Thumbnail play icon

Mýtus národní identity

57 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:249
Počet zobrazení:2 977

Teprve v nedávné historii se po celém světě rozšířila myšlenka národních států. YouTube kanál New York Times vysvětluje, kde se tato myšlenka vzala, jak nás ovlivňuje a proč je dnes tak aktuální.

Komentáře (83)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Divné video. Pár výkřiků do tmy, ale poskládat to do nějaké smysluplné argumentace se moc nepovedlo. Holt když se člověk snaží obhájit neobhajitelné, tak se jen ztrapní.

1. Národní identita je dobrá věc. Stmeluje společnost, vytváří sounáležitost a solidaritu. Jakmile se rozbije národní identita, tak vznikne společnost nekooperujích individualistů. Naše mysl je tak nastavena. Jsme skupinoví tvorové uzpůsobeni životu v nějaké skupině. Skupině, která je nám podobná a sdílí stejné hodnoty. Na tom není nic špatného a je to zcela přirozená věc. Ano, pokud se to žene do extrému, může to být zneužito, ale zneužito ke zlu může být úplně cokoliv.
2. Národní identita rozhodně není nová myšlenka, jen se v čase vyvíjela. V pravěku pojem My zahrnoval kmen. Ve starověku a středově to bylo město/vesnice a nejbližší okolí, pak nějaká oblast až po dnešní státy. Prostě tak, jak se běžní lidé zvládli dostat. Tedy národní identita se vyvíjela podle toho, jak se vyvíjely naše logistické a ekonomické možnosti a menší celky se slučovaly ve větší. Tak se z Angličanů, Velšanů, Skotů stali Britové, z Sasů, Bavorů ad.. stali Němci, z Římanů, Benátčanů, Neapolců atd. stali Italové. Stejně tak se jednou s Němců, Italů, Francouzů, Čechů atd… stanou Evropané. Leč musí se jednat o přirozený proces, kdy se budou slučovat menší národy ve větší na základě vzájemné kulturní, historické a mentální podobnosti. Nelze to dělat násilně, jako to praktikují sociální inženýři z EU. Dvě naprosto odlišné mentality nikdy nebudou jednotné.
3. Národní identita rozhodně neničí svět, ba naopak. Jak jsem psal v bodu jedna. Pomáhá nám táhnout za jeden provaz. Jednotlivé národy se mezi sebou soupeří o to, kdo je lepší, což je konkurence, která vede k inovacím a to je sakra dobrá věc.
4. Co měl být zač ten příklad s Rockym? Je zcela přirozené, že když se daří skupině, ke které náležím, jsem z toho nadšený a naopak. A to je přesně ten proces, který nám pomáhá k tomu, abychom přáli úspěch i někomu jinému, než sobě.
5. Ano, když dojde ke krizi, tak mají lidé tendenci se obracet proti těm, kdo jsou jiní. To sice není moc lichotivé, ale je to zcela praktické. Bez toho bychom dávno vyhynuli. Jedná se o teorii sobeckého genu. V okamžiku, kdy nelze uživit všechny, tak musí někdo z kola ven a kdo to bude? Vaše dítě, nebo ten divnej týpek, který s vámi nemá nic společného? Když se budete snažit uživit všechny, přestože na to nebudou zdroje, tak nakonec zdroje dojdou a nepřežije nikdo. Je to drsné, to přiznávám, ale je lepší, když přežije jen někdo, než nikdo. A krize mohou přijít (změna klimatu, kolaps sociálních států).
6. Sám si protiřečí. Hodí tam hlášku: „Každý může být Američan, pokud sdílí stejné hodnoty, jako je svoboda a píle“. Jenže takový muslim nesdílí stejné hodnoty, jako ateista. Spousta přistěhovalců v USA (zejména z Latinské Ameriky) se nenamáhá ani naučit jazyk. Když migranti přicházejí do země proto, aby čerpali sociální dávky a mají pramalou ochotu se podílet na prosperitě země, tak to prostě nemůže fungovat.

2313

Odpovědět

Myslím že jsi video nepochopil a mám pocit že ani neviděl.
1. "Jakmile se rozbije národní identita, tak vznikne společnost nekooperujích individualistů." Nesmysl. Zajímali tě vůbec někdy fakta? Dříve jak je ve videu zmíněno se lidé identifikovali se svou rodinou, kmenem, náboženstvím atd.
2. To co tvrdíš ve dvojce je i ve videu + tvůj názor.
3. Uveď nějaký příklad kdy soupeření mezi národy vedlo k inovacím. Aha už vím první i druhá světová + Studená válka.
4. Podívej se na video.
5. "Jedná se o teorii sobeckého genu." Ne nejedná je to stejné jako když řekneš že Darwinova teorie je o "Přežití nejsilnějšího"
6. Proč jsem pleteš náboženství? První dodatek ústavy USA se týká práva na svobodu vyznání to ti asi uniklo + jako obvykle tvůj názor.
Pokud chceš něco kritizovat tak své argumenty podpoř fakty a ne jen svými názory založenými bůh ví na čem.

1317

Odpovědět

+Alberto123Tak ono tam není moc co chápat.

1. Identifika na zákaldě kmenové a náboženské příslušnosti je ten samý princip jako národnostní. Takže rozbití národní identity znamená i rozbití hohohle. Ano, rodina by zůstala, ale to velmi malá skupina.
2. Ne, to není názor, ale fakt. Současné národy vznikly loučením menších národů, ty zas sloučením kmenů a ty se skládaly z rodin, které se zase skládají z jednotlivců.
3. Konkurence všeobecně vede k inovacím, což je všeobecně známý fakt.
5. ???
6. A co jako? Neřešíme, co je kde povoleno, ale co vede k vytváření jednoty a k tomu odlišné pohledy na svět a hodnotové žebříčky rozhodně nevedou. A když je nějaké náboženství v přímém rozporu se svobodou, na které je postavená společnost, kam se to náboženství cpe, tak to povede k velkým problémům.

Argumentů mám v komentáři dost, stačí jen číst.

93

Odpovědět

+Moor81 Ne neznamená že když padne národ tak padne i náboženství atd. což je historický fakt, který nevím proč ignorujete.
2 "Leč musí se jednat o přirozený proces, kdy se budou slučovat menší národy ve větší na základě vzájemné kulturní, historické a mentální podobnosti. Nelze to dělat násilně, jako to praktikují sociální inženýři z EU. Dvě naprosto odlišné mentality nikdy nebudou jednotné." Je to jen váš názor smiřte se s tím
3 Konkurence mezi národy může vyústit ve všelicos což je všeobecně známý fakt
5 Četl jste snad knihu Sobecký gen?
6 " A co jako? " Rada, přečtěte si ústavu USA. Není v ní nic o společném náboženství? Můžete mi vysvětlit proč jsem taháte víru?
Nesmyslných argumentů očividně máte dost jen ta fakta vám schází.

16

Odpovědět

Koukám že mě jako pravicového libertariána čekají temnější a temnější časy. Na jedné straně pravicoví šílenci kteří by nejradši čistou rasu nebo co nejsilnější spojení s Ruskem. Na druhé šílení neomarxisti kteří by mě furt nějak chtěli omezovat a říkat mi co je pro mě nejlepší. Pro jedny jsem nácek (vtipné říkat to skoro židovi jehož předci s náckama bojovali) a pro druhé bláznivé sluníčko placené Sorošem. Přitom mám jen rád zemi kde jsem se narodil a chci být svobodný člověk.

196

Odpovědět

Čistá rasa je jen lobing bakterií a virů (nejsnadněji tak hostují na organismu).

Naopak příroda vymyslela pohlavní rozmnožování právě jako jednu z technik obrany (při pohlavním rozmnožování dochází k mutacím a tedy bakterie nemohou být "vládci světa").

No a pojem "neomarxisti" je dnes už prázdným pojmem, protože většina z Marxových tezí už platí (od zemědělských dotací, přes znárodněné dopravní sítě).

31

Odpovědět

+HeliumA co když se mi líbí jen české holky nebo spíš slovanský typy?
Je incest vlastenectví (šlechtici)? :D

04

Odpovědět

+JarininPak je nejvhodnejsi vybírat holky, které se narodili vně kruhu s průměrem 160 km ( 100 mil). Uvnitř toho kruhu je téměř jisté, že nalezneš svou sestřenici.

Prostě klasika - jiný kraj - záruka kvalitního genetického materiálu.

A naopak - nacionalismus znamená, že už ty, nebo tví potomci budou spát se sestřenicemi ( otázka tedy je, zda by se Rakousko/ Svatá říše národa německého nemělo v českém slovníku přejmenovat na Sestrenicesukalov ( už od dob Karla V. se stal tento zvyk stal nutnou podmínkou k císařskému titulu).

23

Odpovědět

Cituji: "Na jedné straně pravicoví šílenci kteří by nejradši čistou rasu nebo co nejsilnější spojení s Ruskem. " To jsou taky levičáci ne? Levicová politika prosazuje roli vlády na úkor svobody jednoltivce a pravicová politika hájí svobodu jednotlivce na úkor vláda. V jednoduchosti levice říká: "Měl by se o tebe někdo starat a rozhodovat za tebe." a pravice říká: "Starej se o sebe sám a dělej si, co chceš, pokud nezasahuješ do svobody druhých."

45

Odpovědět

Jedno pravidlo - kdo je moc napravo ocitá se nalevo a opačně.

25

Odpovědět

Staří Egypťané měli několik tisíc let jiný názor než tento mladík. Rovněž Řekové od Homéra až podnes by se mu asi vysmáli. A podobně.
Ona se sice terminologie mění, takže slovo "národ" mělo, má a bude mít různé vysvětlení, ale furt je to vlastně to samé, jen jinými slovy.
Ten mladík se mýlí.

712

Odpovědět

A jaké Egypťany myslíš? Ty súdánské, nebo ty, kterým vládla poslední "řecká" vládkyně po Alexandrovi jménem Kleopatra?

115

Odpovědět

A kteří Řekové? Ti z Athén nebo ti ze Sparty? Řekové nebyli jednotný národ, byli to především měšťané. A to je zásadní - stejné náboženství a základy kultury se nerovnají národ.

103

Odpovědět

Jsem si jistý že měli i jiný názor na otroctví ;-)

30

Odpovědět

ok jeste jsem to ani nevidel a ani neuvidim neco ve smyslu narodni prislusnost nebo hrdost je totalnni kokotina mam vsichni zit jako jeden kmena at zije globalismus gnwp a bla bla bla
vazne New York Times chapu ze si myslite ze to ma nejakou hodnotu ale v us je tercem posmechu a opravnene

99

Odpovědět

Myslel jsem, že diváci videacesky jsou na vyšší úrovni, než aby něco hodnotily(a ještě to psaly) aniž by to viděl
->Globalismus se tam nevyskytuje a řečník by ho pravděpodobně zařadil k nacionalismu založeném na hranicích, kde si lidé prakticky z jedné vesnice mohou jít po krku když jsou na hranicích

23

Odpovědět

fcker Vrat se zpatky na novinky :D

00

Odpovědět

No, takže video o ničem od někoho, kdo, jakožto Američan, nemá možnost porozumět národní příslušnosti.

38

Odpovědět

NYT, to mi je jasne, toto tu bude kazdy tyden, fake news

89

Odpovědět

KONEČNE! Neverím, že som sa naozaj dočkal toho, že niekto asertívne a inteligentne zhrnul túto skutočnosť. V prvom rade sme obyvatelia tejto planéty, potom nášho kontinentu a až na koniec našej krajiny. Nevidím dôvod nenávidieť niekoho len preto, že sa narodil za pomyselnou čiarou, ktorú niekto pred desaťročiami určil. Keď žijem pri hraniciach z Českom, prečo by som sa mal nasilu asociovať napríklad zo slovákmi pri Ukrajinskej hranici? Keby som žil o 20 kilometrov západnejšie, prečo by som sa musel nasilu stotožnovať s ľuďmi pri nemeckej hranici? Som sám sebou a chcem za seba nechať hovoriť len moje vlastné názory a skutky.

1914

Odpovědět

slniecko

920

Odpovědět

+v m vargaNa tom nie je nič zlé, keby nás bolo viac, svet by bol pokojnejšie miesto :-)

77

Odpovědět

Nechápu tak nízké hodnocení. Sice je zde řada věcí zjednodušena, ale v podstatě se ve videu nevyskytují žádné závratné prohřešky. Smyslem tohoto videa bylo poukázat, že se dnešní národní identita (ve smyslu národ = skupina lidí - etnikum - se společným jazykem, historií a kulturou) zrodila teprve v 19. století. Předtím byl brán národ jako skupina lidí, která měla moc v dané zemi. Takže v tomhle smyslu mohl být ve středověku Čechem i český Němec. Takřka ukázkový příklad tohoto křížení pojmů máme i u nás. Když byla Velká Morava, tak i tam byl Moravan brán jako člen úzké knížecí družiny. Později byl Moravanem takřka každý, kdo pocházel z Markrabství moravského, ať mluvil česky nebo německy. Přesto, přiznávám, určitá národní identita (ve smyslu etnicko-jazykové sounáležitosti) se od středověku objevovala. Však i J. A. Komenský se považoval za Čecha (etnicky) a Moravana (pocházejícího z Markrabství). Ale tehdy to skutečně nemělo takový význam. Však si vzpomeňme na popravené "české" pány, mezi nimiž nebyli pouze Češi, pokud se na skutečnost díváme dnešní optikou.
Rád bych se ještě vrátil k Moravě a Moravanům. Po pádu R-U a pozdějším zrušení historických zemí zkrátka vznikl bordel v místní identifikaci a začaly vznikat nesmysly o dnešní moravské národnosti, moravštině apod. Moravané ve smyslu národa 19. století zkrátka nikdy neexistovali a pokud se někdo identifikuje dnes jako Moravan, tak to je zkrátka Čech z Moravy... Totéž platí pro dnešní Slezany.
A ačkoli jsem pravicově smýšlející člověk, musím uznat, že nacionalismus není naprosto ideální. V určitém smyslu je dosti omezující. Je určitě dobře, když někdo má rád svůj národ, ale musí myslet na to, že jsou tu i národy další. A musím též uznat, že video říká pravdu ohledně tvoření národních "mýtů". Kupříkladu u nás Čechů to je přímo ukázkové. Ono je prozaičtější postavit historii na základě boje Čechů s Němci, dále tento princip připojit k husitství a z Bílé Hory vytvořit nesmyslně "osudovou" porážku. A na závěr postavit Habsburky do role arci-záporáků... Nutno ale říct, že v tomto nejsme jediní a takřka každý národ, který prošel 19. století, má o čem vyprávět...

116

Odpovědět

Pojem Moravan, nebo spíše Moravčík se jednu dobu (období válek o dědictví rakouské) vztahoval spíše na Němce, zvláště protestanty žijící na Moravě, které Bedřich Pruský chce "osvobodit" od rakouského ( a katolického) jha.

Stejně tak identita "Slezanů/Prajzáků" byl vytvořena jako osvobozovací historka pro pruskou propagandu.

A z také pojem Čech například v 16. století neznamenal národnostní (jazykové), ale konfesní (protestantské) přihlášení. (Pius II. napsal Historia Bohemica jako popis české historie od bájných až po 15. století. Mikuláš Konáč z Hodiškova pak tuto kroniku překládá do češtiny, ale z jednou dost zásadní úpravou. Každé slovo ve významu heretik, či kacíř nahrazuje slovem Čech. Na toto dílo pak navazuje i Palacký, který vidí rozdělení nikoli jazykové - vždyť jeho manželka byla německy mluvící - ale právě jako rozdělení konfesní. )

11

Odpovědět

Nechápu video. Podle mě už ve starověku existovaly národy a všem tam bylo jasné, co to znamená.

511

Odpovědět

Mnoha starověkým "národům" jsme dali nějakou pevnou strukturu či smysl až my. Lidé v Mezopotamii skutečně nevěděli, že to jsou Mezopotámci. Říše římská zase byla směsicí různých kultur a lidí. Důležitější byl vztah k městu či obci, než k nějakému národnostnímu celku. Pro lidi to nebylo důležité.

126

Odpovědět

+CathanSumerové si sice neříkali Sumery, ale věděli, že Akkáďáni jsou svině a naopak. Odlišný jazyk, odlišná kultura, odlišné náboženství, odlišná rasa = odlišný národ = odlišný stát. Nepřekrucuj pravdu, sluníčko.

38

Odpovědět

+frantaAsi nechápeš existenční kvantifikátor. Někteří znamená, že existuje alespoň jeden takový případ. Třeba Albánci.

Pro (staré) Řeky to byli prostě sousedí z Hory, př#edpokládali u nich jednotnou strukturu a identitu.

Nebo třeba Germáni, u nichž totéž předpokládali Římané.

U obou příkladů se ukazuje, že neměli ani jednotnou strukturu společnosti, ani obecné rituály.

Vlastně i u Poláků se předpokládá, že nejdříve zabírali dnešní Kyjev a poté se vydali na západ.

Stejně tak se mohlo stát, že se zlepšovali pouze rozlišovací schopnosti historických autorů ( Římanů) a co původně vnímali jako jeden kmen při obchodování byli kmeny, či národy dva, nebo i více. (Nejdříve jsou Polané identifikováni na Dněpru, obsazování černomořského prostoru federaty, později se objevují na Visle, římští federati se objevují na Slovensku. )

44

Odpovědět

+frantaJe vidět, že o Mezopotámii nevíte nic kromě těchto pár názvu, takže se ani nebudu namáhat :)

Ne, nevydržím to - Sumerové a Akkaďane měli téměr 100% totožnou kulturu, náboženství, i rasu (tuším, že i jazyk měli stejný či velmi podobný. Možná používali oba, nebudu teď hledat své zápisky) Podle dnešních měřítek by pro ne tedy bylo přirozené vytvořit jednotný národ - inu, nestalo se, protože pro ně tyto věci nebyli důležité.

Třeba je ale nutné říct, že jako Sumery nazýváme kulturní skupinu která byla rozdělena do městských států, oni se necítil jako velký Sumerský národ, důležité pro ně bylo jejich město. Akkaďané už vytvořili stát, ale to vše bylo v rukou jednoho dobyvatele - nesjednotili se dobrovolně jako národ, ale jako stát pod jedním hlavounem.

61

Odpovědět

TNYT :D a prečo nie rovno RT? :D

34

Odpovědět

Škoda, že své výzkumy nevztahuje na minulosti.

Francie-dříve Galie-byla identifikována s myšlenkou "národa" už během stoleté války. Jenže ten "francouzský národ" byl vymezen městy "severní části dnešní Francie".

Stejně tak myšlenka "protihabsburgského odporu" v Belgii, či Nizozemí, Švýcarska (a vlastně i Maďarska i Československa) říká, že jednoduchá rovnic jazyk+rasa+hranice=země prostě neplatí. V některých není společný jazyk (Švýcarsko, Belgie, Československo), v některých není rasa (Nizozemsko, Belgie), v některých hranice (hranice mezi Nizozemskem a Belgií je celkem vágně definována). Prostě společná identita byla doložena na společném nepříteli více než na těchto vyjmenovaných atributech.

43

Odpovědět

"Prostě společná identita byla doložena na společném nepříteli více než na těchto vyjmenovaných atributech." V tom případě Češi byli identifikováni s myšlenkou "národa" už v době Sámovy říše. Podobných příkladů je v historii plno a nevymezují se jen na Evropu. Moderní většinové chápání toho co je národ vzniklo poměrně nedávno jak je zmíněno ve videu.

55

Odpovědět

+Alberto123Vážně?

A kdy se pak stává z Židů (skupina vymezená nejdříve proti Egyptu, poté proti polyteismu obecně) stává národ?

Až v 19. století? Nebo až ve století dvacátém? Nebo právě už v dávné historii a tuto identitu si nesou skrz běh času?

31

Odpovědět

+HeliumA jakou přesně identitu? Během staletí se vymezovali proti vnitřním i vnějším nepřátelům to co je ale skutečně sjednocovalo byla společná víra nic jiného.

32

Odpovědět

+Alberto123To, co je identifikovalo byl zákoník. Tedy v podstatě návod na život pro nejrůznější situace.

Tedy jasně definovaná identita. Stejně jako kulturní identita rozlišovala mezi křesťany a Židy právě když se objevuje Nový zákoník, jehož šíření dosáhlo po římských trasách až Germánů a po středoasijských stezkách až Mongolska ( například Velký Chán byl nestorián "po matce").

31

Odpovědět

+HeliumZákoník jež vycházel z jejich náboženství. Společný nepřítel nebo náboženství neodpovídá dnešní definici národa.

13

Odpovědět

Video mi přijde dost nešťastně zpracovaný, třeba ten 4. bod je blbost, USA určitě nic ohledně národní identity nevymysleli ani nebyli ,,první". Jinak s tou myšlenkou souhlasim, dyť je to úlet, myslet si, že národnost je něco tak posvátnýho, nakonec z toho jenom vznikaj nekonečný bariéry

103

Odpovědět

On vlastně říká, že USA přišlo první s myšlenkou "nové národní identity" neboli tavícího kotle, kde se rozpustí všechny kultury atd a spojí se do jednoho celku. Osobně bych řekl, že to pravda je, protože to po 2.světové válce byla jediná země kde se skutečně takto národy mísily.

Co se týče "původní" národní identity, tak tendence k ní prokázal samozřejmě Napoleon, a u nás jí třeba silně podpořila Marie Terezie a Josef II. - touha pracovat a bojovat za národ měla zajistit lepší výsledky. Nevědomky tím započali proces národního obrození, který vedl až ke vzniku československa, pádu Rakouska-Uherka a vzniku naší první demokracie.

91

Odpovědět

+Cathanty rozpuštěný kultury jsem tam nějak nezaznamenal, a stejně mi to historicky nepřijde nějak originální, ale dík za pohled :D

21

Odpovědět

+vlasy98Uznávám, že ono to tam není přímo řečeno, je to tam řečeno něco jako "každý může být američan pokud..". Ale já čerpám ze svých znalostí, a ten tavící kotel je tam zmíněný takže je to myslím myšlenko takhle:D Zkrátka, Američan může být každý který sdílí nějaké hodnoty (svoboda, bla, bla), ať už je třeba původem Španěl nebo Čech.

21

Odpovědět

+CathanOno to není tak jednoduché.

Marie Terezie podporovala svou agendu v boji proti bavorským a pruským vojskům (Karel Bavorský byl dokonce na krátký čas korunovaným českým králem); její synové (Josef II. Leopold) už tyto problémy řešit nemusely, a tak řešili jinou, svou agendu (především vnitřní agendu - zrušení, či omezování vlivu vnitřních mocenských konkurentů).

Přišel však Napoleon, který prostě zrušil Svatou říši římskou vlastně jedním škrtem pera, a Franta II. se jmenoval jako Franta I. (první rakouský, rozuměj země "tereziánského dědictví", císař). Franta I. nakonec nad Napoleonem zvítězil, ale obnovovat Svatou říši římskou se mu už nechtělo, a tak vznikl nový státní útvar dokonce i s novou mezinárodní legitimitou (ve Svaté (věčné) koalici).

Později přišla další krize (1848) způsobena nefungováním mezinárodní legitimity, jenže ta jen vedla k utužení předchozího režimu a vyhnání předchozího vládce. Jenže nové vedení (František Josef I.) bylo ještě horší (v zásadě nevyhrál žádnou bitvu od Solferina přes Krym, či první světovou), a tak ztratilo svou legitimitu (jak vnitřní - "rakouskou", tak mezinárodní - rozpadem na menší územní celky - Jugoslávie, Československo, Maďarsko, Rakousko).

23

Odpovědět

+HeliumSamozřejmě, že to není tak jednoduché ale nemám sílu a energii si dohledávat (nejsem historik) a sepisovat historická fakta :) Nemůžete popřít, že Marie Terezie a její synek k vytvoření české národní identity přispěli, a že to mělo významný vliv na národní obrození - to, že tu jsou další faktory není pro tuto diskuzi důležité.

22

Odpovědět

+CathanJosef II. měl na vytvoření "české národní identity" spíše malý a nepřímý vliv (omezení prvořadých mocenských konkurentů - katolické církve), jeho matka sice větší, ale také nepřímý vliv (jako součást SVÉ agendy - vzmachem měšťanstva, zrušení vnitřních cel, poštovská reforma, budováním jednotného vojska - štýrský velitel se musel naučit česky, aby rozuměl svým vojákům).

První přímý vliv (a dá se říct, že i vědomě budovaný) na "českou národní identitu" měl až (bratr Josefa II.) Leopold I. (nechal vrátit svatováclavské klenoty do Prahy a 6. září 1791 se v katedrále sv. Víta nechal korunovat českým králem; česky rozuměl a v centru Čech tehdy dokonce pobyl několik týdnů; v Klementinu se konala první česká průmyslová výstava a v Nosticově divadle byla pro změnu hrána objednaná Mozartova opera La Clemenza di Tito).

22

Odpovědět

+HeliumVšak já nikdy nemluvil o tom, že Marie Terezie či kdokoliv jiný to dělal z dobroty srdce.

02

Odpovědět

+HeliumTak či tak, nebudu se v tomto ohledu hádat :) Národní obrození nepatří k mému oblíbenému období literatury, a pamatuji si z toho pouze drobty - přispění Marie Terezie a Josefa II. si však pamatuji, protože mi to přišlo poměrně zábavně paradoxní. Je možné, že bylo nepřímé. Ruku do ohně bych za to nedal.

03

Odpovědět

Ach, dneska je zvláštní den :) Už po několikáté jsi dnes všímám toho, že když někdo napíše článek, udělá video či cokoliv co se neshoduje s jeho viděním světa, je to nazváno propagandou, či že je to "tendenční". A má to nejlépe nízko hodnocení, protože to zkrátka tak není, protože my to cítíme jinak. Ale zkrátka pravdu váš názor či vidění světa nevymaže ;)

1312

Odpovědět

Pravda je, že národní identita se formovala už od dob antiky. Platilo, že stát=národ. Jedno jestli jsi byl etrusk nebo hispánec, pokud jsi žil na správné straně světa, byl jsi prostě říman v Římské říši (evropan v EU). Ve středověku toto bylo trochu upozaděno náboženstvím (např. křížové výpravy), ale i zde jsou patrné nacionální tendence, kdy se např. na výpady Řádu teutonských rytířů hledělo jako na souboj polského a germánského živlu.
Video nepůsobí jako dokument, spíše jako humorně naučný názor určité skupiny lidí. Proto se dá nazvat jako tendenční. Pokud to byl záměr, pak jedná se o propagandu.

138

Odpovědět

+(Pepek)Když už jste reagoval na mě, mohu se zeptat k vaše komentáři níže, proč by si neměli být lidé rovni?

35

Odpovědět

+(Pepek)Ona se národní identita a její definice se v průběhu dějin také postupně proměňovala.

Jednou byla definice "římanství" definována jen na město, jednou byla definice "řimanství" vztažena na všechny neotroky na té správné straně planety. Stejně tak definice "češství", či "moravanství".

Stejně tak definice civilizačního okruhu, do kterého nyní patříme a nyní se mu říká "evropanství". Dříve se mu říkalo "římské katolictví", nebo ještě dříve "cyrilice". Obecně některé civilizační okruhy byly pouze nahrazeny jinými ("římské katolictví" za "evropanství").

14

Odpovědět

+HeliumZ historie si pamatuji poměrně málo, studoval jsem literaturu. Ale z toho co si pamatuji, a co je vidět i v literatuře, tak nebyla pro lidi národní identita absolutně důležitá. Oni řešili pro ně důležitější věci, které se týkali každodenního přežití. Můžeme si všimnout určitého okruhu, kde lidé znali a používali stejné věci - od jazyka po literaturu. Můžeme to vidět kupříkladu v národnostních cyklech středověku. Francie má Rolanda, Španělsko Cida.
Důležité je, že tyto okruhy dnes vidíme my, ale lidé si je tak nějak neuvědomovali a neměli šanci uvědomovat. A pozor - stát (království) není národ. Králové si vždy uvědomovali vliv na svojí zem, to však neznamená, že to bylo důležité i pro obyvatele.

25

Odpovědět

+CathanA co ti říká pojem karolinská renesance?

Právě ta je spojena s vývozem "franckého" programu do blízkých, či vzdálených marek (Imperium Romanum). Právě ta je spojena s budováním "francké", či "západokřesťanské" identity. Jasně, později byla nahrazena bližší německou, či "svatoříšskou" identitou (opět pod pojmem Imperium Romanum).

32

Odpovědět

+HeliumJá myslím, že to však nemůžeme brát jako národ - ne v dnešním smyslu. Dnes je symbolem národa to, když jedna šikovná dívka vyhraje dvě zlaté na Olympiádě. To je národ. Národ tvoří naše minulosti, i čeština. Takto je dneska národ vnímám. Ve vámi zmíněných dobách, i Pepkem, však tato národní identita zkrátka neexistovala. Existovala pouze snaha o spojení územních celků, a mít co nejvíce věci pod palcem. Ty lidi především spojovalo už to "západokřesťanství" nic víc tedy nebylo nutné. Středověkou kulturu definovalo náboženství.

23

Odpovědět

+CathanJako když je český kníže nucen platit tribut právě franckému královi (oba dva můžeme vnímat jako západní křesťany té doby), tak se dá mluvit i o národní identitě (někdo prostě platí, někdo prostě neplatí) a národní agendě.

Výhodou/nevýhodou té doby snad bylo, že když Karel Veliký umírá, tak placení tributu končí. Končí také karolinská renesance a říše (Imperium Romanum) se rozpadá právě do marek.

33

Odpovědět

+HeliumNe, nedá se v tomto případě mluvit o národní identitě, ani náhodou. Dá se mluvit jen a pouze o státech. Větších tyranech co šikanují menší spolužáky a berou si jejich kapesné. Národní identita zde však neexistuje.

35

Odpovědět

+CathanPak se nabízí otázka, proč podobný tribut nezavádí pro (germánské) Langobardy (prohlašuje se jejich králem) či Sasy (ty jsou podřízeny Karlu Velikému), či Bavory (ty jsou podřízeny Karlu Velikému).

Ale jen pro slovanské kmeny - Čechy, Obodrity (polabské Slovany, ti dokonce bojovali proti Sasům a Bavorům na straně francké) a Avary.

Nabízející vysvětlení je, že tak činil s vědomím jazykové příbuznosti mezi Franky a dalšími germánskými kmeny (vlastně národy) a snažil se vytvořit "jádro říše" právě na základě jazykové, národnostní.

51

Odpovědět

+HeliumMožná to souvisí s tím, že slovanské kmeny se původně odvrátili od západořímské církve? Tak či tak to nedokazuje existenci národů ;) Jsou zde jiná vysvětlení, jako výhodnost či normální politikaření.

15

Odpovědět

+CathanOstatně, pokud tak Karel Veliký činil z jazykové příbuznosti - o které pochybuji - dělal to pouze pro svou vlastní výhodu, a uměle tak tvořil jádro říše - ano - pro svou vlastní moc, nikoliv pro národní cítění.

23

Odpovědět

+CathanTato téže je i faktograficky špatně, protože se proti Karlu Velikému vzbouřili Sasové a Frisove. Nikoli však Slované ( Češi, či zmínění Polabští ).

01

Odpovědět

+HeliumJá stále nechápu, jak to dokazuje existenci národů v té době :) Přeci jen, když vezmete nějaký příklad a dáte ho do kontextu, nemusí to potvrzovat vaše teze - já v tomto ohledu stále nevidím důkaz, že by v té době existovali národy či národní cítění. Pokud bych třeba uznal, že Karel Veliký to dělal, dokazuje to jen tendence národy tvořit - nikoliv, že už to tak bylo.

11

Odpovědět

+CathanDokazuje to existenci "národní agendy", která předznamenává národ (stavba Katedrály Panny Marie v Cáchách - Aachener Dom).

Stejně jako bylo nejdříve Národní divadlo (Češi jsou skupinou, která podporovala stavbu a provoz divadla) a až potom byla vyhlášena samostatná republika.

11

Odpovědět

+HeliumCož bylo v době Národního obrození, kdy právě začala tato národní uvědomělost vznikat. Ale zrovna u Čechů je to poměrně paradox, vzhledem k tomu, že čeština jako jazyk byla v době předtím prakticky vyhlazené a celé to povzneslo pár intelektuálů. To nic nemění na tom, naopak to spíše potvrzuje, že národní identita je něco abstraktního a uměle vytvořeného.

12

Odpovědět

+CathanZase špatně. Katedra bohemistiky vznikla poprvé ve Vídni právě z důvodu budování jednotné armády. Štýrský velitel prostě musí rozumět svým českým vojákům. Takže " prakticky vyhlazený" náš jazyk vůbec nebyl.

00

Odpovědět

+Helium..víte, že z části říkáte podobné věci jako já, ale pouze jako reakce na jiné věci? Jak jsem řekl, rakouská monarchie tvoření českého národu a národní uvědomělosti pomohla. Ale zase pozor na akci a reakci, obrod češtiny začali intelektuálové. V době nástupu Marie Terezie čeština již téměř neexistovala, a byli to intelektuálové kdo jí probudili a následně proces pokračoval skrz změny ve společnosti. Katedra bohemistiky ve Vídni vznikla v reakci na to.

00

Odpovědět

+CathanPak vaše teze vůbec nepotvrzují letopočty.

Katedra bohemistiky byla založena 1746, učil na ni i Jan Václav Pohl, který vyučoval i malého Josefa II..

Dobrovský, Kopecký, Jungmann jsou ale až součástí let 1780 a později.

00

Odpovědět

+CathanA také ti intelektuálové by mnoho nezmohli, kdyby nebyli podporování šlechtici (Dobrovský byl podporován hrabětem Nosticem; Jungmann-Světeckými z Černic; Palacký Kašparem Šternberkem).

Ostatně ani na počátku 19. století nebylo obrození nějaké sdružení s jasně definovaným kulturním programem, ale spíše mozaikou různě přispívajících autorů s různě definovanými zájmy a zálibami.

00

Odpovědět

+HeliumTo s tou mozaikou nezpochybňuji. A intelektuálové byli vždy podporování šlechtou, to nic nedokazuje. když se podíváte do historie, jen málo autorů bylo prostého původu a jejich díla se dochovala jen náhodou - většina byli šlechtici, nebo šlechtou podporování.

K té katedře bohemistiky bych vážně chtěl znát zdroj, protože se to liší od všeho co jsem se kdy učil nebo jsem četl. 1746 je strašlivě brzo, nezdá se mi to - neříkám, že to není možné, ale pochybuji, že by kvůli pár sedlákům z venkova byla založena katedra bohemistiky.

00

Odpovědět

+CathanZkuste zadat 225 let bohemistiky na vídeňské univerzitě od Jany Pleskalove.

Právě tam se zmiňuje i Tereziánská akademie.

00

Odpovědět

+CathanTakže teze o téměř mrtvém jazyků, který zachraňují intelektuálové je prostě špatně. Naopak to byl jeden z jazyků tereziánského říšského programu (právě kvůli válce proti Prusku.)

00

Odpovědět

+HeliumTak na tu knihu se vážně kouknu, a zřejmě se zeptám i studovaného lingvisty protože se mi to skutečně, ale skutečně nezdá. Pochybuji o tom, a je to vážně proti všemu co jsem se učil. Ale kouknu se na to.

00

Odpovědět

+CathanTady je článek (http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?lang=en&art=7630), který zmiňuje čtyři vzdělávací instituce.

Theresiánskou akademii (https://cs.wikipedia.org/wiki/Terezi%C3%A1nsk%C3%A1_akademie_ve_V%C3%ADdni);

Theresiánskou vojenskou akademie (https://cs.wikipedia.org/wiki/Terezi%C3%A1nsk%C3%A1_vojensk%C3%A1_akademie);

Šlechtickou vojenskou akademii a Vídeňskou univerzitu (https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADde%C5%88sk%C3%A1_univerzita)

00

Odpovědět

+HeliumCož dokazuje, a já to uznávám, snahu monarchie o sblížení s venkovany kteří tehdy mluvili spíše jen česky. A ačkoliv to vypadá jako že mám potřebu mít poslední slovo, stále to nedokazuje existenci českého národa. Stále je zde rozdíl 100 let mezi položením základního kamene národního divadla. Spíše to dokazuje začátek českého národa jak ho známe dnes.

00

Odpovědět

+CathanAle (snad definitivně) to vyvrací tu tezi o mrtvém jazyku, který obnovili jacísi intelektuálové. Ostatně dokonce i během první republiky bylo důležité spíše konfesní (náboženské) určení než národnostní (dokonale je to ukázáno třeba v díle Je třeba zabít Sekala!, kde luterán je zcela jiný člověk než katolický sedlák.

00

Odpovědět

+HeliumAno, od teď budu říkat místo "mrtvý jazyk" "umírající jazyk" :) Tak byl myslím vnímán i monarchii, to, že umírat přestat a naopak byl vzkříšen byla zásluha intelektuálů a přispěla k tomu zřejmě i právě snaha monarchie o komunikaci. Jinak ano, souhlasím.

00

Odpovědět

+CathanAni ne umírající.

Prostě Josef II. chtěl vytvořit ŘÍŠI, kterou chtěl definovat jazykem a byrokracií (podobně jako se to podařilo královi Slunce Ludvíku XIV., který do své říše začlenil i okcitánské mluvčí, či Bretonce). Jenže právě narazil na odpor nově přicházející kultury - neogotiky (bohatí měšťané především v Praze chtěli hledat "své předky" a našli zalíbení v ruinách a "dávnými časy". Ve stavbách třeba Krásný Dvůr postavený v letech 1793-1796 ).

Právě zaujetí pro novogotiku, později obecně o historismus definoval "národní obrození". Tedy žádné stěhování a industrializace. Ale hledání "bukolické" idylky (obdiv selského života) a vypořádání se s obrovskou proměnou městského života během průmyslové revoluce.

Obecně čeština měla postavení právě jako okcitánština ve Francii té i dnešní doby.

00

Odpovědět

+CathanOstatně zrušení rychtářství právě Josefem II. (v roce 1783) je jasným důkazem právě budování jednotného byrokratického aparátu. A jednotný byrokratický aparát potřebuje jednotný jazyk (na rozdíl od soustavy, kdy "místní spory řeší místní rychtář" - obvykle dědičný úřad).

00

Odpovědět

+HeliumPokud znáte ještě jinou odbornou literaturu, kde je toto datum a tyto fakta uvedeny, budu rád.

00

Odpovědět

+HeliumMusím také zmínit, že jsem během hledání informací narážel na datum 1775, což by bylo mnohem logičtější. Jak se zdá, celkově máme pravdu oba. Skutečně zřejmě existovala výuka češtiny pro vojenské účely, pravděpodobně vážně pro domluvy s venkovany. Teprve však v roce 1775 vznikla výuka bohemistiky jako lingvistického oboru.
Celkový obraz je takový, že čeština se vyučovala pro lepší komunikaci všech části říše, ale nikdo neočekával, že bude takto vzkvétat. Alespoň tak se to jeví mně.

00

Odpovědět

+CathanOstatně při obléhání Vídně přijíždí polská šlechta, která se poznala, že mluví tzv. makaronstinou. Směs polštiny a němčiny, proto potřeba budování katedry polonistiky vůbec nikoho nezajímá. Polská šlechta se sama a dobrovolně nechá zkorumpovat okolními mocnostmi.

U českých vojáků je tento přístup nemyslitelný, protože šlechta už je plně poněmčena, ale musí se stavět další pluky. Tedy přichází verbování sedláckých synků a potřeba společného jazyka, nebo jednoznačné překlady z němčiny do češtiny.

00

Odpovědět

Neomarxistická propagada.

1823

Odpovědět

presne, staci pozriet na zdroj

83

Odpovědět

Paráda. Přeložíte taky něco o mýtu rovnosti lidí?

2311

Odpovědět

Založ si účet Pepku, ať mají ty disliky nějakej smysl ;)

712
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK