Michael DouglasPřed kamerou

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:126
Počet zobrazení:3 669

Michael Douglas (*25. 9. 1944) za sebou má bezpočet rolí v kasovních trhácích i nezávislých filmech, má na kontě několik filmových i divadelních ocenění a je i úspěšný producent. Před kamerou Lynn Hirschberg se rozpovídá o tom, že herectví pro něj vůbec nebyla jasná volba, o svých začátcích v seriálu V ulicích San Francisca, za který byl třikrát nominován na cenu Emmy, o produkování Přeletu nad kukaččím hnízdem, na nějž mu dal práva jeho otec Kirk Douglas, který si chtěl zahrát hlavní roli, nebo o svém vztahu k záporným hrdinům.

Přepis titulků

Pamatuju si, jak jsme šli s bratrem na Žízeň po životě. Kirk tam hrál van Gogha. Doslova jsme zapomněli, že jde o našeho otce. Když přišla scéna, kdy se podívá do zrcadla, uřízne si ucho a krev se rozstříkne na zrcadlo, můj bratr Joel začal křičet a utíkal z kina pryč. Popravdě jsem mu byl v patách. Vždycky, když si na to vzpomenu, říkám si, že to byl úžasný výkon.

Věděli jsme, že je to náš otec, ale tehdy jsme na to úplně zapomněli. Jeho herecký výkon nás zcela pohltil. Do herectví jsem se dvakrát nehrnul. Spíš jsem nevěděl, co jiného dělat. Byl jsem typické dítě 60. let. Šel jsem na vysokou do Santa Barbary v Kalifornii. Pořád bych tam byl, kdybych si vybral jiný obor. Zavolali si mě…

ke studijnímu poradci, tuším v prváku. Říkali, že si musím zvolit hlavní obor. Tak povídám: "Aha, dobře no. Tak asi… třeba divadlo." Herectví mě… děsilo. Na divadle jsem měl v zákulisí nachystaný kýbl. Před vystoupením mi bývalo hrozně špatně. Ale připadalo mi to jako nejjednodušší cesta pro hipíka.

Natočil jsem dva nebo tři snímky, které nedopadly moc dobře. A pak jsem dostal příležitost v seriálu V ulicích San Francisca. Všechna ta tréma z dřívějška mi pomohla zvyknout si na kameru. Byl to zlom. Když jsem ze seriálu odešel k produkci Přeletu nad kukaččím hnízdem, překvapilo mě, kolik jsem se toho už o produkci věděl. Tu knížku jsem miloval.

Ten projekt vznikl u mého otce, který na knihu získal práva a udělal z ní divadelní adaptaci. Řekl jsem mu, ať mě nechá udělat film. Že zkusím získat smlouvu na film a on by mohl hrát hlavní roli. Byl natolik otevřený a velkorysý, že souhlasil. Pracoval jsem na tom přes pět let. Naneštěstí mezitím… se kariéra mého otce posunula.

Trochu zestárl. Miloš Forman si nemyslel, že by se na tu roli hodil. To byl pravděpodobně ten nejtěžší okamžik… v mém vztahu k otci. Rozumím tomu teď lépe než kdy dřív, protože v životě zas tolik dobrých rolí nedostanete. Prostě to tak je. A já mám veliké štěstí, že jsem hrál Gordona Gekka ve filmu Wall Street. Dodnes pořádně nechápu…

Nechápu… tenhle trend zjevného a jednoznačného padoucha. Jestli ke mně ještě někdy přijde opilej chlápek z Wall Street a řekne mi: "Jseš můj člověk," tak… Líbí se mi, když má někdo odvahu tenhle stereotyp překonat a snaží se, aby diváci podlehli ne zrovna sympatické postavě. Když jsem dočetl scénář k Muži v pokušení, říkal jsem si, jak je to… skvostné, skvěle napsané.

Kdyby se mi to podařilo zahrát, zachovat ten rytmus… Toho prodavače aut, toho chlápka, co kdysi býval jednička, a i když přišel o všechno, snaží se působit kurážně. Lidi si říkali: "Proč už dvě hodiny koukám na toho ksindla?" V téhle etapě života… je snadné sedět doma, být spokojeně ženatý s Catherine, užívat si dětí a chodit pracovat v podstatě zadarmo.

Jdete do toho celým srdcem. Důvěřujete svým instinktům, na nic jiného není čas. Když děláte nezávislý film, jako je Muž v pokušení, děláte to hlavně pro sebe. Je to jako hrát v malém divadle. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Herectví je nejjednodušší profese s nejvyšším platovým ohodnocením. Na filmy se dívám rád, ale herce považuji za tu nejnedůležitější složku filmu. I poslední osvětlovač má na konečný produkt větší vliv než herec v hlavní roli.

1158

Odpovědět

Možná na to pohlížíš jako znalec ale pro nás obyčejné diváky jsou neméně důležití i herci. Prostě když se sejde kvalitní parta tak to stojí za to.

112

Odpovědět

Dobrý herec dokáže zachránit i velmi špatný film ;)

391

Odpovědět

+ZlopánA naopak špatný herec dokáže pohřbít i jinak dobrý film. Auto kecá nesmysly.

221

Odpovědět

+ZlopánJmenuj jeden příklad. A hlavně ne klub rváčů od toho inda prosím.

27

Odpovědět

+ZlopánAuto: Joker Jacka Nicolsona vs. Joker Heath Ledgera...

44

Odpovědět

+ZlopánOba dva je zahráli tak, jak jim to někdo řekl... nebo si naivně myslíš, že si napsali scénář postavy a udělali si kostým?

39

Odpovědět

Tak sa staň hercom, uspej v konkurencií a zarob balík, keď je to také easy. Budem Ti fandiť :D

241

Odpovědět

+RododendronPleteš dvě věci dohromady. Já neřekl, že je lehké stát se slavným, ale že je lehké být hercem. Stát se slavným hercem je ze všeho nejvíc o štěstí (tzn. vyhraješ konkurz pro nějaký dobrý film, a o tom samozřejmě rozhodují jiní lidé než ty a ty to svým výkonem nemůžeš nějak ovlivnit. Třeba Robert De Niro může hrát jen jeden typ rolí, protože nehraje, prostě mluví a chová se stejně jako ve skutečnosti...)

312

Odpovědět

+RododendronA nebo, jak tady Douglas, buď synem slavnýho herce. Úspěch zaručen. Mimochodem k těm hercům co vypadají v každým filmu stejně a taky se chovají stejně i když je to zrovna neadekvátní, tak Al Pacino, Matthew McConaughey, ten co hrál v přeletu...

19

Odpovědět

Jasně, protože pulp fiction s Eddiem Murphym, by bylo úplně stejný. Nebo, kdyby místo Eastwooda hrál v Gran Torinu Nicolas Cage..... Film je možná výsledný práce x profesí, ale herec je jedna nejdůležitější a definitivně ta, který filmu vytváří jeho tvář.

31

Odpovědět

+SteverProblém je v tom, že herce si vybírá štáb, není to naopak. Štáb prostě vybere herce, kterej do filmu sedne. Eddieho Murphyho by si nikdy nevybrali, protože na to nemá ksicht, ale existují destíky lidí, co by se hodili na Vincenta stejně jako Travolta.

52

Odpovědět

+SteverA jsem rád, že jsi připomněl tyhle dva filmy, protože Clint Eastwood a Samuel L. Jackson jsou další dva herci, kteří se vždycky tváří stejně ať hrají cokoliv a i když nehrají tak jsou pořád stejní.

34

Odpovědět

+SteverTom Hardy, Christian Bale, Heath Ledger a nebo Benedict Cumberbatch? Nic?

22

Odpovědět

+SteverCo s nima? Kdybys mě chtěl potopit, tak řekneš třeba Daniel Day Lewis a ne tyhle sráče.

26

Odpovědět

+SteverA nechtěl byste se třeba uklidnit? Nejdřív píšete, že herec v hlavní roli je méně důležitý, než poslední osvětlovač, a pak argumentujete tím, že herec je vybírán (osvětlovač není?) a je nahraditelný (osvětlovač není?). To spolu zdá se mi moc nesouvisí.
Ano, herci jsou přeceňovaní, hodně přeceňovaní, ale pořád je to důležitá součást týmu (a to, že si to můžou navzájem podělat, nebo zachránit, to je znak jakékoli týmové práce).
A přiznám se, že nějak nesleduji kariéry výše zmíněných herců, ale mám jistý odpor k tomu, že je nazýváte sráči.

71

Odpovědět

+SteverJen jsem vypsal pár světově známých herců, kteří dokážou udělat film v podstatě sami. Podívejte se třeba na film Locke. Hlavní roli tam hraje Hardy a celou hodinu a půl je to jen záběr na to, jak jede v autě a telefonuje. I přes to je ten film výborný jen díky jemu. Zkuste to stejné udělat se špatným hercem a uvidíte, jak to dokáže "každý".

00

Odpovědět

S určitou nadsázkou se s tebou dá souhlasit, určitě ale nesouhlasím s tvrzením, že herec je nejnedůležitější složkou filmu. Jak říkáš, že stát se hercem je těžké, ale být hercem už je lehké, s tím už se dá trochu souhlasit, ale nesmíš brát každého herce stejně, někteří svou práci berou velmi profesionálně a přípravou na roli stráví spoustu času. Třeba právě zmiňovaný Robert De Niro na roli ve filmu Zuřící býk a další.. Je ale pravda, že takový Adam Sandler v poslední době vydělává tím způsobem, že sebere bandu známých, veme kameru a jedou na výlet.. :)

30