Thumbnail play icon

Prolomit začarovaný kruh

92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:273
Počet zobrazení:10 155

Následující video je výňatkem z norsko-amerického dokumentu o věznicích v USA a jejich porovnání s věznicemi v Norsku. Situace v nápravných zařízeních ve Spojených státech amerických je zarážející. Neustále se otevírají nová, aby se stále noví vězni měli kam posílat. Můžete se podívat třeba na video od Johna Olivera, kde právě americké věznice probírá. Kontrastem k tomu je Norsko, kde se věznice zavírají a vězňů ubývá. Podívejte se, jak se k nim v této skandinávské zemi chovají.

Komentáře (84)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zavést tohle pro ty nejtěžší zločiny je nesmysl, vždyť by to byl výsměch všem lidem, kteří přišli o příbuzné, bližní aj. osoby kvůli vrahům, nebo jim bylo do konce života poskvrněno dítě, které se může celý život rehabilitovat z nepříjemného pedofilního zážitku. Takové lidi dát do věznice typu Norsko? What?! Nicméně to, že tam tedy nebudeme zavírat tyto extrémní případy, ale ty lehčí, kteří mají šanci na nápravu... no, nevím. Pokud jsem psychicky nalomenej jedinec a mám tíživou ekonomickou situaci, myšlenka luxusní věznice by mě spíš popohnala v tom, něco vykrást/ukrást, protože vím, že kdyby něco, nebudu se mít vůbec špatně. Tohle by chtělo posuzovat případ od případu. Myšlenka věznice má být v první řadě odpuzující, tedy represivní metodou a ne tím, že vlastně se nic tak moc neděje, když mě zavřou...

33

Odpovědět

V Norsku to může fungovat, protože tam většinu vězňů tvoří bílí, kdežto v USA jsou to černoši. Když bělochovi ukážeš vstřícnost, tak ji většina ocení, když ji ukážeš černochovi, tak to většina pochopí jako slabost.

611

Odpovědět

Tak je to vězení, nebo hotel? Pardon jako, ale takoví pedofilové a vrazi si žádný luxus nezaslouží.

108

Odpovědět

Škoda, že tam nebylo zminěno kolik % recidivistů je v USA v kolik v Norsku.

61

Odpovědět

Norsko má nejnižší recidivu na světě, viz třeba: http://anonhq.com/norways-recidivism-rate-one-of-lowest-in-the-world/

Ale to není to podstatné. Důležité je, koho bys chtěl za souseda? Někoho kdo byl ve vězení v Norsku a naučil se dělat kuchaře anebo někoho kdo byl ve vězení v USA a naučil se jak někoho zmlátit?

104

Odpovědět

+JednaBednaAni jednoho.

114

Odpovědět

Podle mého názoru jde samozřejmě o velmi složitý problém, který veřejnost nedokáže dostatečně racionálně posoudit, jak tomu je u většiny takových složitých otázek.
Pokud se mají změnit věznice a hlavně vězni, je důležité, aby si především veřejnost uvědomila, jak přínosné takové programy a humánní chování k vězňům prospěje celé společnosti.
Neříkám, že to jde ze dne na den, že nenastanou žádné problémy, že toho někteří vězni nebudou chtít zneužít, s tím se samozřejmě počítá.
Myslím si, že ztrátu svobody ve věznici si nikdo z nás nedokáže představit, ale vězni se pravděpodobně musí potýkat s neskutečným stresem jak v USA, tak v Norsku, kde ale bude samozřejmě nižší, a proč? Protože vědí, že po propuštění nebudou jen krok od toho dostat se zpět, budou mít budoucnost, nemusí se do konce života skrývat, stydět se za sebe apod. Zapojí se do společnosti a budou ji prospěšní, za své chyby zaplatili a tím to končí, nadále mohou žít jako normální občané, ne jako v USA.
Mrzí mě, že podobnou mentalitu nemá více národů. Už zde v komentářích je jasné, že ani Češi ne.

154

Odpovědět

A co mi je do toho jakou mají budoucnost,že se budou stydět,skrývat? Zločinci v tom vězení nejsou omylem. Lidí je hromada doopravdy nevidím důvod proč zachranovat každýho pleba.

413

Odpovědět

+MorceKdo tady potřebuje zachránit jsi očividně ty...

33

Odpovědět

+Morceje rozdiel medzi zlocincom a zlocincom. Kolegov znamy sposobil nehodu, kde bola poskodena jedna osoba a mala zlomenu stehennu kost. Dostal 2 roky, lebo to bol niekto kto poznal sudcov a dali mu co preto(pomsta je tak sladka). Mal by sediet v US veznici alebo norskej veznici?
Je to pripad od pripadu.

00

Odpovědět

+Peter P.Nejsem pro zavírání těhle případů a podobně, tohle je chyba soudu ale pokud je někdo ve vězení půlku svého života tak asi nemá cenu ho nějak převychovávat, takovej člověk je nebezpečnej pro společnost a odejmul bych mu některá práva.

02

Odpovědět

Brejvik....yop cherry picking...to je problem ludskej hlavy. Ak by sa robil meter podla extremnych pripadov, nikdy by sa normalna stavba nepostavila

32

Odpovědět

Navic je to dane i ekonomickou hladinou te dane zeme. V USA minimalne polovina obyvatel by si ani nemohla dovolit bydlet tak dobre, jako by bydleli v tom vezeni a to je proste nesmysl. To by tam potom lidi chodili schvalne. Ano schvalne by se nechali zatykat aby mohli zit v teple a meli jidlo a vsecko.

101

Odpovědět

A to si jen myslite nebo pro sve tvrzeni mate i nejake fakta?

410

Odpovědět

+UzivatelOno to celkem dává smysl. Když je mráz, dělají u nás bezdomovci to samé :)

51

Odpovědět

Hele ja si myslim ze tohle by proste jinde nefungovalo. Ze kdyby tohle zavedli v USA, tak se jim ty negri akorat vysmejou.. ze to je proste dany mentalitou, ty Norove maj takovou mentalitu ze je temer nemozny spachat cin a kdyz, tak je to fakt vyjimka a takovej clovek ma velkou sanci na prevychovu.. coz proste ani u nas ani v USA neni.

98

Odpovědět

Přesně tak a ještě pokud nějakej Nor něco spáchá tak je to ve většině případů nějakej refudžík takže zase jiná mentalita která neni zvyklá na západní hodnoty.

48

Odpovědět

Tak zničeho nic se to rozhodně nestane, ale časem by klidně mohlo. Nebo si myslíš, že zrovna skandinávci mají tuhle mentalitu od začátku?

10

Odpovědět

Jsem pro aby zločincům, kteří spáchali menší zločiny (krádež, lehké ublížení na zdraví pod vlivem látky a podobně) byly výrazně zlepšeny podmínky a byla jim udělena možnost se dále vzdělávat, bojovat se svou případnou závislostí a pomalu se zařazovat do společnosti. Pokud ale někdo udělá něco typu několikanásobný znásilnění a ublížení dětem, hromadná vražda a podobně, ty bych nekompromisně zavíral do těch nejhorších děr.

55

Odpovědět

Přesně o tom se tady mluví. Princip pomsty. Vy se tomu vězni chcete pomstít, ačkoli víte, že to nevrátí životy jeho obětí, nenapraví to jeho zločin, neudělá ho to lepším člověkem, ani vám to nic nedá. Je škoda, že to nechápete ani po zhlédnutí videa.

1510

Odpovědět

+Ivan3235Ne, není to jen o pomstě. Je to o tom, že bude izolován od společnosti a nebude mít šanci již nikdy nikomu ublížit (v případě doživotí).
Dále je zde silný negatiovní zážitek z vězení, který již vězněný nechce znovu zažít.

72

Odpovědět

+Ivan3235A proč bych se mu nepomstil? Prostě pokud zmařil něčí životy tak mu zmařím ten jeho. Ten člověk je tak či tak už pro společnost odepsanej takže k čemu nám je nějakej odpad společnosti? Nežijeme v komunitě o 200 lidech abychom se museli rozhodovat o životě každého jedince obzvlášt pokud zabíjí ostatní, lidí je dost takže ho někdo lehce nahradí.

47

Odpovědět

Ti, co ubližují dětem, jsou sérioví vrazi apod., mají poruchu mozku. Je to něco, jako když má člověk lupénku nebo třeba cukrovku. To prostě nejde vyléčit, ne za pomocí dnešní medicíny. Je to mozková porucha. Tyhle lidi nejde přeučit, převychovat je. Otázka je, co s nima dělat.

52

Odpovědět

+MultiZaklinacSérioví vrazi nejsou dle mě tak špatný jako někdo kdo zmlátí důchodce k smrti kvůli dvěstě korunám. Většinou fetáci co žíjou půlku života ve vězení. To jsou i odpad těch zločinců. Sériového vraha jen tak jednoduše nedopadnete ale nějakou fetku najdeš na nádraží za hajzlama hned. Takoví lidé nemají se sebou snahu cokoliv dělat už od ZŠ. Nemají vzdělání,motivaci. A otázkou neni jim tu motivaci a vzdělání dát (což je strašně velká utopie která se ani pro pár tisíc loserů co promarnilo svojí šanci nevyplatí) (proč dávat zdroje do někoho kdo o to nestojí když je ho možné lehce nahradit dalšíma lidma kteří mají své cíle? ) ale spíš je izolovat. Jejich přístupem totiž ubližují hlavně společnosti.

03

Odpovědět

Tak samozrejmne je to naprosto idealni jak zaclenit zlocince do spolecnosti.
Dukazem ze Norsky system je spravny jsou soucasne napr. Ruske veznice, to co z nich vyleze pokud vyleze bude dokonala zlocinecka masina.
Nebo staci uvest priklad skutecnych osob z veznic USA v 60 a 70 letech jako byl napr. George Jung. Veznice pro nej nebylo vezeni ale skola kriminality - jeho slova. Proto se veznice vesmes v rozvinutych zemich modernizuji a veznum jsou poskytovany predmety denni potreby normalnich lidi jako TV apod.
Samozrejme se to netyka vsech zlocinu a vsech veznic, ale to je snad jasne.

51

Odpovědět

Doopravdy nechápu tuhle tu levičáckou myšlenku pomáhat odpadu společnosti jako jsou vězni. Ve vězení jsou protože jsou nebezpeční pro společnost, proč bychom jim měli pomáhat? Dobrý koncept v historii byla třeba penalizační kolonie ovšem ta byla často zneužívána politicky a nebo se do vyhnanství posílali lidi co ukradli slepici.
Prostě všechny vrahy bych poslal na nějakej ostrov kde bych uspořádal něco ve stylu hunger games.

214

Odpovědět

Musíš si uvědomit že ne každý zločinec je automaticky naprostej odpad společnosti a totálně zkažená osoba. Někdo se do vězení dostane třeba z důvodu zoufalství (například že vykrade obchod protože nevidí jiné východisko ze své momentální životní situace) a vězení, jakožto nápravné zařízení, ho má naučit jak se vyhnout tomu aby se mu to stalo znovu. Ve věznicích jako jsou třeba v USA to ve spoustě případů dopadá tak, že ten člověk vyleze v heště horším stavu než v jakém se do něj dostal.

93

Odpovědět

+MartyKayOvšem pokud zločinec uvidí že když se dopustí zločinu a místo penalizace to bude mít jako dovolenou tak co ho odradí od dalšího zločinu? Prostě pokud je člověk netrestanej a jednal v zoufalosti tak by k tomu měl soud také tak přistoupit a hned ho nezavírat ale pokud je někdo ve vězení půlku svého života tak co sním? To je dle mě na hunger games

17

Odpovědět

+MorceTys na to video moc nekoukal, co? "Trest je odnětí svobody." Když se k vězni budeš chovat slušně, nebude míň zavřený. To, že ho NAVÍC zbavíš jakéhokoli soukromí a humánního zacházení, je už jen pomsta.

52

Odpovědět

+BlobKoukal ale nesouhlasím s tím. Pomsta je fajn, bohužel díky křestanství se to bere jako špatná věc

25

Odpovědět

Myslím, že obdobu norských věznic by mohli vytvořit i v USA. Ačkoliv momentálně pouze pro vězení s nižší ostrahou. A vzdělávat vězně nemusí jenom vysokoškolsky, ale i třeba prakticky. Kurzy čehokoliv co si zrovna pracovní trh v USA žádá. + dost by pomohlo začít bojovat se společenským stigmatem co si vězni v USA nesou.

Ale zase u věznic s vyšší ostrahou, kde jsou fakt nebezpeční vězni, gangy a podobně by to asi nešlo použít.

73

Odpovědět

V USA taky zavádějí vzdělávací programy...
https://www.s3c.cz/blog/posts/jak-se-ve-vezeni-pripojit-k-internetu
Zřejmě ne všichni vězni jsou tak hodní a slušní.

34

Odpovědět

Díky za tip. Už vím, kde si k šedesátinám splním svůj celoživotní sen a přepadnu tu banku. Když se podaří, budu král, když ne, tak se jen tiše zasměju a budu se těšit, pač se tam budu mít líp než s důchodem doma.

302

Odpovědět

Barnevern...Váš norský ráj...

411

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK