Muž, který na 18 let uvízl na pařížském letišti

Thumbnail play icon
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:6 504

Skutečná verze filmu Terminál. Muž, který se kvůli politice a úřední mašinérii zasekl na 18 let na pařížském letišti.

Poznámky:
Tvůrce videa v čase 2:06 mluví o odletu pana Alfreda z Belgie, přitom ji však omylem ve slovním komentáři označí za Francii. Rozhodla jsem se jeho omyl v titulcích rovnou opravit na Belgii.

Přepis titulků

Toto video vzniklo díky Brilliant. Získáte 20% slevu, pokud budete mezi prvními 200 registrovanými na Brilliant.org/HAI. Tohle byl domov Mehrana Karimiho Nasseriho neboli pana Alfreda. Doma dělal běžné věci – jedl, spal, myl se, odpočíval. Jeho domov byl unikátní tím, že to byl terminál 1 pařížského letiště, které vypadá jako stalinistický donut.

Po třech hodinách čekání na opožděný let můžete mít pocit, že tam zůstanete navždy, ale určitě jste nikdy neměli zpoždění jako pan Alfred. Díky začarovanému kruhu byrokracie přistál pan Alfred na letišti v Paříži v roce 1988 a opustil ho až v roce 2006. Pan Alfred z Íránu pohodlně vyrůstal s otcem, doktorem pro ropnou společnost. Ve 27 letech se Alfred účastnil protestů proti íránské monarchii, která byla nakonec svržena, ale předtím byl vyhoštěn a bylo mu odebráno občanství. Neměl státní příslušnost.

Na světě nemá státní příslušnost 1 člověk ze 750. To znamená, že oficiálně nejsou občany žádné země. To vás bohužel zázračně neuchrání před daněmi a zákony, ale jde o komplikaci, která vám znemožní dostávat sociální příspěvky, cestovat atd. Může k tomu dojít mnoha způsoby, ale jeden z hlavních je plánovat svržení vlády, čehož se Alfred údajně dopustil. Pan Alfred se protloukal, nakonec mu udělili status uprchlíka v Belgii, "Francouzských zemích".

Po smrti Alfredova otce mu matka řekla, že není jeho matkou, že je výsledkem aférky mezi jeho otcem a skotskou sestřičkou. To mělo své plusy a mínusy. Plus: Alfred má právo na britské občanství. Mínus: Alfred nemá dle íránského práva nárok na otcovo dědictví. A celý jeho život je lež. Jako osoba bez státní příslušnosti chtěl Alfred zažádat o občanství v Londýně, ale ztratil své uprchlické doklady.

Tvrdí, že ho okradli, jiní zase, že je zahodil. Na okraj: pan Alfred má spousty verzí svého příběhu, takže každý článek o něm bude vyznívat trochu jinak, ale říká se, že Alfred narychlo odjel z Belgie na letiště do Paříže, nasedl na letadlo a odletěl do Londýna. K tomu nemělo dojít, protože k mezistátním letům musíte mít platný pas a vízum, které pan Alfred neměl. Šlo asi o chybu aerolinek. Nyní jsou aerolinky pokutovány 3 500 dolary za každého, koho přepraví bez platného pasu nebo víza, a pasažéra musí přepravit na původní místo zdarma.

Po příjezdu do Británie bez pasu pana Alfreda posadili zpátky na letadlo na letiště Charlese de Gaulla, terminál 1. Ale ze stejného důvodu, proč nemohl do Británie, nemohl ani na území Francie. Dle protokolu by byl takový člověk poslán zpět do své země, kam mohou v nouzovém případě i bez pasu.

Pan Alfred svou zemi ale neměl, takže nemohl do Francie ani nikam odletět. Doopravdy se zasekl na letišti Charlese de Gaulla v Paříži, terminálu 1. Po krátkém pobytu ve vězení si na lavičce otevřel obchod a tam také dalších 18 let žil. Na letišti bylo vše, co potřeboval: koupelny, jídlo, dokonce i lékař, který byl ve stalinistickém donutu zadarmo. Existovaly snahy panu Alfredovi zajistit potřebné doklady, ale kvůli tomu musel do Belgie, ale kvůli chybějícím dokladům nemohl opustit letiště.

Prostě začarovaný kruh byrokracie. Nutno dodat, že se pan Alfred pohyboval v prostoru před bezpečnostní kontrolou, ale bylo by protizákonné, kdyby odešel, i když mu fyzicky nic nebránilo. Asi po deseti letech mu Francie i Belgie nabídly povolení k pobytu, ale odmítl podepsat nutné dokumenty, protože ho označily za Íránce. On se považoval za cokoliv jiného. Prý se jeho psychický stav s přibývajícími roky zhoršoval, ale zdálo se, že si svůj nový domov oblíbil a našel si přátele.

Ze začátku se spoléhal na své úspory – na letišti byla banka – a peníze zaslané lidmi, kteří se o něm doslechli – byla tam i pošta. V roce 2004, bytem stále na letišti, vydal autobiografii, která mu vydělala peníze, a studio DreamWorks mu dalo 250 000 dolarů, protože natáčelo Terminál. Spielbergův film je Alfredovým příběhem pouze volně inspirován, takže se platbou spíše pojistili, aby je Alfred nemohl zažalovat. V rozhovorech tvrdil, že letiště opustí během pár týdnů, ale odchod nakonec nebyl jeho volbou.

V roce 2006 byl na 6 měsíců hospitalizován a poté se místo návratu na letiště usadil v pařížském azylovém domě, kde od té doby žije. Když se na 18 let zaseknete na letišti, je třeba se zabavit. Jak lépe využít čas, než se naučit něco nového? Třeba na brilliant.org. Brilliant je nejlepším místem, kde se něco naučit, protože jde o mistry učitele.

Kurzy mají skvěle navržené a pomáhají s výukou složitých témat jako teorie čísel, teorie relativity nebo gravitace způsobem, díky kterému pochopíte proč a jak, nejenom co. Všechny kurzy jsou skvělé, ale doporučuji začít s Games of Chance. Mrkněte na www.brilliant.org/HAI a zdarma se zaregistrujte. Budete si moci vyzkoušet pár kurzů a prvních 200 lidí, kteří odkaz využijí, obdrží 20% slevu z ročního předplatného.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Když může člověk bez problémů žít na letišti, v suchu a teple, proč tedy nejsou letiště plná bezdomovců?
Nechápu, co přesně odlišovalo Alfreda od běžného bezdomovce.

18

Odpovědět

Jak bylo řečeno, Alfred měl nějaké uspory, pak vydal knížku a zaplatil mu Didsney....

21

Odpovědět

+šlomoAsi jsem natvrdlý, ale pořád to nechápu. Tak ještě jednou, jednodušeji:
Proč nejsou letiště plná bezdomovců?
Není to vtip, upřímně mě ten důvod zajímá.

14

Odpovědět

+jjkVyhodí je.

81

Odpovědět

+NevHa, díky. Na to navazuje ta druhá část původní otázky:
Když běžného bezdomovce, který nemá žádné doklady, pas ani vízum, ochranka jednoduše vyhodí před budovu, proč to stejné neudělala s Alfredem? V čem se z pohledu ochranky Alfred liší od běžného bezdomovce? Určitě to není v tom, že mu zaplatil Didsney.

28

Odpovědět

+jjkPokud by jej vyhodili z letiště, je pravděpodobné, že by žil někde na ulici, kde by jej jednou zkontrolovala místní policie. Vzhledem k tomu, že by byl nelegálně na půdě Francie, tak by se jej opět snažili vyhostit, což bez platného občanství nelze (sám Iránské občaství popírá o azyl nežádá, jiné občaství nemůže prokázat). A tak by opět ztvrdnul na půdě letiště, dokud by jej znova někdo nevyhodil - policie - neuspešné vyhostění - letiště ... ... ... Běžně, pokud někdo přistane v zemi, kam nemůže vkročit (neplatný pas, neplatné visum atp.), tak na oficiální půdu dané země ani nevkročí, zůstává v mezinárodním prostoru letiště, ze kterého jej pak deportují zpět.

30

Odpovědět

+Mr.XDíky za odpověď.
Nevím, jak se ověřuje občanství u běžných bezdomovců, kteří dejme tomu nemají žádné doklady a nechtějí uvést / nepamatují si své jméno ani žádné jiné údaje, takže jsem čekal, že prostě Alfreda vyhodí na ulici a tam zůstane...

20

Odpovědět

+jjkPokud policista nezíská informace o osobě nebo nebude jistý pravdivostí sdělených osobních údajů, je oprávněn osobu předvést na místně příslušné oddělení policie a zde totožnost dle dostupných centrálních evidencí zjistit. Běžně se snímají otisky prstů, porovnává se fotografie z databází, vyhlašuje se veřejná výzva (například v pořadech typu "Na stopě" atp.)... Nicméně toto je stát od státu rozličné.

V ČR musí mít policista důvod někoho legitimovat. Příslušníkovi Policie ČR je mimo jiné dáno oprávnění omezit na osobní svobodě jiného, a to jeho zajištěním (...) byla přistižena při jednání, které má znaky správního deliktu, je-li důvodná obava, že bude v protiprávním jednání pokračovat anebo mařit řádné objasnění věci. Policista po pominutí důvodu zajištění osobu neprodleně propustí nebo je-li pro to právní důvod, předá osobu příslušnému orgánu nebo zařízení pro výkon ochranného opatření.

00

Odpovědět

+jjkV tomto případě letiště (asi) uchovávalo údaj o jeho původním odmítnutí. Bezdomovec by si musel koupit letenku a k jejímu pořízení potřebuje z důvodu všemožných regulací doklady. Z videa jsem nepochopil, zda to byl let z Belgie do Spojeného království s mezipřistáním ve Francii nebo zda kupoval dvě různé letenky. Podle mé logiky by ho totiž měli vyhostit na letiště v Belgii a ne ho vyložit ve Francii.

Ve videu zkrátka a dobře chybí spoustu informací, které pravděpodobně budou umět vysvětlit pouze právníci.

10

Odpovědět

+jjkAsi nechápeš, že letiště je rozděleno do sektorů, kde platí domácí právo, kde platí mezinárodní právo a kde platí právo třetích zemí ( diplomatické salónky, zaparkována letadla, vozidla).

Takže Alfréd se pohyboval nejspíš v mezinárodním prostoru, kam se ale bezdomovec nedostane, protože nemá pas, či jiný doklad.

Do mezinárodního prostoru letiště CDG se dostal, protože si ' čistě náhodou ' vybral odlet z Belgie, která ' čistě náhodou ' nezkontrolovala jeho pas.

21

Odpovědět

+LVideo konkrétně zmiňuje, že byl PŘED pasovou kontrolou, ve veřejných prostorách.

21

Odpovědět

+Ehm02:44: nemohl na území Francie;
03:30: pohyboval se před BEZPEČNOSTNÍ kontrolou (nikoli pasovou kontrolou)

00

Odpovědět

1 ze 750 je bez státní příslušnosti.

Tak co tady sakra chtějí anarchokapitalisté zavádět? 13 tisíc lidí jen v České republice, to jich chtějí mít více, když je ten "stát" tak špatný?

11

Odpovědět

A jak to, že jich je dnes 13.000 když máme ten "dobrý" stát? Nemůže za takové počty právě ten stát?

00

Odpovědět

+FoxVážně může stát za to, že k němu přijde někdo a žádá, aby někoho jiného donutil zaplatit dluh prvnímu?

Řekněme, že 500 tisíc lidí je v exekuci, takže dalších (odhadem) 100 tisíc subjektů čeká až jim 500 tisíc lidí zaplatí; takže lidé vlastně potřebují stát, aby řešil jejich problémy...

00

Odpovědět

+LLidé nepotřebují stát, aby za ně řešil problémy. Lidé jsou ale nuceni se při řešení vážnějších problémů obracet na stát.

Já bych se klidně českého občanství vzdal, protože neuznávám Českou republiku jako nástupnický stát První republiky (Československa) a ponechal si občanství EU. Bohužel toto v rámci byrokracie zatím není možné.

00

Odpovědět

"Neuchrání před daněmi a zákony" :D . No smutná pravda je, že státu vůbec nezáleží na lidském životě, ale pokud někdo neplatí daně, tak se stát může zbláznit :D.
Stejně jako trest za vraždu vs trest za daňové podvody.

03

Odpovědět

To není tak úplně pravda. Daně spojené se státním občanstvím se neplatí. Platí se daně z přidané hodnoty a podobně, což platí každý turista i kdyby měl občanství pět, ale ne té určité země...
Ale lidi si musí stěžovat na daně i když tomu nerozumí. ;)

101

Odpovědět

Proč není ve videu "stateless" přeložené jako Bezdomovec, jak jej definúje české právo? ;)

111

Odpovědět

Možná proto, že ve skutečnosti to takhle skoro nikdo nepoužívá (když se řekne bezdomovec, většina lidí si představí někoho jiného), nebo proto, že "osoba bez státní příslušnosti" je o dost přesnější ;-)

81