3D zobrazení Hubbleova ultrahlubokého pole

Thumbnail play icon
97 %
110. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:174
Počet zobrazení:8 817

Za zajímavých okolností vznikl snímek nejodlehlejších částí vesmíru nazývaný Hubbleovo ultrahluboké pole. Co se na snímku nachází a co to pro nás znamená?

Přepis titulků

V roce 1996 se astronomové pokusili o něco mimořádného. Namířili Hubbleův teleskop na zdánlivě úplně prázdnou část oblohy, oblast bez jakýchkoliv planet, hvězd nebo galaxií. Tato oblast je blízko známého souhvězdí Velké medvědice a je velká jako zrnko písku ve vzdálenosti natažené paže. To bylo od vědců poměrně riskantní, o pozorovací čas teleskopu je velký zájem a pozorování ničeho by se mohlo zdát jako ztráta času.

Bylo možné, že výsledné obrázky budou černé jako pozorovaný kus oblohy. Přesto otevřeli teleskop a v průběhu deseti následujících dní fotony cestující přes třináct miliard let dorazily do cíle své cesty, na detektor našeho nejsilnějšího teleskopu, sbírajícího jejich slabé signály jeden po druhém. Když se teleskop zavřel a snímky byly zpracovány, byl detektor poset světly více než tří tisíc galaxií, které vytváří jeden z nejhlubších a nejvíce inspirujících snímků historie.

Každá tečka a šmouha byla celou galaxií a obsahovala stovky miliard hvězd. V roce 2004 to astronomové udělali znovu. Tentokrát namířili teleskop do oblasti blízko souhvězdí Orion. Na jedenáct dní, 400 oběhů kolem Země, otevřeli závěrku. Použitím detektorů s vyšší citlivostí a filtrů propouštějících více světla se v takzvaném ultrahlubokém poli objevilo více než 10 000 galaxií ve snímku pozorujícím zatím nejvzdálenější zákoutí vesmíru.

Fotony z těchto galaxií odletěly, když byl vesmír jen 500 miliónů let starý a o 13 miliard let později zakončily svoji cestu jako malý impuls na CCD snímači teleskopu. I když jsou nehybné, tyto galaxie se od nás vzdalují, v některých případech nadsvětelnou rychlostí. Časoprostor mezi námi a vším ostatním se v každém okamžiku rozpíná a tyto galaxie jsou dnes vzdáleny 47 miliard světelných let. Díky rozpínání vesmíru, čím dále od nás něco je, jeví se jeho světlo červenější a zdá se, že se to pohybuje rychleji.

Toto objevil sám Edwin Hubble pozorováním rudého posuvu mnoha galaxií, čímž se dá měřit jejich rychlost i vzdálenost. Nedávný počin vědců je pak třešničkou na dortu. Díky měřením rudého posuvu všech galaxií na snímku vytvořili 3D model ultrahlubokého pole. Takto to vypadá, když do nejdůležitějšího snímku v dějinách promítneme vzdálenosti. Ve vesmíru je přes 100 miliard galaxií.

Toto číslo nám bez souvislostí mnoho neřekne. Náš mozek tomu neumí dát žádný smysluplný význam. Když se ale podíváme na tyto snímky a uvědomíme si, jak byly pořízeny, a pochopíme, co to znamená, tento význam okamžitě nalezneme a chtě nechtě nás to navždy změní. Namířili jsme nejsilnější dalekohled absolutně do prázdna, jen tak, z čisté zvědavosti a zjistili jsme, že se nacházíme na malinkém místě na nebesích.

Překlad: Dr.Don www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

hviezda obloha je to najúžasnejšie čo som v živote videl, ale nie tú mestkú alebo z dediny, ale v himalájach bez svetenlého smogu. Prajem vám aby ste mali husiu kožu pri pozeraní na oblohu, to je neskutočné koľko ich tam je

93

Odpovědět

Jen si teď uvědomuju. Samozřejmně nikdo přesně neví jaké podmínky byla na počátku vesmíru, ale když budu předpokládat, že to bylo +- tak, jak se prezentuje a jestli jen trochu chápu jak funguje čas a prostor. Tak jestli se do teleskopu dostalo světlo z doby kdy bylo vesmíru jen 500mil. let. Neměli bychom vidět teprve formování galaxií? Hm hm hm?

74

Odpovědět

Žiadna odpoveď ?

12

Odpovědět

správne, na fotkách by sme mali vidieť stav galaxii z tej doby z ktorej putuju fotony

21

Odpovědět

Vždycky mě fascinoval fakt, že čím dál se do vesmíru díváme, tím víc vidíme do jeho minulosti.

81

Odpovědět

úplne mi stačí pozrieť sa na hviezdy voľným okom a každým ma to fascinuje...

52

Odpovědět

+ehmA teď si představ, že za každou hvězdou, kterou vidíš pouhým okem, je několik desítek, ne-li stovek, dalších :)

11

Odpovědět

Neskutečné, že tam jsou pravděpodobně světy, podobné tomu našemu, které už zanikly nebo se naopak vyvinuly. Snad nás jednou někdo najde :)

81

Odpovědět

Nenajde. Stačí si na papír načrtnou dvě osy

a) průměr vesmíru 93miliard světelných let
b) stáří přibližně 13-14 miliard let

A teď si vezmi, že nejen, že je neskutečná náhoda potkat se v čase, ale do toho si promítni vzdálenosti, které se musí urazit..

Jo zapomněl jsem, ten papír budeš potřebovat asi hodně velkej :D

81

Odpovědět

+Vojta0001a) Možná zákony fungování vesmíru dovolují vytvořit technologii která si se vzdáleností poradí (warp, červí díra atp.)
b) A pokud platí A, stačí když to na super vyspělou civilizaci, která dokáže vydržet existovat ,,neomezeně" dlouho v čase, dotáhne alespoň jedna z nich a hned jsou šance na setkání větší... Hypoteticky by tu mohly být hned jak se o nás dozvědí nebo když uznají za vhodné se s námi potkat...

51

Odpovědět

+Lukáša)Kdepak, červí díra ani jiné hypotézy nepomůžou. Ona civilizace musí vprvé řadě vědět, že tu jsme a naše signály se šíří omezenou rychlostí.. a vesmír je velký..
b) pokud dokáže existovat "neomezeně v čase" tak vesmír je opět příliš velký...

Moc bych tomu nedával.

12

Odpovědět

snad nás nikdo nenajde. uvědom si jak natom civilizace která k nám doletí bude, to se nedá srovnat ani s Kolumbem když doplul do ameriky

10

Odpovědět

Odpovědět

To by odpovídalo. :D

21

Odpovědět

ono to asi bude pravda lebo keď som to vytiahol v diskusií, tak prestal reagovať :D

01

Odpovědět

+Richmond153Ne asi, určitě :D Už dávno, když to někdo našel, tak něco nasraně kváknul a neozval se :D
Debílek jeden

01

Odpovědět

Ať je to Jarda nebo ne, tohle je vždy a všude ubohost..

01

Odpovědět

Okamžitě jsem si vzpomněl na:
"Vesmír...nejzazší hranice... Toto jsou cesty hvězdné lodi Enterprise..."
případně
"Nekonečný vesmír… Takové jsou cesty hvězdné lodi Enterprise, která..."

51

Odpovědět

A lide chteji valcit kvuli kousku zeme a nebo kvuli ideologiim :-(

175

Odpovědět

Kdyby ti soused zabral obejvák tak radši budeš koukat na hvězdy?

172

Odpovědět

Úžasný

181