Jak důležitý je spánek?

Thumbnail play icon
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:5 467

Kolik hodin jste dnes v noci spali? Pokud méně než osm, pak asi stejně jako většina lidstva trpíte spánkovou deprivací. Matthew Walker je profesor neurovědy a psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, kde založil Centrum pro výzkum lidského spánku. Pokud se o jeho výzkumu budete chtít dozvědět víc, můžete si přečíst jeho knihu, která právě vyšla v češtině: Proč spíme.

Přepis titulků

SPÁT, NEBO ZEMŘÍT MATTHEW WALKER Možná jste už slyšeli frázi, že spát budete, až budete mrtví. Teď naprosto vážně – je to smrtelně nerozumná rada. Protože pokud máte takový přístup, nejen že umřete dříve, ale i kvalita takto zkráceného života bude mnohem horší. Krátký spánek předpovídá kratší život. A celkovou úmrtnost. Spánek není volitelná složka životního stylu.

Spánek je biologická nutnost, o které nelze vyjednávat. Je to systém podpory života a zároveň nejlepší výtvor matky přírody, který zabraňuje úmrtí. Nedostatek spánku napříč industrializovanými národy má prokazatelný dopad na naše zdraví a životní pohodu. Tento jev označujeme jako tichou epidemii ztráty spánku. Myslím, že se z ní rychle stává jedna z největších výzev zdravotnictví, které v 21.

století čelíme. Věřím, že nastal čas, abychom znovu nárokovali naše právo na celou noc spánku. A to bez jakéhokoliv pocitu studu. Nebo strašlivého stigmatu lenosti. Díky tomu si konečně vzpomeneme, jaké je to být během dne zcela vzhůru. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Formálně (počtem "odespaných" hodin) tou deprivací trpím, a to značně. FAKTICKY NE! Vysvětlím tomu, kdo mi odepíše na https://www.facebook.com/milan.sedlak.92
A nezapomente, prosím, na lajky! děkuji.

00

Odpovědět

0:58 Rick Grimes?

Není důležité spát 8 hodin denně, je důležité chodit spát ve stejnou dobu.

00

Odpovědět

Např. Adenosin odbourává se pouze při spánku, na 0 po 8 hodinách, pokud spíš kratší čas, ráno nezačínáš s 0, ale ke zbytku z předchozího dne se od rána přidává další a homeostatický tlak na spánek přichází dřív, to jsou ti klimbající lidé v 16 hod na mítincích.

10

Odpovědět

Hmm, čekal jsem že se z videa dozvím trochu víc než "Je zdravé spát 8 hodin denně".

Co třeba nějaké čísla? Mohl nadhodit něco ve stylu že lidé kteří spí X hodin denně se průměrně dožívají o X let déle, nebo v jakých negativních ohledech nedostatek spánku ovlivňuje naši každonení činnost (něco o zvýšené zátěži organizmu, snížené mentální aktivitě a dlouhodobých následcích pro náš mozek a tělo).

Z videa jsem se nedozvěděl nic co by normální člověk nevěděl.

60

Odpovědět

Kdyby tam měly být všechny tyto informace bylo by video 2 hodiny dlouhé a nikdo by na to nekoukal, má to probudit zvědavost a další informace hledat, pak si vytvoříš lepší názor podložený argumenty :-) Matthew Walker např. začíná své přednášky : “ kdo z pánů spí 5 hodin bude mít menší varlata “ když zjistíš, že se tě to týká, začneš poslouchat :-)
Matthew Walker: Why We Sleep: The New Science of Sleep and Dreams | Talks at Google

30

Odpovědět

Spal jsem rozhodně dýl, jak 8 hodin, jako obvykle. Spánek je nejlepší činnost (vždycky to tak rychle uteče).

60

Odpovědět

To byla teda blbost. Ale tak co jsem čekal od minutového videa...

42

Odpovědět

Každý má jinou potřebu. Dobré je se taky naučit si vytrénovat tělo jako to dělají třeba vojáci. Cca měsíc spí 4 hodiny denně a učí se fungovat. Potom je i tělo rádo za 7,5 hodiny bez pocitu lenosti.
Dlouhodobý nedostatek spánku => demence - jednoduše kdyby byl někdo uražený tím, že ve videu není odpověď :P

13

Odpovědět

Každý má jinou subjektivní potřebu spánku, ale naše těla potřebují opravu a regeneraci ideálně 8 hod ve tmě, kdo to nedodržuje nebude zdravý až do smrti :-) Nezáleží na délce dožití ( to číslo je dotyčnému stejně už jedno), ale na kvalitě posledních 10 let (je rozdíl strávit poslední rok procházkami po lese, nebo v LDN na plenách), bohužel nikdo neví kdy těch posledních 10 let začíná.

00

Odpovědět

Jak někdo může spát míň jak 8h denně? Dá se to vydržet nějakou krátkou dobu, ale víc jak tejden je totálně šílený.

24

Odpovědět

Jednoduše tím, že každý potřebuje jiné množství spánku. Prostě jsou lidi, kterým 7h denně stačí. Pro někoho je zas třeba i 8h málo.

11

Odpovědět

Všeobecně je známo docela dost případů lidí, kteří toho zas tolik nenaspali (5-6h na den) a díky jejich efektivitě z toho v prosperitě získalo celé lidstvo. I když je pravda, že drtivá většina lidí ponocuje, aniž by z toho byl větší užitek. Já osobně nedokážu jít spát dříve než před 23h a stávám před 5h, ale o víkendu si pár hodin navíc přispím.

42

Odpovědět

víc času neznamená nutně větší produktivitu či efektivitu strávení času.
někdo bude 12 hodit dělat na něčem co je uplně k prdu,
a druhej to vymyslí za půl hoďky a klidně se vyspí do 9.

84

Odpovědět

+degenwowAno to je pravda, je to tam lehce naznačeno. Ale hold o tom, že toho moc nenaspali se dozvíš možná v každém druhém životopise úspěšných lidí, pokud to tam je zmíněno. Ono je to spíš často o těch začátcích, například, že měli v začátku tři práce a podobně. Nedávno jsem poslouchal rozhovor z jedním z českých vědců přes nanotechnologie a ten svým podřízeným říká: Klidně mi volejte v jakoukoliv hodinu nebo o víkendu, chápu, že vy tak třeba pracovat nebudete, ale já pracuji skoro pořád. Vy nemusíte, to je moje chyba. že nemám život. Docela mne to zaujalo, protože znám pár takových lidí a obvykle to jsou špičky svého oboru.

00

Odpovědět

+HMTDNapř. Steve Jobs - rakovina slinivky, Thpmas Alva Edison - Diabetes mellitus, Nikola Tesla - Infarkt myokardu, všechny tři nemoci se počítají mezi tzv. civilizační, příčina dlouhodobá spánková deprivace.
Nikdo neví co by nám ještě přinesli, kdyby déle spali :-)

20

Odpovědět

+HynekPane jo, jseš si vědom, že tam máš dva lidi narozené v osmnáctém století kteří žili přes 80 let což byl na tehdejší dobu super nadprůměr. A pak tam máš Jobse, který celí život hazardoval se svým zdravím mnoha způsoby nejenom spánkem. Samozřejmě příklady by jsi našel, ale tyto nejsou vhodné.
Vždy je otázka, zda toho lidé nedokázali právě tolik protože ten spánek trochu krotili. Jen si spočítej kolik efektivního času získáš pokud spíš průměrně o dvě hodiny denně méně než ostatní, stačí i hodina.

00

Odpovědět

+HMTDAno Edison i Tesla se dožili 80 let, ale píšu to výše, nejde o číslo dožití, ale o kvalitu posledních 10 let.
..efektivního času.. pokud se nevyspíš o efektivitě se nedá mluvit, strávíš spoustu času “nic neděláním” dnes by se řeklo prokrastinací. Doporučuji knihu Sleep Thieves by Stanley Coren, popisuje experiment, kdy po čtyřech týdnech zkracování spánku svolal poradu a když ho na ni zavolali, nevěděl proč jí svolat. To je důsledek spánkové deprivace. Zase nejde o hodiny věnované nějakou činností, ale nápady na řešení, které většinou přicházejí v minutách. Neznamená to, že když bude George spát pravidelně 8 hodin, že bude mít lepší nápady, než Steve, ale vyspalý Steve bude mít lepší nápady než nevyspalý Stteve :-)
PS: Sleep Thieves je bichle 700 stran, pro začátek stačí poslední kapitola Proč spíme Mattew Walker

10

Odpovědět

jak důležitý je pitný režim, jak důležitý je dýchat, jak důležitý je snažit se reverse-engineeringem rozložit zřejmé na prvosoučástky.

48