Měly by být hranice Blízkého východu překresleny?

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:103
Počet zobrazení:7 765

Mnoho lidí včetně některých politiků navrhuje v souvislosti s chaosem na Blízkém východě překreslit hranice, umožnit vznik novým státům (např. Kurdistánu) na úkor rozpadu jiných států (např. Sýrie). Může ale takové řešení fungovat? 

Přepis titulků

Před sto lety zuřila První světová válka. Jak konflikt dosáhl vrcholu, Britové a Francouzi se potají setkali s cílem rozdělit si po skončení války Blízký východ. Pamatujeme si to jako Sykesovu-Picotovu dohodu a zanedlouho oslavíme její sté výročí. Když se dnes podíváme na Blízký východ a vidíme tolik problémů, mnozí říkají, že kdyby nebylo této dohody, kdyby nebylo britského kreslení hranic a ohraničení, Blízký východ by mohl vypadat úplně jinak. Naskýtá se tedy otázka: Co kdyby byly hranice Blízkého východu překresleny?

Existuje spousta způsobů, kterými by se to dalo provést. Co kdyby byly hranice určeny podle etnika? Každý si pamatuje příběh Lawrence z Arábie a jeho arabské povstání. Slíbil Arabům vlastní stát a mnoho Arabů čekalo jeden stát pro všechny Araby žijící na Blízkém východě. Byla to Sykesova-Picotova dohoda, která tento slib pohřbila, přičemž slibovala vzájemně se vylučující výsledky jiným stranám. Jsou ale všichni Arabové stejní?

V roce 1952 svrhl Gamál Násir egyptskou monarchii a Egypt se stal ohniskem arabského nacionalismu. Myšlenkou bylo, že by Arabové měli mít jediný stát, že by hranice měly být vymazány. Fungovalo to? Egypt se snažil sjednotit se Sýrií, ale kulturní a politické rozdíly mezi těmito dvěma státy byly příliš velké. Podobně se později snažilo sjednotit Jordánsko s Irákem, ale také to nefungovalo.

Když projdeme arabské území, z Casablancy do Káhiry a z Bagdádu do Bejrútu. mnoho Arabů v rozdílných státech ani nerozumí dialektu toho druhého. Tak výrazně se odlišují. Pokud o Blízkém východu můžeme něco říci, tak nikdo nemůže být někam přiřazen pouze na základě jedné věci. Nikdo prostě není jen arab, jen žid nebo jen šíita, nebo prostě člen toho nebo onoho kmene, člen té nebo tamté rodiny.

Každý má velice složitou identitu a to může vést k rychlému rozpadu jakéhokoliv politického rozdělení založeného výhradně na etnickém původu. Takže co kdyby byly hranice Blízkého východu překresleny dle náboženství? Třemi nejrozšířenějšími náboženstvími Blízkého východu jsou judaismus, křesťanství a islám. Ale kdo je jejich mluvčím? A když dojde na islám, slýcháme o rozdělení na sunnity a šíity a tyto skupiny nevypadají, že by v blízké době došly ke společnému závěru. Pokud chcete státy dělit dle náboženství, co se potom stane s menšinami v těchto náboženských státech?

Budou mít nějaká práva, nebo se budou muset přesunout jinam? Nepřineslo by to další etnické čistky? Jen se na chvíli zamyslete nad Islámským státem. Zabíjí šíity, zotročuje jezídy a vystěhovává křesťany. Tohle přejí lidé Blízkému východu? Jeden z dalších problémů týkajících se rozdělení Blízkého východu souvisí s geografií a historií.

Jedno údolí by mohlo patřit jedné menšině, druhé údolí další menšině, třetí zase té první a tak dále. Takže překreslit hranice na základě náboženství by bylo velice složité. Co kdyby byly hranice překresleny na základě zeměpisných hranic? Je nějaký přirozený způsob, jak to udělat? Většina populace Blízkého východu žije podél pobřeží nebo řek, takže když jdete přes široká území Blízkého východu potkáte velice hustě zalidněné oblasti následované stovkami kilometrů málo zalidněných oblastí.

Řekněme si něco o populačních centrech. Vezměte si třeba Nil a Úrodný půlměsíc. Tady máme Egypt a Irák. Zde pobřeží Středozemního moře. Izrael, palestinská samospráva, Libanon a Sýrie. Pak tu máme všechny státy Perského zálivu. Omán, Spojené Arabské Emiráty, Katar, Bahrajn, Kuvajt a Saudskou Arábii. Dalo by se to nějak přerozdělit? Samozřejmě. Ale jde o to, že když začnete překreslovat hranice podle zeměpisných parametrů, bude to ve výsledku velmi podobné současnému stavu Dostanete státy obklopené populačními centry a potom nakreslíte hranice někde v poušti, jen abyste jednotlivé státy oddělily.

A co všichni ti lidé, kteří říkají, že státy Blízkého východu jsou umělé? To mohla být možná pravda přes sto lety, ale je tomu tak i dnes? Sto let je velice dlouhá doba a Jordánci, Iráčané, Egypťané, Saudové i Libanonci si vyvinuli vlastní identity, a i kdyby jste hranice překreslili, zmizely by tyto identity založené na sto letech společných dějin, literatury, jazyku a televizních pořadů?

Pravděpodobně ne. Když lidé studují Blízký východ nebo tam sami žijí, je těžké být optimistou. Ostatně je to oblast se spoustou problémů, které vždy vypadají, že se každou chvíli vymknou kontrole. Pokud nás ale posledních sto let, tak to, že na to neexistuje žádná kouzelná formule. Měl by Blízký východ mít nové hranice?

Měla by být stoletá Sykesova-Picotova dohoda odhozena na smetiště dějin? Napište nám do komentářů, co si myslíte , a dejte nám vědět o dalších tématech, která byste tu rádi viděli.

Komentáře (77)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jediné imělé rozdělení vidím v případě Kurdů, kdy na ně zapomněli, a v případě Palestiny, kde jednu zemi také násilím rozdělili a doteď se nemohou shodnout. Jedni hranici posunují, druzí nesouhlasí ani s původním rozdělením.

33

Odpovědět

takzvaný palestinci mohli mať vlastný štát a odmietli...Je to "národ" teroristov, nie vyjednávačov.

24

Odpovědět

+TatraŽe odmítli je pravda, nicméně stát vyhlásili v roce 88 a od té doby se snaží o jeho prosazení. Každý dělá chyby, netřeba kvůli tomu perzekuovat další generace.
Ke zbytku se nemá ani cenu vyjadřovat. Když pominem to, že nic jako "národ teroristů" neexistuje, tak ani to, že Palestinci jsou teroristé není pravda. Většina terorsistických organizací je sice na Blízkém Východě, ale ne v Palestině. :)

13

Odpovědět

+MikeEhm... popieraš, že "vláda" "palestíny" sa skladá majoritne z členov teroristickej organizácie Hamas? Popieraš, že palestínci pravidelne oslavujú útoky na izraelských civilov? Popieraš, že "palestína" má záujem na zničení izraela? V prípade, že áno, tak si korunovaný hlupák, žijúci vo vlastnom svete, pretože to sú fakty...."palestína" nieje nič iné ako arabská verzia nacistického nemecka. No jo... rozdiel tam je... Nacistické nemecko bol aspoň skutočný štát :D

11

Odpovědět

+TatraAno, popírám. :) A dokud si o tom neseženeš reálné informace a budeš mít info jen z médií, tak se nemáme o čem bavit. :)
Spojovat Hamáš a vládu Palestiny je docela k smíchu. Říká ti něco jméno Arafat a podobně? Škoda mluvit, když někdo nezná historii ani současnost na Blízkém východě a umí jen papouškovat omleté lži....

01

Odpovědět

+MikeHamas v roku 2006 vyhral volby do palestinskej narodnej správy.
Arafat je vodca teroristickej skupiny Fatah zodpovednej za viac ako 2000 útokov na židovské obyvatelstvo.

Lži? :) Vďaka, aspoň viem s kým sa bavím :) Choď popierať holokaust a zapáliť svojho žida. Na mňa už prosím nereaguj ty nacistická špina

01

Odpovědět

+TatraMěl by sis zjistit fakta. A ne vycházet z toho, co se zdá na první pohled jako správná úvaha. Už jsem ti to jednou napsal.
Obviňuješ mě tu jako antisemitu, přitom sám se svým antisemitismem přímo chlubíš.. Já se stavím za práva jak židů, tak Palestinců. A ty tu neskrývaně antisemiticky pokrytecky strkáš všechny Palestince do jednoho pytle.

Asi to byla náhoda, když většina států světa uznala Palestinský stát. Asi to byla náhoda, když OSN uznala Palestinskou autonomii. Asi to byla náhoda, když OSN popírá nároky Izraele na druhou polovinu Jeruzaléma a odsuzuje jednání Izraele na Palestinském území.
Ty se tu snažíš o něco, co se dá nazvat rasismem. :) Ony se asi vlády světa mýlí co? A jen ty to víš správně.

Jediné co umíš je urážet a obviňovat a myslet si, že jen proto, že obhajuju národ, co je perzekuovaný, tak jsem hned zastáncem holocaustu? Panebože zamysli se nad sebou...

On Arafat nedostal tu Nobelovu cenu míru jentak...

Neobhajuju Hamas a neobhajuju teroristické činy, ale vybrat si něco co se ti hodí pro tvou argumentaci, je prostě ubohé.
Palestina je svéprávný stát s vlastní vládou a s tím co píšeš nemá nic společného..
Napíšu ti to ještě jednou, zjsiti si znovu fakta o historii Palestiny, o tom, kdo se za ní staví, o šinnosti OSP atd...

Já ti tu nebudu vypisovat to, co si můžeš najít sám. A už vůbec ne potom, co mě antisemita bude obviňovat z antisemitismu. Nazdar.

01

Odpovědět

+MikeMyslíš OSN, ktoré bez povolenia buduje chatrče na izraelskom území?
Myslíš OSN, ktoré nerobí absolútne nič s právami ľudí v UAE?
Toľko k OSN

Na nobelovú cenu bol nominovaný aj Adolf Hitler...
Toľko k nobelovke

Okrem pár kúskov ad hominem si nenapísal nič čo by popieralo čo som písal vyššie.
Vládu tzv. "palestíny" ovláda teroristická organizácia hamas a fatah.
Palestína nieje štát. Je to územie so samosprávou.

Tie tvoje ad hominem drísty si nechaj pre svojich nacistických kamarátov, tu s tým nikoho neoblbneš.

01

Odpovědět

+TatraA si myslíš, že tvoje argumenty jsou něco platné? To, že OSN udělá pár špatných věcí, neznamená, že je celkově špatná. Hitlera do toho netahej, jelikož kdy on dostal nominaci a kdy ji (a za co) dostal Arafat.
Navíc jde o celkový pohled světa a pořád žijeme v demokracii a pokud Palestina je autonomií, musíme to respektovat.
O osadách radši ani nemluv, pokud nepřipustíš co dělá Izrael na území Palestiny, dke si staví svoje opevněná městečka. :)

Palestina stát je, uznaný většinou zemí světa. To je prostě fakt. Není uznán celosvětově, ale to se tu pak můžeme bavit o Krymu, Tibetu, atd atd...

A tím, že použiješ pár latinskejch slov ti to na pravdě nepřidá. A že zase přidáš urážky o nacismu na mou osobu, tím taky svoje argumenty nevylepšíš. Jen je vidět, s jakým blbcem se tu bavím.

A tímhle byhc to ukončil. Vytahuješ tady věci, které nemají s Palestinou nic společné a popíráš práva určitého národa na svou existenci. To mi stačí...

00

Odpovědět

+Mikeprosím vás zabanujte niekto toho nácka...

01

Odpovědět

+TatraA ty jsi mi pán chytrák. Já tu žádnou rasu neshazuji, zato ty tu máš antisemitické tendence vůči Semitům v Palestině a nejspíš také v celém Arabském světě.
Takováhle předpojatost, xenofobie, rasismus a antisemitismus je nacismu určitě blž, než moje obhajování lidských bytostí. ;)
Takže klídek.

00

Odpovědět

+MikeAk je rasizmus tvrdiť, že judea (izrael) je domov židov a nie arabov, tak potom som rasista :)
Tie tvoje nacistické múdra si nechaj pre kamarátov :)

01

Odpovědět

+TatraAno, jsi. Jelikož Palestina je domovem jak židů, tak křesťanů i Arabů.
Židé na ni mají nárok asi ta stejný jako Keltové na českou republiku nebo Indiáni na Ameriku. Ale všichni víme, jak tyto nároky dopadají. Jsou promlčené. Nevím proč by ml být Izrael násilím výjimkou.

Já nemám nic proti Židům, kdežto ty máš něco proti Arabům. Takže ano, jsi rasista. Kdežto já nácek nejsem. Nemáš k tomu jediný předpoklad mě takhle nazývat. Neumíš argumentovat, nechápeš problematiku a jen třepeš nadávky...

00

Odpovědět

+Mikeok, nazi.

01

Odpovědět

+TatraProsimtě, už radši mlč, Jen tu sypeš urážky.

00

Odpovědět

+Mikeok, nacek.. rozkaz...

01

Odpovědět

+TatraBože za co mě trestáš. :)
Jestli si myslíš, že nadávkama něco vyargumentuješ, tak fakt ne. :D
Jen mi tu krásně ukazuješ, s kým mám tu čest se bavit. :)

00

Odpovědět

+MikeNazívať Mao Tse Tunga komunistom nieje nadávka ale fakt.
Ty si nácek a už som ti x krát písal, že by som ocenil, keby si na mňa nereagoval. Ak máš chuť sa baviť, môžeš... aj v ČR existuje hromada nacistických klubov... smelo si to uži

01

Odpovědět

+TatraJá jsem se tu snažil slušně komunikovat, ale ty tu jen urážíš a mluvíš o něčem, o čem nevíš zhola nic. Urážíš ostatní lidi titulem, který pořádně ani nevíš co znamená.
Pokud nechceš reagovat, nemusíš, ale vyprošuju si, aby mě nějakej fracek co umí jen jediný slovo "nácek" neustále urážel....

00

Odpovědět

+Mikeok, nazi.. rozkaz

01

Odpovědět

+TatraSi nedáš pokoj. :) Škoda že se tu nedá nikde nahlásit příspěvky, protože tohle už je na ban.

00

Odpovědět

+Mikedobre nácek, neotravuj...

01

Odpovědět

+TatraNevim jestli se mám smát nebo ne, ale takhle infantilního člověka jsem fakt dlouho nepotkal... :))

00

Odpovědět

+Mikedobre nácek.. chod si zahajlovať

01

Odpovědět

+TatraJá už fakt jen čekám kdy tě zabanujou. Seš ty normální, že umíš jen jednu větu furt dokola? :)
Mě už to baví jen ti odepisovat, jak dlouho to vydržíš. Racionálně uvažovat neumíš, jen urážet a dělat ze sebe ignoranta...

00

Odpovědět

+MikeIste, od nacistu to sedí...

01

Odpovědět

+TatraA jinak v pohodě? :)

00

Odpovědět

Řešení je vcelku jednoduché. Nechme je, ať si to vyřeší sami, protože jen řešení vzešlé od nich samotných bude účinné. My jim můžeme jít příkladem a poskytnout radu či nezávislé stanovisko, pokud o něj požádají, ale jinak se nevměšujme. Ano, budou se tam dál rubat mezi sebou a lidé budou trpět a umírat, ale to je cena za zkušenost. Evropa si prošla staletími válek a dvěma největšími válečnými konflikty v historii lidstva, abychom si uvědomili, že je lepší žít spolu v míru. Stejnou zkušeností si musí projít oni. To je jako s dětmi. Můžete jim 100X říkat, že plotna je horká, ale dokud se jednou nespálí a nezískají tak zkušenost, tak neuvěří. Zároveň jim nesmíme umožnit zdrhnout k nám. Možná se to zdá na první pohled kruté, ale z dlouhodobého hlediska to životy zachrání.

407

Odpovědět

Promiň, ale lidé si uvědomovali už dávno, že je lepší žít spolu v míru, jen diktátoři na to měli vždy jiný názor.

23

Odpovědět

+Alberto123No nevím, ale v československých dějinách to byly vždy jen ozbrojené bojůvky, které se snažily rozbít naši celistvost.

Diktátoři pak hráli svou roli "užitečných idiotů", kteří tyto bojůvky zachraňovali.

11

Odpovědět

+Alberto123Jasně, po pádu diktátorů tam zavládl mír. A není diktátor bez podporovatelů.

30

Odpovědět

vysvětli mi, jak životy zachrání, když je nebudeme pouštět k nám a necháme je ve válečný oblasti?

414

Odpovědět

+FrankVždyť 4,5 milionový Libanon hostí až dalších (neoficiální údaj) 1,5 milionů uprchlíků. Navíc většina uprchlíků ve státech EU27 jsou (nepočítáme-li pracovní emigranty z jiných států EU27) Albánci. Tedy většinu válečných uprchlíků už nyní k nám nepouštíme a necháváme je v této oblasti (Libanon ukončil svou občanskou válku v roce 2006 i po zásahu syrských vojsk).

12

Odpovědět

+orcinusorca2016to není odpověď na otázku jak to zachrání životy

15

Odpovědět

+FrankZachrání to životy tak, že budeme podporovat právě země jako je Libanon-není už v občanské válce (tamější stabilita je také velice křehká), na svém území má nejvíce syrských uprchlíků.

Ve videu také není zmíněno, že to byl právě také Libanon, který tvořil "Sjednocenou Arabskou republiku" spolu s Egyptem a Sýrií.

11

Odpovědět

+orcinusorca2016:D meleš nesmysli, Libanon má 4.6 milionu obyvatel z toho už teď třetinu tvořej uprchlíci. Ze sýrie utekly už čtyři milony lidí a a ještě hodně uteče.. a Libanon asi těžko zvládne víc uprchlíků než má obyvatel
a taky nevim proč by Libanon měl vzít všechny a my nikoho :D

17

Odpovědět

+FrankPodle těchto stránek v Libanonu celkově 6 milionů lidí (https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/le.html), tedy 4,5 milionů místních a dalších 1,5 milionu uprchlíků.

Dále v kolonce "net migration rate" je uvedeno pro Libanon záporné číslo- lidé opouští tuto zemi (https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2112rank.html#le) a jako na potvoru pro Českou republiku (Czechia) je tam číslo kladné. Jsi to tedy ty, který mluví nesmysly.

11

Odpovědět

+orcinusorca2016takže kdybys tam narval 4 miliony syřanů , ta země to zvládne? omg ty jsi dement..

17

Odpovědět

+FrankTo jsem nikdy netvrdil.

Tvrdil jsem, že se má pomáhat lokálně, aby se "klub potřebných zemí blízkého východu" nerozrostl také o Libanon a Jordánsko...

11

Odpovědět

+orcinusorca2016Jinak další zemí krom Jordánska a Libanonu může v tomto regionu pomoci i Kuvajt (4,4 milionů obyvatel; z toho zhruba jen 30% "Kuvajťanů"). Jenže ti si raději najmou dva Indy, nebo Egypťany místo toho, aby pomohli svým "souvěrcům z potížích".

11

Odpovědět

+orcinusorca2016ano, kdybych byl syřanem, určitě bych rád uprchl z válečné zóny do země, kde válka hrozí

16

Odpovědět

+FrankZase překrucuješ to, co jsem napsal.

V Libanonu je nyní křehká stabilita. Jordánsko je stabilní zemí už asi 40 let. Kuvajtu se bez Saddáma, který už nějaký pátek pod drnem, daří relativně dobře.

Naopak je to západní Evropa (Francie, Nizozemsko), kde se rozmáhá nový nacionalismus-ten má svou hlavní příčinu v migraci z Afriky a "východní Evropy", nikoli v migraci z blízkého východu.

03

Odpovědět

+orcinusorca2016teď tě tedy budu citovat:
"Libanon-není už v občanské válce (tamější stabilita je také velice křehká)"
Kdyby sis mohl vybrat mezi Jordánskem a Německem, kam bys šel?
nacionalismus nemají na svědomí uprchlíci nýbrž tupost generace x, která prostě jen čekala na záminku
tato diskuze už ztrácí smysl protože to stejně nikdo nečte a vy s Moorem věříte stejně jen tomu, co je pro vás pohodlné
můžu jen doufat, že ještě dlouho nebudete mít volební právo

15

Odpovědět

+FrankAno, v Libanonu už NENÍ občanská válka ("Libanon ukončil svou občanskou válku v roce 2006 i po zásahu syrských vojsk").
Dále jsem psal, že Libanon byl součástí "Sjednocené arabské republiky", tedy k Libanoncům se Syřané chovali jako takový velký brácha.

Poskytovat Syřanům azyl až na území EU27 je cesta, jak naplnit kapsy pašerákům a několik tisíc rovnou odsoudit k smrti utopením. Právě tato cesta je "pohodlná", protože bude zahrnovat je zlomek uprchlíků, nikoli co nejvíce.

21

Odpovědět

+orcinusorca2016první dva odstavce jsou jenom uhýbání od tématu
ani na jeden můj poznatek z minulýho komentáře si neodpověděl
a když ten azyl syřanům neposkytneš, neumře jen pár tisíc, umřou miliony, protože ty lidi se nemaj kam vrátit

14

Odpovědět

+FrankPrávě, že se do Evropy dostali "jen deseti tisíce syrských uprchlíků" (Německo-115 tisíc, Švédsko-60 tisíc), ale v Libanonu (1,5 milionu), Jordánsku (600 tisíc) a Turecku (2 miliony) jich je okolo 4 milionů.

Nakonec vnitřně vysídlených Syřanů jsou další dva až pět milionů.

(A jestli Německo-překonat Středozemní moře; riskovat utopení; riskovat setkání s mafiány; nebo Jordánsko-překonat 250 až 500 km po silnici; být v kulturně blízkém prostředí. Tomu se říká dilema, které si musí vyřešit každý uprchlík, nikoli poznatek. )

21

Odpovědět

+orcinusorca2016proboha ty jsi vůl, je to snad jejich rozhodnutí kam půjdou a kam ne, navíc z jordánska nikdo neutíká..
můžeš mi prosím říct, kolik je ti let? tipuju tě na 13

16

Odpovědět

+FrankPrávě to jsem napsal, že je to dilema každého uprchlíka. A navíc jsem tak odpovídal na tvou otázku.

A že ze Jordánska nikdo neutíká? Tak proč mají "net migration rate" na 217. místě (https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2112rank.html#jo) a nad Sýrií jsou tak o pouhá tři místa výše?

Promiň, ale s blbcem se nemá ztrácet čas. Zkus si o migraci nejdříve něco přečíst a potom vynášet rychlé soudy.

21

Odpovědět

+orcinusorca2016ano ty vždycky odpovídáš, v předchozích příspěvcích, aby to nevypadalo, že jsi dement..
otázce ohledně věku jsi se vyhnul, jestli na to odpovíš v nějaké připnuté odpovědí výše, táhni
jestli se ptáš na to, jestli bych přijmul jordánce, tak ne - a pokuď si představuješ, že ti co z jordánska utíkají jsou jordánci a ne uprchlíci z válečných oblastí, jsi mimo
zkus mi aspoň odpovídat postupně protože tahle tvoje metoda je vážně zbabělá, ale chápu, že tví kamarádi ze základky to dělají stejně

04

Odpovědět

+FrankKlidně ti odpovím....
je mi 27 let;

a opět překrucuješ, co jsem napsal. Napsal jsem, že lidé utíkají i z Jordánska.
A důvod, proč utíkají i z Jordánska? Že by proto, že do roku 2014 měli i nepojištění uprchlíci zdravotní péči zdarma? A že z celkových dvou milionů ošetřených uprchlíků (od začátku krize) se dostalo loni pomoci jen 200 tisíc uprchlíkům.
(https://www.middleeastmonitor.com/20160329-jordan-paid-2-billion-towards-health-care-services-for-syrian-refugees/)

Jasně, nic z toho nevíš, Jen házíš náhodné údaje, které sis vytáhl z nosu.

10

Odpovědět

+orcinusorca2016tvůj věk beru, myslel jsem si, že generace y je osvícenější, bohužel asi jen na západě.
a já tě překrucuju? napsal jsem jen, že pokuď si něco myslíš, jsi mimo. já nevěděl co si myslíš a nepsal jsem to.
pokuď jsi celou tuhle diskuzi myslel tak, že bys poslal finanční pomoc jordánsku - přijde mi to jako zajímavý nápad - na začátku jsme se ovšem bavili úplně o něčem jiném.

03

Odpovědět

+FrankBavili jsme se o tom, že i když se Německo tváří jako spasitel a hlavní dobroděj světa, ve skutečnosti jsou to státy v okolí-Libanon a Jordánsko, které jsou tím (neviditelným) samaritánem a dobrodějem.

Jinak je o tobě docela vypovídající, že chceš přijímat Syřany, ale Jordánci už ti "smrdí".

10

Odpovědět

+orcinusorca2016Bavili jsme se o tom, jak zachrání životy, nechat je tam kde jsou, tj v sýrii.
Jordáncům na hlavu nepadají bomby, nejsou ve válečném stavu, tudíž lidé kteří odtamtud utíkají jsou migranti ekonomičtí.

05

Odpovědět

+FrankP. S. Jasně můžeš dát pro příklad 100 eur Hansovi, aby ubytoval Syřana. Ale tímto pomáháš Hansovi.
Taky můžeš dát 100 eur UNHCR, aby nakoupila mobilní buňky od IKEI, a poslala je do Sýrii. Tím pomáháš IKEI.

Nebo můžeš poslat 100 eur do LIbanonu, nebo Jordánska, aby se vytvořil nábytkářský průmysl přimo tam.

11

Odpovědět

+FrankP.S. A asi je logické, že vlády EU27 by měly podporovat uprchlické tábory co nejblíže postižených zemí. (Nejúčinnější způsob, jak vymýtit pašeráky s lidmi, nejrychlejší způsob, jak se mohou postižení lidé vrátit do svých domovů.)
Další zemí, která poskytuje azyl pro uprchlíky je Jordánsko (8 milionů lidí celkově, 2 miliony Palestinců, 600 tisíc Syřanů.)

Německo, které se nyní tváří jako přítel všech potřebných (samo o sobě vyhlašovalo, že může akceptovat až půl milionu syrských uprchlíků), má na svém území "pouhých" 115 tisíc syrských uprchlíků, 40% ze všech, kteří v roce 2015 oficiálně požádali o azyl.

11

Odpovědět

+FrankJe třeba se na věc dívat z dlouhodobého hlediska. Nechte je ve válečné oblasti a budou umírat statisíce, možná miliony. To vytvoří tlak na řešení situace zevnitř a až k tomu dojde, nadejte trvalý mír. (krize je donutí se změnit.) Dovolte jim před řešením problému utéci a konflik bude trvat desetiletí a i když na několik let utichne, tak nebude neustále vyvěrat na povrch. Navíc se přenese i do Evropy. Sice bude umírat mnohem méně lidí, ale v hodně dlouhém horizontu, takže jich celkově bude více. Nenajdeme řešení, které nebude stát lidské životy. Pokud se o to budeme pokoušet, tak nedojde k žádnému řešení.

191

Odpovědět

+Moor8těžkej blábol.. konflikt bude trvat stejně dlouho s uprchlíkama i bez nich a jenom zásah zvenčí ho může ukončit dřív. nevím kde si vzal že se přenese i do evropy ale nevidím k tomu jedinej důvod :D

113

Odpovědět

+FrankProblém je v tom, že tahají nábožeství do světských věcí a že tak nevyjdou sami se sebou. Tento problém trvá už staletí a bude trvat tak dlouho, dokud se nenaučí sekularizaci a vzájemné teleranci. A ať půjdou kamkoliv, tak si tenhle problém ponesou sebou, tedy i do Evropy. Nejříve půjdou nám po krku a pak se budou zabíjet mezi sebou zhruba dalších 500 let. Zásah zvenčí situaci možná uklidní, ale za čas to vypukne na novo jen s jinou záminkou.

150

Odpovědět

+Moor8Dané poznání jim nelze vtlouc do hlavy, ale musí k němu dospět přirozenou cestou sami. Evropa si prošla několika staletími náboženských válek a útlaku a dvěma světovými válkami, aby se tohle naučila. Teď si tím musí projít oni a my jim jen můžeme jít příkladem.

61

Odpovědět

+Moor8přesně tak, přicházejí k nám protože nemají rádi náš sekularismus
taky o nich mluvíš jako o jednom člověku.. jsem jenom rád, že lidé jako ty od druhé světové nejsou u moci

016

Odpovědět

+Frankneříkám, že nemají rádi, ale že k ní ještě nedospěli a tak ji nevzali za svou. "Utíkají" k nám proto, že to je výhodné a myslí si, že na to mají právo. Mluvím o nich jako o celku, ale jinak to ani nejde.

Koukám, došly ti argumenty a tak se uchyluješ ke kletbám. Být jako ty, tak poznamenám, že lidé jako ty nás dovedou ke třetí světové.

50

Odpovědět

+Moor8jo moore mezi fašistama hrajicíma si na chytrý, a lidma kterejm neschází soucit
na diskuzním fóru jsi machr ale nic z toho co jsi řek nedává smysl - myslí si že na to mají právo - přečti si deklaraci lidských práv a uvidíš že na to právo mají
napiš tyhle bláboly Okamurovi,, kdyby ti bylo 18, přivzal by tě do strany

06

Odpovědět

+FrankJak se říká: Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Ono nestačí to jen myslet dobře, ale je třeba u toho také přemýšlet. Máš velmi omezenou a hédonistickou morálku. Hlásáš to, co tobě přinese pocit sebeuspokojení, ale v konečném důsledku to jen škodí. Vysvětlím ti to na příkladu:
Feťák trpí, protože potřebuje dávku a chce, aby mu ji někdo dal. Morální člověk mu ji nedá a donutí ho, aby si prošel absťákem. Feťák bude trpět, bude řvát bolestí a proklínat toho, kdo mu nepomůže (dá dávku), přestože může. Ovšem až si tímto projde, tak se zbaví závislosti. Kdežto člověk s hédonistickou morálkou mu dávku dá. Feťák bude šťastný, bude mu děkovat a hédonista bude mít ze své „pomoci“ dobrý pocit. No a feťák si za nějaký čas dá zlatou. (Dávka, kterou se předávkuje a zemře.)
Tedy pokud chceš někomu pomoci, tak musíš zvážit následující:
1) Zda pomoc skutečně potřebuje.
2) Zda si pomoc zaslouží.
3) Jak skutečně pomoci.
4) Aby pomoc nezničila toho, kdo pomáhá.
Ale tohle chce moc přemýšlení a to bolí. Takže je snadnější pomáhat každému, kdo natáhne ruku a jak on chce. Nemusíš nad tím přemýšlet, vděčnost přijde hned a pocit sebeuspokojení také. A úplně nejlepší je, když to za tebe zatáhne někdo jiný, třeba daňový poplatník, který s tím nesouhlasí, ale toho se nebude nikdo ptát. Z lidí jako ty, se mi chce blejt.

91

Odpovědět

+Moor8ok moore ten citát vymysleli tobě podobní zpohodlnělí tupci..
pokud feťák jsou milony uprchlíků, tak jsou závislé na míru a ty bys je poslal na odvykačku?? loool
s tvými body souhlasím a rád ti na ně odpovím: 1.potřebují uprchlíci domov? asi ano..
2. zaslouží si ji? určitě si po letech strádání zaslouží pohodlí více než mi, kteří jsme se do něj narodili..
3. jak skutečně pomoci? poslat je na válečnou odvykačku, viď Moore? : DDD
4. Je sedmiset milionová evropa připravena přijmout max 3 miliony pouze válečných uprchlíků? jako kapka v moři

Zajímalo mě, co jsi zač. Jestli třeba nejsi třináctiletý hošina, co poslouchá opilého tatínka. Tebe bych ale tipnul na menšího podnikatele kolem čtyřiceti let. Okruh kolem tebe netvoří zrovna nejchytřejší, jsi z práce zvyklí být prostě sobcem, a jsi natolik pyšný na svoji nezávislost, že to z tebe udělalo arogantního dementa.

07

Odpovědět

+FrankTen citát naráží na fakt, že se častou najdou lidé, kteří to myslí dobře, ale moc o věci nepřemýšlí a jejich „hurá“ reakce spíše škodí, než pomáhá. Trochu mi to připomíná toho hloupého Honzu, který zachránil tonoucí rybu a když pak na suchu chcípla, tak se hájil tím, že to myslel dobře a chtěl jen pomáhat.
Příklad s feťákem byl příkladem projevu opravdové morálky (Morálky na základě vlastního uvědomění) a morálky na základě hédonismu. Ale ty sis to vysvětlil po své. To je jedna z chyb v lidském myšlení zvaná potvrzení. Aplikace na diskutované téma je snad zřejmá. (případně stačí říci a já ti to vysvětlím)
K jednotlivým bodům: 1) Uprchlíci potřebují pomoct, ale drtivou většinu tvoří ekonomičtí migranti. Podle německého ministerstva zahraní tvoří 85 % žadatelů mladí muži, z nichž 2/3 nejsou Syřané. Syřané (tedy ti, kteří pomoc oprávněně potřebují) tvoří sice nejpočetnější skupinu, ale za všech žadatelů je to cca 20 %.
2) Zde máš naprosto pokřivené pojetí toho, co znamená zasloužit si. To, že někdo strádá, ještě neznamená, že si zaslouží pomoct. Podstatná je příčina tohoto strádání. Pokud si za to může sám, tak si pomoc nezaslouží, ani kdyby trpěl sebevíc. Za svoji situaci si mohou sami tím, že nedokáží oddělit náboženství od světských věcí. Válka je jen projevem tohoto. Pokud se toto nenaučí, tak ať utečou kamkoliv, brzy to tam bude vypadat podobně.
3) Tím, že si své problémy vyřeší sami a poučí se, tak tím se předejte tomu, aby se situace opakovala. Z krátkodobého hlediska budou trpět, ale z dlouhodobého hlediska to pomůže.
4) Nesmíš se n a to koukat tak omezeně. Jsou to 3 miliony, ale většinu tvoří mladí muži (Viz bod 1). Jelikož je nehumánní oddělovat rodiny, takže jakmile dostane muž azyl, má právo za ním přijet jeho rodina. Když budeme počítat standard, tak jsou to rodiče, jeho žena a dvě děti. Ze tří milionů už jsme na 18. (víc než ČR a SR dohromady) Plus další generace, které se tady narodí. Mají rozdílnou mentalitu a integrace je na nule, takže to bude vyvolávat třenice. Toto je jen jeden konflikt. Budou následovat další a když se teď vytvoří precedent, tak kdykoliv se opět vytvoří nějaký konflikt, který vyústí v masovou migraci, tak se bude argumentovat tím, že už se přijímalo. (doporučuji návrat do školy a poslechnout si pohádku o Smolíčkovi.) Kvůli změnám klimatu se mohou dát do pohybu desítky milionů.
Musíš si vybrat koho typuješ, jelikož si oba typy dost protiřečí :D Koukám na ty třináctileté kluky jsi nějaký vysazený. To si myslíš o každém, kdo s tebou nesouhlasí. A pokud myšlenku hodnotíš jen podle jejího předkladatele, tak se dopouštíš další z chyb v lidském myšlení s názvem Rámcování. Ostatně se jedná i o argumentační fail, kdy v okamžiku, kdy nemůžeš rozporovat předkládané argumenty, se začneš strefovat do osoby oponenta. Je to o to úsměvnější, že o mně nic nevíš a vše si vybásníš tak, jak se ti to hodí.

90

Odpovědět

+Moor8Je hezké, že jsi okecával moje typování, ale nepopřel, že jsem se trefil.
Je hezké, že jsi okecával svůj citát, ale neřekl jsi vůbec nic na obranu toho, jak moc je mimo.
Nakonec jsi se zase upřel na své čtyři body:
1. kecáš o ekonomických migrantech, já přitom nikdy neřekl, že bych ekonomické migranty přijmul, tak nevím, proč to sem pleteš.
2. Princip kolektivní viny. Nejznámějším propagátorem této myšlenky byl Hitler (uprchlíci, židé - zas takový rozdíl v tom není), a taky už si to sem psal. Příště na tvé opakované, fašistické výblitky odpovídat nebudu.
3. Princip kolektivní viny. Kolikrát se dá asi tak napsat to samé jinými slovy.
4. Proč by za ním jezdila rodina až po tom.. jako že riskoval život, aby vyzkoušel, jestli to funguje a pak zavolá rodině ať přijedou taky? co na to říct moore, už mě to nebaví
Evropa nemůže přijímat věčně. Pokuď se vynoří další konflikt, hranice se můžou uzavřít kdykoli, ale je zbytečné aby se s tím začínalo, když žádný konflikt možná ani nebude a uprchlíků není ani procento. Tento rok se očekává čtyřikrát méně uprchlíků než loni.

07

Odpovědět

+FrankEvidentně to nejsi schopen, či ochoten pochopit. Nevím, co je horší. A jelikož neargumentuješ, ale pouze nadáváš, tak to s tebou nemá dál smysl. Vše podstatné jsem již řekl. Klidně ti přenechám poslední slovo. Ber to jak chceš.

20

Odpovědět

+Moor8Zásadní problém blízkého východu je právě v tom, že i když má Sýrie, nebo Irák problémy, tak okolní a stabilní země (Kuvajt, Omán) si raději najmou dva Indy, nebo Filipínce, aby jim čistili záchody atp. než aby pomohli Syřanům, nebo Iráčanům.

Arabská liga není Evropská unie a tedy na Evropanech leží otázka, komu pomáhat dříve, jestli Bulharsku, nebo právě Sýrii a Libyi.

40

Odpovědět

atom

44

Odpovědět

Tak hlavní důvod proč se nabízí otázka "překreslení" hranic jsou Kurdové. Rozděleni mezi tři státy jsou takovými Poláky Blízkého východu. A myslím si, že by jim jejich stát neměl být dále upírán, zvláště ohlédneme-li se na dění okolo ISIL.

200

Odpovědět

Tak Kurdové sú teraz pekne v riti. Odkedy sa Turecko rozhodlo hrať na obe strany (USA a Rusko), majú Kurdové teraz viac nepriateľov a menej spojencov ako samotný Islamský štát.

200

Odpovědět

+YeeeeeeehaaaaaahČo je aj sranda, že na zničení Kurdov sa celý svet dohodol a spojil rýchlejšie ako na zničení Islamského štátu.

151

Odpovědět

Spíše je základní otázkou, proč by se měl svět (tedy zmiňované mocnosti) míchat do blízkovýchodních dobrodružství?

Ropa? Za cenu 50 dolar za barel ji budou dodávat i Rusové.
Námořní trasy? Světu stačí klid v Egyptu a Saúdské Arábii, dále bezpečný průjezd z/do Černého moře zbytek je jim u zadnice.

Blízký/Střední východ dopadne jako Somálsko, Kolumbie, nebo Myanmar. Svět se o něj přestane zajímat a mírová smlouva bude podepsána až někdy v roce 2030.

310

Odpovědět

+orcinusorca2016Araby ukradli najväčšie americké vrty. Len aramco samotné je najbohatšia firma na svete. Vďaka nestabilite sú araby nútený investovať mimo arabských regionov... Zväšča v západných technologických firmách.
Boli chamtivý a vymstilo sa im to :)

10

Odpovědět

+TatraJenže vyhlídky na tučné roky ropného průmyslu (stejně jako tučné roky uhelného průmyslu) jsou nenávratně pryč. Lidé se už totiž naučili využívat energii z odpadků, uranu, nebo slunce (dřevo, vítr, přehrady). Jestli byli v minulých letech běžní Arabové v klidu, protože jim stát garantoval bezplatnou zdravotní péči, dostatek pracovních míst v byrokratickém aparátu země, pak tohle všechno brzy zkolabuje.

Následkem pak bude sitauce podobná ve Španělsku v 17. a 18. století, kdy si země odvykala na zlatý a stříbrný "speed" a lidé se opět vraceli do zemědělství, nebo přepravě zboží.

Zářnou zemí tohoto přístupu je a bude Jordánsko, které se není závislé na ropě a žije si celkem normálně (a na své poměry);
opačným příkladem je pak zmiňovaná Saúdská Arábie, které už nyní nemá na zaplacení zahraničních stavebních dělníků, kteří zároveň nemohou vycestovat ze země-ti se začnou bouřit jako první (zároveň kolem sebe šíří nepřátelství s porovnatelnými zeměmi jako Turecko a Írán).

Pokud mají Američané pocit, že jim byly ropné vrty ukradeny, pak můžou jednoduše nakupovat od někoho jiného, dokonce i od domácích firem z Kalifornie, nebo Texasu.

20

Odpovědět

+orcinusorca2016Je rozdiel zdroj vlastniť a nakupovať z neho... Tie zdroje sú totiž po práve americké (standard oil)

00

Odpovědět

+orcinusorca2016Ešte som chcel dodať, že araby robia príliš objemné, málo diverzifikované obchody, takže väčšina z ich kapitálu sa proste utopí na západe... čo je len dobre :)

00