Prolomit začarovaný kruh

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:275
Počet zobrazení:14 178

Následující video je výňatkem z norsko-amerického dokumentu o věznicích v USA a jejich porovnání s věznicemi v Norsku. Situace v nápravných zařízeních ve Spojených státech amerických je zarážející. Neustále se otevírají nová, aby se stále noví vězni měli kam posílat. Můžete se podívat třeba na video od Johna Olivera, kde právě americké věznice probírá. Kontrastem k tomu je Norsko, kde se věznice zavírají a vězňů ubývá. Podívejte se, jak se k nim v této skandinávské zemi chovají.

Přepis titulků

Nápravné zařízení Attica věznice s nejvyšší ostrahou, New York, USA Attica je drsné místo, velice chladné a to nemluvím o zdech. Mluvím o atmosféře tady, o energii, která je tu ze všech cítit. Pokud tu chcete přežít, musíte být silný jedinec. Možná jste sem právě přijeli, nikoho neznáte, můžu se pokusit se s vámi spřátelit, jen abych zjistil, co od vás můžu získat, abych zjistil, co jste za člověka, za co vás zavřeli.

Využijí vás, poprosí vás o sušenku a odsud to dojde až k: "Naval mi svoje tenisky." A už vám je nevrátí, a když s tím nic nebudete dělat, pak začíná lovecká sezóna, budou vám brát věci z kantýny, můžou vám sebrat televizi. Je to jako džungle, vážně je. Lvi vykořisťují slabší a ti stěží přežijí. Věznice Haldon věznice s nejvyšší ostrahou, Norsko Můžu začít hrát?

Tady v Norsku jsme uvězněni v rámci trestu. Naším trestem je odnětí svobody. Nejde tu o žádnou odplatu nebo pomstu. V tom se asi lišíme od USA. V našem nápravném systému jsou dva klíčové body. První je normalita, což znamená, že život ve věznici by měl co nejvíce napodobovat život ve společnosti. Druhým je respekt – chovat se k vězňům humánně a s respektem.

Někomu zvenku by se mohlo zdát, že v Haldenské věznici vedeme dobrý život. Ale stále jsme ve vězení, naše svoboda nám byla odňata. Ale když se k někomu chováte špatně, co od té osoby můžete po propuštění očekávat? Místo toho, aby vězně dále trestali, se Norsko soustředí na rehabilitaci. To je dobrá věc. Vytváří to příležitosti a snižuje kriminalitu. Moje práce nápravného strážníka je velmi vděčná. Pomáhat vězni plánovat budoucnost a osobní rozvoj a doprovázet ho na té cestě je skvělé.

Mnoho let jsem pracoval ve věznici, kde vězni vyráběli palety. Jak jim to pomůže, až budou propuštěni? Chci, aby se vězni učili dovednostem, které jsou skutečně užitečné. Přeji si dělat něco, co prospívá společnosti, co pomáhá lidem udělat životní změnu, aby mohli vězni dělat něco, co je prospěšné společnosti i jim samotným. Také chci s USA sdílet naše nápady a praktiky, které v severských zemích máme. U nás to funguje a u nich by mohlo také.

Snažit se o trochu zlepšit život alespoň jednoho vězně v USA, to mě opravdu motivuje. I když je pro mě pohled na cely trochu nezvyklý, v Norsku také máme takovéto chodby, ale nejspíše poskytujeme větší soukromí. Popravdě chceme, aby cely byly otevřenější. Zvětšujeme vhled do cel, abychom měli nad vězni dozor.

Dovolujeme jim pověsit do poloviny mříží deku, když jdou na záchod, ale musíme na ně vidět. To je celkem nehumánní. Víte, co je nehumánní? Třeba když jsem na záchodě a vy projdete kolem, zíráte na mě, to je velice ponižující. Nechá to šrámy na duši. Přijdu do práce, udělám, co mám, a vím, že to dělám správně.

Nevím, jestli přes den nějakého vězně pozitivně ovlivním. Prostě dělám svoji práci, jak mám, a mým cílem je každý den odejít domů. Každý den, co odejdu domů, je pro mě odměnou. Zase můžu být se svými dětmi. Tady mám další ramínka, kam si dávám oblečení. Snažím se využít všechen prostor. Tyhle banány jsem si koupil zrovna včera v kantýně.

Můžu je dát jenom sem, protože tady se nepomačkají a nezkazí se. Musíte využít i prostor pod postelí. Mám tady bednu, kam si ukládám jídlo, co jsem si koupil v kantýně. Tortilly, burákové máslo, konzervy, ale ty už nejsou povolené. Nedávno je zakázali. Teď máme dovolený kapsy.

Tuhle jsem si koupil včera. Oblečení dávám sem do skříně. Tady je lednice. Další oblečení. Tady mám koupelnu a záchod. Děkuji vám za vaši ochotu podílet se na tomhle úkolu. Budeme po vás chtít, abyste se zamysleli a nakreslili ideální věznici. Stále to bude vězení, místo, kde jste zbaveni svobody. Takové je zadání.

Můžete nakreslit, jak by podle vás mělo vypadat. Můžete si dělat poznámky, chceme slyšet váš názor. Jakýkoliv koncept vězení, který si dokážeme představit? Dobře, chápu. Mělo by takový výhled, něco jako kampus. Je to vězení, ale jako kampus. Dal bych tam nějakou zeleň. Nebudete se muset koukat na cely,skrze mříže.

Budou tam pokoje. Pohovka, postel a tak. Rozebereme si to popořadě, začneme s ostrahou. Nejsou tady žádné zdi, žádné mříže, je to spíš jako kampus. Přemýšleli jsme nad čipovými kartami, kterými byste se museli při vstupu do budovy ověřit. Karta by sloužila jako čip, co by zaznamenal každý váš příchod, takže byste byli všude monitorováni.

Mluvili jsme o větší možnosti se vysokoškolsky vzdělávat. Diplomové, bakalářské, magisterské programy. A pokud si ho zvolíte, tak i doktorský program. Vězni by se stali nejen poctivými, ale i produktivními občany, platili by daně. Nejenže je ze společnosti vytrhneme, také je tam vrátíme.

Dnes zaplatíte dolar a zítra jich deset ušetříte. Vím, že jste měli pouze hodinu, takže jste neměli čas vše promyslet. Přemýšleli jste nad ním, jestli by to ve společnosti prošlo? 80 % všech vězňů jednoho dne propustí, takže až se vrátí domů, koho chcete mít za souseda? Chcete někoho, kdo se vzdělal, podstoupil certifikované programy a napravil se, nebo někoho, kdo se vůbec nic nenaučil?

Propustí ho a bude bydlet vedle vás. Sem přidám zeď, přesunu sprchu do cely či pokoje, zabavím vám telefon a máte věznici Haldon. Takhle to je. Věznice s nejvyšší ostrahou v Norsku. A mohli by mě k vám přeložit? Já věznici Haldon navštívil v březnu roku 2012. Tenkrát jsem řekl, že pokud bych měl vybrat pět nebo šest lidí z oddělení dobrého chování věznice Attica a řekl jim, ať nakreslí věznici jejich snů, nejspíš by nakreslili něco podobného věznici Haldon.

Vy jste udělali přesně to. V tom roce jsem moc nevěřil tomu, že by to mohlo fungovat. Řekl jsem, že se tam za pět let vrátím. Uplynuly čtyři roky a za tu dobu tam došlo k jediné potyčce, která by se dala brát jako vážné napadení vězně.

Jeden vězeň něčím praštil druhého, když spolu byli v dílně. Funguje to tedy? Výsledky hovoří samy za sebe. Kdy jsme tu naposledy měli napadení my? V úterý. Jde mi o to, že na tomhle idylickém místě to funguje. Nevím, jestli by se to dalo uplatnit i tady. Nic není nemožné.

Ale je to neskutečně náročné. Velkou měrou za to můžou finance. Náš politický systém je také obrovsky komplikovaný a těžko se v něm orientuje. Poznal jsem hodně pozitivních lidí, kteří jsou schopní se změnit. Ale spousta těchto dobrých lidí je uvězněno ve špatném systému. Fungující nápravný systém vytváří z dlouhodobého hlediska pro společnost obrovské možnosti. Proč si to Američané neuvědomí?

Jejich systém se místo toho soustředí na pomstu. Nedokážu to pochopit.

Komentáře (85)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zavést tohle pro ty nejtěžší zločiny je nesmysl, vždyť by to byl výsměch všem lidem, kteří přišli o příbuzné, bližní aj. osoby kvůli vrahům, nebo jim bylo do konce života poskvrněno dítě, které se může celý život rehabilitovat z nepříjemného pedofilního zážitku. Takové lidi dát do věznice typu Norsko? What?! Nicméně to, že tam tedy nebudeme zavírat tyto extrémní případy, ale ty lehčí, kteří mají šanci na nápravu... no, nevím. Pokud jsem psychicky nalomenej jedinec a mám tíživou ekonomickou situaci, myšlenka luxusní věznice by mě spíš popohnala v tom, něco vykrást/ukrást, protože vím, že kdyby něco, nebudu se mít vůbec špatně. Tohle by chtělo posuzovat případ od případu. Myšlenka věznice má být v první řadě odpuzující, tedy represivní metodou a ne tím, že vlastně se nic tak moc neděje, když mě zavřou...

33

Odpovědět

V Norsku to může fungovat, protože tam většinu vězňů tvoří bílí, kdežto v USA jsou to černoši. Když bělochovi ukážeš vstřícnost, tak ji většina ocení, když ji ukážeš černochovi, tak to většina pochopí jako slabost.

713

Odpovědět

Tak je to vězení, nebo hotel? Pardon jako, ale takoví pedofilové a vrazi si žádný luxus nezaslouží.

108

Odpovědět

Škoda, že tam nebylo zminěno kolik % recidivistů je v USA v kolik v Norsku.

71

Odpovědět

Norsko má nejnižší recidivu na světě, viz třeba: http://anonhq.com/norways-recidivism-rate-one-of-lowest-in-the-world/

Ale to není to podstatné. Důležité je, koho bys chtěl za souseda? Někoho kdo byl ve vězení v Norsku a naučil se dělat kuchaře anebo někoho kdo byl ve vězení v USA a naučil se jak někoho zmlátit?

104

Odpovědět

+JednaBednaAni jednoho.

114

Odpovědět

Podle mého názoru jde samozřejmě o velmi složitý problém, který veřejnost nedokáže dostatečně racionálně posoudit, jak tomu je u většiny takových složitých otázek.
Pokud se mají změnit věznice a hlavně vězni, je důležité, aby si především veřejnost uvědomila, jak přínosné takové programy a humánní chování k vězňům prospěje celé společnosti.
Neříkám, že to jde ze dne na den, že nenastanou žádné problémy, že toho někteří vězni nebudou chtít zneužít, s tím se samozřejmě počítá.
Myslím si, že ztrátu svobody ve věznici si nikdo z nás nedokáže představit, ale vězni se pravděpodobně musí potýkat s neskutečným stresem jak v USA, tak v Norsku, kde ale bude samozřejmě nižší, a proč? Protože vědí, že po propuštění nebudou jen krok od toho dostat se zpět, budou mít budoucnost, nemusí se do konce života skrývat, stydět se za sebe apod. Zapojí se do společnosti a budou ji prospěšní, za své chyby zaplatili a tím to končí, nadále mohou žít jako normální občané, ne jako v USA.
Mrzí mě, že podobnou mentalitu nemá více národů. Už zde v komentářích je jasné, že ani Češi ne.

174

Odpovědět

A co mi je do toho jakou mají budoucnost,že se budou stydět,skrývat? Zločinci v tom vězení nejsou omylem. Lidí je hromada doopravdy nevidím důvod proč zachranovat každýho pleba.

416

Odpovědět

+MorceKdo tady potřebuje zachránit jsi očividně ty...

43

Odpovědět

+Morceje rozdiel medzi zlocincom a zlocincom. Kolegov znamy sposobil nehodu, kde bola poskodena jedna osoba a mala zlomenu stehennu kost. Dostal 2 roky, lebo to bol niekto kto poznal sudcov a dali mu co preto(pomsta je tak sladka). Mal by sediet v US veznici alebo norskej veznici?
Je to pripad od pripadu.

00

Odpovědět

+Peter P.Nejsem pro zavírání těhle případů a podobně, tohle je chyba soudu ale pokud je někdo ve vězení půlku svého života tak asi nemá cenu ho nějak převychovávat, takovej člověk je nebezpečnej pro společnost a odejmul bych mu některá práva.

02

Odpovědět

Brejvik....yop cherry picking...to je problem ludskej hlavy. Ak by sa robil meter podla extremnych pripadov, nikdy by sa normalna stavba nepostavila

32

Odpovědět

Navic je to dane i ekonomickou hladinou te dane zeme. V USA minimalne polovina obyvatel by si ani nemohla dovolit bydlet tak dobre, jako by bydleli v tom vezeni a to je proste nesmysl. To by tam potom lidi chodili schvalne. Ano schvalne by se nechali zatykat aby mohli zit v teple a meli jidlo a vsecko.

101

Odpovědět

A to si jen myslite nebo pro sve tvrzeni mate i nejake fakta?

410

Odpovědět

+UzivatelOno to celkem dává smysl. Když je mráz, dělají u nás bezdomovci to samé :)

51

Odpovědět

Hele ja si myslim ze tohle by proste jinde nefungovalo. Ze kdyby tohle zavedli v USA, tak se jim ty n***i akorat vysmejou.. ze to je proste dany mentalitou, ty Norove maj takovou mentalitu ze je temer nemozny spachat cin a kdyz, tak je to fakt vyjimka a takovej clovek ma velkou sanci na prevychovu.. coz proste ani u nas ani v USA neni.

98

Odpovědět

Přesně tak a ještě pokud nějakej Nor něco spáchá tak je to ve většině případů nějakej refudžík takže zase jiná mentalita která neni zvyklá na západní hodnoty.

48

Odpovědět

Tak zničeho nic se to rozhodně nestane, ale časem by klidně mohlo. Nebo si myslíš, že zrovna skandinávci mají tuhle mentalitu od začátku?

10

Odpovědět

Jsem pro aby zločincům, kteří spáchali menší zločiny (krádež, lehké ublížení na zdraví pod vlivem látky a podobně) byly výrazně zlepšeny podmínky a byla jim udělena možnost se dále vzdělávat, bojovat se svou případnou závislostí a pomalu se zařazovat do společnosti. Pokud ale někdo udělá něco typu několikanásobný znásilnění a ublížení dětem, hromadná vražda a podobně, ty bych nekompromisně zavíral do těch nejhorších děr.

56

Odpovědět

Přesně o tom se tady mluví. Princip pomsty. Vy se tomu vězni chcete pomstít, ačkoli víte, že to nevrátí životy jeho obětí, nenapraví to jeho zločin, neudělá ho to lepším člověkem, ani vám to nic nedá. Je škoda, že to nechápete ani po zhlédnutí videa.

1810

Odpovědět

+Ivan3235Ne, není to jen o pomstě. Je to o tom, že bude izolován od společnosti a nebude mít šanci již nikdy nikomu ublížit (v případě doživotí).
Dále je zde silný negatiovní zážitek z vězení, který již vězněný nechce znovu zažít.

82

Odpovědět

+Radek K.S tim musím trosku nesouhlasit. Je hodne pripadu kdy prave ve veznici se mysl nasilníka jeste vice prohloubila ke spatnemu. Nez by mel strach se tam vracet.

10

Odpovědět

+Ivan3235A proč bych se mu nepomstil? Prostě pokud zmařil něčí životy tak mu zmařím ten jeho. Ten člověk je tak či tak už pro společnost odepsanej takže k čemu nám je nějakej odpad společnosti? Nežijeme v komunitě o 200 lidech abychom se museli rozhodovat o životě každého jedince obzvlášt pokud zabíjí ostatní, lidí je dost takže ho někdo lehce nahradí.

510

Odpovědět

Ti, co ubližují dětem, jsou sérioví vrazi apod., mají poruchu mozku. Je to něco, jako když má člověk lupénku nebo třeba cukrovku. To prostě nejde vyléčit, ne za pomocí dnešní medicíny. Je to mozková porucha. Tyhle lidi nejde přeučit, převychovat je. Otázka je, co s nima dělat.

52

Odpovědět

+MultiZaklinacSérioví vrazi nejsou dle mě tak špatný jako někdo kdo zmlátí důchodce k smrti kvůli dvěstě korunám. Většinou fetáci co žíjou půlku života ve vězení. To jsou i odpad těch zločinců. Sériového vraha jen tak jednoduše nedopadnete ale nějakou fetku najdeš na nádraží za hajzlama hned. Takoví lidé nemají se sebou snahu cokoliv dělat už od ZŠ. Nemají vzdělání,motivaci. A otázkou neni jim tu motivaci a vzdělání dát (což je strašně velká utopie která se ani pro pár tisíc loserů co promarnilo svojí šanci nevyplatí) (proč dávat zdroje do někoho kdo o to nestojí když je ho možné lehce nahradit dalšíma lidma kteří mají své cíle? ) ale spíš je izolovat. Jejich přístupem totiž ubližují hlavně společnosti.

03

Odpovědět

Tak samozrejmne je to naprosto idealni jak zaclenit zlocince do spolecnosti.
Dukazem ze Norsky system je spravny jsou soucasne napr. Ruske veznice, to co z nich vyleze pokud vyleze bude dokonala zlocinecka masina.
Nebo staci uvest priklad skutecnych osob z veznic USA v 60 a 70 letech jako byl napr. George Jung. Veznice pro nej nebylo vezeni ale skola kriminality - jeho slova. Proto se veznice vesmes v rozvinutych zemich modernizuji a veznum jsou poskytovany predmety denni potreby normalnich lidi jako TV apod.
Samozrejme se to netyka vsech zlocinu a vsech veznic, ale to je snad jasne.

61

Odpovědět

Doopravdy nechápu tuhle tu levičáckou myšlenku pomáhat odpadu společnosti jako jsou vězni. Ve vězení jsou protože jsou nebezpeční pro společnost, proč bychom jim měli pomáhat? Dobrý koncept v historii byla třeba penalizační kolonie ovšem ta byla často zneužívána politicky a nebo se do vyhnanství posílali lidi co ukradli slepici.
Prostě všechny vrahy bych poslal na nějakej ostrov kde bych uspořádal něco ve stylu hunger games.

215

Odpovědět

Musíš si uvědomit že ne každý zločinec je automaticky naprostej odpad společnosti a totálně zkažená osoba. Někdo se do vězení dostane třeba z důvodu zoufalství (například že vykrade obchod protože nevidí jiné východisko ze své momentální životní situace) a vězení, jakožto nápravné zařízení, ho má naučit jak se vyhnout tomu aby se mu to stalo znovu. Ve věznicích jako jsou třeba v USA to ve spoustě případů dopadá tak, že ten člověk vyleze v heště horším stavu než v jakém se do něj dostal.

103

Odpovědět

+MartyKayOvšem pokud zločinec uvidí že když se dopustí zločinu a místo penalizace to bude mít jako dovolenou tak co ho odradí od dalšího zločinu? Prostě pokud je člověk netrestanej a jednal v zoufalosti tak by k tomu měl soud také tak přistoupit a hned ho nezavírat ale pokud je někdo ve vězení půlku svého života tak co sním? To je dle mě na hunger games

18

Odpovědět

+MorceTys na to video moc nekoukal, co? "Trest je odnětí svobody." Když se k vězni budeš chovat slušně, nebude míň zavřený. To, že ho NAVÍC zbavíš jakéhokoli soukromí a humánního zacházení, je už jen pomsta.

62

Odpovědět

+BlobKoukal ale nesouhlasím s tím. Pomsta je fajn, bohužel díky křestanství se to bere jako špatná věc

26

Odpovědět

Myslím, že obdobu norských věznic by mohli vytvořit i v USA. Ačkoliv momentálně pouze pro vězení s nižší ostrahou. A vzdělávat vězně nemusí jenom vysokoškolsky, ale i třeba prakticky. Kurzy čehokoliv co si zrovna pracovní trh v USA žádá. + dost by pomohlo začít bojovat se společenským stigmatem co si vězni v USA nesou.

Ale zase u věznic s vyšší ostrahou, kde jsou fakt nebezpeční vězni, gangy a podobně by to asi nešlo použít.

73

Odpovědět

V USA taky zavádějí vzdělávací programy...
https://www.s3c.cz/blog/posts/jak-se-ve-vezeni-pripojit-k-internetu
Zřejmě ne všichni vězni jsou tak hodní a slušní.

34

Odpovědět

Díky za tip. Už vím, kde si k šedesátinám splním svůj celoživotní sen a přepadnu tu banku. Když se podaří, budu král, když ne, tak se jen tiše zasměju a budu se těšit, pač se tam budu mít líp než s důchodem doma.

312

Odpovědět

Barnevern...Váš norský ráj...

411

Další