Jak SpaceX testuje každou vyrobenou raketuSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:25
Počet zobrazení:3 760

SpaceX na rozdíl od většiny konkurentů velmi zevrubně testuje své vyrobené motory a rakety před každým startem. Testování vždy vrcholí statickým zážehem na rampě pár dní před startem, při kterém se naposledy otestuje kompletní raketa, motory na prvním stupni a také předstartovní procedury včetně tankování paliva a odpočtu. Everyday Astronaut vytvořil velmi informativní video o všech aspektech statického zážehu – co to je, jak probíhá a proč jej SpaceX provádí.

Velká část testování probíhá v Texasu. Jak to tam vypadá, jste mohli vidět v dříve přeloženém videu Jak ve SpaceX testují raketové motory.

Přepis titulků

Ahoj, tady Tim Todd, Everyday Astronaut. Je to naživu! Falcon Heavy úplně poprvé zažehl svých 27 motorů Merlin v rámci příprav na svůj první start. Jakmile vzlítne, stane se nejsilnější raketou současnosti. SpaceX provádí statický zážeh u všech svých raket a dnes si povíme, co to je, jak to funguje a proč to dělají. Jdem na to!

Když teď Falcon Heavy prošel statickým zážehem, snad se dočkáme konkrétního data startu. Elon Musk tweetl: "Statický zážeh proběhl dobře. Vytvořil celkem velký oblak páry. Start bude zhruba za týden." Mimochodem, přišlo mi hodně otázek ohledně statických zážehů. Ve SpaceX rádi testují věci. Všechny. SpaceX se vyhýbá všemu, co se nedá předem otestovat, například pyrotechnice nebo výbušným šroubům, a raději věří hydraulice a věcem, které se dají otestovat před startem.

Tuto filozofii dodržuje celá společnost a projevuje se i u testování motorů a celých raket. SpaceX zažehlo svůj motor Merlin už více než 5600krát. To je hodně dat. S ohledem na to, že SpaceX vyrobilo stovky těchto motorů, tak už ví, co si mohou dovolit, a jsou si jistí, že testování zajišťuje odhalení chyb ve výrobě a že nemá na životnost motoru větší vliv, než je plánováno.

Nezapomínejte, že motor Merlin je navržen tak, aby mohl být použit na více startů. SpaceX ho časem zdokonalilo kvůli vyšší životnosti a výkonu. Každý motor provede statický zážeh samostatně v McGregoru v Texasu, aby si byli jistí, že je správně vyroben. Často testují jednotlivé motory po plnou délku mise, takže okolo 2,5 minuty pro Merlin 1D a 6–8 minut pro vakuový Merlin 1D. Potom tyto motory vezmou zpátky do centrály v Hawthorne v Kalifornii, aby byly připevněny ke spodní části rakety, které se říká octaweb.

Octaweb je pak připojen ke zbytku prvního stupně, který je potom převezen zpět tahačem do McGregoru v Texasu pro statický zážeh. Raketu drží ve spodní části obří "svěráky" a poté je proveden minutový zážeh. Někdy také používají čepičku s kabely pro dodatečnou podporu, když potřebují provést delší test. Pamatujte, natankovaná raketa je hodně těžká, takže tyhle svěráky musí zpočátku udržet jen rozdíl mezi váhou rakety a tahem jejích motorů.

Jenže jak raketa spaluje palivo, je stále lehčí, a zvyšuje se nápor na svěráky. Pokud je všechno v pořádku, pošlou raketu buď na Floridu na rampu 39A v Kennedyho vesmírném středisku, rampu SLC-40 na letecké základně Cape Canaveral, nebo rampu SLC-4 na Vanderbergově letecké základně v Kalifornii. Jakmile je raketa na místě, spojí ji s horním stupněm a provedou ještě jeden krátký statický zážeh na rampě, aby se ujistili, že je všechno v pořádku, a to včetně pozemních systémů a všech procedur.

Tyhle statické zážehy trvají 3 až 7 sekund. Z videa od SpaceX to sice vypadalo, že FH byl zažehnut na 6 sekund, ale z jiných zdrojů to vypadalo spíše na 11 sekund. Tento postup je mimo SpaceX dost neobvyklý, ale i jiné rakety prováděly statické zážehy, například raketoplány nebo raketa Antares od společnosti Orbital ATK. Jiné společnosti provádějí "mokrou generálku", což je to samé, akorát bez zážehu motorů.

Falcon Heavy prošel několika generálkami před statickým zážehem. Uvědomte si, že je tu spousta nových věcí. Například synchronizace tankování tří stupňů, kontrola jejich srovnání a zatížení. To vyžadovalo spoustu ladění, než si byli svými postupy jistí. Takhle zevrubné testování techniky se liší od filozofie ostatních firem. Například jsou i věci, které se otestovat nedají předtím, než jsou použity ve vesmíru, protože se dají použít jenom jednou.

Můj nejoblíbenější a nejstrašidelnější příklad je motor, který dostal astronauty z Měsíce. Vzletový motor na lunárním modulu, známý také jako APS, mohl být použit jen jednou, protože palivo a okysličovadlo byly tak korozivní, že museli postavit nový motor po každém zážehu. To znamená, že každý motor, který dostal astronauty z Měsíce, nebyl otestován! Mezi životem a smrtí rozhodoval zážeh tohoto jednorázového motoru. To je děsivé! Pokud jde o Falcon Heavy, musíme si uvědomit pár věcí.

Zaprvé, každý ze tří stupňů Falconu Heavy byl otestován v McGregoru stejně jako Falcon 9. Ale jelikož raketa zahrnuje třikrát více tankování, kontrol a zážehů, jsou potřeba zcela nové postupy. Jedním z nich je to, že Falcon Heavy nezažehává všech 27 motorů najednou. Předpokládalo se, že motory budou startovány postupně, stejně jako tomu bylo s hlavními motory RS-25 u raketoplánů. To jste mohli vidět jen na vysokosnímkovém videu.

Ale to nebylo potvrzeno a je možné, že změnili postup pro statický zážeh. Zdá se, že jako první se zažehly postranní stupně a až poté centrální stupeň. Dělají to takhle, aby motory nezpůsobily příliš velký nápor na octaweb. Po statickém zážehu je zbývající palivo odčerpáno, ochlazeno a uschováno na příště. Nezapomínejte, že postranní stupně Falconu Heavy už jsou jednou použité. To znamená, že se vrátily z vesmíru, takže si už prošly mnoha testy. Jelikož SpaceX provádí tolik statických zážehů a startů, pořád se tento proces snaží zrychlit a více automatizovat.

Protože Falcon 9 a Falcon Heavy používají podchlazené palivo, plného výkonu je možné dosáhnout po omezenou dobu po natankování. Palivo a okysličovadlo se postupně ohřívají, čímž se snižuje jejich hustota, což má za následek snížení výkonu rakety. Snaha urychlit tankování paliva a zkrátit přípravy vedla k anomálii u mise Amos-6 1. září 2016. SpaceX dříve provádělo statické zážehy s připojeným nákladem, což šetřilo čas, jelikož nemuseli náklad připojovat po statickém zážehu.

Pokud chcete vědět víc o tom, co se stalo u mise Amos-6, doporučuju vám podívat se na video od Scotta Manleyho, ve kterém to vysvětluje. Statický zážeh má "časové okno" stejně jako start, během kterého jsou uzavřeny silnice a pracovníci jsou v bezpečné vzdálenosti. Východní a západní střelecké prostory jsou hlídány letectvem, aby v rizikových oblastech nebyly žádné lodě a letadla. Statické zážehy jsou jako starty, akorát se raketa neodlepí od země. Jsme o krok blíž k prvnímu startu Falconu Heavy!

Nemůžu se dočkat! Podívejte se na moje video o Falconu Heavy, ať víte, co očekávat od jeho prvního letu! Dejte mi vědět, jaké máte otázky o Falconu Heavy. Budete na Mysu, abyste to viděli naživo? Já jo a budu to streamovat! Jako vždy děkuju svým přispěvatelům na Patreonu za podporu. Obzvlášť děkuju těm na našem Discordu, kteří pomáhají se scénáři a hledáním informací.

Jestli se chcete také přispět, navštivte patreon.com/everydayastronaut. Díky. To je ode mě vše. Jsem Tim Todd, Everyday Astronaut. Přináším vesmír dolů na Zemi pro běžné lidi. Překlad: Daniel Ouředník Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Celkem staré video, teď už jsme blízko druhému letu Falconu Heavy (březen/duben).

20

Odpovědět

Joooo Everyday Astronaut je skvělý chlapík. Začal jako obyčejný fanoušek letů do vesmíru a vypracoval na komentátora a "znalce" jehož přímé přenosy sledují tisíce lidí. Plus má místo v přední řadě při tiskovkách a zvou si ho ostatní společnosti do svých útrob (doporučuji přeložit jeho návštěvu Rocket Lab).

60

Odpovědět

Souhlas. A mch - ve videu zmiňuje kanál Scotta Manleyho: https://www.youtube.com/user/szyzyg který bych taktéž doporučil k překladům. Tedy hlavně ta naučná videa :) Dělá kromě těch naučných také videa z Kerbalu :)

00