve vězeníLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:152
Počet zobrazení:12 663
John Oliver už několikrát mluvil o podmínkách ve věznicích v USA, ale dnes se zaměří na to, jak to vypadá, když vězni chtějí (nebo musí) pracovat. A jak je možné, že pokud už pracují, vydělávají naprosto směšné částky? Pokud vás napadá, k čemu ve vězení potřebujete peníze, tak k překvapivě hodně věcem.

Přepis titulků

Vězení – pokud nevíte, co to je, nechám to vysvětlit milovaného dětského baviče v klipu, který nezestárl. Všichni tito lidé, kteří jsou právě ve vězení, taky byli dětmi. Pak ale udělali něco špatného a hloupého. Nejdřív to začalo maličkostmi, které byly čím dál větší. Možná jim to napoprvé prošlo a mysleli si, že je nikdy nechytí.

Pletli se. A nyní jsou ve vězení. Ano, to jsou. Měli čekat, že se to stane. V pořadu jsme už mluvili o problému přelidnění věznic, ale tento příběh není o tom, kdo je ve vězení, nebo zda tam patří, ale o tom, co dělají, když tam jsou. Obecně řečeno je to o práci trestanců.

Přes 60 % lidí ve vězení pracuje. Věznice jsou dnes víceméně provozovány vězni. Víte to, pokud jste viděli alespoň jediný díl Lock Up na NBC. Nejběžnější je práce v kuchyni nebo úklidová služba. Vysávám koberce a vynáším koše. Od pondělí do pátku pracuju v prádelně. Právě skončil na nejvyhledávanější pozici mezi vězni.

Prodavač v obchůdku. Práci v obchůdku jsem nedostal hned na začátku. Nosil jsem jídlo, umýval nádobí a pak se propracoval nahoru. Oprah taky nezačínala hned ve svém pořadu. Takže... Má samozřejmě pravdu, Oprah nezačínala ve své show. Oprah vznikla tak, že zářící magická koule shromáždila veškerou sílu Země v jediném dokonalém bodě.

Pak kouli ošukalo světlo a výsledkem byla Oprah. Takhle se Oprah zrodila. Existují rozdíly mezi prací ve vězení a prací venku. Hlavně pokud jde o peníze. Průměrná mzda ve vězení je 63 centů za hodinu. To je průměr!

To znamená, že existují státy, kde vydělávají výrazně méně. V Texasu, Georgii, Arkansasu a Alabamě vězni nejsou za práci placeni vůbec. Někde vás nutí do práce pod pohrůžkou disciplinárních testů. Pokud odmítnete pracovat, mohou vás donutit nebo vás pošlou na samotku. To je otroctví. Pracujete zadarmo a pošlou vás na samotku, pokud odmítnete?

Nebo vás donutí pracovat zadarmo? Proč se tomu neříká otroctví? To není dobré. "Proč se tomu neříká otroctví?" Když se na tohle musíte ptát, něco už je špatně. "Kolik mám mít tetování svastiky?" "Který z maminčiných šuplíků nočního stolku jsi otevřel?"

Už je to zlé, jen musíme zjistit, jak moc. Odpovědí na otázku, proč se tomu neříká otroctví, je to, že to vlastně tak trochu otroctví je. Chování k vězňům jako k otrokům je vepsáno v Ústavě. 13. dodatek říká, že otroctví je zrušeno, kromě případů, kdy je to trest za zločin. Dodatek, který ruší otroctví, by neměl obsahovat slovo "kromě".

Vím, že s vězni se jen těžko soucítí. Když se před pár lety projednávalo, zda by vězni neměli dostat přidáno, tito lidé na Foxu to brali jako dobrý vtip. Vězni ve vězení se soudí o minimální mzdu za práci, kterou za mřížemi odvedou. To by měl být zločin. Tvrdí, že si zaslouží minimální mzdu. Jako by se zločin měl vyplácet.

Proč nechat zločin, aby se vyplácel? Zločin by se neměl vyplácet, je to snadné. Selský rozum je jednoduchý. Selský rozum. Je to snadné. Zaprvé, pokud to sledujete bez zvuku, asi se domníváte, že to byl diskuzní panel o erektilní dysfunkci. I se zapnutým zvukem to nemůžete vyloučit. Ale já to chápu, spojení "zločin se nemá vyplácet" zní jako selský rozum.

Ale je to mnohem složitější. Pravdou je, že když spojíte neexistující nebo minimální mzdy vězňů s překvapivě vysokými náklady jejich příbuzných, tak na tom můžeme prodělat všichni. Dnes se podíváme na to, jak vězni vydělávají a utrácí peníze, a na společnosti, které na nich vydělávají. Začněme tím, že práce vězňů může mít mnoho podob. Často jde o práci v kuchyni nebo pomoc při úklidu.

Někde vězni pracují jako hasiči. Při loňských lesních požárech v Kalifornii kolem 12 % hasičů byli vězni. Rád bych připomněl, že pro mnoho z nich to byla uspokojivá práce. Další den jsme před ohněm zachránily pár domů. Žena vyšla na svou zahradu a poděkovala nám za to. Měly jsme pocit, že děláme něco důležitého.

To, že můžeme splatit dluh a potenciálně zachránit životy, je vážně něco. To dává smysl. Zachránit život musí být velmi uspokojující. Proto je Batman vždy v tak dobré náladě. Jeho frází je: "Jéé, jsem Batman!" "Rád bojuju se zločinem!" "Je to boží!

Zbožňuju to!" Tohle navíc vypadá jako nejlepší možný scénář. Rádi pracují, jsou prospěšní společnosti a naučí se něco nového. Ale za zmínku stojí, že plat těchto hasiček za tuto nebezpečnou práci je mezi 3 až 5 dolary denně. Pokud si myslíte, že získají zkušenosti, které jim pomohou potom získat práci, tak to není pravda. Kalifornský zákon zapovídá lidem s kriminální minulostí, aby se stali záchranáři.

Být hasičem ve vězení je jako být jako studentem umění na vysoké. Možná je to zábava, dokud tam jsi, ale až vylezeš ven, věnovat se tomu nebudeš. Slyšíš to, Thessaly? Budeš pracovat na personálním, budeš mít oblíbený hrnek a polštář s nápisem "čas na víno". Budeš čučet z okna a toužit po sladkém objetí smrti. Přesně jako všichni ostatní. A boj s ohněm není ta jediná nebezpečná práce, kterou dělají.

V louisianské státní věznici se někteří účastní vězeňského rodea, kde je to naprosto šílené. Vezměte si trestanecký poker. Čtyři trestanci nervózně sedí u herního stolu a velmi neklidný býk se prohání kolem. Vyhrává ten, který jako poslední stojí či sedí. Proč to děláte? Peníze.

Jsem na mizině, ale potřebuju si najmout soukromého vyšetřovatele na svůj případ. Za práci ve věznici získá dva centy na hodinu, ale zde může získat stovky dolarů. No ty krávo! To je šokující. Vím, že tohle není ten hlavní problém, ale pokud máte hru, kde býk napadá skupinu lidí, neříkejte tomu trestanecký poker, říkejte tomu vybýčená.

Vím, že to není hlavní problém, ale někdo to už musel zmínit. Být napadán býkem pro zábavu ostatních je okrajová záležitost. Většina vězňů dělá rutinní práce za minimální nebo žádný plat. Problémem je, že se na ně pak nemusí pohlížet jako na lidi, kteří splácí dluh společnosti, ale jako na bezplatnou pracovní sílu. Netvrdím to jen já. Poslechněte si louisianského šerifa Steva Pratora.

Když stát během vězeňské reformy začal některé vězně propouštět, veřejně přednesl neobvyklou stížnost. Kromě těch špatných – a těmhle říkám špatní – propouštíme i některé dobré, kteří nám každý den myjí auta, čistí je, vaří v kuchyni a podobně. Tím šetříme peníze.

A teď je propouštíme. Pustíme lidi, kteří pro nás pracují. Zamyslete se nad tím, co tam říká. Tvrdí, že někteří lidé musí zůstat za mřížemi, protože jsou příliš cenní jako zdroj bezplatné pracovní síly. Stejný plán měl i padouch ve Vykoupení z věznice Shawshank. Abyste se stali padouchem Stephena Kinga, musíte být mnohem méně pitomější, třeba ďábelské auto nebo chlap, co si zapomene vzít kabát.

Mnoho vězňů raději pracuje, než aby celý den sedělo v cele. To dává smysl. Zakázat trestancům práci není řešením. Přidat jim by pomohlo, ale nebylo by to snadné. Věznice jsou na jejich práci tak závislé, že zvýšení mezd by mohlo stát stovky milionů dolarů ročně. Vím, že někteří se právě mohou ptát: "Na co vězni potřebují peníze?"

A právě odpověď na tuto otázku je důležitá. Může se zdát, že ve vězení si žijete zadarmo. Ale vaše náklady mohou být vysoké. Třeba právní poplatky, ale i základní potřeby jako mýdlo nebo šampón. Jak zákonodárci v Arizoně nedávno zjistili, věznice po ženách požadují, aby si kupovaly přípravky osobní hygieny. Zákonodárci projednávají nový zákon, který by měl hradit veškeré ženské potřeby.

Jako první návrh projednala komise složená z 9 mužů. Někteří byli z tohoto úkolu trochu vykolejení. Slyšení o tomto návrhu jsem opravdu neočekával. Nečekal jsem, že uslyším o vložkách a tampónech. A o problémech period. Dobře. Dobře... Dvě poznámky. Problémy s periodou zní jako název lékařské učebnice z doby, kdy jsme ženské nálady léčili elektrickými šoky nebo topením.

Zadruhé, jsem šokován tím, že muž, který si zvolil takovýto účes, není expertem na ženy. Faktem zůstává, že až do loňského roku arizonské vězeňkyně měly k dispozici jen 12 vložek měsíčně. Což – jak aspoň polovina z vás ví – často nestačí. Další intimní potřeby nejsou levné. Základní plat vězně začíná na 15 centech za hodinu.

Aby si koupili jedno balení vložek, musí pracovat 21 hodin. Teoreticky mohly ženy, které jich potřebovaly víc, požádat dozorce, aby jim lékař udělil výjimku. Problémem je, že v Arizoně a na mnoha dalších místech vězni musí platit poplatek za to, že je lékař prohlédne. Bývalá vězeňkyně, která před komisí vystoupila, vám popíše realitu. Nejpodstatnější je, že pokud chci lékaře požádat o dodatečné vložky, pokud mám třeba silnější menstruaci než posledně, musím zaplatit 4 dolary, aby mě lékař vůbec prohlédl.

Po zdanění vydělávám 9 centů. Myslíte si, že vydám celý měsíční příjem za naději, že mi přidělí další vložky, pokud se rozhodne, že je potřebuji? Nejenže je směšné, že musí platit za to, aby se vůbec někdo zabýval tím, zda potřebuje další vložky, ale představte si, jak musí problém se silnými měsíčky přednášet před tímto zmateným obličejem.

Je jasné, že mnoho vězňů trpí ohromnou propastí mezi tím, kolik vydělávají, a tím, co potřebují. Pokud mají štěstí, mají někoho mimo vězení, kdo jim posílá peníze. Ale i to je složitější, než si myslíte. To nás přivádí k poslední absurditě. Soukromým společnostem, který stojí mezi trestancem a vnějším světem.

Řekněme, že chcete poslat peníze dceři nebo synovi ve výkonu trestu. Největší společností, která vám to umožní, je JPay. Ale má to háček. V mnoha státech nemají rodiny jinou možnost, než použít JPay. Pro 450 tisíc rodin je JPay jedinou cestou, jak jim poslat peníze. Společnost si účtuje poplatky ve výši až 45 %. Když mu chci poslat 50 dolarů, z karty musím odeslat 70. Pro lidi jako Pat Taylor, kteří sotva vycházejí, to není snadné.

Prostě nezaplatím složenky. Zaplacení složenek prostě nechám na později. Ano, aby poslala 50 dolarů, musí zaplatit 20 navíc. Víte, co to znamená? Ticketmaster by si měl dát pozor! Pokud jde o zasrané poplatky, do města se přistěhoval nový blbeček! Vybírání poplatků za převod peněz není jediným způsobem, jak vydělávají. Securus, mateřská společnost JPay, také zajišťuje vězňům hovory a videohovory.

Je to odvětví o hodnotě 1,2 miliardy ročně. Reklamy Securu vypadají jako laciné reklamy Applu. Tváří se jako milá společnost zaměřená na spojování lidí. Je hezké, že uznávají důležitost toho, jak je důležité se s ostatními spojit po telefonu. To je víc, než dělá AT&T. Bum! A máš to, táto! Tohohle synka nezkrotíš!

Tenhle synek hraje tvrdě! Se mnou to nebudeš mít lehké! Drbáním bříška mě neuklidníš! Ale tahle reklama vám však neřekne, jak drahé toto důležité spojení je. Hovor mezi státy může vyjít na dolar za minutu. Zařízení spravované společností Securus si mohou účtovat 3 dolary za první minutu a 16 centů za každou další.

Cena se rychle šplhá nahoru, což může být problém pro rodiny, které mají omezené příjmy. Shayna Palles je vdaná za muže, který byl odsouzen k 7,5 letům ve vězení. Palles platí drahé telefonní hovory, aby udržela dceru ve spojení s otcem. - Jsme tam. Honem! - Tatínek! Ale 6 dolarů za hovor její situaci neusnadňuje. Někdo může říct, že 6 dolarů denně nic není.

Ale když máte malé dítě, 6 dolarů denně je půlka balení plenek. To je drsné. Neměli byste si vybírat mezi tím, zda dítě uvidí tátu, nebo zda mu koupíte plenky. To je základní definice zasrané situace. A pokud toto spojení omezíte nebo úplně vynecháte, může to mít vliv na život ve vězení. Poví vám to ti, kteří tam byli.

Mnoho lidí, kteří jsou ve výkonu trestu, se upínají k těmto hovorům, dopisům a návštěvám. To je vše. Pro to žijí. Takhle tu přežívají. Viděl jsem chlapy, které rodina nepřišla týden či dva navštívit a oni pak na 90 dní skončí v díře. Cítili se sami. Cítí se osaměle. Ve vězení rodinu nevybudujete.

Má pravdu, kontakt s rodinou je důležitý. Vím, že to s tím nesouvisí, ale skončit v díře na 90 dní je Stingův výraz pro rychlovku. Pokud vás napadá, že rodiny mohou obejít telefonní poplatky tím, že je navštíví osobně, tak mohou, ale i to se mění. Věznice se snaží co nejvíce omezit návštěvy ve prospěch videohovorů.

Můžete tam přijít, ale přesto nakonec možná budete sedět v jiné místnosti a uvidíte je na obrazovce. To je něco, co Securus vyžaduje. Do roku 2015 některé kontrakty s věznicemi zahrnovaly požadavek, aby zakázaly veškerá osobní setkání. A to je čiré zlo. Stroj, který vydělává peníze tím, že brání lidem vidět svoji rodinu, zní jako předmět na vrcholu Satanova wishlistu na Amazonu.

Hned nad superštěnicemi, květákovou rýží a samotnou existencí Amazonu. Zní to nelidsky, ale lidé provozující věznice budou trvat na tom, že je to bezpečnostní opatření. Pokud omezíte návštěvy, omezíte pokusy o předání kontrabandu. Nemusíte se bát kontrabandu.

Skrz videohovory do věznice nepropašujete kontraband. Takže je to o kontrabandu. Problémem je, že výzkum ukazuje, že videohovory množství kontrabandu nesnížily, protože je snazší ho tam propašovat jinými způsoby. Za pomoci strážných, zaměstnanců a občas i sov. Ale přiznávám, to je většinou čistě problém Azkabanu. Proč tak tlačí na videohovory?

Těžko říct. Ale za zmínku stojí, že věznice často získávají podíl z hovorů a videohovorů. Řeknou vám, že peníze jsou do fondu pro blahobyt vězňů, ale tento fond je často využíván jinak než pro blaho vězňů. Jeden okrsek tři čtvrtiny peněz utratil za mzdy zaměstnanců, jiný si za to nakoupil tasery. Tasery!

To definici spojení "blahobyt vězňů" posouvá do doslova šokujícího významu. Když to vše spojíte, získáte situaci, kde nejenže ubližujete vězňům, ale i všem kolem nich. Jedna ze tří rodin vězňů řekla, že se kvůli telefonním hovorům nebo návštěvám zadlužili. To je hrozné. To vězni nedává příliš nadějí do života po propuštění. Současný systém nízkých platů a vysokých nákladů nevyhovuje nikomu, až na společnosti, které z toho masivně těží.

My sami s tím můžeme bojovat. New York nařídil, že hovory z věznice musí být zdarma. Connecticut podobný zákon připravuje na příští rok. Pokud chcete větší změny, třeba platit vězňům více, tak to také jde. Ale jak jsem řekl, bude to neuvěřitelně drahé a velmi nepopulární.

Viděli jste, jak lidé říkají, že se zločin nevyplácí. To je selský rozum. Ale vysoký počet vězňů v této zemi bude přetrvávat, protože se skrývají skutečné náklady. Docílili jsme vytvoření skupiny špatně placených vězňů, finančního vysávání rodin, které nic neprovedly, a občas získávání peněz z toho, že vězně do vzduchu vyhodí dobytek.

Myslím si, že v ten moment jsme od selského rozumu už hodně vzdálení. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

OMG to je doják až mi ukapla slzička. Kdyby bylo vězení stejné jako kdysi tak by vězni dělali silnice, stavěli sídliště a dělali v kamenolomu či uranovém dolu.

Pak by si to každý rozmyslel...

11

Odpovědět

Líbí se mi, jak tam zase použili srdceryvné video o tom, jak je táta od rodiny na víc jak 7 let za mřížema, akorát už nějak zapomněli říct, za co tam je. Pokud někdo spáchá úmyslný TČ, musí počítat s dopadením + vězením a tedy i určitým "postihem" pro celou rodinu. Tohle všechno by měl zvážit, než se takového činu dopustí a pokud se i potom rozhodne ho spáchat, není 6 dolarů za den za videohovor problém společnosti nebo systému, ale jeho.

Byl bych pro, aby se vězení kategorizovali. Podle druhu činu, společenské škodlivosti i případné recidivy. Pokud je někdo v base víc jak 3x za stejný čin (loupež, násilné činy), je pravděpodobnost převýchovy minimální a takového člověka je potřeba naprosto eliminovat od slušné společnosti.

81

Odpovědět

Rád bych některé "diskutující" upozornil, že trestem téměř v 99% státech celého světa je: "Trest odnětí svobody nepodmíněně ve výši X let". Nikde není napsáno, že tam máte pracovat, že se nemůžete s nikým stýkat, psát, volat, že vás tam mají převychovat. Jediným trestem, je to, že vám vezmou svobodu = zavřou do vězení.

Každý z těchto internetových soudců si vůbec neuvědomuje, že lidi můžou jít do vězení kvůli dluhům, kvůli nešťastné autonehodě, kvůli nehodě v práci, kdy byli zodpovědní, aby se nestala. Přijde vám, že tyhle lidi potřebuju převýchovu a otrocké podmínky, ačkoli nikomu záměrně neublížili a jsou to normální lidi, kteří udělali špatné rozhodnutí nebo měli obrovskou smůlu?

Obrovské množství lidí v USA a jiných státech sedí kvůli držení nebo užívání marihuany. Teď tu křičíte a chcete pro tyhle lidi přísné tresty a převýchovu. Až se to za pár let zlomí a tráva bude legální, tak těmhle lidem řeknete co? Je dobře, že jsme tě v tom vězení zlomili a chovali se k tobě jako ke kusu hadru. Teď si užívej svobody, o které jsme tě vězení nic nenaučili jo a btw už si můžeš zapálit legálně.

Zamyslete se trochu. Třeba i nad tím, jestli bychom si měli brát inspiraci ze země, kde jdou na dračku neprůstřelné batohy pro školáky...

235

Odpovědět

V tom případě chci víceúrovňové vězení. Pokud jsi způsobil nešťastnou autonehodu, půjdeš do mírnější úrovně vězení s lepšími podmínkami. Zde se můžem bavit o lepší vězeňské hodinové mzdě a jiných benefitech. Pokud jsi znásilnil a rozřezal sousedovu osmiletou dceru, půjdeš do přísnější úrovně vězení. Povinná práce. Nulová mzda. Po čase za dobré chování možný přesun do mírnější úrovně.

31

Odpovědět

Taky se dá argumentovat tím, že nikde není napsáno, že stát má živit své vězně a dopřávat jim "rozptýlení", aby se nebouřili.

31

Odpovědět

+UrzaJe to psáno v listině základních lidských svobod. Jde na to jestli na vězně pohlížíme jako na člověka ,či nikoliv.

21

Odpovědět

Vězení je trest a jako k takovému se k tomu má přistupovat. Práce bez mzdy. Návštěvy, telefonáty, dopisy, apod. jen zcela vyjímečně. Vždyť do vězení se nechodí za odměnu, ale za trest. Vězení by mělo samozřejmě převychovávat, ale mělo by mít i jistý odstrašující smysl. Asi to nechápu, ale jestliže někdo někomu ublíží, okrade, zabije, tak by neměl mít nic jako návštěvy apod. Měl by makat od rána do večera.

88

Odpovědět

Na začátku 40. let by z tebe v určitých částech Evropy měli někteří vůdci velikou radost...

85

Odpovědět

Jenomže ono to prostě nefunguje. Pokud nemá vězeň kontakt s rodinou, tak se pak po návratu z vězení nemá kam vrátit. Ve vězení si pak ověřil, že pracovat se nevyplácí (minimální mzda) a bez čistého rejstříku se práce těžko hledá. Takže se vrátí k tomu co umí - trestná činnost. Vězení pak sice trestá (což se ctnostným občanům moc líbí), ale nepřevychovává. Naopak si prostě vyrábí další zločince (a to stojí mimochodem i hodně peněz).

Umožnit vězňům kontakt s rodinou je právě pro zmenšení recidivy fakt klíčové. A vydělají na tom pak všichni.

130

Odpovědět

+XYZNa druhou stranu, pokud budou mít vězni jakýkoliv kontakt s rodinou, pokud budou mít práci placenou(i když mizerně), pokud mají jiné další výhody, tak já v tomto nespatřuji ten trest. Ano, v zákoně se píše"trest odnětí svobody", nikoliv tedy nucené práce atd. Jenže v mých očích je to prostě trest a jako k takovému by se k tomu mělo přistupovat. Samozřejmě, pokud jde někdo do vězení za neplacení alimentů a podobné společensky ne nebezpečné činy určitě není třeba velké přísnosti. Naopak za společensky nebezpečné činy, bych si to představoval, tak jak píšu.
Sám jsem s několika bývalými vězni mluvil, tak dvou třetinám bylo tak nějak jedno, že si pár let poseděli. Zbytek se z toho ještě nějakou dobu po propuštění oklepával a už prý by tam nikdy nechtěli.

00

Odpovědět

+Wenzltakže stojí mě před otázkou
buďto spravedlnost a víc lidí bude trpět kvůli recidivě
nebo miň utrpení pro nevyné (oběti recidivistů) a vaše pomsta
opravdu stojí něco tak dětinského jako je pomsta za utrpení pro celou společnost ?

11

Odpovědět

+12345Tady nejde o žádnou pomstu, natož o mojí. Nechápu, co má společného spravedlnost s tím, že bude trpět více lidí kvůli recidivě. A proč míň utrpení znamená moji pomstu.
Pojďme si vzít například tuto situaci. Budete kompletně vykraden. Pokud to nebude LP, ale "normální" loupež a zloděje chytí, dostane tak čtyři roky a za tři ho nejspíše pustí. Ve vězení nebude dělat, protože nemusí. Dostane najíst, bude mít lékařskou péči. Neříkám, že pobyt ve vězení i takhle jsou prázdniny, jenže spousta vězňů to takhle bere.Až ho pustí, tak bude znovu nějakou dobu krást než ho chytí a celé se to bude opakovat. Ano, ne všichni jsou recidivisti, ale pohledejte a uvidíte jaká recidiva u nás je. Z mého pohledu je třeba zavést tvrdší pobyt ve vězení, aby jak jsem psal, mělo i odstrašující efekt.

01

Odpovědět

+Wencllepší podmínky a snaha o práci s vězni snižuje recidivu tedy snižuje utrpení které bude společnosti zbůsebeno poté co vezen vyjde z vežení to je fakt
spravedlnost v tomto případě (dle vás) znamená horší podmínky pro věžne a menší důraz na práci s vězni tedy tedy více utrpení pro společnost

10

Odpovědět

+123456Názorová shoda nenastane :-) Každopádně děkuji za debatu.

01

Odpovědět

Nemaj páchat, k****i. Oliver si moc dobře neuvědomuje že ve chvíli ,kdy budou mít vězni vše pod nosem, přestanou pracovat, na všechno se vyserou. Drtivá většina v USA jsou z***i, kteří si nezaslouží být venku a nic jiného než život v kriminále neznají. Ať tu ukážou tyhle a ne nějaký hodný a příkladný mukly. Pak by se nakupovaly jen ty tasery.

44

Odpovědět

O tom jsem docela premyslel.. vis vubec jake je slozeni veznu v USA? Kolik lidi je tam za nejake nasilne ciny, kolik lidi za ekonomickou kriminalitu a kolik lidi napr za nejake drobnejsi veci? Proc si myslis ze vetsina nezna nic jineho nez zivot v kriminale?
Ja tyhle veci nevim, ale byl bych v tom dost opatrny.. kolik z nich je tam v dusledku 'valky proti drogam', kdy cernoch za jointa dostane klidne pul roku, ne-li vice.
A opet - veznice jsou rizene soukromymi firmami a snazi se o vysokou recidivitu, protoze v tom maji penize.. to zkurveni systemu ja natolik velke, ze je mu nutne pricist velkou cast viny na nynejsi situaci. Tj. na situaci, kdy ma USA nejvetsi podil veznu na obyvatele na svete a z velkych statu naprosto suverenne nejvetsi.

62

Odpovědět

+papVětšina vězňů (v českých věznicích) sedí za maření výkonu soudního/úředního rozhodnutí (jinými slovy řídí bez papírů, nebo neplatí alimenty). Takže u nich se dá těžko diskutovat o "nezaviněnosti".

31

Odpovědět

Když v ~7:12 "dodgebull" (alá dodgeball - vybíjená), tak bych doporučil překlad "vybýčená" :)

150

Odpovědět

Díky za perfektní postřeh, opraveno :)

50

Odpovědět

No a co?

225

Odpovědět

Práce ve vězení má být samozřejmost a má být vnímána jako splácení dluhu společnosti za způsobenou újmu, a jako taková nemá být placena. To ovšem nevylučuje možnost si přivydělat ještě dobrovolnou prací navíc. Aspoň takhle to vidím já. Co by jako zločinci ještě chtěli?! Vězení má být přece za trest.

631

Odpovědět

Ano, má být za trest, ale nemá finančně vysávat tvou rodinu, nemá to být novodobé otrokářství, nemá to být způsob, jak si bohatí lidé napakují kapsy pomocí fikaně vymyšlených firem.
A hlavně je potřeba nezapomínat, že primárním smyslem pobytu ve vězení (kromě trestu) by měla být náprava, aby vězeň po návratu do společnosti fungoval jako spořádaný občan. Čemuž odtržení od rodiny, další zadlužení a nemožnost pracovat ve spoustě zaměstnání nepomůže ani za mák.

537

Odpovědět

+XardassJa bych to spise videl tak, ze prace OK, ale zbytek toho, co Oliver zminil byly prasarny vuci veznum, ktere jsou problem samy o sobe... kdy je to predevsim o tom obvyklem rysu USA - vse delaji soukrome firmy, ktere jenom rejzuji a berou kde se da.
Tj. prace veznu za maly / zadny plat je dle me Ok a ostatni veci (jako tt vlozky, doktori, kontakt s rodinou) by se meli resit samy o sobe. Zvyseni platu tyhle problemy muze potlacit, ale nevyresi..

191

Odpovědět

+XardassFinančně vysávat rodinu? Ne, jak jsem řekl, má být i možnost si přivydělat dobrovolnou prací navíc, což zajistí peníze rodině, pokud vězeň nějakou má. Způsob, jak si bohatí napakují kapsy? Ne, práce má pouze finančně pokrýt náklady věznice za živení vězně, protože nevidím důvod, proč by měli obyčejní lidé ze svých daní platit živení někoho, kdo je poškodil (je jako komunitu). Platit má vězeň, ne společnost, jinak trestáte společnost, ne toho, kdo si to zaslouží. Dále je pak možné, aby touto prací vězeň vydělal peníze na alespoň částečné odškodnění své oběti, pokud to vůbec je možné. Odtržení od rodiny? Tak s tím se snad v případě odnětí svobody tak trochu počítá, ne? A tuto práci bych pak vnímal jako součást tohoto trestu, ne jako něco navíc. Ano, máte pravdu že smyslem vězení je (kromě izolování nebezpečné osoby) náprava, ale také, jak jsem již řekl, splacení dluhu společnosti. Takhle jsem to myslel, nepodporuji žádné otrokářství.

48

Odpovědět

jdou tam za trest ano, ale jak u soudu uslišíš tak je to trest odnětí svobody ne nucené práce takže?!?

124

Odpovědět

+coAno to je pravda, je rozdíl mezi odnětím svobody a nucenou prací. Ale já věřím, že by mělo být jako trest ukládáno obojí zároveň. Stejně jako třeba člověk, který spáchal zločin a je psychicky nebo seuálně nemocný, tak dostane trest odnětí svobody a k tomu ještě léčení, tak úplně stejně kterýkoliv vězeň, který byl příčetný, má dostat za trest odnětí svobody + nucené prace, s možností si ještě další prací i vydělat nějaké peníze, ale nucená práce opravdu placená být nemá, tím by samozřejmě již z principu ztrácela smysl. Věřím, že by se tyto dva tresty měly ukládat souběžně, protože jak už jsem psal výše, trest má být vždy jak zaprvé izolace nebezpečné osoby, zadruhé potrestání a náprava, a za třetí splacení dluhu společnosti. Ale nemá smysl se opakovat. Já samozřejmě svůj názor nikomu nenutím, ale jsem přesvědčen, že takto to má být správně.

110

Odpovědět

Mě by tak zajímalo, zda si uvědomujete kolik lidí tam sedí za úplné kraviny, třeba za držení drog atp... Za mě je feťák a alkoholik úplně stejně nebezpečný a nehodnotný pro společnost, akorát 1 může vysávat společnost legálně a druhý za to jde sedět. Nevím tedy, proč by měl feťák dělat nucené práce, zatímco alkoholik se propije do invalidního důchodu. Ano, vězni by měli pracovat, třeba i teda zadarmo, ale tím pádem potřeby pro jejich nápravu by měli dostávat zdarma - doktora, psychologa, návštěvy rodiny nebo ty pošahaný vložky. Představa, že jako vězenkyně hasička zachráním dům před požárem a pak si nemám při krámech ani dát co do kalhotek mi přijde trochu absurdní. A ještě pak jako bonus jakmile z vězení vylezu ani nemůžu dělat práci, kterou jsem ve vězení dělala, protože jsem po výkonu trestu... WTF?! To bych pak určitě měla velkou motivaci nadále nevyjebávat se státem, který tenhle systém vymyslel...

102

Odpovědět

+xxtTak úměrně závažnosti zločinu samozřejmě i tvrdost trestu. S těmi feťáky je to pravda, že by měli být trestáni za zločin pod vlivem stejně, jako třeba opilec za stejný zločin. Ale to je jen jeden případ. Potřeby zadarmo - ano, ale musí je vynahradit tou prací. Bez práce nejsou ani potřeby, a tyto potřeby by měly být hrazeny právě z hodnoty vzniklé tou prací. S tím hasením - ne, takovou práci bych vězňům vůbec nesvěřil, pouze něco jednoduchého, co vytvoří nějakou hodnotu, z níž se potom zaplatí pobyt ve vězení, potřeby a kompenzace obětem. Tedy třeba práce ve výrobě mi přijde úplně ideální. Zaměstnavatel bude mít díky vězni určité množství vyrobeného zboží, z jehož zisku zaplatí jeho náklady ve výkonu trestu. A to že vás po výkonu trestu nechtějí skoro nikde zaměstnat - no, není to hezké, ale tak to už chodí. Bývalému vězni nikdo nevěří a na to má daná osoba myslet před tím, než spáchá zločin. Je to sice hnusný, když to takhle řeknu, ale je to tak.

26

Odpovědět

No tak uz jsem se dozvedel asi vsechno. Proc k..va by sme se meli k lidem co jsou v base chovat jako v bavlnce ve vezeni jsou za trest neco udelali a jsou zavreny. To mi pripomina jak u nas zavreli nijakyho vegana a on si stezoval ze nedostava ve vezeni veganske jidlo. Nemeli by jsme jim kazdy vecer jim natrast poslatrek a urovnat perinku? Driv chodily makat do lomu dneska musi chudacci zametat a jeste breci ze za to maji malo penez. To s tema zenskejma je pravda dost na ho.... pokud uz jsou v base meli by dostat to co potrebuji nutne k preziti. Hygienicke potreby a podobne. Ale aby si stezovali ze za praci dostavaji malo penez mi prijde stejne smesne jako tem panum z konkurencni TV ze kterych si tam J.O. dela legraci. Podle me by mela jejich prace pokryt naklady na jejich vezneni a kdyz jim neco zbyde tak jim to davat na nijakej ucet aby meli nijakej zaklad az je pustej. To ze tam vyberou tri srdcervouci pribehy uz ani nema cenu komentovat. Dost mozna by tohle bylo dobre odstupnovat podle toho po kolikate jsou ve vezeni a taky hlavne za co. A pak jim podle toho davat vyplatu. Nema cenu davat penize cloveku kterej je v base po 8 a pokazde kdyz ho pusit udela to same co predtim.

429

Odpovědět

Asi se mnou bude málokdo souhlasit, ale čistě z principu. Pokud dělá vězeň nějakou práci která má určitou hodnotu, měl by za ní dostat adekvátní peníze, i třeba s povinností hradit si z nich svůj pobyt ve vězení. Pokud s vězněm systém vydrbává a chová se k němu jako by byl otrok, těžko může doufat, že až vyjde z vězení bude chtít být součástí takového systému a nezačne s ním taky vydrbávát.

433

Odpovědět

Ale tohle je kapitalismus v praxi..

Nechceš makat za 5 centů za hodinu, nevadí, nastoupí jiní....

Nechceš koupit vložky za měsíční plat, nevadí, koupí jiní

Základní premisou kapitalismu je totiž, že hodnotu dávají věcem, či službám hlavně lidé (kolik jsou schopni poptávat, či nabízet).

Tedy nabízí se otázka, proč by měl být trh defermovan tím, že musí ' zaplatit' vložky, oblečení, vodu, stočné vězňům, ale lidem před branami věznice ne ( viz lupič, který ukradl jeden dolar, aby mu byla poskytnuta přiměřená lékařská péče)...

516

Odpovědět

+UrzaJistě, jenže premisou kapitalismu je i to, že peníze vládnou. A bohužel ne všichni bohatí lidé, jsou tak osvícení, že se k ostatním snaží chovat podle strategie win - win...

03

Odpovědět

Pokud bude systém vyjebavat s ' oranžovou ' vestou, tak si aspoň uvědomí, jaké to je nosit ' bílou', nebo ' modrou ' vestu

03

Odpovědět

+UrzaJo, ale myšlenka že po oranžové vestě (kterou získáš např. z mladistvé nerozvážnosti) už si tu "bílou" nebo "modrou" jen sotva nasadíš není asi nejlepší motivátor pro nápravu...¨

20

Odpovědět

Orange Is the New Black

46