Jak zaskórovat v diskuzi o literatuřeStand-up okénko

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 28
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:231
Počet zobrazení:10 426

Všichni máme přátele a nikdo před nimi nechce být za hlupáka. Co ale dělat, když se živě zajímají o literaturu a vás knížky zrovna moc neberou? Nizozemský komik Micha Wertheim nabízí jednoduchý návod, jak se ctí zvládnout rozhovor o literatuře, aniž byste byli milovníky knih.

Literární informační bonus:
Joe Kluzák (orig. Joe Speedboot) vyšel v českém překladu v roce 2008. Autor románu, Tommy Wieringa, bývá srovnáván s Johnem Irvingem.
Spornost pojmu nizozemská literatura spočívá v mnohoznačnosti slova nizozemský. Ve výsledku se tak může jednat buď o literaturu psanou nizozemsky (tedy včetně autorů z Vlámska), nebo o literaturu pocházející výhradně z Nizozemska, popř. také o literaturu psanou Nizozemci v jakémkoliv jazyce.

Přepis titulků

Mí přátelé, nevím, jak zareagují... Když jsem na večírku, tak jen udržuji v chodu pověsti, které o mně kolují a které přátelé mají za pravdu. Vlastně k nim vůbec nepatřím. Příklad: Jsem na večírku, mluví se o knihách. A najednou mi někdo řekne: "Micho, co si myslíš o Joe Kluzákovi?"

Když řeknu, že jsem to nečetl, tak už nebudu za chytrého. Nechci lhát, a tak se slyším říkat: "Nizozemskou literaturu už vůbec nečtu." To zní o dost chytřeji. A hned vidíte, jak si myslí: "Nizozemská literatura..." A řeknete: "Trochu sporný termín, že? Nizozemská. Literatura." V té chvíli... je polovina diskusního kroužku tak ohromena Michou, který čte světovou literaturu...

Ačkoliv jsem to nikdy neřekl. ...že už nepochybují o tom, co už věděli. Tedy, že jsem úžasný. Ten zbytek, to je úplně jiný příběh, protože ti se se mnou baví dál. Američanů a Angličanů si cení, takže mluví o nich. Protože je taky čtou.

Vždy čtu knižní přílohu v novinách, a tak trochu vím, o co jde. Takže mohu o každé knize říct něco fundovaného. Například Bookerova cena. Když ji udělí a já zaslechnu jméno vítěze, řeknu: "Ten vyhrál Bookerovu cenu, že? Myslím, že neprávem. Jiným knihám z užšího výběru bych to letos přál víc." A pomalu vidíte, jak si říkají: "Sakra, on četl celý užší výběr."

A pak obrátím: "Myslím, že je dobrá. Napsala pár skvělých knih, ale toto nebylo mistrovské dílo." V tu chvílí vidíte, jak si myslí: "Sakra, čteme moc málo. Díváme se na televizi, zatímco Micha zvládá dva romány denně." Až na malou skupinu asi čtyř lidí, kteří se mnou dál tlachají o opravdu... podrobněji... A pak se mě zeptají: "Máš nějaký tip?" A já na to: "Měli byste sledovat mladé asijské autory."

Ohromný tip. Ale i tak jsou mezi mými přáteli asi tři, kteří ani potom nepřestanou. Pokračují, baví je to. Myslí si: "Ano, mladí Asiati..." Protože je taky čtou. A je to pořád těžší. Například si se mnou někdo začne o Murakamim. Nikdy jsem od něj nic nečetl, takže řeknu...

Všiml jsem si, že to funguje u všech spisovatelů. "Ten Murakami je podle mě trochu diletant." Nevím přesně, co je to diletant. Ale... pokud někomu řeknete, že daný spisovatel je diletant, existují dvě možné reakce. Buď ten někdo taky neví, co je diletant. A pak zareaguje: "Diletant?

Taky si myslím." Konec diskuze. Nebo Murakamiho opravdu četl a řekne: "Diletant? Zajímavý názor. Ale asi chápu, co tím myslíš." No? Taky dobré. Takže v tu chvíli jsem pořád na tenoučkém ledě póz, které zaujímám.

Ale pak nevyhnutelně přijde: "Micho, co čteš teď?" A já řeknu: "Komiko Shinichi. Bohužel ještě není přeložený. Shinichi je mladý japonský spisovatel, který se ve svém díle vymezuje vůči přísné hierarchii, která Japonce už léta drží pod krkem." Je na to Wikipedii, tak by to měla být pravda.

Další otázka: "O čem ta kniha proboha je?" Krátce shrnu děj knihy, respektive zopakuji shrnutí, které jsem se naučil zpaměti z Wikipedie. A v tu chvíli mám prázdné ruce. Ještě jedna otázka a můj domeček z karet se zřítí. Ale pak se obrátím ke zbytku skupinky, co už dlouho stojí a nejistě se na nás dívají. Mrknu na ty poslední dva a řeknu: "Necháme toho blábláblá o literatuře.

Pojďme probrat nároďák." A pak jste navíc i za skvělého chlapíka. Překlad: Misschien www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kdo pozná? : Myslíte si, že existencionalismus je překonaný umělecký směr?

30

Odpovědět

To je opravdu zajímavá otázka, to už jsem slyšel asi milionkrát.

11

Odpovědět

tak tohle byla nuda...

27

Odpovědět

Já nevím, ale…není prostě jednodušší říct, že…„sorry, netuším, nečtu, dělám něco jinýho“? Přijde mi to naprosto obvious. Proč takhle lhát, vymýšlet si a dělat tuhle společenskou gymnastiku? Co je cíl? Být „kápo“ ve skupině? OK, ale…proč? Co z toho? Jakou hodnotu to má? :-D
3 nejsilnější slova (nebo tak nějak) v angličtině jsou „I don't know“. Nějaké video tady to říkalo. A od té doby to mám v hlavě. Jo, hele, něco na tom bude. Lidi raději takhle lžou a vymýšlí si, než aby prostě řekli, že neví.

711

Odpovědět

dobre, víc toho od něj

90

Odpovědět

Teda, vystoupení dobré, ale ten jazyk... ten mi dal zabrat enem ho poslúchat :-D
Smekám před Misschienem...

270

Odpovědět

Děkujem, ale je to ta Misschien. :-)

31

Odpovědět

+BugHer0Ale aspoň je hezky vidět, kdo sleduje náš Facebook.

70

Odpovědět

+MisschienVy máte facebook????

70

Odpovědět

+terI když to tak nevypadá, tak VideaČesky.cz jsou na Facebooku. Odkazy na vybraná videa a čas od času něco navíc.

10

Odpovědět

Děkuji.
Překlad videa, ze kterého vyplývá, že je nizozemština snazší než angličtina asi odložím na neurčito.

110

Odpovědět

Jó, jako u maturity :D

160

Odpovědět

diletant = neodborník, samouk

100

Odpovědět

"Neodborník s povrchními znalostmi, nedouk, nikoliv samouk; lidově neumětel. Diletantství nelze zaměňovat s amatérismem."

101

Odpovědět

+dumbassTvl, promiň, ale to si neodpustím. Když používáš uvozovky, tak asi uvedu zdroj. Jak máme vědět, že tato krásná citace není třeba z Necyklopedie.

42